Nemzeti Sport, 1937. május (29. évfolyam, 84-104. szám)

1937-05-02 / 84. szám, Második kiadás

­______________________Lyow. Vasárnap, 1937 május 2.­1 A fél fiúk és a kapu előtt a csatá­rok legyenek nyugodtabbak! Wébert veszik kezelés alá, a je­les hátvédnek a húzódása újult ki. Persze azért tovább játszik. Mielőtt kimennek, Bányai szól még hozzájuk: — Fiúk, tudjátok, mit ígértetek nekem! A második félidő első 10 percében dől el a meccs sorsa: dugó és sérülés A második félidőt erős Hungá­ria offenzíva vezeti be. Már az első percben Sas beadását Cseh a kapu torkából „kivédi”. Később Cseh lövése gyenge, azután Müller kerül lesre. Állandóan a Hungária támad. Csikós szögletet akar megakadályozni és közben gól­helyzetet csinál. Az ötödik percben Fekete fellöki Horváthot. A szabadrúgás után Cseh II. lő lesből ,érvény, télen gólt. A 8. percben Müller ugratja ki a Csehet. A labda Megyeri lábán irányt változtat és így Cseh még pontosabban kapja. A kék-sárgák védelme éppen ebben a pillanatban fedezetlenül hagyta Csehet és ez már elég volt a ve­szedelmes középcsatárnak, késlekedés nélkül repül la­posan a bal sarokba a labda. Csikós tehetetlen volt a lö­véssel szemben, a Hungária vezet 1:0-ra. A 11. percben Titkos NI. össze­csap Sassal, sérülten kiáll és csak a 15. percben tér vissza. Közben Dudás is sántikálni kezd a másik oldalon. A 12. percben Kis fel­vágja a kitörő Szófiánt. Szófián éles szabadrúgása 25 méterről zúg valamivel a kapu fölé. Később Béky támad, de Szabóhoz gurít. Azután a Hungária csinál két szögletet, majd a Phöbus újra feljön és csa­társora néhány veszélyes akciót dolgoz ki. . *v­­ . Titkos II. a sérülése óta bal­­összekötőt játszik és Turay II. a balfedezet. A Phöbus támadása kétszer is szöglettel végződik, a másodikat P. Szabó csavarja be a 23. perc­ben, de Szófián támaszkodása miatt szabadon rúghat a Hungária. A félidő második felében újra magára talál a Phöbus A II. félidő közepe felé csap­kodó periódus alakul ki. A játék újra kiegyenlített. A 27. percben lesből engedi el a játékvezető Cseht, akinek lapos lövését Csi­kós kitolta, azután Wéber szög­letre ment. A 34. percben Béky beemelt labdáját Sza­bó az utolsó pillanatban kanalazza ki. Müller kapu mellé, Szikár Sza­bóba lövi a labdát. Változatos még mindig a játék, bár a nívó igen gyenge. A 36. percben P. Szabó beadását Biró jobbkarral hárítja, de, úgy látszik, a játékvezető nem minősíti szándékosnak a ke­zelést, ment szögletet ítél. Szo­rongatott helyzetbe kerül most a Hungária kapuja, három szögletet rúg egymásután a kék-sárga csa­pat. Cseh és Fekete összecsapása után a játékvezető tévesen a Hungária javára ítéli a szabadrú­gást. A 43. percben a labda fenn­akad a tribün tetején. Rövid szü­net. Tévesen előbb fújja le a játékot Boronkay, de aztán jóvátesz Ahogy a labdát be akarják dobni, a játékvezető hosszút sípol s lemegy a pályáról. Csak az öltöző bejárata előtt érik be a partjelzők s figyelmeiz­tetik arra, hogy a játékidőből még három perc hiányzik. Erre Boron­kay vi­sszavezényli mind a két csapatot a pályára. Partbedobással indul újra a já­ték. Nagy ambícióval dobják bele magukat a csapatok a megújult küzdelembe. Először a Phöbus tá­mad, azután Cseh próbálkozik az­zal, hogy egérutat nyerjen, de a Phöbus-védők nagyon éberek. Bo­ronkay most már a másik végletbe csap és két perccel meghosszabbítja a játékidőt. A 47. percben a Phöbus jobb­szárny akciójából szöglet születik. Béky becsavart labdájára öten is dobják magukat, védők és támadók. Egész hekatomba hever Szabó ka­­puja előtt, de végül is a kapus ka­parintja meg a labdát. Most már azután végérvényesen vége a já­téknak. Szögletarány 7:6 a Phöbus ja­vára. Nyilatkozatok: Brüill Alfréd elnök: Nagyon szép, küzdelmes mérkőzés volt, azokban a fair keretekben, ame­lyet a Phöbus vezetőségétől és csapatától megszoktunk. Kisfalvi István dr. főtitkár: A Phöbus úgy látszik mindent rátett erre a mérkőzésre. A gólhelyzetek alapján megérdemelten nyertük a mérkőzést. Schaffer Alfréd: Erős küzde­lem, nehezen megszerzett győze­lem. A Budai „11” ellen lényege­sen többet kell nyújtania a csa­patnak ahhoz, hogy győzhessünk. Barna Sándor, a Phöbus elnöke: Nagyon szép mérkőzés, amely az én véleményem szerint inkább dön­tetlen eredményt kellett volna, hogy hozzon. Erős, jó futball volt. Bányai Lajos, a■ Phöbus edzője: Ha a mérkőzés elején kihasználjuk helyzeteinket, akár meg is nyer­hettük volna. Dicséretet érdemel az az egész csapat. Volt a fiúk kö­zött néhány nem egészséges. Opata Zoltán, a Bocskai edzője: Ennyivel jobb volt a Hungária. Boronkay Gábor játékvezető (akitől megkérdeztük, hogy miért fújta le előbb a mérkőzést): Az órám megállt, az egyik partjelzőm­től kérdeztem meg, hogy mennyi idő van még hátra. Ő — mint utóbb megkérdeztem — ötöt in­tett,, de én egyet láttam. Ezért fújtam le a 41­ percben a játékot. A toldott-fioldott Phöbus hallatlan lelkierővel játszott, a Hungária kissé könnyelműen Nehezen törte fel a Hungária még ezt a vékonyhéjú diót is, ame­lyet a Phöbusnak ez a viharvert együttese reprezentált. Alig felgyó­gyult sérültekkkl és betegekkel és egy póttartalékos, vagy talán már inkább népfölkelő középcsatárral megtűzdelt együttes volt ez a kék­sárga csapat. Az általános hangu­lat az volt, hogy a Hungária min­den megerőltetés nélkül is két-há­­rom góllal fog győzni, ehelyett azonban a Phöbus olyan önfeláldo­­zóan, olyan erőbedobással küzdött, hogy az utolsó percig kétségessé tudta tenni legalább egy pont sor­sát. A Phöbus még ezzel a toldo­zott-foldozott csapatával is be tudta.válta pl .azt a­ ígéretet, hogy mindjén balszerencse, ellenére is EK-formára törekszik. A Hungáriát k­ieglepte a Phö­busnak ez a nagy lelkierőről és küzdőképességről tanúskodó telje­sítménye és annak ellenére, hogy a játék irányítását a játékidő­­na­gyobbik felében a maga számára tudta biztosítani, a második félidő első negyedórájától, eltekintve so­hasem tudott hosszabb fölény-pe­riódusokat kiharcolni. Végül is megérdemelten bár, de egyáltalán nem fölényesen vitte el a Phöbus gyepéről a két bajnoki pontot. A Hungária nem nyújtott egységes teljesít­ményt. Az egyes csapatrészekben is voltak zökkenők, néhány játé­kos formája nem kielégítő és csak időnkint láttunk szemr­e formás és egyben hasznos akciókat. A véde­lemben mind a két hátvédnek ki­csúszott több gixer is. Hogy azon­ban a Hungária-védelem gól nél­kül úszta meg ezt a mér­kőzést, nem annyira a kék-fehér védők érdeme, mint inkább a Phöbus­­csatárok vétke. Szabó fürgén moz­gott, minden idegével rajta volt a labdán, hibát nem csinált. A fe­dezetsor elég gyengén kezdett. Sebes volt a legszürkébb tagja, de ő legalább egyenletesen és szor­galmasan küzdött. Turay eleinte nagyon szabadon vándorolt és passzai sem voltak pontosak. Szü­net után azonban erősen fölé nőtt ellenlábasának, Megyerinek. Dudás feltűnő bizonytalanul kez­dett, de a második félidőben már egészen nagy formát árult el. A játék vége felé fölényeskedni is kezdett Dudás és nem rajta múlt, hogy a Phöbus-csatársor a játék végén nem rabolt el egy pontot a Hungáriától. A csatársor munká­jára Cseh terméketlen játéka nyomta rá a bélyegét. Góljánál azonban megmutatta, hogy büntet­lenül nem lehet őt szabadon hagy­ni. Ezen a gólon kívül azonban édes-keveset csinált. Szerencséje, hogy ez az egyetlen gól egyben mind a két bajnoki pontot jelen­tette. Sas néhány villámszerű elfu­tásával és veszélyes beadásai­val tüntette ki magát, egyébként elhanyagolták. Titkostól is láttunk néhány jó lefutást és kapura­ húzást,, de szá­mára is nehéznek bizonyult a Phö­bus kiváló közvetlen védelme. Müller gyengén lőtt, gyengén épített. Horváth újra megmutatta, hogy tehetséges, de még nem érett. A Phöbus csapatában minden dicséretet megérdemel a közvetlen védelem. Csikós ma a legjobb formában levő, de feltétlenül legmegbízha­tóbb kapusunk. Nagyszerűen fi­gyeli a labda járását, kiválóan he­lyezkedik, pompás tempóban dobja magát a labdára. Elsőrangú játé­kos. Nagyszerű kettős a Wéber— Fekete pár is, amelyben ezúttal csak egy árnyalattal volt Wéber a jobbik. Gyorsak, bátrak, jól rúg­nak, jól helyezkednek. Ember le­gyen a talpán az a csatár, aki túl­megy ezen a hátvédpáron. A fedezetsorban már defektu­sok mutatkoztak, Megyeritől csak itt-ott­ láttuk azt a játékot, amely­­lyel a Budai „li”ben feltűnt. Egyébként inkább csak védekezni akart, a csatársor kevés használ­ható labdát kapott tőle. Meglepő gyengének bizonyult a két szélső­fedezet legutolsó játékaival ellen­tétben. A csatársort nehéz bírálat tár­gyává tenni. Szófián már erősen túlesett azon a korhatáron, ame­lyen innen még komoly játékot le­het szolgáltatni egy ilyen nagy­iramú elsőliga mérkőzésen. Szük­ségből ugrott be, kerékkötője volt csatársorának csak egy-két fejese emlékeztetett a régi nagy Szófián­­ra. A szélsők feltűnő fejetlenül ját­szottak, pedig kapott labdát Béky is, P. Szabó is eleget, de sorra el­rontották azokat. Szikár beteg lába miatt csak féllábbal játszott, Turay II. pe­dig inkább negyedik fedezet volt, mint csatár. A védelemben kitün­tette magát, a támadsor azonban kevés hasznát látta. Boronkay általában jól vezette a mérkőzést, egy-két sorsdöntő helyzetben azonban a Phöbus ro­vására tévedett. ­ KISOK-bajnoki mérk­őz.1. Kecskemé­ten: Szegedi kereskedelmi—Kecskeméti kereskedelmi 2:2 (2:0). Az első félidőben a szegediek, a másodikban a kecskemé­tiek voltak jobbak. Góllövő: Horváth (2), illetve Kuti és Hasékov. Megváltozik Kelet válogatott csapata, mert három tagja, Erdei, Barta és Gyar­mati­ nincs rendben. Helyettesítésükre Négyessy II., Gerda és Sebes áll készen­létben. A mérkőzésen alighanem szerepet kap a nyíregyházi Kábái és Mester is. Nyíregyházán nagy érdeklődéssel várják Észak és Kelet legjobb tizenegyének ta­lálkozóját. Sportérmek, plakettek és szobrok, serlegek, zománc­­fellének legolcsóbbanMorzsányinál Budapest, IV. ker., Eskü-út­a Világrekord. Földessy János dr., volt szövetségi kapitány, Sa­­vanyú legendás fürdetője, a „Kö­szönöm Dénes” hőse, a BÖK nagydíjának győztese stb., stb. — sok különös cikket ír általában. Mi az ő szakírói működésével csak világrekordteljesítmény esetében szoktunk foglalkozni (fedett uszo­da, sportcsarnok). Ilyen világ, rekorddal állunk szemben most is. Földessy „Az Est” 1937 május 1-i számában szó szerint ezt írja: „A svájci 6:2-es vereség előtt dr. Dietz teljesen alárendelte véleményét a célfutball apostolai­­nak. A csúfos bukás után fogad­­kozott, hogy soha többet nem hall­gat rájuk.” Ezzel szemben Dietz dr. szövetségi kapitány ama bizo­­nyos svájci vereség után mind­össze csak a következőket nyilat­kozta lapunk 1935 április 16-i számában: „A mérkőzés első ta­nulsága az, hogy a taktika le­győzte a technikát. A modern fut­­ballra áttértek már csaknem az összes nyugati országok s nálunk odahaza is minden I. ligabeli egyesületnek át kell térnie erre a futballra. Ehhez magam is hozzá akarok járulni. E célból hazaérke­zésem után nyomban értekezletre hívom össze az I. ligabeli egyesü­leteket. A másik tervem az, hogy a jövőben elméleti kísérleti jellegű edzőmérkőzéseket rendezek. (Meg­­történt. A Szerk.) Nem tudom még, hogy mit szólnak majd eh­hez az egyesületek. (A három nagycsapat edzője százszázalékos támogatásáról bíztatta a kapi­tányt. A Szerk.) A régi úton to­­vább haladni nem lehet!” Eddig szól Dietz dr. 1935. évi n­yilatko­­zata. Ami már most Földessyt illeti, ezek után az sincs kizárva, hogy „Köszönöm Károly”-esettel állunk szemben, de felmerül a kérdés, hogy várjon ki lehetett az az ember, akit Földessy a svájci 6:2.es vereség után Dietznek né­zett? Vagy az összetévesztés ez­úttal szándékos volt? Akkor a helyes szöveg: „Köszönöm János!” Cégbajnokság I. osztály KeSC—FTSC 1:0 (1:0). Maglódi-út. Já­tékvezető: Tihaméry. A végig többet támadó KTSC megérdemelten győzött. Gólövő: Kovács. KTSC—VTSC 7:2 (2:1). Pozsonyi-út. Játékvezető: Újvári. Szünet után a KTSC csatársora remekelt. Góllövő: Szőke (2), Olajkár (2), Tüzér (2) és Kirn­­bauer, illetve Dénárt (2, egyet 11-esből). MaSC-FTSC (Szentlfőrinc) 2:1 (0:0). Váci­ út. Játékvezető: Kraft. A gólra tö­­röbb csapat győzött. Góllövő: Bartkó és Németh, illetve Koterha. Pamutipar—HSzSC 2:1 (1:0). Kelenföld. Játékvezető: Arányi. Nívótlan játékban megérdemelten nyert a Pamutipar. Gól­­lövő: Hudra­ (2), illetve Simon. Growe—DaSC 4:1 (2:0). Nagyszombat­ u. Játékvezető: Gruber. A Growe megérde­melten nyert. Góllövő: Seszták (2), Moscheim és Csipak, illetve Tóth (11-es­ből). DaSC—WOSC­ 3:0 (2:0). Szfinyi-út. Já­tékvezető: Skalitzer. A DaSC győzelme nem volt egy percig sem vitás. Góllövő: Fekecs III. (3. egyet 11-esből). Fekecs III. DaSC és Füzi VoSC egy-egy 11-est nem értékesített. Budavidék—All­. SC 1:0 (1:0). Gyön­­gyösi-út. Játékvezető: Muráró. Nagyon gyenge mérkőzés. Góllövő: Koletich, Fü­zesit (Budavidék) és Blaskovicsot a já­tékvezető kiállította. KISOK futballbajnokság Széchenyi fk.—Református g. 12:0 (1:0) Millenáris-pálya. Játékvezető: Barna B. Széchenyi fk.: Ernes — Horváth, Szom­bat — Kovács, Freiwirth, Balogh — Rákosi, Peschek, Farkas, Matier, Gom­bos. lk­f. g.: Márton — Turcsány, Zólyom — Hirscshpold, Balázs, Soltész — Nagy, Baranyai, Bódi, Hajdú Tőzsér. Nagy formában van a Széchenyi fk. támadósora. Az első félidőben a gimna­zisták lelkesen védekeznek. Fordulás után teljesen összeroppan a Bel. g. és a kereskedelmisták könnyen győznek. Góllövő: Gombos (4), Farkas (3), Man­az (2), Freiwirth, Peschek és Rákosi. Kitűnt a Széchenyi fk. támadósora és Freiwirth, illetve Turcsányi és Hirsch­­pol .­ Paul­ány­i Jenő, a Széchenyi fk. testn. tanára: Nagyon örülök, mert veretlenül csoportbajnokok lettünk. SZEGEDEN: Felsőipar—Tunyogi Pál (3:0). Vezette: Dömötör. A Tunyogi g. kapusa egyik ujját eltörte, így született a nagy ered­mény. Góllövő: Dobra (2), Szerváczy, Sós, Berta és Baranyai. Tanítóképző:Baross g. 3:0 (1:0). Vezet­­te: Piszár. Gólövő: Légrádi (2) és Orosz­vári. PÉCSETT: Ciszterci g.—Tanítóképző 2:1 (1:0). Ve­zette: Heinemann. Góllövő: Lassan, Kiss (öngól), illetve Wollár. Felsőker—Fémipari 0:0. Vezette: Deák. A SzAC a vasárnapi nagy győzelem után (6:0-ra verte az MTK-t), a MÁVAG ellen is ki akarja vágni a rezet. Ez a csapat áll ki: Szótér — Magyar, Mayer — Vizkereti, Albert, Szőnyi — Linczinger, Kovács N­., Kovács I., Gyüre, Kürti. Utolsó mérkőzé­sén pontot vesztett a baj­nok Manchester United A Wolverhampton Wanderers bravúros hajrája — Távirati jelentésünk — Az angol bajnokság utolsó for­dulója nem hozott sok gólt, de an­nál több érdekes eredményt. A bajnok Manchester City nem tudott győzni a Birmingham ellen, de így is három, pont előnnyel nyer­i a bajnokságot. Az otthon játszó Arsenal átadta az egyik pon­tot a Bolton Wanderersnek, vi­szont a Charlton ugyanakkor győ­zőt s így az Arsenal végérvénye­sen a harmadik helyre szorult. Pompásan végezte be szereplését a Wolverhampton Wanderers, amely legyőzte a negyedik helye­zett Derby Countyt. Miután a Wolverhampton előtt állt Brent­­ford és Middlesbrough kikapott, a Wolverhampton felszökött az ötödik helyre s így ott végezte be 1936—­ 37. évi szereplését. Eredmények: Arsenal—Bolton Wanderers 0:0, Birmingham—Manchester City 2:2. Charlton Athletic—Brentford 2:1. Grimsby Town—Stoke City 1:3. Huddersfield T­own — Shef­f­ield Wednesday 1:0. Leeds United—Portsmouth 3:1. Liverpool—Chelsea 1:1. West Bromwich Albion­—Middles­brough 3:1. Wolverhampton Wanderers—Derby County 3:1. A bajnokság élcsoportjában ez a végeredmény: 1. Manchester City 42 22 13 7 107:01 57 2. Charlton A. 42 21 12 9 56:49 54 3. Arsenal 42 18 16 8 80:49 52 4 Derby County 42 21 7 14 96:90 49 5­ Wolverhampton W. 42 21 5 16 84:67 47 Kiesett az I. ligából: Manches­ter United és Sheffield Wednesday. -----— Boronkay rossz órája... (s más egyebek) — Saját tudósítónktól — Boronkay néhány ítélkezésével sok szurkolónak rossz órát szerzett. Úgy látszik saját magának is. Mert az órája a döntő pillanatban élve­úgy megállt, mint Szófián a gól előtt. * Régen a grundon úgy játszottunk, hogy „három komer egy tizenegyes!” Az új figura: egy tizenegyes három szöglet! Boronkay ugyanis nem adott, meg egy Phöbus-tizenegyest, viszont egymásután három szögletet ítélt. * Párbeszéd: — Uram, röhögve kellett volna, győznie a Hungáriának öt góllal! — Nem baj. Sírva győzött egy gól­lal. — Mi az, hogy sírva? Ki sír? —­ A Fradi!* Mikor Boronkay előbb fújta le a mérkőzést, valaki beindított neki. — Mi az, Dietz doktortól kérte kölcsön az óráját? — Ugyan ne beszéljen — védték meg a játékvezetőt. — Nem azért, fújta le előbb, mert rossz az órája. — Hát miért? — Titkos sérülése miatt — rövidí­tett. Csehszlovákia Ungvár: Munkácsi SC—Ungvári CsFK 2:2 (2:1). Div. bajnoki. Vezette: Kala­­toni.Gólog sorrendje: 17. perc: Fiaskó MSC, 31. perc: Skladal 11-esbő­l egyen­lít, 34. perc: Pe­trovai. Második félidő 2. perc: Neumann szabad­rúgásból. — UMTE —UTE SC 1:0 (1:0). Magyar bajnoki. Vezette: Ferenczy. A gólt az első félidő 25. percében Kahán szabadrúgásból lőtte. A második félidő 25. percében a játék­vezető 11-est ítélt az UMTE ellen, mire Nemes megü­tötte. A játékvezető ekkor lefújta a meccset. — UTE SC—UMTE 1:0 (0:0). Ifjúsági bajnoki. Vezette: Füh­­­rer. Góllövő: S­chreiber. A SZEGED FC csak vasárnap reggel indul útnak Szeged­ről. A szegedi játékosokhoz a főváros­ban csatlakozik a két tartalék, Remos és Steiner. Könnyen lehet, hogy Berecz helyet is kap a csatársorban. Debrecenben tegnap két KISOK-meccs maradt el. A Hajdúböszörményi g. nem jelent meg a Debreceni ref. g. elleni meccsre, míg a Reál nem állt ki a Ke­reskedelmi ellen.