Népsport, 1968. május (24. évfolyam, 85-106. szám)

1968-05-16 / 95. szám

A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1968. MÁJUS 16. Áfíj 90 fillér , XXIV. ÉVFOLYAM, 95. SZÁM M ikiiyesiko, Komat, Taliseva, Seifertová... Újabb kitűnő atlétákat neveztek a belügyi spartakiádra Kilenc évvel ezelőtt, 1959-ben Poznanban rendezték meg elő­ször a baráti országok belügyi sportszervezeteinek atlétikai spartakiádját. Most Budapes­ten jubilál a hagyományos ver­senysorozat, a hétvégi lesz ép­pen a tizedik. A szovjet Dina­mó, az NDK-beli Dynamo, a csehszlovák Rudá Hvezda, a lengyel Gwardia, a román Di­namó, a bolgár Szpartak és a vendéglátó Dózsa legjobb atlétái másodszor találkoznak egymás­sal a N­épstadionbam, először 1960-ban a római olimpia után rendezték meg nálunk a ver­senyt. Kiket indít a szovjet Dinamó? Szerdán megérkezett a szovjet Dinamó név szerinti nevezése is. A szervező bizottság örömmel vette tudomásul, hogy a névsorban szerepel Mikl­tyenko, Európa egyik leg­jobb hosszútávfutója, a budapesti EB 10 000-es har­madik helyezettje, aki tavaly 13:36.4-et futott 5000 m-en, az­után Szeratutgyinov, az ugyan­csak 13:40 körüli 5000-es, a vá­logatott középtávfutó Potapcsen­­ko (1:48.1. 3,40.4), két 10.3-as vágtázó, Szinyajev és Hlopotkov (utóbbi az idén már 778-at ug­rott távolba), a gátfutó Sztyepa­­nyenko (14.1), Kozirszskij (51) és Szemencov (51.4). Az ügyességi számokban a magasugró Kutya­­rtyin (210), a rúdugró Szilga (4.90) és két* 60 m körüli disz­koszvető, Jarae (80.14) és Ljahov (59.50) a legismertebb. Az atlétanők közül Budapes­ten már jól ismert Taliseva, a szőke távolugrónő, 656 cm-rel a tavalyi világrang­lista harmadikja, aki gáton is a legjobbak közé tartozik. A 800- as Bragir,a legjobb ideje 2:05.8 és legutóbb megnyerte a Pravda nagy mezei versenyét. Koztr, a 16 éves megás ugrónő (175), to­vábbá Gaponova vágtázó (11.6, 24.1) és Nyikamorova (400-on 55 mp) a fiatal reménységek közé tartozik, míg a dobószámokban Szoloncova (súly 16.85) és Ja­­sinezkaja (gerely 56.06) tapasz­talt, válogatott versenyző. Erős a csehszlovák és a lengyel csapat is A csehszlovák Rudá Hvezda kitűnő futókkal készül Budapest­re. Férfi vágtázón­k között szere­pel Bohman (10.3), Celis (10.4, 21), középtávon­­az ugyancsak válogatott Penkova (1:40.2, 3:45.7), a tavalyi kassai viadal 1500-as győztese, 5000 m-en a 14 perc körüli Pe­ter és Mladek. Ré­gi ismerős az 5 m-es rúdugró Tomásek és a gerelyhaj­tó-csúcs­tartó Dusátko (79.88) is. A női csapatban a válogatott több erőssége indul, így a sokoldalú Seiferbová (100 m­. gát, távol), a gátfutó Hilt- Echerovi és Zabrsová, azután diszkoszvetőink régi ellen­fele, Nemcová. A többiek közül Jeh­­l­icková 2:10-en­ belü­l a 800-as, Re­zková 170 - es ma­gasu­gró, Zlabková 50 m-es diszkoszvető. A lengyel Gwardie atlétái több csoportban, külföldi ver­senyekről érkeznek a spartaki­­ábna. Férficsapatukból e vágtázó Dudziak (10.3, 20.9), a 400-v­ is Nowakow­ska (47.2), a hosszútáv­futó Podolek, az akadályf­utó Motyl és három kiváló ügyességi ver­senyző, a hármasugró Pu­wski, a Buda­pesten gyakúran járt súlylökő Komar és a gerelyhajító Nikici­­ak, az EB ezüstérmese emelke­dik ki. Az atlétanők közül a legnevesebb Wienskowska , le­án­yn­evén Sobiesska), a 800 m-es csúcstartó (2:05.2) és Nowak, a 10.6-os gátfutónő. A bolgárok kivételével csütör­tökön késő estig már valameny­­nyi résztvevő megérkezik. A 3. helyért küzd a Dózsa-válogatott A csehszlovák és a lengyel csapat összeállítása különösen érdekli a dózsásokat. A szovjet Dinamó és az NDK-beli Dynamo mögött ugyanis eddig mindig velük vívták a legnagyobb har­cot a 3. helyért. Mik a kilátások az idén? — Szeretnénk a két csapat kö­zül legalább az egyiket megelőz­ni, de ez nagyon nehéz feladat lesz — mondja Kincses Zoltán, a Dózsa-válogatott gerincét adó újpestiek szakosztályelnöke. — Elsősorban a dobókban bízunk, Zsivótzkyban és a női diszkosz­vetőkben, azután jó szereplést várunk Kiss Györgytől 5000-en, Nagytól 1500-on. Kellemes meg­lepetést okozhat Rábai vágtában, Pamuki akadályon, és esetleg a gátfutó Ringhoffer. Női csapa­tunk egyik erőssége, Kispálné, sajnos érzi a lábát, de számítunk az indulására. A spariak­­ád szombaton kez­dődik a Népstadionban, (a sport­iskolások igazolványukkal in­gyen tekinthetik meg az első nap számait), vasárnap a ver­senyt az esti Újpesti Dózsa—FTC labdarúgó-mérkőzés előtt rende­zek meg. Vasas-győzelemmel kezdődött a toanban a kerékpáros • Sok defekt, ér és szél , de jó versemy _ Váratlanul, az eredeti időpont­tól előrehozva kezdődött meg a kerékpáros Népsport Kupa. A versen­y­n­a­p­t­ár­b­a­n bekö­ve­t­k­ezett termiius-vál­toz­ások ind­okol­ták, hogy 26-a helyett már szerdán elkezdődött a versenysorozat. A szövetség továbbfejlesztette a Népsport Kupát. Mint ismeretes, tavaly csak kizárólag pályaszá­mok alkották a műsorát, ezúttal azonban már az országúti szá­mokat is műsorba iktatták. Az országútiak olimpiai felkészülé­sét kívánják segíteni azzal is, hogy a 100 km-es országúti csa­patversenyt a Népsport Kupa legjelentősebb számának tekin­tik Ebben a fontos számban tehát a Népsport Kupa szer­dai versenye jelentette a rajtot, s így az évad legelső 100 km-es csapatversenyét vívták szerdán a csapatok. Az útvonal kiválasztása a Hatvan - Salgótarján országútra esett. Itt pompás­, sima útvonal várta a nyolc együttest. Sajnos, a Csepel SC, a Tipográfia, a Bp. Építők és az FTC hiányzott a viadalról. Az időjárás sem ked­vezett túlságosan, hiszen végig az egész 100 km-es távon erős oldalszél fújt. A Vasas I legénysége kezdett legerősebben. Keserű gyomor­rontása ellenére is jól tartotta magát. Csapatuk harmadiknak indult, de 25 km után már le­előzte a három perccel előtte indult Dózsa II-t, és az azelőtt 6 perccel indult Postás Il-t. El­húzott a mögötte 6 perccel in­dult Dózsa I től is, a nagy ellen­féltől, amely azonban kellő becs­vággyal vetette magát a küzde­lembe A Vasas II is igyekezett, bár kissé megtörte a lendületét, hogy Eszlári első kereke 40 km­­nél kilyukadt. Kerékcseréje azonban nem tartott sokáig. 40 km után a Postás jobbik együt­tese is magára talált, és a vala­mivel gyengébb kezdését jó tempóval pótolta. A Dózsa T az első 50 km-es teljesítményével nem volt elégedett Mezei József, az edző Az élen a Vasas I minden tekintetben átvette a veze­tést. A kísérőkocsinak az élen is akadt tennivalója, hiszen négy ízben kellett defekt miatt kere­ket cserélnie az együttesnek. Először Nagy, majd Baranyecz, utána Keserű, majd pedig a cél előtt 6 km-rel Petróczi is tömlő­szakadást szenvedett. Ekkor már csak 6 km volt hátra, így a Va­sas jobbik együttese három tag­gal haladt át a célvonalon. A Postás I is sorozatos defektekkel küzdött. A sok nehézség ellenére a Vasas I-nek mégiscsak sike­rült kiharcolnia a győzelmet. A Népsport Kupa 100 km-es országúti csapatversenyének el­ső fordulója: 1. Vasas SC I (Ke­serű, Baranyecz, Nagy, Petróczi) 2:18:29, 2. Újpesti Dózsa I (Ma­gyar T., Pettermann, Polaneczki, Juhász II) 2:20:06, 3. Vasas II (Magyar L., Bojtor, Eszlári, Bar­­tos) 2:23:16, 4. Bp. Postás I (Benkő, Magyari, Földi A( Né­meth) 2:28:24, 5. HSC I (Bron­­kala, Kása, Takács, Susánszki) 2:29:37, 6. Újpesti Dózsa II 2:32:35, 7. Postás II 2:41:16, 8. , HSC 2:43:20.­ ­ Szabó András B Hajrá a siketek egyéni világbajnokságán V. forduló: Walter (NSZK)—dr. Svabensky (csehszlovák) döntet­len, Bereczky —Zak (lengyel) dön­tetlen, Gelencsér — Schneider (csehszlovák) 1:0, Mustakevski (bolgár) -Sabotics (jugoszláv) 1:0. VI. forduló: Walter — Berecz­ky döntetlen, dr. Svabensky — Sabotics 1:0, Schne­iier— Musta­kerski 0:1. Zak—Gelencsér 0:1. A függőjátszmák eredményei III. forduló: Zak—dr. Svabensky döntetlen, Bereczky—Sabotics 0:1. Gelencsér — Mustakerski 1:0. IV. forduló: dr. Svabensky—Mus­takerski 1:0. Schneider—Berecz­ky döntetlen, Zak—Walter dön­tetlen. A verseny állása a péntek dél­előtti utolsó forduló előtt: dr. Swabewski 4.5, Mustakevski, Zak 3.5 — 3.5, Bereczky, Gelencsér 3 — 3, Walter 2.5, Sabotics, Schneider 2 — 2 pont. A vigaszdíj eredményei. III. forduló: Saarinnen (finn)—Vos (holland) 0:1. Pedersen (dán) — Johansson (svéd) döntetlen, Tzu­­ros (görög) —Krabbe (NDK) 0:1. IV. forduló: Vos — Krabbe dön­tetlen, Johansson — Tzuros 0:1, Saarinnen — Pedersen döntetlen. Vezet.: Krabbe 3.5, Vos 3. Csütörtökön egész nap­ folya­mán kongresszust tartanak. Az utolsó forduló pénteken délelőtt kerül sorra. Megkezdődött a férfitornászok mesterfokú bajnoksága Szerdán este a Sportcsarnok-­ ban az olimpiai kötelező gya­korlatok bemutatásával megkez­dődött a férfi tornászok 1968. évi mesterfokú bajnoksága. A benevezett 23 induló közül Ér­sek (Bp. Spartacus), Szuhodovsz­­ky (Újpesti Dózsa), Aranyos (Bp. Honvéd) sérülés miatt nem in­dult. Azok, akik felé különös fi­gyelem fordult, a legjobbak, bi­zonyították: tudják a kötelező gyakorlatokat Egyik-másik ver­senyzőnél már egyéni, különle­ges megoldást is lehetett látni Bérczi (lólengős), Mentsik, Ti­hanyi (gyűrű), Tihanyi (talaj). (Folytatás a 4. oldalon.) A­z élcsapatok is komolyan veszik az 31VM Szerdán délután 118 labdarúgó­csapat lépett pályára a fővárosban s a vidék számos városá­ban vagy falujában, hogy közelebb lépjen egy lépéssel az értékes trófeához, a Magyar Népköz­­társasági Kupához. A fenti mondat szó szerint vehető, mert a kis csapatok is, akiknek vajmi kevés reményük van a nagyobb tudású, magasabb osztályú együtte­sek elleni sikerre, azok is nagy lelkesedéssel készültek a találkozókra, s lelkesedésük a mér­kőzéseken sem csökkent. A nagydöntő első fordulója jórészt az élcsa­pataink nagy gólarányú győzelmeit hozta. Ebből kitűnik, az élvonalbeliek is lényegesen komo­lyabban veszik ezt a küzdelemsorozatot, mint az előző években. Persze meglepetés azért akadt a kupatornán. A legvaskosabb, a megyei I osztály­ban szereplő Barcsi SC döntetlenjével tovább­jutott az NB I B-s Komlói Bányász ellenében. Meglepetés az Oroszlányiak 5:1-es veresége a Rákóczi SE NIQ lIt-as csapatától, valamint a Győ­ri Dózsa, a Ganz-MÁVAG és a Szolnoki MTE bú­csúja a további küzdelmektől a MÁV DAC, a Pénzügyőr SE és a Ceglédi VSE „jóvoltából”. Az érdeklődés élénk volt s a mérkőzések jó hírverései voltak az MNK-nak. Nyilván ilyen lesz a folytatás is... I. csoport: Tatabányai Bányász—Eszter­gomi Vasas 8:1 (5:0). Esztergom, 700 néző. V: Fáth. Tatabánya: Gélei (Rothermel) — Törőcsik, Kovács I, Juhos, Kovács II, Lacz­­kó, Szabó, Csernai (Bencze), Arany, Monostori, Tombor. Esz­tergom: Csepecz (Szikora) — Boncz, Tarnóczi, Csorna, Ta­kács (Dóka), Szendy, György, Markó, Túrás, Kertes, Balogh. Végig a vendégcsapat irányí­totta a játékot és csaknem min­degyik támadása góllal kecseg­tetett. Esztergom szórványos támadásai veszélytelenek voltak, feltartásuk nem okozott nagyobb gondot a tatabányai védelemnek. Szünet után sem változott a já­ték képe, és ekkor is kidombo­rodott az NB I-es csapat nagyobb technikája és rutinos játéka. G: Arany (5), Szabó (2), Monostori ill. Kertes. Jó: Kovács I, Laczkó, Szabó, Csernai, Arany, ill. Tar­nóczi, Csorna, Kertes. Rákóczi SE —Oroszlányi Bá­nyász 5:1 (4:1). Tata, 400 néző. V: Kőrös. Az eredmény csak azoknak meglepetés, akik a mér­kőzést nem látták. A hazai csa­pat különösen első fél­idő­re 14 já­tékával szerzett sok örömet szur­kolóinak. Ekkor ötletesen, sok gyors korszerű támadást veze­tett é­s nagyszerű gólokat ért el. A vendégek tartalékos csapata szétesően, sok hibával játszott. G: Laczkó (2), Locker, Holánszki, Musitz, ill Horváth. Jó: Holánsz­ii (a mezőny legjobbja), Locker, Laczkó, Kiss A., ill. Horváth, Stein. Ácsi Kinizsi —Almásfüzitői Timföld 2:1 (1:0). Ács, 300 néző. V: Csapuc­he. Jó iramú, időnként durva mérkőzés. A 2. percben Hörömpöly, az ácsiak kapusa megsérült és helyét tartalék­­kapus foglalta el. Az Á. Kinizsi a helyzeteit jobban kihasználta. G: Márku­s, Lőrinc, ill. Lázár. Jó: Márkus, Lőrinc, ill. Molnár, Lá­zár. II. csoport Győri Vasas ETO —Pápai Tex­tiles 6:2 (1:0). Pápa, 800 néző. V: Tófalvi. ETO: Tóth — Spániel, Or­bán, Izsáki, Pozsgai, Kiss, Szaló (Stolcz, a szünetben), Nell, Hor­váth, Somogyi, Magyar. P. Tex­tiles: Szép (Gyimóti, szünetben) — Nyári, Áldozó, Horváth B., Zsenák, Horváth K., Vámos (Csurgai, szünetben), Szűcs, Krasnyánszki, Keresztes, Domon­kos. Az igen jóiramú, élvezetes játékot hozó első félidőben a ha­zai együttes egyenlő ellenfele volt az ETO-nak, s csak nagy védelmi hibából szerzett veze­tést az NB I-es csapat. Szünet után sokáig nagyon jól tartotta magát a Pápai Textiles, de já­tékvezetői „besegítéssel” — ami­re nem volt szüksége a vendég­csapatnak — végül is biztosan nyertek a győriek. G: Szaló (3), Stolcz, Horváth B., Kiss, ill. Krasnyánszki, Keresztes. Jó: Or­bán, Kiss, Stolcz, ill. Zsenák, Do­monkos, Keresztes. MÁV DAC (Győr)—Győri Dózsa 5:1 (3:1). Győr, 1500 néző. V: Márton. Rögtön a MÁV lépett fel támadólag, a 22. percben nagy védelmi hibából mégis a Dózsa szerezte m­e­g a vezetést. Ezután nagyon rákapcsoltak a vasuta­sok, szünet után fokozódott fö­lényük. Könnyed, tetszetős já­tékkal győzték le magasabb osz­tályú ellenfelüket. G: Gyömörei (2), Nagy Gy., Glaser, Révai, ill. Domonkos. Jó: Nagy Gy. (a me­zőny legjobbja), Kovács, Né­meth, Gyömörei, ill. Hujber. Kapuvári SE — Soproni Textiles 2:0 (1:0). Kapuvár, 1200 néző. V: Félix. G: Böcskei, Horváth J. Mosoni Vasas —Öttevényi SE 1:1 (1:0). Öttevény, 700 néző. V: Tapolczai. Jó iramú mérkőzésen a határtalan lelkesedéssel küz­dő hazaiak többet támadtak. G: Mészáros, ill. Bodor II. III. csoport: Videoton­—M­eresz­tev SE 9:1 (4:0). Tapolca, 2500 néző. V: Bir­­ózó. Videoton: Tímár — Kovács, Bognár, Fejes, Bobod, Szabó, Balogh, Kű, Burka, Kacsai, Csu­­kovics Mereszjev SE: Farkas (Zsuppangó, szünetben)— Tom­­bi, Somogyi, Mészöly, Gyüre, Nagy, Benkő, Kiel, Haisz, Kutasi, Tasner. Nagy érdeklődés kísérte és rövid ünnepség előzte meg a pályaavatóval egybekötött talál­kozót. A két csapat mindvégig sportszerű mérkőzést vívott. A Videoton könnyed játékkal aratta fölényes győzelmét. Az NB I­­©s csatársor jobbnál jobb táma­dásokat vezetett, gyors, korsze­rű akciók nyomán születtek a szebbnél szebb gólok. A lelkesen védekező hazaiak 5:0 után, Bo­­bori kezezése miatt megítélt 11- esből szépítettek. G: Kü (4), Kar­sai (2), Burka. Balogh. Szabó, ill. Tasnner (11-esből). Jó: Kü. Burka. Balogh. Karsai, ill. Ku­­tasi. Mészöly. Halsz, Tasner. Várpalotai Bányász —Puszta­­vám-Móri Bányász 3:0 (1:0). Mór, 1200 néző. W­­lickmann. Az első félidőben lelkesen játszó hazai csapat egyenrangú ellenfél­nek bizonyult, helyzeteit azon­ban nem tudta kihasználni. Vég­eredményben a vendégek na­gyobb tudása érvényesült, szü­net utáni játékuk alapján bizto­san győztek. G: Török, Horváth, Müller. Jó, Török, Fenyvesi, Or­bán II, ill. Éberling, Pápa, Ká­das. Nagykanizsai Bányász —Nagy­­kanizsai VTE 1:0 (1:0). Nagyka­nizsa, 500 néző. V: B­alczer. A két helyi NB II-s csapat köze­pes iramú találkozóján, gyenge játékvezetés mellett, a folyama­tosabb össz­­játékot nyújtó, tar­talékos bányász-együttes meg­érdemelten jutott tovább. Gól­lö­vő: Bokán. Jók: Tóth, Bence, Varga, illetve Szántó. Szent­­györgyvölgyi, Németh I. Nyirádi Bauxitbányász­-Veszp­rémi Vegyész 3:1 (1:0). Nyirád, 300 néző. V: Molnár. A hazaiak ötletes csatárjátékkal aratták nem várt, biztos győzelmüket. A kitűnő hazai védelemmel szem­ben a vendég NB II-sek csak a 90. percben tudtak szépíteni. G: Tulok (2), Budai, ill. Gazsó. Jó: Dalnoki, Tóth, Tulok, Albrecht, ill. Tóth, Németh, Csukás. IV. csoport Szombathelyi Haladás — Szent­gotthárdi Vasas 6:0 (3:0). Szent­­gotthárd, 1000 néző. V: Nyeste. Szombathely: Szarka — Pék, Szántai, Szabó B., Soproni, Né­meth, Szabó S., Gyarmati, Iszak, Rátkai (Halmosi), Gangli. Szent­­gotthárd: László I (Kocsis) — Vörös, Mersics, Huszár, Mikos, Gombás, Mezei (Tóth), Varga, Horváth, Bartakovics, Ihász. A nagy lelkesedéssel játszó, szoro­san védekező hazai együttes ellen, az NB I-es csapat gyors, hosszú indításokkal építette tá­madásait. A Szentgotthárd csa­tárai az ellentámadások során két-három nagy gólhelyzetet nem tudtak értékesíteni. G: Iszak (2), Rátkai, Gangli, Gyarmati, Soproni (11-esből). Jó: Szarka, Soproni. Németh, Gyarmati, Iszak, Gangli, ill. László­­s, Mer­sics, Mikos, Gombás. Szombathelyi 12. sz. Autó — Szombathelyi Cipőgyár 1:1 (1:0). Szombathely, 300 néző. V: Zá­­vor. Az egyéni játékot erőltető NB N­-s csapat nem bírt a lelke­sen játszó megyei I. osztályú ellenfelével. A Szombathelyi Autó megérdemelten érte el a továbbjutást jelentő döntetlent. G: Pothár, ill. Gál. Jó: Kelemen, Fazekas, Hujbert, Horváth, ill. Németh M., Zsoldos. Zalaegerszegi TE—Lovászi Bá­nyász 2:0 (1:0). Lovászi. 250 né­ző. V: Maróid. A jó iramú mér­kőzés nagy részében a bányá­szok csapata egyenrangú ellen­fél volt, de a gólhelyzetet a ZTE jobban le­­has­zn­álta. G: Szabó, Fehér. Jő: Madár, Filó, Szabó, ill. Molnár II, Völgyi, Kozma II. Zalaegerszegi Dózsa — Katona J. SE 7:2 (5:1). Zalaegerszeg, 200 néző. V: Szabó III. A Z. Dózsa vé­gig nagy fölényben játszott és győzelme egy percig sem volt kétséges. G: Pávlicz (2), Fuchs (2), Kovács, Min­árc­sik, Mazzag (öngól), ill. Simon (2). Jó: Varga, Kovács, Ledó, ill. Marton, Bárá­ny I. V. csoport: Pécsi Dózsa — Mohácsi TSZ TE 4:0 (2:0). Mohács 400 néző. V: Fenyvesi. Pécsi Dózsa: Karpp — Udvarácz, Móricz, Kincses, Kö­ves II. Komrád, Rónai, Györkő dr., Tüske, Jánosi (Dalkia), Török. Mohács: Perjés­ (Sümegi) — Gé­­vay, Au­bert (Bakos), Sohneimpf, L'Chretar, Kárász, Gombár, Bura, Oláh, Bánfai, Patócs. Az NB I-es csapat ötletes, magabiztos játé­kával, nemcsak továbbjutását biztosította, hanem teljesítmé­nyével nagy közönségsikert is arattat. A mohácsi együttes nagy becsvággyal küzdött végig. Ru­bert korai sérülése azonban megzavarta védelmét, és erősen bef­oly­ásol­ta a hazai együttes teljesítményét. Ennek ellenére a helyi együttes i® jónéhány gyors támadás­t vezetett, de a pécsi védelem igen magabiztosan há­rított. Élvezetes küzdelem volt! G: Rónai, Jánosa, Tüske, Gyök­kő dr. Jó Móricz, Kincses, Korrád, Tüske, ill. Perjési, Gévay,­­Schrempf, Schreder. Pécsi Bányász—Pécsi VSK 3:2 (0:2). Pécs, 300 néző. V: Lukács. Az­ első félidőben a bányászok fát könnyedén, vették a j­átéikot, és elykor a PVSK nemcsia­k na­gyobb igyekezettel, hanem ügye­sebben i­s játszott. Fordulás után nagyobbá­ra a vasutasok térfelén jö­rt a játék, góljaik a­zonban in­kább a vasutasvédők megingása­ után estek. G: Selyme®, Sziget­vári, Palkovics II. ill. Nagy J., Bandi. Jó: Halasi, Szigetvári, Mé­nes, ill. Mohácsi, B­ecze, Nagy J. és Vessző. Pécsi Ércbányász —Pécsi Szik­ra 2:0 (0:0). Pécs, 100 néző V: Kulcsár. Többet támadott ez NB II-s csapat, de helyzetei közül csa­k kettőt értékesített. G: Sza­bó, Zoltén. Jó: Doszpod, Bendes, Fekete, Tóth V., III. Rublinszki, Opova, Papp. Mágocsi TSZ SK —Máza-Szász­vári Bányász 1:0 (1:0). Mágocs, 1000 néző. V: Stadler. A nagy érdeklődé® mellett folyt mérkő­zés jelentős részében a hazaiak teljesen egyenrangú ellenfelek voltak és az utolsó negyedórá­ban védelmük remekül hárítot­ta a bányá­szcsapat meg-megúju­ló­­támadásait. G: Sípos. Jó: Palo­tás, Csongor, Sípos, Hl. Róth, Lajkó. VI. csoport Dunaújvárosi Kohász—Hőgyé­­szi MEDOSZ 7:0 (3:0). Hőgyé­SZ, 1000 néző. V: Végh. Dunaújváros: Mohács (Varga) — Formaggini, Oláh, Ceepeca, Borsányi, Rup­­pert, Simon, Mártha (Ligeti), Mi­hály, Kiee, Nagy. Hőgyész: Nán­dor — Cseh, Pécs, Richter, Ba­rnai, Vicz­, Gallért, Magyar, Bara­bás (Martin), Asztalos, Ilács. A festői környezetben levő pályán az NB I-es csapat láthatóan él­vezte a játékot, és csatárai a gó­lokon kívül még hat kapufát lőttek. Góllövők: Mártha (3), Si­mon, Kiss, Mihály és Borsányi. Jók: Oláh, Borsányi, Kiss, Márthha, ill. Nádidor, Cseh és Magyar. Barcsi SC —Komlói Bányász 1:1 (1:1). Barcs, 600 néző. V: Sabácz. Hatalmas meglepetés. A megyei bajnokságban szereplő barcsi csapat nemcsak jól szervezte meg a védelmét, hanem csatárai erejéből támadásokra, sőt az egyenlítő gólra is futotta. Az utolsó negyedórában óriásai fö­lényben játszott a Komló, a ha­zai csapat kapusának. Andrásnak azonban egyszerűen nem lehetett gólt lőni. G: Láng, ill. Korom. Jó, a teljes barcsi csapat. And­rás a mezőny legjobbja, ill. Zi­­m­onyi, Korom, Pintér. Budafoki MTE—Siófoki Bá­nyász 1:0 (1:0). Siófok, 500 néző. Vezette: Müncz. A hazai csapat végig nagy fölényben játszott, ennek ellenére sem tudta kihar­colni a továbbjutást. A budafoki csapat csak igen Szerencsé® góllal tudott nyerni. Góllövő: Ve­rebes. Jók, Nagy K., Verebes, Pataki és Sebők, illetve Farkas, Györfi, Németh I és Szép. VII. csoport Vasas — Főv. Autóbusz 9:1 (5:1). Lehel út, 500 néző. V: Vadas J. Vasas: Kenderesi — Molnár, Vi­­dáts, Somogy­vári, Mathesz, Mak­rai, Puskás, Müller, Farkas (Rá­diós), Fister, Korsós. Főv. Autó­busz: Hídvégi — Kiss, Márkusz, Rab, Majsai, Bohus, Straub, Túri, Fehér, Sashegyi, Forbáth. A sé­rüléssel bajlódó Mészöly (játéká­ra Arky dr. szerint vasárnap aligha lehet számítani) és Ihász nélkül nagy lendülettel kezdő Vasas Korsós 2 gyors góljával percek alatt biztosította tekinté­lyét. A II. félidőben pihenő Far­kas nélkül is fölényben játszot­tak a pirovi­ kékek. Az Autóbusz játékosainak dicséretére válik, hogy a több gólos hátrány elle­nére sem adták meg magukat, a játék egyes szakaszaiban egyen­rangú ellenfelek voltak. G: Kor­sós (4), Puskás, Farkas, Radics, Kiss (öngól), 111. Sashegyi. Jó: Korsós (a mezőny legjobbja), Somogyvári, Puskás, ill. Majsai, Sashegyi. Bp. Spartacus —Köteles SE 1:­0 (0:0). Külső Váci út, 200 néző, V: Neuber dr. Küzdelmes mér­kőzést láttunk. A mérkőzés nagy részében a hazai csapat teljesen egye­urailogú ellenfele volt az NB I B-s Spartacusznak. Több gólt helyzetet is kidolgozott, de a csatárok idegességükben elhir­te­len­kedték azokat Csak az utolsó negyedórában tudott el­lenfele fölé ker­eked­ni a Bp. Spartacus. G: Olasz. Jó: Michalecz,, Nagy, Gábor, Olas.5, ill. Szabadi, Makai, Scheffer, Bibén. Pénzügyőr SE—Ganz-MÁVAG 2:1 (0:1). Pasaréti út, 400 néző. V: Nagy. Mindkét csapat lelke­sen, odaadóan küzdöt­t. Az I. félidőben e hazaiak játszottak mezőnyfölényben, mégis a Gent S­MÁVAG szerzett vezetést. Szünet után lendületesen rohamozott a Pénzügyőr SE, a 46. percben egyenlített, a befejezés előtt pe­­­dig a győzelmet is megszerezte.. G: Sülé (2), ill. Fenyvesi II. Jó: Mészáros, Sülé, Tolnai, ill. Ratti­martin, Solymosi dr. Vili. csoport Újpesti Dózsa —KISTEXT 7:1 (3:0). KISTEXT pálya, 1300 néző.. V: Vadas Gy. Újpest: Szen­tmihá­­lyi — Káposzta, Solymosi, Színi* Dunai III, Zám­bó, Fazekas, Gö­­­­röcs, Bene, (Kuharszki), Dunai II. Nagy L. KISTEXT: Kovács (Perendi, 60. perc), Szeitl, Nagy L., Bozsik, Darázs, Cserjés (Bár­­int, szünetben), Nagy Gy., Her­­mann, Fekete, Kalmár Gy., Pék. A 16. percben született meg az első gól, addig igen ügyesen ját­szott a hazai csapat is. Ettől kezdve az Újpesti Dózsa fokoza­tosan fölénybe került és egymás után érte el góljait. Szünet után az 59. percben, amikor már 5:0 volt az eredmény, Szeitl, a KIS­­TEXT jobbhátvédje egy összecsa­pás után a földre került és olyan szerencsétlenül esett, hogy a jobb bokája eltörött, a mentők a kórházba szállították. Ezután az Újpesti Dózsa lefékezett, nem erőltette a góllövést. A haj­rában a KISTEXT szépített. G: Dunai II (3), Fazekas, Bene, Ku­harszki, Zámbó, ill. Pék. Jó: Du­nai III, Dunai II, Göröcs, Bene, ill. Kovács, Cserjés, Kalmár Gy., Szeitl. (Folytatás a 6. oldalon.)