Nemzeti Sport, 1938. augusztus (30. évfolyam, 149-168. szám)

1938-08-01 / 149. szám

4 iTAJCI órákat elad, bérbead,­­avít: BUDaPEST órasvarI . Tömő­ utca 28 j ’ SSffits Hétfő, 19. Az első félidő 5 óra 10 perckor jelenik meg a pályán a fekete fehér inges Juven­­tus. A nagy Varglien vezeti őket, nyomában a kopasz Tomasi fut, aztán a tiszta feketébe öltözött kapus, Amoretti következik. A középkörről üdvözlik az olaszok a közönséget, aztán fényképezés­hez állnak fel. Jó öt percig bombázzák Juventus játékosai Amoretti kapu­a­ját pontosabbnál pontosabb lövések­kel és a Ferencváros egyre várat magára. 5 óra 16 perckor jön végre a Ferencvárosnak tiszta zöldbe öltözött csapata, élén a leg­utánozzák az­t Csak a megszokott csomagolás­ban fogadja el. E­zért garantálunk­. 1 doboz 3 darab — 48 fillér, kisebbekkel, Táncossal, Kissel és Lázárral. A fekete ujjasba, fehér nadrágba öltözött Háda és Sárosi dr az utolsó. A B­ közép lelkes örömmel üdvözli csapatát, de hal­lani Ko­rá­nyi ütemes emlegetését is. Vogel, a csehszlovák játékvezető követi a csapatokat két partjelző­jével, az eredetileg kijelölt Topscherrel és Szigetivel. Sárosi dr csokrot ad át Varglien I.-nek, a szerencse az olasz kapitánynak kedvez és ő a meccs előtt folytatott megbeszélésük alapján, illetve Rosetta edző utasí­tásának megfelelően a város felőli kaput választja. Tehát nappal hat­ban sorakoztatja fel csapatát, így állnak fel: Ferencváros: Háda — Tátrai, Polgár — Magda, Sárosi III., Lázár — Táncos, Kiss, Sárosi dr. Toldi, Kemény. Juventus: Amoretti — Foni, Rava — Varglien I., Monti, Varglien II. — De Filippis, Depetrini, Busiooni, Tomasi, Buscagliai. Remekül kezd a Fradi . A Ferencváros kezd. Sárosi fe­jese szorongatott helyzetben ros­­­szul sikerül. Az olasz csatársor támad, de Tátrai szereli a bal­­szárnyat. Az olasz jobbszárny le­sen áll. Vogel lefütyüli. Lázár in­dítja az első átgondoltabb ferenc­városi támadást, Magda folytatja, •de a hosszú Varglien II.-hoz pasz-A korrekt csíkos ruhák me$tar$zabói& SZABÓ ADORJÁN VI., Nagymező­ utca 19. I. T.: 122—893. szdl. A labda Kisshez pattan és az ő előreívelése Amoretti zsákmánya. A Ferencváros élénken rohamoz. Sárosi III. Kissnek ad, ez pompá­san ível középre és Sárosi dr. 10 méteres fejese már gólnak látszik, de a ve­tődő Amoretti szögletre tolja nagy nehezen a baloldali léc mellől. Nagy hangzavar kíséri ezt a re­mek ferencvárosi rohamot. Monti elveszi a labdát Sárosi dr-tól, aztán Vargh­en I. felszaba­dító rúgása találja oldalán Sár­osi dr-t, úgyhogy fájdalmában le is fekszik a magyar középcsatár. Pi­henője csak pár másodpercig tart, a játék nem is akad meg. Rögtön ezután már labdát is kap Sárosi dr. Kissnek ad, de az ront. A Juventus magára talál s azonnal veszély támad a magyar kapu előtt Az 5. percben jut előre a Juven­tus, de Buscaglia beadása Hádáé. Tátrai ügyetlenkedik, de szeren­csére Háda javít. Utána Lázár a labda mellé ugrik, aztán Polgár ad kétméteres körömpasszt Depet­­rininek, de ez a lesen álló Busl­olonihoz játszik és így feloldódik a kellemetlen helyzet. A ferencvárosi védelem zavaro­dottsága tovább tart. Polgár telje­sen ártatlan helyzetben állítja és vezeti a labdát és azután egyene­sen­­ Tátrainak rúgja. Még sze­rencse, hogy De Filippis kapu mögé ível. Úgy látszik, nyaral a ferencvárosi védelem. Ez nem megnyugtató. Végre hosszan előre­vágott labdával Sárosit szöktetik tár­sai és az olasz védelem haza­adással tisztáz előle. Most hihetetlen erősségű ferencvárosi roham jön. Toldi indítja, Kemény szépen ve­rekszik és a 16-osra szaladt Toldi elé tálal, Toldi előre emeli a labdát a lyukra futó Sárosi dr-nak és a középcsatár közeli, fordulásból kül­dött lövése a kiugró Amorettiről pattan vissza. Nagy nehezen tisz­táz a Juventus-védelem. De utána újból a ferencvárosi védelem gyenge percei következnek. Polgár Montinak passzol, aztán De Filip­­pis húzhat teljesen szabadon a kapura és csak a rossz beadásnak köszönhető, hogy simán megoldó­dik a kellemetlen helyzet. Óriásként küzd most már a Fradi csatársora Busidoni 20 méteres bombája puffan Háda mellén, aztán Depetrini gurulós lövését kell védenie a magyar kapusnak. Csap­­­kodás folyik mindkét­ részről, de főleg a Ferencváros részéről. Lázár passzol szépen a 10. percben Kiss­nek és most Kiss—Sárosi—Táncos támadás szépen viszi a labdát a Juven­tus-kapu felé. Kár, hogy Táncos beadásába Rava bele tud fejelni. Az olasz védők fejéről a labda újra a mezőnybe kerül. Most beszorítja ellenfelét a Ferenc­város. Sárosi dr-t a kapu torkában nyomják kézzel, lábbal, ahogy jön. Sárosi III. visszafejeli a labdát a tömegbe, most a fejekről Sárosi dr elé kerül, ő egy csel után élesen lő, de a lövés a tö­mörült védők sorfalán el­akad. Ostromol a Ferencváros, biztat a közönség. Kiss jó támadást indít, ide-oda passzolgatnak a ferencvárosi csa­tárok a 6-oson, de egyik sem jut lövéshez. Sárosi III. is, Magda is ellenfélhez passzol. Túlnyomó részt a Juventus térfelében folyik a játék, de a Ferencváros nem elég pontos. Lázár jó támadást kezd a této­vázó Juven­tus-védők között a part­vonal mentén, de a partjelző „kint volt”-at jelez, a közönség fütyül. Kiss most a ferencvárosi támadások esze. Előrevágott lab­dája Montiról Toldi elé kerül és a balösszekötő kapáslövése alig kerül a kapu mellé. Nagy lövés volt! Tovább szorongat a Ferencváros. Lázár ível a kapu elé, Sárosi dr fejéről Kisshez kerül a labda, ő egy cselet csinál, lő és Amoretti tehetetlenül nézi, hogy csúszik mellette labda , félméterrel a kapu a mellé. 15. perc. Nem sok hiányzott a gól­hoz! Hosszú szünet után lendül újra előre a Juventus, de Tátrai és Lázár most könnyedén tisztáz. Sárosi dr szöktetése túl hosszú, Amoret­tié. Toldi jól viszi a labdát, de rosszul adja tovább. A Ferenc­város eddig nagy fölényben játszik, a védelme kissé könnyedén műkö­dik, de eddig ez sem jelentett bajt. Nagy iramot diktál a Fradi, de az olaszok tökéletesen védekeznek Táncos befut a pálya közepéig, de a többi csatár megzavarodik, nem érti meg senki, egyik sem szalad lyukra. Az újabb ferenc­városi roham közben Toldi lábait összekuszálják a védők, Toldi el is terül. Nem erőszakos gáncs, de kétségtelenül gáncs volt. Vogel azonban továbbot int. A Juventus lendül előre, Tátrai azonban le­futja Depetrinit és aztán hátvé­deink könnyedén szerelik a rend­­szertelen Juventus-próbálkozásokat­. A kapuratörő Busidoni elől kockázatos hátraadással tisztáz Polgár. A Juventus teljesen tar­tózkodó, elsősorban a védekezésre ügyel, viszont a Ferencváros mintha nem akarna élni a kínál­kozó alkalmakkal. Nem tör elég céltudatosan és elég akarat­tal a kapura. A 20. percben Kiss indít támadást, Toldi hibásan fejeli a passzt. Sárosi III. szépen szerel partra. Kemény panasz­kodik, hogy kézzel lökik, a közön­ség fütyül, a játékvezető nem. Táncos ível a kapu elé, Toldi fejese célt téveszt. Újra meg újra partra szerel a Juventus-védelem a ferenc­városi jobbszárny elől. Táncos beadását Kemény vissza­fejeli a csomóbai, az öreg Monti gyorsabb Levegőben Sár­osinél és Toldinál­ lóg a Ferencváros „egyenlítő” gólja, de nehezen, akar leesni. Lázár beadása Kiss testé­ről Sárosi dz elé kerül. Gyurka a 6-osról lő, de az utolsó pillanat­ban belelépnek a lövésbe. Toldi a feje fölött elszálló labdába kézzel üt bele, a játékvezető nem látja, az olaszok hevesen tiltakoz­nak. Sárosi III. 20 méterről hatal­mas bombát küld jó arasszal a kapu fölé. Toldi jó helyzebben kapja hátul­ról a labdát,­ nem lő, valamint Sá­rosi dr. sem, akihez Tolditól ju­tott a labda. Sárosi dr.-t alaposan fellökik a kapu elő­ti kavarodás­ban, úgy, hogy a földön is marad, majd kisántikál. (25. perc.) közönség pfujol és fütyül. A Fe­­­rencváros Sárosi dr. nélkül is tá­mad, de rossz passzokkal. Ritka az olasz támadás, de erős! De Filippis beadását Háda pom­pás kifutással szerzi meg. Közben már Sárosi dr. is lábra áll és be­áll a csapatba. Partdobás után Busidoni oldalról és majdnem a félpályáról előretör, anélkül, hogy bárki is megzavarná. Csak a 16-oson próbálják zavarni, de így is lő a hosszú szükségcsa­tár, alig egy méterrel kapu mellé. Nagy védelmi könnyelműség volt. Most majdnem gólt kap a Fe­ MikCHER FUTBALL felszerelése kiváló, olcsó. ÚJ CÍME: g Városház­ u. 8. Telefon: 184—525. Kérjen árjegyzéket!­­­rencváros. Tátrai lyukat rúg a 6-os sarkában, Busidoni ordító gólhelyzet­ben keresztben ellövi a labdát a kapu előtt. Toldi—Kiss—Sárosi dr. akcióból Sárosi a szögletvonalig fut és onnan próbálta hátraadni a lab­dát, de emberbe akad. Az olaszok jönnek előre, de Tátrai csúnyán beletalpal a kopasz Tomasi lábába­ Most Busidoni, majd Magda foly­tatja az erőszakoskodás, Vogel mindebből semmit sem vett észre Vogel most szünetet tart és higgadtságra inti a csapato­kat. Sárosi dr. tolmácsolásával üzen valamit Varglien I.-nek. Tovább támad a Ferencváros, de Toldi passzai túlságosan előre viszik a labdát, az olaszok pedig húzzák az időt. Még mindig­ csak a levegőben lóg a ferencvárosi gól Magda és Sárosi végre jó ak­ciót indít el, ennek a végén Toldi lő és közben ő kap rúgást a kis Depetrinitől. Rava pompás vetődéssel fog­ja el Kiss passzát Sárosi elől! A 33. percben Kiss szépen tálal balra, Kemény combjáról Toldi elé kerül a labda, ő rögtön lő és a lövés olasz lábat érintve pattan a felső lécről a kapu mögé. Kapufa is, szöglet is. A szögletet nagy nehezen tisz­tázzák az olaszok. Újabb és újabb roham következik. Sárosi III. át­adását Sárosi dr lövi, de éppen­­hogy beleugranak a lövésébe. Óriási munkát végez az olasz köz­vetlen védelem. A 35. percben Tátrai az olasz térfélből küld sza­badrúgást, a három előretolt olasz csa­tár is védekezik, Tátrai előtt áll fel. Az egész olasz védelem a­­ kapu torkában van és így persze nem sikerül ebből gólhelyzetbe jutni. Félpálya kiadós! Ostromzár — telitalálat nélkül Piusidoni löki Tátrait, Magda löki Busodint, Vogel békít, a kö­zönség tüntet. Tátrai szabadrúgá­sát Rava fejeli ki. Aztán Kiss ível a kapu elé, az olaszok elvé­tik, a meglepett Kemény mellé­ről pattan el a labda Amoretti­­hez. A Juventus teljesen beszo­rult. Táncos pompásan tálal a kapu elé, Toldi fejese tovább száll a balszélre, de Kemény nincs a helyén. Most egészen páratlan ostrom következik. A 37. percben Sá­rosi ín. tálalja a labdát előre, előbb Sárosi lő ordító helyzetben, aztán kétszer egymás után Tán­cos, de a tömörülő olaszok között mindig akad valaki, aki útját tudja állni a labdának. A nagy ostrom közben az elől álló Busidoni lesről elfut, a játékvezető nem látja a lest és csak a partjelző erélyes len­­getésére állítja meg, de csak ak­kor, amikor a 16-oson belül Tát­rai már felvágta az elfutó olasz csatárt. Utána ferencvárosi roham jön Sárosi dr. fordulásból lő, a labda Varglien I. fejéről megy partra. Most a mérkőzés eddig leg­szebb jelenete következik: Toldi kapásból szörnyű bombát ereszt meg, a labda éppen Amo­­rettinek megy, róla kipattan a 6-osra és Rava akrobata produkcióval ment, magasan felugrik, víz­szintesen dobja magát a lab­da után és a levegőben dup­lázza hátrafelé ki, a mezőny­be a labdát. Gyönyörű védelmi bravúr! Áttörhetetlennek látszik a Ju­ventus védelmi falanksza. Olasz előrelendülés: a kis Depetrini ra­vasz lövését Háda biztosan fog­ja. Sárosi dr. remek labdát tálal Toldinak, de a balössze­kötő ront. Egyik labdát a másik után kapja a ferencvárosi csatársor, de bor­zasztó nehezen csinálnak belőlük helyzetet. Végre Sárosi dr. a 42. percben öccsének tálal hátra és az 20 méterről hatalmas bom­bát ereszt meg, de megint kapu fölé. Kár ezekért a kemény lövésekért. Toldi és Varghien I. rugdossa egymást. Közben Kiss a 16-os sarka köze­léből hatalmas lövést küld a bal felső sarokra, Amoretti alig bírja szögletre tolni. Táncos szöglete kapu mögé száll. A játékvezető több mint egy perccel előbb fújja le a félidőt, ferencvárosi táma­dások közben. Az utolsó évek legizgal­masabb félideje Ilyen izgalmas első félidőt már évek, évtizedek óta nem látott az FTC-pálya. A Ferencváros percről percre növekvő becsvágya mindig sűrűbb, mindig veszélyesebb tá­madásokban csúcsosodott ki ,de újra meg újra szembetalálta magát az olasz futball cso­dálatos védőművészetével. A játék jóideig dicséretesen fair és sima volt, csak akkor keveredett bele visszás szín, amikor Sárosit a kapu előtt az egyik olasz hátvéd t­ű­lbuzgalmában leterítette. Akkor jött egy-két reváns és ezek izgatták fe kelleténél nagyobb­­on A játékvezetőről m megállapíthattuk, hogy erős ilyen kiélezett, nagy­o>, menő mérkőzés vezetésére. A Ferencváros csatársora sok gólhelyzetet dolgozott ki. E­zek közül kettő-három csak határozott balszerencse folytán nm változott át góllá. A látottak alapján határozottan bi­zakodó a hangulat, hiszen egyszer csak átáll a szer mese a Ferenc­város csatárai műlé! A beszédtéma: a védekezés művésze­tének csimborasszója A szünetben lemegy a nap, de a közönség hangulata így is forró. Ez a forróság azonban — hála Is­tennek — nem a sportszerűtlenség síkján mozgó élmények következ­ménye. A beszélgetés főtémája: a Juventus pompás védekező takti­kája. Budapest remek, szemlél­tető előadásban kapja azt, hogyan lehet — legalább is egy félidőn át — a szinte egy kapura játszó nagy ellen­felet is megakadályozni a góllövésben. Általános a reménykedés, hogy ezt a nagy munkát a Juventus nem bírhatja végig, de viszont kétségtelen, hogy a tartalékos Ju­­ventus-csatársor is képes volt né­hány egészen meleg, sőt forró tá­madás vezetésére. Sárosi bokája kibicsak­lott, másfélszeresre dagadt A Ferencváros öltözőjében min­denki arról pa­naszkodik, hogy tö­kéletesen elhagyta a szerencse a csapatot. Hlavay edző ezt mondja: — Fiúk, csak ugyanilyen aka­rással és­zívvel játsszatok tovább is. Ha nem lesz szerencsénk, ez ellen nem tehetünk semmit, bele kell nyugodnunk, de az utolsó pil­lanatig nem szabad feladnunk a küzdelmet. Sárosi dr a gyúrópadon fekszik, erős fájdalmai vanak, bokája más­­félszeresére dagadt, a cipőt nem is lehet lehúzni róla. — Micsoda balszerencse ez — sóhajt Sárosi dr — kibicsaklott a bokám, most, amikor a legjobban kellene játszanom. Sárosi dr-t afelől kérdezzük meg, hogy mit mondott neki a játékvezető és mit üzent Varglien I.-nek, az olasz csapatkapitánynak. Sárosi dr válasza: — A játékvezető megkért­em gém és általam Varglien I.-et is, hogy mondjuk meg csapatunknak: mellőzzék a „betartást”! Tapparone a játék­vezetőt hibáztatja / Az olaszok a folyosón csendben jönnek, de mikor beérnek az öltö­zőbe, egyszerre megjön a hangjuk: Foni Toldira panaszkodik. Tappa­­rone ezt mondja: — A legnagyobb baj az, hogy a játékvezető nem tudja kézben tar­tani a­ mérkőzést. A Ferencváros­nak mindet megenged. Függetlenül ha hazamegyek, kérni fogom a szö­vetségtől, hogy a jövőben KK-mér­­kőzést csak francia, vagy olasz já­tékvezető vezethessen és­­ partjel­zők is legyenek semlegesek, mert rájuk is panasszunk van. Közben bekapcsolódik a basÉélge­­tésbe Tóth István edző is .^S meg­­jegyzi: — Azért a Juventus egy kicsit még mindig örülhet, mert egy tizen­egyest a játékvezető nem adott meg. Jól láttam, hogy lövés ment az olasz kapura s Varglien I. kézzel vitte el a labdát. Tapparone erre nagyon dühös lesz, de gyorsan lehiggad. Lassan- lassan a játékosgárda is lecsendese­dik egy kicsit.­Nincs sérült, s végül is azzal mennek ki, hogy így kell­ folytatni s akkor nem lehet baj. Olaszok Vogelnál Benézünk a játékvezetőkhöz is. Ott éppen két olasz ember igyekszik meggyőzni Vogelt arról, hogy Toldi­nak már játékon kívül lenne a he­lye. A játékvezető egy kicsit hall­gat, azután válaszol, hogy az olaszok sem játszanak különbül, majd távo­zásra kéri fel az olasz látogatókat.