Népsport, 1946. április (2. évfolyam, 45-61. szám)

1946-04-01 / 45. szám

m« Annus 2, Mezőnyben egyenrangú volt . BMTE Haladás—BMTE 6:0 (4:0) Szombathely, 6000 néző. Vezette: Fehér. Haladás: Büki — Németh, Töl­gyesi — Szép, Balotai, Kulcsár — Szabó, Gazdag, Varga, Morócz, Gróf. BMTE: Bánki — Hegyi, Farkas, Tölgyi — Palaga, Csanádi, Varga Hegyes, Batica, Hortobágyi, Ko­lozsvári, Ka­rdos. Már a 4. percben Szabó megszerzi a vezetést, 1:0. A Haladás támad tovább és a 16. percben Gróf labdáját Gazdag agy­ból beemeli, 2:0. A BMTE Bokát támad, de csatár­sora tehetetlen a kapu előtt. A 34. percben Varga egyéni játék, után­a Mióba lő, 1 0. A 89. percben ismét Varga aredtaé­­&yep, 4:0. Szünet, után a #■ percben Vargát fel­vágják-■ , 1l-est Szabó életlen be-. Vágja,, f1:9. "A BMTE­ nagy fölénybe kerül, de Szögleteken kívül semmit sem tud elérni. A 18. percben Szabó beadá­sát Varga belövi. 8:0. Most ismét a BMTE támad töb­biet, de az eredmény nem vál­ozik. Szögletarány: 6:2 (3:1) a BMTE javára. BÍRÁLAT : A BMTE- mezőnyben nem efldt Hngi ellenfele volt a Haladásnak, haanem jóval többet is támadott, mint ellenfele. I­­Xapír előtt azonban szánalmasa­n tehetőt­­­­lennek bizonyult a budafoki támad­ó sor.­­ A Haladás is támadott id­egei, de ezeket én támadásokat be ia tudta fejezni. Tölgyes^ temétv & Haladás ^•Imóbesv. Halotti és Korenár jeles­kedett & ibvezetétrrben, A csntirfoAaa Saabé & rendítoiker­ék, ■ de &a*dftg éa Varga is ige®, jól játszott^ A BMTEwben Farkasvölgyi Jól küzdött, fcsanálíl a legjobb fedezet. A csatársor Örgeoge Néhaiéba Balka és Hortobágyi í­ratatott valamit. *usgjumafoKS4e X, amtilf XF8K—Seedíjegyjet 8:» (**). BMom. Vitxa. Veneti­: Letzel. Biztos győzeres. Gódilövő: Bli­dá,r (2). Kohut, Pém­ets és Csengődi BMJTv—VII. ker. Barátság 2:0 (1:0) Is2iveersen­ytőr. Vezette: Geremics Őrt 110V6: Füllöp és Bőrül. Kelenvölgyi Barátság—Vili, krr. Barát­­ká« ».0. Kelenvölgy. Vezette: Dömötör. Borsót (VJ 3I. ke­.: kiállíl­tottásk­. St. Pamut—MFTR 5:2 (2:2­. Népsziget, Vezette: Ildta Ar Im­e. Góllövő: Witt. Tnamin 3 C0-esből), Szarka. Grik­onvöl­gyi, Hollbock,­­M. Katona, Révffy. Jó, Garam.­v­ölgyi. Szarka. 1111. Katona, Adám. Phöbus—KAC 3:3 (1:1), Berl­sit­tóvá. Vezette: Barna B. Góllövő: Kolea (2) és Bolti dr, illetve Féder (2), mind a kettőt D­esber és Gócai Weltner—UTSK Sitt (7:fll. Attila.utca Vezette: Ujváriy A. Góllövő:­­ Nagy (3) és Bors (2). . Hungis-FSE 3:2 (1:6), Dnglédy-út. Vezette: Bániétól. Góllövő: Vámon (3), iM. Xuts és Brurátih II, Kisiszt—Spirta 14 :1 (8*1»), Zágrábi-út Vezette: Halász. Góllövő: Tóth (0), S­tein­­holcz I. (2. és Hemen­k­ül, Németh, ZAC—,.S8‘’ FC 5:0 («.*'. JDwMtae* k4-­tvélyn­é-n­ ! Vezette- Gurazsici Biztos Győ­zelem. Góllövő: Tóth (2), Bunsáki (2) és Sol­uk­. MÁVAG—KaTE 2:1 (1:0). Kőbányai-a,tt Vezette: Baffir. Góllövő: Adorján és Kapu. Jó, Szatmári (11-estről). SITK—Előre 1:1 (1:1). Gyömrői-tó Ve­se­te­­tE Teve­l. Gól­lövő: Pusztai, illetve Sz®3 Ró­na. Hí­res MaDISa—Postás 8:1 (4:1) Slovtzi­ út. Vezette: Kohányi. Grtlövő : Tóth (3), Szabó. Kádár és Wéber (ill.ebből), illetve Csopatki. PFC—GSE 2:2 (1:1) Bécsi­ út. Vezette: Kötvonal. Gól.Lövő: Merklácszky (2) SIi’i-lì ve Szabó (S). Fer. Barátság—Husszein* S:S (S:0) Ady Erik­­e­u. Vezette: IC. Nagy Grtlövő: Csurgó IV. (2), N­dányi, Cin­ró , Szailert. Sormrigyi, 111. Sirika 13). Jő: Ha­jas, Smikó. Csurgó IV., Nadányi Nyirkos a II. félidőben kiállítva. 1E. Barátság—P. Juta ’ 1:1 il­ll. Ady End­e­ utca. Vezette: Szőke II. Gíllövő: Kőműves­ ült. Palló®. Ganz—WMKASE 8:0 (2:3) Vslgóhid­u Vezet,Je: Grubel. Megérrt amolt gyflk­eteon. GrtlöVŐ: Ba­tOT (2), Komá,:-diml (2) és Watdínginr Cl­enből), Je: Wftl.dl­g"-- és Bérlő®, ffletve Vételnél és Brermer — Sashalmi «TK—Tinográfi* 4:2 (1:1) Sas­halom, Vezette: Gibár­yi. Góllövő: Száva (2). Honá­ui) éa Kuli, 1111. László és Bodor. M. Textil—Brasche 3:3 (2:1) Torna, tileg. 1003 néző. Vezette: Ereje. Nagy­­ küzdelmet hozott a kőbánnyai rangadó . Gól­lövő: Fűzi (0) és Varga Kiéivé­ Jáckai (2). 1 WÉPSPORT a fen­ekövi offostm­eztingViéRv­ilien Csepel-Ferencváros 4:2 (4:0) Már az előmérkőzés alatt hatalmas tömeg feketévik a játéktér körül. A I­i.új időszámítás szerint pontosan 4 órakor az alábbi összeállítás­ban áll fel a két csapat: Ferencváros: Csikós — Rudas, Onódy — Sáros! III. Kéri, Lakat — Sípos, Kubala, Mike, Sárosi dr., Gyetvay. Csepel: Szabó — Rédey, Keszthelyi I. — Füzesi, Rákosi, Gáti — Surányi, Marosvári, Szabadkai, Keszthelyi II., Pintér. A Csepel kezd, de a Ferencváros vezeti az első veszélyes támadást. Sárosi dr. hátrahúzott labdáját Szabó kivédi. Az enyhe széllel támoga­tott Ferencváros többet támad. Sárosi dr. mellélő, azután Qyetvai beadását csípi el Szabó. Közben a Csepel szögletet ér el, majd Surányi lövését védi vetődve Csikós. A 15. percben Keszthelyi II. kitör és mint­egy 12 méterről nagy helyzetben kapu mellé lő. A másik oldalon Mike hibáz hasonló helyzetben. Pompás az Iram, a Csepel is felnyomul. A 22. percben Pintér elfut Rudas mellett, átadását Keszthelyi II. magasan a kapura emeli. Csikós öklözni akar, de­­Marosvári zavarja a kapust, akinek ökléről saját hálójába patt­tan a labda, öngól 1:0 a Csepel javára Közben Rudas jobblábfeje megrándul és sántikál. A Csepel egyik támadást a másik után vezeti. A 28. percben Marosvári átemelt labdájával Pintér egy lépést tesz, 15 méterről hatalmas lövést ereszt meg és a labda élesen vágódik a bal felső sarokba. 2:0. A gól után a Ferencváros szorongat, csatársora azonban tehetetlen. A 88. percben szép baloldali támadás után Szabadkai jó érzék­kel ugrik ki és az ötös sarkáról élesen, laposan a balsarokba 1s­­:0. A Ferencváros trét eredménytelen támadása után Rudas szabály­talanul löki Surdnyit valamivel a tizenhatos előtt, a szabadrúgást Marosvári a sorfal mellett előregurí­lja és a ráfutó Surányi 8 méterről a jobbsarokba lő. 4:0. A gól után mezőnyjáték folyik. A n. FFAXTXIBE-V egy ideig hullámzó játék folyik. A Csepel, majd a Ferencváros ér el szögletet. Sárosi dr. fejese alig kerüli el a kaput. Ezután erősen szoron­gat a Ferencváros. A 11. percben Sárosi dr. nagy helyzetet hagy ki. A 17. percben Rákosi teljesen ártalmatlanul akadályozza Sípost, a játékvezető nagy meglepetésre 11-est ítél. Mike rúgja a büntetőt, jobb­sarokba helyezett gurulós labdáját Szabó szögletre öklözi! A másik oldalon Szabadkai veszélyeztet. A 18. percben az előrehúzódott Onódi fejel kapu fölé. A kitörő Mike elől Szabó kifutva ment. Többnyire a Ferencváros támad, de a Csepel kevesebb támadásai legalább olyan veszélyesek. A 80. percben Mike II. Sárost­ér beteszi a lövésbe a fejét és a labda a felső lécről vágódik lefelé. Nem látszik gólnak, de a játékvezető habozás nélkül ítél gólt. 4:1* A következő percben újabb ferencvárosi támadás. Kubala mintegy 20 méterről váratlanul lő és a labda a megle­­pett Szabó fölött vágódik a kapuba. 4:2. A gól után felnyomul a Csepel is. Surányi két alkalommal is pon­tatlanul ad be, kecsegtető helyzetben. A 36. percben Keszthelyi II. elől szerencsével ment Csikós. Három perc múlva ugyancsak Keszthelyi II. átadását Pintér az ötös sarkáról lövi mellé. A másik oldalon Mike közeli lövését jó reflex­szel üti ki Szabó. Az utolsó percekben erősen szorongat a Ferencváros. A 44. percben Sárosi dr. közelről a felső lécet találja el. Szögletarány: 6:3 (0:2) a Ferencváros javára. Gólképesebb volt a Csepel A mérkőzés végig jó iramú volt. A Csepel az első félidőben nagy­szerűen játszott, noha a mezőnyben nem támadott többet ellenfelénél, gyors, az ellenfél védelmét széthúzó támadásaival lényegesen több gól­helyzetet teremtett és ezeket a gólhelyzeteket­­ ki is használta. A második félidőben csaknem állandóan a zöld-fehérek támadtak, de csatárai a kapu előtt határozatlanok, puhák voltak. Pedig ebben a játékrészben legalább is kiegyenlíthettek volna. A Csepel kapujában Szabó jól védett, csak Kubala góljánál késett el. A védelem keményen és eredményesen rombolt. Gáti balfedezet ragyogóan játszott, a mezőny legjobb embere volt! A támadósor lelke , nagyszerű formában levő Keszthelyi II. Pintér sem volt rossz. Maros­vári főleg az I. félidőben remekelt. Szabadkai és Surányi időnként kihagyott. Csikós többször is hibázott, nemigen sikerültek a kifutásai sem. A védelemben csak Onódy játszott végig megbízhatóan, Rudas sérülése után kihagyott, Kéri is „betegesen" mozgott. A fedezetek ellen nem lehet panasz. Különösen Lakat dolgozott sokat. A támadósor legjobbja Kubala volt, Mike és Sárosi dr. csak a második félidőben jött fel. Síposnak és Gyetvainak semmi sem sikerült. A játékvezető az előnyszabály alkalmazásában többször is tévedett. A II. félidőben ítéleteivel feltűnő sokszor sújtotta a Csepelt. Nyilatkozatok Ivanics István, a Csepel elnöke: Az eredmény megfelel a valóság-, nak. Két góllal jobbak voltunk. Jámbor Alajos, a LUS tagja: A játékvezetőnek szívügye volt * Ferencváros, az alacsony, sovány partjelző pedig úgy integetett, ahogyan magyar pályán nem volna szabad határbíráskodni. Remélem, hogy * JT vizsgálatot indít ellenük. Vrbancsik Gábor (Ferencváros): Fáradt a csapat... Vogel Sandu, román újságíró: Korszerű futballt játszott a Csepel. A játékvezető szemmel láthatóan ,,nyomta" a csepelieket. Üllői­ út, 20.000 néző vezette: Molnár L Szünet után biztosan győzött az Erno, MaDISz Srs@. MaDISz—1. 1:1 (1:1) Soroksár 1006 ítéző. Tehette: Tassi. Erao MaDISz: Herda — Somogyi, Konta — Pataki, Solti, Zimonyi — Pusztai, Borbély, Hontvári, Siklósi, Pákozdi. B. Törekvés: Andó — Schwarz, Darát — Weine­z, Marik, Voné,r — Urdu, Feith, Klimeint, Szilasi, Karcba. K­ezdeti tapogatózás után az ErSo irányítja a játékot. Néhány e­red­­ménytelen támadást vezetnek a hazaiak. A 12. percben Szilasi lövé­sét Derda szögletre védi. A 21. perc­ben jobboldali támadás után Feith a jobbsarokba lő. 1:1. a B. Törekvés javára. Egy percre rá egyenlít az Erso. Pusztai beadását Pákozdi a hálóba fejeli. 1:1. A gól után Siklósi és Hont­vári helyet cserél. A 30. percben Borbély nagy helyzetben fölé lövi közelről a labdát. Most erősen szorongat az Erso. A 25. percben veszélyes táma­dást vezet a B. Törekvés, Szücsi keresztlabdáját Feith közelről a kapu mellé lövi. Korment nagy lövése a felső kapulécről pattan ki. Hont­­vári 20 méteres lövését Andó nehe­zen védi szögletre. Mezőnyjátékkal ér véget a félidő. Szünet után megváltozik az ErSo összeállítása. Siklósi a közép­­hálvoB, Solti a balfedezet, Zimonyi a balösszekötő és Hontvári a kö­zépcsatár. Jó iramban kezdődik a félidő. Az 5. percben Feith az arcán megsérül és lemegy a pályáról. Két perc múlva kötéssel tér vissza. Enyhe Er­őfölény után a 20. perc­ben Pákozdi szögletrúgását Borbély a hatosról fejelt a léc alá. 2:1-re vezet az ErSo. A 22. percben Solti 20 méteres szép lövését csak nehezen védi Andó. Fokozódik az iram. A 30. percben Marik a 16-oson felvágja Pusztait. A szabadrúgásból Soltésshez kerül a labda, aki IS materről a bal­­sarokba lő. 8:1. A hátralévő időben végig a hazai csapat támad, de a vendégek jól vé­dekeznek. Szögletarány: 8:6 (0:3) az ErSo MaDISz javára. NTDUATK055ÁTOK­­ Elblinger Antal (ErBo): A szünet utáni játékunkkal megérdemelten győztünk. Tokai Gábor (B. Törekvés): Fe­­de­zetsorunk rossz taktikája miatt vesztett csapatunk. bírálati Vilzontos, jói­am­fi mérkőzés TO11 A* ErSo MaDISz mindkét félidőben jobbnak bizonyult. Különösen ft m&stll­k félidő végén való Jálékivel megérdemelten győzött. Egyénileg: Berd* Jól védett,­­ hitted, hirmneben Somogyi volt a legjobb. Solti és Ilont*, is jól játszott. Patsky volt a jobbik fedelet. A csa­társorba­n Hontvári, Borbély és Purival dicsérhető. Siklósi sokkal többet nyújtott a védelemben, mint a támadósorban. Andó a gólokról nem tehet. Marik volt csapat­a és a mezőny legjobbja, Vozér Bokát és hasznosan dolgozott. A csatár­sorból Felthet és Szilasit lehet meg­­dicsérni. Hermaan, a SoahAlm! MTK So tűnő kő­­réipe®atáipa sülyo® bokarenduil­ása miatt pihen. A BMSE kiadta Matusefvet, Jeles kapu­sét az Előréstek. Bldécs, az RMTK ját­ékosa sérülése m­iatt kényot­erpihenőt tart. Pereces: PTK—9BTK I. o. Kajivou 2:1 (0:1). Vezette: Göoazy dr. A tavaszi for­duló első mérkőzését vak nagy küzde­lem után nyerte a veretlen pereccei csa­pat. Góllövők: Futó II., Futó I., illetve Puskás. — FTK­H —Hiejóc­aiba 7:1 (2:0), a a bajnok­i Veztette: Molnár. Góllövők: Simító I. (3), Poltz III. (3), Futó III., il­­etve Garbóra. VKM-KUPA MÁV lg.—SEART 6:0 (3:0) Tatai út, Gól­lövő: Frikas (4) és Hídvégi (2). Gyapjúmosó—Sportújságrék 5:3 (3:2). üllői­ út Vezette: Gruber. Gólövő: Vass (2), Papp (2) és Tu­ra 4 (Il-est­ől), illetve Balikó és Csokonai. MÁV lg— IKART 6:0 (3:0). Tatai-út Vezette: Láng Gól Jövő: Farkas (3), Híd: Végi (2) és Keserű II. Futballabda készítésen javítása NAGY SÁMOOIUliUaeMsH 1$ Aranyat, ST \a«rsw»11:s­­ö'13BtM(&iky SG&ytj&vsF&l, )kéKStt*Hki j*vlit6o»a»a: lasz&v&zbiu'iJt'k. j ffhntKA ■ \j— r­yttft-i jl \ ttOYUlREViVMlBIL^Unv I HOÜTH¥ VIPSHM ' és a legjobb ated­aták, komb­osuk felléptével *, I Wkit am­erikai ! Vidám, látványos, énekes, trssete varieté remno , | tosIsteS Iggfsh­írétd+ 420-384 | A szív és taktika diadala SMTK—IsM 2:1 (1:1) EMTK: Tóth — Csizmadia, Lovas — Szépföldi, Dávid, Bihari — Ko­vács, Pálya, Budai, Kliuczki, Ba­konyi. SzAC: Szabó — Kovács I, Kovács II — Ramos, Villányi, Markusovszky — Márta, Bircsák, Deák, Ulicska, Stroliczky. Széllel szemben, négy csatárral és hat védőjátékossal kezd az EMTK. Deák nagy lövése Tóth kezébe száll. Nagy helyzet volt. Az 5. percben formás erzsébeti támadás után Kisuczki a tizenhatoson, belül Vil­lányi felett akarja átemelni a lab­dát, a játékos azonban kézzel nyúl közbe. A megítélt tizenegyest Ki­­suczki laposan a jobb sarokba helyezi. 1:9. Deák tör ki veszélyesen, a közép­­csatárt azonban Budai és Dávid erő­sen fogja. Kovács Szögletét Szabó szépen húsza la, nagy tapsot kap érte. A hazai csapat többet támad, de Budai, a hátra vont csatár nagy­szerűen játszik. A 30. percben Márta hátragurít Markusovszkyhoz, akinek hosszú előreívelt labdáját Dávid rosszul találja el és kezére pattan a labda. 11-es! A büntetőt Marku­­sovszky értékesíti, Isi. Mezőnyjáték folyik veszélyesebb szentlőrinci támadásokkal, de az eredmény félidőben már nem vál­tozik. Szünet után EMTK-rohamok. A 13. percben Kovács beadását Pálya egyből a jobb sarokba továbbítja. 2:1 A gól után ertősödik az iram, ke­mény a játék. Mindkét csapat több gólhelyzetet kihagy. Tóth három esetben is csak nagy bravúrral há­rít a SzAC-csatárok elől. A mérkőzés végén az EMTK tá­mad, de már újabb gól nem esik. Szögletarány: 3:5 (2:1), BzAC: Br Issenes. NYILATKOZATOK : Bánkuti Gábor, EMTK: Budai- Deák 2:1. Árki Nándor, SzAC: Balasserett* cserék volt. BIRÁLAT: Az EMTK Budait a mérkőző* első perv, célul kezdve hátra vont a második közép. (K­tlvi­ttek: Budai remek játékával telje­­gen kihercolta a játékból Deákot é­s hár a SzAC többet támadott, mint a négy csatárral játszó EMTK, meg kell állapi­­tanunk, hogy az EMTK mégis megérde­melten győzött. Egyénileg Tó­i remeken­ védett A­delem és a mezőny legjobbja a hátravont Budai, Derekasan ml­egálták helyüket a többi védők i*. A csatársor este Klsuczki, Kár, hogy a szélsők sem mertek egyéni, meg vállalkozni. A SzAC-védelem legjobbjai Villányi éts Markusovszki A többiek sokat ideges® kedtek. A csatársorban Deák nem boldo­­golt Budaival, u­­rcsák és l.Alblka igye­­kezett, a szélsőknek nem ment. Falas!! kitűnő volt. r­or a Ferencváros! Marosvári igazolatlanul játszott a Csepelben! A Cespok—Ferencváros mérkőzés­­ után szótlanul üldögéltek a Ferenc-­­ város játékosai az öltözőben. Csak akkor derült fel az arcuk, amikor Hori János a következő kijelentést­ tette: — Nincs semmi baj. Megóvjuk a­­ mérkőzést. Már itt van az ideje­­ annak, hogy kirukkoljunk a nagy ! szenzivel Már régen tudtuk ezt al csepeli titkot , most fel is használ-­ juk: MtttwW l!gzteo!!aria.MC!! jjátssSr­k Csepelben, Remaéljük­, hogy f­öd­émtíb­baiyt asflnak. Azonnal érdeklődtünk a csepeliek­nél, akik a következőket mondták: — Lehetséges, hogy igaza van Hont Jánosnak. Majd utána nézünk a szövetségben. A szövetség véleményét lapuál, más helyen közöljük. " 9 36. hogyha ez edző le igazolt JAtékota a cs­apatáne­k. Vasárnapra az SzFC—Os, Bari,Mg BLASz I. osztályú mér­kőzésre ea SzFC-nnak csak tíz emnbert j­elent­­ett. A paspotot Kohut, asz­edzao egészítette ki és jó játékával­­ nagyban hozzájárult a countelion eredmény eléréséhez — tapa­­dotta Sippa, az SzFC­­intézője.­­ Ebből az a tanulság, hogy jó, ha az edző b) leigazol­tatja magát. A Wolfner SE-ben vasárnap Bódog súi­lyos sérülése miatt nem játszhat az UTSE ell­eni helyi rangadón. Az I­TSE a­ húsvéti ünnepeiket Pécsen­ tölti el. Első nap a Pécsi bőrgyári TC, a második nap pedig a FVSE lesz az ellenfele. A csapattal utazik az egyesü­­­let asztal­iteniissz, és morkedvelőgárdája Ja, Mészáros, a GSE jeles jobtezél­ője térdránd­ulása miatt pihen. AZ FTC kölyök és ifjúsági labdarúgó baboraja tart szerdán és péntekem délután 3 ótrakior a­z ügyiúti pályán. ÉT­ELMISZER TÁMOGATÁST helyezett, kilátásba a főváros az olimpiai keret tagjai részére, ha­­ az IM­RRA-­­segély szétosztásában a fővárosnak is lesz beleszólása SPORTÉRMEK Ittj ve­rsei ay diíjak, tereletértsS: |Mí­gS­s k­é­n­z a $h u