Népsport, 1945. november (1. évfolyam, 107-122. szám)

1945-11-02 / 107. szám

1045 NOVEMBER *. A Budai Barátság a mezőnyben jobb volt HAC-B. Barátság 3:1 (3:0) 1 Mező­ utca, 1OOO néző — Vezette: Kovács D. HAC: Horváth — Lázár, Bozsár — Pázmándy Kovács, Rákóczi — Bozsák­, Hidegkúti, Kassai, Forgács, Verebes. Budai Barátság: Nádori — Nótás, Barcs — Horváth, Dallos, Zakariás — Gáli, Zsolnay, Rigó, Fürjes, Nyers. I. FÉLIDŐ A HAC-jobbszárny támad. Kassait gáncsolja Dallos 11-es. Pázmándy élesen a jobbsarokba gurítja a láb-­­át. 1:0 a HAC javára. Váltakozó játék után a budaiak védelme kihagy, Hidegkúti kiugrik és a kifutó kapus mellett az üres kapuba lő. • 2:0. Ezután a B. Barátság támad, de Csatárai mindent elpepecselnek. Zsolnay például minden labdát­ kiad Szélre a 16-oson! Horváth szabad­rúgásai fölé szállnak, Fürjes is mellé lő. Rigó szép fejesét védi Horváth. A HAC szórványos támadásai sem veszélyesek. A 39. percben Kassai kézzel teszi maga elé a labdát, Nó­tás gáncsolja őt. A játékvezető 11-est ítél. Ezt is Pázmándy rúgja, ismét laposan a jobbsarokba. 3:0. Továbbra is a budaiak támadnak többet. 11. FALUM* Szinte áMorndian­­, B. Barátság éármind. Egymásután hat szögletet ér el. A 19. percben Gáli, a 22-­ben Nyers hagy ki jó helyzetet.. A 25. percben végre Zakariás átadását Gyuli szép lövéssel a bal felső sa­rokba vágja. 3:1. Tovább szorongatnak a budaiak, de a kapu előtt tehetetlenek. A 40. percben szögletet ér el a HAC, de utána ismét a B. Barátság támad. A 44. percben Gálit elvágják a 16-oson belül. A játékvezető sípja néma marad. Utána mezőnyjáték folyik. Szögletarány: 11:5 (5:3) a B. Ba­rátság javára. NYILATKOZATOK: Pécs József (HAC): Győzelmünk megérdemelt. Kemény Tibor (B. Barátság): Jó­val többet támadtunk, de nem volt szerencsénk. A második 11-es igaz­ságtalan volt. BÍRÁL­AT: A játékidő nagyobb részében a B. Barátság támadott de csatárai gólkép­telenek, hiányaik belőlük az átütőerő. A HAC kevesebb támadásából is csak­nem annyi gélhelyietet teremtett, mint ellenfele A herminamezeiek kétgólos győzelmében egy kis része a Szerencsék­nek is volt­­. _ Horváth jól védett A hátvédek közül Bozsár volt a jobbik. A fedeletek csak az első félidőben játszotak jól. A csatár, sorban Kassai végig igen mozgékony volt. Hidegkúti Forgács és Verebes csak az első félidőben játszott elfogadhatóan Bozsák­nak nem ment a játék. A B Barátságban Nádori időnként kihagyott, a hátvédek — különösen az első félidőben — igen gyengén működtek. Annál jobban játszott Horváti és Zakai­rt.is A csatársor a mezőnyben nagyon szépen vis®i fel a labdát, de a kapu előtt „meghal”­. A játékvezető a második 11-esnél hibázott. Nincs csatársora a Csepelnek UMTE—Csepel 1:0 (0:0) Újpest, Attila­ utca, 2500 néző — Vezette­­ Palásti UfzKTE: Varseczi — Polgár, Dóra Czinkota, Híres, Kálimán — Né­m­eth, Vaas, Dankó, Liszkai, Réti. Csepel: Tihanyi — Rédey, Sza­badkai — Füzesi, Csurgó, Rákosi — Szentesi, Gáti, Keszthelyi, Ma­­rosvári, Surányi. UMTE támadásokkal indul a mérkőzés. A 6. percben Vass egye­dül fut kapura, de nagy helyzetben mellé lö. A 10. percben Polgár sza­badrúgása után melléfejel Dankó, majd Németh lő mellé. Általában­ a hazai csapat támad többet, de nincs erő a csatársorában. A 28. percben Burányi nagy lövését védi Verseczi. A 38. percben Chnkota 30 méterről lő kapura, de Tihanyi szépen le­húzza a labdát. Két perccel később Vass lövését védi a csepeli kapus. A másik oldalon Szentesi hagy ki nagy helyzetet. Marosvári hasonmé­­teres lövésével ér véget a félidő. II. FÉLIDŐ A 2. percben Liszkai lő fölé. A 12. percben Surányi bombáját nagy bravúrral védi Verseczi. A 18. perc­ben Szabadkai szabadrúgása a léc­ről megy ki. A 24. percben nagy ka­varodás az újpesti kapu előtt: Keszthelyi lövésébe Dóra az utolsó pillanatban teszi bele a lábát. A 29. percben gólt ér el az UMTE. Dankót hátulról buktatják, köz­vetett szabadrúgás a Csepel el­len. Dankó lövésébe Tihanyi belenyúl és a labda a kapus ke­zéről a kapu felső sarkába pat­tan. 1:0. (Ha Tihanyi nem nyúl a labdához, érvénytelen a gól.) Most Szabadkai a Csepel középcsatára, de ez sem segít. A 42. percben Surányi nagy helyzetben gyengén lő. Szögletarány: 4:3 (2:1) az UMTE javára. NYILATKOZATOK: Takács Géza. UMTE: Ha egy kis szerecsünk van, többet is rúghattunk volna. Horváth József, Csepel: Jobb volt a® UMTE: BÍRÁLAT: Igen gyenge mérk­őzést vívott a két csapat. Az első félidőben nagy fölény­­ben volt az UMTE, de ezt nem tudta kih­aSz­álni. Szilnet után a szerencsés gólt a Csepel már á al­­ku­ott csatársorá­­val sem tudta kiegyenlíteni. Megérde­melten győzött a hazai csapat. Verseczi hibá­ja,, volt. A hátvédek között Híres, l’oigir, ne-a a sor­.cm­. Cinkota volt a csapat legjobbja, de lí­r­­mén is megfelelt. A csatár Orbán Né­metbe­ és Oszkárt kell megdicsérni. A többi három puha és gyámoltalan. A Csepelben Szabadkai volt a legjobb védő. Tihanyi a gólnál hibázott. Rákosi sok jó labdát adott előre. Csurgó meg­felelt. A c­satársorben Gáti szorgalmas, Marosvári keveset mozgott, Surányi és Sze­ntesi csalódást keltett. Keszthelyi egyedül nem sokra ment. Biztos győzelem Szolnok—EMTK 3:0 (1:0) Szolnok, 1500 néző — Vezette­­ JEross Szolnok: Horváth — Bozóki, Balla — Nagy, Dobos, Bársony — Szánthó, Kolláth, Varga, Selmeczi, Korom. EMTK: Tóth — Piszmán, Csiz­madia — Szépföldi, Temes, Dávid — Kovács, Budai, Lovas, Kisutzíki, Bakonyi. I. FÉLIDŐ Szolnoki támadások vezetik be a mérkőzést. A 2. percben Korom remekül megy el, pontos beadását Varga bevágja. 1:0 a Szolnok ja­vára. Nagy a szolnoki nyomás. Korom, majd Varga elöl mentenek szögletre. Lassan feljön az EMTK is. A 25. percben Szántó nagy hely­zetben a kapu mellé lő. Varga lövése kerül a kapu fölé öt perccel később. Az erzsébeti csapat ellentámadását Bakonyi remek lövéssel fejezi be, de Horváth rénsen van. Az utolsó percben Korom szögletet harcol ki. A berúgrást Varga fölé fejeli. II. FÉLIDŐ Korom mellélövése az első ese­mény. Tovább­ tart a szolnokiak fö­lénye. A 4. perc újabb szolnoki gólt hoz. Korom fut a szélen, jól játszik középre és Kolláth a jobb felső sa­rokba vágja a labdát. Remek lövés volt. Már 2:0 a Szolnok javára. Állandóan a szolnoki csapat támad és az erzsébetiek csak ritkán jut­nak át a félpályán. A 16. percben mintaszerű akció fut a pályán. Is­mét Korom íveli a labdát, amit Varga bombáz a hálóba. 3:0 a Szol­nok javára. A mérkőzés végéig nagy a szol­noki nyomás, de újabb eredményt már nem tudnak a csatárok elérni. Szögletarány: 10:1 a Szolnok ja­vára. NYIT­­ATKOZ­ATOK: Véber (Szolnok): Megérdemelt győzelem. Kovács (EMTK): A Szolnok, jobb volt. BIRÁLAT: A hazai csapat igen jól játszott. FRANCIÁS, KALANDOS, IZGALMAS FILMREMEK AZ ALVILÁG! SZŰZ GINGER ROGERS Ma premier! SCaLA. A mérkőzés nagy részében állandóan egy kicsit is jobban megy a játék, még nagyobb arányú is lehetett volna a győzelem. Technikailag és taktikailag is jobb volt a Szolnok. Az EMTK csak védekezett. Egyénileg Horváth nem csinált hibát. A hátvédek legjobbja Dobos volt. Balla ellen sem lehet kifogás. Nagy és Bársony jól passzolt. Szántó lendületes, Kolláthnak nem ment ezúttal a góllövés. Vargát góljai di­csérik. Selmeczi a helyzetek előké­szítéséből vette ki a részét. Korom beadásai „aranyat érnek". Az EMTK-ban® Tóth az egyik gólt védhette volna. A védelemre nagy munka hárult. Temes jól kez­dett, de aztán ellanyhullt. Csizmadia mentette amit lehetett. A fedezet­pár sok hibával játszott. A csatár­sor mozgatója a veterán Kisutzai volt. Budainak nem nagyon ment a játék. Lovas gyenge. Bakonyi néha szépen adott be. támadott és ha a csatároknak csak a jobb csatársor döntött Dorog—Győri ETO 3:1 (2:0) Dorog, JOOO néző — Vezette: Bánkuti DAC: Grosits — Dunai, Csermák — Farkas, Pfluger, Garai — Meszes, Horváth, Lampert, Csizmadia, Klaus. ETO: Pécsi — Bányik, Selmeczi, — Farkas, Kovács I., Hrabovszky — Neiger, Preiner, Kiss Gőcze, Ko­vács II. Egyenrangú ellenfelek küzdöttek. A játék végig változatos és színes volt. A hazai csapat jobb csatársora révén szerezte meg a két pontot. Az első félidő 29. percében Lam­pert szerezte meg az első gólt. A 40. percben ugyancsak Lampert volt eredményes. A második félidő 21. percében Preiner szépített az eredményen. 2:1. Az utolsó percben Klaus lőtte be a harmadik hazai­ gólt. A dorogi csapat legjobb embere Ffluger volt. Mellette még Dunai, Lampert és Klaus játszott kielégí­tően. A győri csapatból Farkas, Ko­vács I és Gőcze nyújtott az átlag­nál többet. (A mérkőzéstől telefon­zavar miatt további részleteket nem tud­tunk felvenni.) K. Barátság-Haladás 2:1 (1:0) Szombathely. Vezette : Újvári A. A mérkőzésről telefonzavarok miatt részleteket felvenni nem tud­tunk. A bajnokság állása Keleti csoport: 1. Újpest 6 6 -------- 27:10 12 2. Vasas 6 5 1 1 25:15 10 3. Diósgyőr 6 3 3 — 15: 8 9 4. Kispest 6 3 12 17:11 7 5. HAC 6 3 12 17:17 7 6. ErSoMaD. 6 3 12 14:19 7 7. Békéscsaba 6 2 13 12:12 5 8. B. Barátság 6 2 1 3 12:14 5 9. DVSC 6 2 1 3 13:17 5 10. Szeged 6 2 1 3 12:17 5 11. 7. MaDISz 6 2 1 3 5: 8 5 12. Sal BTC 6 114 14:19 3 13. Elektromos 6 1 1 4 10:14 3 14. Törekvés 6 — 1 5 3:15 1 Nyugati csoport: 1. Ferencváros 6 6-------- 18: 5 12 2. Csepel 6 4 11 19:12 9 3. MTK 6 4 — 2 18:11 8 4. UMTE 6 3 2 1 12: 9 8 5. Szolnok 5 3 1 1 12: 5 7 6. PVSK 6 3 1 2 11:12 7 7. SzAC 6 3 — 3 27:15 6 8. BMTE 6 2 1 3 14:19 5 9. Dorog 6 2 1 3 18:24 5 10. ETO 6 1 2 3 6:10 4 13. K. Barátság 5 2 — 3 10:22 4 12. EMTK 6 114 13:15 3 13. Haladás 6 114 9:13 3 14. Dózsa 6 — 1 5 7:22 1 Az angol lígabajnokság állása London, november 1. Az angol labdarúgó lígabajnokság állása: Északi liga: 1. Chesterfield (30:5) 19 ponttal, 2. Sheffield Wed. nasday (25:15) 16 p, 3. Blackpool (32:26) 16 p, 4. Huddersfield Town (34:24) 15 p, 5. Everton (22:12) 14 p, 6. Liverpool (26:17) 14 p, 7. Stoike City (24:20) 14 p, 8. Bury (20:26) 14 p, 9. Newcastle United (34:14) 13 p, 10. Bolton Wanderers (23:15) 13 p, 11. Scheffjeid United (24:18) 13 p, 12. Bradford (21:18) 13 p, 13. Bamsley (21:23) 12 p, 14. Proston Nortihond (31:21) 11 p, 15. Maechea­­tire Citey (18:23) 9 p, 16. Manches­ter City (18:23) 9 p, 16. Manches. Grtmsby Town (15:22) 8 p, 18. Black, bum Rovera (18:35) 7 p, 19. Leeds United (16:32) 6 p, 20. Bumley (12:25) 6 p, 21. Middelshroug (11:34) 6 p, 22. Sunderlamd (8:36) 4 ponttal. Déli liga: 1. Charlton Athletic (13:13) 20 porttal, 2. Birmingham City (32:12) 17 p., 3. Aston Villa 1.38:19) 18 p., 4 Derby County (28:17) 16 p., 5. Millwall (24:12) 15 p., 6. Brentford (19:20) 15 p., 7. Wolverhampton (21:15) 15 p.. 8. Chelsea (24:22) 15 p., 9. West Ham United (18:17) 14 p., 10. West Brontwich Albion (35:29) 14 p.. 11. Fulham (22:22) 13 p., 12. Ports­­mouth (26:21) 12 p., 13. Coventry City (17:14) 12 p., 14. NotUngham Forest (20:16) 11 n., 15. Sóuthamo­­ton (28:25) 10 p, 16. Lelces'er City (17:23) 10 p., 17. Tottenham Hotspur (21:35) 7 p., 18. Arsenal tl6:28) 7 p., 19. Swansea (23:48) 6 p., 20. Luton Town (14:32) 6 p., 21. Plymouth (14:33) 5 p„ 22. Newport County (12:37) 5 ponttal. Bőrkabátért mindenfa Ha fér­firuh­ákért horribilis árat fizet kereskedelmi vállalat Király­ utca 50. Telefon : 420 721 Szombaton délután fél 2 órakor ügető Nem ártott meg az utazás az MTK-nak MTK-PVSK 5:2 (4:2) Pécs, 3000 néző — Vezette­­ Soón K. MTK: Csintalan — Vinyec, Polgár — Urhegyi, Kovács I, Bogánszky — Turbéki, Kovács II, Füstös, Ádám, Hanna. PVSK: Vécsey — Horváth, Rad­­nai — Onódi, Tamási, Balassa — Lendvai, Medgyes, Sós, Molnár­, Vezér. I. FÉLIDŐ A budapesti csapat már a 3. perc­ben vezetést szerez. Hárai beadását Füstös bevágja. 1:0 az MTK javára. Két perc múlva egyenlít a hazai csapat. Szép összjáték után Soós eredményes. 1:1. Hosszabb mezőny­játék után a 25. percben Kovács I­. 20 méteres szabadrúgását Vécsei el­nézi és máris 2:1. A 29. percben Turbéki szögletét Füstös a hálóba továbbítja. 3:1. A 32. percben Molnár labdáját Soós közelről belövi. 3:2. A 39. percben Kovács II szabadrúgása hoz gólt. 4:2. A II. félidő nagyrészt mezőny­játékkal telik el. Az egyetlen gólt a B€. percben Hárai közvetlen közeli­ről lövi a hálóba. 5:2. Szögletarány: 7:2 (3:0) az MTK javára. NYILATKOZATOK: Vágó Zoltán (MTK): Simán, szép játékkal nyergünk. Kelemen (PVSK): Most játszott jól a csapat és most kapott ki ilyen súlyosan.­­ BÍRÁLAT: A fárasztó utazás ellenére az MTK frissebben játszott, mint a hazai csapat A pécsiek védelme egészen rossz napot fogott ki, ez az oka a súlyos vereség­nek Egyénileg, Csintalannak alig vett d­o­­ga. A hátvétiek közül Vinnyei hatá­rzot­­tan kiemelkedett. A mezőny legjobb em­­bere volt! Polgár a szokottnál gy­engéb­­ben játszott. A fedezetek közül Kovács I. tetszett. Elől Turbóki m­iden meg­­mozdu­lása veszélyes volt, de Füstös is jó formában játszott. Vécsei betegen állt ki, két gólban benne is val Előtte Radnai j°l játszott. A fedezetsorban, csa­k Balassa, a csatár­sorban pedig csak Soós nyújtott elfogad­ható teljesítményt". Soós játékvezető jól vehette a mérkő­zést. tudnak a Nézd, a Suttyó! — A Króni! — Ott a Kalmár Jenő! A napokban történt, hogy az üllői úti pálya közönsége már korán kiment, hogy lássa az elmúlt idők kedvenceit.★ Kicsit őszbecsavarodott már Turay feje, de változatlan lelkesedéssel futballozik még mindig. — Nem is olyan öreg még a Suttyó — mondogatták a nézők. Pompásan játszanak a zöldfehér öregek. Korányi gyorsasága mit sem vesztett és megcsodálják a nézők Papp remek rúgótechnikáját is. Egymásután három gólt lőnek a Fradisták az EMTK-nak, d­e azután szinte percek alatt nemcsak egyen­lít az erzsébeti csapat, hanem még a vezető gólt is berúgja. A közönség a Fradit lelkesíti. •— Fiúk, bele! Kohut helyett Deák, a volt FTC- játékos játszik balszélén,­­aki bizony nem tudja feledtetni a régi idők nagy balszélsőjét.* Toldi megy hátra középfedezet­nek. Feltűnik a nagyszerű Luka. Minden labdája pontos helyre megy. * Korányit faultolják. Króm­ mél­tatlankodik. A tribünön Woggenhuber Oszkár mondja: — Ne azt a gyenge embert bánt­sák!* Obitz kondíciójával baj volt. A nagytechnikájú fedezet a második félidőben nem bírta. A legkisebb összecsapásnál már elesett. ■— Gabi bácsi, add fel! De Obitz nem hagyta abba. Kicsit összeszorította a fogát és ha alkalma volt rá — megcsinálta a régi mó­káit is.★ Kubala és Lakat sokáig nézeget­ték a régi Fradi játékát Alig akar­tak lemenni az öltözőbe. — Itt még mindig lehet tanulni — állapította meg Lakat. Kubala Kurcsi helyeslőleg bólo­gatott. — Tudnak ezek r­ég focizni ... fradi-védfiúk... Az erzsébetiek is jól futballoznak. Az őszhajú Kemény tűnik ki külö­nösen.­­* A második félidőben azután erő-, sem­ rákapcsoltak a Fradi-öregek. Turay kétszer egymásután fejelt® a hálóba Zent­ai beadását. — Tanítani lehetne ezt — mond­ják sokan. — így kell fejelni. Már vezet az FTC. Kalmár Jenő előremegy. Pompás gólt rúg. Aztán újra Suttyó következik. A végén látjuk a legremekebb gólt. Toldi a 16-osnál húzza hátra a labdát és az ívelt lövés beesik a hálóba. A közönség tombol. 6:4 arányban fordította meg a FTC a már vesztésre álló mérkőzést. (v. j.) 3 tramm Pályázati üzenetek A 4 forduló eredményhirdetését hely­­szűke miatt csak­ a vasárnapi számunkban ismertetjük. A 6 forduló első szelvényét (háromtipposzlopos lesz) ugyancsak a vasárnapi számunkban közöljük.■ A Rákosrendezői Előre leigazolta Ta­kács IV.-et a VI. ker Barátságból és Pallost a megszűnt TLK-ból. Kribult II., a Ke­lem­­völgyi Barátság jeles középer­atára váll perec törést szen­ vedett a BEAC elle­ni mér­kőzésen. A Hitelbank SE benevezett a Bank­­l Ligabajnokság küzdelmeibe. A mérkőzé­seit a Latorca utcában játssza be. Fodor László lett a s­zakosztályvezető és Schram­­kó József a­z intéző, a megszűnt PATE volt vezetői. A csapatot Galligóczi, Zaka­riás és Szabó volt PATE-játékosok erő­sítik. Pető­ Imre a feloszlott URAK csatára angol fogságból megérkezett és a Hut­­ter Olaj csapatát választotta át egye­sületéül. —.............. ■■ ~ A kajakbajnokságok díjkiosztása Párszáz fö­iyi tömeg jelenlétében szerda este ősz ót­a ki bajnoki d mnit a Kajak Szövetség. A díjkiosztáson m­e­­jelent Vörös János hovédelmi micszse­, a szövetség elnöke. Be­skő József, a Nemzeti Sport Bizottság­ főtitkára. Fülek­ József a kajakosok ügyveze­tte az Elektromos elnöke ez alkalo­­m .1 f.Os­­­szabb beszéd keretében ismertette a nagy részben fizikai munkásokból álló sportemberek ez évben v.g..eti mun­k­­ját, sikereit. Külön k­emnte a két nagy egyesület, az Elektromos és Csep 1 tel­­­jesítményeit és a hozzájuk zárkózott Előréét. CORY GRIINT, VICTOR MC LOGLEN, DOUGLAS FMRBItORS világsikert aratott filmjükkel újra meghódítanak mindenkit ! BURBA DIN Szombaton premier! ROYAL APOLLO