Népsport, 1959. június (15. évfolyam, 108-129. szám)

1959-06-01 / 108. szám

­.................. m ■ ------------------------­ A férfi párost is az olaszok nyerték Párizsban Távbeszélő-jelentésünk. » (Párizs, május 31.) Kéthetes kü­zdelem­­sorozat után vasárnap délután újabb meglepetésekkel értek véget a világ leg­nagyobb salakpályás teniszversenyének küzdelmei a Roland Garros tenisz­­stadionban. Ezúttal a három párosbaj­nokság talált gazdára. Ismét a nők kezd­ték a műsort. A délafrikaiak Reynolds Schuurmann kettőse a csinos Sandra Reynolds egészen nagyvonalú játékával egy vesztett játszma után mindössze egy gémet veszítve váratlanul győzött az igen jól összeszokott mexicói páros ellen. H­asonló meglepetést hozott a férfi pá­ros döntő. Fraser partnere, a fiatal Roy Emerson sehogyan sem talált magára az első két játszmában és így Frasernek is elment a kedve. Mikor a harmadik játsz­mában végre Emerson is belelendült, ad­digra Fraser esett vissza és bár ez a játszma hozta a leghevesebb küzdelmet, az olaszok ezt is megnyerték 14:12 arány­ban. Így Pietrangeli második bajnokságát nyerte Párizsban és egyben az olasz ket­tős sikeresen vágott vissza Fraseréknek a rom­ai párosdöntőben elszenvedett veresé­gért. A leendő jegyes­pár, Yola Ramirez kisasszony és Billy Knight a vörös sa­lakon is kiegyensúlyozott kettőst alkot. Két küzdelmes játszmában ugyan, de biztosan győztek a délafrikai—ausztrál kombinált páros ellen. S ezzel véget is ért a nagyszabású küzdelemsorozat. ★ A Roland Garros stadionban vasár­nap már alig találkoztunk külföldi te­niszezőkkel. A döntőben még érdekelt szereplők kivételével a legtöbben már búcsút vettek a francia fővárostól. Igaz, egymástól azért nem búcsúztak • . Hétfőn ugyanis egyszerre nem ke­vesebb, mint négy országban öt nagy­szabású nemzetközi verseny is kezdő­dik. A magyar bajnoknőt például erő­nek erejével Oslóba szerették volna meghívni. Az ausztrálok több kiváló teniszezővel a barcelóniai nemzetközi találkozóra utaztak, sokan egy hétre még Svájcba fordultak vissza, hogy részt vegyenek a lausanne i tenisz klub versenyén. (A svájci versenyen induló­­ Gulyás István vasárnap reggel utazott el Svájcba. — A szerk.) Az angolok, délafrikaiak pedig már átkeltek a csa­tornán, hogy a szigetországban a két konkurrens sportszergyár, a Dunlop és a Slazengersse párhuzamos versenyein már füves pályán készüljenek a június végén kezdődő wimbledoni bajnokság­ra★ A nagy párizsi verseny ugyan még jó­­­­formán véget sem ért, de máris egyre­­ több szó esik Wimbledonról. Az angol szövetség több neves vezetője élén a wimbledoni főrendező Macaulay-val­­ ugyanis a díszpáholyból nézte végig a­­ döntőket. Körmöczi Zsuzsival is elbeszél­getett és újból meghívta az All England Club nagy versenyére. Elmondta azt is, hogy a párizsi női mezőny az angol Mor­­tinerrel, valamint az amerikai Darlene­­ Harddal és Baker Fleitz-zel egészül ki.­­ Hard kisasszony egyébként már meg is érkezett Angliába és Wimbledon előtt Manchesterben, m­ajd Londonban a Queen’s Club versenyén is rajthoz áll. A következő nagy állomás tehát Wimbledon, de addig a világ legjobbjai még sok kisebb jelentőségű versenyen is találkoznak. A vasárnap megjelent egyetlen francia lap, ,a France D­imán cím és a Párizsba megérkezett angol napi­lapok felsőfokokban írták a női egyes d­öntőről. Christine Trumantól és Kör­möczi Zsuzsitól is sikeres szereplést­­ várnak Wimbledonban. ★ Férfi páros döntő: Pietrangeli, Sirola Jolnez) — Fraser, Emerson (ausztrál) 6:3, 6:2, 14:12. Női páros döntő: Reynolds, Schuurman (dél-afrikai)—Reye­s, Rami­rez (mexikói) 2:6, 6:0, 6:1. Vegyespáros döntő: Ramirez, Knight (mexikói, angol)­­ — Schuurman, Laver (dél-afrikai, auszt­­­­rál) 6:4, 6:4, F. B. Várszegi és Katona jó időt úszott Egerben 1000 néző előtt kezdődtek meg az úszó CSE második napi küz­delmei. Jó eredményekben ezúttal sem volt hiány. Az idei első 200-as pillangó­verse­nyen Várszegi Lajos rukkolt ki kiemel­kedő eredménnyel, de kitett magáért­­ Kiss László is. Mindketten bírták a táv végét, frissen, jó erőben hajráz­­­­tak. Az egriek eremerénye. Katona .Ta-­­­zsef 400 méteren javította meg idei­­ legjobbját. Már közel járt a 4:40-hez. Egri győzelmet hozott a férfi mell­­úszók küzdelme is, ami meglepő, mert Pécsik inkább vízilabdázik. FTC-siker­­rel végződött a 400-as női gyorsúszás.­­Egerváry jó beosztással versenyzett. Gyergyák Magda erőteljes hajrával bizt­­o­sította 2. helyét. Középen eredményt értek­ el a női hátúszók. A két váltószám közül a 4x200 m-es férfi gyorsváltó hozott szoros küzdel­met. Az utolsó váltás előtt Lantos és Müller majdnem egyszerre indult, Mül­­ler azonban eltaktikázta a versenyt, későn kezdett hajrázni és így­ vereséget szenvedett. A pontversenyben az FTC a második napon még jobban növelte előnyét, az egriek viszont szorgalma­san gyűjtögették pontjaikat és megelőz­ték az U. Dózsát. Eredmények. Női számok. 400 m .Gyors: 1. Egervári, (FTC) 5:24.4, 2.­­ Gyergyák , (Egri SC) 5:34.5, 3. Frank (Egri SC) 5:37. 100 m hát: 1. Vigyázó (FTC), 1:19.2, 2. Bajnogel (FTC) 1:19.9, 3. Csichány (Bp. Honvéd) 1:20.3, 4. Ta­­masovics (U. Dózsa) 1:23.2. 4x100 m vegyesváltó: 1. FTC (Vigyázó, Ózdi I, Egervári, Bajnogel) 5:17.2, 2. Egri SC (Vajdovics, Brinza, Ringelhami, Gyer­gyák) 5:25.8, 3. U. Dózsa 5:36.6, 4. Bp. Honvéd 6:01.2. Férfi számok. 400 m gyors: 1. Katona (Egri SC) 4:41.4, 2. Lantos (FTC) 4:55.7, 3. Csikány (FTC) 4:58.2, 4. Rita (Bp. Honvéd) 5:04.5. 200 m mellúszás: 1. Pécsik (Egri SC) 2:50.8, 2. Ulrich (Bp. Honvéd) 2:52.5, 3. Ko­vács (FTC) 2:55.1, 4. Kőrös (Egri SC) 2:53.7 200 m pillangó: 1. Várszegi (FTC) 2:28.3, 2. Kiee (FTC) 2:30.8, 3. W­eber (Bp. Honvéd) 2:49.6, 4. Bolya (Egri SC) 2:54.6. 4x200 m gyorsváltó: 1. FTC (Dudás, Etek, Vörös, Lantos) 9:06.6, 2. UI. Dózsa (Hornyánszky, Ma­gyar, Tomasovits, Müller) 9:06.8, 3. Egri SC 9:19.6, 4. Bp. Honvéd 9:24.8. A pontverseny állása az első forduló után: 1. FTC 319 pont, 2. Egri SC 204 p., 3. u­. Dózsa­ 190 p., 4. Bp. Honvéd 166 p. Kiegészítő számok: 50 m gyer­mek leány hátúszás: 1. Répási (FTC) 41.6. 50 m gyermek fiú mellúszás: 1. Ali (Egri SC) 43.3. 50 m gyermek leány gyors: 1. Répási (FTC) 35.4. 100 m ser­dülő fiú gyors: 1. Szölgyéni (Egri SC) 1:12. Dobronyi jó idővel győzött A Bp. Honvéd vasárnap délután a tö­köli országúton rendezte az év első ma­­rathoni futóversenyét. Az előrehajló, de szélcsendes, enyhe idő kedvezett az aránylag kicsiny, 14 főnyi mezőnynek. A csepeli sporttelepről rajtoltak, rövide­sen kialakult egy négyes élboly: Dob­ronyi, Simon II, Lassú, Rusovszky. Dob­ronyi iramát 10 km-nél már csak Simon II bírta, de 2 km-rel később sántikálva ő is leszakadt és később erősen visszaesett. Dobronyi 15 km-nél már 1 perccel veze­tett és egészen külön versenyt futott. Előnyét fokozatosan növelte és bár az utolsó 2 km­-en már fáradtan mozgott, végül is több mint 5 perccel, jó idővel nyerte meg a versenyt. Mögötte Simon Visszaesése után 20 km-től kezdve Ru­sovszky és Lassú csatázott a második­­ helyért. A táv végén Rusovszky elhú­­­­zott a Honvéd-futótól, mögöttük pedig­­ Bajna és Tóth nyomult fel a középcso- s­portból és csaknem egyszerre értek a­­ célba. Dobronyi részidői 5 km-ként: 18:21,­­ 35:35, 53:13, 1:10:40, 1:27:13, 1:45:30, 2:04:00, 2:23:40. Lassú egyéni csúcssal lett ,harmad­­­dik. A befutó: 1. Dobronyi (Előre) 2:33:21, 2. Rusovszky (Testvériség) 2:38:37.6, 3. Lassú (Bp. Honvéd) 2:40:28.6, 4. Bajna (Bp. Honvéd) 2:48:05, 5. Tóth (Postás) 2:48:05.2, 6. Kiss Gy. (U. Dó­zsa) 2:55:05­ 2, 7. Holló (Törekvés) 2:55:19.6, 8 Simon N­. (U- Dózsa) 3:04:39. Csapatban: 1. Bp. Honvéd 10 p. Szoros küzdelmek A délelőtti előfutamok során dön­tőbe került ifjúsági versenyzők kelle­mes időben, sima vizen mérték össze erejüket vasárnap délután az újpesti öbölben. Az egyébként jól megrende­zett verseny egyetlen meglepetése Far­kas Lajos győzelme volt a kenu egye­sek futamában. Kajak. Férfi ifjúságiak. Egyes: 1 Kuti (Előre) 2. Skripecz (VTSK), 3­ Pol­­lák (Miskolci Postás). Kettes: 1. Töl­gyesi-Baráti (UTTE), 2. Hazaik—Verő­­czei (Postás), 3. Csere—Kiss (MTK). Négyes: 1 MTK (Kovács, Grünwald, Csere, Kies), 2. UTTE, 3. Előre. N°i if­júságiak. Egyes: 1 Nemes (Építők), 2. Balogh (Dózsa), 3. Benkő (UTTE). Ket­tes: 1­ Nemes—Hatlaczki (Építők), 2. Benkő—Horváth (UTTE), 3. Szabó— Hajnal (Építők). Portyakajak. Serdülő fiúk. Egyes: 1 Endreffy (FTC), 2. Ivá­­nyi (Csepel), 3. Tímár (BV­SC). Kettes: 1. Mihálkovics—Kozma (FTC), 2. Far­­kas-­Fekete (Postás), 3. Koltai—Novák _____________ T­V (Építők). Serdülő lányok. Egyes: 1. Re­mete (Építők), 2- Pallér (DVTK), 3. Tóth (Előre). Férfi ifjúságiak. Egyes: 1. Ve­rőczei (Ganz), 2. Vándor (Ganz), Rie­­der (Előre) Kettes: 1. Vándor—Verő- ■ czei (Ganz), 2. Kosár­­ —Pásztor (MHL) 3. Huszák — Réder (Előre). Női ifjúsági egyes: 1. Jámbor (Előre), 2. Kovács (UTTE), 3 Csatári (Építők). Ket­tes: Jámbor—Békés (Előre), 2. Klinszky —Őssy (MHL), 3. Lenes—Kovács (Cse­pel). Férfi felnőtt egyes 1000 m: 1 Horváth (Építők), 2­ Lehoczky (Építők), 3. Jónás (Dózsa). Kenu. Serdülő egyes: 1. Noszlopi (VTSK), 2. Brittnek (Csepel), 3. Szijjártó, (MHL). Kettes: 1. Kósa—Tóth (MHL), 2. Mázas—Kovács (MHL). 3 Gémes,— Kut­­j­ner (Csepel). 1 Ifjúsági egyes:­­ Farkas (Építők). 2­ .lánc:­ó (Építők). 3. Macskássy (MHL). Kettes: 1. Werb—Cs. Szabó (Építők), 2.­­ Kiss—Vigh (Építők), 3. Faix—Máthé­­­i (MHS.) Budapest háromtusa-bajnokságai Igen kedvezőtlen időjárás mellett foly­­tatódott szombaton a Császár-uszodá­ban. ÚSZÁS. Felnőtt: 1. Körmendi (MAFC) 3:58. 1110 pont. 2. Malinak (Gödöllő) 4:00.2. 1100 p.. 3. Szőke (BHSE) 4:09.5. 1053 pont. Csapatban: 1. Pedagógus (Nagy, Pintér, Balla) 3050 pont, 2. MAFC 3035 p. Ifjúsági: 1. Takács (MHL) 2:33.3, 1049 pont, 2. Móczár (ITSK) 2:33.9, 1049 p., 3. Darázs (ITSK) 2:38.9, 1954 pont. Csapatban:­­ ITSK (Darázs, Docs­­kál, Móczár) 2958, 2. MHL 2864 A Szabadsághegyen a Normafa környékén rendkívül nehéz terepviszonyok mellei bonyo­ltotta le a szőve­sen a bajnokság futószámát. A mély, süppedő talaj dacára jó ere­­mé­vek születtek. FUTÁS. Felnőtt: 1 dl: Tör­ök (BHKE) 13:43,8, 1231 pont, 2. Malinak (Gödöllői 13:54, 1208 p., 3. Fáklya (Csepel) 14:07,­­ 1139 pont. Csapatban: 1. Pedagógus ( Négy, Simonfai, Baj­a) 3102 pont, 2. BHSE 2,88 ponttal. Ifjúsági: 1. Lakits (Csepel) 6:31, 1195 pont, 2. Sárfalvi I­I (MHL) 6:22,9, 1193 p. 3. Docskál (ITSK) 1­0:26. 1170 ponttal. Csapatban: 1. ITS­K (­­Darázs, Docskál, Móczár) 3340 p., 2. , I MHL 3310 ponttal. összetett eredmények: Felnőtt: Buda- I­pest 1956. évi háromtusa bajnoka: Malinak (Gödö­lü) 3048 pont, 2. Fáklya­­ (Csepeli 2979 p., 3. Iisomat MEDOSZ) ; 2941 pontiak Csapatban: 1 Pedagógus ■Nagy, Pintér, Ballai 8621, 2. Csepel 1 3248' If­úségi- Háromtusa bajnoka: ; úsz.Y (ITSK ■ 3149 p. 2. Takács H ) 3089 p. 3 Ka­­its Cepel) 8066! Cs patban: 1. ITSK (Darázs.­­ 1. ...­ Málnás­­ (MI8 pontta , 2. MHL­­ 9016 p . Csepel 8524 ponttal. A Bp. Honvéd felnőtt csapatának­­ úszóeredményét megóvták. * Az utolsó 30 percben összeroppant a Miskolc Szombathely—Miskolc 3:1 (0:0) Szombathely, 7000 néző. Veze­tte: Zsolt (Tóth IV., Schmuck). Szombathely: Varga II Molnár, Tarr, Novák — Kulcsár, Szakály — Polgár, Pál, Féri, Ko­­mora, Tóth. Edző: Szabó Imre. Miskolc: Károlyi — Hargitai, Budai, Tiba — Zoltéi*, Nyíri — Simon, Gyetvai, Dobó, Kovács, Kékesi. Edző: Balogh Sándor. Gól­lövő: Novák, Pál, Komora, Gyetvai. Szögletarány: 7:5 (3:4) a Szombathely javára. A másfélnapos esőzés után igen jó­­ talajon került sor a mérkőzésre. Lany­ha iramban indult a játék. Az első ne­ ■ gyed órában a két tizenhatos között­­ folyt a küzdelem. Az első veszélyes lö­­­­vést a 9. percben Polgár adta le, de a labda elkerülte Károlyi kapuját. Ne­gyed óra után fokozatosan átvette a já­ték irányítását a szombathelyi csapat, a miskolci védelem azonban kitűnően zárt. A 21. percben Szakály 25 méteres lövését Károlyi biztosan védte. A mis­kolci csatárok mezőnyben jól építettek, de lövésre csak ritkán vállalkoztak. A 29. percben ismét Szakály lőtt 22 mé­terről kapura, Károlyi szögletre ütötte­­ a jobb sarokra tartó labdát. A 33. perc-­­­ben, 18 méterre a kaputól. Tarr kézzel­­ ütötte el Gyetvai elől a labdát. Dobó a kapu fölé ívelte a szabadrúgást. A fél-­­ idő hátralevő része változatos játékkal telt el. A II. FÉLIDŐBEN a hazaiak léptek fel támadólagra, de csak 10 perc után lett élénkebb a játék. A 63. percben 28 méterre a miskolci ka­putól szabadrúgáshoz jutott a hazai csa­­­pat. Novák óriási erejű lövése nyomán félmagasan a bal sarokba vágódott a labda. 1:0 az Sz. Haladás javára, a gól­­ után továbbra is­­a hazai csapat maradt a támadásban. Péri, majd Komora tá­voli lövése azonban nem okozott gondot Károlyinak. A 77. percben Simon tisz­tán húzhatott kapura, de 10 méterről nagy helyzetből mellélőtt. A következő percben Tóth villámgyors elfutás után kicselezte Hargitait, beadott. Pál tisz­tán kapta a labdát és nyolc méterről a jobb sarokba lőtt. 2:0. A 82. percben­­ Kulcsár szabadrúgása után kavarodás­a támadt a miskolci kapu előtt, végül Ko­mora szerezte meg a labdát és öt mé­­­­terről a kapu közepébe gurított. 3:0.­­ A 86. percben Simon beadását Gyetvai­­ kimozduló Varga II fölött hat méter­ről a hálóba felejte. 3:1. ötvenöt percen keresztül igen ba­rátságos jellegű mérkőzést vívott a két csapat. A miskolci együttes véde­kezésre rendezkedett be. Kovács zsan­­dárként őrizte Pémet, Dobó pedig hát­ravont középcsatárt játszott. A mis­kolciak hosszú időn keresztül sikere­sen lassították le a játékot. Novák szabadrúgásgólja után azonban szár­nyakat kapott a hazai csapat, jól használták ki a vendégek védelmé­nek megingásait. A Szombathelyi Haladásban Varga II-nek kevés dolga volt. A gólt határozottabb kifutással megakadályoz­hatta volna. A hátvédhármas váltakozó teljesítményt nyújtott. Novák nagyszerű­­ góljáért külön is dicsérhető. A két fe­dezet főleg szünet után jött fel. Ekkor igen sok jó labdával küldték támadásba a csatárokat. Szakály nyújtott jobb tel­­­­jesítményt, több ízben veszélyesen lőtt kapura. A csatársor hosszú időn keresz­tül nem találta meg a miskolci taktika ellenszerét. Polgárnak és Tót­inak volt néhány lendületes elfutása, Komora pe­dig a mezőnyben épített jól. A Miskolci VSC-ben Károlyi a gólokat nem védhette. Néhány alkalommal szépen avatkozott közbe. A hátvédhármasra nehéz feladat hárult. Bu­dai végig egyenletesen, jól játszott, de Hargitai sem csinált különösebb hibát.­­ A fedezetpár jobbára a védelmet segí­tette. Nyíri igyekezett támadást is in­­­­dítani. A támadósorban Dobó jó labdá­­­­kat adott. Kovácsnak jó védőteljesítménye­­ dicsérhető. Zsolt játékvezető jól vezette a mérkő­zést. Kiss Antal Állandóan a Diósgyőr támadott. Diósgyőr—Tatabánya 0:0 Diósgyőr, 11 000 néző. V: Fülöp (Szegedi, Somodi). Diósgyőr: Tóth — Wer­­ner, Szigeti, Jaskobi — Török, Paulás — Iván, Csányi, Kiás, Papp, Matisz. Edző: Kis­s Gábor. Tatabánya: Grosics — Mészáros, Polgár, Molnár — Farsang, Peller — Szórják, Lábos, S toppal, Bíró, Dell. Edző: Lakat Károly. Szögletarány: 15:2 (7:0) a Diósgyőr javára. Szombaton és vasárnap is esett az eső Diósgyőrött, így csúszós, de nem mély talajon került sor a mérkőzésre. Hatalmas lendülettel kezdett a hazai csapat,és már a 4. percben óriási hely­zet adódott a csatárok előtt: a Peller lábáról leperdült labdát Kiss öt méter­ről kapura vágta és a kétségbeesetten berohanó Polgár a gólvonalon bele­vetette magát a lövésbe róla a 16-oson teljesen tisztán álló Csányi elé pattant a labda, de az összekötő elhamarkodva kapu mellé durrantott. Még ki sem pi­henhették az izgalmakat a tatabányai védők, amikor a 7. percben Csányi há­romméteres lövését Grosics csak nagy bravúrral tudta szögletre öklözni. Egy­mást érték ezután is a diósgyőri táma­dások és Grosicsnak bizony minden tu­dására szükség volt, hogy kapuját meg­őrizze a góltól. A 10. percben Peller nagyerejű szabadrúgása nyomán szállt az első említésre méltó lövés Tóth ka­pujára. A 20. percben szép baloldali támadás után Kies lőtt öt méterről kapu mellé. A hazaiak fölényére jel­lemző, hogy a 29. percben már a ne­gyedik szögletet­ rúgták Grosics kapu­jára, a jó formában védő kapus azon­ban ezt is­ kiöklözte a mezőnybe. Az első, igazán veszélyes, tatabányai torná­jáét a 40. percben láttuk, ekkor azon­ban a védők között kitörő Lahos a ki­futó Tóth felett a kapu fölé emelte a labdát Eredménytelen diósgyőri támadások után Rappal az 50. percben majdnem gólt lőtt, de óriási helyzetben­ lepattant a lábáról a labda és a befutó Werner felszabadított. Három perc múlva Mészá­ros 25 méteres szabadrúgását öklözte ki a léc alól Tóth. Néhány percre ki­egyensúlyozott lett a játék, de utána a diósgyőri csatárok szinte állandó ostrom alatt tartották Grosics kapuját. Az 58. percben nagy kavarodás támadt a ven­dégek kapuja előtt, Grosics is kint volt a mezőnyben, Pauláé felismerte a hely­zetet, kapura lőtt, de Polgár a gól­vonalról kifejelte a labdát. A mérkő­zésnek, ebben a szakaszában többnyire kilenc emberrel védekezett a tatabányai együttes, egyedül Ra­ppai­­tartózkodott elől. A 75. percben Kiss remekül ug­ratta ki Ivánt, a szélső a kifutó Grosics mellett a hálóba lőtt, de a játékvezető érthetetlenül les miatt nem adta meg a gólt. (A partjelző nem intett be!) Az utolsó negyedórában állandóan a tata­bányaiak térfelén folyt a játék, de a­­ hazai csatároknak nem sikerült rést Háláln­­ok a jól záró Tatabánya védő­falán. A játékidő döntő többségében nagy fölényben játszott a Diósgyőr. Nagy munkában voltak a tatabányai védők,­­ de a legjobb napjaira emlékeztető, kitűnő formában védő Grosics­i­no meg a lelkesen harcoló, elveszett lab­dát nem ismerő közvetlen védelem meg tudta akadályozni a hazai győ­zelmet. A játék egyébként különösen az első félidőben magas színvonalon mozgott és az iram is erős volt. A Diósgyőrben Tóthnak nem sok dolga volt, néhány esetben azonban igen jól lépett közbe. A védők végig igen jól álltak a lábukon, különösen Szigeti nyújtott kiemelkedő teljesítményt. Hibátlanul játszott a két fedezet is, jobbnál jobb labdákat adtak előre. A csatárok a mezőnyben jól ját­szottak, de a kapu előtt tehetetlenek vol­tak. A Tatabányában Grosics kiváló formában védett, igen nagy része van abban, hogy sikerült csapatának az egyik pontot Diósgyőrből elvinnie. A közvetlen védelem végig nagyszerűen bírta a hatalmas nyomást. Polgár mintaszerű fejjátékával még kü­lön is kitűnt. A fedezetek közül Peller nyújtott egyenletesebb teljesítményt, sok támadást akasztott meg és átadásai is­­ pontosak voltak. A támadósorban Szov­­j­­ák néhány elfutásáért, Deli értékes , védő munkájáért érdemel dicséretet. • Fülöp játékvezető a­ mérkőzés nagy ré­szében jól látta el feladatát, de az utol­­­­só negyedórában a hazai gól meg­ment adásával súlyos hibát vétett. • Nemes Péter A Bp. Honvéd jobban kihasználta a helyzeteit Bp. Honvéd—Győr 3:1 (2:1) Kispest, Honvéd-pálya, 5000 néző. V: Borossy dr. (Sípos Sz., Lakatos II). Bp. Honvéd: Faragó — Szőcs, Solti, Dudás — Törőcsi­k , Kotász — Budai, Ka­zinczy, Machos, Tichy, Gilicz. Edző: Sós Károly. Győr: Szentmihályi — Borbély, Kalmár II, Tamás — Morvai, Budai — Radics, Horváth, Raffai, Bédi, Keglovich. Edző: Orczifalvi István. Góllövő: Keglovich, Gilicz, Szőcs (11-esből), Gilicz. Szögletarány: 7:5 (1:5) a Győr javára. A Győr kezdett nagyobb lendülettel és az első negyedórában többet is tá­madott. A 14. percben két nagy hely­zet is adódott a győriek előtt: Raffai lábáról Faragó merész vetődéssel sze­rezte meg a labdát. Majd néhány má­sodperc múlva Keglovich tört egyedül kapura, Faragó ismét bátor vetődéssel ütötte el a labdát, de eközben megsé­rült. Három percig Szőcs volt a kapus. Egy labdát fogott is, azután Faragó visz­­szatért a pályára. A Győr egy ideig még erősen szorongatott. A 21. percben Radics,lövését fogta Faragó. A 23. perc­ben ugyancsak Radics nagy lendülettel futott el a jobbszélen s beadását Keg­lovich — mintegy 14 méterről — remek kapáslövéssel küldte kapura, a labda azonban a­ bal kapufáról kipattant. A Honvéd ritka ellentámadásai egyelőre nemigen jelentettek veszélyt a Győr ka­pujára. A 80. percben akadt az első gól­helyzete a Honvédnek: Machos ugrott ki, de rosszul helyezte a labdát, az Szemmihályiról kipattant, Budai pedig mellélüvéssel fejezte be a támadást. A 35. percben a kaputól mintegy 18 méternyire Raffait dancsolták, a szabad­rúgásnak is Raffai futott neki. Nagy­szerűen eltalált labdája a felső kapufa el pattant vissza, s a­ befutó Keglovich a hálóba fejelte, Ida Győr javára. A gól lerázta a hazai együttest, most már­ folyamatosan támadott is. A 43. percben egyenlített a Bp. Hon­véd, a kaputól mintegy 25 méternyire Gilicz lövésre szánta magát. A pompá­san eltalált labda a bal felső sarokba vágódott, 1:1. Két perccel később már vezetett is. A középen kitörő Budait Kalmár II. a 16-oson belül, hátulról dancsolta, a büntetőt a balra mozduló Szentmihályi mellett Szőcs félmagasan a kapu jobb oldalába helyezte. 2:1. Szünet után Honvéd-rohamokkal folytatódott a játék. A 47. percben Kalmár II. a gólvonalról vágta ki a labdát- Hamarosan ismét a győri csa­pat lendült támadásba. Tíz perc alatt négy szögletet is rúgott. A 68. percben Raf­fay Morvái elé tálalt egy szabadrú­gást. Morvai Tamás elé perdítette a labdát, aki mintegy 14 méterről a ka­pu bal oldalába irányította Faragó azonban bravúrosan elcsípte. Utána­ Gilicz lőtt alig mellé. Egyre jobban sö­tétedett alig lehetett látni a labdát a nézőtérről A 86. percben Gilicz lendületesen fu­tott el a balszélen, és a kimozduló és vetődő Szentmihályi alatt, 10 méterről­­ a balsarokba helyezte a labdát. 3:1. A Honvéd nagyon nehezen melege­dett a játékr­a. Bár az első pillanatok-­­ tól kezdve öt csatárral igyekezett tá­­­ madást építeni. A szívósan és lelkesen i ■édekező gye­rek azonban már rend-­­­szerint a Honvéd térfelén megakadá­lyozták a t ám-rás-'-at, s a megszer­zett láb-'.okkal igen sok veszélyes tá­madást indítottak. A győri együttes­­ végig biztonsági játékra törekedett,­­ mert Horváth és Bédi mélyen hátra­húzódva játszott. Az előretolt három csatár dicséretére válik, hogy állandó mozgással több gólhelyzetet is tudott teremteni. A Honvéd azonban jobban kihasználta helyzeteit és végered­ményben ez döntött. A Bp. Honvédban Faragónak több bravúros védése akadt. A hátvédhármas az első félidőben­ időn­ként meg-megingott. Dudás játszott leg­egyenletesebben. Kotász a szünet után erősen feljavult. Budai és Gilicz volt a csatársor legjobbja. Szinte minden tá­madásban benne voltak. A belső csatá­rok hullámzó teljesítményt nyújtottak. A győri együttesben Szentmihályi a gólokról nem tehetett. A hátvédhármas lelkesen küzdött, a két szé­lsőhátvédnek volt néhány veszélyes előretörése is. A fedezetpár szorgalma­san küzdött. A tám­adósorban­ Keglovich vezette a legtöbb veszélyes támadást. Raffai időnként túl sokáig tartotta ma­gánál a labdát, Radicsnak az I. félidő­ben­ akadt igen sok jó elfutása. Borossy dr. játékvezető jól kezében, tartotta a mérkőzést. Tari István Hlátralévő ellenfelek Az egyes csapatok hátralevő ellen­feleiket az alábbi sorrendben június 7-én, 14-én és 21-én kapják. (Rövidíté­sek: N a Népstadionban kerül sorra, o ■y otthon, i­s idegenben.) CSEPEL: Honvéd (N), Vasas (N), Fe­rencváros (o). MTK: U. Dózsa (N), Győr (I), Salgótar­ján (o). VASAS: Győr (i), Csepel (i), Szom­bathely (i). BP. HONVÉD: Csepel (i), Salgótarján (i), Tatabánya (o). TATABÁNYA: Miskolc (o), BVSC (o), Honvéd (i). FERENCVÁROS: Diósgyőr (i), U. Dó­zsa (i), Csepel (i). U. DÓZSA: MTK (N), Ferencváros (i), Győr (o). SALGÓTARJÁN: Dorog (o), Honvéd (0), MTK (i). SZOMBATHELY: BVSC (i), Dorog (i, Vasas (o). DOROG: Salgótarján (i), Szombathely (0) , Miskolc (i). DIÓSGYŐR: Ferencváros (o), Miskolc (i) , BVSC (i). BVSC: Szombathely (o), Tatabánya (i), Diósgyőr (o). MISKOLC: Tatabánya (i), Diósgyőr (o), Dorog b­). GYŐR: Vasas (o), MTK (o), U. Dózsa (i) LABDARÚGÓ NB I A 21. fordulóban 17, a 22. fordulóban pedig 22. gólt rúgtak, most viszont csak 14-et, tehát visszaesés látható. 15 gólos: Kieuczky (Csepel), 12: Tichy I (Bp. Honvéd), 11: Monostori II (Dorog),­­ 10: Bukovi (MTK), Csordás (Vasas), Ku­­­­harsak­ (II. Dózsa), Lahos (Tatabánya),­­ Pál (Szombathely), Sándor (MTK) 9:­­ Pál (Csepel), 8: Botton (Salgótarján), I Csáki­ (Salgótarján), Fridmanszky (Fe­rencváros), Görőcs (U. Dózsa). A tavaszi idényben 7 gólos: Monet,tori 11 (Dorog), 6: Til­hy (Bp., Honvéd), 5: Gondos (Csepel), Ku­­i­harszki (U. Dózsa), Lahos (Tatabánya),­­ Szusza (II. Dózsa). A labdarúgó XII . állása * két büntetőpont levonva. A bajnok a felső vonal felettiek, a két kieső az alsó vonal alattiak közül ke­rül ki. 1. Csepel 23 13 5 5 51:20 31 2. MTK 23 13 4 6 38:21 30 3. Vasas 23 10 9 4 27:19 29 4. Bp. Honvéd 23 10 7 6 38:24 27 5. Tatabánya 23 10 7 6 33:26 27 6. Ferencváros 23 10 7 6 31:29 27 7. U. Dózsa 23 9 7 7 40:31 25 8. Salgótarján 23 8 8 7 27:32 24 9. Szombath­y 23 8 7 8 25:32 21 10. Dorog 23 5 9 9 29:35 19 11. Diósgyőr 23 4 9 10 23:32 17 12. BVSC 23 5 5 13 20:36 15 13. Miskolc 23 3 9 11 12:40 15 14. Győr 23 3 7 13 14:31 13 A Totó 22. heti eredménye 1. MTK—Ferencváros 2 0:1 2. Diósgyőr—Tatabánya x 0:0 3. Szombathely—Miskolc 1 3:1 4. Vác —Szállítók x 0:0 5. M.­magyaróvár—P. Dózsa x 1:1 6. B. Spartacus—Sztálinváros 1 3:0 7. Oroszlány—Zalaegerszeg 1 2:0 8. Csepel Autó—Kaposvár 2 0:1 9. Pécsi VSK—Székesfehérvár 1 3:1 10. Cegléd—Bp. Előre x 1:1 11. Pénzügyőrök—Kecskemét 1 3:1 12 Ózd—UTTE x 0:0 Hétfő, 1959. június 11 .