Nemzeti Sport, 1935. május (27. évfolyam, 86-107. szám)

1935-05-05 / 88. szám

A Futball és vidéke­ ­A színház! kiskapunak is vannak szerelmesei. Emberek, akik boldo­gok, ha kedvenc színészüket civil­ben látják, vagy pláne korhű kosz­tümben cigarettázni felvonásközök­ben. A sportnak is vannak kiskapu­­rajongói. Ott állnak a folyosókon (ha beengedik őket), boldogan figyelnek az öltözőből kiszűrődő hangokra, melyek között talán fel­ismerhető a kedvenc válogatotté is. Az öltözők világa valóban színes és változatos. Bejön egy sereg szürke civil, akiket aztán különféle színes hol­mik, térdharisnyák, mezek egyszer­re érdekes egyéniségekké varázsol­nak. A profik gonddal öltözködnek, kivattázzák magukat. Jön az edző s végignézi a gárdát. Van, aki panaszkodik, hogy fáj a lába. Ru­tinosabb játékosnak már szabad porcleválásra gyanakodni. Jön az elnök. Arról lehet meg­ismerni, hogy mosolyog, mint a hatalmas emberek általában. Min­denkihez van egy kedves szava. Ezt már úgy kell érteni, hogy egy-egy kedves szón többen is osztoznak. Jönnek benfentesek, akik megvere­­getik a játékos vállát és olyasmiket mondanak, hogy „aztán bele”, meg: „csak ügyesen ám!” A játékos mindig ideges ezektől a „tanácsok­tól”, mert hiszen nem valószínű, hogy éppen ezeknek a figyelmezte­téseknek a hatása alatt játszik kiválóan. A félidőben már élénkebb az öltöző. Mint mondani és írni szok­ták, olyan, mint a méhkas. Miért? A játékosok esetleg káromkodnak, szorgalmasan, mint a méhecskék. Nyüzsögnek. Ilyenkor hangzanak el azok az eskük, mely szerint tiszta tizen­egyes volt, teljesen szabályos gól, teljesen szabálytalan gól, kézzel érintette, hozzá sem ért a keze. Vannak apatikus játékosok, akik maguk elé merednek és úgy ülnek. Vannak magyarázók, vannak dühö­sek. Nehéz „futballszag” terjeng, náthás emeberek előnyben. A kapus ilyenkor magyarázza meg, hogy a néhány gól mind­egyike védhetetlen volt. A bekkek élénk stílusvitában magyarázzák, hogy milyen nehéz úgy dolgozni, ha a halfok elkalandoznak. A halfok és a csatárok egymás el­len panaszkodnak. „Maga mit keres itt?” — ri­­vallnak rá egy szerény fiatal­emberre, aki tágranyílt szemek­kel nézi, hallgatja bálványait. „Csak úgy bejöttem, már, me­gyek is ki” — mondja és csende­sen kimegy, megrakodva hosszú időkre szóló élményekkel. Egyéb­ként rosszul csinálta. Nem lett volna szabad szerényen álldogál­nia a sarokban. Egy másik külső rajongó egészen másképp csi­nálja. „Jobbak vagyunk!”­— ro­bog be kiabálva és megveregeti a centerhalf vállát: „Jól van, Csuli, bár a széleket kissé elha­nyagolod”. Az edzőhöz odamegy és fölhívja a figyelmét a bal­­összekötő passzív játékára. A sé­rülthöz odamegy, megsímogatja, összeráncolt szemekkel tapogatja a sérült lábát. Vigasztalja a já­tékost: „Nem baj, ne félj, majd elintézzük azt a durva frátert.” Senki nem ismeri. Senki sem mer neki szólni. Meccs után már új hasonlato­kat kell keresni az újságírónak. Öltöző Olyan, mint a síralomhoz, írhat­ja vereség után. Ilyenkor min­denki vádol valakit. Ilyenkor a csapat indolens, az edző volta­képpen sohasem értett a futball­hoz, de főképpen a vezetésben van a hiba. Az elkeseredett arcok a tűnő dicsőségre és prémiumra gondol­nak. A színészek letörlik a festéket. Amit az izzadság fest arcukra. A meleg víz minden keserűséget felold. A fölényes ismeretlen barát komor arccal áll. Mintha gondol­kozna azon, hogy milyen büntető eljárást alkalmazzon. Győztes csapat öltözője megint méhkasszerű. Mézes arcok moso­lyognak. Ismeretlen jóbarát hangja mindenkit túlharsog. Ugye, tudunk bíztatni!?” A há­romgólos center szerényen félre­vonul ... Mindenkinek szívből gratulál­nak. Az öreg, kopott ölötzőfalak mosolyognak, ők már tudják, milyen múló érzelmek ezek a forró vallomások... Vasárnap, 1935 május 5. Kimre Az Arsenal elvesz­tette utolsó mérkő­zését, de bajnoki címét ez már nem befolyásolta A kiesés sorsára a Leicester City és a Tottenham Hotspur jutott —* Távirati jelentésünk — London, május 4. Az angol ligabajnokság a mai fordulóval befejeződött. Az Arsenal honi pályán második vereségét szenvedte el ebben a bajnoki évben (nem sok!), de e kis szépségfolt ellenére is fölényesen nyerte a baj­nokságot. Az első három helyezett teljesítményét a következő számok mutatják: Arsenal 23 12 6 115:46 58 Sumderland 19 16 7 90:51 54 Sheffield W. 18 13 11 70:64 49 Az utolsó fordulóban már reménytelen volt a londoni Totten­ham helyzete, a Leicester City azonban még segíthetett volna magán. Minthogy azonban csak döntetlent ért el és az egy ponttal előtte álló Middlesbroughnak sike­rült egy pontot szereznie, meg­maradt köztük az eddig egypontos különbség. Az Arsenal tehát megőrizte tavaly is megszerzett bajnoki clmét, a Sheffield Wednesday pedig a Kupa mellé a harmadik helyet szerezte meg magának, ami a tavalyi 11. helyével szemben nagy haladás. Érdekes, hogy az utolsó helyről kieső Tottenham tavaly a 3. helyen végzett. Az utolsó forduló eredményei: I. liga Arsenal—Derby County 0:1. Birmingham—E ver tón 2:3. Blackburn Rovers—Aston Villa 5:0. Leeds United—Tottenham Hot­spur 4:3. Liverpool—Sunderland 2:2. Manchester City—-'Wolverhampton Wanderers 5:0. Middlesbrough—Chelsea 2:2. Portsmouth—Leicester City 1:1, Sheffield Wednesday—Grimsby Town 1:0. Stoke City—Huddersfield Town 2:0. West Bromwich Albion—Preston North End 0:0( k Az osztrák—magyar meccs napján, má­jus 12-én az MLSz elnökségének határo­zata szerint Budapesten semmiféle prof­i­­meccset nem szabad játszani. A BLASz kötelékébe tartozó egyesületek is csak elmaradt bajnoki, vagy díjmérkőzéseket játszhatnak, de ezeket is legkésőbb dél­után 2 óráig be kell fejezni. Peter Farmer, a román labdarúgószö­vetség skót edzője „angolosan­” eltávozott Romániából. Napokig várták, majd napo­kon keresztül keresték a skét edzőt a szövetség vezetői, hiába. Nem jelentke­zett, illetőleg nem találták sehol. Mint utóbb kiderült, Peter Farmer anélkül, hogy bárkit is értesített volna szándé­káról, elutazott Londonba. Vásárpénztár—PK 5:0 (4:0). Bank Kupa. Gyáli­ út. Bíró: Hertzka Szós. heves mér­kőzés. A PK a II. félidő 10. percében levo­nilt, mert egyik játékosa, Sándor a karját törte. Góllövő: Mészáros (2), Vass, Huss és Sándor (öngól). Cégbajnokság: Growe—M. AVSC 8:0 (0:0). Nagyszom­bat-u. Bíró: Schwartz. Első félidőben egyenlő ellenfelek küz­denek, szünet után kidomborodik a Growe nagyobb tudása. Góllövő: Bern­­waller, Seszták, Lencsés NI. Kitűnt: Mosholm, Nagy és a közvetlen védelem, illetve Németh. Kölyökbajnokságért. Vérhalom—„S3” FC 0:0. Nagyszombat­u. Bíró:­­ Braun. A Vér­halom egy 11 est nem­ tudott értékesíteni. Ungvári bajnoki eredmény: UMTE— UTE 2:1 (2:0.. Bíró: Hirsch. Szép mér­kőzés, erős harc. Az első félidőben az UMTE a jobb és ennek megfelelően az 5. percben Magda, a 15. percben pedig Benes II. eredményes. Szünet után a 8. percben Kahan I.-t a bíró kiállítja, uhi­­na az UTK nagy fölénybe kerül, de hiába, mert az ITMTE védelem nagyon jól működik. Az UTK gólja a 35. percben esik Babics levéséből. Korrierarány 5:2 az UTE javára. Az Admira győzött 4:1 (3:1) arányban Bécs egyetlen szombati bajnoki meccsén a WAC ellen. A győztesek góljait Schall (2), Vogl II. és Durspekt lőtte, a WAC góllö­vője Mayer. 2500 nézője volt a Ro­­senberger által vezetett sima mér­kőzésnek. BUDAFOK ma a Nemzeti ellen a következő összeállításban veszi fel a harcot: Dénes — Szebehelyi, Király­i — Palotás, Kapta, Nick — Mészáros, Hegyes, Iglódy, Víg­h, Hajós. A mai meccs esélyeire vonatkozóan az elnökség egyik tagja ezt mondotta nekünk: Mint minden mérkőzésre, úgy erre is komolyan készültünk. Nyílt a harc, egyforma esélye van mind a két csapatnak. Reméljük, hogy nagy pályán, nagy közönség előtt sikerülni fog premierünk. Amatőr derbi Újpesten. Két régi rivá­lis találkozik vasárnap Újpesten: az UTE és az URAK. Vetélkedésük harmincéves múltra tekint vissza Sok nagy mérkőzést­­játszottak már egymás ellen, habár az UTE mindig nagyobb szerepet töltött be a futball világában. A két egyesület között sokszor ütötte fel fejét a viszály­kodás, de ezeket mindig higgadtan intéz­ték el. A vasárnapi mérkőzés csak jobban megerősítheti a mostani jó viszonyt, mert egyik csapatnak sem jelent nagy tétet. Az UTE már bajnok, viszont az URAK-t sem érheti semmi kellemetlen meglepe­tés A két csapat ebben a felállításban veszi fel a küzdelmet. UTE: Szülik — Balázs, Sándor — Gyárfás, Gulyás I., Kolozsvári — Ungvári, Horváth II., Kál­lai, Aranyosi, Salamon, — URAK: Né­meth — Kulcsár, Vajda — Nagy I.., Oltalmi, Janzó — Kraller, Kármán II., Jeney II., Szűcs, Oláh. Vág­ újra a Csepeli MOVE ban. A kis­pestieknek nem kell megijedniük, kapu­suk nem tért vissza anyaegyesü­letébe, csupán e héten túl sokáig dolgozott Cse­pelen s nem tudott már kimenni Kis­pestre edzésre s ezért csütörtökön a Csepeli MOVE edzésén vett részt. A cse­peliek nagy örömmel fogadták egykori kedvencüket. Budafok csapata így áll fel a mai der­bire: Dénes — Király, Szebehelyi — Nick, Kapta, Palotás — Mészáros, He­gyes, Iglody, Víg Hajós. Végre győzött a magyar kosár­labda csapat A románokat vertük meg 24:17 arányban A lettek nyerték az európabajnoki tornát — Telefonjelentésünk — Genf, május 4. Két vereség után végre győz­tünk A bolgár vereség után nagyon belefeküdtek a románok ellen a fiúk és szép győzelmet is arattak a nagy játékerőt képviselő csapat ellen. Magyarország—Románia 24:17 (9:12) Magyarország•­ Szamosi (MAFC), Kolos (TF), Csányi (TF), Velkey (Elektromos), Nagy (TF). Csere­­játékosok Lehel (BBTE), Kozma (MAFC). Az első félidőben elfogódottan játszunk, úgyhogy a románok veze­tőként fordulnak. Szünet után azonban nagyon belefekszenek a fiúk és sikerül is megfordítaniuk a meccs sorsát. Góldobó: Csányi (14), Szamosi (5), Lehel (4) és Nagy. A tornát egyébként a bennün­ket kiverő lettek nyerték a favo­ritnak tartott olaszok és fran­ciák előtt. Második lett Spanyol­­ország, harmadik Svájc. Negye­dik Csehszlovákia, ötödik Fran­ciaország. A vígaszdíjat Franciaország nyerte Belgium és Bulgária előtt. Mi lettünk a negyedikek, Romá­nia az ötödik. Egyéb eredmények: Franciaország—Olaszország 29:21 (15:15), Spanyolország­—Csehszlovákia 21:17 (10:10), Belgium—Bulgária 27:14 (16:2). Vasárnap délelőtt 7 óra 35-kor indulunk haza s hétfőn este érke­zünk. Rózsa László. 1 Órás késés, didergő versenyzők, gyér közönség, gyenge nívó, néhány jobb mérkőzés Megkezdődtek az ökölvívó bajnok**­ságok .— Saját tudósítónktól — Szombaton este fél 7-re hirdették Magyarország 1935. évi ökölvívó­­bajnokságait. Tehát a közönség jól számított, amikor Csak fél 8-kor kezdett szivárogni. Mert ha előbb jött volna, csak a rendezőség kap­kodását, a szorító tákolását és nem utolsó sorban a versenyzők dider­gését szemlélhette volna. A meg­jelent gyérszámú közönségen is lát­ni, hogy túl korai volt a szövetség­nek ez a merész vállalkozása, ami­kor május eljén (még hozzá este!) szabadtéren versenyt rendezett. A mérlegelés egy összetákolt fabódé­ban folyt­­, ahol a dohányzás is tilos, nemhogy a fűtés... — Lábzsákok és termoszok kel­lenének — jegyzik meg a verseny­zők akasztófahumorral. Fél nyolc volt már, amikor a hű­vös május estém az első pár a szorí­­tóba lépett. Légsúly: Szántó FTC —Kiss BTK. Mindketten igen hevesen kezde­nek. Szántó kétkezes horgaival, Kiss belharccal szerez értékes pon­tokat. Nagy a vetélkedés. Az iram óriási. A második menet végén már mindketten „kivannak”. Szán­tó jobb egyenesei pillanatokig meg­szédítik Kisst, aki sokszor Szabály­talanságokkal védekezik. A végén öldöklő harc és csak ütik egymást, a védekezésre nem fordítanak sem­mi gondot. Néhány tisztább talá­latával megérdemelten győz Szántó. A következő pár csak öt perc múlva jön elő az öltözőnek kineve­zett faházból. (Rendezés!) Bantamsúly: Lovas BTK—Zsóri B. Vasutas. A technikásabb Lovas az első menet ura. Pontos egyenesei, hor­gai könnyen meg-megállítják az ál­landóan támadó Zsóri lendületét. A harmadik menetben Lovas pompás sorozásai egészen kikészítik a vas­utas ökölvívót. Győr Lovas. Pehelysúly: Szabó BTK—Maró­­czi HAC. A múlt és a jövő találkozása nem hozta a várt nagy küzdelmet. Az elején csak tapogatóznak. A másik menetben Szabó egyetlen sikerült jobb horga az esemény. Állandóan Maráczy támad a zárómenetben, de a meccs hajrája a rutinosabb Szabó győzelmét hozza. Könnyűsúly: Harangi MÁVAG— Erős B. Vasutas. Rövid ismerkedés után Harangi pompás ütéssorozatot ad le, válaszul viszont csak egyet kap, de alapo­sat. Erős állandóan menekül Ha­rangi belharca elől és messziről próbálkozik. Egész jó a fiú. Sokáig kétessé teszi Harangi győzelmét, a végén azonban Harangi hatalmas jobbegyenese földre teríti s ettől kezdve csak támolyog. Győz Harangi. Westersúly: Mándi D. VOGE— Oláh BTK. Igen szép mérkőzés. Egymást váltogatják a pompás akciók. Az első menet teljesen egyenlő ellen­felek küzdelmét mutatta. A máso­dikban kitűnő balhorogjaival Mán­di harcol ki fölényt. A döntő me­netben Oláh ismét egyenlővé tette a küzdelmet, de Mándi kisarányú győzelmét nem tudta megakadá­lyozni. Középsúly: Hidasi HAC—Jeles MUE döntetlen. Félnehézsúly: Simó NSC—Orso­lyák BTK. Győr Simó. Nehézsúly: Gáspár MAC—Aske­­názy BTK. Győr Askenázy techni­kai k. o-val. Lapzártakor értesülünk róla, hogy vasárnap Énekes II. helyett Reszeli BSzKRT indul Fuchs ellen.