Nemzeti Sport, 1940. január (32. évfolyam, 1-20. szám)

1940-01-02 / 1. szám

Kedd, 1940 Január 2. A tartalékosan és balszerencsé­vel küzdő Kispest döntetlent érdemelt volna Wiener Sport Club—Kispest 3:1 (1:0) Kemény, jeges talajon,­ 16 fokos hidegben játszottak — A WSC második gólját nagy les előzte meg — A WSC legjobb embere Graf volt. a Kispesté Zalai Góllövő: Geller, Épp, Vig, Link Bécs, WSC-pálya, 2500 néző. Vezette: Beinlich A Kispest vasárnap délelőttre ter­vezett kirándulása, illetve város­nézése az erős hófúvás és a 16 fo­kos hideg miatt rövid sétává zsu­gorodott. Érthető, hogy ilyen idő­ben nem nagyon volt kedvük vá­rost nézni a fiúknak. A kispesti gárda korán ebédelt a szállodájá­ban és már 1 órakor útnak indult a WSC Hernals-strassei pályájára. A kispesti öltözőben nehezen kez­denek vetkőzni a piros-fekete já­tékosok. Déri meg is jegyzi: — Nem lehetne ezt a mérkőzést az öltözőben lejátszani. Nemes tréfásan rászól Dérire: — Persze, neked ez könnyű vol­na. Úgyis mindig egyhelyben fo­rogsz. Belátogat az öltözőbe­­Kari Kest­­ler, a WSC elnöke és rövid üdvözlő­­beszéd kíséretében csokrot ad át a kispestieknek. Szűcs Nándor igaz­gató zászlóval viszonozza a bécsiek figyelmességét. A már kijelölt csapat vetkőzik le, tehát Semadovics a jobbfedezet és Rátkai a balszélső. A bécsieknél sem valami vidám a hangulat a kint uralkodó hideg miatt. Itt annak örülnek, hogy játszhat Gráf, a kitűnő jobbház­ SURGOS FÉNYKÉPEK ÚTLEVÉLBE BÉRLEIRE 2 ó­rá­n belül PÁRISI FOTÓ KOLB a Párisi Nagy Áruház épületében véd. (Őt Budapesten nélkülözte a WSC.) Friedrich Franzl, a WSC edzője azt mondja Eppnek: — Igyekezz állandóan minden irányban mozogni, hogy a közép­fedezetüket le tudd rázni a nyakad­ról. Inkább korcsolyapálya A pálya talaja meglehetősen rossz. Kőkeményre fagyott, na­gyon sok helyen jégtakaró borítja a kopár füvet. Nem lesz élvezet ezen a talajon játszani! Déri és Purtz választ, a bécsiek választják a széltől támogatott tér- Arfrjl. Ü h n r\l II i ' •J f 11 mmímWl felet, a Kispest kezd, így állnak fel: WSC: Brenner — Gráf, Purtz — Fiala, Kment, Karczmarski — Kral, Geller, Épp, Vita, Link. Kispest: Boldizsár — Lugosi, Onody —­ Semadovics, Zalai, Vig — Kincses, Nemes, Olajkár 11., Déri, Rátkai. Az I. félidőben jobb a hazai csapat Az első percekben erős Kispest­támadások indulnak, de megtörnek a kemény WSC-védelmen. Az 5. percben Olajkár­­­II. fejesét Bren­ner kiüti. Innen kezdve a WSC tá­mad és fölényét csak néha szakítja meg egy-egy kispesti lerohanás. A 8. percben Épp teljesen tiszta hely­zetbe kerül, de 17 méterről alapo­san mellé-fölé lő. Egyelőre nincs igazi játék, sok a csúszkálás, főleg a kispestiek „korcsolyáznak" sokat. A 14. percben Boldizsár Geller lá­báról szedi le a labdát. Egy perc múlva Boldizsár tapsot kap Vita bombájának kivédéséért. A bécsiek tovább támadnak. A 17. percben vezetést is szereznek. Kmenttől indul el a támadás. Épp kapja a bőrt és rögtön kiadja Gel­­lernek. Az összekötő mintegy 14 méterről lő a léc alá. 1:0. A 24. és 26. percben Lugosi csak szögletre tud menteni Épp elől. A 31. percben Olajkár II. fölé bombáz. A két csapat kezdi megszokni a rossz talajt és egészen jó játék ala­kul ki. A 34. percben Épp lövését Boldizsár szépen védi. Még ugyan­ebben a percben villámgyors kispesti roham a válasz. Kincses—Nemes— Déri—Kincses akció végén Kincses pompásan lő, de Brenner remekül kinyúlva kiöklözi a bőrt. A 39. perc­ben Rátkai beadását Nemes kapura fejeli és a kapus helyett a gyors Gráf tisztázza a helyzetet. Máris fut a német csatársor és Épp elől Boldi­zsár csak nehezen tudja megkapa­rintani a labdát. A 44. percben Rát­kai lövését Brenner kiejti, de nincs kispesti csatár a kapu közelében s a kapus másodszorra javítani tud. Még egy-két csúszkálás, egy Boldizsár­­védés és vége is a félidőnek. A két csapat csak egy percet pi­hen a játéktéren és már fordulnak is. Nincs idő szünetre, mert korai sötétedés várható a hófelhökkel bo­rított égbolt miatt. Feljön a Kispest támad, de Link lesgólja meg­pecsételi a piros-feke­ték sorsát A II. félidőben a széltől is támo­gatott Kispest hatalmas ostromba kezd és óriási iramot diktál. Most úgy látszik, hogy a Kispest Bécsben sokkal jobb eredményt ér el, mint­­­Kispesten. A kispesti csatárok lövé­seit azonban nem kíséri szerencse. Lövéseik sorozatosan vágódnak haj­szállal a kapu fölé, vagy mellé. A kapura menő bombákat pedig Bren­ner mesteri módon teszi ártalmat­lanná. A 8. percben Olajkár II nagy lövése centiméterekkel zúg el a­­bal léc mellett. A 12. percben Nemes 20 méteres bombáját Brenner csak ki­ütni tudja, a bőr 2­alai elé kerül, ő azonban a 16-osról erősen kapu mellé durrant. A 16. percben a WSC kisza­badul a nagy kispesti nyomás alól, Kral elfut, de lövése a túlsó kapufa mellett süvít el. Két perc múlva új­ból a Kispest támad és a kitörő Nemes elől Purtz csak szögletre tud menteni. Déri jól csavarja be a szög­letet, a védők azonban kifejelik a labdát. A játék most változatos, mindkét csapat igen jól játszik. Rátkainak nem megy a játék a balszélen, ezért helyet cserél Viggel. A Kispest még mindig támad, Boldizsár fej-alá fut­­károz a kapujában, nincs semmi dolga. Kincses beadását Brenner le­húzza, azután Déri lövését vetődve védi. A 24. percben Boldizsárnak is akad munkája: Vita távoli lövését könnyen fogja. A 26. percben Épp 20 méteres bombája már nehezebb fel­adat a hosszú kispesti kapus szá­mára, ő azonban ezt kitűnően meg­oldja: a félmagas lövést elvetéssel védi. A 29. percben veszélytelennek látszó bécsi támadás, Épp és Geller összjátéka azonban végig jól sikerül és ebből Épp közelről a hálóba lő. 2:0. A 30. percben Boldizsár Link lába elé vetődve szerzi meg a labdát. A 31. percben Vig remek keresztlabdá­jával Kincses elfut, de a szélső ma­gasan fölé lő. A 33. percben végre sikerül gólt szerezni a Kispestnek. Olajkár 25 méteres szabadrúgása nyomán a jól helyezkedő Vighez kerül a labda, az alkalmi balszélső a hatos sarkáról nyugodtan lő a balsarokba. 2:1. A 34. és 35. perc eseménye Olaj­kár II. két nagy lövése. Mindkettőt védik. Azután Nemes lő mellé, majd a kiugró Kincsest szerelik az utolsó pillanatban. A 43. percben várat­lanul esik a WSC harmadik dugója. Geller mintegy 6 méteres lesen kapja a labdát — a játékvezető nem fuj — a 6-os sarkán álló Linkhez tolja s a balszélső habozás nélkül lő a jobb sarokba. 5:1. Kispesti támadásokkal ér véget a mérkőzés. Szögletarány: 2:1 (2:0) a­­WSC javára. Nyilatkozatok Kari Kestler, a WSC elnöke: Na­gyon rossz volt a talaj, mégis szép, sportszerű játékot láttunk. Az első félidőben a WSC volt a jobb, a má­sodikban a Kispest. Friedrich Franzl, a WSG edzője: A Kispest döntetlent érdemelt vol­na. A pálya talaja irreálissá tette a mérkőzést. Gráf, a WSC csapatkapitánya: A Kispest jobb eredményt érdemelt volna. Zalai, Kincses és Boldizsár tetszett nekem a kispestiek közül. Szűcs Nándor, a Kispest igazga­tója: Nem sok hiányzott ahhoz, hogy tartalékos csapattal döntetlent csináljunk a WSC-vel. Görgényi Lajos, a Kispest főtit­kára: Ha teljes csapattal játszha­tunk, győzünk, így, sajnos, fordítva vált be a jóslatom. (Görgényi 3:1-et jósolt a Kispest javára. A Szerk.) Döntetlen lehetett volna A két csapat találkozása változa­tos, érdekes játékot hozott. A kez­deti bizonytalanságok, csúszkálások után egyre fokozódott az iram (ta­lán a 16 fokos hidegnek is szerepe volt ebben) s a két és félezer főnyi nézősereg végig jó mérkőzést látott. Jobb talajon még többet nyújtottak volna a csapatok. A WSC a legerősebb csapatával játszott, mégsem sok hiányzott ahhoz, hogy a Kispest „pontot hoz­zon el" Bécsből. A tartalékos piros­fekete gárda becsülettel harcolt, a H. félidőt végigtámadta s ha a csa­tárainak valamivel több szerencsé­jük van a lövésekkel, kiegyenlíthe­tett volna. A győztes csapat közvetlen védel­méből ezúttal Graf emelkedetett ki. Kitűnően szerelt, jól rúgott, a véde­lem és a csapat legjobbja volt. Purtz méltó segítőtársának bizonyult. Brenner kitűnően védett, szinte egy hibát sem csinált. A fedezetsorból egyik játékost sem lehet kiemelni.­ Mind a három lelkiismeretesen látta el feladatát, fogta az ellenfél kije­lölt csatárát és a támadások elindí­tására is volt gondja. A támadó­sorban — akár az első mérkőzésen — Épp és Geller jeleskedett főkép­pen. Minden megmozdulásuk ve­szélyt jelentett a kispesti kapura. Kral helyenként jól játszott, a bal­szárny szürke volt. A Kispestben Boldizsárnak volt néhány nagy védése. A gólokról nem tehet. A két hátvéd közül vá­ratlanul Lugosi játszott jobban. Tehetséges hátvéd, Ónody sokat könnyelműsködött. A fedezetsorból Zalai nagyszerű játéka emelkedett ki. Jó labdákat adott a csatároknak és helyén volt a védelemben is. Na­gyon játszott! Vig, mint csatár és mint fedezet is megfelelt, Semado­vics csak a II. félidőben jött fel. A csatár­sorban ezúttal a két összekötő — Nemes és Déri — játéka tetszett. Különösen Déri dolgozott sokat. Kincses is jól játszott. Olajkárnak nem volt szerencséje a lövéseivel. Rátkai gyengén mozgott a balszé­len, a fedezetsorban sokkal jobb volt. Beinlich csak a WSC harmadik góljánál hibázott. #r ----* A SPORTVILÁ­G SZÓRAKOZÓHELYE •—­OANGHAI BAR gmstá,%?%%%%­Mind eb vas­ár- és ünnepnap mi/jomióóro/tea. XIHorthy Mik­ón­ít 60. sport Újpest vasárnap Borován szüne­tig 2:0-ra vezetett, de a második félidőben elfajult a játék s négy perccel előbb fejeződött be Újpest—BATA SE 2:2 (2:0) Pálya és Vincze szerezte az újpesti gólokat „Kupastílusban“ folyt a mérkőzés, a BATA jobban bírta a havas pályát (Az Újpest vasárnapig három portyamérkőzést játszott. Kettőt megnyert, egyet elvesztett. Vasár­nap került sorra a negyedik mér­kőzés. Ez döntetlenül végződött.­ Borovo, dec. 31. Az Újpest csapata a szabadkai mérkőzés után péntek reggel uta­zott el. Vukováron ütötte fel tanya-Fiatal sportembert keresünk a Nemzeti Sport szerkesztőségébe, gép- és gyorsírói, később szerkesztő­ségi titkári szolgálatra. Érettségizett, keresztény, jól gépíró és (lehetőleg németül is) gyorsíró fiatal sport­emberek írásbeli ajánlatát kérjük a szerkesztőség címére. Hát, a játékosok a két napot gyár­nézéssel és kártyázással ütötték agyon. A mérkőzésre komolyan ké­szülődött a gárda. A Bata SK-nak nagy becsülete van az újpestiek előtt, hiszen tud­ják, hogy Borovon már több nagy­csapat vérzett el. A csapaton nem változtatnak, Szabadkán jól és szé­pen játszott az együttes. Most is olyan utasítást kapnak a játékosok, hogy lehetőleg szépen és eredmé­nyesen játszanak. A mérkőzést havas pályán ját­szották le, a hó nagyban akadá­lyozta a játék kifejlődését és lefé­kezte a támadásokat. A pályán 1000 néző jelent meg. Rudics szabadkai bíró sípjelére a következő összeállí­tásban lép pályára a két csapat: Újpest: Sziklai — Fekete, Joós — Kármán, Temes, Balog — Ádám, Vincze, Pálya, Kállai, Tóth. Bata SK: Popovics — Nagyszom­bati, Radonics — Konrád, Sztanko­­vics, Todorovics — Beil, Milivojevics, Arnold, Hripko, Jaksics. Váltakozó játék után az Újpest csapata támad és a 4. percben Pá­lyát szerelik. Utána Beil, a Bata SK jobbszélsője fut a labdával, de lövé­se fölé megy. A 20. percben pompás akció után Ádám átmegy a védel­men, beadása Pályához kerül, en­nek lövését Popovics sem védheti. 1:0. A Bata SK a gól után erősen rá­­­ kapcsol, percekig szorongatja az­­ Újpestet. A „lilák" azonban jó tak-­ tikával védekeznek és hiába van a J­­ete Sa­nafe Mrec­ nefix gólhely-­­zete, a védők mindig idejében érkez­nek és eredményesen avatkoznak be a játékba. A 27. percben Beil kerül jó helyzetbe, ha lövését Szik­lai fogja. A mérkőzés irama foko­zódik, a játékvezető több szabály­talanságot elnéz, emiatt a hazai közönség tüntet. A 29. percben az Újpest újabb gólt szerez. Az „eset" a következőképpen történt: Temes előrevágja a labdát Pályának, ez egy testeseit csinál, de nem lő, ha­nem kiugratja a jobb helyzetben levő Vinczét s az összekötő a sa­rokba gurítja a labdát. 2:0. A Bata SK-t még ez a gól sem töri le, tovább harcol és néhány percig az Újpest tizenhatosán fo­lyik a játék. A 35. percben Kállai megsérül, helyébe Mester áll be. 3 kívánunk minden magyarnak ezen a szép, magyar földön. Azt kívánjuk őszinte szívből, szebb, békésebb, boldogabb új esztendőt, mint az elmúlt volt. Adjon az Isten minden Orion rádió­s hallgatónak jó vételt és tiszta légköd s akinek még nincs — egy jó ORION RÁDIÓT Bemutatja MARNITZ Vili., József­ körút 37-39. Telefon: 134-023 Ádám „visszadja" a dancsot és Hripkót ölben viszik le a pályáról. Hripko helyett Nikolics játszik. A 3. félidőben a Bata SK nagy tűzzel fekszik a játékba, ennek ha­marosan meg is van az eredménye. A 6. percben Jak­sics a kapufának rúgja a labdát, onnan a bőr vissza­pattan Arnold elé s ez belövi. 2:1. Most lesz csak igazán izgalmas a mérkőzés. A 24. percben Beil lefutja az Újpest védelmét, középre gurít és Arnold kiegyenlít. 2:2. Ezután állandóan a Bata SK tá­mad. A 30. percben Jaksics meg­rúgja Sziklait, aki megsérül, perce­kig ápolják, de aztán beáll. Most Milivojevics és Borovics hibáz holt­biztos helyzetben, majd Jaksics új­ból összecsap Sziklaival. Most azon­ban az Újpest kapusa már nem tud tovább játszani. Az Újpest játékosai és a játékvezető között kimagyaráz­­kodásra, majd szóváltásra kerül a dolog, ezért a bíró négy perccel előbb lefújja a játékot. NYILATKOZATOK: Nemes Sándor, a Bata SE edzője: A mérkőzés eleven volt és „kupa"­­hangulatban folyt le. Úgy játszott mind a két csapat, mintha legalább is a bajnokság első helyéért folyt volna a küzdelem. Az Újpest vezetője: Erről a mér­kőzésről nem nyilatkozom. TUNGSRAM N­MP.