Népsport, 1948. november (4. évfolyam, 209-230. szám)

1948-11-01 / 209. szám

(Gyenge jóléti, verejtéken gyenesent Újpest—Goldberger SE 2:1 (2:1) .Cótlövő: Varga II, Egresi, Balogh­­ (11-esből). Újpesti stadion, 3000 néző. Vés.: Szt.Mós. Az újpesti stadion bejáratánál elhelyezett asztal mellett az MTK és az Újpest vezetői árulják a Szabad Népet s gyűjtik az elő­­fizetőket, a lelátón pedig a sportolók buz­gón árusítják a magyar dolgozók központi lapjának vasárnapi példányait. Az újpestiek öltözői­ben nagy a csend­je a­­nyugalom. Balogh lat­vá­n edző mond­­ja: ,,A csapatban nincs változás. Jó ered­­isiény­t várok ‘‘ A GSE-nél Orczifalvi let­vén edző _pa­­nas­zkodik: „Palotás és Györvári sérülése i­lletve betegsége miatt nem játszhat." Újpest: Károlyi — Szik­e, Balogh II - Horváth. Nagymarosi, Kit­ádi *­— Égte®1­, Bu­tsza, Várnai. Fejes, Halasi. GSE: Kamarás — Károlyi Jez.«ó — Kon­rád. Dombóvár I, Csurgó I — Kuts, Alpi­­siny, Csurgó II, Varga H, Varga I. AZ I. FRT-TWS kezelés után Szűre labdáját fogja Ka.­­Biután. A kirúgásból Varga II szerzi meg a labdát s az újpesti védők kíséretében kapu felé húz. A 16.0S vonalán le­rázza magáról a védőket s két lépés után mintegy­­4 méterről a kapujá­ból kijött Károlyi fölött a jobb fosó sarokba íveli a labdát. Még egy perc sem telt el s már 1 sor ra vezet a CSE. Az 5 percben Egresi fejesét Dombo­­vich­ a gólvonalról fejeli ki A 9. percben Egresi 16-osról lőtt szabadrúgását védi Kamarás. A 11. percben Szusza In­nos lövését Kamarán védi ugyan de a lab­­dát kiejti e Dombóvári szabadit fel az utolsó pillanatban. A 16. percben Szusza •—Egresi—F fejes adogatsz után­a ben el* labdát, Halasi a kapu szájában magasan fölé lövi A 17. percben szögletet ér .w a GSE Károlyi lehúzza a labdát s kéz­­zel dobja, ki Szuszának. Szusza Egresi- Jiez játszik, utána nagyszerűen adogat­­sznak­ az vis­zonti csatárok, végül is Egresy mintegy 10 méterről nehéz ■ingből a tétovázó Kamarás mellett a jobb alsó sarokba lő 111-1 22. percben nagyszerű baloball tá­­m­adás után Aspirány közelről ordító helyzet­be­ melléle. A 24. percben Szusza 16 méternyi bombája, a jobb kapufáról pattan vissza. A 27. percben Várnai a 6.os vonaláról lő, Kamarás lábbal véd. Utána Szusza fejesét Jezsó kézzel akasztja meg a kapu szájában. A budai já­tékosok tiltakozása ellenére a játék, vezető 11-est ítél. A büntetőt Balogh II a jobb alsó sarokba lövi 3:1. A gól után Aspirány jobbszélső, Csurgó II öisszjekötő és Kuts kttecticsatár tesz* A7, i­a.ru felő3. szén támadásokat látunk. A 55 utolsó percekben m­édig­­játék folyik, majd a 45. percben jobb. •Idáit támadás után Szusza labdája csak •fentimét­erek­kel száll el a kapu fölött. SZÜNETBEN a GSE öltözőjében Jelsó mutatja a mezén a labda helyét és mondja: — Nem nyúltam kézzel a labd­ihoz, a játékvezető azonban, aki az ellenkező oldalon állott, rosszul látta az esetet és 1-est adott Az újpestieknél a vezetők erőteljesebb já­tékot kérnek a játékoso­któl a 3. félidő kezdés után Kuts­a balszélső, Varga J a középcsatár a GSE-ben. Az 5 percben Szusza Halasit szökteti. A balszélsőt lesen találja a labda, a játékvezető azonban nem állítja meg a támadást, amelynek végén Halasi lövése a kapu fölött száll el. A 10. percben szöglet­­rúgás után Csurgó II hátrálna­tott lövé­st H Károly­ védi. Utána Halasi a másik oldalon átját­sza a védőket beadását azonban Kamarás elcsípi a befutó Vár­nai el­ől A 14 percben Szusza Koeswan előre­­vágott labdáját jól vesz­i át Halasi, a partjelző azonban helytelenül lesz int. Halasi mintegy 12 méterről a bal alsó sárokba vágja a labdát, de a gólt is játékvezető nem adta meg. (Játékvezetői tévedés, mert a Iated a leadásának pilla­natában Halasi nem állt lesen.) Fölény­ben játszik az­ Újpest Kuti és Varga I Visszaesését. A 20­. percben Várnai alig 15 mellé. A 23 percben Szusza jó labdá­ját 10 méterről kapásból lövi Várnai Kamarás azonban szépen védi a lövé A 28. percben a le­sen álló Egresi jó labdát kap,­ de kapu mellé lő. A Goldberger erősen tám­ad, de a kapu előtt a csatárai tehetetlenek. A 35. perc­ben Egresi lesről kiugrik már csak Kamarással áll szemben, de a kapusba lövi a labdat. A 37 percben Barreti íveli be szögletből a labdát, Várnai kapura fejelt, de Jesse a gólvonalon fejjel ment A 40. percben egyenlítési lehetősége rm a Goldbergernek de Aspirány labdáját Kuti a 6-osról a kapu fölé vágja. Szögletarány 5:5 (2:2). Nyi­lakosatok: Balogh Istvá( Újpest ). Hettünk még a halottak is feltárni adnak. — Orcai­falvi István- GSE: A döntetlen igazságosabb lett volna. BÍRÁL­AT: Gyenge, érdektelen mérkőzés volt. A k­ifel ,6 percekben bekapott gól az első fél­órában lelkes játékra késztette az Új­­pestet­, amikor azonban a vezetést meg­­szer­te visszaesett a lila-fehér csapat Az Újpest csatárai — Egresi kivételével — gyengén mozogtak. Alig tudott ez a sor néhány épkézláb támadást ö­sze­­hozni. A kapu előtt a legjobb helyzetek­­ben is hibáztak az újpesti csatárok. A védelem megtette a magáét, jót lát­­ott­ A Goldberger S® nagyon lelkesen ha*,­colt, és e­gy kis síferencnével az egyik pontot megszerezhette volna. A védelme pompásan küzdött, de a csatárok btokos helyzetekben is hibáztak. A mutatott játék alapján * döntetlen eredmény igaz, sávosabb lett volna Az Újpest keveseb­bet, a GSE többet nyújtott, mint amen­­­nyit várni lehetett tőlük Károlyinak alig akadt munkája. A noj­­védháitmas és a csapat, kiemelkedő tagja- K'p?-m­a’val volt Semmit, sem kockázta­tott egyszerű eszközökkel játszott , s ter­mészetes, hogy így kitűnő volt. Szőce is teljes mértékben kiel­égí­tett, felszabadító rúgásai hasznosak voltak. Balogh II­eré­­ben visszaesett formájéban, néhány nagy hibát vétett. Kirá­di az első félidőben nagyszerű volt, szünet után azonban erő­sen­ hanyatlott. Fasszal sokszor célt té­­ve ertettek. Horváth sokkal kiegyensúlyo­­z­ Vin játszott, ő volt az­ egyetlen, akitől a csatárok krédát ka­ptak­, Egred minden labdát, miet játszott, esmit kapott, cvak a kapu előtt, nem tudott erélyes tenni. Szusza formán kívül van. Várnaitól néhány szép megmozdulást láttunk, a kapu előtt azonban néhányszor bosszantóan hibázott. Fejes csak a mezőnyben végzett munká­jáért, kaphat dicséretet, a befejező mun­kánál nem volt veszélyes. Halasi gyengén j­átszott Kamarás néhány esetben megmutatta, hogy jó formában van, az első gólnál azon­ban hibázott* Dombóvári kitűnő volt. Fejjel és lábbal egyaránt biztosan végezte felada­tát Károlyi teljesen semlegesítette Halasit, végig biztosan áll a lábán. Jezsó az első félidőben nagyszerűen játszott, szünet után erősen visszaesett.* Koprád és Csurgó I óriási munkát végzett a védelemben, a tá­madás segítéséhez nem sok erejük maradt Aspirány, mint jobbsd­élfie többet mutatott mint összekötőben. Kuti mint középcsatár játszott elfogadhatóan. Csurgó II a véde­kezésben nagy munkát végzett, a kapu előtt azonban nem volt veszélyes. Varga II a mezőnyben néhány szép dolgot, mutatott, kár, hogy sokáig tartja a labdát. Varga I-nek semmi sem sikerült. A játékvezetői szempontból nem nehéz mérkőzést Kallós gyengén vezette. Felesle­gesen sokat, fütyült térre ítélete voltáv­as a les, és előnyszabály,ítéletek terén is több­ször tévedett. NB II Előre—M. Textil 7:1 (4:0). Sport-utca. V: Várnai Előre: Szabadkai — Kelemen, Tiszai — Szajtár, Dévai, Szodi — Medlitz, Krajnai, Jakab, Ji­ger, Fischer M. Text­il: Nemesi — Zöldi. Csapó — Négyesi, Burgter, Zalai — Kun, Ágica, Illy, Hohl Sátori. Az MTSE a lefékezve játszó El­őrének sem volt­ komoly ellenfele. A második félidő 15. percében Jakabot a játékvezető kiállította, mert az MTSE egyik védőjét megütötte. G: Jakab 72), Krajnai (2), Fischer (2) és Jagfer, illetve Ágica. Jő: Tiszai, Lévai,­­Tiiger és Szódi, illetve Csapó, Zalai és Illy. Szegedi SF—Orosháza 1:1 (1-2). Szr^red 460 néző. V: Magyar. Sz* Valutau Ká­lóéi — Sebők Tóth — Kasuba, Veres II Borbély — Bojtos Csanádfi. Virág, Ba­­­ko^ Véjteki I. — Orosházin, Veres I­— Kárpáti, Csonka ■—• Gulyás Sz?endi. Ko­­víca — Rnisika Glóp­ik, Gábor, Bozó Szim­onide^ — Gyenge játék. A gólok védelmi hibákból estek G: Bakó?, ill. Gábor, Jó, Sebő­ I. Tóth Borbély és Böj­­tös, ül. a hátvédhármas­ba Gábor. nb m KiskimhilShsi V8E—Sziget­i HTK 2:0 (1:0). Szeged. V: Király. G: Molnár I és Vasa Jó- Molnár ti, Bundzsák. Ma­­lombozi és Józsvai il, Tóthpál, Sonkó és Karibács­i . 3 1948 MOV: 11.A tartalékos SalBTC nem volt egyenrangú ellenfele a jó formában levő Kispestnek Kispest-SalBTC 5:1 (4:0) Góllövő: Puskás, Puskás, Hor­váth, Gyulai, Polgár, Babolcsay. Üllői­ út, 3000 néző. Vés: Kádár. A Kispest öltözőjében Pilis György újsá­golja. ..Rákóczi nem játszhat, mert kivették a manduláját. Bányai lesz a jobbhátvéd. Bu­dai a balfedezet és Cserjés a középcsatár.“ — Csuberda Debreceni és Vince még nem játszhat — mondja Keller László a Stécó öltözőjében — de nélkülük is tisztes ered­ményre számítunk. Móré János edző a védőjátékosok figyel­mét hívja fel a veszélyes kispesti csatárokra A nézőtéren a Szabad Nép terjesztési mozgalmával két jelmonatot olvashatunk: , Szabad Néppel hazánk ért sportunk felvirágoztatásáért", és ,,Szabad .Nép a dolgozók sportjáért, sportolók a Szabad Népért”. Kispest: Rúzsa — Bányai Tóth III. — Bozsik Patyi Budai — Horváth. Gyulai Cserjés. Puskás. Babolcsay SasBTC: Oláh — Ujj. Gáspár — Kovács. Héti, Kanyó — Csák, VileZsál. Polgár Laczkó Szabó I. AZ I. FÉLIDŐ A Kispest kezd. Az 1. percben Gyulai be­­adását, két perc múlva pedig Patyi 20 mé­teres szabadrúgását kell védenie Oláhnak. Puskás lö­vése keresztben elsuhan­ni kapu előtt. A 7 percben Vilezsál reme­kül teszi lyukra Csákot, a szélső labdája azonban a jobbkapufa mellett kigurul. Horváth 20 méteres lövését Oláh köny­­nyen védi. A 12 percben Raborcsay pompás csel felé­ játssza t­rutára, Ul­i mellett, be­felé kanyarodik majd puhán, szinte rá­teszi Puskás fejére a labdát !Siskás 8 mét­eyről élesen, vállmagasan védhet­etlenül fejel a jobb sarokba. 1:0.ra vezet a Kispest. Állandóan a Kispest támad. A 18. perc­ben remek kispesti tám­ad'te fut a közé. ovn refe-jéé—Gyulai—Puskás a labda útja. Az akció végén Troekás a jobbösszekötő helyéről, jobb­lábbal nagy lövést küld 15 méterről fél­agasan a jobbsarokba. 2-0 A 21. percben Puskás elől Oláh lábbal nyent szögletre. Most a Pal BTC is veset­etrújött támadást­, de a kispesti védelem jól működik Hosszú percekig mezőnyjáték­ folyik. A 27 nemben egy jó ki­spesti támadás v v­égén Puskás lesállása sz­abadítja fel a tarján­ kaput A n6. percben Budai­­ho­zza fel a labdát, Cserjéshez játszik, Cserjés nagyszerűen húzza át a labdát Puskás elé. Puskás meglepetésében­­azt hiszi, hogy lesen van) iúzta helyzetből 8 mé­terről a bal sa­rok mellé lő. A következő percben Szabó I elfut- de lövését a jól helyezkedő Ruzsa bízta­an védi. A 38. percben Bányai hosszú labdáját Puskás belövi, de a játékvezető lesz, fütyült (Tévesen, mert az elrúgás pillanatában Puskás nem volt lese­.?.) A 40 percben Horváth labdája a kapu torkában álló Cserjés lábáról kapu fölé pattan. Na így fölényben játszi­k a Kispest. A 42. percben Budai partdobásából Puskás mellel leveszi a labdát és 25 méterről, kapura lő. A nem is erős labdát a vetődő Oláh kiejti és a be­rohanó Horváth a 6-os­ sarkáról la­­posan a hálóba lövi. 3:0 . A 44. percben Puskás a 16-os on belül ewlie® és szinte reménytelen helyzetből vágja át a labdát a jobboldalra. Gyulai jókor érkezik és mintegy 10 méterről élesen fél magasan a jobb. ■árokba lő. 4:0 SZÜNETBEN a Kispest öltözőjében elégedetten üldö­gélnek a játék­o­sok. A SalUTC. ölt­özőben Ma’gró fett, mondja a védőknek: — Ne hagyják, hogy a kispesti csatárok zavartalanul átvegyék a labdát. A hangszórón keresztül Bocsik és Puskás arról nyilatkozik, hogy mit szeretnek leg­jobban a Szabad Nép-bem­e n. FÉLIDŐ Az 5. percben Bányai szögletre ment Hzába I elől. A 4. percben Lackó távoli lövését védi Kilósa. Két perc múlva Bozsik labdáját Puskás nyúló méterről az ágba lövi A Kispest támad, de a 10 percben a Sal BTC ér e! gól! Szabó I és Polgár elől Bányai a 16-oson belü­l röviden ad haza. Pol­gár elcsípi a labdát és a már tél­ér­tetlen Rnzsa mellett 10 méterről laposan a hálóba lő. 4:1. A 14. percben Vilazsál labdájéval Csák Már­tán felfut, lövése Enzsa lábáról pat­tan szögletre Kissé élénkebb lesz a játék, a Sal BTC is támad most A 15 perc­ben Puskás tiszta helyzetből leadott, jobb sarokra tartó lövését Oláh vetődve védi majd Puskás bombáját húzza le* a tarjáni* kanna A Kiánost fájnod, A 24 ilyensen CVfer­­és l­ibdásfe­ló helyzetben találja BahoL­ov­ayt s a szélső laposan a jobb sarokba is 5:1. Most a Stécó jön fel. Vilersál lövését azonban Kausa szépen fogja. Puskás lab­dáját Cseriét gólhelyzetben fölé lövi. A 34. percben Polgár felviszi a labdát a SP.Osig, de ott­­meg­hísl­i­ Puskás fiait,v­állán az oldalhálóba lő. A 97. percben egy SplRTC_támadna v­égén Csák lő ka­pura, piszta azonban nem hiba-*. Hor­­vat­h fszö­rletét szépem húzt­a le Oláh. A 38. percben Bozók ballal magasan kispu fölé lő. Az utolsó percekben a Kispest­ támad A 44 percben Puskás jó helyzetből mellé lő. Szögletarány: 3:2 (1:0) a Képest javába. Nyilatkozták: Morvay Márton (Kis­­pfest). A második félidőben fölényesked,­tek a fiúk. — Keller, L­ászló SalBTC: Na­gyon tartalékosak­oltunk. Ettől a csa­­pattól nem várhattunk jobb eredményt. A fiúik becsülettel küzdöttei,a . BÍRÁLAT: A tartalékos SalBTC csak percekre tu­dott méltó ellenfele tenni a jó formában lévő Kispestnek­. A mérkőzés túlnyomó véscében ,a Kispest volt fölényben a SalBTC csak a második félidő el­ején tudt­a magá­hoz ragadni röv­i időre a kezdeményezést Kétségtelen tudásbeli különbség mutatkozott meg a Kispest javára. A kikspetítiek minden részükben , jobbak volta­k a SalBTC-nél és így a mérkőzés megérdemelten végződött a Kispest győzelmével. A mérkőzés spOit­­s®or(1 keretek között folyt le. A játék színvonala ritkán emelkedett az átla­g fölé. Általában a kispesti csatársor for­iai támadá­si jelentették a szint. Sz­­il­alom csak akkor volt, amikor szünet után úgy festett mintha a SalBTC fel­támadna. *­m A Kispest védelmének nem volt nehéz dolga. Oak időnként venafigejtették a tárján a csatárok. Bu­iki keveset volt já­tékban, de így is látható volt, hogy jó formában van Jó! állt a lábán a hátvéd­­hármas is, a ritátödlik félidő elején azon­ban néha könnyeim rsködött. Tóth III ját­szott, a legállandóbban. Egyik legjobb hát­védünk ma pz. a fiatal játékos. Biztosan látta el a feladatát Pa­lyi is. Bányai azon­ban néha zavarba jött Kozsik tartja jó formáját, tömte a cs­atársért, a jobbnál­­jobb labdákkal. Nem sokkal maradt el mögötte Budai. A csatársor sok szép helycserés támadást mutatott, a befejezés körül azonban sokszor volt hiba. A csatár­sor legjobb embere változatlanul Puskás, aki rengeteg­ ötlettel építette a kispesti tám­,adásokat, labda kez­elése káprázatos,, amellett, a legveszélyesebb a kapura is. I­tána, Babolcsay következik, aki nagyszerű formában van, testcselei ellenállhatatla­nok, szereti a helycserét és veszélyes a karm előtt is. Sokat dolgozott a mezőny­ben a nagy munkabírású és nagy techni- Vrtjú Gyulai Horváth már hatványabban látszott, bár volt néhány sason elfutása és beadása Cserjés tehetséges, de nem tör , eléggé kapura. Oláhnak volt néhány sl­­ ép vedáge, de egy nagyon csúnya hibája, amikor ki­ejtette­ a labdát. Gáspár mutatkozott a hátvédsor legbiztosabb feljáróelire, ően harcolt a középen Hifi. Ujjnak túl­­ságosan nehéz feladat volt Ba­lcsaynak sakkban tartása Kanyó néh­aévkor szép labdákat adott előre, a védőrm­unkában .Azonban­ ,sok hibát vétett Ugyanez vo­­natkossi­k Kovács­a, akinek természetesen még nehezebb dolga volt mert neki kel­lett volna Puskást fognia. A csatársor támadásai tervszerűtlenek voltak. Iszabó I nem el­'g gyors. Lackó sokat dolgozott a m.r'"Cloyben de a kanura*ötezre ritkán gondolt. Polgár közepesen játszott, nem. igen tudta szabadra láte­mni mp'át Patyi mellett. Vile?sál is inkább csak a me­zőnyben dareozott, a kapura ő sem volt veszélyes. Csak nem bírt Tóthtal Kádár játékvezető nem vétett olyan hi­bát, amely a mérkőzés eredményrét befo­lyásolta volna. Ifit csinál ma eslá? // a rúdugró Leszáll a magasból,— egy gombforgatás a rádión...Szigeti hegedül... ez Melbourne hiebe, egy ugrás a világ ORION-rádión. Az ORION-rádió összes típusait azonnal szállítja részletre is álorvas raillé * . fiz összes Tungsram U fisf­iái VI.,Nagymező u. 8 csövek raktáron: __^Orion rádiók 10 lemezváltós iYiarnín­ n i ^^EfzslBET KRT. 41 VIII.. JÓZSEF-KÖRÚT 37 -—----­Összes Orion tipusok Mogyoróssá, Rálsóczi-út 7L ARANYÉREMMEL K/TONTEEW MESTER. WSKSMÉ^KJikufm9. BALLON átlátszó esőkabát, lóden-és viharkabát Márton és Szász Jf£rti3 A HÉT A klubcsere lényege Szép dolog, ha valaki egész sportpálya, futását­­egyetlen egyesületben tölti el, de annak sem kell a fejét követelni, aki egyesületet változta* Ezer és ezer oka lehet annak, hogy valaki elhagyja eddigi sportbaráti körét és új színekben verse­nyez vagy játszik. Megváltozhattak élet­­körülm­ényei, megszerezhetett egy másik egyesületet, sőt a fölött sem kell pálcát törni, ha valaki összeveszett régi egyesü­lete valamelyik vezetőjével. Ha azonban a klubcserék olyan tömegessé válnak, mint például ez év őszén az úszósport­­ban, ott valami baj van. Nem valószínű, hogy ekkora tömeg úszónak és vízilab­dázónak változott meg a lakása vagy va­­szott össze az intézőjével. Itt inkább ar­ról a rosszul felfogott egyesületi soviniz­musról van szó, amely nem ismeri a magyar sport egyetemes érdekeit, csak egy szűkkörű egyesületi bűvkörben mo­zog s a magyar lobogót összetéveszti az egyesületi zászlóval. Az úszószövetség bi­zottságot küldött ki az átigazolások fe­lülvizsgálására, de vajjon ez a bizottság képes lesz-e majd a dolgok mélyére nézni , a suttogások, profivádak, anyagi hát­terű csábítások mögött megtalálni az igazi bajt. És várjon meg tudják-e te­remteni azt a sportszerű légkört, amely nem szipkázással akarja erősíteni egye­­sületét, hanem neveléssel erősíti elvesd­ tatén kívül az egész magyar sportot. A Svábod Szép és a sport Vasárnap a sportolók is bekapcsolódtak a Szabad Nép terjesztési mozgalmába. Legutóbbi számunkban mi is megemlé­keztünk arról az eseményről és kifejtet­ték, miért tartjuk fontosnak, hogy a Sportemberek is olvassák az MDP köz­ponti lapját. Nem egyszerű újságpropa­­ganda ez. Rendeztek már Magyarorszá­­gon lapterjesztési mozgalmat­ ígértek az olvasónak, az előfizetőnek minden jót, folytatásos regényt, rejtvénypályázatot, házat, lábast, színházjegyet. A Szabad Nép egyet ígér: tudást! És erre min­­denkinek szüksége van, tehát a sportem­bernek is. A tudás hatalom. A sportban is. Ha sportembereink nem merülnek el csupán a sport technikai problémáiban, hanem igyekeznek jól tájékozott, öntu­­datos emberek lenni az élet minden te­­rületén, akkor a sport kérdéseit is tisz­­tábban látják, mert­­ az egészet látják. A síomszomol harminc éve „Támadás S.S5-kor"‘ — ez a címe an­nak a szovjet filmnek, amelyet kijebb mozikban még mindig meg lehet nézni. Egy ,,komszomoloo", Komszomol-fiú ját­szik benne, bizonyos Matrozov nevű, ha még emlékszünk rá. Mi volt az, aki kézi­­gránát hiányában élő testével vetette rá magát egy német géppuskafészek lövé­­sére A hollywoodi filmgyártók talán en­­nél drámaibb fordulatot is ki tudnak találni, de Matruzov történetének van egy nagy előnye: igaz! Matruzov egyike vg azoknak a fiataloknak, akik a Sz'v­­let'sr­­ó lenini ifjúsági szervezetének vol­tak tagjai s akik kitüntették magukat a munka, a tudomány, a művészet, a sport terén­te kitüntették magukat a második világháborúban. Harminc éve alapítot­ták meg a szovjet ifjúság szervezetét az új világ új embertípusának kinevelésére. És nemcsak Matrózov, hanem rajta kívül milliók bizonyítják, hogy milyen csodála­­tos eredményeket ért el az új ember ko­­vácsa, a szocializmus. KERÉKPÁR Kánya­­­ (Sólyom HE) 34.090 m-es átlaggal győzött a háztömb körüli bajnokság III. futamában Az Előre SE példás, nagyvonalú rendez­é­sében zajlott le vasárnap délelőtt az Iz­a­bella-utca — Jósika­ utca •—Vörösmarty-utca — Wesselényi-utca — Izabella_utca által ha­tárolt 700 méteres háztömbkörüli, viadal, amely Magyarország háztömbkörüli bajnok, Hágának harmadik futama volt. A közel­ 10 000 főnyi közönség előtt lebonyolított törni Kánya II. győzelmét hozta aki a nehéz­ for­dulókkal tűzdelt terepen 34.090 méteres óraátlagot ért el, maga mögött hagyva a vele közösen szökő Faludyt A mezőny legjobb embere, messze kimagaslóan Ötvös volt, aki egymaga öt hajrát nyert de mert többszö­rös tömlőszakadása folytán körhátrányba került teljesítménye nem volt értékelhető. A verseny második főesélyesei* Papp tömlő, leválás folytán kivált a bolyból A kezdet­ben jól indult Kovács is feladta a versenyt, miután az egyik fordulóban géphiba érte, a legtöbbet azonban Szívós bajlódott a gépével, aki nyolcszor volt kénytelen kerékpárt vál­­tani. Az MKSz a legtöbbet vezető és rob­bantó küzdő díját ötvösnek ítélte. A bajnok­ság a harmadik forduló után igen érdeke­­sen alakult A táblázat élére most Faludy került Elö ponttal 8., HipSch A4 pont, 9. Kaiser EA pont, E­. Kánya 12. (Sólyom KE) 97 pont Az ostorhegyesek tömören egymás mellett haladnak.­­Az eredmények: Magyarország 1918. évi háztömb k­örüli bajnoksága III. futam, 50 km: 1 Kánya II (Sólymi KE) 1:28:30 35 p 2 Faludy (Előre SE) 23 p.. 3. Hirsch MTE 14 p.. 1:29:20. 4. Kaiser CsMTK 8 p.. 1 kör hátránnyal 5 ötvös SzHSE 5 p.. 6. Bíró (Előre SE) 5 p . 7. Bilik (Testvériség) 3 p . 8 Szivós MTE 1 p. 9. Szabó (Előre SE) 10. Sípos MTE 11 Nyilassy SzHSE 12 Kánya I. (Sólyom KE), 13. Csabai FTC. 14. Barvik FTC. A 81 líTn-es vaskerekes mellékversenyt Kiss ismét fölénnyel nyerte, bár ezúttal távolról senk. volt olyan meg­­győző mint múlt vasárnap 1. Kiss ,Sólyom KE­ 41:02 2. Dóra SzHSE 20 p.. 3. Misik CsMTK Un 4. Bartusek PSE 8 p.. 5 Zóka CsMTK 6 Fehérvári FTC 7 Fuhr­­men SzHSE 8 Bástyák SzHSE. Tehetség­­kutató verseny. 7000 m: 1 Dara 13:48. 2. Lakatos. 3. Rózsa. 4 Hegedűs. 5. Kós. 6. Gyűrű. TENISZ Asbóth és Fehér Kálmán a Forfrae­kórház Ráth György­ utcai teniszszerepén bemutatót játs­zott. Ennek során Asbetil 7:5 6:3-ra győzött Fredékr ellen.