Nemzeti Sport, 1941. december (33. évfolyam, 233-253. szám)

1941-12-01 / 233. szám

sebességi világrekord 755,11 km/óra ez ma csúcsteljesítmény ilyen csúcsteljesítmény­­ rádióban a cMftdanllWti Bemutatja: Készlet, csere MARg5iTZ tfSSB., Józssí-kSrd­ 37-39 Hangszerelt és Rádióit legelőzékenyebben bemu­tatja Ir* hangreszergyár, Budapest, me* VIII., Rákóczi-út 71. sz. Csere, — Részlet. — Árjejtyeék Ingyen. Mogveréss? V­EGYE Síiül MOTORKERÉKPÁR VEZÉRKÉPVISELET RÁDIÓOSZTÁLYÁNAL VI., HUNYADI-TÉR ». Telefon: 08-68 Vétel — Csere — Fizetési kedvezmények Bemutatás, csere javítás, árjegyzék Sternberg hangSzergyár,­­rákóczi-út 00 Egy hét múlva írjuk ki a Téli Kupa Pályáza­tunkat Jeleztük, hogy a III. Országos Tippelő Bajnokság befejezése után ezúttal is ki­írjuk a Téli Kupa Pályázatot. Ebben a pályázatban főleg az olasz bajnokság eredményeire, valamint a magyar csapa­tok téli mérkőzéseire és esetleg az Olasz Kupa mérkőzéseire kell tippelni. A Téli Kupa Pályázatban csak kész­pénz díjazás lesz. A pályázat tudnivalóit m­ához egy hétre közöljük. Addig is ta­nácsos figyelemmel kísérni az olasz baj­nokság eredményeit, mértés­ szerint is. HASISSnIA, NYArítyS&DC, K­auoMasani 4 A­vili , Rarets­ ales 680 AA3N­ telefon: M9-400 Ismeretlen ismerősök Néhány héttel ezelőtt egy kis Cikkünkben tréfásan ezt mondta a vidéken tartózkodó Kéri, a MAVAG kullancsa: Annyira felfrissült a csapa­tunk, hogy majd ha játszanom kell, ti legtöbbjére nem ismerek rá... Ez a tréfás mondás vasárnap a Szeged előtti mérkőzésen valóra vált. A MÁVAG nyugodtan készü­lődött, miközben Kéri odament Sztancsikhoz és így szólt hozzá: —. Kéri vagyok... Mit’e a másik: Sztancsik vagyok! így válnak néha valóra a tréfás mondások. ____________ * Azonnal igazolható, felsőiparis­­kolát, vagy ipari szakiskolát végzett mezőnyjátékost felvesz vidéki vas­ipari gyár. „I. osztály" jeligére ajánlatok a kiadóba. ilmallami vívás ATLÉTIKA M­A­CHER Üzletében csak IV., Városháza utca 8. szám sffs&r A lelkes Kispest nagyobb arányban is győz­hetett volna a széteső NAC ellen Kispest-Nagyvárad 1:0 (0:0) Góllövő: Egresi Kispest, 3000 néző. Vezette: Antay Dér lepte be a kispesti pálya fü­vét. Csak ott zöldel a gyep, ahol az előmérkőzés csapatai lekaparták a deret. A Kispest öltözőjében Pus­kás edző mellett Titkos szorgosko­dik a csapat körül. Puskás mondja, hogy az összeállásban nincs válto­zás. Kajdácsi homlokán még mindig tapasz virít, de mi ez a kis sérülés olyan keményköd­ésű legénynek, mint Kajdácsi’ 1 . A váradiak öltözőjében megtud­juk, hogy a­ csapat szombaton este rendben megérkezett a fővárosba. Az összeállításban is vált­ozás van: a gyenge formában lévő Kragsnai he­lyett Bzurgyi játszik a Kispest ellen. A két csapat tehát így áll fel: Kispest: Vécsey ■— Kajdolcsi, Gaz­dag — Hidasi, Villányi, Füzesi — Egresi, Nemes, Mészáros, Beke, Nagy. NAC: Solymosi ■— Záborszky, Demján — Ssurgyi, Juhász, Deményi — Kovács I, Kovács II, Sárvári, Bó­démi, Tóth III. AZ X. FfIBIDO Az első­ támadásokat a NAC­­vezeti, de Tóth, Matyi­ront, majd Deményi J10S470 elő reficiálét Vécsey lábbal védi ki. Kész Veszélyes kispesti lerohanó* _ követt­ezik a jobbszárnyon. A­ negyedik percben Egresi szépen szalad el, lapos kereszt­­labdáját azonban hogy nem éri el. Helyzet volt! Mészáros elől a 6. percben szögletre fld haza Dómján.. A kispesti . # támadások egyelőre veszélyesebbekn­e­k látszanak, a NAC*c*sajtássor nem tud kibontakozna. A 8. percben Egresi labdáját Solym­osit ki­ejti, Mészáros rajta,, van, de. Solyimosi­­nak lövi öt léptről. Ez is nagy helyzet volt. A k­emény talajon­­sokat csuszkálnak a játékosok. A Hi pei Hcba-n Napry eedzik mogi ígyéretes helyzetben. Sárvári lagását szépen húzza le Vácsey, majd a szögletet ér el. Tóth ITI rablétéből Bo­dola üres karmara lő, de Villányiba ált ad a labda. Négy percpel­­yét ejabb Bod­óla ka­­páslövését szorítja mellre Vécsey. A kispesi jobbszrrny lefutása ré­jén Mészárost szögletre szereli Dómján a bü­ntetőn belü­l­ A kispesti közönség 1-est követel, de alaptalanul. A 16. peréban Bodola a lesen álló Tóth Ili elé ad, Kaj­­dácsi szögletre ment előle, a szögletből újabb szöglet lesz, de egyik sem hoz ered­ményt. Kezd feljön®­ a N­A­C-csatársor, de a kilépést erélyiesen védekezik. A 20. percben a kispesti Nagy szép lövése em­berbe akad, majd Juhász szabadít fel. Bek© lövése erősen fölé ma­gy, Duramz­ik a játék. Jó NAC-támadást Kovács I­­lese ront el. Majd Béke­rorosz Tra­kszni ki­acsítik a közönsséggett A 23. percben az e­lőrejutó Dom­ján nagy lövészt védi sze­rten a kispesti kapus. Nemesi pompásan kitnfatja Mészárost, de ő óriási helyzetben késlekedik a lövéssel és Záborszky elirúgja előle a labdát. Beke jó pauzát Nyery nem éri­­, Egresi szüretet verekszik ki, szögletét Solymosi újabb szögletre tolja. A 81. percben Nemes indít jó támadást. Mészáros a be­húzódott Egresihez játszik, Egresi lövésé­ből azonban part lesz. A 31. percben Egresi megint szépen fut el, de beadásánál .Ns­ Sy ás Mésáro­s egy­mást zavarja és így oda a jó alkalom. Aztán Záborszky szögletre rúg a kitörő Mészáros elől.­ Ezek a Kispest percei. A NAC csak védekezik. A 36. percben Egresi becsapja Dómjául,­­ beadását Mé­száros Bak© elé fejeli, ő azonban léc mellé lő a nagy helyzetből. Nincs szeren­cséje a Kispestnek. Nagy jó beadását belül Bek© elrontja. A 43 percben Bodola 20 méteres szabadrúgása erősen mellé m­erv. Kispest támadása köbben ér részót a félidő­ SZÜNETBEN 8 binn­­psi öltözőben ez a jelszó: — Csak így tovább! Ha nem sikerült három helyzet, majd sikerül a negyedik, vagy az ötödik. A NAC öltözőjében a csúszós pályára panaszkodnak, amelyen a véradiak szerint nem alakulhat ki rendre játék. Damján lábát apa­ntjáró, a jobb lábfeje erősen meghúzódott. A „ FIiLID” Forr­ás után az első veszélyes roha­mot a Kispest vezeti, Solymosi lábbal népt a csatársor elől, majd Mészáros elöl szu­szkjtra ment Fábrovszky. Újabb két kis­pesti szöglet következik, van dolga a váradi védelemnek. A váradi csatárok próbálkozásait könnyen szereti a kispesti Védelem. A 4. percben Egresi fnt. Dom­­ján a lé­okon kívül dancsolja, de Egresié marad a labda, a 16-oson belül már­ sza­bályosan s­zel Dom­ján és így a kispes­tiek jogtalanul követelne­k i l­ est. A 8. percben óriási helyz is van a NAG-nak. Sárvári lapos labdát kap Tóth­ TTI-től, gyenge lövése Vécsejről kipattan. Sárvári újra rajta van, de Kajdacsi is Villányi is. Villányi lábáról a bal ka­pufa tövébe pattan a labda, végül Gazdag szabadít fel. Meleg helyzet volt. A NAC első komoly helyzete! A 14. percben Mészáros és Egresi vezet jó támadást, de Nemes pocsék lövései­­fejezi bi­ az akciót. A 15. percben Mé­száros pazar labdát ad Bekének, Beke szépen lő is, de Solymosi rajta van a labdán és második kísérletre birtokba is veszi. A 17. percben Kovács Ts gyenge lövése Vécsey zsákmánya. Tóth III be­­adását Gnedag szöglébre fejeli. Fordulatokban gc­’dig a mér­kőzés, de hiányzik a gól. A 15 percben ludasi elc­sip egy labdát a 16-os előtt, a behúzódó Egresihez emel, Egresi kapásból, mintegy 14 lé­pésről megvágja és a labda kö­zép tájon a felső léc alá vágó­dik. Védhetetlen gól. 1:0 a Kis­pest javára. A gól után is inkább a Kispest támad. A 34. percben Demján hazaadással ment. A váradi csatársor nem bír gólhelyzetet összehozni. A 28. percben Tóth III sza­badrúgásából Kovác, II­I oldalhálóba fejel. A NAC-ban most Kovács I a kat­jából Beke fölé lő. A 34. percben Egresi elől szögletre ment Záborszky, a szög­letből Mészáros lövését fogja Solymosi. Aztán Tóth III rohan le, de labdája a kifutó Vécseyben elakad, Bodola kapa­rintja meg, de Vécesy a 16-oson újból jól ugrik a labdára és Szögletre üti. A NAC most rákapcsol, de a kispesti védelem a hajrában is a helyén van. A NAC megint átcsoportosítja csatársorát. Most így állnak: Kovács I, Sárvári, Ko­vács II, Bodola, Tóth III. Ez sem vál­toztat a helyzeten. A kispestiek meg­mozdulásai mindig veszélyesebbek. Nagy elős megint csak hazaadással mentenek, majd Solymosi a 16-osra futva szedi le a labdát Beke fejéről A 13. percben Tóth Illának volna valamire való helyzete a 16-os sarkán, de rögtöni lövés helyett cselez és Kajdácsi közbelép. A kispesti Nagyot újból csak dancs árán szerelik. Szabadot rúg a NAC, amikor Antay a mérkőzés végét jelzi. A kispesti közön­ség mámorosan ünnepli győztes csapa­tát. Szögletarány 9:5 (5:9) a Kispest ja­vára. NYILATKOZATOK­­■ Papp János, a Kispest alelnöke: Érdemes volt Újvidékről hazautaz­nom erre a mérkőzésre ,­ pedig ez azt jelenti, hogy két éjszakámat ál­doztam fel, mert még ma este visz­­sza kell utaznom. A fiúk szívvel­­lélekkel és jól is játszottak, így csak győzni lehet. Puskás Ferenc edző: Szép játék, megérdemelt győzelem, nagyszerű játékvezetés. V. Jancsó Béla, a NAC ügyvezető elnöke: A pesti csapatok mindig a váradi pálya talaját szidják, pedig a kispesti pálya talaja rosszabb, mint a mi régi pályánké. Hatalmas balszerencsével küzdöttünk, nem ér­demeltük meg a vereséget. Hónai Ferenc edző: A talaj ke­mény volt, csatársorunk viszont puha. Ilyen férfiatlanul nem szabad a csatársornak játszania. bírálat A Kispest nagyon, is megérde­melte ezt a győzelmet. Sokkal lel­kesebben, több lendülettel és gólra­­töréssel játszott, mint nagynevű el­lenfele. A kispesti védelem és a fe­dezetkor pompásan játszotta szere­pét, nem engedte kibontakozni a váradó csatársort. A kispesti, csa­társor fiataljai viszont igen sokszor hozták zavarba a zavaros felállás­ban működő váradi védelmet és bi­zony nem egyszer volt sakk-matt a váradi védelem, amikor aztán már csak a szerencse mentette meg a góltól a váradiak kapuját. A váradi csatársor gyengébben játszott, mint az Újpest ellen. A mezőnyben itt-ott még­­elég szépen kevergették a lab­dát, de a kapu előtt erélytelenül működtek és ezzel a puha játékkal nem bírtak gólhelyzetet összehozni a keményen és okosan játszó kis­pesti védelemmel szemben. Talán mindössze egyetlen valamire való helyzete volt a híres váradi ötösfo­­gatnak, amelyet a csereberék még jobban elrontottak. Határozottan úgy látszik, hogy letörtek a váradi csatárok. Ha a Kispestnek, főleg az első félidőben némi szerencséje van, akár három gólos győzelmet is arathatott volna. A Kispestben Vécseynek nem sok dolga akadt, komoly lövést alig ka­pott. A három hátvéd közül Kaj­­dácsi volt a legjobb, de meglepően jól játszott Gazdag és a fiatal Vil­lányi is. Hidasi kiemelkedett a me­zőnyből okos, higadt fedezetjátéká­val. Füzesire sem lehet panasz A csatársor legveszélyesebb tagjának Egresi bizonyult. Sokszor derült a közönség, amikor a hatalmas Dom­­jánt faképnál hagyta. Utána a má­­sik szélső következik a rangsorban. Mészáros is lendületesen játszott, de helyzeteit elügyeltenkedte. Nemes­nek és Bekének nem volt jó napja. Passzaik rendesen rossz irányban haladtak. A váradi csapatban Solymosinak volt néhány remek védése. Nem rajta múlott a vereség. A védők kö­zül ezúttal Záborszkynak volt több sikere. Dom­icinnak nem ízlelt a csú­szós talaj. Szurgyi és Deményi meg­tette, amit tehetett, de ollókeresésük sokszor nem sikerült. Juhász csak a támadás támogatásában jeleskedett A kispesti középcsatárt inkább Zá­­porszkyra bízta. A váradi csatársor­ból senkit sem lehet dicsérni. Kovács II-t szinte teljesen elhanyagol­ták, pedig rajta rá­szőtt, hogy a legfris­sebb tagja a váradi ötösfogatnak. Antal hibátlanul vezette a mér­kőzést. g po­LTE­M A K­ÉT­­JELVÉNYT fetai. MO­ZSÁNYI J. IV, Váczi­ u. 36. Telefon: 182-217 Hétfő, 1941 december 1 Beérfcezési határidői Sec.­­• N­ óra Ujpret—Gamma Cl* FerencTáro*—Sztfftt! (1:») WMJTO—Újvidéki AC —......... SalBTO—MÁVAO Elektromos—Kelo*«»41| AC Kispest—Laptook (1:1) SzVSE—Lamport PiMAVAQ—Nagyváradi AC Pótversenyi A pontversenybe csak mérkőzés elmara­dása esetén kerül számításba, egyébként csak holtver­­senyt dönt el. Csaba! AK*-elvcsel B. Szegedi EAO—Topolya Sztlerinc­ AC—Wch­rit. SC ...■ I.... Gyömryszel AK^Cs. MOVB (Zárójelben — ha volt — a tavaszi eredmény.) Név (Jelige), lakhely: ................................ IMI*....................................................... Utca: „„.„„....„„„„­.Mimiimi: A beküldő aláveti misrit a feltételek­nek. Minden szelvényben ép és for­galomban levő használatlan 10 fillérre bélyeget kell mellékelni. Aki heten­­kint ötnél ifibb szelvényt küld, kö­teles ide keresztet (csillagot) tenni. Hl­fk­száros Timis Bajnokság 17 Beérkezési határidő: dec. I. 13 óra UjlwsW-Jjan1111* (1:2) Ferencváros—Szeged (2:3) WMFC—Újvidéki AC SalBTC-MAVAC Elektromos—Kolozsvári AC Kispest—Szolnok (1:7) SzVSE—Lampart­­ DiM­A VAG—Nagyváradi AG ...át. Pótverseny: A pontversenybe csak mérkőzés elmar­­ása esetén kerül számításba, egyébént csak holtver­senyt dönt el. Csabai AK—Obocaci B, Szegedi EAC—Topolya .,4...... Sztrerinci AC-^Wekerlt. SC Gj.Süvgyőri AK—Gj. MOVE (Zárójelben hn, volt •— a tavaszi eredmény.) Név (jelige): lakhelyi UtCa! ................................................IMN­M A beküldő aláveti másról ft feltételek­nek. Minden szelvényhez ép és for­­galomban levő használatlan 10 filléres bélyeget kell mellékelni. Aki heten­­kint ötnél több szelvényt küld, kö­teles ide keresztet (csillagot) tenni. ItHumJUtij A nagyszerű Gáspár akadályozta meg a Gamma győzelmét DiMÁVAG-Gam­m­a 1:1 (1:0) Góllövő: Túr­béki, Tóth I BEAC-pálya 1500 néző. Vezette: Boross P. A hideg mintegy négy fokos. A szokottnál jóval kevesebb közönség előtt előmérkőzést játszik a Gamma ifjúsági és kölyökcsapata. A BEAC-pálya talaja kőkeményre fagyott. Ez még nem lenne olyan nagy baj, csak a megfagyott görön­gyök a bokákat veszélyeztetik. A Gamma öltözőjében 2 óra után már együtt van a társaság. Király gyúró végzi az utolsó teendőit. A csapatban változás nincs. A DIMAVAG-öltözőben Csapkay edző vigasztalja fiait, akik a görön­­gyös pályára panaszkodnak. — Nem baj, fiuk, ami rossz ne­künk, az rossz a Gammának is —­ mondja az edző. Itt sincs változás a csapatban.. A csapatok összeállítása a következő: Gamma: Havas — Nádas, Kónya — Tóth I, Híres, Kemény — Kin­cse, Tóth II, Palatínus, Horváth, Patkoló. DIMÁVAG: Gáspár ~~ Vitéz Bo­­áti­, Felföldi — Tóth, Turán, Barta — Penderi, Füzér, Fazekas, Liptai, Turbéki. AZ I. FÉLIDŐ A DÍMAVAG kezd, de az első percben a Gamma támadása Tóth II lesén akad meg. Rögtön után Patkoló jó helyzet­ben elhamarkodva lő mellé. A dímavag­ig támad, Fazekas jó helyzetben van, de magas lövését Havas kifutással menti. Aztán Palatínus jó helyzetben a 16-oson lyukat rúg. A 6. percben dancsol a DÍMAVAG vé­delme, Tóth I szabadrúgását Gáspár ne­hezen védi. Ikk­es löki Fazekast, a sza­badrúgást Füzér fölé látvi. A 9. percben Kincses lesről indul, kapura tart, Gáspár kifut elé, a szélső át akarja emelni a labdát a kapuson és az átemelt labda hajszállal a kapu mellé kerül. A 11. percben szöglet a Gamma ellen. Ezt Liptai mallé fejeli. A 13. percban Fazekas kerül jó helyzetbe, de aztán Havashoz gurít. Egy perc múlva Kincses jó labdájáról Tóth II lekésik. Most né­hány percig szorongat a DÍMAVAG. Ha­vasnak sok a dolga. Lassan azonban be­lelendül a Gamma is, Jő, ügyes Tóth II- támadás után Kincses elöl Gáspár kifu­tással ment. A Gamma a DÍMAVAG kapuja előtt tanyáz. Palatínus azonban kétszer is jó helyzet­ből fölé lő — Félpálya kiadó! —, harsog a Gamma közönség. Mit ér ez azonban, ha a Gamma csa­társora gólképtelen. A 27. percben Tóth II keresése miatt Barta szabadrúgását Havas védi. A 30. percben gólt ér el a­­ DÍMAVAG. Egy ártatlannak látszó labdát Nádas rövi­den ad haza. Turbéki meglátja, hogy a labdát elérheti, ráfut, Havas kétségbe­­esetten rohan ki kapujából, de más késő. A kapus elől Turbéki az üres kapuba magasan bevágja a lab­dát. 1:0-ra vezet a SI­LM A VÁG! Nagy Gamma-ostrom következik. Pa­latínus, Horváth, majd Tóth II lövését fogja Gáspár. A 35. percben Horváth, a SR-osról­­S, a labda már gólnak látszik, amikor Gáspár pompás védéssel szög­letre ment. Továbbra is támad a Gamma. A csatár­sora azonban tehetetlen s ken­ etik­ Túl sokáig tartja a labdát. A DIMAVAG- védők mindig jókat érkednek, A 43­ pépé­ben Kónya Pomál elől fajlól ment, a labda lemét Tribékb­e­ kerül, a szélső lövése most azonban gyengén átkerül. A Gamma Tóth X. és­­­a Vituims révén támad, őm­ nem sok erődtménnyel. Az utolsó pillanatban még l’oudort veszé­lyeztet, aztán félidő következik. SZÜNETBEN A Gamma öltözőjében nagyon asende­­ven üldögélni, a játékosok, San­t-fvú mérgemen mondja: — Persze megint „tanárkodnak” a urak. Nádas a következőket mondja a gól­ról: — Sajnos, nem láttam, hogy Turbéki olyan közel áll. A dió&győrieknál Csapkay ezeket mondja: ... — Fiúk, ezek nyugodtan. Ezt a mérkő­zést meg kell nyernünk! Jobban vigyáz­zatok Palatínusra. Baj van a bőrüzegnk­kel, azokat igaz­gatják a játékosok kivonulás előtt. A II. FÉLIDŐ Nagy Gamma-roham vezeti be a II. félidőt. A 3. percben Turbéki előlt Ha­vas kifutással ment. A kapus kirúgásá­ból Valatinus nagy lövését Gáspár szög­letre menti. A szögletet Kincses íveli és Gáspár újra szögletre véd. A második szögletet a DÍMAVAG védelme tisztázza. A Gamma óriási erővel támad. Egymás­után viharzanak­ a támadások. A 9. percben pergőtűzszerűen lövöl­döz a Gamma csatársora, de hol a pom­pás Gáspár, hol a közvetlen védelem avatkozik jókor bele a lökésekbe. A 10. percben ismét a DiMÁVAG kapu előtt tanyáz a Gamma, a diósgyőriek kétségbeesetten védekeznek és egy lecsúszott labda Kincseshez kerül, aki két méterről pompás helyzetből a kapu mellé gurít. Rövid időre Palatínus lesz a jobbszélsőt és Kincses a középcsatár. De egy perc múlva visszacserélnek. A 16. percben Fü­zér és Fazekas helyet cserél. Turbaid egy összecsapásban megsérül, de rövid ápolás után tovább játszik. Kónya miatt szabadrúgáshoz jut a DIMÁVAG, Bohus rúgja, Havas biztosan védi. A 24. percben Tóth II a kapuba lő, de elő­zőleg már lesállás miatt a já­tékvezető fütyült. Utána Kónya szögletre ment Penderi elöl A Gamma még mindig óriási erővel ostromol A 27. percben Tóth II a karm­nak háttal állva pompás lövést küld kapura Gáspár azonban remekül véd. Kemény nagy lövése a DiMÁVAG-védőké­rfil szögletre jut. Ezt a tömörült DiMÁVAG menti. Híres dancsa miatt Bohus szabadrúgása Havas zsákmánya lesz. A DIMAVAG remekül állja a Gamma fergeteges támadásait. A Gamma el­szántan igyekszik javítani és a 33. perc­ben ez végre sikerül, Tóth I szerzi meg a labdát, átmegy két emberen és mintegy huszonöt méterről ballal óriási lövést küld a DIMAVAG kapujára. A váratlan lövés — és mert Gáspár az előtte állóktól nem jól látta a labdát —a Gáspár kezét érintve, a kapu jobb sarkában köt ki, i­ V Az összes sportcikkek szaküzlete Fegyver, lőszer és sportáru kft. ezelőtt Sterába é­s Plöki Vilmos császlr-út 33. sz.