Népsport, 1945. július (1. évfolyam, 38-53. szám)

1945-07-02 / 38. szám

2 Könnyen győzött a Vasas Vasas—NSC 6:0 (2:0) Góllövő: Gazsó, Hradszky, Gazsó, Ilovszky, Ilovszky, Hradszky Latorca­ utca, 3000 néző — Vezette: Várszegi Az NSC csapatából ezúttal is hiányzik Ádám I, aki még nem épült fel sérüléséből. A Vasas­­öltözőben Hegyi Gyula inti a fiúkat, hogy vegyék komolyan a játékot. Hat órakor áll fel a két csapat: Vasas: Aknavölgyi — Nádas, Pósa — Nagy I, Tóth Lajos, Pápai — Ilovszky, Berzi, Gazsó, Hradszky, Juhász. NSC: Ábrahám — Jergler, Stei­­ner — Wendl, Ádám II, Jáger II — Palágyi, Pálya, Forró, Wellisch, Bertók. AZ I. FÉLIDŐ Az NSC kezd, erőtlen támadásai után a Vasas jön fel, de a jó Hradszky—Gazsó—Ilovszky táma­dás Juhász lese miatt elakad. Az első nagy helyzet a Vasas kapuja előtt marad ki, 14. percben. Forró pompásan átverekszi magát a Va­sas-védőkön, de a kifutó Aknavölgyi mellett mintegy 8 méterről a kapu mellé lövi a labdát. A 18. percben Tóth Lajos kézzel üti el a labdát a 16-os vonaltól két méternyire, a szabadrúgást először Pálya a sor­falba lövi, majd a lepattanó labdát élesen a jobb sarok felé irányítja, Aknavölgyi nehezen védi. A 25. percben Pápai—Juhász tá­madás után a tisztán álló Gazsó elé kerül a labda, aki a kifutó Ab­­rahám mellett ívelten a kapu mellé emeli a labdát. Egy perc múlva Berzi­kovszky­­hoz játszik, aki hátrajátszik Gazsónak, a középcsatár nyolc méterről Abrahám kezei között a hálóba lövi a labdát. 1:0 a Vasas javára. A gól után élénkül a játék. Szép NSC-támadás után Aknavölgyi csak öklözéssel tudja menteni a labdát Pálya és Forró elöl. A 34. percben Berzi Ilovszkyt szökteti, a szélső kicselezi Adám Il-t, Hradszki­ elé játszik, aki éles, lapos lövéssel a jobb­sarokba vágja a labdát. 3:0. A 40. percben formás Vasas-táma­dás után Ilovszky les­gólt lő. Most feljön az NSC is, a jó tá­­­­madást a piros-kék védők kézzel tartják fel a 16-os vonalon. A meg­Az NSC az első húsz percben egyenrangú ellenfélnek bizonyult, azután elkészült erejével, bár vé­gig lelkesen küzdött. Egyénileg Aknavölgyi tartja a formáját, a hátvédek megbízha­tóan Tóth L. könnyedén, pompá­san játszott. A fedezetek közül Pápay a szokott jó játékot nyúj­totta. Ilovszki javul, Gazsó biz­tató, a többiek ellen sem lehet panasz. Az NSC-ben Ábrahám nem hi­bázott, a védelem legjobbja Stei­­ner, utána Adam II., Jergler a sorrend. A fedezetek nem bírták végig az iramot. A csatársorban Forró dicsérhető. A többiek csak igyekeztek. NYILATKOZATOK: Hegyi Gyula (Vasas): Javul a csapat. Elek István (NSC): A második félidőben iskolajátékkal győzött a Vasas. írógépet ERZSÉBET­ KRT 14. 0­­ 1 szalagot, számológépet vesz SZAKÜZLET Ítélt szabadrúgást Pálya messze mellé lövi. Egy perc múlva Gazsó késik le egy jó támadásról. Az utolsó percekben beszorul az NSC, de a lövések a jól tömörülő védőkbe alkudnak. Berzi tisztán Ugrasztja ki Gazsót az utolsó percben, a közép­csatár azonban 8 méterről, élesen mellé lövi a labdáit. Szünetben A Vasas öltözőjében Hegyi Gyula Pecát figyelmezteti, hogy a kapu elől rúgja el a labdát. A hátvéd a göröngyös talaj miatt panaszkodik. — Egy kis szerencsével gólt is rúghattunk volna — mondja Havas Géza, az NSC ügyvezetője. A H. FÉLIDŐ Vasas-támadásokkal indul. A 4. percben Hradszky elhúz a balszélen, begurít Gazsó elé, aki laposan a hálóba lő. 3:0! Palágyi veszélyes beadását Akna- Völgyi szépen fogja. Állandósulnak a Vasas-támadások. Az NSC most sokkal gyengébb, mint az I. félidőben. A 17. percben Tóth L. 25 méteres bombaszabadrúgását a bal felső Sarokból tolja ki Ábra­hám. A 20. percben nagy helyzetet hagy ki Gazsó: Junász elfut Jergler mellett, pompás beadást tálal Gazsó elé, aki a hatos vonalról, senkitől nem zavartatva a kapu mellé lő. A 26. percben Berzi kiugrasztja a kö­zépre húzódó Ilovszkyt, aki futtából lő a hálóba. 4:0. A 31. percben Pápay szökteti Vovszkyt, akinek éles lövése a há­lóba száll. 5:0! A Vasas-csatársorban Hradszky és Gazsó helyet cserél. Az utolsó percben Hradszky ki­ugrik és a kifutó kapus mellett a jobb sarokba gurít. 6:0! Bírálat: A Vasas lényegesen jobb játé­kot nyújtott, mint a legutóbbi mérkőzésén. Különösen a csatár­sor, javult ebben az összetételben. A B. Barátság öltözőjében lel­kesen készülnek a játékosok. Ke­mény intéző mondja: — Az „életet“ jelentheti ne­künk ez a mai két pont. A Ganznál Ladányi nem vál­lalja a játékot, fel kell forgatni a csapatot. A két csapat a következő ösz­­szeállításban lép pályára: B. Barátság: Nádori — Nótás, Barcs — Zakariás, Gazdag Sik­lósi — Rósa, Fürjes, Gáli, Zsol­­nay, Fodor. Ganz: Gyuris — Varasdi, Sidó IX. — Szekeres, Várszegi, Török — Szabó, Komáromi, Pál, Rub­­­ai, Fehér. AZ I. FÉLIDŐ Váltakozó támadások után, las­san feljön a B. Barátság és egymás után két szögletet ér el. Fürjes lab­dájával Rósa elfut és Gyuris bra­vúrral ment. Szép Ganz-támadás Pál fölélövésével végződik. Lanyha az iram, egyik csapat sem tesz ki nagyon magárt. A 17. percben Szekeres előre, vágott labdáját a középre húzó­dott Szabó csípi el, kicselezi Barcsot és közelről a balkapufa mellett berúgja a labdát a háló­ba. 1:0-ra vezet a Ganz. Most élénkebb lesz a játék. A B. Barátság támad, de csatárai sokat pepecselnek a kapu előtt. Várszegi 25 mteres szabadrúgása, alig kerüli el a sarkot. A 24. percben Fodor egészen a vonalig fut le és onnan adja­ be a labdát és Gáli az elbámész­kodó Ganz-véd­ők mellett a hálóba pöcköl. 1:1. A gól után a budaiak maradnak tá­madásban, Zakariás Rósához ját­szik, de a szélső csak a külső hálót találja el. A 35. perceben parázs Ganz-támadás után Komáromi lövé­sét a felső léc alól öklözi ki Nádori. A tribünről úgy látszik, mintha be­lülről jött volna ki a labda. A já­tékvezető azonban nem ítél gólt. Utána Fehér elé kerül a labda, aki a felső lécet találja el. Zsolnay re­mek lövése a félidő utolsó eseménye. SZÜNETBEN a Ganz Szabója így beszél: — Közel álltam, a háló is zör­­gött! Molnár játékvezető ezt mondja: — Nem volt teljes terjedelmé­vel bent a labda, különben meg­adtam volna. A H. FÉLIDŐ A n. félidőben a Ganz csatár­sorában Pál és Fehér helyet cserél. A Ganz szorongat — eredmény nél­kül. Komáromi lövését Nádori fog­ja, Pál felső lécet fejel, Komáromi pedig jó helyzetben magasan fölé bombáz. Gáli kiteszi Rosát a 13. percben, Gyuris kiszalad a kapuból, ám a szélső lövése mellé megy, Pál közeli fejesét Nádor fogja. A má­sik oldalon Zsolnay szabadrúgása alig megy fölé. A kitörő Komáromi lövését Nádori kiüti, Gazdag ment. Most izgalmas lesz a játék. A 22. percben Zsolnay Gáli elé játszik, a labda. Várszegi lábáról pattan a középcsatár elé, aki közel­ről belövi a kifutó Gyuris mellett. 2:1-re vezet a B. Barátság. A Gan® lest reklamál. Nem volt az. A gól után Fodor lövését Gyu­ris a felső lécre tolja. A 33. perc­ben egyenlít a Ganz. Várszegi ki­ugratja Komáromit, aki a Barát­­ság védők „diszkisérete” mellett a jobb sarokba lő. 2:2. Zsolnay szép lövését Gyuris szög­letre tolja. Az utolsó percben a­ kí­vül induló Komáromi elől Nádori szedi fel a labdát. Szögletarány 7:3 (4:1) a B. Ba­rátság javára. NYILATKOZATOK: Bartalos László (Ganz): Biztos győzelmet engedett ki kezéből a csapat. Kemény Tibor (B. Barátság): Na­gyon rosszul játszottak a fiúk. Bírálat: A Barátságra rá sem lehetett ismerni ezen a mérkőzésen. A kö­zönség joggal csodálkozott: ez a csapat győzte le a Vasast? Nem volt átütőerő a budai csatársor­ban. Ezzel szemben a Ganz sok­kal jobban játszott, mint pénte­ken, helyenként egész jól futbal­lozott az első osztály sereghaj­tója. Egyénileg a Ganz védelmi hár­masából Várszegi emelkedett ki- Sidó is megbízható volt. A fede­zetsorban Szekeres jó labdákkal támogatta a csatársort. A tá­madósor legjobbja Szabó, kár, hogy kevés használható labdát kapott. Pál sokszor eltűnt. A B. Barátságban Nádori so­kat bizonytalankodott. Nótás sok­szor jól avatkozott be a játékba, Gazdag a kullancs szerepében jól megállta a helyét. A fedezetek közül Zakariás végig megbízható volt. A csatársorból Rósa lendü­lete, Zsolnay okos labdái, Gál robbanékonysága emelhető ki. Igazságos eredmény Ganz-B. Barátság 2:2 (1:1) Góllövő: Szabó, Gáli, Gáli, Komáromi Kőbányai­ út — Vezette: Molnár István A B. Barátság megóvta az NSC elleni 2:2-es mérkőzést! Az elmúlt vasárnap 2:2 arányban végződött NSC—B. Barátság mér­kőzést a budaiak megóvták. — Bene igazolatlan­ szereplése miatt óvtunk, — mondotta magya­­rázatképpen Kemény Tibor szakosz­tályvezető. — Bene ugyanis az iga­zolási idő előtt tudomásunk szerint péceli játékos volt, márpedig, vidé­kieket a szabály értelmében, nem lehetett átigazolni! Az óvás még a hét elején az MLSz illetékes szerve elé kerül. A II. félidőben erősen feljavult a Csepel Csepel-EMTK 6:2 (2:2) Gól­lövő: Kisutzky, Marosvári, Keszthelyi, Hrotkó II, Keszthelyi, Keszthelyi, Keszthelyi, Keszthelyi Ady Endre­ utca, 3000 néző - Vezette: Hertzka Erzsébeten előmérkőzést az er­zsébeti „öreg fiúk" játszanak a cse­peli „öreg fiúkkal". A csepeli öltözőben, nyugodt ké­szülődés folyik. Az erzsébetieknél az az­ újság, hogy Tóth sérülése miatt nem vetkőzik és így Sticz véd. A játékvezető sípjelére így áll fel a két csapat: Csepel: Tihanyi—Rédedi, Szabad­kai — Füzessy, Csurgó, Rákosi — Szentesi, Gáti, Keszthelyi, Maros­vári, Surányi. EMTK: Sticz — Lovas, Csizma­dia — Szépföldi, Teme®, Dávid — Kisuczky, Horváth, Budai, Bihari, Hrotkó­n. AZ I. FÉLIDŐ Kezdés után azonnal kitűnik, hogy az EMTK védekezésre rendez­kedett be. Dávid behúzódik második középf­edezetének, Bihari pedig há­tulmarad a balfedezet helyén. Elől csak négy csatár marad. Tapoga­­tód­ó mezőnyjáték után a 8. perc­ben a Csepel vezeti az első veszé­lyes támadást. Marosvári jó labdá­jával Szentesi elfut, de beadását Surányi mellé fejeli. Két perc múl­va Surányi bombáját szögletre üti az erzsébeti kapus. EMTK ellentá­madásnál a behúzódó Kisuczky elöl ment Rédei. A 16. percben Ki­suczky iveit szabadrúgását Tihanyi Hrotkó II. elé üti, de a balszélső az üres kapu fölé emeli a labdát. A következő percben Hrotkó II beadását Kisutzky az ötösről a bal­sarokba ragasztja. 1:0 az EMTK javára. A 24. percben szép csepeli táma­dás fut az EMTK kapuja felé, de Surányi gyengén mellé lő. Egy perc múlva egyenlít a Csepel. Surányi Szögletére Marosvári gyönyörűen ugrik fel és éles fejessel a jobb alsó sarokba küldi a labdát. 1:1. Szép Budai-lövés után a 27. perc­ben Marosvári labdájával Keszthelyi elfut és a kifutó St­cz fölött a 16-osról a kapuba emeli a labdát. 2:1. Az EMTK-ban most Dávid előre­megy balösszekötőnek, így most az erzsébetiek is öt csatárral játszanak. A 38. percben máris jó labdával fut Dávid a csepeli kapu felé, elrúgja a kifutó Tihanyi mellett, de az üres kapu mellé gurul a labda. Nagy helyzet volt! Két perc múlva Hrotkó II lövése kerül a csepeli kapu mögé. Kívülről úgy látszik, hogy Füzessy kezéről ment ki a labda, erzsé­betiek 11-est reklamálnak, a játék­vezető azonban kirúgást ítél. A kö­zönség nagy tüntetésbe kezd Hertz­ka ellen. Újabb EMTK-támadásná­l a 43. percben Budai átadását Hrotkó a mintegy 20 méterről a bal felső sarokba lövi. 2:2. SZÜNETBEN Mind a két öltözőben a­zt han­goztatják, hogy egész jó kis mér­kőzés alakult ki. A vezetők foko­zottabb erőbedobást kérnek a játé­kosoktól. A I. FÉLIDŐ első veszélyes támadását az EMTK vezeti. A kitörő Budai elől Tihanyi kifutva lábbal ment. Szentesi be­adását Keszthelyi a léc fölé fejeli, majd Hrotkó II. beadását menti Tihanyi, közben a csepeli kapus megsérül és két percig élesztgetni kell. Az EMTK-ban Budai lába rándul meg és balszélre áll. Hrotkó II. húzódik összekötőbe, középcsa­­tár pedig Dávid lesz­ A 16. perc­ben Marosvári jó labdájával Surá­­nyi elfut, hátraad a kifutó St­cz mellett és a berobogó Keszthelyi közelről bevágja a labdát. 3:2. Most sorozatos csepeli támadások következnek, ugyancsak nagy mun­kában vannak az EMTK-védők. Az erzsébetiek most átcsoportosítanak, Dávid húzódik hátra balfedezetnek, a csatársor pedig ez lesz: Horváth, Bihari, Budai, Hrotkó II, Kisutczky. A csepeli Szögletek egyikénél Szen­tesi labdáját Keszthelyi a jobb felső sarokba fejeli. 4:2. Két perc múlva Rákosi kapu elé ívelt labdájára együtt ugrik fel Sticz és Keszthelyi. A középcsatár jobb tempóban ugrik és fejéről a sarokba hull a labda. 5:2. A 31. percben Hrotkó II lapos lövését védi vetődve Tihanyi. A 38. percben Surányi éles lövése kipattan Sticz kezéből és a befutó Keszthelyi bepasszolja a labdát, 6:2. Csepeli támadásokkal ér véget a mérkőzés. Szögletarány 11:3 ,5:1) a Csepel javára. BÍRÁLAT Az I. félidőben egyenrangú csapa­tok küzdelmét láttuk, szünet után azonban — főleg jobb kondícijuk ré­vén — nagy fölénybe kerültek a cse­peliek és biztosan nyerték a mér­kőzést. A Csepel védelmében egyik játé­kos­ ellen sem lehet panasz. A fede­zetek közül ezúttal Rákosi volt a jobb, míg föl Marosvári a támadások felépítésében, viszont Keszthelyi a befejezésben vezérkedett. A Szentesi —Gáti jobbszárnytól is sok szép ak­ciót láttunk és Surányi is javulóban van. Az EMTK-ban a fiatal Sticz lámpa­ lázzal védett. Hava® és Temes egé­szen jól, Csizmadia gyengén játszott. Elől Hrotkó II és Budai dicsérhető. NYILATKOZATOK: Jávor Pál, a Csepel edzője: A csa­pat játéka kielégítő, javítottunk a pénteki játékon. Bánkút­y Gábor (EMTK): Meg­érdemeltük. Hová menjünk? ERZSÉBETTERI KIOSZK POLGÁRI URAKKAL, NÍVÓS MŰSORRAL NAPONTA FÉL 5.TÚL MINDEN SZERDÁN MŰVÉSZ EST MagyarVilág étterem, kávéház, söröző ESTÉNKÉNT Roosz Emil rádiózenekara játszik SÖRÖZŐBEN CIGÁNYZENE IV., Semmelweiss­ u. 1-3. Ráta­m szeretettel meghívja vendégeit HUMa Boitauuicába (V., Szabadság­ tér 13), ahol Szabo frá­m­ála . és partnere kíséretével lép fel a Kék Duna Grill Mimi Blanche Mimi Blanche Mezei Jutka, Katona Brigitta, Meggyes Magda, K­ő f a­­ v­­ and his Melódiáiig hűtött helyiségében József-körút 37—39. július 1-től ! DÉLUTÁN—ESTE TÁNC Illu­sVAN­ és zenekara muzsikál minden délután 6—9-ig JÓKAI-ÉTTEREM (volt Wagner) Andrássy,út 44. 1945 JÚLIU­S ) és a Soproni futballhíradó Július 15-én indulnak meg Sop­ronban az éremmérkőzéseik, ame­lyekre Csorna és Kapuvár labda­rúgói is meghívást kaptak. A sop­roni csapatok szorgalmasan készü­lődnek a mérkőzésekre. Kitűnő edzőtársakat kaptak a Vörös Had­sereg ott állomásozó alakulatainak csapatai személyében. Edzés nélkül is nagyszerű teljesítményt nyújta­nak a katonacsapatok és a mérkő­zéseket állandóan nagy közönség látogatja. A SFAC—Légvédelmi tü­zérek találkozóra például — hétköz­nap, zuhogó esőben — 3000 néző (!) volt kiváncsi. Ez a mérkőzés 2:2 arányú döntetlent hozott. A további eredmények: Sotex—SVSE 5:0 (1:0), SFAC—Hadikórház 5:1 (2:0), 2000 néző! Ennek a találkozónak visszavágóján a Hadikórház 3:2 arányban győzött. A Sotex a Vas­árugyár ellen könnyen, 5:2 arány­ban győzött. Az éremmérkőzésekre ezen a héten sorsolnak. A Sportrovatvezetők szindikátusa e hónap 4-én, szerdán délután 5 óra­­kor ülést tart. A szindikusok egy órával előbb jönnek össze a szövet­ség Vilma királyné­ út 16. szám 'i' t'i helyiségében.