Nemzeti Sport, 1929. február (21. évfolyam, 22-40. szám)

1929-02-01 / 22. szám

2 lövését most is védi az osztrák kapus. A harmadik harmadban heves a tempó. A magyar csapat ezen a mécs­esen bírja a legjobban az iramot. A csatársor rohamoz, de a lövések gyengék, vagy célt tévesztenek. Az osztrákok Érti—Tatzer—Lede­­rer hármas lövéssorozatát Heinrich bravúrosan állja. Megint mi vagyunk frontban s mi­kor egy passz elfut a jobbszélen, a tribün diákjai így kiabálnak: — Tempó Jeney...! A csapatnak a jóakarat semmi esetre sem használ, de legalább Jeney — mert nem játszik — nem éghet le. Brück Barnát faultolja, a bíró 1 percre kiállítja. A Farkas—Lator, a Minder—Far­kas, a Lator—Minder, majd a La­tor—Barna akció közül csak egy si­kerülne! De csatárainkat a balsze­rencse, meg az éles lövés hiánya egyaránt meddővé teszi. Az osztrá­kok egy orszájd gólt ütnek, mi leg­alább annyit, ha nem többet táma­dunk, mint ők, eredmény azonban nincs. A csapatok Ausztria egy góllal jobb volt. A két műkorcsolyázó, Tatzer és Értl volt az osztrákok erőssége. Lederer ma lövéseivel sem brillírozott. A vé­delemnek nem volt túl nehéz a mun­kája, mert a magyar csapat sok tá­madása csak ritkán bontakozhatott ki veszélyessé. A magyar válogatottban Heinrich­­nek rossz napja volt. Bizonytalanul védett s egy egészen potya gólt is el kellett könyvelnie. A védelem jó volt és biztos, legfeljebb egy-két helyezkedési hibára figyelmeztethe­tünk. A csatársorban most is Min­dez volt a leggyorsabb s a passzo­lást is kezdi megszokni. Ami azon­ban nem akarja azt mondani, hogy a csatársor összjátéka ezúttal min­dig elismerésre méltó lett volna. Gépies összeszokottság és lőni­­tudás. Ez hiányzott. Csehszlovákia, Lengyelország és Ausztria egyenrangú favorit, Olaszországtól a dön­tőre is csak meglepetést várhatunk Id­t a helyzet? Az európabajnoki torna előmérkő­­zéseit a mai Ausztria—Svájc mér­kőzés befejezi. Ha Svájc nem csinál betörést és nem veri meg a reális meccsfavorit Ausztriát, úgy a szom­baton elkezdődő négyes döntőre a következő négy csapat áll szembe: Csehszlovákia, Lengyelország, Olasz­ország és Ausztria. Az első három ország csapata csoportgyőztes lett, Ausztria pedig — ha ma legyőzi Svájcot — mint legjobb második kerül a döntőbe. A döntőben két-két csapatot össze­sorsoltak: Csehszlovákia Olaszország ellen játszik, Lengyelország az Auszt­ria—Svájc meccs győztesével. A két első döntő meccs győztese az első és második helyért, a két vesztes a har­madik és negyedik helyért mérkőzik.­­ .A torna eddigi mérkőzésein Cseh- Szlovákia mutatta a legtöbbet, így őt kellene a bajnokság jelöltjének tartanunk. Ám az ugyancsak esélyes lengyelek eddig csak egy mérkőzést, játszottak — Svájc ellen — s azon az egy meccsen nem volt szükség teljes erőkifejtésre. A csapat kissé lassúnak, a védelemben helyenként bizonytalankodónak tűnt fel, amit azonban teljes koncentráció esetén levetkőzhet az együttes. A lengyelek­kel tehát ugyancsak számolni kell. Ausztria — ha eljut — négy mécs­esen át jut a döntőbe, ami sokat ki­vesz a csapatból s így legjobb eset­ben a második helyre várhatjuk. Ez is a lengyelek legyőzésébe került Az olaszok aligha csinálnak újabb meg­lepetést, bár a gyors csapat meleg perceket szerezhet a cseh védelem­nek. Annyi bizonyos, hogy a cseh­­olasz meccs kemény, rámenős meccs lesz. Svájc nem szerepel komplett csa­pa­ttal a bajnokságon. A davosi klub­csapat pedig még a fáradt osztráko­i­kat is csak akkor győzheti le, ha Ausztria várakozáson aluli formát játszik ki a mai meccsen. Az európabajnoki torna utolsó há­rom napjának programja: Péntek­ este 7 órakor: Ausztria—Svájc Utána egy kombinált csapat a bel­gák ellen mérkőzik. A magyar kom­binált így áll fel: Benyovits BKE — Szuchy BKE, Bikár BBTE — Révay gróf BKE, Jeney BKE, Barcza BBTE. csere: Neogrády, Reitzner és Hévízi, valamennyi BKE. «Q.Mióri­a S­IHÁLY (Ferencváros) úri szabó VII.,Dohány­ u. 82. Tel.: J.432-74 Sportemberek kedvelt szabója = Fizetési kedvezmény! ”a mmmHmaBammmsammmammmmmmmmmxmm Péntek, 1929 február 1. S&D Str Szombat: este fél 6 órakor: Csehszlovákia—Olaszország este 7 órakor: Lengyelország—Svájc és Ausztria győztesével Vasárnap: este fél 6 órakor: A két szombati meccs két vesztese a bajnokság harmadik és negyedik helyéért; este 7 órakor: Európabajnoki döntő a szombati két meccs két győztese közt.. Az Amper SE szombaton délután sa­ját pályáján jelmezes jégünnepélyt ren­dez, amelyen a jelmezesek ingyen, a jel­mez nélküliek pedig 1.20 pengőért ve­hetnek részt. A MAFC és a BEAC jéghokki csa­pata tegnap megmérkőzött egymással. Győzött a MAFC 9:4 (4:0, 2:2, 3:2) arányban. A MAFC megalakult jég­hokki szakosztályának ez volt a debüje. A csapat valószínűleg a főiskolai baj­nokságra is benevez. Jéghokki torna lesz Bécsben február 5—7-ike közt. A bécsieken kívül egy milánói és egy davosi együttes vesz részt ezen a tornán. MAGYAR SPORTÚJSÁGÍRÓK EGYESÜLETE Levélcím: VI., Rózsa­ u. 111. Klubhelyi­ség: Club-kávéház, V., lipót-korút II. Meghívó. A Magyar Sportújságírók Egye­sülete ma, pénteken este fél 9 óra­kor a Club-kávéház különtermében választmányi Ülést­ tart. Tárgysorozat: 1. Az Újságírók Kórház és Szana­tórium Egyesületével szemben fel­merült vitás kérdés. A tárgy fontosságára való tekin­tettel kérjük a választmányi tagok teljes számú és pontos v­it megtéredé­­sét. Utána kartársi összejövetel, amelyre a kartársakat ezúton is meghívjuk. Budapest, 1929 február 1-én. Az elnökség. Csehszlovákia a favorit Ausztria betörhet • Van aki az olaszoktól fél A lengyelekkel szemben lanyha az irányzat Internacionális tipkörkérdés: Ki nyeri meg az Európabajnokságot? Feleletek: Loicq Belgium, a Nemzetközi Jéghokki Liga elnöke:­­Loicq elegáns, sima modorú em­ber. Típusa a f­rancia-belgának. A leg­kedveltebb nemzetközi jéghokki bíró. A magyar-belga meccs egyik szüneté­ben nyilatkozik, a jégpálya mellett:­ — Ki nyeri ? — Magyarország ... Ja ... A bajnokságot? Csehszlovákia, vagy Ausztria. Az osztrákok a mai cseh vereség után is veszélyesek. Len­gyelország nem tetszett. Mintha visz­­szaestek volna tavaly óta. Bleeberg Németország, a Német Jéghokki Szövetség elnöke: (50 körüli, evikkeres úr. Kis fekete bajusza van. Odahaza nagy tekintély. Elfogulatlan, vérbeli sportember.) — Csehország a legjobb. Utána Ausztria tetszik legjobban. A lengye­lekről szó sem lehet. A Berliner Sch C — az én csapatom — 5:0-ra verte őket. (Nem mondja, de bizonyára felté­telezi, hogy tudom, hogy a Berliner Sch C csapatában több külföldi (ka­nadai, svéd, osztrák,­ játszik, mint német.) Chotteau Belgium, a belga csa­pat kapusa. (Kicsit molett, gömbölyűképű új­ságíró. Neki is fekete bajuszkája van. Az újságírók termében a kandallónál melengeti magát, mikor választ kérek tőle.) — Lengyelország játssza a legszebb hokkit, őket tippelem első helyen. Ausztria sem olyan rossz, mint az osztrákok maguk gondolják. A csehek nem tetszettek. Böhm Csehszlovákia, a Trop­pauer EV-nek, Dorazil csapatá­nak vezetője: (Szőke ember, nem tudom cseh-e, vagy német. De ezt a kérdést nem szabad feszegetni. Tartózkodó:) ~ Elvből nem tippelek. A sorrend egyébként is a sorsolástól függ. (Rövid szünet után.) — Ha a sorsolás is úgy hozza ma­gával, akkor legigazságosabbnak a cseh-olasz döntőt tartanám. (A sor­so­­lás nem így hozza magával. Szerk.) Minder Frigyes Magyarország, a BKE jéghokki szakosztályá­nak vezetője. (Az Európabajnokság önkéntes rab­szolgája. Annyit dolgozik, mint tíz más. És a sok dolog mellett drukkol­nia, csapatával foglalkoznia is kell. Meg tippelni is. Akkor tippelt, mikor az osztrákok 0:1-re vezettek a cse­hek ellen.) — Ausztria! Barátom, az osztrákok nagyon magukhoz jöttek! (Aztán, mikor a csehek bevágtak három gólt, hozzáteszi:) — De azért —­ úgy látszik — a csehek jobbak. Dusek Csehszlovákia, a Cseh­szlovák Jéghokid Szövetség elnöke:­­Fanatikus a csapatának. Oly ide­ges volt a cseh-osztrák meccs miatt, hogy a helyét sem találta. Minden porcikájával drukkolt a győzelemért. De nyilatkozatában óvatos.) — Csehszlovákia minden lehetőt, megtesz a győzelem érdekében. Mást nem mondhatok. De Luca Olaszország, az olasz csapat vezetője: (Alacsony termetű, virgonc ember. A szeme pápaszem alól villog elő. Csupa ideg. Olasz. És szerény.) — Csehszlovákia biztos győztes. A második hely Ausztriát illeti. Spevak Ausztria, az osztrák csa­pat kapitánya és tartalékkpusa. (Vörösképű „cho­nar”. Bécsi, cseh neve ellenére. Jókedvű, bohém és szereti a sört. Pár év előtt kitűnő belek volt, most kapussá avanzsált vagy­­ degradálódott.) — Nincs tippem... babonás va­gyok ... Igazi sportférfi csak intelligens ember lehet Az intelligenciát nem mindig bizo­ny­ítványok igazolják, de intelli­gens emberek minden vizsgáju­kat letehetik. Akik a sportban akarnak rekordokat teremteni, azok rekordokat tudnak terem­teni a vizsgákban is. Egy év alatt sok év hiányzó vizsgái pótol­hatók. Kezdje még ma a tanulást. Készüljön nálam ma­gánvizsgákra és érettségire. Katona Artu­r dr. Rád­ay­ utca 41. sz Telefon: Automata 871—01 Négy éves az olasz jégsport, 70 válogatott meccset vesztettek el és most negyedikek akarnak lenni Sonja Heniet kerestem, régi álmom volt, hogy beszélek a jég tündérével, a korcsolya gazellalábú művészével s megkérdezem tőle ... Bánom is, hogy mit. Megkérdezem, hogy sze­ret-e futballozni, vagy hogy járt-e már a Szaharában. Végigjáztam a magyar csapat vereségét, de a tün­dér nem jött. Láthatólag nem érdekli a hokki. S miközben epedve vártam Sonja Heniet, felfedeztem­­ D­e Luccát, a meglepetést szerzett olasz­csapat ifjú vezérét. A kis szemüveges cataniai úgy fest, mintha soha jeget nem látott volna, mintha forró délszaki vérét csak a vendetta, őseitől örökölt tüze fűtené. De nem, ő nyugodt, megfon­tolt férfiú, aki bár Szicília tropikus napjának hevét érezte először, a jég rajongója. Bőbeszédű, mikor a hok­­kira terelem a szót és hosszasan meséli el a négy éves olasz hokki­­sport hőskrri­nák eposzát. •" Joc" — Roncarelli 1924-ben hazatért Kanadából... ez a kezdet. Azután minden magától ment. Fanatikusok sereglettek mellé és dolgoztak, fá­radság és szégyenkezés nélkül. Mert «c *x olaszok tudásának kulcsa – mondja De Lucca -, dolgoztunk és vertek bennünket. 5:0, 6:0, 8:0, ezek a fejlődés lépcsőfokai és mi nem szégyellünk kikapni, kerestük a leg­nagyobb ellenfelet és ezzel a leg­nagyobb vereséget. Hetven nemzet­közi mérkőzést vívtunk 4 év alatt és körülbelül ugyanannyit vesztet­tünk el, ennek tüze edzi keménnyé a csapatot. Most már csak egy-két nullra szoktunk kikapni és mi en­nek felfogjuk az értékét. Szemüvegén megtörik szénfekete szemének lelkesedéstől lobogó lángja. — Ebben a kampányban negyedi­kek leszünk — mondja azután a professzor biztonságával. — Első Csehország, második Lengyelország, harmadik Ausztria és negyedik Itá­lia. Biztos így lesz a sorrend. .Elbúcsúzom, ekkor veszem észre, hogy egész kiment az eszemből a Sonja. Na nem baj, nem láttam mű­vészt, de beszéltem fanatikussal, aki annyi szépet mondott, amiből sok magyar sportágnak egy mondat elég lenne ahhoz, hogy verhetetlen le­gyen. Kalmár István.