Nemzeti Sport, 1935. május (27. évfolyam, 86-107. szám)

1935-05-02 / 86. szám

MEGHÍVÓ A Magyar Testgyakorlók Köre 1935 május 16-án, csütörtökön este fél 7 órakor, VII., Erzsébet­ körút 49. II. emelet alatti MTK kaszinó helyi­ségeiben tartandó XXVII. évi rendes közgyűlésére Napirend: Elnöki megnyitó. A választmány jelentése a kör műkö­déséről a lefolyt évben. Pénztári je­lentés. (Zárszámadás beterjesztése. Jövő évi költségvetés megállapítása.) Alapszabálymódosítás. *Esetleges in­dítványok. Felmentvény feletti hatá­rozathozatal. Társelnök, alelnökök, rendes és pótválasztmányi tagok és tisztikar választása." Amennyiben a közgyűlés nem ha­tározatképes úgy az alapszabályok 27. §-a értelmében a megjelent tagok számára való tekintet nélkül az újabb közgyűlést folyó évi május 16-án esti fél 8 órakor tartjuk meg fent meg­jelölt helyen. A Magyar Testgyakorlók Köre választmánya •Az alapszabályok 20. §-a értelmében eset­leges indítványok, 3 nappal a közgyűlés előtt az elnö­kédhez íráso­an bejelentendők. Az alap­szabályok 11. §-a értelmében azon tagok, akik 3 havi tandíjhátralékban vannak, szavazati jogu­kat a közgyű­lében nens gyakorolhatják. ­ A 14. percben Korányi hibájából Tamássyt kiteszik, nagy gólszag van a levegőben. Passzolni nem tud, mert Avar lesre szaladt, de lőne, ha az 5-ösön Lázár há­tulról el nem kaszálná. Kiállt a 11-es, de a bíró sípja néma marad. Nem marad azonban néma Avar, aki látható indulattal megy rekla­málni a bíróhoz. Szél erre azonnal kiküldi. (15. perc.) Most a nagytribünön zúg fel az üteme a hülyekiáltásnak. Nincs is már ott a labda, amikor Kocsis tarkón vágja Lakyt, aki elterül a földön. A következő percben Pol­gár akarja megtorolni. Kemény— Móré—Táncos támadás szalad és a lőni készülő Toldi elől Szűcs az utolsó pillanatban rúgja el a lab­dát. Mindenki ideges. A játék most sokkal nyíltabb, mint az első félidőben, de csú­nyább is, kevesebb a felépített ak­ció, sok a fault. A 21. percben Ko­rányi faultolja Kocsist, a remekül irányított szabadrúgás Baloghoz kerül, de a lövés gyenge és Kutasi a csomóba vetődve, a hasa alá húzza. A 24. percben veszélyes kava­rodás az újpesti kapu előtt, a befutó Kiss elől Hári kornerre öklöz. Táncos magas kornerét a szél kiviszi. A 25. percben majdnem baj van a ferenc­városi kapu előtt. Polgár sarokkal próbálja futtá­ból visszajátszani a labdát, de az a már leszerelt Kocsishoz kerül és a kiugró szélsőt Laki alig tudja szerelni. Kemény ro­han most hatalmas lendülettel, beadása Sternberg kezéről lepat­tan, újra Kemény elé, aki me­gint bead és Kiss remek fejesét Hári tigrisugrással húzza mellre. Szalay -vét kornert, de Táncos ezt is kapu mögé irányítja. A 29. percben Lázár tör előre, passzát Toldi kanalazza a kiugró Kiss elé, de a bíró lefújja a lest. Az Újpest négy csatárral is támad, Balog fut le a jobbszélen Lázáron keresztül és beadását Polgár nehezen vágja el Pusztai elől. Mórénak semmi sem sike­rül. Igaz, hogy vigyáznak rá, de ő is hibás ebben. Orosz perceken keresztül nem tud komoly akciót összehozni a két lendületesen, de rendszertelenül küzdő csapat. A Ferencváros támad, az Újpest védekezik, közben faultok is es­nek. A 35. percben Balog rúgja meg immár nem először Sárosit. A szabadrúgást Laki és Sárosi közösen elbabrálja. Móré lő utá­na nagyot, a labda Seres kezét éri, de a bíró nem ítél 11-est. A 37. percben Kocsis jó három­méteres lesben kap egy labdát. A bíró rögtön lefújja, Kocsis kicsinylő mozdulatot tesz a kezével, mire a bíró habozás nélkül kiküldi. Az Újpest most három csatárral is támad és Balog úgy rámegy Kuta­­sira, mintha azt hinné, hogy el­én—Tisrán—Magma tudja venni tőle a labdát. Egy perccel később megismétli, de visszapattan Kutasiról és ő esik irányat. A Ferencváros most be­szorítja Újpestet, ami nem is csoda, mert hiszen kilenc emberrel és ilyen szél­esen nem lehet egyen­rangú. Táncos viszi a labdát, bead, Toldi nehéz helyzetből, de annál magasabban lő a kapu fölé. Ismét Toldinak van jó helyzete, de előbb nem tudja lába elé stoppolni a lab­dát, azután újra visszakerül hozzá, Móré szabad utat csinál előtte, ha­talmas lövése azonban elsüvít a kapu mellett. A 44. percben a kaputól 20 mé­terre rendszet vét Szücs. A sorfalt a bíró arrébb küldi, de nem volt sok értelme, mert Móré lövés he­lyett magasan ívelt könnyű labdát irányít a kapu közepére, amit Hári természetesen könnyen véd. Az utolsó pillanatokban Balog támad, Korányi erélyesen tapcsra szerelt. A bedobással vége is a mérkőzés­nek. Elromlott a szépen induló játék Igen jó mérkőzé­­nek indult ez a kupaközépdöntő mérkőzés, mert a Ferencváros az első félidőben telje­sen igazolta vasárnapi derbinyerő formáját. Az erős ezés ellen is job­ban játszott a zöld-fehér csapat és a két pompás gól után úgy látszott, mintha Újpest megadta volna ma­gát sorsának. A Vincze és Futó nélkül kiálló Újpest egyébként is kislelkűen állt ki erre a mérkő­zésre, pedig a második félidő já­téka megmutatta, hogy amikor a csapat teljes ambícióval feküdt bele a küzdelembe, akkor egyen­rangú ellenfele tudott lenni a jó formában levő Ferencvárosnak is A nagyon erős szél természete­sen zavaróan avatkozott be a já­tékba és megnehezítette a kombi­nációk pontos felépítését. Emellé a zavaró momentum mellé különösen a második félidőben olyan időn­­kint kíméletlen játék párosult, amelyet alig lehet megérteni. Je­lentősen hozzájárult az izgatott hangulat kialakulásához egy súlyos bírói tévedés, amely a második fél­időben — már 2:1-es állásnál — egy teljesen megérdemelt büntető­­rúgástól fosztotta meg Újpestet Már-már a félbeszakított előmeccs árnyék­a kísértett, de szerencsére a közönség itt már józanabbnak bizonyult, megőrizte önuralmát, ami azonban két újpesti játékos­nak már nem sikerült, így tehát az első f­élidőbeli szép ferencvárosi játék és a három pompás gól elle­nére is rossz emlékekkel hagyta el a közönség ezután a páros kupa­­mérkőzés után a hungária úti pá­lyát. A győztes csapatban az első félidőben igen szépen játszott a csatársor. Pontos labdák vándo­roltak lábról-lábra, különösen Móré és Toldi volt elemében. Móré hibája azonban, hogy még mindig háttal áll az ellenfél ka­pujához, amikor várja védelmé­től a labdát. A második félidő­ben elsekélyesedett a csatársor játéka. Gyengébb teljesítményt nyújtott különösen a jobbszárny, a második félidőben Kemény is túl sok körforgást végzett a labdával. Egyszerűségében is pompázott — különsen az első félidőben — Sárosi okos, fölé­nyes technikájú és jól átgondolt játéka. Mellette különösen Laki érdemel dicséretet, Lázár a má­sodik félidőben újra könnyelmű­­ségi rohamokat kapott. Polgár és Korányi fürge hátvéd volt. Polgár imponál minden helyzet­ből való biztos rúgásával. Korá­nyi biztonsága is növekedett. Kutasi nem csinált nagyobb hi­bát, de kínos nézni, hogy milyen nehezen szakad el a labdától, még akkor is, amikor veszedel­mesen nyakán van az ellenfél. Újpest csapatában a védelem kü­lönösen az első félidőben igen bi­zonytalanul mozgott. A második félidőben Sternberg is, Joós is job­ban állt a lábán és jobban állta el a szögeket is. Hóri több labdát kiejtett, a gólokban se ludas. A fe­dezetsorban játszott Újpest leg­jobb embere Szűcs, aki a felrepedt szemhéját védő kötés ellenére is oszlopnak bizonyult. Meglepően szürkén játszott azonban ezúttal Szalay és Seres is gondot fordít az ellenséges lábakra, mint a lab­dára. A csatársorban Avar az első félidőben igen agilisan mozgott, de vigyáztak ie rá. Balog volt a csa­társor másik nagy ambícióval dol­gozó tagja, aki a játék férfias jel­legét tartja erősen szeme előtt. Hogy ilyenkor keményebb lesz a megengedettnél, ezt inkább fiatal­ságának rovására lehet írni. Jól kombináló párt alkotott a Ta­­mássy—Pusztai jobbszárny, a kapu előtt azonban cserbenhagyta őket az energiájuk. Kocsis javult, de még mindig sokat rontott, itt a Szél bíró több­ szabálytalanságot megtor­­latlanul hagyott. Bármennyire is dicséretre méltó az a bírói tö­rekvés, hogy a játékot ne fü­tyülje szét, vannak periódusok a mérkőzésen, amikor a békés lég­kör megmentése érdekében eré­lyes és gyakori bírói közbelépés­re van szükség. Szó sem férhet a szabályok szempontjából Avar kiállításához és kétségtelen, hogy a játékosok kötelesek a bírói tekintélyt minden esetben tiszteletben tartani. Meg kell azonban állapítani azt is, hogy a bíró tekintély védelmében ma­guknak a bíráknak kell előljár­­niok. Ennek legbiztosabb eszköze pedig­­ a jó bíráskodás. Ha Szél bíró Lázár gáncsáért meg­ítéli a jogos 11-est, egészen bizo­nyos, hogy a meccs sokkal sport­szerűbb második félidővel nyert volna befejezést. gFtftfMftrr,­m Csütörtök, 1935 május 2.4 A .,Nemzeti Sport" 1935. évi Tava­szi tipbajnokságának rekordversenyében , a mai napig rekorder .Egy szelvényen a legtöbb találatot ért el, a telitalálat csak a holtver­seny eldöntésénél számít.) Gábor István, Bp., IX., Kén-n. 3. Pikárcsik József, Bp., III., Zsig­mondi tér 5—15. Tárkony­ Miklós, Kunszentmárton. (10 találat, közit© 4 teli, a X. számú szelvényen érték el.) 4—8. Cserge Sándor, Újpest, Rákóczi út 42. (10 találat, közte 3 teli; a II. számú szelvényen érte el.) Hevele Ferenc, Soroksár, Község­háza. (10 találat, közt© 3 teli; a VI. számú szelvényen érte el.) Kohutovics Antal, Kispest, Pgyár, Mü­ller Ottó, Dorog, V­­i­szék József, Újpest, Dess­ewffy­ u. 48. (10 találat, közte 3 teli, a X számú szelvényen érték el.) A díjak ebben a versenyben: T. díj: 30 pengő készpénz és egy darab ke­veset használt kétpárevezős túra­csónak 1930. áprilisig kifizetett ga­rázs és vetkőzőkabinnal. Értéke: 250 pengő — II. díj: 20 pengő készpénz és 30 pengő értékű töltőtoll. — III. díj: 10 pengő készpénz és 10 pengő értékű borotvakészlet. — IV., V. díj: 10—10 P értékű borotvakészlet. A zöld-fehérek föl­háborodva tárgyal­ják meg egyesek erőszakoskodását A Ferencváros-öltözőben természe­tesen kellemes a hangulat. A győze­lem, habár nehezen is született még, mégis csak Újpest feletti győzelem. Egy kis fájdalomcsillapító a bajnok­ság elvesztésére. Sárosit egész csomó szurkoló veszi körül s izgatottan magyarázza, hogy milyen keményen, sőt durván mentek rá az újpestiek. — Hogy is volt az az összefejelés a Baloggal? — Nem összefejelés volt, — mond­ja Sárosi — öklével belevágott a tar­kómba. Ez azonban még nem is olyan súlyos, mert lehetett véletlen is, de többször belerúgott a gyomromba. Bármelyik csapat ellen szívesebben játszom, mint az Újpest ellen. Más a férfias és más a durva játék. Laki is panaszkodik: — Kocsis pár perccel a kiállítása előtt ököllel a nyakamba vágott. Kocsis azt állítja, hogy ön pofon­vágta, — mondjuk neki. — Az nem igaz, — mondja magá­ból kikelve Laki. Toldi: Azért nem ment a második félidőben, mert a szél felkapta a lab­­dát. Ha nincs szél, tizet kaptak volna. Kiss: Fontos, hogy elkaptuk őket. Mailinger Béla elnök: Szél nélkül szebb lett volna a játék. Blum Zoltán edző: Az első félidő­ ben nagyon szép volt a játék, a má­sodik félidőben Újpestnek már nem voltak idegei. Ez vezetett a jogos ki­állításokhoz s ahhoz az erőszakos já­tékmodorhoz, amelyet el kellene til­­ta­ni. Ennek következménye a mieink túlóvatos játéka a második félidőben. Islement Sándor: Az Újpest nem tud veszteni. Ferencváros—Hungária mérkőzésen nem fordulnak elő ilyen durvaságok. Az Újpest a bírói ítélkezésekről Az újpesti játékosok szörnyen el­keseredetten futnak be az öltözőbe. Langfelder Ferenc azonban moso­lyogva inti nyugalomra őket. Avar így magyarázza a kiállítását: — Csak annyit mondtam a bíró­nak, amikor a szabadrúgást meg­adta. — Inkább a 11-est adta volna meg. (Arra a tizenegyesre gondolok, amikor Lázár Tamássyt felvágta.) Kocsis: Csak annyit mondtam a bírónak, amikor lefújt, hogy hát már ez is orszájc. — Nem azért állított ki — ma­gyarázza Jánosy —, hanem azért, mert mutogattál. Langfelder ezeket mondja a fiúk­hoz:­­ — El kell viselni tudni minden bí­rói atrocitást. Lám, ha most elvisel­tétek volna, megnyertük volna a meccset. Balog azt magyarázza, hogy sem­mit sem csinált Sárosival. A center­­hall fejelt bele az ő fejébe. Tamássy: Lázár nevetve ismerte be előttem, hogy szabályosan elka­­szált. Meg is mondta, hogy nem tu­dott már mást csinálni. " Langfelder Ferenc nyilatkozik: Pirrhusi győzelem. Ezzel az össze­állítással, a beteg Szűccsel és ilyen bíróval (a 11-esek mintaeseteit nem adta meg) nagyon tiszteletreméltó eredmény. Majd a bajnoki meccsen reális körülmények között, remélem, revánsot veszünk. Jánosy Béla: Abnormis időben folyt le a meccs. Szél nemcsak, hogy súlyosan tévedett a mi terhünkre, hanem a fellépése a játékosokkal szemben provokáló. A mieinket kiál­lította egy-egy ártatlan megjegyzés­ért, viszont Lakyt, aki pofonütötte Kocsist, nem állította ki. ÉS A BÍRÓ? V­­ Szél bíró, Avar ezt mondta: „Kö­szönöm a családom nevében”. Ezért állítottam ki. Kocsist előzőleg már figyelmeztettem, ennek ellenére kéz­­legyintéssel kísérte ítéletemet. Ki­állításának ez volt az oka. Bortelep az élen A BSzKRT SE Forgalmi Telepek Labdarúgó Szakosztálya I. hó 30-i házibajnoki mérkőzésének ered­ményei : Hungária—Kispest 2:2 (2:1), SzNSE pálya, bíró: Markovits. A két elit csapat találkozása nagy iramú küzdelmet és igazságos ered­ményt hozott. A szép derbi jellegű mérkőzést nagyszámú szurkoló sereg nézte végig. A gólokat Halmos, Rát­­kai (11-esből), illetve Gergely és Berecz rúgta. Ezzel a döntetlennel a Hungária elvesztette vezető pozíció­ját. Búr­telep—Szépilona 3:0 (0:0). Vasas pálya, bíró: Kovács. Szép já­­tékkal megérdemelten győzte le a bajnokságra törő Bortelet a lelke­sen játszó Szépilona­ csapatot, Hin­­gyi 2 és Nagy góljával. Autóbusz—Kelenföld 3:2 (3:0), KFC pálya, bíró: Mandl. A nagy iramú, heves mérkőzést csak némi szerencsével nyerte a „Busz”, a ki­tűnő Kelenföld ellen. A „Busz” gól­jait Balatoni 2 (egyet 11-esből) és Vedres, Kelenföldet Görög és Lég­vári (11-esből) rúgta. Ferencváros—Óbuda 5:0 (3:0), Goldberger pálya, bíró: Penninger. Nagy, gólaránnyal, megérdemelten nyert a Fradi a feleslegesen durva Óbuda ellen, Horváth 2, Koronczai II., Piber és Weisz (11-esből) sze­rezte a gólokat. A biró kissé kien­gedte kezéből a játékot. Zugló—Kőbánya 1:0 (1:0), PSC pálya, biró: Égner. Nehezen nyert a formájában visszament Zugló a ki­tűnő védelemmel kiálló Kőbánya el­len. A gólt Herbert lőtte. Baross—Újpest 5:0 (3:0), KTC pálya, biró: Biró Sándor. Heves és fair mérkőzésen kissé túlzott gól­aránnyal nyer a javuló Baross, Nyi­las 3, Sztankó és Kisfaludy (1 Les­ből) góljával. Kellemes meglepetést keltett Biró Sándor kifogásba­an já­tékvezetése. BHÉV—Városliget (7:2 (1:1), KAOE pálya, biró, Antal. Szép első félidő után Városliget összeroppant és a jól játszó HÉV csapat köny­­nyen és nagy gólarányat nyer. A gó­lokat Majevszki, Kassá­t, Szak­­ai és Pflum, illetve Láng és Bencze szerezte. Amatőrbajnokság II. osztály Kárpáti-csoport Féltén—CsTK 1:0 (0:0). Budafoki­út. Bíró: Szécsi. Féltén: Bublik — Molnár, Nagy — Kiss, B­nkő, Bef­­csik — Krisztinkovich, Papp, Nobi­­lek, Gudra, Kuzsera.­­— CsTK: Hor­váth — Nagy, Kollár — Seemann, Szlanyina, Geiger — Bódi, Fehér, Schiller, Csik, Major. A hatalmas orkánszerű szélben izgalmas meccset vívott a két kiesésre álló csapat. Az első félidőben a szél ellen játszó cse­­peliek vannak frontban, de csatárso­ruk gólképtelen. Szünet után a Féltén nyomul fel. Geiger biztos gólnak lát­szó labdát ment a vonalon. Szlanyina kiállítása után esik a döntő gól. A 16-osról lőtt szabadrúgást Molnár a léc alá vágja. Ezután még Papp kiál­lítása esemény. A Feltenből a közvet­len védelem, a CsTK-ból Geiger, Szla­nyina, Kollár és Horvát érdemel di­cséretet. Csehszlovákia Kassa (divíziós bajnoki) : Kas­­­sai AC—Iglói AC 2:1 (2:0). Bíró: Müller, 1500 néző. Többnapos eső­­től sáros pályán játszották a mécs­esét, amelyet megérdemelten nyert meg a honi csapat Vitéz (27. p.) és Jakab (11-esből, 35. p.) góljá­­val. Az IAC gólja a II. félidő 32. percében Brendl­­lövéséből esett. SZANATÓRIUMBA VITTÉK szerdán este Rozgonyit és Nemest, a Hungária—Kispest mérkőzésen megsérült két Kispest-játékost. A két játékost csütörtökön délelőtt vizsgálják meg tüzetesebben, addig is bentmaradtak a szanatóriumban. A PLASz-ban tegnap három fegyelmi ítéletet hoztak: Hüttler Jenő V. Remény 10 pengő bünte­tés, Mois István V. Remény 5 pen­gő büntetés, Voigl József, Dro­gista ellen az eljárást beszüntet­ték. Jégeső zavarta meg a Bocskai tegnapi edzését. S amíg a jég esett, az öltözőben gázsit vettek fel a játékosok. Az edzésről kü­lönben nagy meglepetésre hiány­zott Bőr II. Bőr nincs is Debre­cenben. Egyesek szerint mégis átment Szlovenszkóba, mások szerint csak a tanyájukra ment ki. Majd kiderül, hogy mi igaz. Az bizonyos, hogy Bőrt nagyon megzavarta a füleki ajánlat, szülei azonban élesen ellenzik távozását és a Bocskai is minden követ megmozgat, hogy a játé­­kostt maradásra bírja. Az angol főiskolai válogatott Debre­cenben. A főiskolai­ világbajnokságban résztve­sz az angol főiskolások válogatott futballcsapata is. A világbajnokságok lezajlása után az angol diákok csapata Debrecenbe is ellátogat s ott a Stadion­ban Kelet válogatottjával fog mérkőzni. Itt említjük meg, hogy a keleti alszö­­vetség meghívást kapott Brünnből is. Erről a meccsről még folynak a tárgya­lások. Hatos csapatok részére mérkőzéseket engedélyezett az angol szövetség a nyári szünet első hete és utolsó két hete alatt, de csak azzal a feltétellel, hogy a bevé­tel a királyi jubileum alkalmából léte­sített jótékony alapra megy. A két bíró rendszer bevezetésére tesz javaslatot az angol profi liga bizottsága.­ Ha a közgyűlés elfogadja a javaslatot, ak­kor már ősztől kezdve az angol profi ligameccseket két bíró fogja vezetni. Két bíró fogja vezetni a királyi jubileum alkalmából rendezett két válogatott mér­kőzést is, a Wales—Írország meccset Li­verpoolban és az angol—skót meccset Highburyben. Egészen kistermetű külykükből össze­állított két csapatot kellene egyszer a nagyközönség elé vinni — javasolja Kiss Hugó, a BLASz alelnöke. — Mert el­végre az nem egyenlő verseny, ha egy kis kölyök egy nálánál másfél fejjel magasabbal kerül szembe. Nem kellene ezeknek rendes játékidőt játszaniok, elég lenne kétszer tíz vagy tizenöt perc. Seper, aki a tavaszi szezonban eddig mint kölcsönjátékos a Szürkidtaxi csapa­tában szerepelt, most visszatért Mis­kolcra és ismét az Attila rendelkezésére áll. Négy héttel ezelőtt még az FTC ifjúsági csapatában játszott Kiss, a vasárnapi derbi hőse — éppen az MTK ellen. Kiss jogosan szerepelt akkor az ifik közt, miután az MTK I. ellen nem játszott. És négy hétre rá már a Ferencvárosban éppen a Hungária ellen küzdött. Akkor bizo­nyára nem hitte volna ... A Nemzeti szorgalmas edzéssel készült tegnap a Budafok ellen. A fekete-fehérek tanyáján nagyon bíz­nak most a csapatban, annál is in­kább, miután a Budafok mintha ki­csit megtorpant volna formájában. „Most el lehet kapni őket — mond­ják. — ősszel is csak szerencsével csináltak döntetlent.” Sérült nincs­ a fekete-fehér csapatban, úgyhogy az összeállításban aligha várható vál­tozás, __ ......|