Nemzeti Sport, 1942. november (34. évfolyam, 213-233. szám)

1942-11-02 / 213. szám

4 ITT A LEGTÖBB IDEJE hogy a Leton hajvíz ápolással a fejbőr visz­ketését, a haj hullását és a korpát megszüntesse Megmossa fejét jóféle shampon­­nal. Ezután bedörzsöli haját és fej­bőrét utasítás szerint a Leton haj­vízzel. A fejbőr viszketése megszű­nik, a hajhullás fokozatosan csök­ken, a Visszataszító korpázás elmú­lik. A haj növése erőteljesebbé vá­lik, mert a Leton hajvíz táplálja a hajgyökereket is. Hetenkénti rend­szeres Leton hajápolással haját so­káig épségben és szépségben tart­hatja. A Leton hajvíz szaküzl­etek­ben kapható. Kis üveg P 4.51, nagy üveg P 6.61. Főraktár és postai szétküldés: Hunnia gyógyszertár, Budapest, Erzsébet­ körút 56. Reme­kül f­ésülködhet és egész napon át tartja a frizurát a Leton hajemulzió. Egy üveg ára P 2.41. Jót tesz a tö­redezett hajnak is. Nem piszkítja a párnát és a kalapbélést. Nyilatkozatok a magyar öltözőből A magyar csapat öltözőjében ter­mészetesen igen nagy az öröm. Vághy Kálmánt és Kalmár Jenőt megéljenzi a válogatott, Vághy vi­szont Kalmárral és az öltözőben levő szurkolókkal éljenzi meg a győztes magyar csapatot. Perényi odamegy a kapitányhoz a labdával és kéri, hogy első válogtottságának emléké­re hazavihesse magával. Meg is kapja a 3:0-ás labdát. A magyar öltözőben így hangza­nak a nyiltkozatok: Zsengellér: Ha csatársorunk az I. fél­időben laposan és több keresztlabdával P­OLAR mű-, kulcsos- és hoki-KORCSOLYA& Maurer István Teréz­ körút 4. látszik, sokkal több sórt rúghattun­k vol­na. Ámbár nekik is volt helyzetük. Vécsey: A fiúk szívvel-lélekkel küzdöt­tek, nag­yobb arányban kellett volna nyern­­ink. Tóth György: Igen erős, per pro volt az a labda, amelyet kiejtettem. Tóth Matyi: Rettenetesen tisztátala­nul játszottak a svájciak. Szerencsére nem voltunk ijedősek. Vághy Kálmán szövetségi kapitány: Cs­ak köszönet illethet minden játékost, ezért a nagyszerű küzdelemért. Nem hagyták játszani a svájciakat. Szerin­tem szép mérkőzés volt amelyre a ma­gyar fiúk szíve, lelk­esed­ése és lényege­sen nagyobb tudása nyomta rá a bélye­get. Védelmünk nagyszerűen állta a harcot. Csatárainknak az volt a baja az I félidőben, hogy szinte az egész svájci csapatot od­aszorította a kapu elé és a túl n­agy tömörülésben igen nehéz volt helyzetbe és lövéshez jutni. A II. fél­időben, amikor a svájciak is támadg­at­­tak, akkor már többször jutott levegő­höz a magyar csatársor. A negyedik gólunk teljesen szabályos volt. Kolláth f­elállása tétlen lesállás volt. Egyénileg most nem akarok bírálni teljesítmé­nye­­ket.A tanulságok bírál­gat­ásával még rá­érünk. Sárosi III: Egy kissé erőszakosan ját­szott az ellenfél, és ezért kétszeresen megérdemeljük a győzelmet. Kalmár Jenő, a válogatott edzője: A nú lelkes, odaadó játéka minden elismerést megérdemel. Elégedett vagyok a csapat­tal, bár talán az jobbszárny, ha­­ jobban megértik egymást, több gólt is rúghatott volna Németh. 3:1-et jósoltam, de nem harag­szom, hogy 3:0 lett. Most látom, mi a különbség egy klubmérkőzés és egy vérremenő nemzetközi mérkőzés között. A jobb combomról legalább három tenyérnyi bort letapostak a gólom után. Megbün­tettek a gólért. Hej, ha az a fejesem nem csúszik fel . . . Kispéter: Remek mérkőzés- A védelem remekül játszott. Perényi: A magyar csapat keményen és jól játszott Pápay István dr szövetségi orvos: A svájci védelem nagyon durva. Négy já­tékosunk sínyli a mérkőzést. Németh, Bodola, Sárvári és Sárosi IIT. Sárvári: Nehéz küzdelem volt. Jogásznyelv Polgár egyizben szabályosan, felső­testtel távolítja el a labdától az egyik svájci belsőt. — Mi ez? — kérdi ijedten egy szurkoló. — Polgár-jog — nyugtatja meg sietve a szomszédja. Elkalandozás Bodola egészen a jobboldalra ke­veredik a labdával. Valaki meg­szólal: — Nem csodálom, hogy Dudás en­nyire elkalandozik. — Miért nem csodálja? ■— A kis Lukács cipőiben ját­szik! MARNIT­ tangóharmonika, gramofon,­­rádió szórakoztat József-körút 37. Szalayi Riókéi nehéz fiú volt, amíg­ ki nem kísért­em. Takács Béla gyúró: Ilyen keményen talán még sohasem láttam játszani a svájciakat. Kolláth: Nagyon nehéz, nagyiramú mérkőzés. Azt hiszem megérdemeltük . .. Polgár: ötgólos győzelmet érdemeltünk volna. Minellit magyar pályán már rég örökre eltiltották volna. Bodola: Megérdemeltük. Szűcs: Lelkesen és jól is játszottunk, így kellene ezt mindig... Rónai Ferenc, a NAC edzője: A sváj­ciak minden belemen­ése kimerítette a veszélyes játék fogalmát. Talpaltak és mindig ott hagyták a lábukat. Kraffer Károly, a NAC intézője: Gyenge svájci csatársor, túlságooan erő­szakos védelem, nagyszerű magyar csa­pat. A svájci főtitkár csatársorukban látja a bajt A mérkőzés után a svájci öltözőben igen gyászos vol a hangulat. A játéko­sok fáradtan meredtek maguk elé a pado­kon ülve. Csak a francia Svájcból szár­mazó játékosok között folyt rövid — pattogó hangon folytatott — vita, de ez is hamar elült. Kappan szótlanul állt az öl­töző egyik sarkában és amikor vélemé­nyét kérdeztük, elhárító mozdulatot tett a kezével és csak ennyit mondott: — Majd este . . . A vacsoránál . . . Csak Káser dr, a svájci szövetség fiatal titkára, — Gassmann utóda — tudott nyi­latkozni a látottakról. — A svájci csapat gyengébben ját­szott, mint Bernben Németország ellen. Különösen a csatársoruknak ment fel­tűnő gyengén a játék. A magyarok gyorsabbak voltak, fej játékukkal urak voltak a mezőnyben. Az első félidőben még kiegyenlítettebb volt­ a játék, szünet után azonban nyomasztóvá vált a magyar csapat fölénye. A győzelem megérd­emelt. A magyar csapatból Bo­dola és Perényi tetszett nekem a leg­jobban. A svájci csapatban meglepően jó volt Minelli, aki, úgy látszik, már kiheverte a műtét utóhatásait. Általában a svájci védelem nagyszerűen küzdött. Fink jól vezette a mérkőzést. Kispéter Sárvári nagyot esik és utána so­káig lent is marad a földön. Egy néző hirtelen elkiáltja magát: — Lássuk Kispétert! NB IL osztály Wesselényi-csoport Pénzügy—WSC 1:1 (1:0) Pasaréti­ út, 300 néző. Vezette: Kárpáti. Pénzügy: Bakonyi — Hering, Pöstényi dr — Rákosi, Balogh, Liszka I. — Har­gitai, Ordódi II, Ordódi I, Selmeczi, Antal. WSC: Vereczkei — Gulyás, Szebehelyi — Szőke, Csurgó, Kovács I — Csömör, Serege, Kulinyi, Molnár II, Kovács II. Változatos, élénkiramú mérkőzés. A WSC az utolsó percben lőtt góllal egyen­lített. Góllövő: Ordódi I. III. Kovács II. A játékvezető Szőkét és Rákosit kiállí­totta. Jó: Bakonyi. Balogh I a mezőny legjobbjai: Kering és Ordódi I. ill. Gu­lyás, Csurgó, Kovács I és Kovács II. BSzKRT—AMOTE 5:0 (1:0) Hévizi­ út, 400 néző. Vezette: Vay L. BSzKRT: Barak —1 Gombkötő. Biczó — Túli, Badojih, Sződi — Mészáros, Kraj­nai. .Takab Forgács Szabó III AMOTE: Roth — Fekete­ Győri — Ciegler, Szluka, Börzsei — Stefkó, Straub. Tavasz. Kádár, Hegedűs. A 7. egységesebb és erősebb fizikumú BSzKRT megérdemelten győzött. A II. félidő 20. percében a játékvezető a közönség többszöri bekiabálásai és sér­tegetései miatt beszüntette a játékot. A játékvezető Stefket, Straubot­ és Feke­tét kiállította. Góllövő: Krajnai (3) és Jakab (2. egyet 11-esből). Jó­ Gombkötő, Biczó, Mészáros és Krajnai, ill Fekete, Győri, Szluka és Hegedűs. Postás—GTE 3:0 (1:0) Ló­verseny tőr. Vezette: Szilágyi. Postás: Koncz — Csere, Horváth — Bódogh, Lo­rmosi, Varga — Bajkai, Karádi, Di Sandri. Csopaki Kerekes GTE: Kárpáti — Varasdi. Szalai — Miklós. Barátki. Pápai — Hollósi Simon. Máyer, Reiter, Sinka. A 35. percben Baj­kai beadását Karádi fejeli be. Szünet után a 15. percben Varasdi a gólvonalon kezez és a büntetőt Horváth értékesíti. 2:0. A 28. percben Karádit a játékvezető kiállította. A 38. percbn Solymosi bomba szabadrúgása jelenti a harmadik gólt. Jó: Horváth és Solymosi, illetve Varasdi, Pápai és Simon. KTK—Cs. MOVE 1:0 (0:0) Gyöm­rör­ út. Vezette: Király. KTK: Szlatarics — Ladányi, Reibl — Balázs, Weiner, Pintér — Lindler, Tóth.. J-Tochstein. Fata: Piesmayer,­­ Cs. MOVE: Oláh — Bakonyi, Kerti — IFogarasi, Horváth I, Kovács — Most, I Láger,­­Horváth II, Stark, Kardac. Az első félidőben inkább a csepeliek vannak fölényben. Szünet után erősen feljön a KTK és Sindler góljával győz .Tó: Reibl, Weiner, Hochstein és Fata, illetve Oláh, Bakonyi, Kerti és Most. Hungária—BEK 2:1 (1:1) Váci-út. Vezette: Blicskei. Hungária: U­jfalusi — Domok, Endresz — Nagy II, Kosaras, Tóth — Szabó, Mu­­haros, Lovas, Hernek, Nagy I. BLK: Ruzsa — Pogács, Zurián — Bursi, Siroki, Gug — Bánfalvi, Pénzes, Korályi, Jáger I, Rácz II. A lelkesebben és minden részében job­ban játszó Hungária megérdemelte a győ­zelmet. Góllövő­: Lovas és Szabó, ill. Já­ger. Jó. Kosaras­­a mezőny legjobbja. Dömök, Hernek és Ujfalusi, ill. Siroki és Gug. ZDSE—SzAC 2:2 (1:0) Keglevich-u. 1000 néző. Vezette: Pozsonyi. ZDSE: Horváth — Molnár, Zubián — Koffer, Velkei, Fekecs TI — vitéz Su­kár Szuisák, Sárvári, Fekecs III, Gábor. SzAC: Lukár — Kovács II, Kohut­ II — Haraszti, Kovács Simon — Kovács IV, Kovács III, Göblyös, Deák, Kor­mos. Az utolsó pillanatig igen izgalmas, gyönyörű mérkőzés. A döntetlen ered­mény igazságos. Gól­lövő: Sárvári és vi­téz Suhai. ill Deák és Kovács III. Jó: Zubián, vitéz Suhai és Lantok. ill. Deák, Kovács II .* Kovács III. Rákóczi -csoport MÁVAG—Miskolci VSC 4:2 (2:2) Kőbányai­ út, Vezette: Bellányi. MÁV­AG: Piánk - Bánfi, Szabó - Bu­ják­i, Kovács, Muszka — Gál, Bakó. Né­meth II. Tölősi. Nagy III. MVSC: Kövesfalvi — Lévai. Lechner — Halász. Rozgova. Csorba — Balogh. Bárt­­fai, Regőczi. Farkas I. Kovács II. A vendégcsapat lelkes játékáért dön­tetlent érdemel volna, bár a helyzetek alapján a MÁVAG győzelme megérde­melt Góllövő: Töllesi (2), Bán­fi és Bakó, ill. Bárt­fai és Regőci. A játékvezető Németh II-t. ill. Baloghot kiállította. Jó: Bánfi, Szabó. Muszka. Töllösi és Nagy III. ill. Lechner. Halász, Regőczi. Farkas I és Kovács II. Kassai RAG—Lam­part 3:2 (0:0) / Wekersetelep. Vezette: Nógrádi. KfEAC: Duboveczki — Gyimesi. Po­lacskó — Takács. Lendvai. Ambrus — Horváth. Bodoni Rákhely. Pásztor. Bán II. Lampert. Zentai — Havas. Haraszti — Purceld. Varga I. Zimonyi -~ Kurucz. Pfiszter. Lukács. Steiner. Koszecz. Nagyáramú, változatos kemény mérkő­zés. A KRAC nagy lelkesedéssel ját­szott. Zentai az I. félidő 28. percében megsérült és ettől kezdve a Lampart 10 emberrel játszott. Varga 11 eset Dubo­­veczki kivédte. Kuruc­ot a játékvezető kiállította. Góllövő: Rákhegy (2) és­­ Bo­doni, ill. Varga I­­ll­esből­ és Purceld. .Tó: Gyimesi. Ambrus. Bodoni és Pász­tor, ill. Havas Purceld és Lukács. Széchenyi-csoport Hangya—Szombathelyi FC 3:2 (1:1) Üllői­ út, 10.000 néző. Vezette: Matisz. Hangya: Ernel — Németh II. Németh I — Fukar. Gyetvai II. Sztanek — Dé­vai. Pető. Vámos. Szabó. Maróti. SzFC: Fehér — Farkas. Szakál — Lis­­nyai, Lóránt. Salamon —- Horváth I. Deák. Páncél. Viktora. Boda. Hatalmas iramban indul a játék. A­ szombathelyiek vezetnek több támadást. Csatáraiknak azonban semmi sem­ sike­rül. A 15. percben Viktora beadását, Horváth I a hálóba lövi. 0:1. A félidő végén Maróti lövését Fehér fogja, de azután a hálóba ejti. 1:1. Szünet után Dévai szerzi meg a vezetést, 2:1. Hor­váth egyenlít, 2:2. Nem sokkal később Fehér kiejti a labdát és Maróti bevág­ja, 3:2. Jó: Németh II, Gyetvai II és Ma­róti, ill. Lóránt. Szakál és Páncél. M. Pamut—Tatabányai SC 4:1 (2:1) Berlini-u. Vezette: Barabás. MPSC: Tóth — Wittmann, Káspár — Stefkó. Bebes. Fazekas — Garamvölgyi. Benkó II. Kurics. Só­ti dr. Bors. TSC: Kubák — Tri­fák ősi. Prechsler — Szabó. Paksa. Smadla — Csermák. Ko­vács. Székely. Csíki. Jancsu­k. Igen változatos játék. Tatabánya végig lendületesen harcol s egyenlő elenfet. A Pamut nagyobb tudását óriási küzdő­képességgel ellensúlyozza. A szünet után a 23. percben a Pamut kapuja előtti ka­varodásban Bebej a hálóba kapaszkodik és súlyától a jobb kapufa kitörik. A já­ték félbeszakad. Góllövő: Garamvölgyi (31 és Kurics, ill. Csíki. Jó: Garam­völg­yi, Stefkó és Solti dr. ill. Prechsler, Paksa és Csíki. Zrínyi-csoport Zentai AK—GSE 3:2 (2:1) Budafok. Vezette: Berda. ZAK: Körösi — Istvánczy, Vereckei —­­ Lázár, Tábori, Makkai — Lakatos, Gondi, Borbély, Juhász, Újházi. GSE: Fürdős — Kiss, Németh — Csurgó III, Nagy, Csurgó I — Rósa, Orbán, Kuti Kiss II, Varga. Jóiramú mérkőzésen végig a GSE tá­madott többet. A lelkes zentaiak azonban nem ismertek elveneezett labdát. Csupaszív játékukkal megérdemelték a győzelmet Góllövő: Borbély (2) és Lakatos, ill. Orbán és Nagy (11-esből). Jó: Borbély, Tábor és Lakatos, ill. Nagy, Németh és Csurgó ! 190 M A sport vezető személyei elégedettek Az OSK páholyában vitéz Tárczay Feli­­cides Román dr., a TST vezetője, vitéz Kudriczy István vezérkari ezredes, a le­venték országos parancsnoka és Misángyi Ottó dr., az OSK vezetője izgulta végig a mérkőzést az OSK több vezető személyi­ségével Az OSK páholya mellett az MLSz páholyában Gidófalvy Fál dr., az MLSz elnöke ült a szövetség főbb vezetőivel, fő­leg vidékiekkel. A mérkőzés végén az alábbi nyilatkoza­tokat kaptuk: Vitéz Tárczay Felicides Román dr.: Az első félidőben­­rengeteg sok bravúros tel­jesítményt láttunk mindkét részről. A ma­gyar csatársor óriási küzdelmet vívott az acélkeménységű svájci védelemmel. A má­sodik félidőben jött ki a magyarok na­gyobb tudása. Remek küzdelem volt, leg­jobban Perényi, Szűcs és Bodola tetszett. De a magyar csapat minden tagja dicsé­retet érdemel. Misa­­gyi Ottó dr: Az első­ félidőbeli állandó magyar tám­áláshullámok fel­őröl­ték a svájciak erejét és ellenéllóké­­­pő­ségét. A második félidőben azután be­teljesedett a svájciak sorsa és meg kell mondanom, hogy­­sok svájci játékos alat­tomos szabályta­lanságai nagy visszatet­szést keltettek. Technikailag magas szín­vonalon állott a mérkőz­é­s és ez a közel negyvenezres tömeg valóban megérdemel­te, hogy ilyen gyönyörű győzelemnek a tanúja lehetett. A tömeg viselkedése azonban dicséretet is érdemel-Gidófalvy Pál dr. Megérdemelte a ma­gyar csapat ezt a győzemlet. Sőt! Ha jobbszárnyunknak helyén van a szíve, akkor még nagyobb lehetett volna a győ­zelmünk aránya Gratulálok a magyar csapat minden egyes tagjának. Ferenczy Emil testnevelési előadó: Nem hittem, hogy Perényi ilyen jól tud ját­szani. A magyar védelem egéészen kiválót nyújtott és ha a csatársorunknak csak egy kicsit jobban kifut, akkor legalább öt gólt rúghatott volna. Juhász István, a Gamma vezérigazga­tója: Nekem az tűnt fel a mérkőzésen, hogy a közönség nem volt olyan tüzes hangulatban, mint ilyen mérkőzéseken má­r m­egszok­tuk. Szakembereink véleménye Darnay László dr, a Ferencváros ügy­vezetője: A magyar csapat állandó fö­lényben játszott, a csatársor azonban sok­szor ,,gyengélkedett". Az volt a legna­gyobb baj, hogy nem vál­togatl­ták a szár­nyakat. Tóth István, a Ferencváros sportigaz­gató­ja: Eleinte idegeskedtek a fiúk, az­tán biztosan győztek. Vitéz Ginzely Dénes, az MLSz társel­nöke: Megérdemelte a győzelmet a ma­gyar csapat, bár az elején nehezen ment­ neki. Vitéz Harasy Olivér, az Újpest főtit­kára: Szívvel játszottak a fiúk. Zsengel­­lér nagyon hiányzott a csatársólból. Kutrucz János edző: Két-három­ játé­kosunk bizony gyengén szerepelt öt góllal kellett volna győznünk. Darvas Albert szövetségi edző: Több gólt kellett volna rúgnunk. Negyedi Ferenc, az ET elnöke: A ergő- 7,elemnek örülök, de a játék nem elégí­tett ki. A védelem — Tóth bizony­tala­n­­kodásától eltekintve — megfelelt, a e-na­­Járosi azonban roppant ezétetően ját­szott. Főleg a jobbszárny. Perényi ra­gyogó! Moldoványi, játékvezető: A negyedik gól szerinte teljesen szabályos volt, mert Németh tétlen lesen állt. Garas Lajos, a Csepel igazgatója: Erősiramú, élvezetes játék volt. Tasnády József, a Törekvés intézője: Kár, hogy a váradi csatárok csak egy­másnak adtak labdát. A jobbszárny nem nagyon tetszett. Turán István, a DIMAVAG közép­­fedezete: Több gólt is rúghattunk volna. Perényi a mezőny legjobbja volt. Lukács Ede, a Ferencváros jobb­­szélsője: Nem játszottunk, rosszul, de jobban is mehetett volna. A negyedik gól szabály­os volt. Toldi Géza: Az első és az utolsó húsz perc tetszett inkább, a belső hármas gyenge. Perényi és Polgár pompásan játszott. Felkay Ferenc őr, székesfővárosi ta­nácsnok: A svájciak csatársor nélkül jöttek. Kissé túl keményen is játszottak. Gyarmathy Mihály, az MLSz főpénz­tárosa: Inkább küzdelem volt, mint játék. Lenkey Imre: Érthetetlenül gyenge csapattal jöttek a svájciak. Kulcsár Sándor, a budapesti kerület főtitkára: Jobbak voltunk, a jobbszár­nyunk alig volt játékban, de ebben nemcsak ők hibásak. Sebestyén Mihály dr, az OFB elnöke: Csak a védelmek tettek ki magukért. Jeney Rezső, a NAC elnöke: Boldog vagyok. Külön öröm a számomra, hogy So­nos — A svájci hátvédek, sajnos, nem hasonlítanak az újpesti vezetőkre. __ f ff — Ne­m engedik el olyan könnyen Tóthot és Némethet! a nagyváradi fiúk ilyen remek önfelál­dozással küzdöttek. De nagyon jól ját­szott Szűcs, Sárosi, Polgár és Szalay is. Ném­ethy Imre, az északi kerület elnöke: Lelkesedésünk, mindent elsöprő lendüle­tünk és balszárnyunk kiváló játéka ér­lelte m­eg ezt a nagy sikert. Védelmünk szi­lá­rd­aá­ga örvendetes. Szű­cs Elemér, az erdélyi kerület elnöke* A magyar csapat szellem© óriásit javult és a győzelemben ennek is nagy rósz© volt. Kiválóan játszott a magyar csapat baloldala Peré­nyi a legjobb magyar já­tékos volt. Hétfő, 1942 november 9. A svájci szaksajtó képviselője is a csatársorokat okolja Schichten - zürichi Sport munkatársa. Katasztrofális játékot nyújtott a svájci csapat. A támadósor teljesen csődöt mon­dott Ennek következtében a fedezetsor túl volt terhelve és így hátul elkerülhe­tetlen volt előbb-utóbb az összeomlás. Véleményem szerint az első félidőben a magyar csapat mezőnyfölénye nagyobb volt, de akkor a svájci védelem még bírta erővel. A háromnapos utazás különösen ott éreztette hátrányos hatását a svájci játékosokra, hogy figyelmüket nem tud­ták eléggé összpontosítani a játékra. Régi rókáira — Minelli, Springer, Guerne, Vernat­ — ez persze nem érvényes any­­nyira, mint a fiatalokra, akik teljesen fe­jüket­ vesztve kalandoztak ide-oda. A svájci balszárny teljesen kiesett a játék­ból. Rebi szinte semmit sem nyújtott, Walacek teljesítménye sem volt értékes. A svájci csapat legjobbjai véleményem szerint a következők voltak: Springer, Rickenbach és Minelli. Huber derekasan védett. Guernére sem lehet panasz, legfel­jebb az, hogy az első gólban ő volt a hi­bás Elől senkit sem lehet kímélni a csa­patból. A magyar csapatban nagyon tet­szett nekem a védelem világos vonalveze­­tésű játéka. Sárosi keménysége jól érvé­nyesült a mi puha balszárnyunkkal szem­­ben. Nagyon jó volt Bodola. Tóth III. csinált ugyan néhány kezdetleges hibát, ezt azonban teljesen jóvá tette néhány csodás húzásával. A jobbszárny gyengéb­ben játszott. Voltaképpen a magyar csa­társor számomra csalódást jelentett az első félidőbeli játéka alapján, mert ilyen nyomasztó fölényből,­­ ha nem is több gólt, de mindenesetre több érett gólhely­zetet kellett volna kidolgoznia. Szünet után azután egyéni teljesítményükkel kö­szörülték ki a csorbát a magyar csatárok. Kla­sszisfölénnyel győzte le csapatiunk a keményen ellenálló svájciakat Ez a diadal méltó párja a zűriemnek. A magyar tizenegy nagyszerű játékkal bizonyította be hogy újra a csúcs felé halad Gólokban ki nem fejezett klasszis­­fölénnyel győzte le a küzdőerényeiről közismert Európa legjobbjai közé számító Svájcot. Jellemző, hogy a nemrég lezaj­lott német-svájci mérkőzést a svájci sajtó ,,Euróai döntő’’-nek nevezte. Nos, a magyar labdarúgásnak is van egy kis beleszólnivalója ebbe a döntőbe! Az idei NB I küzdelmük alatt a magyar labdarúgás átlagban már sohasem látott fejlődést mutatott, a mezőny tömörré vált, egyre több jó játékos tűnt fel. Hogy nincs baj a magyar labdarúgás csillogó kirakatával, tíz féltizeneggyely a válogatott csapattal sem, azt a svájciak elleni győzelem bizonyította ragyogóan. Erre a győzelemre, erre a játékba építeni i­lyet továbbra is. A mérkőzés óriási magyar fölényt ho­zot, egyik magyar támadás a­­ másik után gördült, egyik lövést a másik u­tán adták le csatáraink. Az első negyedóra fergeteges irama ezúttal nem volt szalm­a­­láng, mert ha később be is állt egy kis ellanyhulás, a második félidőben megint újítani tudott a csapat s elérte az első percekben diktált iramot. A játék képe meglehetősen egyoldalú volt. Mi támad­tunk, a svájciak védekeztek). A magyar csapat nagyszerű lendületén kívül ennek az oka még a svájciak által követett alakzatban is található, ők már kezdet­het, négy ember tartanak hátul, a két hátvédet és a két szélsőfedezetet s ezért van szükség arra, hogy az összekötőiket alaposan hátravonják. Az első félidő úgyszólván teljesen a mienk volt, a svájciak csak a második félidő derekán támadhattak, ezekre azonban a magyar védelemnek megvolt a kellő elenszere. A svájciak megszokott haditerve ezen a mérkőzésen nem vált be. Védelmük ugyan tömören ellentállt (ameddig tudott) az ellenfél rohamainak, előretolt csatáraik azonban, akikkel meglepetésszerű előre­vágott labdákkal rajtaütésszerű támadá­sokat szoktak vezetni. — Jó helyen vol­tak most a három magyar hátvéd ke­zeiben! A legritkább esetben sikerült a svájci támadásoknak kibontakozniuk. A magyar csapat szerkezetileg , kifogás­talanul volt felépítva. Pontosan fedező védelmünk kellő biztonságot jelentett szá­munkra mindig s rends­zerint már a fél­pályáról küldte vissza a labdát t­átvéd­­hármasunk. A mezőny­játékot ellátó négy ember (a két­ fedezet és a két összekötő) között két kiváló formában lévő ember akadt, Perényi és Bodola­ elől pedig, főleg balszárnyunk révén, egyre másra veszélyes támadásokat tudtunk vezetni. Nem volt a csapat minden részében tö­kéletes, de meg kell máris jegyeznünk, hogy Vághy Kálmán elgondolásai éppen azokon a pontokon váltak be, amelyek­ben a közvélemény már nem egészen volt biztos. Vághy áldotta meg végül is a kis Percnyivel a balfedezet nyitott kér­déséi s a végét-, a legbizonytalanabb he­lyen ragyogott legfényesebben a magyar labdarúgás tehetsége. Vághy volt a­z, aki Polgárhoz is ragaszkodott, noha a Ferenc­város kitűnő kullancsának a teljesítmé­­nye az utóbbi mérkőzéseken halványabb­nak látszott. Vághyt igazolja a jobbhát­­véd megoldása Szűccsel, egy népi ott ját­szó játékossal. Megérdemli lelát ezekért a dicséretet, kitűnő edzőjével, Kalmár Jenővel együtt. A svájciak játéka helyenként kissé túl­ságosan kemény volt, de a mieink játé­kába is kicsúszott néhány dancs. Ez fő­képpen a második félidőben fékezte le gyakrabban a játékot. Komoly sérülés azonban szerencsére nem akadt. Lakodalmi hangulatot természetesen hiba lenne teremteni, ez még akkor is hiba lenne, ha a magyar csapat féltucat gólt lőtt volna, ahogy azt. a játék képe és a helyzetek alapján nyugodtan megtehette volna. Vannaak még javítanivalók. — ez különösen a csatársorunk játékára vonat­kozik Mennyivel jobb érzés azonban, ha ezeket a tanulságokat diadalmas mérkőzés után vonjuk le. Több keresztlabdával, a csatársor közepén kissé nagyobb átütő­­erővel a gólarány katasztrofális is lehetett volla a svájciak számára.­­ Három alalt rúgni, egye­t sem­ kapni. A nagyszerű teljesítmény ez, különösen, ha m­eg go­ndol­­ju­k h­ogy ez a gól­arány a mérkőzés alapján a svájciakra nézve hí­zel­grül. A magyar labdarúgón egyik szép ün­nepnapja volt ez a diadal, amely han­gulatában a legnedás zürichi győzelemre emlékezt­et. " Rékán? igen kellemes meglepetés az egyéni teljesítmények közt A Hirigyas csapatban egyénileg Perényi volt a csapat és a mezőny legjobbja. Az Antal játékos játéka a legkényesebb igényeket is kielégítette Nagyszerűen kezdett és a játéka végig egyenletes tel­jesítményt mutatott. Nem volt vissza­esés a játékában, kiválót nyújtott. A magyar csapat nagy fölényében igen nagy metz­e volt a nagyváradi já­ték cél­nak. Olyan labdákat adott előre, amine­­ket csak a legkiválóbb fedezeteinktől lát­hattuk. Mimién labdája szinte a fű alatt jutott előre Perényi volt az a játéko­sunk, aki a labdáit a földre vitte le és ezáltal könnyű volt azokat a csatáraink­nak átvenniük. Szerelései rendre sike­rültek, mert nagysz­erűen megérzi a leg­alkalmasabb pillanatot a közbelépésre, a tol is fejelt. Talán egyetlen hibájának azt róhatjuk fel, hogy néha kissé to­vább tartotta a labdát, mint kellett volna.­­—Perényi után roltar ———~“ volt a magyar csapat legjobbja Pedig sokan voltak, akik már nem bíztak eb­ben a derék játékosban. Polgár azonban megmutatta, hogy erejének és tudásá­nak még mindig a teljében van Semmit nem kockáztatót, tökéletesen lefogta az középcsatárát. Már az első is kiválóan játszott, a második félidőben azt­án még fokozta a jó telje­­sítményét. Nyugalmával és megbízható­ságával oszlopa volt a csapatnak Meg­lepetésre, sok jó passzt is küldött előre A sokszor megcsodált, rúgótechnikája most is teljes fényében ragyt­ írott.