Nemzeti Sport, 1931. június (23. évfolyam, 103-123. szám)

1931-06-01 / 103. szám

2 TÖlTÖsTÖ’b­aK . TÖlTÖ:TOLLAK szakszerű Mmjp javító­helye újSffk­ /M Jw Jz üllői­ út 2. Mr Kalvin-tér sarok TURCSÁNY i SSCaT Hétfő, 1931 júliu­s 1. Pécs-Baranya—Hungária 2:2 (1:0) Remek küzdelem keretében, jó játékkal búcsúztak a pécsiek az I. ligától Góllövő: Temesi, Kovács, Héjas, Kalmár Pécs, 2500 néző. Bíró: Klein Árpád.­­A Hősök emlékünnepélye miatt már délután fél­­ órakor kellett el­kezdeni a sorsdöntő mér­kőzést. A me­leg azonban nem volt annyira rette­netes, mint várni lehetett, mert kez­dés előtt beborult. A Hungária öltözőjében fojtott izgalommal várják a játékosok a pá­lyára hívó füttyöt. A pécsieknél fel­tűnően kedélyes a hangulat. Kivonulás után a Hungária kapitá­nyának, Kocsisnak kedvez a szeren­cse a választásnál. A két csapat így áll fel:­ Pécs-Baranya: Biri — Iványi, Kő­vári — Palkó, Halas, Foór — Ko­vács, Temesi, Kautzky, Táltos, Ma­gyar­ , Hungária: Szabó — Nagy, Kocsis — Rebró, Kompó­ti, Sebes — Varga, Héjas, Kalmár, Híres, Titkos. Már az 5. percben vezetnek a hazaiak és többen és ve­szélyesebben támadnak Baranya kezd, de rögtön a Hungá­ria veszi át a vezényszót. A lerohanó Titkost azonban a pécsi védelem sze­reli. A Hungária frontban marad, airinek Kalmár-, majd meg Héjas­ Futballfelszerelés Kedvező fizetési feltételek Neumann Géza sportáruházában VI.,Na£ymezo­u. 50. — VII., Rákóczi­it 45. — IV., Harisbazár 3­ lövést kell védenie. Kalmár már a 2. percben a bal lábára sántikálni kezd, de ennek ellenére tovább játszik. Hir­telen a pécsiek lendülnek támadásba. Kautzky Temesit küldi előre, de az összekötő fölé lő. A tribünről is látni, hogy feltűnően kicsi a labda. Az is észrevehető, hogy emiatt a játékosok nem tudják mindig oda küldeni, ahová akarják. A Hungária rohama is fölé­­lövéssel zárul: Kalmár bombája megy kapu fölé. Az 5. percben a kék-f­ehérek ismét támadnak, Foór a­zonban szerel. Bár szerelés közben rúgást kap, mégis jól tudja előreadni a labdát Halashoz. A centerhall a labdát jobbra előre íveli, s a résen levő Te­mesi szép gólt küld a Hungária hálójába. 1:0. A Hungária csak Híres luftjával és Titkos mellélövésével végződő meddő támadásokkal tud válaszolni. Az iram mind hevesebb. Szinte izzó és mindent elsöprő a tempó s a játék valóban magas színvonalú. A 13. percben Híres jobbról kap labdát, fél­magas lövését azonban Biri biztosan védi. Baranya mind hevesebben tá­mad és a Hungáriát csak Halas hi­bája hozza frontba. Erőtlen a kék­­fehérek támadása s szerelik is, sőt Baranya lendül­­őre. Kautzky máris Táltosnak osztja a labdát s a balössze­kötő lövését a 17. percben Szabó csak kornerre tudja védeni. Magyar a sa­rokrúgást fölé küldi. Sötét felhők vonulnak a pálya fölé, szél kerekedik, mintha csak vihar lenne kitörőben. A szél a Baranya ellen fúj s segítségével a Hungária támad. Néhány perc múlva alábbhagy a szél s fel is szabadul Baranya. Ro­hamoz is a helyi csatársor, úgyhogy Szabó csak kornerre tud menteni. A sarokrúgást Táltos fölé lövi. A Hun­gária ismét támadásba megy át, Kal­már azonban mellélő, majd meg Híres lapos bombája csúszik a kapu­­mellé. A 25. percben rúgja a pesti csa­pat az első kornert. Varga küldi be a labdát, Híres irtóza­tos erejű lövést küld a sarokra. Ment­hetetlennek látszik a gól, de Biri az utolsó pillanatban vetődve kornerre bírja ütni a labdát. A sarokrúgás után Iványi­ról ismét kornerre pattan a labda s az újabb berúgás után Kalm­ár mellélövésével zárul a Hun­gária fölénye. A pécsiek szabadrúgással jönnek fel, de Kovács lövése a mellé surran. Szabó rosszul rúgja ki a labdát, mely a szélre száll. Kovács hirtelen beadja , a labda az előtte egymás mellett álló Hungária-védők karját éri. A közönség élénken tüntet a 11-esért, de ebben nincs igaza, mert kétségte­lenül rárúgott labdáról van szó. A bíró továbbot int. Pécs-Baranya most nagyon szorongatja ellenfelét , a 31. percben Szabó háromszor egymásután kénytelen nehéz helyzetben felszedni a csatárok lába elől a labdát. A Hun­gária beszorulása Hírest idegesíti s a csatár az őt s­zerelő Kővári felé rúg. A közönség tüntet, a bíró figyelmez­teti a játékost. A 35. percben Rebró is faultol. Magyar szabadrúgása azon­ban mellé megy. A játék most nagyon gyors. Csak­nem minden labdát kapásból rúgnak. A pécsiek egyre-másra játszanak a kitűnő Magyarra s a szélső messziről küldött lövése valóban alig kerüli el a kaput. Magyar újra jeleskedik, de éles fejese most meg fölé száll. Kor­­nert is kicsikar a jeles játékos s a sarokrúgás után a Hungária kapuja előtt nagy zavar támad, meg rúg­­dosás. A labda Kautzky elé kerül, a center kapásból küldi kapura, Szabó azonban jól helyezkedik. A Hungária védelme feltűnően erélye­sen szerel. Nagy 16-oson belül faut­­gyanúsan löki Kautzkyt s a közönség 11-est reklamál. A félidő végefelé a Hungária is szó­hoz jut, de Varga jó helyzetben gyat­rán mellélő. Pécs-Baranya már 2:0-ra vezet s a Hungária csak az utolsó negyedórában jut szóhoz Szünet után a Hungária támadásá­val indul a játék. Kalmár Héjas elé adja a labdát s az ifjú összekötő lö­vése oldallécről kipattan, Varga elé! A szélső azonban ront, úgyhogy Birinek van ideje tisztázni a helyzetet. A 4. percben Foór szabad­rúgása száll a Hungária kapujára , Szabó alig tudja kornerre öklözni a labdát. A berúgás után Kautzkynak támad jó helyzete, de a csatár lövése előtt elesik. A túlsó oldalon viszont Varga bukik a kapu közelében, ami nem is csodálható, mert a játék na­gyon kemény. A 7. percben a pécsiek komért érnek el. A 13. percben Rebró és Foór formálisan bírókra kel. A bíró meg is állítja a játékot, a játé­­ k mellény kosokkal kezet fogat, a labdát pedig feldobja. A pécsiek most lábról lábra adják a labdát. Halas Kautzkyhoz, az pedig Kovácshoz továbbítja, de a szélső a vonalon font. Kovács kap most újra meg újra labdát s egy ízben a bíró lesállás címen tévesen akasztja meg. Faultokban nincsen hiány: Magyar Kompótival csap össze s nem sokkal később a 18. percben Rebró csak kézzel tudja meg­akasztani a lerohanó Táltost. A bíró sípol s nyomban nagy kacaj támad, mert a nézők közül valaki bottal fe­­nyegetődzve szalad a pályára Rebró felé. De baj nincs, az idegent eltávo­lítják. A szabadrúgást a 20. percben Baranya rúgja és a Hungária halljai feltűnő álmosan helyezkednek. Foór mellettük jobbra kani előre a labdát, Kovácshoz. Kocsis utánaered a gyors szél­­sőnek, de későn és hiába. Ko­vács lövése a 6-os sarkáról a túlsó, felső sarokba zúg be. 2:0.­ ­ Forma, Heinzelmann = fürdőtrikók, versenyd­resszek ír. Lahmann-féle ingek — hatalmas választékban ~ legolcsóbb áron ! Dr. Káldor és Fivére ~ sportházában, Erzsébet-körút 15. Gól után Nagy faultolja Táltost, majd Kocsis csap össze T­eme­sivel, utóbbi megsérül. A vendégek is akarnak támadni, de csatáraik feltű­nően erélytelenek, míg a pécsiek half­­sora fölényes és biztos a maga dolgá­ban. A tribünről vastaps csendül fel, buzgón kiáltják a Tempó Baranyát. A pécsiek szabadrúgást érnek el s Ták­tosnak 18 méterről küldött szép lövése alig kerüli el a kaput. Lassan-lassan ismét magára talál a Hungária. Fel­szabadítja magát, erőteljesebbek lesz­nek a támadásai s Titkos már lő is. Lövése éppen csak, hogy mellé megy, Kalmárt pedig kornerre szerelik. A sarokrúgást a 30. percben Híres küldi be. (A szélső átment a másik oldalra kornert rúgni.) ívelt labdája a fejek felett repül befelé és esik hirtelen, úgy, hogy a most már Kalmárral he­lyet cserélő, centert játszó Hé­jas stoppolni tudja, majd nyu­godtan és élesen a hálóba vágja. 2:1. A pécsiek összeroppannak, rendszer­telenül kezdenek játszani. Oda a pécsi halfsor biztossága i is. Áttörnek raj­tuk a 32. percben a hungaristák. Kalmár viszi a labdát, a védők kétszer is akadályozni akarják, de a jeles csatár lerázza magá­ról őket, megcsőrözi a labdát úgy, hogy az a meglepett Biri mellett utat talál a hálóba. 2:2. Két nagy perce volt a Hungáriának s ennek letelte után a pestiek újra lanyhán játszanak. De most már a pécsiekben sincs lélek, a játék ellapo­sodik. A 40. percben ugyan elér még egy kornert a Hungária, de a labdát a pécsi védők kifejelik. Kautzky szök­teti még egyszer utoljára Kovácsot, a szélső remek helyzetbe kerül, de pont arrafelé lő, amerre Táltos lesben áll. A játéknak nincs több érdemleges mozzanata. „Szép volt a halál...“ — ez az öltözők véleménye Schuller dr., a Pécs-Baranya igaz­gatója. Örülök, hogy csapatom bebi­zonyította tudását és azt, hogy ér­demtelenül esik ki az első ligából. Megmutattuk, hogy nemcsak egyen­lő erejű ellenfelei tudunk lenni a baj­nokság második helyezettjének, ha­nem azt is, hogy többet tudunk ellene támadni is, sőt jobb futballt játszani is. A bíró nyomott bennünket. Somo­gyi hiányát nem éreztük meg, Halas kitűnő centerhalljátékkal rukkolt ki. Németh Ferenc, sportbizottsági tag: Ha Temesi nem sérül meg, egy­két góllal többet rúgunk. (Éppen most jönnek be az öltöző­be a játékosok. Biri minden társának gratulál.) — Fiúk, szépen játszottatok. Halas még hozzá is teszi: — Ha már ki kellett esni, akkor legalább szépen estünk ki. A gólokat úgy sem érdemeltük meg. Kautzky ezt mondja: Két góllal jobbak voltunk. A Hungária öltözőjében fetűnően nagy az izgalom. Mindenki azt jár­