Nemzeti Sport, 1939. augusztus (31. évfolyam, 151-172. szám)

1939-08-24 / 167. szám

4 Vincze sebét két kapoccsal fogták össze Négy játékos kivéte­lével elutazott a válogatott „a rejtekhelyre" — Saját tudósítónktól — A válogatottak uzsonnáján a következők derültek ki: Bírónak, Toldinak és Kisnek a szabadságolási ügye csak ma, csütörtökön dől el, Szalonnak pedig családi ügyeit kell elintéznie csütörtökön. Ez a négy játékos tehát csak ma vonul be a rejtek­helyre. A többi szerdán este autóval elutazott Máriabesnyőre. A repülőgépre csak 14 ember fér el, tehát Tóth­ Potya egy másik repülőgépen utazik a gárda után Varsóba. Vincze szerdán este orvosi vizsgá­laton volt a sportszanatóriumban. Homloksebét két kapoccsal fogták össze. A kapcsokat pénteken délután veszik ki. Az orvosok szerint Vincze vasárnap játszhat. A FÜLEK-LOSONC TALÁLKOZÓT nagy érdeklődés előzi meg mind a két városban. A két ősi rivális mér­kőzése most is nagy harcot ígér. A legutolsó bajnoki találkozón öt és félezer néző volt kint a losonci pályán. A LAFC szerdán nagy ed­zést tartott. Csak Parragi hiányzott, mert Debrecenben megsérült. Vasár­napi játéka is bizonytalan. Bár a LAFC átmegy Fülekre, Losonc azért nem marad mérkőzés nélkül. A LAFC-pályán két északi első­­osztályú mérkőzés zajlik le. 3 órakor a LAFC XI. a Salgóbányai FC-vel mérkőzik, utána pedig az Apátfalvi SC játszik a Hatvani VSE-vel. . A B­-VÁ­­OGATOTTNAK NINCS MÉRKŐZÉSE Vitéz Ginzczy Dénes szövetségi s­asa­­társg szerdán este tárgyalást folytatott az VMLSz miniszteri biztosával. A B) váloga­tott mérkőzéséről volt szó. Mivel a Ki­­csapat­ számára nem tudtak megfelelő külföldi ellenfelet Budapestre hozni, s mi­vel a vidéken va­ló vendégszereplés sem volt megvalósítható,­­ a miniszteri biztos úgy intézkedett, hogy a válogatott keret itthon maradt része vasárnap az egyesü­letek rendelkezésére állhat. ESTI VILÁGÍTÁSBAN szeretne bajnoki mérkőzéseket játszani az Elektromos. Ebben az irányban kérést is nyújtott be az MLSz miniszteri biztosához hang­súlyozva, hogy csak abban az eset­ben kéri az engedélyt, ha az ellen­fél önként hozzájárul az esti játszás­hoz. Hír szerint a miniszteri biztos e feltétel mellett hozzá fog járulni az Elektromos kéréséhez. Ebben a esetben már szeptember 3-án esti világításban fogják lejátszani az Elektromos—Kispest bajnoki mérkő­zést, mert a kispestiek hozzájárulá­sát már megkapták az elektromo­sok. A KASSAI SC erősen készül a Pereces ellen. — Sokkal jobb csapattal fogják kiállni, mint a Beregszász ellen. — mondta Tror­­scheh­ János szakosztályvezető. — Remé­lem, hogy a perecesi mérkőzés után is az első helyen fogunk állni. SZEGEDI HÍREK A Szeged FC ma a REAC-cal játszik címmérkőzést. A szegediek három me­zőnyjátékost próbálnak ki az egyetemis­ták ellen. Vasárnap ifjúsági villám­torna kereté­ben tartják meg Szegeden a most vizs­gázott játékvezetők gyakorlati vizsgáját. A Sz­­­IC—FTC V­­L-mér­cőzés előtt HZ SzTK— Sylvaniai és a SizAIv II.—Rákóczi m­érkőzést rendezik meg. FEGYELMI ÍTÉLETEK Bartók István dr. a fegyelmi egyesbíró Velkei Károlyt FTC és Jerzsabek Antalt 10- 20­0 pénzbüntetésre ítélte. Kovács A. SzFC játékjogát ítélethozatalig felfüg­gesztette. Az ítélethozatal után Bartók István dr. a következő kijelentést tette: — Elveimmel ellenkezik amatőr játékost pénzbüntetésre ítélni, de addig, amíg az új b­ü­ntetőkódex életbe nem lép, nem te­hetek mást, mert nem hozhatom az ama­tőr játékost a profinál hátrányosabb hel­yzetbe-Bécs, augusztus 23. Nagy érdeklődés közepette ke­rült sor ma a magyar és az olasz főiskolások futballmérkőzésére. Felvonultak erre a „szabadnapos" főiskolás versenyzők. Természe­tesen a nagyobb szurkolótábora az olasz csapatnak volt... Ott láttuk a lelátón Rust né­met közoktatásügyi minisztert, Bottai olasz közoktatási minisz­­tert. A magyar kultuszminiszté­rium képviseletében Stolpa József dr államtitkár, vitéz Tárcza­y- Felicides Román úr miniszteri osztályfőnök jelent. Nem hiány­zott Milleker Rezső dr, az MFSE társelnöke sem. A magyar futballcsapat még kedden este nagy lelkiedzést ka­pott. Fábián József szövetségi kapitány többek között így be­szélt : — Az olasz csapat erős, de meg kell mutatnunk, hogy tu­dunk mi a hétfői játékunknál jobbat is nyújtani. A mérkőzés 6000 néző előtt ke­rült sorra s Miesnek előkelő ha­tárjelzői voltak: az olasz Datilo és a magyar Nagy József. Olaszország: Venturini — Ta­­mietti, Piazza — Baldo, Puppo, Capocasale — Frossi, Vallone, Pernigo, Scarabello, Candiani. Magyarország: Montai Gyi­­mesi, Antal — Kolozsi, Kovács 11., Csonka — Magyar, Kovács 1.,­­Kalocsai, Pázmándy, Erdős II. Az első félidő A 2. percben Scarabello kapja a labdát, villámgyorsan adja Frossi­nak, ez közelről bevágja a hálóba. 1:0. Zentai hibázott az olasz gólnál. Mezőnyjáték következik, ebben mi vagyunk „fölényben'', de a­ kapu előtt egyelőre semmi sem megy. Kemény a játék, a magya­rok a keményebbek... Kovács I. lő nagy helyzetből mellé. A 17. percben szabadrúgást kapunk Utána Erdős II. bead Ma­gyarnak. Ez közelről lő. Erős lövését Venturini kiüti, de ott van Pázmándy és befejeli a háló­ba, 1:1. A 24. percben Erdős II. átadá­sából Kovács I. lő vagy 25 mé­terről. Bombája a jobb felső sa­rokban köt ki. 2:1-re vezet a magyar csapat! Az olasz szögletek veszélyesek­ Általában az olasz csapat most sokat támad, mindenáron egyen­líteni akar. Scarabello mellélő, majd Zentai­ védi Gandiani két lövését. Frossi minden megmoz­dulása komolyan veszélyes. Candiani—Scarabello a labda útja. Aztán Puppo kapja, előre­vágja Candianinak, ez Scarabel­­lonak ad. Gyimesi közben elesett és Scarabello zavartalanul egyen­lít közelről. 2-2 ti* téd* A második félidő Olasz támadásokkal­­kezdődik a II. félidő. Csonka csípi el a lab­dát, Kovács I.-nek ad — mellé megy a labda. Vallone—Frossi támadás végén Kolozsi szerel, az­tán a 3. percben Puppo fölélő. Az 5. percben jutunk el újra az olasz kapu közelébe, Pázmándi passzát Magyar rosszul továbbítja. Frossi és Gyimesi összecsap, szabad­rúgást ítélnek ellenünk. Nagyon veszélyesek az olaszok. Igen gyorsan, gólratörően játsza­nak. Vallone passzol Pernigonak, ez a 16-osról lő, Zentai vetődéssel véd. Erdős II. ront több labdát, de egyszer csak kézzel tudják visszahúzni. A 12. percben meg­szerzik a vezetést az olaszok. Szabadrúgáshoz jut az olasz csapat. Feláll a magyar sorfal, de Csonka nem fogja Frossit, a leg­veszélyesebb olasz csatárt. Vallo­ne a szabadrúgással a labdát Frossinek adja, akkor már hiába kapkod a magyar védelem, mert Frossi passzol a 2­-­3 méteres le­sen álló Vallonénak és ez gólt lő. 3:2. Hiába tiltakoznak a magyarok, Mies hajthatatlan. Az olaszok továbbra is támad­nak. Puppo lövését védi Zentai. A 16. percben Cardiani gyengén begurít, Zentai rajta van a lab­dán, de kiejti. Frossi villámgyor­san ott terem és benyomja a lab­dát a hálóba. 4:3. A magyar csapat lassúságával nem tud komoly, veszélyes hely­zetet teremteni. Az olaszok, mint­ha megelégelték volna a kétgólos vezetést, nem játszanak már olyan nagy iramban. De még ez a lefékezett olasz iram is túlságo­san gyors a mieinknek... A 30. percben Pázmándi jó labdáját Magyar lövi, Venturini véd. A 32. percben Kovács I. beugrik Capo­­casaleba, nem veszélyes az eset. De az olasz úgy „színészkedik", fetreng, hogy a játékvezetőt is becsapja. Kovács I.-et kiállítják... Az olasz felugrik és rúgja a sza­badrúgást... Most már végig az olaszok tá­madnak. Vallone két lövését védi Zentai, majd Frossi nagy helyzet­ben lő, de a magyar kapus vető­déssel véd. Vallóra gurulós lövése megy még mellé, aztán vége is a mérkőzésnek. NYILATKOZATOK: Fábián József, a magyar szö­vetségi kapitány: Ma már sokkal jobban játszott a magyar csapat, de védelmünk, valamint a csatár­sorból Magyar és Kalocsai gyen­gén működött. Hiába ... Magyar amatőrök játszottak olasz profik ellen ... Perzetti, az olasz szövetség ka­pitány: Az olasz csapat a me­zőnyben sokkal jobb volt, de a gólhelyzetek alapján is megérde­meljük ezt a kétgólos győzelmet. Mies, a játékvezető: A magyar csapat túl keményen játszott. Ko­vács I.-t már háromszor figyel­meztettem a kiállítás előtt. (Óriási tévedés! A játékvezető Kovács I.-t összetéveszti Kolozsy­­val. Őt figyelmeztette többször. Szerk.) JavaBS a magyar csapat, de­­ nem gyorsaságban A nézőknek az volt a benyomá­suk, hogy egészen új magyar csa­­­at játszott. Az első félidőben határozottan jól ment a magyar csapatnak, a védelme ekkor még megbízható volt, elöl is volt len­dület, noha Magyar és Kalocsai végig igen közepesen mozgott. Az­ olasz csapat nagyobb gyorsasága azonban már a szünet előtt fel­tűnt. Sajnos, a gyorsaság még most sem jellemzője a magyar futballnak. Szünet után aztán ki­domborodott az olaszok nagyobb technikai fölénye s ez a körül­mény gyorsaságukkal párosulva, bizony két-három góllal jobbnak mutatta őket. Ekkor a magyar védelem erősen visszaesett. A magyar csapatban Zentai az­ első és a negyedik gólban ludas. A hátvédek nagyon vissz­aestek szünet után. A fedezetsorban a két szélsőfedezet végig jól har­colt, remekül kezdő középfedeze­­tünket magával rántott a hátvé­dek második félidőbeli visszaesése. A csatársorban nem sikerült Ka­locsai középcsatári játéka. Rajta kívül Magyar mutatott gyenge játékot, a másik három helyen­ként, különösen az első félidőben pompásan játszott. Az olasz kapus közepes, a hát­védek remekül rúgnak. A fedezet­sornak Baldo volt a legjobb em­bere, a csatársorban pedig a Can­diani balszélső, noha a közönség­nek Frossi volt a kedvence. Mies erősen nyomta a magyar csapatot. Károlyi Szabolcs. A FVB futballtornájának állása: 1-2. Olaszország 1 1--------4:2 2 1-2. Németország 1 1 — — 2:1 2 3. Magyarország 2 —------ 2 3:6 — A német—olasz mérkőzést szom­baton játszák. Sokkal jobban játszot csa­pat, mint hétfőn,de ellenfelet is kapott Olaszország-M­a­gyar­ország 4:2 (2:2) A magyar csapat jobboldala teljesen csődöt mondott.Védelmünk változatlanul bizonytalan Góllö­vő: Froni,Pázmáncfy, Kováci Vallone, Froni Bécs, WAC-pálya, 60 néző. M (Kiküldött munkatársunk telefon-jelentése.)­ies (német) 7 fvb. A bécsi főiskolai játékokon ma, csü­­törtök Müsz Olaszországgal játszik a ma­gyar kézilabdacsapat. _ A keddi német-­­olasz mérkőzés eredménye után (21:3 a ném­etek javára) a magyar csapatnak még így, gyengécske összeállításban győznie kell a gyermekcipőt taposó olasz kézilabdázók ellen, s­bben az esetbem a kézilabda tora a 2. helye máris biztosra szebote. sssf*r Csütörtök, 1939 augusztus 24. Szamosi döntötte el a német-magyar kosárlabda mér­kőzést Magyarország-Németország 23:21 (6:9) Vezette: Ghimlm­oldi és Gardenchi (olasz) — Tele­fon jelentésünk — Bács, augusztus 23. Végig izgalmas csatában csak az utolsó pillanatban Szamosi kosarával dőlt el a mérkőzés Magyarország javára. A németek ellen így álltunk fel: Kardos, Stolpa — Szamosi — Csányi III., Velkey. Csere: Takács, Bajáry, Eszéki, Szerdahelyi. A németek fergeteges rohamait az első percekben nem tudtuk feltartóz­tatni. Az 5. percben már 9:4-re vezettek a németek. A középjátéko­sukat, Stohlmannt nem tudták fogni a mieink. Így a félidőben még a németek vezettek 9:6 arányban. A II. félidőben soha nem látott remek támadásokat vezettek a magyarok a németek kásására. A percben 1e:1l-re vezettünk. Szamosi és Velkey játszott ekkor ragyogóan. A 8. percben már ismét a németek vezettek 18:17 arányban. A követ­kező percekben kiegyenlítettünk, sőt 21:10-re húztunk el a németektől. A játék befejezése előtti percekben 31:81-re áll a mérkőzés, óriási izga­lom a nézőtéren és a pályán. Szamosi most Stolpától kap egy labdát a félpálya magasságában. Megfordul és habozás nélkül a kosárra lövi. Gól!!! (A mezőnyből dobott kosár két pontnak számít, tehát az eredmény 23:21 a javunk­ra.) A játékvezető máris jelzi a mérkőzés végét. A magyar csapat valam­ennyi tagja kitűnően játszott. Különösen Szamosi és Velkey érdemel díjesére­­tet. Ha a mai mérkőzésünket az olaszok ellen megnyerjük, akkor a kosárlabdában világbajnokok vagyunk. Kosárdobó: Szamosi (7), Velkey (6), Bajáry (4), Kardos (3), Csányi III. (3). Olaszország—Peru 54:M (24:3). Vezette: Király. A világbajnok­jelölt olasz csapat könnyen győ­zött. K. Sz A m­onacói főiskolai világverseny megnyitása — Saját tudósítónktól, — Monaco, augusztus 21. Vasárnap délután nyitották meg ünnepélyesen a VIII. főiskolai világ­­versenyeket a monacói II. Lajos­stadionban. A felvonuláson 12.000 néző előtt 25 nemzet vett részt. (Igaz, hogy Wales és Skócia is külön nemzetként vonult fel.) A felvonuláson a legnagyobb sikert a következő csapatok érték el: Albánia, Anglia, Wales, Belgium, Skócia, Egyiptom, Észtország, Céy­ KiPu­piral alkatrészek óriási választékban szaküzletben ill&KIÜB, VII., Thököly­ út 26 Kedvező fizetési feltételek. — Ezer­képes árjegyzék ingyen Ion szigete (egy résztvevővel! ), USA, Németalföld, India, Lettország, Luxemburg, Norvégia, Palesztina, Lengyelország, Svédország, „Cseh­szlovákia", Jugoszlávia és természe­tesen Monaco. Az első napon csak a Belgium—s Franciaország közti futballmérkő­zést játszották le, amelyet — mint arról a szaksajtó már beszámolt —■ a belgák nyertek meg 3:2 (0:0), arányban.