Nemzeti Sport, 1935. augusztus (27. évfolyam, 150-171. szám)

1935-08-13 / 159. szám, Második kiadás

4 Tenisz Játszi könnyedséggel győ­zött a magyar férfi pár első világbajnoki mérkőzésén A német teniszezők repülőgépen ma érkeznek — Saját tudósítónktól . A főiskolai világbajnokságok teniszversenyeit eredetileg vasár­nap kellett volna elkezdeni a BLKE Horthy Miklós­ úti tenisztelepén. Az eső azonban teljes égésében el­mosta a megnyitó napot, úgyhogy az első mérkőzésekre csak hétfőn délután került sor. A késés — mondhatnánk — kapóra jött, mert bizony a kisorsolt mezőnyök tagjai közül nagyon sokan még tegnap sem futottak be. Meglehetős sok lemondás után­­nem jönnek a len­gyelek, lettek, románok, hollandok, a japánok) a férfiegyes mezőnye 11 főre apadt. A magyar Gabrovitz mellett a német Henkel a férfi­egyes legerősebb résztvevője. Igen nagy érdeklődéssel várták még a csehszlovák Caska indulását is, tegnap azonban távirat érkezett a csehszlovák teniszszövetségtől, amely közölte a szomorú hírt: Caska napszúrást kapott és nem jöhet. A női egyesben heten indulnak. A férfipárosban hat párra, a ve­gyesben három párra olvadt le a mezőny. Jól sikerült a magyar meg­nyitó Az első mérkőzés délután 4 óra tájban kezdődött: Gabrovitz, Ferenczi magyar—Pat­ker, Zahl, dán 6:4, 6:1, 6:2. A BLKE nagyon laza talajú díszpályáján bizonytalanul kezd a magyar pár. A dánok azonban még ebben a szettben sem jelentenek komoly veszélyt. A második és harmadik szét már teljesen sima s így jó magyar pár „fájdalom nél­kül” jut túl az első fordulón. A sok meg nem érkező miatt persze az eredeti kiírást egyáltalán nem tarthatták be , így csak a díszpályán folyik tovább a játék. Most a női egyesre kerül a sor: Dritnova csehszlovák—Kröhling német 2:6, 9:7, 6:2. A két molett hölgy közül Drit­ova a kisebbik, aki nagyszerűen gurul a pályán. Derekas, de egy kissé hosszúra nyúló küzdelem után győzött a csehszlovák hölgy, akit nagyszám­ban felvonult honfitársai melegen ünnepeltek. KIESIK A MÁSODIK MAGYAR HÖLGY A nap harmadik, esryben utolsó mér­kőzésére ismét hölgyek állnak fel: Appel osztrák—Maly Edit magyar 8:1, 6:1. Az ütögetésnél még úgy látszik, hogy a lassú pályán a második magyar hölgyjátékos nyesett labdái érvényesül­ni fognak a klagenfurti hölgy erősen megkergetett labdáival szemben. Rövidesen kiderül azonban, hogy Appel túl gyorsan játszik Maly Edithez képest. 1:1 után 6:1-re végződik az első szét és a másodikban sem sikerül a magyar hölgynek egy gémnél többet csinálni. Ezzel a mérkőzéssel az első nap mű­sora be is fejeződött. A közönség meg­lepő szép számmal lepte el a tribünöket. Lehettek vagy 200—250-en. A GÁBORI—LECOINTRE MÉRKŐZÉS ÁLL A MÁSODIK NAP KÖZÉPPONT­JÁBAN A második napon, kedden már akcióba lép a főiskolai teniszvi­l­ágba­jnokság tel­jes gárdája. Azokat, akik kedd délutánig meg nem érkeznek, törlik a versenyzők sorából. (Itt említjük meg, hogy a belga teniszezők nevezése tegnap megérkezett. A nevezések elfogadása ellen azonban a franciák tiltakoztak és így a verseny­­bizottság Kehrling Béla elnökletével nem is fogadta el a nevezési zárlat után be­futott jelentkezést.) Kiírás keddre: 3.30, Appel osztrák—Leg anged, Dánia I. (a dánok még nem nevezték meg, hogy ki játszik az első helyen)—Sleidin­­ger görög; Henkel német—Lettország (alighanem nem jön); Lett vegyespár (aligha jön)—Osztrák vegyespár (szin­tén kérdéses). 1.36: Giborg magyar—Lecointre fran­cia; Denkel német—Dánia II. (a dánok még nem nevezték meg, hogy ki játszik a második helyen. Valószínűleg Dahle.): Tharwad egyiptom—Krasnyi csehszlovák. 6 óra: Drtinova csehszolvák—Halász Baba magyar. Mint a kiírásból látható, egyes helye­ken az illető nemzetek még nem jelöl­ték meg képviselőjüket, így hát lehet, hogy a műsorba néhány változás fog beállni. Szerdától kezdve az öt és hat hely megállapítása, valamint a harmadik és negyedik hely eldöntése miatt már dél­előtt is lesz játék. A helyezések meg­állapítására a pontverseny miatt van szükség­ A mérkőzések a BLKE tenisztelepén kerrülnek lejátszásra. Kosárlabda Férfi- és hölgycsa­patunk is kikapott *! — Saját tudósítónktól —­ ­ A BEAC kosárlabdapályájára a kiderült idő kosárlabdameccsen ed­dig még soha nem látott nagy­számú közönséget vonzott. A ver­seny­ rendezősége azonban nem okult az első nap tapasztalatain és így a közönségnek túlnyomó része drágán megváltott jegyekért állva nézte végig a mérkőzéseket. Itt sürgős intézkedésre van szükség! Lengyelország - Magyar­­ország 40:21 (22:16)­ ­ Bíró: Creux (Franciaország). Góldobó: Bednarek (SS), Kuba­­sie­witz (18), Gregotajtys, Lutz, Szostak (2), illetve Szamosi (7), Marosi (b), Lehel­(8), Kolozs (2). Lengyelország: Bednarek, Kuba­­siewitz — Piawiecki, Gregotajtys, Lutz. Csere: Szostak, Kaszarovszky. Magyarország: Nagy, Drégely *— Velkei, Szamosi, Marosi. Csere, Lehel, Kolozs. Közel 1000 néző előtt kezdték meg a lengyel-magyar kosárlabda­mérkőzést. Az első meccs a magyar­lengyel, amint az eredeti sorsolás szólt. Mi szerettük volna felcserél­ni, de nem sikerült. — Megverjük a lengyeleken — kérdi valaki fiainktól. — Meg! — szól kórusban a vá­­lasz. — És a letteket? — Arról nem nyilatkozunk. Min­dig csak azt verjük meg, aki ellen éppen játszunk. A nagy bizakodás — mint kide­rült — egyáltalán nem volt indo­kolt. J­u:__________ _ A lengyelek vonulnak ki először. Piros nadrág, fehér mez van raj­tuk. A magyarok nagyon szépen festenek zöld melegítőjükkel. — Huj, huj, hajrával­­ kez­dünk. Szamosi enyhe faultjáért egy személyit kapunk. Magyar bíró észre sem veszi az ilyesmit A lett Kam­p megjegyzi mellettünk: — Lehr­­richtig! Egyelőre változatos a játék, csapatunk meglepően jól dob. Nagyon szép a Drégely—Lehel— Marosi—Szamosi-akció, amely a palánkon hal el. Velkei gyengén passzol. A mérkőzés első felében kiegyensúlyozott a játék, ami az eredményen is meglátszik: 7:7. A lengyelek egyenlítése azonban ide­gesíti a magyarokat. Pompás Lehel — Szamosi - támadás után tipikus kosárlabdabalszerencse: Szamosi labdája körülgurul a kosár peremén. Ezután hátvédeink le­vizsgáznak a helyezkedésből. Állan­dóan súlyos bekkhibákból kapjuk , a gólokat m­ég a lengyelek különben Sport Kedd, 1985 augusztus 1I. is jobbak most. A félidő második felében a közönség hangosan köve­teli bekkjeink kicserélését. Le is cserélik Velkeit Nagy Sándorral. A félidő vége felé mi jövünk fel. Támadunk, de a lengyelek minden lerohanása veszélyes, mert védelmünk nem áll emberre. A 18. percben érdekes eset történik. Ku­­basiewitzet faultolják, de ő mégis beteszi a labdát. A bíró gólt is, meg személyi szabaddobást is ítél cserélik, pihentetik, így is támad­nak. A mieink sehol. A 19. perc­ben Kolozs megint bejön. A len­gyelek nem nagyon törik magukat. A magyar csapatban csak Sza­mosi mutatott elfogadható játékot, a többiek érthetetlenül csődöt mondtak. A lengyel csapatban a kö­zépdobó Bednarek és Kubasiewitz volt jó. Nyilatkozatok: Malinovszky, a lengyelek egyik­ vezetője: Hogy­ örülök-e? Hogyne örülnék, amikor ilyen jól játszott a lengyel csapat. Misángyi Ottó: Csányi hiánya nagyon érezhető volt a magyar csapatban. Nem volt senki, aki hig­gadtan osztogatott volna. Végeredmény: Legjobbak a STRAUB SPORT ütői, harozásai Legnagyobb választék V. Bálvány­ u. 3 Tel: 802 - 62 ellenünk. 22:14-re vezetnek a len­gyelek. Ezt a meccset már elvesz­tettük. Félidő eredménye: 22:16! — A lengyelek még nagyon óva­tosak. — Azt hiszem, megnyerjük a meccset — mondja habozva a hosz­­szú lengyel Bednarek. — A magyarok lesújtva ülnek egy padon a pálya szélén. A második félidőben Velkei, Drégely bekkpárral állunk ki. Érthetetlen, hogy Kozma miért nem játszik! A közönség hozzá­értő tömege Kozmát reklamálja. Nagy lelkesedéssel vetjük bele magunkat a játékba, de nincs túl sok szerencsénk. Eleinte hozunk valamit a lengyelek előnyén, de vé­delmünk jóvoltából a lengyelek még jobban elhúznak. Nagy lelke­sedéssel játszunk, támadunk, de a lengyel védelem nem a magyar! A csatársorban Kolozs ügyetlen­kedik. Majd a bíró zavarodik meg, hogy kinek adjon személyit. Elő­ször ellenünk ítéli, aztán mégis mi velünk dobat, de Lehel elront­ja. Lehel helyett most Marosi áll be, Szamosi lesz a center. A félidő első felében 30:18-ra vezet már a lengyel csapat. A francia játéko­sok - akiket vasárnap remek rá- Most olcsón húroztathat! Reklám verseny-40 húrozás------p­ic.“ DORNER TENISZ-SZAKÜZLET M, Fó­ u. 51 Tel.: 512­23 fokkal legyőztünk , szomorúan nézik a magyarok ma annyira indiszponált játékát a pálya szélé­ről. Nagyon gyengék most a mieink. Az egyetlen Szamosi kivételével csapnivalóan rossz az egész csa­pat. Különösen a passzokkal van baj, de olykor kiütközik a lassúság is és a taktikai fogyatékosság. Kolozs egész érthetetlenül gyen­gén játszik. A 16. percben Velkeit kiállítja a bíró (négy személyi szabálytalansága volt), Nagy Sán­dor jön helyette be. Ugyanakkor a gyengén játszó Kolozst Lehel cse­réli le. A csere sem hoz semmi jót. A magyar csapat nagyon gyengén játszik, a lengyelek sokkal jobbak. Megérdemelten vezetnek az utolsó percekben 37:18-ra. A meccset teljesen jogosan vesztettük el A legjobb lengyelt, Bednareket le is Olvassa asz ELLENZÉKEt­ mert a legmegbízhatóbb és legfrissebb anyagot a legki­válóbb újságírók feldolgo­zásában hozza. Hirdessen asz ELLENZÉK­EH­— —rm mwmmmmhmsi mert ezt a lapot minden komoly vevő és eladó min­dennap elolvassa. Szerkesztőség és kiadóhivatal: CL­UJ—KOLOZSVÁR, CJniversitatis Str.­­Egyetera­ u.1 8. sz. „Bravó Jamesz !“ Lettország—Németország 36:11 (14:04) Bíró: Creux (Franciaország) Lettország: Ruja, Anderson — Randzins, Jurkins, Blukis. Csere: Krissons. Németország: Bukhardt, Nieder­­hausen — Duis, Sollmann, Rit­­schies. Csere: Künzel, Wilsek. Mintegy 200 főnyi közönség ül és áll (inkább áll) a pálya körül, amikor megkezdődik a lett-német meccs. A lettek azonnal támadnak és rögtön vezetnek is. Jurkins pom­pás dolgokat csinál a kosár alatt, halálosan biztos a keze. — Mint egy akrobata — mondja valaki. A németek nagy lelkesedéssel játszanak, de dobni ők sem tudnak, pedig lenne nekik alkalmuk a gól­szerzésre. Egyik rosszul sikerült szabaddobásuk után zúg egy hang a közönség közül: — Mintha Marosit látnám! Mi azonban megállapíthatjuk, hogy még rosszabbul dobnak, mint a mieink. Hatalmas tapsot kap Jurkins, aki a földről dob be egy labdát! A németek cserével próbálnak se­gíteni ügyükön, de minden ered­mény nélkül. A lettek pompásan játszanak, állandóan zúg. — U — esz — u — esz — is — ba — do — hesz! — csatakiáltá­suk. Randzinst felvágják a németek. — Nézd meg magadnak a po­fát! — tanácsolja a nép. A lettek nem nagyon törik ma­gukat,­ érzik, hogy simán fognak nyerni. 14:4-re vezetnek félidőben. Félidőben mindenki a lettek kö­rül csoportosul. Különösen a gye­rekek. — Hogy tudtad a földről be­dobni? — kérdezi egy kis­fiú Jur­kinstól. — Keszelnem szépen — feleli Jurkins. (Ennyi az egész magyar tudománya.) Megjelenik von Tschammer und Osten német sportvezér és leül Misángyi Ottó mellé, de nem sok szépet lát fiaitól. Rögtön kez­dés után a lettek megkezdik a gól­­dobálást. — Miért jött ide Tschammer und Osten? — kérdezi valaki. — Most úgyis reménytelen a németek helyzete a lettek ellen. — Hova menjen? — kérdezi egy jólértesült. — Vízipólóra? A németeket feltüzeli a legfőbb sportvezér jelenléte, roppant lel­kesen játszanak. Sőt gólokat is dobnak, de nem annyit, hogy az elég legyen az üdvösséghez. Hatal­mas gól születik a 9. percben. Jur­kins megszökik egyedül egy labdá­val, kicselezi a két német védő­játékost, aztán lehetetlen szögből felugorva félkézzel finoman „be­­hajlítja” a labdát a kosárba. Szen­zációs volt! — Bravó Jamesz! ■— kiabálja be egy gyerek. Ez a Jamesz vízi­póló gólkirályunk, Németh János beceneve, nyilván a létező leg­nagyobb dicséret a gyerek szó­kincsében. A második félidő derekán cse­rélnek a lettek először. (A németek állandóan cserebe­réltek.) A tegnap még futballt ját­szott Krison áll be hozzájuk, rög­tön gólt is dob. A közönség nem­ győz eleget tapsolni a pompás let­teknek, akik minden elképzelhetet­len helyzetből dobálják a gólokat. Egy szép német támadásnál von Tschammer und Osten is felugrik­ a helyéről. — Ah! — mondja bosszúsam amikor Duis hibázik. Állandó lett támadások köze­pette ér véget a játék. Góldobók: Jurkins (16), Ash­derson (11), Blukis (4), Randzsink (2), Ruja, Krisons (2), illetve,, Künzel (5), Duis (3), Reisehiefl (2), Niederhausen. _ A lett csapat megsemmisítő fö­lénnyel győzött. Valamennyi já­tékos elsőrangút nyújtott. A csa­pat legjobb embere ismét Jurkin a közép bedobó volt. A németek kö­zül Künzel és Reisehies volt a leg­jobb. A németek játékán látszott, hogy kezdők. Nyilatkozatok: Kam­p, Lettország: Technikai fölényünk kiütközött. Könnyen nyertünk. Duis, Németország: A lette® sokkal jobbak voltak. Majd holnap a magyarok ellen jobban fog menni. Lengyelország—Magyar­­ország 37:13 (21:6) Női főiskolai kosárlabda világbajnoki mérkőzés Bíró: Falk (Németország) Lengyelország: C­gielska, Orcza­koswna—Iszsiewska, Jasnikowsky, Brznstowska. Csere: Holfierowna, Woynarowska. Magyarország: Kutas, Barcza— Jankó, Czakó, Perjés. Csere: Kása, Pásztor. Hölgyeink hatalmas tapsot kapnak a kivonuláskor, igazán szépen feste­nek a válogatott mezben. Feltűnik, hogy magasabbak, mint a lengyel lányok. A lengyelek mindjárt kez­detben támadnak, a mieink is szép akciókkal felelnek. Eleinte kiegyen­súlyozott a játék. Lassan kialakul a lengyelek fölénye és egymás után dobálják a gólokat. A közönség közt levő magyar válogatott futballisták közül Goda bosszankodik: — Ezt az ügyetlenséget! — Hát te tegnap mit csináltál ? — torkolják őt le. A hölgyek szabályai szerint az első 10 perc után egy perc szünet van helycsere nélkül. Ez úgy látszik hasz­nál nekünk, gólokat érünk el, de csakhamar feljönnek a lengyelek és fölényesen végeznek az első félidő­ben. A második félidőben sem változik a helyzet. A lengyel lányok pompá­­sabbnál pompásabb akciókat vezet­nek. Valaki megjegyzi: —­ Ezek ellen nem mernék a már a­gyár fiúkat sem kiállítani. Állandó lengyel fölény jegyében telik el a játék. Góldobók: Jasnikowsky (18), Isz­siewska (8), Woynarowska (6), Ci­­gielska (4), Brznstowska (4), Olcza­­koswna (2), illetve Kutas (4), Bar­cza (4), Jankó (3), Perjés (2). A magyar csapatban egyedül Ku­tas és helyenként Kása játszott jó. Meglátszott rajtuk a kéthetes kény­szerpihenő. A lengyel csapat egészen elsőrangú. Valóságos csemegének ígérkezik a lett—lengyel mérkőzés. Ma, kedden, ez a műsor, délután négy órakor: Franciaország — Lengyelország, öt órakor: Magyarország—Németország férfi kosárlabdamérkőzések, hat órakor: Lettország—Lengyelország női kosárlabdamérkőzés. A francia—lengyel meccs ki­mene­tel­ee teljesen nyílt. A lengyelek ol­dalán a küzdőképesség, a franciákén a nagyobb technika. Valószínűbb a jó bedobókkal rendelkező francia csapat győzelme. A magyar—német mérkőzésen nekünk kellene győznünk. A hölgyek meccsén a lettek a favo­ritok a tegnapi mérkőzéstől még különben is fáradt lengyelek ellen.