Nemzeti Sport, 1933. március (25. évfolyam, 44-65. szám)

1933-03-13 / 52. szám

10 a gárda, az új stílus pedig még nem megy. Ezzel magyarázható, hogy most váratlanul két igen fontos pontot leadott a csapat. Pedig nem is a nagyobb tudás, hanem csak a nagyobb lelkese­dés győzte le. Hoffer dugójával az OMTK vezetett már az 5. percben. Két perc múlva azon­ban szép Tomkai-Bikfalvi akció végén utóbbi kiegyenlít. A 29. perc hozza meg a döntő gólt: Rosta kapja a labdát, átadja Ju­hásznak, aki elhúz a csabai vé­delem mellett és közelről a háló­ba vágja a labdát. 2:1. — A má­sodik félidőben jobbára mezőny­játék folyik. Orosházi TE—Békési TE 0:0. Békés. Bíró: Ruhmann. Erős harc volt a pontokért, végül azonban igazságos osztozkodás történt. Előre—Eleki TC 3:2 (0:1). Békés­csaba. Bíró: Komlási. A vártnál is nehezebb ellenfélnek bizonyult az eleki csapat, az Előrének bizony minden tudását össze kellett szednie, hogy mind a két pontot otthon tudja tartani. Szél és nap ellen kezd a csabai csapat, z ETO rajtaüt s már a 3. percben a hálóban táncol Orbán labdája. 0:1. Az Előre erősít, de semmit sem tud elérni. Szünet után nagy offenzívába kezdenek a csa­baiak, aminek az első eredménye a 10. percben Sajben éles lövése nyo­mán megszületett az egyenlítő dugó. Az ETO támadásokkal válaszol, mégis a 16. percben az Előre ér el újabb gólt, Brif rétién. Az öröm azonban nem tartós, mert a 23. perc­ben az eleki Orbán újabb dugót sze­rez.. Nagy harc kezdődik most. A szerencse­ a­ hazaiak mellé pártol és a 33. percben Sajben I. gólja meghozza a két pontot. Gyulai AC—MTE 2:1. Mezőkovács­­háza. Bíró: Löwi H. MAFC—Békési ISE 3:1 (0:0). Mezőtúr. Bíró: Lefkovics. A fá­radt mezőtúri csapat kínos játék­kal győzte le a BISE-t. A két gyenge, formán kívüli csapat mér­kőzését a szerencsésebb honiak nyerték. Góllövő: Gajdkó (2) és Bodorik, illetve Hidvégi. A MAFC egy 11-est nem értékesített. Csabai MÁV—GyTE 2:1 (2:0). Gyula. Bíró: Boros. A GyTE az első félidőben gyatrán játszik és a csabai vasutasoknak sikerül két­­gólnyi előnyre szert tenni, Lackó és Ancsin révén. Szünet után megváltozik a játék képe. A GyTE feljön, de Csiszár csak szé­píteni tud az eredményen. II. osztály Sz. Turul—Mezőberényi TE 2:0 (0:0). Szarvas. Bíró: Ker­tész. Erősiramú mérkőzés Turul­fölénnyel. Megérdemelt győzelem. Délnyugati alszövetség Pécsi alosztály PVSK—DPAC 3:1 (1:0). Pécs. Bíró: Világosi. A DPAC az első negyedórától kezdve sérülés foly­tán tíz emberrel játszott, mégis nyílttá tudta tenni a mérkőzést. A 20. percben Puszpán beadását Kovócs fejjel akarja menteni, de pechje van s fejéről a hálóba vágódik a labda, öngól. 1:0. A második félidő 15. perce hozza meg a második dugót: egyéni já­ték után jó 20 méterről Pozsgay lövi. 2:0. A 20. percben Spirich kavarodásból szerzi a DPAC gól­ját. A 25. percben Puszpán kor­­neréből Pozsgay fejeli a meccs utolsó gólját. DVAC—PEAC 2:0 (0:0). Pécs. Bíró: Paricz. Erősiramú meccs, végig szép játékkal. Mindkét gól az egyébként jól védő Simon lel­kén szárad. A másodiknál lábbal akart védeni. Góllövő: Bragyás és Csirke.. . TSE—Siklósi SE 3:9 (0:0). Szek­szárd, Bíró: Csik. Az első félidőben jobbára mezőnyjáték volt, szünet után azonban már erős TSE-hravi fölény következett. A dugókon Ko­vács III., Dóra és Horváth osztozott. Jó: Dóra, Fekete, Teszelszky, Hor­váth, Löwi TSE, Jegli, Kánya, Ózdi és Horváth SSE. NSE—Pécsi AC 3:2 (1:1). Nagymá­nyok. Bíró, Láng. Közel egyet rangoz ellenfelek. Góllövő: Klausz al., Ko­vács, Csordás, illetve Svara H. — Mindkét részről pompásan játszott a fedezetsor, azonkívül Beimli, Kovács és Csordás NSE, valamint Svara PAC tüntette ki magát. Kaposvári alosztály Dombóvári VOGE—NZTE 1:0 (0:0). Nagykanizsa. Bíró: Wolf. Csapkodó, nívótlan játék. Érthetet­len, hogy a Zrínyi hogyan tudott ennyire leromlani. A két rossz csa­pat közül a szerencsésebb győzött. Az igazságos eredmény a döntetlen lett volna. A Zrinyi egy 11-est ki­hagyott. — Teleki—SZTE II. 2:1 (1:0). KPAC—Szigetvári AK 4:1 (1:0). Kaposvár. Bíró: Blázsik. Gólképesebb belső csatárokkal na­gyobb arányban is győzhetett vol­na a helyi csapat. Gólszerző: Kő­vágó (3), Steiner, illetve Pfei­­fer. KRSC—KTSE 2:1 (1:1). Ka­posvár. Bíró: Krausz. A lelkesebb gárda rászolgált a két pontra. A játék elég alacsony nívón mozgott. Az első gólt a 23. percben a KTSE éri el Murai révén, a KRSC a fél­idő utolsó percében egyenlít ki Győrffy II. révén. Szünet után a 25. percben Győrffy III. lövi be a­­győzelmet jelentő dugót. — D VOGE II.—KRSC II. 1:2 (3:1). Szöv. díj: KRSC II/b—Levente 2:2 (0:0). KPAC II—KTSE IIIK 4:0 (0:0). BSE—Nagyatádi TSE 2:0 (0:0). Barcs. Bíró: Makay. A második félidőben mutatott lendü­letes játékkal megérdemelten győ­zött a BSE. Góllövő: Vondrák és Horváth. Bajai alosztály Bácska—Kiskőrösi Petőfi TE 4:2 (2:1). Baja. Bíró: Fleischer. A Bácska kitűnő fedezetsorától támogatva nagyobbrészt fölény­ben játszott és megérdemelten győzött a szívósan védekező kö­rösiek ellen. Góllövő: Marics, Tamás (2), Blum Bácska, illetve Davidovics (2) KPTE. Kiskunhalasi AC—BTSE 1:1 (1:0). Baja. Bíró: Hebrony. Az alosztály derbije erősiramú és szép küzdelmet eredményezett, amelyet kis szerencsével bárme­lyik fél megnyerhetett volna. A Turul támadott többet, de a KAC támadásaiban több volt a veszély. Szünet után a Turul fö­lénybe került, mégis még egyen­líteni is alig tudott. A KAC du­góját Sonkó, a Turulét Koch lőtte. RSC—Bátaszéki TC 1:1 (1:0). Bácsalmás. Bíró: Szeifert. Csap­kodó, élvezhetetlen játék. A BTC nagy szerencsével egyenlített ki. Góllövő: Gáspár, illetve Kovász­­nay (öngól). Bajai SE—KNSZ­ 3:0 (1:0). Kiskunhalas. Bíró: Firányi. Biz­tos győzelem. Góllövő: Szkupi, Dacsi és Mihalovics. KFC—Jánoshalmi TE 3:0 (0:0). Kalocsa. Bíró: Benkő. Szép mérkőzés. A helyi csapat vé­gig fölényben játszva, könnyen győzött. Góllövő: Vopeleczki (2) és Béla. Egyéb vidéki eredmények Miskolc: Perecesi TK—MÁK 3:2 (0:2). Barátságos. Bíró: Pataki. —­­kilövő: Czapák (2), Presovszky, ill. Novák és Bohus II. Eger: MESE—Diósgyőri AC 6:2 (1:2). Barátságos. Bíró: Horváth. — Gyenge játék. Góllövő: Takács (2), Kovács (2), Csambal, Pruzsin­szky, ill. Hölczl és Petykó. — BVSC— MESE II. 3:2 (1:2). Salgótarján: SSE—Salgói FC 7:1 (3:0). Barátságos. Bíró: Szlivka. — Góllövő: Rigó (4), Dancsák (2), Springer, illetve Dubravszky. — SBTC—Hatvani VSE 3:1 (2:0). Barát­ságos. Bíró: Takács. Góllövő: Petre, Zsengellér, Menich II., illetve Hege­dűs. SBTC II.—Baglyasalja­­ SE 4:2 (1:0). Barátságos. Bíró: Felkér. Gyöngyös, GyAK—PRVSE 3:2 (2:0). Barátságos. Bíró: Gyúrják. — Góllövő: Bratu, Popellár, Urik, Kau­­csek, Studer GyAK, Huszár és Hu­­dák PROSE. — MVSC—GyKSE 3:2 (2:1). Barátságos. Bíró: Dróth. Gól­lövő: Dóri, Mayer, Fancsik, illetve Kopreda és Petye II. Ózd: Diósgyőri VTK—DVTK 7:1 (4:0). Barátságos. Bíró: Kovács. — A Szaniszlóval megerősödött DVTK könnyen győzte le az ifjúságiakkal kísérletező helyi csapatot. Góllövő: Szaniszló (3), Koisch (2), Padányi és Stáez, illetve Szendrei. Jó: Szaniszló, Koisch, Padányi, illetve Kajcsos, Uhlár és a fedezetsor. Szentes: ÜTVE—SzTE 1:0 (1:0). — Barátságos. Bíró: Kovács. Az egyet­len gólt Gravácz lőtte. A HTVE nincs formában. Hódmezővásárhely: HMTE—Tót­komlósi TC 3:2 (1:0). Barátságos. — Bíró: Wigner. Góllövő: Bíró (2), Szatyor, illetve Gyurkovics és Sebő. A délnémet válogatott futball­csapat Stuttgartban a svájci B) csapat ellen 0:0 arányban vég­zett. A délnémetek B) csapata Mannheimben 10:3-ra győzte le a délnyugatfrancia válogatottat. illatt Hátszeghy (Hatz) Ottó nyerte a Hősök tőrversenyét, amely meglehetős érdeklődés mellett folyt le tegnap a BBTE- ben — Maszlay második, Herendi (Hehis) harmadik lett — Saját tudósítónktól Az első tőrválogatóverseny is eldőlt tegnap. A tőrvívók kellő felkészültséggel álltak harcba és így nagyon érdekes és magas szín­vonalú verseny volt a Hősök tőr­­versenye. A MAC hősi vívóhalott­jainak és Lichtneckert István dr.­­nak emlékére alapított serlegek vé­dője ebben az évben Hátszeghy Ottó, a tavalyi tőrbajnok lett. A döntő mezőnye magába foglalta azokat, akik papírforma szerint a döntőbejutásra jogosultak voltak. A huszonkilencen induló közül csak Gerevich­ Aladár esett ki azok kö­zül, akiknek a döntőbejutását vár­tuk. A kilences finálé — amely a HTVK háziversenye volt — igen nívós küzdelmeket hozott. A me­zőny első fele körülbelül egyenlő erős volt és így az első perctől kezdve igen erős küzdelem fejlő­dött ki, amely mindvégig tartott és a verseny csak az utolsó percben dőlt el. A győztes Hátszeghy Ottó megérdemelten, de nem könnyen nyerte a versenyt. Minden asszó­­jában meg kellett küzdenie s bi­zony sok mérkőzésben hajszálon múlt a győzelme. Többcseles táma­dásaival, meglepetésszerű flessei­­vel és feltartószúrásaival nyerte asszóit. A tőrversenyben is máso­dik lett Maszlay Lajos, aki tény­leg legerősebb riválisa volt Hát­­szeghynek. Szívós küzdeni tudással, okos, tervszerű vívással és nagy akciógazdagsággal jeleskedett. A harmadik helyezett Herendi a ver­seny elején vezetett, később azon­ban nem bírta a nagy iramot. Küzdeni tudásból ő is egyest kap, azonban munkája, akárcsak kard­ban, itt is túlságosan egyhangú volt. Zirczy meglepetésszerű táma­dásokkal és jó tempójú feltartó­szúrásokkal lepte meg ellenfeleit, de ő sem bírta végig a versenyt. Gözsy szép, technikás vívással, de kevés változatossággal és kevés küzdőképességgel vívta a mérkőzé­seit. Dunay Pál ezúttal kevésbé jeleskedett, mert elfoglaltsága miatt nem tud trenírozni. Néhány mérkőzésében azért meglepetés­szerű és veszélyes volt, de éppen az edzés hiánya folytán nem tudott végig egyforma szívóssággal vívni. Borovszky az előmérkőzésen job­ban vívott. A döntőben kedvtelen volt és nem tartott ki végig egy­formán. Meszlényi szép techniká­val igazi tőrvívást mutatott be, rutinja azonban még nem elég ahhoz, hogy ilyen erős mezőnyben elől szerepeljen. A döntő utolsó helyezettje Palócz, a legfiatalabb generációhoz tartozik s a verseny kellemes meglepetése volt. A fia­tal Ludovikás bebizonyította, hogy tőrben is jó. Kardban ugyanis már eddig is figyelemreméltó ered­ményeket ért el. A verseny előmérkőzése a HTVK-ban, döntője a BBTE-ben került lebonyolításra. A verseny mindkét része zökkenőmentesen, simán folyt le. A verseny végén a MAC kiosztotta a kard- és tőrver­seny rendkívül értékes díjait. Az asszók: Herendi—Gözsy 5:1. Hátszeghy—Borovszky 5:1. Zirczy—Meszlényi­­5:4. Gözsy—Maszlay 5:2. Herendi—Borovszky 5:2. Zirczy—Hátszeghy 5:3. Gözsy—Meszlényi 5:4. Maszlay—Borovszky 5:2. Palócz—Dunay 5:4. Herendi—Zirczy 5:3. Gözsy—­Borovszky 5:3. Hátszeghy—Meszlényi — Maszlay—Zirczy 5:3. Dunay—Gözsy 5:3. Borovszky—Palócz 5:4. Hátszeghy—Herendi 5:4. Meszlényi—Dunay 5:4. Zirczy—Palócz 5:1. Borovszky—Meszlényi 5:3. Gözsy—Palócz 5:3. Maszlay—Dunay 5:2. Herendi—Meszlényi 5:4. Zirczy—Gözsy 5:4. Dunay—Borovszky 5:4. Maszlay—Herendi 5:3. Hátszeghy—Palócz 5:0. Dunay—Zirczy 5:4. Maszlay—Meszlényi 3:4. Herendi—Palócz 5:3. Hátszeghy—Dunay 5:2. Borovszky—Zirczy 5:4 Dunay—Herendi 5:2. Maszlay—Palócz 5:2. Hátszeghy—Gözsy 5:1. Meszlényi—Palócz 5:4. Végeredmény: 1. Hátszeghy Ottó HTVK 7 gy. 2. Maszlay Lajos HTVK 6 gy. 3. Herendi Béla HTVK 5 gy. 4. Zirczy Antal HTVK 4 gy, 32 kapott és 34 adott tus. 5. Gözsy Sándor HTVK 4 gy, 32 kapott és 29 adott tus. 6. Dunay Pál BBTE 4 gy, 33 tus. 7. Borovszky Jenő HTVK 3 gy. 8. Meszlényi Egon HTVK 2 gy. 9. Palócz Imre LASE 1 gy. A délnyugati vívó­­bajnokságok során tegnap Pécsett a férfi kard­­és a női tőrbajnokság dőlt el. A kardbajnokságban: 1. Stein­metz Endre dr. PEAC 7 gy., 2. Massányi PÁC 6 gy., 3. Légárdi PÁC 6 gy., 4. Cafflisch dr. PEAC 5 gy., 5. vitéz Adorján KTSE 5 gy., 6. Strenger dr. PSC 4 gy., 7. Mácsovics KTSE 3 gy., 8. Dzio­­bek dr. PEAC 3 gy., 9. Kajdy PÁC 3 gy., 10. Keresztes PEAC 3 gy. — Steinmetz Keresztestől és Massányitól szenvedett veresé­get. A női tőrbajnok­ságban: 1. Zelmi Mária PÁC 3 gy., 2. Heckl Lili PÁC 2 gy., 3. Hoffmann Lászlóné PÁC 1 gy., 4. Dr. Láng Mihályné PÁC 0 gy. Ferenczy Pál jubileuma. A Bé­kessy VC vasárnap Debrecenben me­leg ünneplésben részesítette kitűnő mesterét, Ferenczy Pált abból az al­kalomból, hogy húsz éve mester és tíz éve tanítja a debreceni vívókat. Ferenczy először a fővárosi Gellér vívómesterrel akadémiázott, majd Láng Sándor dr. egészségügyi főta­nácsos, a BVC elnöke üdvözölte Fe­­renczyt s több értékes ajándékot nyújtott át neki. Ezután került sor a Debrecen—Nyíregyháza városközi kard- és tőrversenyre. Mindkét fegy­verrel a debreceniek győztek 9:5 arányban. Kardban ez volt a két csapat: Debrecen: Vikol, Király, Be­nedek, Nagy dr., Nyíregyháza: Pol­­lák, Filótás, Balogh és Jakab. Tőr­ben: Debrecen: Vikol, Benedek, Róth, Unger dr., Nyíregyháza: Filótás, Jakab, Sugár és Rejtő. #213SE^ A Rotter—Szállás­pár és Pataky Dénes — mint a Nemzeti Sport jelentette — szombaton nagysike­rű bemutatót futott Berlinben. Ez a bemutató ma megismétlődött. A magyar kettős és Pataky olyan hatalmas sikert aratott, hogy a berliniek felkérték a három kitűnő magyar műkorcsolyázót, hogy ma­radjanak tovább Berlinben s fus­sanak bemutatót a kedden lebonyo­lításra kerülő friedrichshaini jég­ünnepélyen. Szollásék elfogadták a kitüntető meghívást. Az est két jéghokkimérkőzése közül az elsőn: Svédország—Berliner SC 3:2 Kanada Egyesült Államok 2:2 Hétfő, 1933 március 13. Bitskey ill. 1:13.4 ■percet úszott h­áton a Kö­EAC jubiláns versenyén —• Saját tudósítónktól — Félezernyi közönség előtt két ki­magasló úszóeredmény szü­letett a KöEAC versenyén. Az egyik Bits­­key ragyogó hátúszása, a másik Csik BEAC 1:03.8 mperces szá­zasa. Eredmények: 33 Vs m­ gyors­úszás junioroknak: 1. Kuncz MAFC 18.2 mp, 2. Hász KöEAC 19 mp, 3. Schmidt BEAC 19.4 mp. — 100 m hátúszás junioroknak: 1. Bits­key III. Egri Jogakadémia 1:13.4 mp, 2. Nád KöEAC 1:32.4 mp, 3. Zólyomi­­MAFC 1:34 mp. — 660 m gyorsúszás junioroknak: 1. Scholz MAFC 41.8 mp, 2. Alapi LASE II. 42.4 mp, 3. Pásztor KÖEAC 44.2 mp. — 66% m mell­úszás hölgyeknek: 1. Philipp BEAC 1:06.2 mp, 2. Vig Blanka TFSC 1:06.6 mp, 3. Simai KOEAC 1:12.8 mp. — 100 m gyorsúszás: 1. Csik Ferenc BEAC 1:03.8 mp, 2. Jung BEAC 1:06.8 mp, 3. Kiss F. Eger 1:07 mp. — 66% m gyorsúszás hölgyeknek : 1. Pertich Rózsa TFSC 59.8 mp, 2. Philipp BEAC 1:05.4 mp.­­— 100 m mellúszás: 1. Leng­­vári BEAC 1:26 mp, 2. Mezei Eger 1:26.2 mp, 3. Gerő KOEAC 1:27 mp. — 3x66 m hölgy mell­úszásstaféta: 1. TFSC (Bródy, Vig, Csermák) 3:35.2 mp, 2. KÖEAC 3:37.4 mp. — 400 m gyors­úszás: 1. Kis F. Eger 5:56.4 mp, 2. Zábrák BEAC 6:03 mp, 3. Or­bán LASE 6:36 mp. — 3x100 m junior vegyesstaféta: 1. Egri Jog­akadémia 3:56 mp, 2. BEAC 4:19.4, 3. LASE II. 4:20 mp. — 5x66% m mellúszóstaféta: 1. LASE I. 4:45.4 mp, 2. MAFC 4:36 mp, 3. BEAC B­ 4:38 mp. — 5x66% m junior gyorsúszóstaféta: 1. MAFC 3:47.6 mp, 2. LASE II. 3:47.8 mp, 3. TFSC 3,56 mp. Küzg. EAC—MAFC 7:2 (4:0). Bíró: Keserű II. A KOEAC góljait Székely (2), Brandy (3) és Szalay I­. (2), a MAFC-ot Zólyomi és Tarics lőtte. mmm Rekib­eállítás a MAC súlyemelőversenyén — Saját tudósítónktól — A MAC első súlyemelő versenyét meglepő nagyszámú néző előtt ren­dezte meg. A versenyen elért ered­mények nagy haladásról tesznek ta­núságot. Közülük különösen Garai Pál MTK 290 kg-os rekordbeállítása, érdemel elismerést. Az olimpiai szabályok szerint két­karú nyomásban, szakításban és lökésben megrendezett verseny ered­ménye a következő: Pehelysúly: 1. Róna Ádám MTK (77.5, 72.5,, 95) 245 kg, 2. Ádám Lajos UTE (60, 70, 95) 225 kg, 3. Szigeti Tivadar ÚTE (55, 60, 82.5) és Szigeti Lajos MAC (62.5, 57.5, 77.5) 197.5 kg. — 6 induló. Könnyűsúly: 1. Farkas István MAC (85, 77.5, 105) 267 kg, 2. Papp István Szeged (70, 67.5, 97.5) 235 kg, 3. Michelberger Roland FTC (72.5, 60, 80) 217.5 kg. — 6 induló. Középsúly: 1. Csinger Gyula MTK (87.5, 80, 107.5) 275 kg, 2. Lovas Jenő MTK (75, 70, 92.5) 237.5 kg, 3. Szabó Sándor MAC (67.5, 67.5, 95) 230 kg. — 5 induló. Kisnehézsúly: 1. Garai Pál MTK (95, 86, 115) 290 kg, országos rekord beállítva, 2. Szűcs Zoltán UTE (75, 85, 110) 265 kg, 3. Marton László UTE (65, 65, 87.5) 217.5 kg. — 4 in­duló. Nehézsúly: 1. Kossányi József HAC (85, 82.5, 112.5) 280 kg, 2. Papp László dr. MAC (72.5, 87.5, 110) 270 kg, 3. Wolf Sándor Tata­bánya (77.5, 77.5, 105) 260 kg. 5 induló. A BVSC 20:15 arányban győzött a ceglédi MOVE birkózócsapata el­len. Eredmények: Légsúly: 1. Far­kas BVSC, 2. Szendi BVSC, 3. Zsem­­berger MOVE. Pehelysúly: 1. Vit­cza BVSC, 2. Dári BVSC, 3. Gönczöl MOVE. Könnyűsúly: 1. Nagy MOVE, 2. Száraz MOVE, 3. Holecz BVSC. Kisközöpsúly: 1. Galambos BVSC, 2. Sárosi MOVE, 3. Palczer BVSC. Nagyközépsúly: 1. Katona BVSC, 2. Száraz MOVE, 3. Romhányi MOVE. Nehézsúly: 1. Nagy II. MOVE, 2. Palotás BVSC.