Nemzeti Sport, 1932. október (24. évfolyam, 192-212. szám)

1932-10-02 / 192. szám

Vasárnap, 1932 október 2. -én A pompásan játszó Bocskai sok tapsot kapott a Millenárison Bocskai—Nemzeti 6:1 (3:0) A debreceniek kitűnő csatár­játéka ellen nem volt ellenszere a bágyadtan játszó Nemzetinek Góllövő: Vincze, Hevesi, Remmer, Gergely, Tefesd, Markos, Hevesi Millenáris, 2500 néző. Bíró: Antalics. Bocskai: Fehér — Vanicsek, Janzsó — Palotás, Moóré, Re­viczky — Markos, Vincze, Teleki, Remmer, Hevesi. Nemzeti: Vermes — Flóra, Szendrő — Búza, Halas, Belcsik — Paczolay, Horváth* Gergely, Bihámy, Szeder. A Bocskai remek nyitány után ered­ményes is A Nemzeti kezd, de a debreceni csapat nagyszerű lendülettel fek­szik a játékba. A Nemzeti nehe­zebben mozog s így a Bocskai­­csatárok lába előtt igen könnyen bontakoznak ki a sorozatos táma­dások. Az 5. perc pedig már gólt is hoz. Vincze remekül szökteti Markost, aki villámgyorsan ro­han el a labdával. A vonaltól be­gurít­ó Vermes hiába vetődik, hogy elcsípje a labdát, mert Vincze a kapus elöl a hálóba emeli az első gólt (1:0). A Bocskai továbbra is remekül támad, de a hatásossága nem olyan, mint az első percekben. Ezért a Nemzeti is szóhoz jut , az elfutó Szedert Vanicsek csak nehezen szereli kornerre. A pár­perces Nemzeti-támadást Bihamy fölé küldött labdája fejezi be, majd még a 13. percben Gergely tör át, akit Vanicsek megrúg. A szabadrúgást Gergely kapu fölé lövi. Markos rosszul fejez be egy lefutást, az ellentámadást Janzsó könnyen szereli s máris Hevesi fut. Búza nagyot hibáz, a szélső megugrik tőle a 17. percben. Pillanatok alatt a kapu szájában van , Vermes hiába helyezkedik jól, az éles, félmagas labdát csak úgy tudja megütni, hogy az a hálóba akad (2:0). A Bocskai rohamai élénkebbek lesznek erre. Markos kornert sze­rez, de Vincze löki Vermest s fel­szabadul a kapu. A Nemzeti csapatában Búza és Halas helyet cserél. A 22. percben Teleki fejezi be lövéssel a táma­dást, de Vermes védi a lövést. Teleki—Vincze­—Markos támadás mintaszerű, a vonalhoz került Teleki azonban Vermes kezébe emeli a labdát. A 25. percben Teleki nagy lövését kell védenie Vermesnek, majd meg Vincze húz magára három védőt, hogy közülük váratlanul Remmer elé játszon,­­ az összekötő azonban ké­sik s oda a helyzet. Igen szép kombinációból lesz korner s utána Vincze kapu mellé fejel. A Nem­zetinél most Horváth és Bihámy is helyet cserél. 30. p. A Nemzeti jobban igyekszik, változatossá is teszi a játékot, sőt a 32. percben Gergelyt nagy orszájáról engedi el a bíró, a center azonban fölé lő. Reviczky kornerre szerel, majd Vincze messziről küldött lövése után Vermes előtt megugrik a labda s korner lesz a Bocskai ka­punál. Ebből semmi sem lesz, de a 38. perc ismét gólt hoz. Teleki viszi a labdát, Szendrőt cselezné, de a bekk elejteti. A szabarúgást Teleki a jobb alsó sarokra irányít­ja s a vetődő Vermes csak kilökni tudja a labdát. Remmer ott terem, míg a védelem megmerevedve nézi a helyzetet s a debreceni csatár hálóba vágja a földön fekvő ka­pus felett a gólt (3:0). A Bocskai remekel. A közönség újra meg úja megtapsolja a szép támadást. Teleki Vinczét ugratja ki a tizenhatosnál s az összekötő gólt is lő, de közben a bíró már les miatt fütyült. Az ítélet hibás­ volt! A gól teljesen szabályos kö­rülmények között esett. Teleki reklamál is, de hasztalan. Hevesi szögletrúgása után a Nemzeti is támad, de teljesen tervszerűtlenül. Horváth lő mellé, majd Móré Ijedsze után Gergely szabadrúgása is kapu mellé viszi a labdát. A Nemzeti góljára hárommal felel a Bocskai Markos lefutása és beadása nyit­ja meg a szünet utáni játékot. A labda elsiklik a kapu előtt s Flórá­ról perdül kornerre. Hevesi mély rúgására Vermes is kifut, a labda Markos elé kerül, aki kapu fölé emeli. Markos egymásután viszi a támadást, a Nemzeti védelme nem tudja feltartani. Vermes is hiába ugrik ki az egyik Markos beadá­sért, mert a labda Vincze elé ke­rül, aki fölé lő. Teleki ugrik ki, mellé küldi a labdát. Teleki Vinczét szökteti, az összekötő kapu mellé lő. Egyik Bocskai-támadás szebb, mint a másik s a közönség meleg tapssal tünteti ki a debreceni csa­patot. A 7. percben Markos lövését kell védenie Vermesnek s a kirú­gás után a Nemzeti támadósora is szóhoz jut. Janzsó elengedi az ugró labdát s az majdnem Fehér háló­jába hull. Reviczky is hibát követ el. Gergely pompás helyzetbe ke­rül, de kapu fölé száll a labdája. Változatos játék után a 14. perc­ben Bihary Paczolayt szökteti. A szélső jól centerez, Gergely ponto­san a 11-es ponton fogja a labdát s félmagasan lő. Fehér ugrik a lab­dáért, de a homok kicsúszott a lába alól s csak érinteni tudja a labdát, mely a hálóba jut. (3:1.) A Bocskai lendületesebb táma­dásokba kezd. A rohanó Markost a 16-nál ejtetik ugyan, de azért Vin­cze elé játszik, aki gólhelyzetbe ke­rül, de a bíró a fault miatt sza­badrúgást ítél. Markos Remmernek passzol, aki kapu mellé emeli a labdát. A Nemzeti most lelkes és igen erélyes. Ezzel fokozza az ira­mot, amit azonban már a Bocskai diktál. Hiába szereli szépen Bel­esik Markost, a 21. percben Teleki újra szökteti a szélsőt, az átfut Szendrőn, bekanyarodik s csaknem a kapufától gurít Teleki elé, aki a hálóba továbbítja a labdát. (U.1.) A Nemzeti a kezdéssel nem mesz­­sze jut. Újra a Bocskai-csatárok lába előtt a labda. Vincze szabad­rúgást rúg a 24. percben a védők háta mögé. Markos lefutja a me­zőnyt, s míg Telekit fedezik, hogy eléje nem játszhasson, ballal hirte­len kapura lő laposan s a megle­pett Vermes már tehetetlen. (5:1.) A Nemzeti most komoly támadá­sokat visz kezdés után. Bihamy fölé lő, majd Gergely mintegy nyolc lépésre a kaputól, nyilvánvaló les­állásban kap labdát. A bíró nem fütyül, a center lő, de Fehér kivédi a nem éppen erős lövést. A 29. percben már Teleki remek fejese viszi támadásba Markost, aki elfut Szendrő mellett. Vermes a szélső elé rohan, aki kapura lő, de a labda elkerüli a hálót. A Bocskai újra remekel. Támadásait szokatlanul hosszú taps kíséri a nézőtérről.­­ A 31. percben Remmer Hevesi elé játszik, akire Flóra és Vermes fut rá. A szélső ügyes csellel fordul ki a két védő közül s az üres kamuba gurítja a labdát. (6:1.) A Nemzeti már nem tud küzde­ni. A 38. percben a kifutó Vermes megakasztja Telekit, de a labda Remmer elé kerül, aki elgurítja a kapus lába között, majd a hálóba rúgja. Ez is szabályos gól, a játék­vezető azonban Teleki állását les­nek minősíti s nem adja meg. — Az utolsó percekben jól támad a Nemzeti, de az eredményen változ­tatni nem tud. Megjegyzések a két öltözőből Herzog Edwin, a Bocskai fő­városi képviselője: Mindig állítot­tam, hogy a magyar futball anya­ga a legkiválóbb, de hiányzik az a kéz, amely szakszerűen tudná ezt az anyagot összetartani és kimű­velni. A Bocskai vezetőségének legnagyobb fegyverténye volt, hogy Orth Gyuri szuggesztív egyéniségét, nagy hozzáértését magának biztosította. Lám, né­hány egyszerű taktikai húzás be­tanítása és a csapat máris ér­vényre juttatta a benne rejlő nagyszerű tulajdonságokat. Orth György: Azt mondom, amit Potya mondott. Még nyiko­rog a kocsi. Elég lendületesen játszott már a csapat, de jobban játszik majd ezután. Balog Miksa: Nagyon gyen­gén játszottunk. A Bocskai meg­érdemelte a győzelmet. Gallowich Tibor: A Bocskai­nak nagyon ment a játék. A Nem­zeti feltétlenül frissítésre szorul, de igen gyorsan. Néhány játékos csődöt mondott. Úgy játszott, mintha nem is érdekelné a mér­kőzés. A Bocskai szépen futballozott s a Nemzetivel szemben módja is volt erre a szép játékra. A közön­ség valósággal élvezte a mérkő­zést, amely tiszta, szépségekkel teli játék volt. A debreceni csatár­soré az érdem, hogy ez így tör­tént, mert annak a művészetében találtunk igazi élvezetet. Teleki és Markos játéka teljes elismerést érdemel, de Vincze is ragyogóan játszott helyenként. Kitűnő tehet­ség a fiatal Hevesi s a szokatlan posztra került Remmer is meg­állta nagyjából a helyét. Nagyszerűen futballozott a halfsor is, melynek vezére Moóré volt. Palotás technikája is kifo­gástalan, Reviczky pedig rutinjá­ból él. Janzsó és Vanicsek biztos lábbal rúgott, Fehér rossz kon­dícióba van. A Nemzeti csapatában egyetlen rész sem volt kifogástalan. A jó halfsort elrontotta Halas passzi­vitása, a védelem nem bírt az ellenfél csatársorával. Szendrő fáradt, Flóra nincs igazi formá­jában, Vermesnek meg igen gyen­ge napja volt. A csatársorban a két szélső lendületesnek látszott, de alig jutott labdához. A belsők puhák, lassúk és nem összedolgo­­zottak még. Antalics rosszul alkalmazta a lesállás szabályait. 1. Ferencváros 44__20: 28 (-) 44— 431— Tavalyi helyén a Bocskai 2. Hungária 23: 58 (-) 3. Újpest 12: 47(1) 4. Bocskai 5212 13:125(5) 5. Budai „11“42118: 75(3) 6. Szeged FC 411 28: 93(5) 7. Nemzeti 41128:143(5) 8. Soroksár 5113 11:213(7) 6. Kispest 41126:143(5) 10. III. ker. FC 41— 11. Somogy 4— 38:102(6) 225:122(6) 12. Attila 4—133:151(7) 3 Remek magyar győzelem Belgrádban Budai „ 11“—Beogradski SK 3:1 (2:0) Harmincöt fokos hőségben is kitűnően játszottak a budaiak Góllövő: Rökk, Sztancsik, Sotirovics, Polgár — Telefon jelentésünk — Belgrád, október 1. Az eredeti tervtől eltérően nem az 1-es számú jugoszláv kí­sérleti válogatott, hanem a BSR csapat ellen játszottunk, holnap pedig a Jugoszlávia lesz az ellen­felünk és nem a 2-es számú kí­sérleti csapat. Végeredményben azonban ugyanazok a­­játékosok küzdöttek ma ellenünk és küzde­nek majd holnap is, akikből a kísérleti válogatott csapat ala­kult volna. Ma a BSR topcsideri pályáján harminöt fokos hőségben 1000 néző előtt, Popovics bíráskodása mellett 3:1 (2:0) arányban biz­tosan vertük a Beogradski csa­patát. A mérkőzésre így álltunk fel: Hóry — Weber, Fekete — Kárpáti II., • Kárpáti I., Schusz­­ter —■ Schmidt, Sztancsik, Retek, Magda, Czumpft. összeállításunk érdekessége Rökk volt. Polgár helyett játszott centert és már a 4. percben nagyszerűen mutatkozott be. Jobboldali táma­dás után megszerezte a vezető gólt. 1:0. Csapatunk remekül játszik s feltartózhatatlanul tá­mad a BSR ellen. A 15. percben meg is van a második gól, ennek Sztancsik a szerzője. 2:0. A félidő végéig a közönség nem győz betelni a budaiak jó játé­kával. Szünet után Rökk helyére Pol­gár áll be, hogy rá is sor kerül­jön. Ugyanakkor a BSR fáradt játékosait felcseréli. Négy friss ember jön be. Ennek meg is van az eredménye, amennyiben a 18. percben Loti­rovics gólt ér el. 2:1. A Budai „11” azonban rákapcsol és a 20. percben Polgár révén növeli az ered­ményt. 3:1. Az eddig kitűnően bíráskodó Popovics most kissé nyomni kez­di csapatunkat. Tizenegyest is ítél ellenünk, de azt Hóry pompásan ki­védi. Csapatunkból Hóri, Fekete, Kár­páti I. és Sztancsik remekelt, de az egész csapat pompásan ját­szott és általános elismerést ara­tott. A belgrádiak szerint győzel­münk nagy meglepetést okozott, de tökéletesen megérdemelt volt. Faragó Lajos. 1100 személyes külön­­vonat, két osztrák válogatott a 30 év előtti csapatból, tizenegy a maiból, zeneszó, nagy biza­lom, osztrák invázió Budapesten — Saját tudósítónktól — Szokatlanul nagy tömeg gyűlt össze szombaton este a Keleti pá­lyaudvar csarnokában, amit hatal­mas zászlók ékesítettek. A piros­­fehér-piros osztrák zászló is ott lengett, már-már azt hittük, hogy az osztrák válogatott futballisták örömére öltött­ magára díszruhát az öreg csarnok, de azután hamaro­ ORIONRADIO­ san kiderült, hogy a frontharcos napra érkező külföldi küldöttségek fogadtatására készültek fel a ma­gyar frontharcosok. Azért sokan voltak ott a futbal­listák közül is. Fischer Mór, Min­den Frigyes, Kenyeres Árpád, Fo­dor Henrik dr., Tóth Pista jár­kált fel és alá a perronon, de ott volt Shires is, a harminc év előtti első magyar—osztrák mérkőzés angol bírája is. Nádas Ödön Kelen­­földig utazott az osztrákok elé és vitte nekik az MLSz köszöntését De nagy meglepetésre osztrák ar­cokat is megpillantottunk a perro­­non, még mielőtt befutott volna a bécsi gyors. Rolisch mester volt ott, az amatőr Cricketer, majd a Wacker igazgatója, aki az osztrák válogatott mezőnytartalékával, a Hakoah centerével, Mausnerrel utazott motorkerékpáron Buda­pestre. Harsogó zeneszó mellett fut­i FTC-pálya Üllői-út Vasárnap, október 2-án, délután fél 4 órakor Ausztria-Haggarnszág országok közti válogatott mérkőzés Előtte fél 2 órakor Floridsdorf AC (Wien)— Professzionista II. liga válogatott labdarúgómérkőzés