Népsport, 1973. március (29. évfolyam, 50-76. szám)

1973-03-01 / 50. szám

XXIX. 50. ♦ 1973. március 1. LABDARÚGÁS Bp. Honvéd—Tatabánya 2:1 (1:0) Kispest, 3000 néző. Vezette: Palotai (Hévízi, Tapolczay). Bp. Honvéd: Bicskei — Bu­zsinszki — Kelemen, Pál, Szűcs, Egervári — Kocsis, Czakó — Pusztai, Pintér, Kozma. Tatabánya: Rothermel — Ko­vács — Horváth L., Szabó, Arany, Nyírő — Göröcs, Ta­kács — Nagy, Kőműves, Tóth K. Csere: Rothermel helyett Cse­­pecz, Kőműves helyett Lódi a 60. percben. Góllövő: Czakó a 35. percben, Pintér az 53. percben, Szabó a 80. percben. Szögletarány: 8:6 (5:5) a Tata­­bánya javáróll, 4*1- 1f. A szélről támogatott Tatabánya 7 perc alatt 5 szögletet ért el, de a beíveléseket magabiztosan hárították a piros-fehér védők. A Honvéd ellentámadásai vi­szont rendre lövésekkel fejeződ­tek be. A 16. percben például Pintér jobb sarokra tartó bom­báját Rothermel csak nehezen tudta „kitornázni”. Négy perc múlva Takács fordulásból le­adott lövése okozott izgalmat, de a labda elsuhant a bal kapufa mellett. A 24. percben Kozma nagy erejű szabadrúgását öklö­­zéssel védte a bányászok kapu­sa. Egyre jobban feljött a Hon­véd, és fokozatosan átvette a játék irányítását. A 30. percben Pél rúgott kapura, Kovácson irányt változtatott a labda, s csak centiméterekkel kerülte el a bal alsó sarkot. A 35. perc­ben ismét Pál veszélyeztetett, Rothermel bravúros vetődéssel szögletre ütötte a labdát. A be­ívelésből megszületett a piros­­fehérek vezető gólja: Czakó 8 méterről védhetetlenül fejelt a jobb felső sarokba. 1:0 A gól önbizalmat adott a Hon­­védnak, a Tatabányát viszont nem rázta fel. Szabó fejelt jó helyzetből kapura, majd Kozma lövése vágódott le a védőkről. SZÜNET UTÁN a Tatabányának volt két helyze­te. Göröcs nagyszerű labdájából Takács lőhetett volna közelről, azután a kapu torkában, a be­csúszó Arany lába előtt, suhant el a labda. És — ahogy ez ilyen­kor lenni szokott — az 53. perc­ben a Honvéd növelte előnyét! Szfips, torhietőre a balösszekötő helyén, a 16-osnál rinttyszerűen tálalt a középcsatár helyén ér­kező Pintér elé, aki 12 méterről higgadtan gurított a bal sarok­ba. 2:0 Kezdés után ismét Pintér né­zett szembe Rothermellel. Mesz­­sze kicsalta kapujából, de az előrevetődő kapus el tudta ütni a csatár elől­ a labdát. A 76. percben Csepecz is ki­futott, de nem érte el a labdát. A csatár kisodródott jobbra, s az alapvonal mellől küldött be­adását Horváth elcsípte. Egy ka­pura játszott a Honvéd, a befe­jezéssel azonban adósak marad­tak a csatárok. A 78. percben Kozma közeli fejese alig kerülte el a bal sar­kot, majd Kocsis 10 méterről, guruló labdából, belsővel nem találta el az üres kaput! Egy gyors kirúgás, egy hosszú átadás és Szabó faképnél hagy­ta a Honvéd hátvédeit. Bicskei kifutott elé,­­de mielőtt közbe­avatkozhatott volna, a csatárból lett középpályás a jobb sarokba helyezett.■ 2:1 A befejezés előtt Kocsis közeli lövésének szép védéséért kapott tapsot Csepecz. Mint ahogy a felállásból is kitűnik, mind a két csapat óvatosan, a védekezésre kü­lönös gondot fordítva, kez­dett. Negyed óráig egymás hibájából éltek a pálya kö­zepén az ellenfelek, aztán fo­kozatosan feljött a Honvéd és mezőnyfölényét a 35. perc­ben góllá értékesítette. Ek­kor tulajdonképpen el is dőlt a találkozó sorsa, mert a Ta­tabánya képtelen volt e­rő­­s­íteni, csatárai a 80. percig nem is lőttek kapura. Ekkor — már vert helyzetből — Sza­bó szép egyéni alakítással szépített. A Honvéd győzel­me mindenképpen igazsá­gosnak mondható. A Bp. Honvéd kapujában Bicskeinek alig volt dolga, a közvetlen védelem tag­jai fölényes biztonsággal hárítot­ták az ellenfél csatárainak bizonytalan kezdeményezéseit. Szűcs és Pál fáradhatatlannak bizonyult, Kocsis jó labdákat adott előre. Pintér nagy terüle­ten eredményesen harcolt, Koz­mától is láttunk néhány gyors elfutást.­­ A Tatabánya kapusa, Rothermel a gólokról nem tehetett, de láttunk tőle né­hány szép közbeavatkozást. A védők váltakozó sikerrel harcol­tak a hazai támadókkal. Szabó és Arany állt még közülük leg­jobban a lábán. Göröcs a szo­kottnál halványabban. Takács, Kőműves és Tóth bágyadtan, erőtlenül játszott. Borbély Bál A 35. percben Pál közelről nagy lövést küldött a Tatabánya kapujára. Rothermel villámgyors mozdulattal szögletre mentett. A háttérben a tatabányai Kovács (Záhonyi Iván felv.) NÉPSPORT 3 Vasas—Bp. Spartacus 3:2 (2:2) Kőér az 1500 néző. Vezette: Katona (Alberti, Nagy B.). Vasas: Tamás — Török, Fá­bián, Vidáts, Lakinger — Kom­­játi, Puskás dr., Müller — Sza­bó, Tóth B., Váradi. Bp. Spartacus: Takács — Idei, Szűcs, Siklósi, Márkusz — Nagy I., Zöldi, Karakas — Végh, Gá­bor, Szeiber. Csere: Müller helyett Ko­vács F. a 8. percben, Kovács F. helyett Ihász a 62. percben. Góllövő: Váradi B. az 5. perc­ben, Végh a 20. percben, Tóth B. a 35. percben, Nagy I. a 43. percben, Váradi B. (11-esből) a 74. percben. Sárga lap: Siklósi a 29. perc­ben.­­ Szögletarány: 6:1 (4:0) a Vasas javára Széllel szemben a hazaiak kezdték a játékot. A 2. percben egy előrevágott labdára Tóth B. és Szűcs rajtolt, a középhátvéd a kifutó Takács mellett szögletre hárított. Még két Müller-akció, majd a másik oldalon Végh be­adását húzta le Tamás. Az 5. percben Váradi, Puskás dr., majd ismét Váradi volt a labda­­úlja, a balszélső a középcsatár helyéről a bal felső sarokba lőtt, a vendégek javára. A válasz egy veszélyes Gá­­bor-lövés volt, Tamás azonban védett. Közben Müller megsé­rült, a partvonal mellett ápolták, aztán besántikált az öltözőbe. A 10. percben Puskás dr. 25 mé­terről lőtt, Takács azonban ki­ütötte a labdát. A­­8. percben Szabó becsapta Márkuszt, kö­zépre adott, az időközben beállt Kovács F. egyből a kapu fölé lőtt. A 20. percben potyagólt kapott a Vasas. Vidáts röviden adott haza, Végh rácsapott a labdára, az ötösnél kapura lőtt, s Tamás kezéből a bal sarokba perdült a labda. 1:1 Lakinger tört előre, Siklósi visszarántotta, ezért sárga lapot kapott. A 35. percben Tóth Bá­lint cselezgetett, majd Váradihoz játszott, rögtön visszakapta a labdát és tizenegy méterről a bal sarokba továbbított. 2:1 ismét a vendégcsapat javára. A 43. percben egyenlített a hazai csapat. Zöldi középre ívelt, Nagy 1. a tizenhatosnál az el­őíró Vasas-védők között mellel maga elé tette a labdát, majd tizenhárom méterről a bal sa­rokba lőtt. 2:2 SZÜNET UTÁN kiegyensúlyozottabb lett a játék. Mindkét csapat hatalmas iramot diktált. Itt is, ott is adódtak helyzetek a kapu előtt. Az 54. percben Puskás­­dr. beadását Szabó kapásból, bal lábbal a bal kapufára lőtte. Két perc múlva a másik kapu előtt Gábor szök­tette Szeibelt, de a csatár lövé­sét Tamás védte. A 60. percben Végh szaladt el a bal szélen, be­adása azonban átszállt Gábor fe­je felett. A 63. percben az előre húzódó Vidáts lövését védte Ta­kács. Rögtön utána Puskás a jobbszélső helyéről adott közép­re, Lakinger azonban rosszul ta­lálta el a labdát, így felszabadí­totta a szövetkezetiek kapuját, majd idei csavart harminc mé­terről egy szabadrúgás a jobb kapufa mellé. Az ellentámadás­nál kavarodás támadt a Sparta­cus kapuja előtt, de az ügyetlen­­lenkedő Vasas-csatárokat sike­rült a védőknek szerelniük. Egyre keményebb lett a játék, szikrázó, összecsapások tarkítot­ták a találkozót. A 68. percben Komjáti iramodott meg a jobb­­szélen, beadását Vidáts óriási helyzetben nyolc méterről a ka­pu mellé fejelte. A közönség él­vezte a heves, jó iramú küzdel­met. A 74. percben a kitörő Tóth Bálintot Siklósi felvágta a tizenhatoson belül. 11-est A bün­tetőből Váradi B. a jobb felső sarokba lőtt. 3:2 * Alig telt el két perc, amikor a Vasas tizenhatosán belül Gá­bort vágták föl, a bírói síp azonban most néma maradt. Mindjárt utána Nagy I. szabad­rúgást ívelt a piros-kékek kapu­ja elé, Tamás elvétette a labdát, de Zöldi az üres kapu fölé fe­jelt. Parázs hangulatban ért vé­get a találkozó. Kevesen gondolták, hogy ezen a találkozón egy 11-es dönti el a továbbjutás sor­sát. Úgy indult, hogy a Vasas könnyedén veszi ezt az aka­dályt, hiszen széllel hátban már az 5. percben megsze­rezte a vezetést. Tetszetősen játszottak ekkor a piros-ké­kek, sok mozgással igye­keztek széthúzni a hazaiak védelmét. Az elkerülhető egyenlítő gól után azonban döcögött a vendégek gépeze­te, egyre többet hibáztak a játékosok. Ezt kihasználta az NB I B-s hazai együttes és igencsak megszorította ne­ves ellenfelét. A második félidőben izgal­mas, jó játékot látott a néző­sereg, s ekkor a Vasasnak fi­zetnie kellett az első félidő­beli könnyelműsködéséért. A A Spartacus sok helyzetet te­remtett és egyenrangú ellen­fél volt. A látottak alapján azonban azt kell mondanunk, hogy a piros-kékek, ha keser­vesen is, de megérdemelten szerezték meg a továbbjutást. A Vasas kapujában Tamás az első gól­nál hibázott. A védelemből egye­dül Törököt lehet dicsérni, a töb­biek sokszor bizonytalankodtak. A középpályán Puskás dr. érde­mel említést, míg a csatársorban Tóth Bálint és Váradi Béla ját­szott elfogadhatóan. A Spartacus kapujában Takács is többször bi­zonytalankodott. A védelemből Szűcs játszott elfogadhatóan. A középpályán Nagy István nem­csak csapata, hanem a mezőny legjobb embere volt, de Zöldi sem okozott csalódást. Elöl Gá­bor és Végh ügyeskedett. Boross Dezső Videoton—Maxim­ibarcika 2:0 f1:­) Kazincbarcika, 4000 néző. Ve­zette: Bana (Gergely, Stamm). Videoton: Kovács L. — Vass, Kovács J., Fejes, Mester — Nagy III, Burka — Wollek, Nagy II, Bodnár, Csukovics. Kazincbarcika: Fülöp — Mak­lár, Ködmön, Szitka, Erdősi — Kopa, Kálmán — Mikula, Sim­kó, Ráczi, Cservenka. Csere: Mikula helyett Kriva­­nek II. és Bodnár helyett Nyit­­rai az 57. percben. Góllövő: Bodnár a 19. perc­ben, Nagy II a 87. percben. Szögletarány: 10:7 (4:2) a Ka­zincbarcika javára. Sáros, mély talajú pályán, ra­gyogó napsütésben kezdődött a mérkőzés Kopa távoli lövésével, amelyet Kovács elcsípett. Az el­lentámadást Wollek igyekezett befejezni, de Ködmön zavarta, így Fülöp védeni tudott. A 9. percben Mikula elől az utolsó pillanatban szedte fel a lab­dát Kovács. A hazai csapat egyáltalán nem tisztelte az ellenfelet. A 16. percben például Cservenka kapásból lőtt és Kovács éppen csak öklözni tudott. Három perc múlva mégis a Videoton szerzett gólt. Csukovics balról ívelt be szögletet, Bodnár jó ütemben ugrott fel, és a kapu közepébe, a léc alá fejelt. 1:0 a vendégek javára. Aztán Nagy III lőtt egyszer mellé, egyszer fölé, majd újra a hazaiak következtek. Kopa 25 méteres szabadrúgása Fejes lá­bán irányt változtatott, de Ko­vács még elérte. Aztán ugyan­csak Kopa alig lőtt mellé. A 28. percben Ráczi küldte kapura a labdát, de az hazai csatár­ban, Simkóban akadt el. Egy perc múlva Cservenka beadását Ráczi fejelte kapura, de Ko­vács a helyén volt. Ráczi javí­tani akart, ismét lőtt, Kovács vetődve védett. Ráczi harmad­szor is próbálkozott, de most Fejes mentett szögletre. A 33. percben jutott újra szóhoz a Vi­deoton, és Bodnár, majd Csuko­vics hagyott ki helyzetet. Nyolc perc múlva Meklár 25 m-es szabadrúgása adott munkát Ko­vácsnak, majd három perccel a félidő befejezése előtt Kopa kapáslövését védte vetődve a fehérvári kapus. SZÜNET UTÁN a vendégcsapat lendült táma­dásba. Az 52. percben nagy kavarodás volt a hazai kapu előtt, Fejes beadását Fülöp ki­ütötte, majd Csukovics lövését öklözte ki. Három perc múl­va Nagy II kapáslövését védte. Ezután támadott a hazai csa­pat, de Cservenka mellé lőtt. Még nagyobb helyzet adódott Szitka­­és Ráczi előtt, de egyi­kük sem tudott gólt lőni, így járt Nagy III, a túlsó­ oldalon. Jellemző a játék iramára, és változatos voltára, hogy néhány perc alatt tíz szögletet harcolt ki a két csapat, fele-fele arány­ban! A 80. percben Meklár távoli lövése fölé szállt. Két perc múlva húszméteres hazai sza­badrúgást öklözött Kovács, majd a másik oldalon Fülöp mentett robinzonáddal. A 87. percben Csukovics partdobása után a 16-os tájára került be a labda, amely aztán addig pattant láb­ról lábra, amíg Nagy II ott nem termett és néhány lépésről be nem sodorta a hálóba. 2:0 Nagy III lövése szállt ez­után mellé, majd felharsant a közönség tapsa, amely egyfor­mán ünnepelte a továbbjutót, a kiesőt — nem ok nélkül! A mély talajú pálya két­ségkívül a hazaiaknak ked­vezett, de ez a körülmény még nem lett volna elég az NB I-es csapattal szemben a helytálláshoz. A mérkőzés tétjére jellemző, hogy a Vi­deotonnak Kazincbarcikán nem volt annyi helyzete, mint vasárnap a Megyeri úton. A hazaiak mindent beleadtak a kétségkívül na­gyobb tudású, igen sport­szerű ellenféllel szemben. Lelkesedésük azonban nem pótolhatta teljes mértékben az NB I-es csapat javára fennálló­ tudáskülönbséget. Azt mindenesetre megnyugodva könyvelhetjük el, hogy nem adták olcsón a győzelmet. A Videotonban Kovács kitűnően védett. Re­mekelt a védelem is, amelynek meglepően sok dolga volt. Leg­jobbjának ezúttal is Kovács Jó­zsef bizonyult, de nem sokkal maradt el tőle Fejes és a má­sik két védő. A középpályán Nagy III volt a vezéregyéni­ség, komoly része van a győ­zelemben . Elöl Nagy II és Bod­nár, a védelemnek is sokszor segítve szerepelt eredményesen. Igen jó benyomást tett Wol­­lek is. A K. Vegyészben Fülöp ugyancsak felhívta ma­gára a figyelmet. A védelem­ben Ködmön, Szitka és Erdősi küzdött különösen jól. A kö­zéppályán Kopa állt helyt, és mindig fel tudott zárkózni a támadáshoz. A támadók közül Ráczi volt a szervező, sokszor ment hátra labdáért, de átla­gon felül küzdött Simkó és Cservenka is. Szom­bathy István Szolnoki MTE—Rába ETO 0:0 Szolnok, 7000 néző. Vezette: Marton (Vincze dr., Tátrai). Szolnoki MTE: Hegedűs — Kántor, Árvai, Papp II, Kovács — Géczi, Czir­ák, Nagy — Szat­mári, Mité. Szolnoki. Rába FTC: Pálla — Keglovich, Pozsgai, Sebők. Magyar — Nagy. Somogyi, Póczik — Pénzes, Stolcz, Glázer R. Csere: Glázer R. helyett Var­sányi, Nagy helyett Horváth L., mindkettő a 64. percben. Szat­mári helyett Garics a 66. perc­ben Kiállítva: Somogyi a 89. perc­ben. Sárga lap: Somogyi a 73. perc­ben. Szögletarány: 5:2 (4:2) az SZMTE javára.. Rekordszámú közönség gyűlt össze­ Szolnokon, de 25 percet kellett várniuk a kezdésre mert a két partjelző, Vincze dr. és Tátrai elkésett... Változatos, érdekes játék ala­­­kult ki az első negyed órá­ban. A 8. percben Stolcz húzott kapura, mintegy 6 méterre le­hetett Haiedni kapujától, amikor felvágták. Keglovich szabadrú­gását szépen hárította a kapus. A másik oki­don Mile tört elő­re, a narjelző lest intett, a kö­zépcsatár összefutni, a Isiin Hi­ó Pallóval, s a győri kapus két­­perces ápolásra szorult. A 13. percben Nagy bal felső sarokra tartó lövését szögletre ütötte Pálló. A 23. percben Póczik és Somogyi egymást zavarta, s oda­lett a helyzet a szolnoki kapu előtt. Ezután Mile elől kifutás­sal hárított a vendégek kapusa. A 27. percben jobb oldali szög­letrúgás u­tán Mile az üres ka­pura fejelt, Keglovich a gólvo­nalról vágta ki a labdát. A 30. percben Géczit letalpal­ták a győri védők, három percig kellett ápolni a középpályást. A 39. percben Árvai mentett Pó­czik elől. Érdekes volt az első félidő hajrája. SZÜNET UTÁN tovább folytatódott a nagy küz­delem. Tíz percen keresztül a győri térfélen pattogott a lab­da. Az 57. percben Milé hú­­zott a kapun­a, Keglovich beérte, és szerelte a 11-es ponton. A másik oldalon Somogyi 20 mé­teres lövését hárította szépen Hegedűs. A 70. percben jó cse­lek után Nagy tisztára játszot­ta magát, de mintegy 10 mé­terről küldött, jobb sarokra tar­tó labdáját Pálla megfogta. A 73. percben Somogyi sárga lapot kapott. Nem sokkal ké­sőbb Varsányi a­­11-es ponton nem találta el a labdát. . Tá­madott a Rába ETO, beszorult a hazai együttes, de jól véde­kezett. A 84. percben Póczik 25 méteres, nagy erejű szabad­rúgása a jobb kapufa mellett suhant el. . A 88. percben Somogyi meg­rúgta Kovácsot, de a kiállítás elmaradt. Egy percre rá aztán Somogyi elhagyta a pályát, ek­kor kiállította a játékvezető­i megjegyzés miatt. A mérkőzés után a hazai kö­zönség óriási ünneplésben ré­szesítette a Szolnoki MTK-t. A Rába ETO azzal a szán­dékkal érkezett Szolnokra, hogy kiharcolja a továbbju­tást. Nagy becsvággyal küz­döttek a vendégek, de már a játékidő első részében lát­szott, hogy a Szolnoki MTE nehezen adja meg magát, sőt, szemlátomást azt a célt tűzte maga elé, hogy a legjobb négy közé kerüljön. Az első félidőben nagyjá­ból kiegyenlített volt a já­ték. A hazaiaknak ekkor akadt egy nagy helyzetük, de Keglovich a gólvonalról men­tett. Fordulás után, ahogy teltek a percek, egyre idege­sebb lett a vendégcsapat. A hazaiak viszont nagy lelke­sedéssel küzdöttek, kitű­nően szervezték meg védel­müket, jól hozták ki a lab­dát a középpályára és az el­lenakciók is veszélyesek vol­tak­. Az NB I B-s csapat vé­gig bírta az iramot, erőnlét­ből is kitűnőre vizsgázott. Teljesen megérdemelten ju­tott tovább! Az SZMTE kapuját Hegedűs jól őrizte. A közvetlen védelemből Árvai és Papp II nyújtott kiemelkedő teljesítményt, szinte minden helyzetben tisztáztak. Kovács többször tört előre. A közép­pályás sor tagjai egymást múl­ták felül. Géczi, Czir­ák és Nagy ügyesen tartotta a labdát, s ha módjuk nyitt rá, odaér­keztek a támadások befejezésé­hez is. Elöl Szatmáritól néhány jó elfutást láttunk. Mile nagy területen is jól harcolt, s Szol­noki is megtette a magáét. A Rába ETO kapujában Palicnak­­volt né­hány szép védése. A közvetlen védelemben Keglovich és Pozs­­gai nyújtotta a legtöbbet, sok támadást akadályoztak meg. Kö­zépen Nagy, Somogyi és Pó­­czik keveset nyújtott, tulajdon­képpen rajtuk múlott a mér­kőzés sorsa: kevés támogatást adtak a csatároknak, s a kapu­ra kevés veszélyt jelentettek. Elöl Stolcz fokozatosan elszür­kült, míg Pénzestől néhány ügyes elfutást láttunk. Varga Béla