Nemzeti Sport, 1932. szeptember (24. évfolyam, 171-191. szám)

1932-09-20 / 184. szám

Kedd, 1932 szeptember 20. Futballpropaganda a csepeli futóhomokban Ferencváros—Csepel FC 8:3 (6:1) Vissza akart fordulni a ferenc­városi kiránduló társaság, amikor eléje tárult a csepeli homok­­sivatag, amelyet minálunk Buda­pest közvetlen szomszédságában futballpályának hívnak. A leg­különbözőbb pályákhoz szokott ed­zett profik sem láttak még ilyet. Állítólag futballoztak éppen a pályán. Ezt azonban a porfelhőtől nem lehetett látni. — Sanyi bácsi, itt nem játszunk! Klement Sándor megijedt. Lel­kére beszélt a fiúknak. A futball­­propagandát és a Ferencváros kö­telességét emlegette. — Majd fellocsolják és akkor nem lesz ilyen poros a pálya — mondta biztatón. Nagy nehezen megnyugodtak a fiúk és a Csepel FC vezetősége locsolótankot hozatott. Kétszer is végiglocsolták a pályát, mire „emberi” formát kapott. A Csepel FC, az új profi klub szegény vezetősége nem tehet róla. Kerítés, korlát, klubház, öltöző minden pénzüket megemésztette. A pálya talaja, csak most kerül majd sorra. A propagandamérkőzés nagy kö­zönséget vonzott. A 20 filléres „munkanélküli jegyek” tulajdono­sai élveztek is és sokat tapsoltak a Ferencváros játékának. Pedig az csak az első félidőben érdemelt tapsot. Ekkor hat gólt lőtt a ferenc­városi csatársor a Csepel FC egy gólja ellenében. Ekkor játék is volt, már amennyire a talajviszonyok megengedték. Bokán felül érő, süp­pedő homokban a labda nem pat­tan, a hepehupás talaj a sima „gu­­rigázást” nem tűri. A II. félidőben a Ferencváros­nak elmegy a kedve és csak álló játékot folytat. Ekkor is három gólra telik még, de a játék nagy­részében a csepeliek voltak fölény­ben. Két gólt is rúgtak. A csapatok felállítása: Ferencváros: Kubala — Takács I., Hunyadi — Piros (amatőr), Laky, Papp — Táncos, Takács II., Bukovai, Kovács, Kohut. Csepel FC: Holzhauser — Ré­der, Takács — Marmorstein, Ger­gely, Egyed — Uitz, Medgyes, Szabó, Stumpf, Schaffer. A gólokat Takács II. (2), Kohut (2), Kovács (2), Bukovai és Laky (11-esből), illetve Szabó (2) és Egyed (11-esből) lőtte. A játékban csak a csepelieket lehet dicséretes szorgalmukért, lendületükért megdicsérni. Szabó és Marmorstein értékes erő a csa­patban. A Ferencváros lelkes, szép játékot mutatott az első félidőben, a II. félidőben labda- és játék­undor vett erőt a játékosokon. „Az osztrák amatőrfutball katasztrófájáról" írnak a bécsi lapok , mint bécsi tudósítónk telefonálja. " A Grazer Volksblatt megállapít­ja, hogy a magyar amatőrfutball nagy előnye, hogy a vidék komoly tényező, a vidéki egyesületek szá­mosak és számítanak. Az osztrák vidéki városok közül csak Grác szá­mít, de — mint az eredmény mu­tatja — ő sem eléggé. A Stunde szemére hányja az osztrák szövetségnek, hogy a mér­kőzést nem vette komolyan, jófor­mán ellazsálta. Nemcsak hogy a képviseletet teljesen átengedte Grácnak, de tűrte, hogy a gráci csapatból is hiányozzanak a leg­jobb gráci egyletnek, a GAK-nak a játékosai. A Sporttagblatt „Két magyar győzelem” címmel emlékezik meg a budapesti eredményekről s meg­állapítja, hogy az osztrákok nem voltak komoly ellenfelei a sok tem­peramentummal s nagy technikai fölénnyel operáló magyar amatő­röknek. Szünetig csak a magyar csapat játszott, szünet után feljöt­tek az osztrákok, de elveszett ön­bizalmukat már nem tudták vissza­szerezni. Legjobb emberük a kapus volt, a magyaroké pedig Pusztai, Solti és Déri. KÜLFÖLDI ^ EREDMÉNYEK. Belgium Lyra—Racing Malines 1:2. FC Brügge—Liersche 1:1. Daring Brüsszel—QS Brügge 2:3. , Berchem Sport—Racing Brüsszel 4:0. Standard Lüttich—Racing Gént 1:1. U. St. Gilloise—Beerschot AC 4:0. FC Malines—Antwerp FC 2:3. Ausztria Grác: Admira—GAK 2:0. Svájc Urania Genf—Young Fellows Zürich 3:1. FC Lausanne—Con­­cordia 1:0. FC Lugano—Servette Genf 1:1. Franciaország Profibajnokság: Racing Paris—Olimpique Lilié 0:1. Club Francais—FC Séte 2:3. SC Nimes—Olympiques Mar­­tseille 1:3. Hyeres FC—Exelsior AC 4:1. OGC Nice—FC Mulnouse 5:2. AS Cannes—Red Star Olym­­pique 3:1. O. Alésien—Antibes Olympique 3:3. FC Sochaux—-FC Metz 3:0. SC Fivois—SO Montpellier 2:3. Németország Gelsenkirchen: Északnémetország —Nyugatnémetország 8:1. Berlin: Hertha BSC—Preussen 4:0. Délnémetország: FSV Frankfurt— Eintracht 3:1, Wormatia Worms—I. FC Lagen 1:0, Schweinfurt—Germa­­nia Nümberg 1:0, Spvg. Nürniberg— ASV Nürnberg 1:0, Wacker. München —Teutonia München 2:1, Bayern München—1860 München 1:0, Sofrwa­­ben Augsburg—Jahn Eegensburg 5:2, Union Böckingen—Stuttgarter Kickerá 3:1, VfB Karlsruhe—Phönix Karlsruhe 0:0, FK Pirmasens—Spfr. Saarbrücken 4:3, SV Waldhof—Phö­nix Ludvigshafen 4:0. Középnémetország: Dresdner SC— Eisaer SV 10:3, Teutonia Chemnitz— Chemnitzer BC 4:2. Erfurt: Déltüriugia—Északtüringta 4:0. Északnémetország: Holstein Kiél— Eesnburger BV 11:0. Délkeletnémetország: Alemannia— Hertha Breslau 1:0. Nyugatnémetország: Borussia Glad­­bach—Alemannia Aachen 3:1, Duis­­burger FV—Union Krefeled 2:1, Union Gelsenkirchen—Germania Her­­ne 4:2. Székely, a Ferencváros fiatal csa­tára az orvosi vizsgálatok után a hé­ten már Pesthidegkútra megy üdülni. Székely betegsége egészen kezdetle­ges stádiumban van s már a rövid kezelés óta két kilót hízott a tehet­séges csatár. Teljes gyógyulása rö­vid idő kérdése. Megalakult a harmadik mező­­berényi csapat „Textilesek” né­ven. Elnök az Alföldi Szövőgyár vezérigazgatója: Cigler Lipót, ügyv. alelnöki Hegedűs Elek. Az EMTK szerdán Soroksárott játszik edzőmérkőzést a Soroksár ellen az alábbi összeállításban: Misz­­lad — Bakik, Hamburger — Weisz, Kovács V., Fertig — Terényi, An­tal, Dobos II., Pignitzky, Uitz. A játékosok délután fél 8 órakor talál­koznak a pesterzsébeti városháza előtt. A III. ker. TVE Herkó I-t nélkü­lözni fogja vasárnap, mivel a kiváló hátvéd az óbudaiak proficsapatában fog szerepelni. Raczka sérülése miatt így Mayherrt fogják hátravonni beleknek. A támadósor összeállítása az újonc Prybillel a következő lesz: Heftó II., Prybill, Baumann, Len­csés, Sugár, Sándor és Víg V., az UTE két jelessége mandulaoperáción esett ke­resztül. A II. osztály új kapitánya, Ka­­nyár István serényen készülődik az alsóosztályú válogatottak körmérkő­zésére. Csütörtökön nagy trióit tart a nagyszombat utcai pályán. m ******. m »m®w Mi van az FTC-pálya gyepesítésével Az MTK példaadása meg­mozdította az Üllői­ úti „Szomszédvár" vezetősé­gét is Egyelőre még a feltornyo­­suló akadályok számba­vételénél tartanak, de a hajlandóság megvan a vezetőkben — Saját tudósítónktól . A vasárnapi válogatott mérkőzés közönsége örült annak, hogy a jó látást biztosító FTC-pályán volt a meccs, a pálya talaja azonban — hiába locsolták nagy szorgalommal — mégiscsak az MTK-pálya szép, zöld pázsitját juttatta mindenkinek eszébe, aki még a kupadöntőről hozta el magával a Hungária-útról a jó benyomást. Önkéntelenül is az jutott mindenkinek eszébe, hogy miért ne tudná megcsinálni az FTC is azt, ami az MTK-nak sike­rült? A zöld-fehérek több vezetőjének feltettük ezt a kérdést és a vála­szokból következőképpen alakult ki a helyzet képe: — Az FTC foglalkozik a gyepe­sítés gondolatával. Ennek azonban sok akadálya van, amik leküzdésre várnak. ■— Az első probléma az anyagiak előteremtése. Jó csomó ezresbe ke­rülne a füvesítés és erre nincs fe­dezet. De tegyük fel, hogy valami módon sikerülne előteremteni a szükséges összeget, akkor még min­dig bőven el vagyunk látva problé­mával.­­ A füvesítés legalább félévi szünetet jelentene a sporttelep üzemében, ha azt alaposan meg akarjuk csinálni. De ha ezt is át Valószínű Elkeseredett szurkolók beszél­getnek a meccsen: — Ez a Polgár nem is ját­szik! — Biztosan nem vállalta a játékot! lehetne hidalni azzal, hogy a gye­pet máshol termelnék ki és szö­­yeg módjára hengerekben szállítanák a pályára és úgy raknák fel, akkor sem tudjuk megoldani a karbantar­tást. A világ legtökéletesebb pá­zsitja is kipusztulna rövid pár hó­nap alatt olyan igé­nybevéte mel­lett, mint amilyennek nálu­uk lenne kitéve a gyep. Majdnem azt mond­hatjuk, hogy hétfő reggeltől va­sárnap estig rúgják rajta a labdát, dobálják a gerelyeket, diszkoszokat. Ezt ugyebár semmiféle fű­ nem bírná ki. Előbb tehát megfelelő gyakorlópályát kellene szerezni és itt a főváros áldozatkészségére volna szükség. A szemben levő mér­leghitelesítő hivatal mellett volna egy telek, van is rajta valamilyen kis pálya. Ha itt kaphatnánk he­lyet az edzések számára, akkor lehetne csak belefogni a nagy mun­kába. A fentiekből is látni lehet, hogy nem megoldhatatlan az üllői úti gyep problémája, mert a feltornyo­suló akadályok nem leküzdhetetle­­nek. Az MTK legalább is megmutat­ta már, hogy csak akarni kell és akkor megy a dolog. A „33” FC a jövőben a PTESC pasaréti úti pályáján tartja edzéseit, sőt ha pályaválasztó, mérkőzéseit is ott játsza le. A Bethlen-téri Színpad órakor a világbajnok vízipólócsapat és úszógárda tiszteletére „Díszelőadását Szombaton premier: rendezünk a Csókos Regiment Vidéki eredmények Üllő: Monori SE—VSE 5:0 (5:0). II. oszt. bajnoki. Bíró: Ébert. Az eredmény túlzott. A II. félidőben az ÜSE feljavult s egyenrangú ellen­fél volt. Góllövő: Farkas (2), Szabó (2), Fekete. Üllő egy 11-est kiha­gyott. Földeák: Szőregi Rákóczi—FTC 3:0 (1:0). II. oszt. bajnoki. Bíró: Osztrogonácz. Góllövő: Kovács, Za­­kics és Barna. Jánoshalma: JTE—BTSE, BSE vegyes 11:2 (6:1). Barátságos. Bíró: Erdész, Irsai (5), Róth (8), Kiss (2) és Repstock góljaival győz a JTE. Várpalota: V. Unió—Veszprémi MOVE 3:1 (2:0). Barátságos. Bíró: Lengyel. Az egységesebb Unió szép játékkal győzött I. osztályú ellenfele ellen. Góllövő: Eiler (2), Sári, illetve Mofflár (öngól). Rákosliget: Rákoshegyi SE—RÁC 6:2 (2:1). II. oszt. bajnoki. Bíró: Leiner I. — Rákoskeresztúri TE— Maglódi TC 4:0 (1:0). II. oszt. baj­noki. Bíró: Nagy — RÁC ifj.—BSE ifj. 5:1 (2:0). Bacsó-serleg. Bíró: Deák. Mezőberény. Törekvés—Vész­tői TK 0:0. Bíró: Nagy. Barát­ságos. Gyenge nívójú mérkőzés, némi Törekvés-fölénnyel. Leg­jobb ember Dániel, a Törekvés kapusa. Szerencs: Bánszállási TK—SzCSE 2:1 (1:0). II. oszt. bajnoki. Bíró: Neppel. A BTK sokkal jobb volt, mint ellenfele. Góllövő: Barta (2), illetve Szalai (11-esből). Miskolc: MILL-eredmények DAC —Előre 2:1 (0:1). — DSE—Kinizsi 3:0 (OH)). , Kisújszállás: KTE—Törökszentmik­lósi MOVE 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Domokos. Mindkét részről csapkodó és durva játékot lehetett látni. A KTE-ből két, a MOVE-ból három játékost kiállított a bíró. Rákos: Pestszentimrei TK—Rákos­csabai MOVE 3:1 (1:1). H. oszt. bajnoki. Bíró: Meiszter. A Postás így áll fel holnap a Nemzeti elleni Magyar Kupa meccs­re: Angyal — Szabó, Kerényi — Kalmár, Hollósi, Bokor — Kása, Kertész, Mátéffy, Járomi, Horgos. A Hungária Zágrábba utazó válo­gatottjai nélkül, az eddig megszo­kott napokon, tehát kedden, szerdán és pénteken tartja ezen a héten is edzéseit. Békéscsabán vasárnap a Bahn SC és az Előre barátságos mér­kőzést játszott. Lagymatag játék közben 1:0 (0:0) arányban győ­zött a BSC. A gólt a II. félidő 1 percében Bali lőtte. Újra játszani 1 A döntetlenül vég­ződött Vasas—Dorogi AC, Bali—Sze­ged és FTC—Szolnoki AK Magyar Kupa mérkőzést október 15-ig le kell újra játszani, így döntött teg­nap este az MLSz intézőbizottsága. Ugyancsak október 15-ig kell leját­szani az Orosházi TK—Orosh­ FC Corinthian-díj mérkőzést is. A vasárnap sorra kerü­lő II. li­gabeli mérkőzések közül a Buda­fok—Droguisták mérkőzés Buda­fokon, a Csepel—Drasche talál­kozó Csepelen, a Taxi—Rákospa­lota mérkőzés a Szőnyi-úton, a Phöbus—SzNSE meccs a Tó­ ut­cában, a Bak—Etc mérkőzés pe­dig Pesterzsébeten lesz 4 órai kezdettel. Bizonytalan még a Shell—Vasas és Bőrös—Vác meccs színhelye. Ifjúsági bajnokság: UTE—ZSE 3:1 (1:0). — KTK—Hungária 5:1 (1:1). — Lapterjesztők—VI. ker. SC 5:1 (2:0). — LAC—K. Húsos 3:1 (0:0), óv a Bocskai (?). Debrecenben a Bocskai körében szó van arról, hogy a Szeged FC elleni mérkő­zést meg kell óvni. Az óvás okául azt emlegetik, hogy a bíró az első félidőben két perccel előbb fújta le a játékot, a félidőben pedig 12 percet állt a játék s a bíró csak négy perccel játszatott tovább, összeállítási gondokkal küzd a Tu­rul TE. A lábtörést szenvedett Bu­dán kívül Kucsera II. és Barna, a két bekk is bajlódik a térdével, Farkasnak pedig könnyebb agyráz­kódása van. Nagyon fő Remete edző feje, hogy miképpen állítsa össze a csapatot a ZSE ellen. Harmat állapota egyre jobban javul s vasárnap a III kér. FG ellen valószínűleg ismét ott lát­juk majd a szegedi csapatban. Ma ismét kimegy a pályára, de labdába csak csütörtökön fog rúgni. Akkor dől el, hogy játé­kára sor kerül-e, vagy sem. Kemény FTC a térdébe kapott erős rúgást a KTC elleni „barátsá­gos” meccsen. Reméli azonban, hogy vasárnapra ő is ott lesz a küzdők sorában. 5 Kettős I. ligabeli bajnoki mér­kőzés lesz vasárnap az 1­1®­­ital — Saját tudósítónktól —­Vasárnap az Üllői-úton kerül sorra a legérdekesebb bajnoki műsor. Az Üllői-úton játszák le a Ferencváros—■ Budai „11” mérkőzést, amelyen az I. liga két még veretlen csapata csap össze. Ez elé a mérkőzés elé tegnap odavitték a III. ker. FC—Szeged FC találkozót is. Ilyenformán két I. ligabeli bajnoki mérkőzést játszanak vasárnap az üllői úti pályán. Változások Nyugat két válogatott csapatában — Telefonjelentésünk — Győr, szeptember 19. Fuchs János szövetségi kapi­tány a vasárnap látottak alapján mindkét válogatott csapatban változtatásokat eszközölt. A végleges döntés szerint Győrött a stájerok ellen ez a ti­zenegy játszik: Mák DVE — Brezányi ETO, Demján DAC — Farkas ETO, Mente TSC, Handler Sz. MÁV — Kulcsár DAC, Nagy MÁV, Keleti TSC, Neuman, Kelemen SFC. Tartalék: Csizmadia, Barta és Nagy ETO. Hluhányi helyére tehát Hand­ler került, a csatársorban pedig HYPEROL ideális száj- és b­roktertellem­tő Nagy és nem Kiss képviseli a szombathelyi színeket. Ezzel a csapattal szinte telje­sen egyenrangúnak látszik a má­sik tizenegy, mely Cseh-Komá­­romban a CsAF MLSz déli kerü­letének legjobbjaival kerül ösz­­sze. így alakul ez a csapat: Mahos TSC — Kövecses DAC, Vincz GyAC — Hor­váth DAC, Takács DAC, Raffai ETO — Jánosi TSC, Payer DAC, Tarr (Kinizsi), Kotrobai, Pingiczer DVE. Tartalék: Gerebenics és Szalai GyAC. Itt az a változás, hogy Barta ETO helyett a fiatal Takács lett a középfedezet. Komáromba Flöthmann Jenő alelnök és Boros titkár kíséri el a csapatot. Győrött a győri KISOK az if­júsági válogatott ellen játszik előmérkőzést. K. L. Próbajátékot tart az V. osztály — Saját tudósítónktól — A II. osztály ellen készülő V. osztály válogatott kerete próba­játékot tart csütörtökön a buda­foki úti GSE-pályán. Meghívást nyert: Lechmann és Horváth X. ker. ISE, Kulcsár, Klucska, Árki és Groó MPSE, Ágocs, Pitros, Scherdinák és Szabó SzTE, Kiszek és Csala (Bőrösök), Müller (M. Textil), Horváth, Gru­­ber, Krizl és Fentner (B. Kossuth), Keilach, Schneider, Németh és Fe­­derits (Bp. Egyetértés), Racskó, Gallina, Beznyovszky és Steiger­­wald MFOE, Jerabek és Szirák FLK, Szabó, Tafner, Gigler, Sumi II. és III. Sz. Juventus, Kukán, Ju­hász II., Sarlai, Halász, Pápai és Zvolenszky (Taxi), Kovács, Szenes L. (Szeifert), Forsztner I. és II., Klein (FCv. „11” FC), Hepp, Flosz­­man (NI. Húsos). A kijelölt játékosok délután 3 órára a játékjog felfüggesztése mellett pontosan és teljes felszere­léssel kötelesek megjelenni. Eymers meghalt. A holland bírói kar egyik kiválósága, aki a magyar válogatott csapat mérkőzéseit is ve­zette, legutóbb 1930-ban, az osztrá­kok ellenit, 46 éves korában hunyt el. A holland és a nemzetközi fut­­ballsport kiváló katonáját vesztette el benne.