Nemzeti Sport, 1927. szeptember (19. évfolyam, 149-169. szám)

1927-09-02 / 149. szám

# gsf2__________________ Vajda a műugrás döntő­jében Lebonyolították a műugróverseny előmérkőzéseit is, melyek során pompásan szerepelt Vajda László, aki beker­ült a döntőbe. Esélye ott azonban nincs sok! M­agyarország-Belgium 3:2 (1:1) Bíró: Hodgson. Második mérkőzésünkre Hodgsont kaptuk bírónak, aki ezúttal oly gyalá­zatosan rosszul és felháborító tenden­ciózusan vezette a mérkőzést ellenünk, hogy nagyrészt neki kell tulajdoníta­nunk, hogy ilyen botrányos körülmé­nyek között zajlott le a meccs. A magyar csapat ezúttal Wenket szerepeltette régi helyén, tehát ezek voltak a csapatok: Belgium: Brandeleer — Fleurix — De Combes — Malissart — Bauwens, Van Gheene, De Pauw. Magyarország: Barta — Fazekas, Homonnay — Keserű II. — Keserű I., Vértessy, Wenk. Hatalmas iramban kezdődik a já­ték, mégpedig a mi látható fölényünk mellett. Sorozatos, gyors támadá­sainknak azonban csak a 3 perc 25 mp.-ben van meg az eredménye, Wenk gólja alak­jában (1:0). Továbbra is támadunk, de Ho­monnay teljesen indokolatlan kiállí­tása szóhoz engedi jutni a belgákat is, akik részéről Bauwens a csonka magyar csa­pat ellen meg is szerzi a ki­­egyenlítést (1:1). Homonnay visszatér, a játék egyre élesebb lesz, folyton durvul, amit a bíró elég szerencsétlenül akar meg­akadályozni s kiállítja Vértessyt. A magyar csapat azonban ennek ele­jére is támad, Homonnay leúszik s bár Bauwens kullancs módjára akasz­­kodik a nyakába, kapu felé lő s Keserű I. a gólba pöcköli a labdát. Megszereztük a vezetést (2:1). Rögtön ezután a félidő végét is jelzik, sőt a belgák egyik vezetőtag­jának reklamálására kisütik, hogy a bíró fél perccel tovább ve­zette a játékot. Megállapítják, hogy állítólag Davoli időmérő hibásan jelezte az időt s a félidő fél perccel tovább tartott. Most teljesen szabályosan elért gó­lunkat Hodgson annullálja s kijelenti, hogy 1:1 a félidő s így Davoli állítólagos késlekedése megfosztja eredményétől a magyar csapatot. A második félidő ismét bősz ma­gyar támadásokkal kezdődik. A hi­bátlanul dolgozó Fazekas szép lab­dája Homonnayhoz kerül, ő Keserű 1.-nek, adja s az újabb időben ritkán látott gyönyörű szép összjátéknak megvan az eredménye, az 1 perc 15 mp.-ben Keserű újra megszerzi a vezető gólun­kat, mely ezúttal azonban már érvényes! (2:1). Vértesyt és végre a belga Van Gheene-t kiállítja a bíró. Állandó támadásainkat csak a legsúlyosabb faultokkal tudják szerelni ellenfe­leink, akiknek Hodgson mindent el­néz. Pillanatnyi visszaesésünket a 4. percben a legjobb belga, Bauwens kihasználja s némileg kapusunk hibájából kiegyenlít! 4. perc, (2:2). Mindent letipró finisbe kezdünk. Állandóan a belga kapu előtt tanyá­zunk, a belgák kétségbeesetten véde­keznek, nekünk semmi sem sikerült. Régen volt támadótriónknak olyan szerencsétlen napja, mint ez. Nem voltak rosszak, de a balszerencsével szemben tehetetleneknek bizonyultak. Végre a 4. perc 35. másodpercében, a rövid, de idegfelőrlően izgalmas eredménytelen , célratörést megsza­kítja Homonnay hosszú, félpályáról süvítő éles lövése, mely ment­hetetlenül bent van a belga hálóban (3:2). A hátralevő pillanatok még az ed­diginél is izgalmasabbak. Vértesyt újra leküldi a bíró, majd két belgát és Keserű­­.-ét is leparancsolja, úgyhogy csak öt-öt játékos küzd, ül annál vadabbul! De Pauvo elájul, a bíró félbeszakítja a mérkőzést, majd újrakezdünk, de Hodgson a sö­tétség miatt lefújja az izgalmas har­cot. 55 másodperc még hiányzott az időből. A meccs tehát a juri d’appel elé kerül, az dönt a hátralevő per­cek felől. Érdekes, hogy a párisi olimpiá­don ugyanez volt csapatunk sorso­lása. Ott is először Angliával ke­rültünk össze. Akkor 7:6, most 7:2 volt győzelmünk aránya. Utána azonban 7:2 arányban kikaptunk a belgáktól, akiken most végre reván­­sot vettünk! Balogh László dr. * A vizipólóeredmények tabelláris összeállítását itt adjuk. A két elsőt jól ismeri a magyar­ közönség. Menzelről pedig elég any­­nyit mondani, hogy tavaly egyszer Kehrlinget is megverte. Ausztria: Mateyka, Artens, Meyer és Al­brecht dr. Mateyka Ausztria bajnoka, leg­utóbb a kitűnő Boussus-t is sikerült vernie. Artens a tavasszal a Riviérán szenzációsan szerepelt, a legutóbbi pörtschachi versenyen pedig a ma­gyar Takáts Imrét verte négy szet­ben. Meyer az új osztrák gárda jeles tagja, Albrecht dr. közepes, Románia, Jugoszlávia, Luppu dr., Dórner, illetve Balázs Iván, Kacsiancsics és még négy zág­rábi játékos. Az első hármat jól is­meri a magyar közönség. Nemrég még magyar színekben játszottak, most az utódállamok büszkeségei. A felsoroltakhoz csatlakozik még a Magyarországon élő, nagytudású orosz játékos: Landau Vladimír. A hölgyek közt két német ver­senyző: Frl. Kallmeyer és Fri Hoffmannn teszi nemzetközivé a mezőnyt. Frl. Kallmeyer megverte Neppachnét, aki magyar bajnokságot is nyert nálunk. Frl. Hoffmann pedig Frl. Galvao­­val Németország tavalyi női páros­bajnoka. A párokról ma még alig lehet be­szélni. Magyar részről Kehrling P. Várady Ilyvel, illetve Pétery Jenővel indul. A németek együtt játszanak a párosokban. A legtöbb összeállítás azonban csak ma fixírozódik. Mindenesetre itt is, csakúgy, mint a szinglikben, magas színvonalú, él­vezetes és küzdelmes mérkőzések egész sora fogja az 1927. évi tennisa- bajnokságokat emlékezetessé tenni. Záradékul két fontos dolgot közlünk: 1. Valamennyi játék a felsőszigeti új díszpályán és annak szomszédsá­gában levő hat új pályán kerül el­döntésre.­­ 2. A magyar játékosok figyelmét ezúton is felhívja a rende­zőség, hogy már szombaton d. u. 3 órától kezdődik a játék! (A külföl­diekre vasárnap kerül először a sor, a döntőket 8-áig, Kisasszony napjáig befejezik.). Ausztria ) Ausztria Holland j 5:3 Francia ) Francia Spanyol j 5:0 Svéd ) Svéd Német j 7:4 Cseh ) Cseh Olasz j 3:1 Angol ) Magyar Magyar j 7:2 Jugoszláv ) Belga Belga j 7:1 Francia 8:0 Svéd 5:2 Magyar 3:2 (Erővesztő) MTK pálya, Hungária-út Vasárnap, szept. 4-én d. u. fél 5 órakor Hungária-Középeurópai Kupa-mérkőzés Parentin beteg Parentin Olaszország, aki szerdán a legjobb eredménnyel győzött az 1500 méteres előfutamban (a rekor­dot úszó Halassy előtt ért célba) letörött és szúrógörcsei miatt nem indul a döntőben. 30 külföldi indul a MAC tennisz­verseny­én Ennyiem még sohasem voltak! Szombaton kezdődik a ver­seny, de a külföldiek csak vasárnap és hétfőn startolnak — A Nemzeti Sport tudósítójától . Tegnap este volt a MAC nemzetközi bajnoki tenniszversenyének hivata­los nevezési­ zárlata, mely a legtelje­sebb sikert mutatja fel. Ily nagyarányú idegen invázióra még nem volt példa a magyar nemzetközi versenyek tör­ténetében. Nem kevesebb, mint har­minc külföldi játékos jelentette be biztos részvételét a bajnokságokon s ez a 30 játékos — néhány kivételé­vel — mind túlszárnyalja a magyar első klasszis nívóját. Persze Kehrlinget kivéve. De négy heten is vannak, akik a vi­lághírű magyar bajnok elsőségét joggal fenyegethetik. Landry, Boussus (?) Greig, Higgs, Hannemann legjobb formájában nemcsak, hogy méltó, de veszélyes ellenfele lesz Kehrlingnek s bizony Kehrling ten­­niszarzenáljának minden csillogó fegyverére szükség lesz, ha Magyar­­ország itthon akarja tartani az idei férfi-egyes bajnokságot. Nemzetenkint csoportosítva a kö­vetkező „nemzetközi listát” ismertet­hetjük, mint olyat, mely a­­magyar bajnoki verseny mezőnyét a legelső nyugateurópai versenyek nívójára emeli. Franciák: Landry, Otiplaix, Boussus (?). Boussus indulása még bizonytalan. Landry köztük a legjobb. Hátsó játéka példás precizitású. Pompás eredményeket ért már el, pedig nem is két éve, hogy híres versenyzőnek számít. A francia Davis Cup-csapat­­nak többször tagja volt, mint tar­talék. Angolok: Greig, Higgs, Hughes, Summer-S071 (?). Angliának legalább 25 olyan játé­kosa van, akiket egymástól csak a pillanatnyi forma, kondíció választ el, így az erőlistájuk nem teljesen mérvadó. Mégis megemlítjük, hogy Greig a második, Higgs a 10-ik, Hughes a 12-ik az 1926. évi rang­sorban. Hogy azonban a lista nem irányít, azt bizonyítja, hogy a 10-ik­­nek tett Higgs idén Anglia Davis Cup-csapatában mint első szingli­­játékos szerepelt, W­imbledonban pe­dig Borotva csak öt szetben, 6:1, 2:6, 1:6, 6:2, 6:2-re tudta verni. Greig és Summerson Németország ezévi páros­ bajnoka lett. Mindketten mint egyes­ játékosok is kiválóak. Újzéland: Fisher, régi, rengeteget verseny­zett, hétpróbás játékos. Csehszlovákok: Rohrer, Soyka, Menzel.I I f%Xf Ct T1© RMA* ÉS VÍVÓT­ER M’EI.S H_ILJ W M i. M legszebb, legkényelmesebb és legjobban fel szerelt! | ^ Uraknak! Hölgyeknek! Gyermekeknek! | VI. ker., Andrássy­ út 21. ___________Elsőrangú tanerők.____________Telefon: 118—61. | Péntek, 1927 szeptember 12. A Vienna lesz a Ferencváros ellenfele szep­tember 8-án. A Hungária-Vasas bajnoki mérkőzés után nemzetközi mérkőzést tervezett a Ferencváros és tárgyalt is a Rapiddal és az Ad­­mirával. A vasárnapi bécsi bajnoki forduló egyszerre a Viennára te­relte a közönség figyelmét, mert mindenki kiváncsi arra, milyen lehet az a csatársor, amely hat gólt rúgott a WSC Kannhauser, Beer, Teufel vé­delmének. A szeptember 25-i magyar—osztrák válogatott mérkőzésre való tekin­tettel mindenki szívesen látja azo­kat a mérkőzéseket, amelyek a bé­csi és a budapesti első klasszis re­prezentánsait állítják szembe egy­mással. Hun­gária-úti pálya Csütörtökön, szeptember 8-án délután fél 3 órakor Hungária-Vasas I. ligabeli bajnoki mérkőzés Utána fél 5 órakor Ferencváros~ 2Henna (Bécs) nemzetközi mérkőzés