Nemzeti Sport, 1939. május (31. évfolyam, 86-106. szám)

1939-05-28 / 105. szám

Vasárnap, 1939 május 28. iszm A rangadó méltó volt az NBB-hez Törekvés—WMFC 4­ 3 (3:2) A gólratörőbb Törekvés-csatársor döntötte el a mérkőzés sorsát Góllövő: Tóth, Készéi II., Jávor (Iiyesből), Jávor, Készéi II., Dóri, Monostori Bihari-út. 8000 néző. Vezette: Boronkay. Szép, verőfényes időben már fél 6 órakor zsúfolásig megtelt a Bihari­ úti pálya. Nyolcezer szurkoló szorong a nézőtéren. Új kőbányai nézőcsúcs­­ A pályán kölyökcsapatok játszanak, de már ekkor is igen nagy az izgalom. A W­MFC öltözőjében Lukács edző zárt ajtók mögött adja utolsó uta­sításait a fiúknak. Az ajtó előtt Garas Lajos, a WMFC ügyvezető el­nöke így szól hozzánk: — Jó volna másfél órával öregebb­nek lenni! A Törekvés-játékosoknak Tasnády József intéző és Szeder edző ad hasz­nos tanácsokat. Itt mintha nyugod­­tabbak lennének a játékosok... 5 óra tíz perckor fut ki a WMFC, nyomában a Törekvés. Nagy taps fogadja őket. Törekvés: Kiss — Lő­rinczi, Farkas — Szűcs, Róják, Garamszegi —­ Hor­váth, Tóth, Készei 1­., Zörgő, Dóri. WMFC: Budavári — Monostori, Győry Keresztes, Gere Nyilás — Szabó, Fekete, Szuhai, Jávor, Seré­nyi. A Törekvés Jobb az I. félidőben A Törekvés kezd, a WMFC enyhe széllel hátban játszik. Roppant ideges mindkét csapat. Az első támadást a Törekvés vezeti, de Horvát­hot hosszan szöktetik és a labda túljut a vonalon. A 8. percben Szűcs távoli lövését Budavári csak kiütni tudja. Készél II. fejéről a labda Tóth elé kerül és az összekötő laposan bom­báz a jobb sarokba. 1:0. Két perc múlva Szabó­ éles beadását Jávor fejeli kapura, Farkas a gól­vonalról vágja ki a labdát. A 13. percben Dórit hiába lökik a csepeli védők, a szélső bead és Keszei II. a vetődő Budavári felett a hálóba emeli a bőrt. 2:0. Egy perc múlva Serényit Lőrinczi fellöki a 16-oson belül. A tizen­egyest Jávor laposan a baláazokba helyezi. 2:1, óriási az iram! A WMFC-t fellel­­kesíti a gól és most mindkét csapat egyformán rohamoz. A 24. percben Monostori lába megrándul. Előre megy jobbszélsőnek, Szabó lesz a jobbfedezet, Keresztes pedig a jobb­hátvéd. A 80. percben Dóri beadását Horváth lövi, a labda a felső lécről pattan vissza. A WMFC lassan fö­lénybe kerül. A 38. percben Győry hosszú labdáját Jávor remek dopp­ler-fejessel küldi a balgátokba. 2:2. Egy perc múlva pompás Dóri—Ké­szél H. akció végén Készél a kifutó Budavári mellett a balsarokba helyezi a labdát. 3:2. A WMFC lesz reklamál, de Boronkay hajthatatlan. A 41. percben Lőrinczi hazaadását Szuhai elcsípi, de tiszta helyzetből a kapu mellé lő. Szünetben A Törekvés öltözőjében túlszigoru­­­nak tartják a tizenegyet. A WMFC öltözőjében viszont a harmadik Tö­rekvés-gól jogosságát vitatják. A csepeliek változtatnak az össze­állításon. Fekete megy hátra jobb­hátvédnek, Keresztes pedig ismét jobbfedezet lesz. Egy-egy gól a II. félidőben Szünet után a WMFC támad. Szabó beadását Kiss kiejti de még idejében javít. Válaszul Horváth lő mellé. Utána Zörgő lövését védi Bu­davári. A Törekvés felnyomni, de nincs komoly lövés. A 21. percben remek Tóth—Készei—Horváth akció végén Horváth lövését Budavári ki­üti és a befutó Dóri az üres kapuba 15: 4:2. Utána Készei II. fejer élésén fölé.­­Győry és Szuhai most helyet cserél. A 33. percben Lőrinczi óriási hibát két, Monostorihoz fejelt a labdáig A csepeli játékos sántikálva is a háló­ba talál, 4:3. Ezután a WMFC felforgatja csapatát. Győry visszamegy hátvédnek, Keresz­­tes lesz a középcsatár, óriási iram­ban rohamoznak a csepeliek, de a Törekvés jól tartja az eredményt. A Jobb taktika diadala, Róják és Keszelék jó napja A mérkőzés után a közönség be­tódul a pályára, Keszei II.-t és Dó­rit a vállukon viszik az öltözőbe. A Törekvés öltözőjében leírhatat­lan az öröm, egymást ölelgetik a játékosok és vezetők. A WMFC-nél szörnyű tragikus a hangulat, Budavári hangosan zokog a figurópa­don. Sá­frán Ferenc, a Törekvés el­nöke: A tervszerű, céltudatos mun­ka és a jó taktika gyümölcse az eredmény. Tasnád­y József, a Törekvés inté­ző­je: Nem tudok nyilatkozni a bol­dogságról. Garas Lajos, a WMFC ügyveze­tője: Egy ember­előnyt nem adhat­tunk a Törekvésnek. Lukács Gedeon, a csepeli edző: Hátsó formációink zavara okozta vereségünket. Az eredmény hűen fejezi ki a lá­tottakat. A Törekvés jó taktikával j­átszott, Rajákot ráállította Szit­kaira, ezzel megbénította a csepeli támadásokat. A WMFC középfede­zete, Gere „támadó” középfedezet volt. „Eredmény”: két Keszéi-gót. A Törekvésben Kiss, hibátlanul védett, a hátvédek közül Farkas volt a jobbik. A fedezetsor, Bóják­kal az élén, remekért. A csatársor­ban Keszei I­­­ét Dóri volt a leg­veszélyesebb, de Horváth és a két összekötő is lelkesen küzdött. A WMFC-ben Budavári két gól­ban benne volt. A hátvédek közül Győry emelkedett ki, a fedezetsor­­ban Gere és Nyilas jól működött, de Gere megfeledkezett Készei lefogá­sáról. A Monostoré sérülése miatt felforgatott támadósorban Jávor volt az egyetlen veszélyes ember. Szukái is, Győry is „meghalt” Bójákkal szem­ben. Boronkay egy-két hibától elte­kintve jól vezette a mérkőzést. Az NBB állása az élen Keleti csoport 1. Törekvés 24 19 2 3 88:33 40 2. WMFC 24 18 3 3 88:27 39 .................................mm Még két NBA-mérkőzés Szentlőr­inc—Váci Reménység 2:1 (1:1) KegléVich-u. Vezette: Széll. Szentlőrinc: Glatz—Szendy, Mayer —Vizkeleti, Korom, Kovács III.—­­Szabó, Jerzsabek, Kovács II., Fukár, Magyar. Váci Reménység: Huba—Marton, Pál—Takács, Illik, Wirzinger I.— Wirzinger II., Nagy, Vértes, Gömöry, Béres. Keserves küzdelem után győzött a SzAC a lelkes váciak ellen A 12. percben Szabó labdájával Kovács II. közelről gólt szerez. 1:0. A 15. percben Fu­cur összefejel Naggyal, Fukár újra eltörik, kiáll és csak a szünet után tér vissza. A 40. perc­ben Béres labdáját Nagy kapja és a csatár 30 méterről egyenlít. 1:1. Szünet után a váciak sokat támad­nak, de a csatárok gólképtelenek. A 28. percben Jerzsabek megszerzi a győztes gólt Jó: Vizkeleti, Kovác III. és Jerzsabek, illetve Huba, Illik és Béres. Árky Nándor Szentlőrinc: Idege­sek voltak a csapatok, ezért nem alakult ki jó játék. A váciak nem nyilatkoztak, annyira neki­keseredtek. Vasas—BSzKRT 4:1 (1:0) Béke­ utca. Vezette: Mészáros I. Vasas: Kuchta—Szentandrási, Fu­­rulyás—Görög, Katona, Ádám—Tel­­ler, Saroveczky, Serege, Hermann, Szálkán BSzKRT: Régi—Párkányi, Zöld— Petrás, Biczó, Ramos—Berecz, Tán­cos, Bencsik, Weisz, Sáfrán. A kiesés ellen küzdő Vasas nagy lelkesedéssel játszott és megérdemel­ten győzött. Már az 1. percben veze­téshez jut a Vasas Serege révén. A gól után a BSzKRT támad, de a Varas jól védekezik. Szünet­ után a 17. percben Bencsik labdáját Furui­­hiás kézzel a saját kapujába üti. Öngól. Három perc múlva Hermann Id­osé jut a hálóba. A 36. percben Párkányi a 16-oson belül felvágja Tellért, a 11-est Ádám belövi. A 40. percben Teller beadását Szallóty be­­fejezi. Jó: Kochta, Furulyáé, Tek­e­r és Seregé, illetve Petrás (a mezőny legjobbja), Táncos és Weisz. Hegyi Gyula (Vasas): Megérde­melt győzelem. Perger Gyula BSzKRT: A nagy szél mindent elrontott. dsz­e­mkezője Tihaméry úgy nézette a mérkő­zést, hogy a szabályos testtel való játékot lefújta, a szabálytalant pedig nem­ fújta le. Ebből az következik, hogy Tiha­méry negatívja egészen jó játék­vezető. VÁGSELLYÉN az FVSE pünkösd­ mindkét napján barát­­ságos maérkőz­ést játszik. Vasárnap a Dió­szegi SE, hétfőn a Dunaszerdah­olyi SE látogat el Vágsellyére. ÚJPEST a szombati mérkőzés után három autóval elvonult a rejtekhelyre. A Budafok ellen játszott csapat, to­vábbá Kállai és Futó van a rejtek­­külö­nítményben. A MÁTÉSZALKAI VTE pünkösdkor kárpátaljai portréra utazik. Vasárnap Huszton, hétfőn Királyházán játszik az MVTE. ELUTAZOTT A BUDAFOK szombaton este a kétnapos borovoi portyára. Fiala Antal vezetésével a következő játékosok mentek el: Vági, Szebehelyi, Bántott, Borhy, Sós, Ki­rály, Beretvás, Fodor, Szegedi, Hi­dasi, Kovács I., Sípos, Tatár. MAGDA ÉS ESETLEG KESZELY IS JÁTSZIK HÉTFŐN A taxisok elleni mérkőzés után kérdez­tük meg Hlavay György edzőt, hogy mi­lyen lesz a Ferencváros hétfői összeállítá­sa. AZ edző ezt válaszolta: a Hámori helyett Magda fog játszani, de nem­ azért, mintha Hámorival nem let­tünk volna megelégedve, hanem egyte­rűen azért, mert látni akarják Magdát is. A védelem marad, a csatársorban egyetlen változás lehet, ha Kissely erőn­léte ügyol, úgy ő m játékani fog. Rowe így látta — Saját tudósítónktól — A Phöbus—Elektromos-mérkő­zés után Rowe, a Budapesten mű­ködő angol edző, érdekes véle­ményt mondott: — A Phöbus általában helyesen játszotta az angol rendszert,­­mindössze a csatárok sokat kés­­lekedtek a labda leadásával s így a kiszöktetendő csatárok gyakran estek bele az ellenfél les­ csapdá­­jába. Játékvezetői szempontból egészen különös dolgokat tapasz­taltam.. A játékvezető nem vette észre a könyökkel való ellökése­­ket, ellenben lefújt néhány sza­bályos szerelést. Angol pályán a Phöbus javára legalább két 11-est ítélnék s az Elektromosból két játékost kiállítanak.. — Az Elektromos jobban ját­szott a Ferencváros ellen, amikor utoljára láttam. Rowe a Ferencváros—Taxisok mérkőzése után így vélekedett: — Nem sok mondanivalóm van, mert túl egyoldalú volt a játék. Ennek a mérkőzésnek a játékve­zetője azonban egy klasszissal jobb volt, mint az előzőé. Ez a já­tékvezető jó volt. (Biviteta-nif/lui / .) Ferencváros—Taxisok mérkő­zése alatt lelkesen mondja egy fe­rencvárosi szurkoló: — Milyen szépen betette Gyurka ezt a 11-est. — Nagy vicc! — hangzik a meg­jegyzés — Hátszéllel. 7 a Hét Tizenegye ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. A pünkösdi ünnepi műsor első napján, szombaton, hat NB-mér­­kőzést játszottak. Láttunk jó és kevésbé jó formákat és tűrhető csatárjáték nyomán feltűnően sok gólt. Igazi meglepetésnek csupán a kispestiek hatalmas gólarányú győzelme számít, hogy ez a győ­zelem valóban jó játékot jutalma­zott, azt megmutatja az a négy hely, amelyet a kispesti játékosok a hét tizenegyében kiharcoltak maguknak. Újpestnek három em­bere került be a nagy csapatba. hétfőn óriási küzdelem lesz Kis­pesten ! A hét tizenegye: Boldizsár Olajkár I. Korányi Szalay II. Pocsoi Balogh u. Markos Olajkár II. ZsengeMér Déri Gyetvai A tartalékcsapat: Szabó — Kis,! — Kincses, Vincze, Cseh, Temes, Pákozdi — Négyesi, Szűcs, Pósa , Kocsis.• — ■ .— — „Debrecenben megbuknak a nagy játéko­sok" - mondják a szurkolók — Saját tudósítónktól — Debrecen, május 27. Debrecenben természetesen nagy örömet keltett, hogy a nagycsapatok számára is veszélyt jelentő Szolno­kot olyan könnyen győzte le a Bocs­kai. Csak így jajdulnak fel a szur­kolók : — 6, mert oly későnt... Általános vélemény, hogy ha a bajnokság kezdetétől így játszott volna a Bocskai, ma sok­kal jobban állna. Meglepetést kel­tett Debrecenben Kolláth és Szántó egészen gyenge játéka. A szurkolók szerint Debre­cenben így szokott ez lenni: meg­­buknak a legjobb játékosok is. Palotás edző este ezt mondta: — Végre javul a csapat. Rigán szerettünk volna ebben az összeállí­tásban kiállni, de állandóan voltak betegeink. Amint egészséges lett a csapat, egyszeriben javult a csatár­sor. T. L. ­Hell­­ed­, Pál­ják­ ! Sárosi III. hosszú labdát vág előre középen, a reménytelen lab­dára Polgár rá sem fut, egy tü­relmetlen ferencvárosi így kiált fel: — Menj rá, Polgár! Egy másik szurkoló leinti: — Erre a labdára? Gyalog? SORRA KERÜLNEK A „KÉNYES” FEGYELMI ÜGYEK Gyurkovics Sándor dr„ az MLSz egyesbírája mondotta: —. Kedden, május 30-án tárgyalom a Kispest romániai engedély­ nélküli szereplésének fegyelmi ügyét, majd június 5-én a Ferencváros bécsi dol­gát és a válogatottak fegyelmi vét­­ségté veszem sorra. POLGÁR TETSZETT A KAPITÁNYNAK Dietz dr. a Latorca-utcáb­an nézte végig a Phöbus—Elektromos rrtárközést és ott volt a Ferencvá­ros—Taxisok első félidejében is. A látottakról ezt a véleményt mon­dotta : — A Phöbus—Elektromos-mér­kőzés a széltől erősen befolyásolt játékot hozott. Tetszett nekem a Phőbusból Csikós, Csiszler, de jó volt Szikár is. Az Elektromosban G. Tóth, Pázmándi és Lengyel ra­gadta meg a figyelmemet, de nem valami különösen. — A Ferencváros — Taxisok mérkőzés első félideje erős ferenc­városi fölényben telt el. Meglepő teljesítményt nyújtott Polgár. Mást alig tudok erről a mérkőzés­ről mondani. A bajnokság állása Am­atőrbajnokság I. osztály Pártos-csoport 1. WMTK 23 17 4 2 78:39 38 2. Ganz 22 16 3 3 64:26 35 3. BMTE 22 10 6 6 41:36 26 4. WSC 21 11 3 7 43:39 25 5. KAC 23 9 5 9 47:44 23 6. Hungária 23 8 7 8 32:37 23 7. Goldb. SE 21 6 9 6 43:39 21 8. SzFC 22 5 10 7 32:48 20 9. M. Posztó 22 7 5 10 41:39 19 10. EMTK 21 8 2 11 52:42 18 11. FSC 22 6 5 11 42:58 17 12. ETC 22 7 2 13 33:00 16 13. MAFC 22 5 4 13 40:57 14 14. KTC 22 4 5 13 32:50 13 PáNo­­ csoport 1. WMTIC 22 16 4 2 73 39 36 2. Ganz 22 16 3 3 :26 35 3. WSC 21 11 3 7 43:39 25 4. EMTE 21 9 6 6 39:36 24 5. Hungária 22 8 7 7 32:32 23 6. Goldb­­SC 21 6 9 6 43:39 21 7. KAC 22 3 5 9 42:41 2­ 8. SzFC 22 5 10 7 32:43 20 9. M. Posztó 21 7 5 9 38:31 19 10 EMTK­ 21 8 2 11 52:42 38 11. FEC 22 6 5 31 42:58 17 12. ETC 22 7 2 13 33:60 16 13. Iv­AFC 22 5 4 13 40:57 14 14. KTC 21 4 5 12 32:54 13 Him­nárista sóhaja a Hang­ria-Szeged mérk­őé­en — Hány góllal vezetnénk már, ha a Ferencváros nem szerződteti a Szeged védelmét!... ------------------------------------­ VEGYES HÍREK GYEPHOKKI Teleki gróf vasárnap hivatali elfog­laltsága miatt nem játszhat az MHC- b­ar. BAJNOKI MÉRKŐZÉS MHC- Széchenyi 8:0 (3:0). Lóversenytőr. Vezette: Burián és Busineza. A Széchenyi 8 emberrel játszott, az MHC még több gólt is lőhetet volna­ Góllövő: Teleki gr. (4), Révay gr. (2), Tasnády és Sűrű. ­ KOSÁRLABDA : A KOSÁRLABDA EURÓPAB­AJNOKI VERSENY PÉNTEKI EREDMÉNYEI: Litvánia—Magyarország 73:15. Észtország—Olaszország 29:22. Lengyelország—Finnország 46:13. Lettország—Franciaország 45:26. Kaunasból Jelentik: A kosárlabda európabajnoki verseny negyedik forduló­jában, a magyar csapat a litvánokkal ját­szott. A Torma legkiválóbb együttese 79:15 arányban verte a magyar csapatot- A félidő eredménye 29:9 volt. A magyar csapat kosarait Szamosi (6), Velkey (4), Gajári (2), Csányi Zoltán (2) és Stolpa szerezte. LOVASAI is SPORT A Magyar J­olo Klub idei versenyidé­­nyét a margitezigeti pályán májra 91-én www. -------- ____.