Nemzeti Sport, 1943. szeptember (35. évfolyam, 171-191. szám)

1943-09-02 / 171. szám

­ Három harmadot játszottak szerdán délután a válogatott j­elöltek Az első harmadban a fehérek 3:0-ra, a másodikban a pirosak 5:1-re verték a törekvést, a harmadikban egymással játszottak a válogatott jelöltek A szeptember 12-én esedékes ma­gyar-svéd válogatott mérkőzésre való készültükben szerdán délután a bihari utcai pályán tartották első közös edzésüket válogatottjelölteink. Erősen előre hajló időben délután 4 órakor már együtt van a gárda, csak Mikó, Biró és Bodola hiányzik. __ Bodolának én adtam engedélyt a távolmaradásra — mondja Vághy Kálmán szövetségi kapitány. — Az üzleti ügyeit kell elintéznie, mert különben nem tudna elmenni a finn­svéd portyára. Sós Károly, a Gamma edzője je­lenti a szövetségi kapitánynak, hogy Mikének, a Gamma középcsatárának a lába nincs rendben. __ Miért csak most jelentik ezt nekem !­­—- kiabál a kapitány. Most nincs tartalék középcsatárom" A kapitány intézkedésére Király Imre gyúró már-már elindul Szent­­lőrincre Deákért, a SzAC közép­csatáráért. Az öltözőben a többiek már mind jelen vannak, csak Biró Sanyi hiányzik. Megérkezik Hidegkúti, az Elektromosok balösszekötője is. __Bodola helyére Hidegkútit hív­tam meg a mai edzésre — magya­rázza Vághy Kálmán. Fél 5 tájban aztán Kalmár Jenő szövetségi edző sürgetni kezdi a já­tékosokat a­ készülődésre. __ A Törekvéssel csak 5 órakor játszunk két két kapura — közli az edző. — Addig erős bemelegítő gya­korlatokat és labdázást tartunk. Jóval később megérkezik Bíró Sanyi is. . . .. — Deák is jönni fog! — jelenti Király Imre gyúró a szövetségi ka­pitánynak — mert telefonon össze­köttetést tudtam kapni a játékos elnökével. Autóba ültetik őt és úgy jön az edzésre. A játékosok szeretnének már a pályára menni, de megered az eső és ezért még nem indulnak ki a Sryepre. Vághy Kálmán tehát föl­­használja ezt és néhány lelkesítő szóval magyarázza el a játékosok­nak a svéd mérkőzés fontosságát. — A csapat korszerű rendszerben fog játszani — közli a kapitány — aki úgy gondolja, hogy ez nem ta­lálkozik a felfogásával, szóljon ne­kem, mert én egységet akarok a csapatban a svédek ellen. Ezen a já­tékon is azt kívánom, hogy egy mindért és mindenki egyért játsszék. Aztán Kalmár Jenő ad játékbeli utasításokat a játékosoknak. Legfő­képpen a mérkőzés alatti váltásokra hívta fel a fiuk figyelmét. Öt óra tájban aztán fehér mezben kivonulnak a játékosok. Az eső ki­tartóan esik. Kalmár vezetésével bemelegítenek, különböző labdagya­korlatokat végeznek, aztán jóval 5 óra után a Törekvés ellen így áll­nak f­el: _ . Tóth — Rudas, Polgár — Sárosi III, Szűcs, Párándy — Egresi, Zsen­­gellér, Sártéri, Szusza, Tóth III. A Törekvés összeállítása: Polócz II — Lőrinczy, Bánkúti —­ Bujáki, Róják, Kiss III — Petrovai, Lukács, Gál, Déri, Garamszegi I. A játékot Polgári vezeti és körül­belül 200 néző előtt (nem volt zárt e kapu) kezdődik a játék. Már a második percben Sárvári megszerzi a válogatott első gólját. A középcsatár ballábas lövése a jobbk­apufáról kerül a hálóba. 1:0. Állandóan a válogatott támad. Az eső is eláll. A 10. percben Zsengel­­lér a gólszerző. 2:0.­­ Lassan belemelegszik a váloga­tott csatársora és néhány szép tá­madást is vezet. Sárvári kerül jó helyzetbe, de nem veszi észre, hogy Egresi tisztán áll a kapu előtt. — Sárvári, miért nem adtad le a szélsőnek ? — kiált be a pályára Kalmár Jenő. Vághy viszont a lelátón ülő „tar­talékoknak“ kiált fel: — Tessék bemelegíteni! Szép akció után Zsengellér újabb gólt szerez. 3:0. A csúszós füvön a labdával jobben bánni tudó válogatottak nagy fö­lényben játszanak. A csatársor jobbszárnya — Egresi —Zsengellér — igen jól mozog, ka­jó. A Törekvésben k­lönösen Egresi Déri tetszik. — Dérit kellene a válogatottba tenni — hangzik a lelátón. 30 percnyi játék után vége az első harmadnak. A második harmadra piros mez­ben így állnak fel a válogatottak: Csikós — Olajkár II, Biró — Hor­váth K., Balogh, Nagymarosi — Egresi, Marosvári, Deák, v. Hideg­kúti, Tóth III. — Nincs elég tartalékunk és így Egresi és Tóth III ebben a harmad­ban is játszik — mondja Vághy Kálmán. A Törekvés is változtat. Most Kristóf, Deák, Kun és Németh kap helyet a csapatban, Garamszegi­­ pedig hátramegy balhátvédnek. Ismét fölényben játszik a váloga­tott. Pedig ez a „második" csapat — mondja valaki. Hidegkúti labdájával Tóth III még a kapust is kicselezi, aztán ké­nyelmesen a hálóba helyez. 4:0. Deák nem tetszik, mert háromszor egymásután nagy helyzetben hibáz. Nem így azonban Tóth Matyi, aki közelről az ötödik gólt lövi. Balogh összefejel, vérzik és kiáll. Nagymarosi megy a helyére. Aztán Deák jó labdájából a fürge Egresi fejel gólt. 6:0 Nincs nagy játék, igaz, nincs is erre szükség, mert a Törekvés is fél­gőzzel játszik. A 15. percben Hideg­kúti lő szép gólt. 7:0 Balogh tapasszal a homlokán visszatér, tovább játszik. A 23. percben Tóth III beadását Deák behelyezi. 8:0. Rögtön utána Déri elfut Olajkár mellett és pom­pás gólt lő. 8:1. Utána vége a második harmadnak A harmadik harmadban egymás­sal szemben állt a két válogatott így állnak fel: Fehérek: Tóth — Rudas, Polgár Sáross­ól, Szűcs, Pázmándy — Egresi, Zsengellér, Sárvári, Szusza, Tóth m. Pirosak: Csikós — Olajkár H. Biró — Horváth, Balogh, Nagy­marosi — Petrovai, Marosvári, Deák, Hidegkúti, Déri. Ebben a harmadban sokkal na­gyobb kedvvel mozognak a játéko­sok. Feltűnik, hogy Szűcs sántikál­­va játszik, így aztán Deák el tud menni mellette és a 7. percben a ver­­tődő Tóth mellett a balsarokba 1:0. A pirosak jobbak, mert Horváth és Nagymarosi tömik a csatáraikat ismét Deák le, de Tóth most szépen véd. Szűcs kiáll. Kalmár Jenő, az edző áll be helyére. — Nem akarom erőltetni a lábam inkább kiállók — mondja Szűcs. Zsengellér közeli lövését Csikós majd Marosvári lövését Tóth szépen védi. A 15. percben Egresi elfut, lö­vését Csikós védi ugyan, de a csú­szós labda mégis bejut a kapuba és Sárvári már csak beljebb segíti Egyenlítettek a fehérek. 1:1. A harmad végén erősít a fehér csapat. Mégis a pirosak jutnak újabb gólhoz. Rudas nem tudja Dérit tar­tani. A szélső lő, Tóth nehezen védi, a labda azonban Deákhoz kerül és máris 2:1. Egy perc múlva Petrovai beadá­sát helyezi hálóba. Deák. 3:1 a piro­sak javára. Aztán nemsokára vége a játéknak. A rosta után beszélgettünk Vághy Kál­mánnal s ő ezt mondotta: — Meg vagyok elégedve, többet láttunk ezen a délutánon, mint a két bajnoki for­dulóban együttvéve. A kép megnyugtató, a csapat körvonalai kezdenek kialakulni. (Szavaiból azt vesszük ki, hogy a fehér­­ingesek közül, két játék­os kivételével, mindenki elutazik. S természetesen Bodola útj­a is biztos.) A játékosok formája ál­talában megnyugtató, egyik-másik játé­kosnál erőnléti hibák vannak, túl sokat szedtek magukra a nyáron. A pirosinge­­sek komi különösen Olajkár is tetszett, őt alighanem magunkkal visszük. A rosta után a válogatottak együtt uzsonnáztak és megbeszélték az út különböző kérdéseit. A kapitány különö­sen arra volt kiváncsi, hogy ki idegen­kedik a repülőúttól é­s ki nem. * Késő este sikerült megtudnunk­­ annak a 15 játékosnak a nevét, aki a svéd-finn portyára elutazik: Tóth György, Csikós, Rudas, Pol­gár, Olajkár II, Sárosi IH, Szűcs, Nagymarosi, Horváth K., Egresi, Zsengellér, Deák, Sárvári, Bodola, Tóth I. Nagyszerűen beváltak a fiatalok a SSE-ben Ay, NB II-be került tarjáni csapat nagy­szerű rajtját a három fiatal­nak, Szabó II-nek, Valóczynak és Boros­nak köszönheti. A csatársorba is be akarnak még dobni egy-két fiatalt. A Kassai VSC igen kemény küzdelem után győzött vasárnap Alberttelepen A csapat most erősen készül a MOVE Szabolcs elleni m&kőzé©re. Ba.il a mérkőzésen eldőlhet a csoportelsőség kérdése. A Munkácsi VSE keddi edzésén vala­mennyi játékos megjelent Dóczy kivéte­lével. Dóczy súlyos sérülést szenvedett és a D. Magyarság elleni­­játéka­­ kétessé vált. Két próbajátékot volt kint az URAK keddi edzésén. Várszegi edző ki is pró­bálta őket, de még nem ütik meg az EB II mértéket. Bifisányi, a régi újpesti válogatott fe­dezet is be­száll a Star S­C vén-fiúk csapa­tába a ,,33' SC vénülik ellen. A mérkő­zés­­szombaton lesz a Fehérvári­ úton fél 6 órakor. Hillman József, a Szegedi AK intézője szerint a Ganz TE ellemi mérkőzés is azt mutatta, hogy az NB II-ben is teljes­ szív­vel és odaadással kell játszania a csa­patnak. A védelem remekelt, de a csatár­sor ellen sem lehet különösebb kifogás. A Győrött lejátszott II. ker. SC—BLE NB III. bajnoki mérkőzést a IL kér. 3:1 arányban nyerte meg. A BSE csak nagy küzdelemben maradt alul: 2:1-es állásban a budafokiak 11-est hagytak ki! A Várpalotai Unió arra való hivatkozás­sal, hogy hétközi ünnepen nem tud ki­­­állni, visszalépett a M.­vrvar Kupa további 7a­p küzdelmeitől így azután a Siófoki SE já-I.M. v.:ill.­:i ...J Itlk nélkül jut tovább Lengyel Nándor, az El­ektromocs volt já­tékosa lett a vállalati 1. o. OMTK csa­patának edzője. Keze alatt szépen fejlődik az együttes, amit a Magyar Kupában szer­zett két győzelem — az érdieket és az NB ITT-ns PATE-t győzték le — bizonyít. — Nem volt szerencsénk az UTSE ellen — mondta Varga Ferenc, az MRTSE ügy­vezetője —, de a következő a­érkőzésein­ken javítani fo­gunk! Szeptember 8 án a Csepellel játszunk barátságos mé­rkőzést, ezen a mérkőzésen búcsúzuk el a szent­­mihályi közönségtől sokszoros MOVE vá­logatót kapusunk, Heves, aki a Csepelhez került.... A Zentai AK fiataljai még gyengén játszottak — mondta Jannik intéző —, de bízunk abban, hogy egy-két hét­ ki belül összeszedik magukat. Az óbecsei Bocskai házatáján nagy az öröm az igazolások megérkezése miatt, így a zentai­a­k ellen már teljes csapattal állhatnak ki. A vasárnapi mérkőzésre 300 szurkoló kíséri el a csapatot. A Pécsbányatelepi Turul SE nem indult az NB IH-ban és ezért nagy az elkesere­dés a játékosok és a szurkolók körében. A játékosok nem jelennek meg az edzé­seken és sorra lépnek ki a tagok az egyesületből. A Csapi MÁV az Aknaszlatinai BTE elleni mérkőzésére készül Kézi András edző vezetésével. Új játékost is igazoltak Jarkó személyében Az A­BTE ellen már helyet kap a csapatban. A WSC vezeőinek a csatársoruk makói játéka nagy csalódást okozott. A telepi csapat ma, csütörtökön délután fél 6 órai kezdettel Csepelen a Csepel ellen játszik edzőmérkő­zést. Ezen a mérkőzésen a tá­madósort többféle összetételben próbálják ki, mert vasárnap az Új­verb ász ellen csatársor játszik, amelyik Csepelen a legjobbnak bizonyul. — Nemcsak az első csapatunk váratla­nul fölényes győzelme volt vasárnap ör­vendetes, — mondta Kovács László, a SzÁC intézője , hantem az is, hogy a második­­csapatunk 10:0-ra győzött a jó képességű Ganzkertváros ellen. A máso­dik csapatunkban Kovács IV, Kohut II, Kovács I, Hankiss és Horváth személyé­ben olyan jókéépe­sségűek szerepelnek, aki­ket bármikor bedobhatunk az e­gybe, ha ar­r­a sz­ükség lesz.... Kalos István lesz az NB III-as MTSE edzője.­­ Vághy elégedett Csütörtök, 1943 szeptember 2.­­ KSH Válogatottjai nélkül gyengén ment az Újpestnek Szerdán délután a MÁVAG-gal tartotta szokásos két,kapus edzését az Újpest. A válogatott edzése miatt csak erősen tartalékos csapatot állítottak ki a lilák: Tihanyi — Balogh II, Béki — Kármán, Rózsa, Széphegyi — Pozsonyi Major, Penderi, Spányik, Magyar összeállítás­ban játszott az Újpest. Zsenge­­lőrék nélkül bizony gyengén ment a játé­k. Az I. félidőben Magyar, Kármán­ és Penderi rúg gólt, szünet után is­mét Magyar, majd az előreluszadolt Balogh TI rúgja a gólokat. Végeredmény­­ben 5:1-re győzött az Újpest. Szépasszonyok gáláns lovagja — hajmeresztő kalandok rettenthetet­len hőse­k SONCHHAUSEN figla­ Colornától Mindenkit meghódít az Ufa jubiláns színes filmjében Rendezte: Baky József. Főszereplők: HANS ALBERS, BRIGITTE HOR­­NEY, HANS BRAUSEWETTER, FERDINAND MARIAN, MARINA VO*í DIT.MAR, LEO SLEZAK, KÄTHE HAACK, HERMANN SPEELMANNS, ILSE WERNES Itt a szeptember 8-i Magyar Kupa forduló sorsolása Ismeretes, hogy Kulcsár Sándor, a Magyar Kupa-ügyek intézője szeptember 8-ra, Kisbol­dogasszony ünnepére Ma­gyar Kupa fordulót jelölt ki. Ez lesz az 1943/44. évi­ Magyar Kupa-vándordíj har­madik fordulója. Jelenleg még 64 csapat — továbbá a csak tavasszal bekapcsolódó 16 NB I-csapat — áll ebben a nagyszerű vándordíjban. Szeptember 8-án azonban csak 31 mérkőzést játszanak a csapatok, mert a harminckettedik pár egyik fele — a győri II. ker. SC—ARAK győztese még nem ismeretes. Ezt a mérkőzést rendezési okok miatt augusztus 22-én nem játszhatták le.. Ennek a mérkőzés­nek a győztese aztán november 1-én a Szombathelyi FC-el kerül össze. Most, szeptember 8-án az elmaradt mérkőzést nem­ játszhatják le mert az ARAK ezen a napon NB II-mérkőzést játszik a To­koddal. Ezt a mérkőzést eredetileg szep­tember 19-én játszottak volna a csapa­tok, de ezen a napon az OSK Székesfe­hérvárott vidéki napot rendez és ekkor az ARAK nem játszhatott volna labda­rúgómérkőzést a városban. Kulcsár Sándor a Magyar Kupa és a Corinthian-díj harmadik fordulójára a következőképpen sorsolt: Pápai SC—Soproni VSE Békéscsabai Törekvés—Szarvasi Turul Csabai AK—Nagyszalonta Szeged AK—Bácska (Szabadka) Nagybányai SE—Marosvásárhelyi SE Mis­kói AK—Békéscsabai MÁV FSC—MÖVE Csi­ll­aghegy Fegyvergyár—MOVE Szentendre MaSC—MOVE BRSC BVSC—MOVE Mercur Kassai VSC—Miskolci VSC Losonci AFC—Fülek Ungvári AC—Nagyszőllösd SE Nagykanizsai Vasutas—Siófok Szabadkai VAK—MOVE Bácsalmás Zom­bori MÁV—Újvidéki VAK Pécsi DVAC—Pécsi BTC, Tatabányai SC—VI. ker. SC Érsekújvári SE—Újlaki FC Ceglédi VSE—Kecskeméti TE Dorogi AC—Tokodi CSC Cik!* Martfű—Hatvani MÁV Váci SE—MÁV Előre Gödöllői JK—KVSC Székesfehérvári MÁV Előre—J­uta Törekvés—Kistext URAK—OMTK MAFC—SzRTC Bethlen GSE—Kelenföldi FC VSC—SzAC Ganz—SAC — A Magyar Kupa-szabályok értelmé­ben az előlírt csapatok a pályaválasztók és döntetlen esetén a vendégcsapat, jut tovább — mondta Kulcsár Sándor. — Ezúton is felhívom az utazó egyesületek figyelmét arra, hogy az utazási kérel­müket haladéktalanul juttassák, el az MLS­Z-hez. Szeptember 8-án az oktatn­i vidéki városokban, ahol Magyar Kupa mérkőzést, játszanak, egyéb mérkőzése­ket csak úgy rendezhetnek, ha azokat a Magyar Kupa-mérkőzés kezdete előtt leg­alább egy órával befejezik. A fővárosra ez a tilalom nem vonatkozik. Tizenöt perc alatt 5 gólt rúgott a Vasas­­ szerdán • •• Hegyi Gyula intéző örömmel mondja a készülődő játékosoknak az öltöző­ben: — Hála Istennek, amint látom, Ki­szely és Ádám Sanyi is készülődik. Úgyis ele­get hallgattam már a szurkolóktól, hog­y sportszanatóriumot akarok nyitni, mert csupa sérült játékost igazoltam. A játékosok mosolyogtak a trófán. Az öltözőben valóban együtt találjak piros-kék gárdát. Nem hiányzik senki. Fél hatkor a köve­tke­ző csapat áll fel Wat SC ellen: Dósay — Nádas, Aradi — Szentandrási Nagy II, Szomolányi —­ Németh, Tóth II, Jenőfi, Nagy I. Juhász. A partvonalon többen megállak — Hiszen ez a múlt vasárnapi csapat. Hegyi Gyula azonnal válaszol: — De alig hiszem, hogy ez lesz nagyváradi is A fiúk mintha­ meghallották volna Hegyi megjegyzését, pompás játékkal ..rukkoltak­ ki az első 15 percben és Tóth II (2), Németh, Jenőfi és Nagy I révén öt gólt helyeztek el az ellenfél hálójába. Lapzártakor, mérkőzés folyik. Csepeli kétkapuzás „örökös” edző­társsal, a WMSE-vel ját­szott szerdán di.hitán ed­zőm­ér­kőzést Csepel. A bajnok cs­apatból hiányzott válogatottak edzésére mi­nt Olajkár IT és Marosvári­ Kaptát pihentette az edző, Berzi még mindig sérült és így bizony eléggé tartalékosan álltak fel a mérkő­zésre a kék-pirosak. A WMSE-ben nem kevesebb, mint öt új játékos kapott helyet és így igen kiegyen­súlyozott játékot láttunk az első félidő­ben. A Szabadkai VAK keddi edzéséről Kecskés és Pertics hiányzott. Mindkét játékos sérült. A pécsi DVSC játékosai panaszkodnak, hog­y a gyorsan bekapott két gól meg­zavarta őket. Ez annyira idegessé tette őket, hogy még egy büntetőt sem tudtak értékesíteni. A vereség mentségéül hoz­zák még fel, hogy Bencze I-t a játék­vezető kiállította A Koozsvári Bástya Corvin csapatával a Kol KM TE ellen játszik, Kassán gyengén rajtolt a KRAC. A Csepeli MOVE ellen csak lel­es ered­ményt ér el a Rákóczi, bár a mérkőzés nagyobb részében támadott. Kassán a csepeli csapat pontszerzését Temesvári neszerű védésének tulajdonítják. Az Újszegedi TC berkeiben elégedettel a Topolyai SE elleni eredménnyel. Zsig­­mond Vimos edző szerint azonban a játékban még sok hiba volt, csütörtökön a MÁV pedig a Finta játéka előtérben A zöld-fehérek szerdai edzéséről a válogatott keret játékosai, Csikós, Pol­gár, Rudas és Sárosi III és a beteges­­kedő Ónody hiányzott. Az edzésen Finta is megjelent és ő is részt vett a közös munkában. — Sérülésem már teljesen meggyógyult és ha rám esik a választás, akkor vasár­nap már játszhatok is — mondja. A csapat egyik része az üllői úti pályán futó edzést, Sípos, Kiss, Kovács II és Nagy II a szomszédos edzőpályán két­­kapus játékban vett részt. — Feltétlenül lesz változás vasárnap a csapatban — mondta Schaffer —, még­pedig előreláthatólag a csatársorban lesznek nagy változások. A Fradi csütörtökön gőzfürdőbe megy. ■ Hat tartalékkal játszottunk vasárnap­ Kassán — mondta Németh István, a Cs. MOVE intézője. — Elkedvetlenedés és sérülések miatt a csapat fele hiányzott. Éppen ezért elégedettek vagyunk a KRAC elleni döntetlennel különösen a védennünk végzett emberfeletti munkát. Temesvári talán élete legjobb védését nyújtotta. További javulást várunk a csapattól. Pécsett 1500 néző­ nézte végig az NB III mérkőzést, ugyanakor a Szolnok— Pécs úszóversenyen 2000 szurkoló jelent meg örökre! Tóth Józ­sefet, a­ Siófoki SE já­tékosát a fegyelmi egy­esbíró a játéktól örökre eltiltotta Tóth a Kaposvári TSE elleni Magyar Kupa mérkőzésen súlyosan bántalmazta egyik játékostársát. A Komáromi AC keddi edzésén már Pintér is megjelent. A piros-fehérek más­félórás edzéssel készültek legközelebbi mérkőzésükre. Az FSC-től elszenvedett súlyos vereséget Radics gyenge védésének tulajdonítják a komáromi szurkolók. A Szegedi VSE remekül szerepelt Új­vidéken, ennek ellenére is változás vár­ható a csapatban. Kovács I­eremére nem legkifogástalanabb és szinte biztosra vehető, hogy a Gamma ellen a fiatal Ottó kap helyet a csatársorban. Számolni kell azonban a betegségéből felépült Saj­tossal és a harctérről hazatért Vargával Mindkét játékos erős edzésbe kezdett és rövidesen helyet kérnek a csapatban. A SalBTC JÁTÉKOSai maguk bevallották, hogy nem ment nekik a játék a Gamma ellen Különösen a két szélső játéka hagy még sok kívánni valót maga után. A bányászcsapat egyébként a jövőben kedden, csütörtökön és pénteken tartja az edzéseit. ÚJ VERBA­SZÓN s Érthetőed­ nagyon örülnek a Fegyver­gyár felett aratott győzelemnek. Pálos sérülése javul, de azért vasárnap mégis Bajae véd, ha kap szabadságot. A csatársorban Lakatos helyett Petros játszik. Az UCSE- ben különösen a két Dénes jó formájában bíznak.