Nemzeti Sport, 1937. június (29. évfolyam, 105-125. szám)

1937-06-20 / 118. szám

Vasárnap, 1937 június 20. I igái_______________________________ 1. A műegyetemi klub jubiláris körmérkőzése REAC—REAC 3:0 (0:0) Bertalan­ utca. Vezette: Potec II. BEAC: Pákay dr. — Németh, Szántó — Kud­ár, Lakatos, Susovics — Angyal, Horváth, Nagy, Ivány, Pöstényi. REAC: Bodrogi dr. — Antal, Tóth III. dr. — Kalocsai, Herceg dr. Csonka — Tóth II. dr. Kovács I., Kovács II., Hetényi, Borsai. Az első félidőben a BEAC nagy fölényt harcol ki. A szegedi csatárok a mezőnyben tetszetősen harcolnak, de a kapu előtt sokat pepecselnek. A BEAC csak ritkán támad, akkor is veszélytelenül. A félidő meddő játékát jellemzi, hogy egyik kapura sem ment valamirevaló lövés. Szünet után a 12. percben szöglet nyomán nagy kavarodás a REAC- kapu előtt és Bodrogi dr. a vonalon túlról kaparja ki a labdát. Dugó. 1:0. A 25. percben Angyal lefut, ívelt beadását Pöstényi bombafejessel küldi a kapuba. 2:0. A 27. percben Tóth III. dr-t a játékvezető kiállítja. A 38. percben Angyal középre ad, a befutó Pöstényi gólt lő. 3:0. A 44. percben Kovács I.-et állítja ki a játékvezető. Jók: Pákay dr, Szánthó, Nagy és Ivány, ill­etve Kovács II. Szánthó László BEAC: A REAC jobb volt, lelkes játékaikkal győz­tünk. MAFC—DEAC 1:0 (0:0) Bertaalan­ utca. Vezette: Sellei. MAFC: Goda — Máté, Ferenczy — Szép, Sárosi III., Selmeci — Miklósi, Vizy, Halasi, Hidegkúti, Gervay. DEAC: Balasi — Báthy, Hevessy — Szíjgyártó, Kézi, Végváry — Csethe, Kapros dr, Magyar, Pap, Fekete. Álmos, lanyha játékkal telik el az első félidő. Fordulás után sem emel­kedik a játék színvonala. A MAFC végig támad. A 40. percben végre Selmeci eltalál egy labdát, a magas lövés a jótékony félhomály leple alatt a hálóba csúszik. Jó, a MAFC fede­zetsora, illetve a DEAC közvetlen védelme. Barcsay János MAFC: Nehéz, de megérdemelt győzelem. Vitéz Makády Béla dr. Nehezen bár, de megérdemelten #1*3&ett­­a MAFC. BUDAFOK újabb győzelme Svédországban Budafok—Kramfors vol. 4:2 (4:0) —• Távirati jelentés — Kramfors, június 19.­ Mai mérkőzésünk is győzelem­mel végződött. A kramforsi csa­patot biztosan győztük le 4:0-ás félidő után 4:2 arányban. Gól­jaink közül Iglódy hármat, Had­­révi egyet szerzett. Szüint előtt nagy fölényben voltunk, de a második félidőben engedtünk az iramból. Budafok — Fiala. Döntetlenül ját­szott a Bocskai Ungvárott Bocskai—SK Russi 4:4 (2:2) —. Telefonjelentésünk — Ungvár, június 19. Bocskai—Russi 4:4 (2:2). A gólokon Hajdú, Takács, Hajdú, Janzsó, illetve Krajnyák (2), Kármán és Vágó (öngól) oszto­zott. Gyenge játék. Kósa két gól­ban erősen benne volt. Kidlünt: Vágó, Boros és Hajdú. Sz. LEGÚJABB! Késő este sikerült megtud­nunk a Venus összeállítását, így tervezik: Iordachescu — Sfera, Albu —­ Beta, Gann, Ferrara —* Ploesteanu, Bodola, Hamis, Val­­cov, Gruin KECSKEMÉTEN két meccset játszottak szombaton: 7 gye. —5. tü­zérosztály 3:1 (0:0). Vezette: Ta­­pasztó.dr. Góllövő: Sós, Bolemányi. Csa­tári (11-esből), illetve Gőcze. — Városi tiszt.—Ügyvédek 5:0 (3:0). Vezette: Szent­endrei dr. Góllövő: Rozsnyai I. (3), Kecs­­keméti és Kiss. A legjobb lengyel csapattal döntetlenül játszott a Szeged fC . Szeged-AKS 2:2 (1:0) — Telefonjelentésünk —­­A Szeged FC nyári portyá­jának harmadik mérkőzésén a lengyel bajnokságban vesztett pontok tekintetében legjobban álló AKS-sel mérkőzött. Az ez­zel szemben elért 2:2-es ered­mény komoly sikernek számít. Távirati jelentésünk a követ­kező:­ Chorzow, június 18. Eredetileg csütörtökön kellett volna itt játszanunk, a nagy eső­ miatt azonban elmaradt a mérkő­zés péntekre. Az AES ellen 2:2 arányban végeztünk, félidőben mi vezettünk 1:0-ra. A propaganda­­jellegű mérkőzésnek 4000 nézője volt. A 14. percben Harangozó szerezte az első félidő dugóját. Szünet után már az 1. percben Piontek egyenlít, de a 2. percben Harangozó ismét eredményes. Vál­tozatos játék után a 35­ percben megint Piontek egyenlít. Ragyogóan játszott Harangozó és Gyarmati, de jó volt Pálinkás, Szollár, Seper és Raffai is. Markovics Szilárd. HADSEREGKUPA HOSSZABBÍTÁS UTÁN győztek a páncélosok SZEGEDEN Bp.-i rendőrújonciskola páncéljárműves osztaga— 9. gye. 3:2 (2:2, 2:0) Szeged. Vezette: Újvári.­­ Az eső miatt szerdán félbe­szakadt, mérkőzést szombaton is­mételték " hörtéig. ""Ai 6t percben Gerema, 9. percben Berecz ered­mények.­ Szünet után a 30. perc­ben szabadrúgásból javít Lajtos 2:1-re, majd a 43. percben Sisák fejese egyenlítést hoz. A 2x15 perces hosszabbítás utolsó perv­cében Hajszán szerezte a döntő gólt. NBOTRÁNYOS VASUTAS BAJNOKI MÉRKŐZÉS CEGLÉDEN Szombaton délután Cegléden vasutas bajnoki mérkőzést játszott a Szolnoki MÁV és a Budapesti Vasutas SC. A mérkőzés azonban csak 29 percig tartott. Ekkor Monostori, a BVSC csapatkapitá­nya és Kecskeméti játékvezető között nézetel­ter­és támadt, amely a tettfeszes­ség­ig fajult. A rendőrség is beavatko­zott s a m­érkőzés félbeszakadt. A MÁV 1:0-ra vezetett Szántó dugójával (az 5 percben lőtte). Külföldi eredmények: Permik (Bulgá­ria), Rapid (Bécs)—Krakra 4:1 (1:0). — Nyköping: FC Wien—Nyköping 5:0 (2:0). ******************** VEGYES HÍREK IFJÚSÁG HOLTVERSENY A KATONAI NEVELŐ INTÉZETEK VERSENYÉN Sopronban befejeződtek a küzdelmek a ka­tonai nevelő intézetek versenyén. A VII. osztály csapatversenyében: 1. Zrínyi és Rákóczi holtversenyben 300 pont, 8. Hunyadi 120 p. — Egyéni számok pont­versenyében: 1. Rákóczi 130 p, 2. Zrínyi 93 p, 3. Hunyadi. Kézilabda: 1. Zrínyi, 2. Rákóczi, 3. Hunyadi.­­ Labdarú­gás: 1. Rákóczi, 3. Zrínyi, 3. Hunyadi. ATLÉTIKA 2M em-t ugrott magasba az Indiana államban rendezett versenyen a néger Walker. Művelt és szellemes­ember ön? Akkor biztosan a Rakétát olvassa! Rengeteg kereeszrejtvény, tömén­telen tréfa és szelleml­épért M­i­n­d­e­n k­e­d­d­e­n ex­bentt rikkancsoknál éetrafikokban Inkább a bajnok­ságról mondanak le, de első a fegyelem — Saját tudósítónktól — A T. Előre kölyökcsapata máso­dik helyen állt az Oprée csoportban. Bajnokságra pályáztak. Erre alapos reménye is volt. A vezetőség áldo­zatkészségét és fáradságos munká­ját siker koronázta — nagyon jó kis csapatot hozott össze. A VI. ke­rületi szurkolók kedvencei voltak . T. Előre­ kölykök. Dédelgették őket. Talán nagyon is és ez lett a baj. A fegyelmezetlenségre hajlamosabb visszaéltek. Eleinte csak szófoga­­datlanok voltak, később feleseltek a vezetőkkel, legutóbb meg már el­hagyták a pályát. Amikor pedig a vezetőség megfenyítette őket, ki­hagyta a csapatból a fegyelmezetle­neket, ezek többi játékostársaikat is biztatgatták, hogy ne játszanak. A T. Előre vezetősége dicséretes eréllyel csinált rendet. Négy játékost hosszabb időre eltiltott, egynek a játékjogát megjelenésig felfüggesz­tette. Tekintve, hogy a kis bűnösök 8 felv.• , 26° azarany: a legjobb játékosok közül valók, így el is vesztették nemcsak a bajnoki, de a jó helyezésre való esélyüket is. Ám ezzel ők nem törődnek! Bár sok pénzbe került míg eddig eljutot­tak, b első a fegyelem. Mert­ mi lenne belőlük később, ha így foly­tatnák, ahogy már kölyök-'kor­san elkezdték." A bajnokság állása ElőkészitA osztály Első csoport 2 VIS k«' cg tt 2 20 3 1 97:30 43 ?' tt SC II. 24 20 1 J 91:27 41 4’ Rvflr1 TfT 21 78 1 5 46:27 87 5'rtI TTCI' V J* - 6 S6-27 »6 fi vrlí1' TT 24 12 6 6 58:32 30 \ íyfi51® 11* 24 18 9 8 52:54 29 8 ITT TT1’ Vi H 2 9 17:99 28 9 P TT 29 2 12 12:99 22 10 TI- 24 7 1 16 14:90 15 ll' R AFG11T . 29 1 - 23 2:12 2 ti' SmJv TI- . 24 3 - 21 1:10 6 11* HtaSui1TM.. 29 6 1 12 18:26 18 13.. U»Ai»1*:~Iíw* 24 3 — 19 1:1210 * Visszalépett. • . , f- -fÖKUvo; D . Cégbajnokság I. osztály HSíFC-WeSC 4:9 (frt). Budafoki-út. Vezette: Hertzka. A kapu előtt határo­­zottabb HStFC biztosan nyert. Góllövő: Krsutzer (2), Erit éa Kési. A WeSC egy 11-est nem értékesített. Kistex—KeSC 3:1 (1 ft). Maglódi-út. Vezette: Barna. Erős küzdelemben meg­érdemelten nyert a Kistex. Góllövő: Zágrábi (2) és Szőke, illetve Sári. DaSC—Budavidék 5:1 (3:1). Gyöngyösi* ut. Vezette: Mészáros. A DaSC győzelme ilyen arányban is megérdemelt. Góllövő: Szabó (2), Hirach (2) és Fekecs N­., Hl. Keleties. , DhSC—Fittex (Bp.) 6:4 (4:1), Rákos­­palota. vezette: Löwy. A mérkőzést a Fotex gyenge lábon álló védelme vesz­tette el. Góllövő: Páncél II. (2), Rózsás( ?) és Kosutzky (2), illetve Bernwaller (2), Silberer (11-esből) és Belánszky. A Chelsea meghívta az Admirát Lon­donba egy októberi mérkőzésre. A meccs­hez néhány angolországi mérkőzés csat­­lakozik majd. ÜTITrHaifi­k Ctixkay? Közel 150 induló ül nyeregbe a MÁ­V Sport­egyesületeinek Ligája mai, vasárnapi 100 km-es országúti baj­nokságának rajtjánál — Saját tudósítónktól . A MÁV Sportegyesületeinek Ligája ma reggel 6 órai kezdettel bonyolítja le a bécsi országút szabványszakaszán Ötosztályfutamos 100 km-es országúti bajnokságát, mely a 10 km-es kőtől Vörösvár — Piliscsaba—Tát—Süttő— Neszmély 60 km-es kő és vissza út­szakaszt választotta útvonalául. A­ cél a bécsi országút 10 km-es kövénél lesz. Nagy érdeklődés előzi meg Liszkay rajtját, aki ma felcseréli a bukósisakot a porfelhőlovagok jel­vényeivel. Ha kifutja magát, a baj­noki címet tőle elvenni nem lehet. Az MKSZ II. portyáját bonyolítja le ma, vasárnap délelőtt. A portya távja, 66 km és végcélja Máriabesnyő. Rajt reggel 7 órakor a l­att­ersaal előtt. 12.000 néző a Millenárison Magyarország motorveze­­téses kerékpárbajnok­­ságán — Saját tudósítónktól — Fél kilenc. A Szabó József­ utca környéke emberfürtös zsúfoltságot mutat. Lovasrendőrök alig tudják fenntartani a rendet. Igazi baj­noki hangulat uralkodik a Mille­nárison. Háromnegyed kilenc felé hivatalos becslés szerint 12.000 főnyi közönség feketélik a beton­karéj fölött. Az időjárás hirtelen lehűlt, gyenge szél borzolja a pá­lyát. A belső térben teljes a rend. Kötelek határolják el a verseny­zők helyét és a mentőállomásnál vörös zászló leng. Az illetéktelen elleniektől végre megtisztították a pálya belsejét. A legfőbb ideje volt. Van Hoeck az egyetlen bukó­ként 25+40 km-es távon jut dűlőre. A ma esti verseny is fél kilenc órakor kezdődik. 0 98 sisakos, aki kezdés előtt a pályán tartózkodik. Rettenetesen ideges. Bukfenceket vet a fűben és azt mondja, hogy ez a legjobb szer a lámpaláz ellen. A tolongás most már gigászi arányokat ölt és már­ meg egy sláger! Bőrvédő és napbarnité immunizálja a bőrt­­elégés ellen csak a fordulóban mutatkoznak apró fehér foltok. Végre e 9 után megszólal a rajtcsengő és nyeregbe száll Bu­dapest repülőbajnoksága I. elő­fu­tam­ának mezőnye. Rajt után ut­­czán élre ugrik, végigvezeti a me­zőnyt, a 200-as vonalnál megugrik és könnyen győz, le prezdit .Tö­rekvés: 12.8, 2. Németh UTE más­fél géphossz. A II. élfutamban: 1. Éles FTC 13, 2. Nótás PSE félgéphossz, 3. Bodai (Törekvés) másfél gép­hossz. Bodai második helyről nyit­ja meg a hajrát, a fordulóban Éles kiugrik, ellentámadást kezd és szenzációsan nyeri a versenyét. Nótás a háttérből az utolsó pilla­­ natban elkapja Bodait és fs célban maga mögé utasítja. E pillanatban megjelenik a díszpáholyban Kelemen Kornél dr., az OTT elnöke Prém Lóránd dr. főtitkár kíséretében. A III. előfutamban a fiatal Hettlinger (Törekvés) nagy meg­lepetésre maga mögé utasítja Szű­csöt, az MTK nagyágyúját, aki nem is túlságosan védte esélyeit s emiatt alighanem a fegyelmi bíróság elé kerül. Most kialszik a forduló egyik lámpája. Szerelő­hadsereg rohan, hogy kicserélje a lámpát. A lámpa nem akar meggyul­ladni. Már a második robban szét. A beton tele lesz üvegcserepekkel. Bukásveszély fenyeget. A bajnokság remény­­­futamát mégis elindítják. Nótás hosszú, hamisítatlan országúti hajrát kezd és szép küzdelem után biztosan utasítja maga mögé Némethet és Szűcsöt, akik kiesnek a döntőből. Most a Millenáris hollandus ven­dége, Van Hoeck bemutató tiszte­letkört fut a pályán, óriási taps. (A verseny lapzártakor tart.) Van Hock ma a magyar bukósisa­kos bajnokság első négy helyezettje és a búcsúzó Kiimsee és Cameron ellen áll rajthoz a Millenárison Ma, vasárnap este kerül sor a pályabajnokság VIII. fordulójára, melynek keretében a holland rekorder Van Hoek, a párisi világkiállítással kapcsolatos nemzetközi bukósisakos tornákra utazó s most utoljára nálunk rajtoló Kiimsee és Dameron ellen ül nyeregbe. E hármas kül­földi mezőny Magyarország 50 km-es bajnokságának első négy helyezettjét kapja ellenfélül. Ez a torna egyéb­ MA DÉLELŐTT HIVATALOS EDZÉST TARTANAK A LENGYELORSZÁG KÖRÜLI VERSENYRE KÉSZÜLŐDŐ VÁLOGATOTTAINK A Lengyelország körüli 1200 km­-es távú országúti versenyen résztvevő ma­gyar válogatott legénység: Karaki, Éles, Gere és Szalay ma, vasárnap délelőtt Neumann Andor szövetség: kapitány Irá­nyítása mellett hivatalos edzést tart a bécsi országút szabványszakaszon. Az edzés ,150 km-en át tart és lényege első­sorban kondíciótartás és a robbantások­ban való jártasság fokozása lesz. KOSÁRLABDA A BSzKRT a bajnok BSzKRT—MAC 18:16 (8:6) Vezette: Paku. Hevesh­aímú mérkőzés. A szeren­csésebb­­ villamos csapat a második félidő hajrájában tudott csak győzni. A félidő első részében tapogatódzó játék folyik. A 10. percben 6:6-ra áll a mérkőzés. Innen a BSzKRT erősít és két kosárral elhúz. A MAC-nak nem megy a­ dobás. Szünet után meg­változik a játék képe. A kék-sárgák mindent beeladnak, Szamosi és Maj­­zik kosaraival sikerül egyenlíteniük. Úgy látszik, hogy a MAC gólokkal nyeri a mérkőzést (8:12), de a BSzKRT szintén erősít. Sikerül is egyenlítenie. Fej-fej melletti küzde­lem alakul ki. A 15. percben a szige­tiek sorsa megpecsételődik. Rózsát négy személyiért a játékvezető kiállítja. A BSzKRT további kosár­dobói: Boldizsár, Kardos és Velkey, a MAC dobói Szamosi és Kozma. Kosárdobók: a BSzKRT-ból: Boldi­­­zsár (7), Kardos (4), Károlyi, Vel­­­ksey (3—3) és Pétery dr. a MAC-ból: Marosi. .(5),­ Szamosi (4) , Rózsa (3), Kozma (2) és Lelítes (2).’ rra Enfe -1L b| A MARGITSZIGETI PÓLÓPÁLYÁN szombaton délután a Budapest székes­­főváros vándordíjának döntőjében a jászkun huszárok B­ csapata egy „fe­­hér“ vegyes C­sapattal mérte össze erejét. A fehér csapat 10­ gólelőnnyel kezdett. Nagy meglepetésre izgalmas já­ték után a fehérek győztek 4x/1:1 arány­ban. A körmérkőzésen három csapat ta­lálkozott. A vörösek a fehéreket 5:1*/*, a sárgákat 2:1:j arányban győzték le, a sárgák a fehérek ellen 5:4 arányban győztek. A tiszteletdíjat a vörösek nyer­ték. A legközelebbi játéknap kedden dél­ ■ után lesz a Margitszigeten. Pénteken este érkezik Fischer — Saját tudósítónktól — Csík nagy , ellenfele, a brémai Fischer, valamint a brémaiak 4X200-as stafétája pénteken este a prágai gyorssal érkezik Budapestre. A németek tartalékot nem hoznak, csak négy úszójukból és Ottenből, a kísérőből áll a vendégcsapat. ÚsZóÉLET SZOMBATHELYEN Az SzSE csapata nevezett a II- osz­tályú vízipólóbajnokságra. Végre lesz valami rendesebb úszóélet is Szombat­helyen. Az SzSE Grác, Bécsújhely, Deb­recen és Nagykanizsa válogatott vízi­­pólócsapatait is vendégül látja Szombat­helyen a nyár folyamán. BUDAPESTRE vasárnap nem jut verseny, de van egy sereg vízipólómérkőzés. 9 óra: Lágymányos: III. TVE—MUE, I. o. bajnoki. (Vértesy.) 11 óra: BEAC—BBTE írj One Schmidek). 11.31: ETC-NSC, II. o. bajnoki., (Bródy). 12 óra: VÁC—NSC, újonc (Perényi). Fél 8: . Nemzeti Sportuszoda: MAC— FTC, I. o. bajnoki (Keserű Ferenc), SZEGEDNEK nagy napja lesz. A három város verse­nyének keretében a válogatott úszógárda budapesti tagjainak is jut verseny. A három város — Eger, Szered és Pécs — olimpiai számaiban ütk­­zik meg, a budapesti úszók pedig a berlini magyar­­német mérkőzésre válogató versenyeken találkoznak. Szegeden esti verseny, lesz.