Népsport, 1974. október (30. évfolyam, 231-256. szám)

1974-10-02 / 231. szám

XXX. 231. ♦ 1974. október 2. Lódi és a 11-es A dorogi középhátvéd, Tóth Gyula többek között arról is nevezetes, hogy ki­tűnő rúgótechnikával rendel­kezik. Távoli szabadrúgásai félelmetesek. Büntetést kö­vetően pedig túlnyomórészt csak az egyszerű tényt re­gisztrálhatják a derék kapu­védők, most középkezdés kö­vetkezik. Korábban a leghidegvé­­rűbb ítéletvégrehajtók közé tartozott a zömök középhát­véd, s aligha volt vitás, hogy ki rúgja a dorogiak tizen­egyesét. Ám miután Szent­endrén már a második bün­tetőt is elhibázta, megingott az iránta táplált bizalom. A mérkőzés után frári edző új 11-es rugót jelölt ki, Lódit. A fiú vállalta a megbíza­tást. De nemcsak elvállalta, hanem egész héten gyakorol­ta a büntetőrúgást, s azokat hibátlanul hajtotta végre. Közel száz 11-est rúgott, és egyetlenegyet sem hibá­zott el. Vasárnap három perccel a befejezés előtt a FOSPED büntetőpontjára mutatott a játékvezető. A labda mögé Lódi állt, ez a lövés viszont nem sikerült. A kapu mellé ment a labda. Javítani már nem volt idő, elúszott a két bajnoki pont. Lódi lehajtott fejjel, nagyon szomorúan ment le a pályá­ról. Néhány szurkoló minő­síthetetlen szavakkal illette hibája miatt, ám a józan sportemberek védelmükbe vették, s vigasztalták. Mert Lódi a mérkőzésen egyéb­ként kiválót nyújtott... I LABDARÚGÁS A rangadón mindkét fél tartott a másiktól A bajnoki táblázat élén álló Rába-parti vasutasok és szorosan a nyomukban a második helyet elfoglaló Tisza-parti egyetemisták találkozóját kisérte a legna­gyobb várakozás a 10. fordulóban. A 90 per­ces játéknak azonban csak az utolsó fél órája volt méltó a rangadó ranghoz. Ami 60 percen keresztül a játéktéren folyt, az bizony nagy csalódást okozott a szemerké­lő eső ellenére is megjelent ötezer szurkoló számára. A két csapat szakvezetője vajon mit várt a találkozótól és mit látott a mér­kőzés alatt? Íme, a válaszok: Kontha Károly (SZEOL): — őszintén bevallom, tartottam a mér­kőzéstől. A MÁV DAC csapatát nagyszerű együttesnek tartom, eddigi eredményei tisz­teletet parancsolnak. A SZEOL számára a korábbi években bizony nem sok babér ter­mett Győrött. Az egyik pont megszerzését terveztem és ennek érdekében szabtam meg a csapat taktikáját. Azt kértem a játéko­soktól, hogy szorosan fedezzék a győri já­tékosokat, a labda, megszerzésében igyekez­zenek őket megelőzni. Taktikánk alapja a biztonság, a játék lassítása volt. Ismerve a győriek tudatos lesreállító játékát, azt kér­tem fiaimtól, hogy mélységből hosszú pon­tos keresztlabdákkal, átívelésekkel igyekez­zenek ellentámadásokat vezetni. A szünet­ben az addig tapasztaltakat értékelve, úgy okoskodtunk, hogy lehet valamit keresni. Ezért a játék második részében már bát­rabban támadtunk és meg is szereztük a vezetést. Egy védelmi hiba azonban elég volt az egyik pont elvesztéséhez. Az ered­ménnyel és a csapat játékával elégedett va­gyok. Úgy érzem, hogy a játék képe alap­ján a döntetlen igazságosnak mondható. Kovács Imre (MÁV DAC): ■— Változatlanul vallom azt a nézetemet, hogy a második vonalban nincs biztos mér­kőzés. Minden találkozón bármelyik csa­pat nyerhet, ezért ez a mérkőzésünk is há­romesélyes volt. Ennek ellenére én a ha­zai pályán győzelmet vártam. Ez a győze­lem — sajnos — nem következett be és eb­ben elsősorban mi vagyunk ludasok. A nagy tét miatt játékosaim idegesen játszottak és ennek tudható be a bosszantóan sok labdakezelési és leadási hiba. Az is hibának számított, hogy a támadók keveset mozog­tak, nem tudtak elszakadni őrzőiktől és a középpályások nem tudták megfelelő lab­dákkal játékba hozni őket. Csak a szege­diek vezető gólja után gyorsult fel csapa­tom játéka és ekkor, némi szerencsével, Siámok 100 mérkőzésről Fekete vasárnapjuk volt a hazai csapatoknak az NB II 10. fordulójában. Egyedül a Szek­­szárd tartotta otthon a kat pon­tot (a Spartacus szerdán győzte le a KEF SE-t­, s a vendéglátók csak 8 pontot szereztek. (Ennél kevesebbet csak a 3. fordulóban, hetet.) Először kapott le ottho­nában a Dorog és a Volán, s először nyert idegenben a Vár­palota, összesen hat csapat ve­retlen otthon, míg hét együttes még nem nyert idegenben. Mindkét listán szerepel a Spar­tacus és az Oroszlány, öt hazai mérkőzésből négyet elvesztett az Eger­. So­rrendben harmadszor játszott döntetlent a Nagykani­zsa, a Budafok és az Oroszlány. A 10. forduló 100 mérkőzésé­ből 21 végződött 1:0-ra, 16-sz­or­volt a végeredmény 2:1, össze­sen 16 féle eredmény fordult elő, viszont valamennyi forduló­­­ban csak az 1:0. 48 mérkőzés hozott hazai győzelmet, 31 eset­ben volt döntetlen, míg 21 ta­lálkozó végződött vendégsikerrel. Az eddigi 259 gólból 115-öt az első, 144-et a 11. félidőben értek el. Hét olyan játékperc van a 92-ből, amelyben még nem esett gól, nevezetesen a 2., 3., 17., 22., 53., 61. és a 81. A legtöbb gólt a 30. percben érték el, nyolcat. A FOSPED—Dorog mérkőzés egyetlen gólja volt az NB IX 250. gólja, szerzője Losonczi. A gól­lövőlistán Pávlicz (Nagykanizsa) öt góllal elhúzott a többiektől. A listavezető 12 gólt szerzett. 7 gólosok: Kántor (Dunaújváros), Szentes (Szekszárdi és Kováts (Kaposvár). 6 gólt ért el: Dorogi (Sparrt.), Molnár (Volán) és Már­tas (Várpalota). A 100 mérkőzést 216100 néző látta, és a szerdai Spartacus—Kossuth KFSE talál­kozó negatív rekordot hozott, 100 (!) néző jelent meg. 78 játékos töltött 900 percet a pályán. Hatan a MÁV DAC- ból, a Nagykanizsából és az Oroszlányból. Csak ketten-ket­­ten a Dunaújvárosból, a.. Ganz- MÁVAG-ból, az Egerből és a Várpalotából. A legtöbb játékost a Dunaújváros szerepeltette: 23- at, a legkevesebbet a Kaposvár: 15-öt. 42 büntetőt ítéltek a játékve­zetők, 21-et értékesítettek, a másik 21 kimaradt Tíz játékos jutott a kiállítás sorsára. Két változat Amikor Egerben kifutottak a csapatok a játéktérre, két fiú nyomban magára vonta a figyel­met Az egyik kicsi volt, szőke, az egriek 10-es mezét viselte és először kapott helyett az együt­tesben. Ettől függetlenül megil­­letődöttséget még csak nyomok­ban sem lehetett nála felfedezni. Lendületes mozgásával, bátor szereléseivel, nagy vágtáival, jó átadásaival egy-kettőre rokon­szenvessé vált­­ a szurkolók kö­rében. „Vajon miért nem ját­szott eddig ez a gyerek?” — ta­lálgatták itt is, ott is, miközben a kis Antal gyerek megállás nélkül látott-futott keresztül­­kasul a pályán. A másik fiú pont az ellentéte Antalnak, s a másik csatársor­ban játszott, ő fekete hajú, hó­­rihorgas, és legalább egy fejjel magasabbról szemlélte a küzdőig­met, mint­ a többiek. Az első félidőben többnyire még a szó szoros értelmében csak szemlé­lője volt a mérkőzésnek, mivel a labdával csak igen ritkán ta­lálkozott. Annál többször a szurkolók csípős megjegyzései­vel. A fiú ugyanis nem minden­napi alkata miatt rögtön az egri szurkolók céltáblája lett, röp­ködtek feléje a gúnyos megjegy­zések. Az ózdi Tiba szó nélkül viselte el a szöveget, majd a szünet után választ adott rá. Csattanósat! Az első nagy helyzetét még nem tudta kihasználni, a máso­dikat viszont már igen. Igaz, szerencséje is volt, hogy az egri védőktől ismét visszakerült hoz­zá a labda, amit aztán a hálóba helyezett. A harmadik helyzet kidolgozása és gólra váltása viszont már egyes-egyedül a nyurga fiú érdeme volt. A végén már nem gúnyolták a hazai nézők. Nem véletlenül... Mertek! Szolnokon az első percek nem utaltak hazai vereségre. Bizta­tóan kezdett a szolnoki gárda. Ám ahogy telt az idő, úgy esett vissza a csapat. Védői — ki tud­ja, miért? — szinte teljesen megfeledkeztek az emberfogás­ról, elemi hibákat követtek el, a csatárok pedig egyszerűen el­felejtettek kapura lőni. A sta­tisztika szerint a szolnokiak mindössze hétszer célozták meg a kaput, míg a vendégcsapat, a várpalotaia­k­­ tizenkétszer. De ami a lényeg: a bányászok ti­zenkét lövéséből három gól szü­letett, kétszer pedig a kapufán csattant a labda. A vendégcsa­pat edzője, Palovecz Béla a mérkőzés után ezt mondta: — Mi a döntetlen reményé­ben utaztunk Szolnokra, de már a szünetben azt mondtam a já­tékosoknak, hogy a mostani SZMTE ellen lehet keresni vala­mit — ha mernek bátran támad­ni. Mertek. A két és fél hónap­pal ezelőtt kezdett munka, úgy fest, lassan kezd gyümölcsözni nálunk. A Várpalota megérdemelten győzött. Az SZMTE folytatta hazai gyengélkedését, hiszen őszi öt hazai mérkőzése közül mindössze egyet nyert, kettő döntetlenül ért véget, kettő pe­dig vereséggel. Ugyanakkor a legutóbbi három idegenbeli mér­kőzésén öt pontot gyűjtött a szolnoki csapat Érthető volt hát annak a szurkolónak a megjegy­zése, aki emígyen könyvelte el a vereséget: — Ha jó meccset akarunk látni, akkor el kell kísérni a csapatot idegenbe ... A példák mindenesetre ezt bizonyítják. Ötven százalék Az NB 11-es bajnokságnak egyetlen ötvenszázalékos együt­tese van, a Dunaújvárosi Ko­hász. A dunaújvárosiak az ed­dig lejátszott 10 mérkőzésből 10 pontot szereztek, s az együttes gólkülönbsége is 15-15. A szur­kolók ennél jóval többet várnak a Kohásztól. Vasárnap is azt hit­ték, hogy az Oroszlány elleni mérkőzés után két ponttal gaz­dagabb lesz az együttesük. Nem lett! Mert hiába ostromolt 90 per­cen át a jó erőben levő duna­újvárosi csapat, egyetlen kicsi gólocskát sem sikerült „betusz­kolni” az oroszlányi kapuba. Igaz, az ostromnak volt azért egy jelentős fogyatékossága, mégpedig az, hogy a hazaiak a magasan kapu elé ívelt lab­dákból akartak „meggazdagod­ni”, ezeket azonban a jól meg­termett vendégvédők rendre el­fejelték a csatárok elől. Ha akadt olyan beadás, amit ők nem értek el, azt elérte a kitű­nően védő Kerekes kapus, mindkét pontot megszerezhettük volna. Mivel magyarázható, hogy a győri játék Az edzők tehát így látták, kosok sokat csúszkáltak, és nem egy eset­ A krónikásnak azonban akadt még né­­ben a döntő pillanatokban billentek ki hány kérdése a győriek számára. Mivel magyarázható, hogy csak a szege­­ed J­ens J . .. diek vezető gólja után volt lendület, tűz Ezekre a kérdésekre nem kapott va- és akarat a MÁV DAC játékában? laszt... '­­ -'e- Tallósi, a komlói középhátvéd szereli Molnárt. Rákoscsabán izgalmas, heves küzdelmet, jó já­tékot láthattak a nézők (Komlói Volán 1:0) (Lovas Albert felvétele) A 10. FORDULÓ VÁLOGATOTTJA: Lemezkor (FOSPED) Fodor (Szekszárd) Tallósi (Komló) Patyi (K. Rákóczi) Tóth (EMTE) Strasszer (Bp. Sport­) Pávlicz (Nagykanizsa) László (Várpalota) Tiba (Ózd) Gyomoréi (MÁV DAC) Antal (SZEOL) NÉPSPORT 3 Az NB III-ból jelentjük Tíz fordulón jutott túl az NB III 80-as mezőnye, s ha most — félidőben — hozzávetőleges mérleget akarunk készíteni, el­mondhatjuk, hogy jót tett en­nek az osztálynak az átszerve­zés. A mérkőzések többsége érdekes, izgalmas, változatos, sem az iramra, sem a színvo­nalra nem lehet panasz. Most már egyetlen nyeretlen csapa­ta sincs az NB III-nak, hi­szen vasárnap az eddig rendre vesztes Gyula együttese is két pontot szerzett. Nagyban kü­lönbözik ez az osztály a töb­bitől abban, hogy itt kevésbé szerepelnek sikeresen a vendég­­csapatok, a 10. forduló 40 mér­kőzéséből mindössze három ta­lálkozón győzött vendégegyüttes. Először... ... vesztett otthon pontot a Szarvas, ... nyert otthon a Kisterenye, ... kapott ki otthon a Sop­roni Textiles, ... kapott ki idegenben az Esztergom, ... szerzett pontot idegenben a Pénzügyőr. a Testvérhábony" — Úgy látszik, nemcsak já­tékossal, hanem ponttal is se­gítjük a Mezőfi SE-t — mond­ta Berki Zoltán, a Kecskeméti TE technikai vezetője vasárnap, a helyi rangadó után. Az 1:1-re végződött mérkőzés érdekessége volt, hogy a két csapatban ki­lenc olyan játékos szerepelt, ak­i nemrégen még a másik együt­tesben rúgta a labdát. Erre a tényre azonban alig-alig vol­tak tekintettel az érintettek, hiszen a kilencven perc so­rán szinte szikrázott a levegő a pályán. Volt 11-es, több eré­lyes játékvezetői figyelmeztetés, közvetett szabadrúgás, egyszó­val minden, ami olykor a nagy küzdelem velejárója. Mesterlövészek Jelenleg így fest a négy cso­port góllövőlistájának élmező­nye: Délnyugati csoport. 11 gól: Bőke (Sz. MÁV Előre), 9: Ár­­mai (Dunaújvárosi Építők). Délkeleti csoport. 11 gól: Zu­­horán (BVTSK), 10: Bohács (KTE), Kerekes (KELTEX). Északkeleti csoport. 10 gól: Kiss (MVSC). Északnyugati csoport. 7 gól: Ábrahám (SVSE), Gellei (Fűz­fő), Tóth I. (Körmend). „Lobogó hajú" János Ezt a nevet a népligeti Épí­­tők-pálya közönsége adományoz­ta Horváth Jánosnak, a Siófok 12-es számmal játszó játékosá­nak. A „nagy sörény” mellett azonban tárgyilagosan arra is felfigyeltek, hogy ez a srác nagyon ügyes futballista.... 65 percen át ő volt a mezőny leg­jobbja. Aztán ezt a megtisztelő címet át kellett adnia csa­pattársának, a kapus Malics­­nak, aki kitűnő védéseket produkált. A dolog vége az lett, hogy a Siófok ponttal tért haza az Építők stadionjából, s ,,Lo­bogó hajú” János ennek bizo­nyára jobban örült, mintha ő­­marad a mezőny legjobbja. Egy igazítás a szál­yon Debrecenben rangadót játszot­tak, nem is akármilyen kör­nyezetben, s nem akármilyen nézőközönség előtt. Az Észak­keleti csoport rangadóján a DMTE—Kazincbarcik­a ■ r ho­záson a sok nagy csalót megért Nagyerdei stadionban 2'U’1 .-■r­koló várta a csapato­­­tt. So­káig úgy látszott, a ■in törik meg a Kazincbarcika sikersoro­zata, Ráczi két bombagóljával a 86. percig 2:2-n­ állt a mér­kőzés. Ekkor azonban ez idő­közben csapatkapitánnyá elt­é­­pett Kovács — csere n­ lett az állandó csapatkapitány Szabó karjáról Kovácshoz Ica ül a szalag — olyan gólt ragasztott a Vegyész hálójába, amire még a legöregebb debreceni futball­­róh­ák sem nagyon emlékeznek­. A gól után, amikor társai ..agt­onünnepeltek'’­ a gö­rerzn nem szólt, egy szót sem. Csak sokatmondóan igazított egyet a szalagon ... „Lajos, mehgíts !" A fenti felszólítást nem edző, hanem egy szurkoló intézte a PVSK csatárához, Kaszáshoz, aki az addig eltelt 79 percet a kispadon ülte végig. A PVSK —Törekvés találkozón történt az eset, ráadásul biztos, 2:0- ás hazai vezetésnél . A pé­csiek edzője, Lendvai Miklós is meghallotta a lelátóról szóló „utasítást”, s gondolta, ha már ennyire követelik, beállítja Ka­szást. Jól tette, hiszen a csa­tár a pályára lépését követő második percben hatalmas bom­bagólt ragasztott a fővárosiak hálójába! Érdekességek három csoportból Hazai pályán még nem győ­zött: a Szigetvár, a Növényolaj, az Esztergom. Hat hazai mérkőzésből öt 0:0- ra végződött a Bp. Építőknek. Nézőcsúcs született az Észak­keleti csoportban: 13 300 néző, 400 mérkőzésből 63-szor 2,1­ 56-szor pedig 1:0 lett a vég­eredmény. Öngól a 90. percben A Szombathelyi SE Dózsa szurkolói azt vallják: saját vé­dőikre lassan jobban kell ügyelni, mint az ellenfél csatá­raira . . . Nem mondják ezt vé­letlenül, hiszen vasárnap az AURAS ellen ebben a bajnok­ságban az ötödik öngól is be­került a kapujukba. S hogy iga­zán frappáns legyen az eset, történt mindez 1:1-es állásnál a 90. percben. Az öt öngól ed­dig 4 pontjába került az SZSE Dózsának, márpedig egyáltalán nem állnak annyira jól, hogy ezt a fényűzést megengedhessék maguknak. Sepr eget ni tudni kell j Bármilyen furcsán hangzik is, a NIKE FÁK—MOTIM TE mér­kőzést a két senyegető közötti különbség elöntötte el. A fűzfői Kovács társai fölé nőtt ezen a délutánon, szinte nem tudott hi­bázni, sőt gyakran feltűnt az ellenfél kapuja előtt is, nem kis munkát okozva a MOTTM TE kapusának óriási bombái­val. A másik sepregetőnek, a mosonmagyaróvári Papénak vi­szont nem ment a játék. Egy­­­­szerűen nem tudott mit kezde­ni a villámgyors csatárokkal, a­­jól cselező középpályásokkal, az ellen meg végképp nem volt el­lenszere, hogy az állandóan elő­retörő Kovácsot semlegesítse. Hiába sepregetni tudni kell. Vagy­­ ma már a sepregetőnek támadnia is? ... Az NB I1100 mérkőzése Csapatok 05 fi'tes91 £00 § Xter 2 O GOLOK — , -c ~ ? '6­­S­á­S 5? ? £ 3s . Kiállítás­a 5 4 01 'fi Z V­N 6 2*3 S Hányszor O | rt bf) O* cr '3 « C u a ~ g § gr r* e 64 cW ő 1. MÁV DAC 157 1 i 2 102 4 2. Szeged 187 2 1 1 i 1 9­1 2 — 3. Kaposvár 165 1 i — 1 — 11 1 '4 — 4. Volán SC 169 6 2 1 — 1 143 2 5. Komló 128 1 1 1 i 1 182 3 — 6. Bp. Spartacus 196 — — 2 i — 142 2 3 7. Nagykanizsa 174 2 — 3 —.— 133 3 1 8. Dorog 115 3 1 2 — 4 133 — 9. FÖSPED 115 ! — I — — 8 3 3 1 10. Ganz-MAVAG 106 — — 2 — — 204 4 11. Dunaújváros 156 7 1 — — 1 173 6— 12. Szolnok 125 2 — 1­­ — 163 3 2 13. Oroszlány7 4 1 — — — 1 124 5 14. Várpalota 146 2 ---1­­ — 165 1 1 15. Budafok 138 5 1­­ — 2 192 — 16. Ózd 126 1 1 1 2 1 134 2 — 17. KKF SE 105 3 1 — ---- .— 143 4 — 1­8. Szekszárd 147 1 1 — — 2 142 2 — 19. Debrecen8 5 1 1 1 — 3 103 2 — 20. Eger9 4 — 1 2 1 2 154 1 — Összesen : 259 118 39 13 21 10 21276 56­ 6