Népsport, 1981. március (37. évfolyam, 51-76. szám)

1981-03-01 / 51. szám

4 NÉPSPORT LABDARÚGÁS Vasas—Diósgyőr 2-1 (1-0) Fáy utca, 6000 néző. Vezette: Szá­vó (**­**) (Urban, Ko­vács). Vasas: Mészáros 0 — Török 5, Híres 6, Komjáti 6, Rács. 5 — Birinyi 5, Zombori 5, Ríxer 5 — Kiss 8, Izsó 6, Váradi 5. Edző: Bundzsáik Dezső. Diósgyőr: Veréb 5 — Teodoru I. 6, Kerekes 5, Szántó 6, Tatár 5 — Oláh 6, Fükő 5, Teodoru II 6, Szemere 5 — Bo­rostyán 6, Szlifka 5. Edző: Deák István. Csere: Birinyi helyett Halász (—) a 82. percben. Gólszerző: Kiss a 10. percben, Teodoru II az 56. perc­ben, Kiss a 65. percben. Sárga lap: Fükő a 26. percben. Szögletarány: 7:4 (3:1) a Vasas javára. Jól előkészített játéktér, csípős idő fogadta a Fáy ut­cában pályára lépő együtte­seket. A hazaiak kezdtek len­dületesebben. Az 5. percben a jobbösszekötő helyén ka­pura törő Izsót Szántó fel­lökte a 16-oson belül. Szávó játékvezető 11-est ítélt, Kiss végezte el a büntetőrúgást, fejmagasságban nagy erővel a jobb kapufa mellett bom­bázott a hálóba. A játékve­zető azonban megismételtette a büntetőrúgást, mégpedig azért, mert mint elmondotta, az elrúgás pillanatában Rixer a büntetőterületen belülre lépett. Ismét Kiss állt a labda mögé, ezúttal a ka­pu bal oldalát célozta meg, de nem helyezte eléggé a labdát, nem is rúgta meg kellő erővel, így a jó érzék­kel vetődő Verébnek sikerült kiütnie, öt perc múlva azon­ban javított a Vasas csatára. Ezúttal a jobb oldalon in­dult meg, nagy lendülettel tört kapura, három védőt is kicselezett, majd a jobbössze­kötő helyéről, 13 méterről, nagy erővel lőtte a labdát a kapu jobb oldalába. 1-0 Továbbra is a hazaiak irá­nyították a játékot, a ven­dégek nemigen jutottak el Mészáros kapujáig. A 15. percben megint Kiss ugrott meg, 15 méterről azonban a jobb kapufa mellé lőtte a lab­dát. Nem sokkal később Vá­­radi közeli, de gyengén lőtt labdáját védte Veréb. A 26. percben egy diósgyőri sza­badrúgást megelőzően Fükő reklamált a játékvezetőnél, s ezért a bíró sárga lappal fi­gyelmeztette. Fél óra után kiegyenlítettebb és kemé­nyebb lett a küzdelem. Itt is, ott is akadt néhány szik­rázó belemenés. A 32. perc­ben Váradi lőtt 12 méterről mellé, majd Kiss labdáját védte a levegőben úszva Ve­réb. A 36. percben hosszú idő után egy diósgyőri lö­vést is feljegyezhettünk. Ta­tár 16 méterről küldött lab­dája azonban a kapu fölé került. A 38. percben Szlif­ka ügyesen ment el a jobb oldalon, de a kapu előtt el­­gyámoltalanodott, s végül Híres leszerelte. SZÜNET UTÁN az 54. percben Teodoru NI., a jobb oldalról belőtte a lab­dát a kapu elé és a középen rárohanó . Szlifka csak egy gondolatjel maradt le róla. Az 56. percben egyenlítet­tek a vendégek, Borostyán ezúttal a bal oldalon vezet­te a támadást, elhúzott Tö­rök mellett, aztán az alap­vonal közeléből visszagurí­tott Teodoru II. elé, aki 14 méterről laposan a bal sa­rokba lőtt. 1-1 A gól után heves Vasas­támadások következtek. Egy ideig állták a rohamokat a diósgyőriek, a 65. percben azonban kapujukba került a labda. Váradi végzett el sza­badrúgást a bal oldalról, ügyesen a kapu elé csavart, a jobb összekötő helyén re­mek ütemben érkezett Kiss kibújt két védő mögül és 3 méterről a kapu bal oldalá­ba fejelt. 2-1 A 76. percben szabadrú­gáshoz jutottak a diósgyőri­ek, Oláh, 18 méterről lőtt, s a labda a háló tetején akadt meg. A 83. percben Fill­ő 15 méterről megnézte magának a bal felső sarkot, aztán egy kicsivel fölé rúgta a labdát. Az utolsó percekben még Izsónak volt egy nagy szóló­ja, egyedül ugrott meg a fél­pályától, a 16-oson belül vi­szont megvárt két védőt, le­állt cselezgetni, végül a kapu mellé lőtt. Lendületes Vasas-roha­mokkal és egy gyors ha­zai gólszerzési lehetőséggel indult a játék. Kiss bünte­tője azonban kimaradt, de 5 percre rá a csatár javí­tott, s megszerte a veze­tést a hazai együttesnek. Az első félidő túlnyomó részében a Vasas kezében volt a kezdeményezés, töb­bet támadtak a hazaiak, gyorsabban, lendületeseb­ben értek a vendégkapu elé, helyzeteik is adódtak. A vendégek támadójátéka ebben az időszakban meg­lehetősen bátortalan volt, két előretolt csatáruk nem­igen került helyzetbe. A félidő hajrájában már tö­bb veszélyt jelentettek a diósgyőri akciók is, de ek­kor sem volt dolga Mészá­rosnak. Szünet után még inkább támadásba­­ lendültek a vendégek és sikerült egyen­líteniük. Ezúttal viszont is­mét nagyobb sebességre kapcsolt a budapesti csa­pat, a kapuja elé szorí­totta ellenfelét és ismét átvette a vezetést. A mér­kőzés hajrájában már nem volt elég erő a vendégek­ben, hogy változtatni tud­janak az eredményen. Eb­ben az időszakban is a Va­sasnak volt több lehetősé­ge a gólszerzésre, s vé­gül a küzdelmes mérkőzé­sen otthon tartotta mind­két pontot. Bundzsák Dezső: — Na­gyon nehéz mérkőzés volt, egy kitűnő Diósgyőrt ver­tünk meg. Deák István: — Helytállt a csapat, nyílttá tettük a mérkőzést. Várkonyi Sándor Válogatottak — egymás között. Tatár felsegíti a földről Kisst, aki két gólt szerzett a piros-kékelyiek (Bánhalmi János felv.) ★ ★ ★ Az NB I állása 1. FTC 21 1272 46-19 31 2. Vasas 21 1263 46-23 30 3. Videoton 21 1344 40-23 30 4. Bp. Hon. 21 1245 35-19 28 5. TBSC 21975 29-20 25 6. Békéscs. 21 105­6 28-23 25 7. NYVSSC 218­85 18-14 24 8. I. Dózsa 20785 37-33 22 9. PMSC 216­87 24-26 20 10. DMVSC 21759 21-23 19 11. Csepel 21579 24-25 17 12. B. ETO 2157 9 23-26 17 13. Volán 2065 9 25-32 17 14. ZTE 21­73 11 31-40 17 15. DVTK 21­47 10 16-30 15 16. Dunaújv. 2146 11 25-48 14 17. MTK-VM 2137 11 15-32 13 18. Kaposv. 2144 13 22-49 12 Az EB I góllövőlistájának élmezőnye 22 gólos: Kiss (Vasas). 20 gólos: Nyilasi (FTC). 13 gó­los: Szabó (Videoton). 10 gó­los: Esterházy, Kozma (Bp. Honvéd), Weimper (Dunaúj­város), Gass (ZTE). 9 gólos: Kerekes (Debrecen), Pogány (FTC), Fekete (VI. Dózsa), Izsó (Vasas), Barcsa (Video­ton). Pécsi MSC—Csepel 1-1 (1-0) Csepel, 1000 néző. Vezette: Büki (**) (Bay, Földvári).­­*MSC: Katzirz 7 — Schulteisz 6, Torna 6, Róth 7, Kin­cses 5 — Lutz 6, Dohány 5, Dárdai 6 — Kardos 5, Réfi 5, Lőrincz 5. Edző: Szőcs János. Csepel: Kovács 6 — Godán 5, Kőhalmi 6, Elekes 5, Gálhidi 5 — Varga 6, Lazsányi 7, Tóth 6 — Tulipán 6, Kö­kény 5, Vincze 6. Edző: Keszthelyi Mihály. Csere: Kökény helyett Ozsváth (5) a 36. percben, Elekes helyett Wéber (5) a 38. percben, Réfi helyett Vigh (—) a 62. percben, Lőrincz helyett Gallai (—) a 76. percben. Gólszerző: Kardos a 28. percben, Lazsányi a 74. percben. Sárga lap: Vincze a 76. percben, Kincses a 80. percben, Echutteisz a 87. percben. Szögletarány: 8:3 (3:1) a Csepel ja­vára.­­ A 7. percben Kincses lab­dája jó helyzetben találta Jzé­­fit, a csatár kivárt az 5-ö­sön , Elekes szerelte. Nem sok­kal később szabadrúgáshoz jutottak a vendégek, a le­gurított labdát Dárdai 14 m­­ről kapura küldte, Kovács gyors vetődéssel hárított. A 15. percben hosszan előrevá­gott labdára Kökény rajtolt. Katzirz rosszul futott ki ka­pujából, a csatár elvitte mel­lette a labdát, de kisodródott jobb oldalra, így is középre adott Lazsányi elé, a csatár azonban 5 m-ről az üres ka­pu fölé lőtt... Három perc­cel később javított a vendé­gek kapusa, ekkor Godán be­adását gyors előrevetődéssel csípte el Kökény elől. A 28. percben vezetéshez jutottak a vendégek. Lőrincz hozta fel a labdát, majd be­lőtte a 16-oson belülre. Róth szerezte meg, közben elso­dorták, de a labda tovább­­pattant és a beugró Kardos 5 m-ről a kapu bal oldalá­ba helyezett. 1-0 A 31. percben Gálhidi hoz­ta fel a labdát, több védőt is kicselezett, lövését Katzirz végül elcsípte. Két csepeli játékos, Kökény és Elekes is megsérült, helyükre Ozsváth és Wéber állt be a félidő haj­rájában. A 40. percben La­­zsányinak volt helyzete, de a jobb sarok mellé gurított. SZÜNET UTÁN valóságos tűzijátékot rendez­tek a hazai csatárok Katzirz kapuja előtt: előbb Vincze, majd Lazsányi közeli lövését hárította bravúrral a pécsi kapus. Az 54. percben Vincze 10 méteres,­ nagy erejű lö­vésére Katzirz elmozdult bal­ra, a labda viszont Tornán irányt változtatott és a jobb sarok mellett gumit ki az alapvonalon túlra. A 60. percben Kőhalmi 20 méteres szabadrúgását ütötte ki bra­vúrral Katzirz. A 61. percben Kőhalmi lyu­kat rúgott saját térfelén, Lő­rincz törhetett kapura, de végül a kifutó Kovácsot ta­lálta el. A 68. percben Ozs­váth összefutott Katzirzzal, a kapus a földön maradt, de Lazsányi az üres kapu mellé gurított. A 70. percben a pé­csi kapus egy vetődés után ismét a földön maradt, a labda Tulipánhoz került, de ő pontosan a kezébe gurított. A 70. percben góllá érett a nagy hazai fölény, Varga hozta fel középen a labdát, sorra cselezte ki a védőket, 14 méterről lőtt, Katzirz még bele tudott ütni a labdába, az felperdült és Lazsányi a fek­vő kapus fölött 8 méterről a kapu bal oldalába emelt. 1-1 A hajrában három sárga lap talált gazdára a durva­ságért. Előbb Vincze, aztán Kincses, majd Schulteisz ka­pott játékvezetői figyelmez­tetést. ★ ★ ★ Mindkét együttes nagy lelkesedéssel játszott, a nagy tét azonban idegessé tette mind a hazai, mind pedig a vendéggárdát. A pécsiek találtak hamarabb magukra, számos formás támadást vezettek, és egy­­gyilos előnyhöz is jutottak. A kényszerű cserék után a Csepel változtatott a csa­társor szerkezetén, ekkor már Tulipán játszott kö­zépcsatárt. A középpályások is sokat birtokolták a labdát, szin­te kapujukhoz szögezték a vendégeket, akik hosszú időn át foggal-körömm­el védekeztek. Az eredmény végül is igazságosnak mondható, de azt feltétle­nül meg kell említeni, hogy a játékvezető erélyte­­lensége miatt — főleg a második félidőben — ren­geteg volt a szándékos dur­vaság, emiatt aztán néhá­­nyan meg is sérültek. Szőcs János: —­Megérde­melten szereztünk vezetést az első félidőben. Fordulás után a Csepel alaposan fel­javult. Az eredmény valós. Keszthelyi Mihály: — A nehéz talajon küzdelmes mérkőzést vívtunk. A balsze­rencsés sérülések után a má­sodik játékrészben újítani tudtunk, s végül közelebb álltunk a győzelemhez is. Varga Béla Ezt hívják ajtó-ablak helyzetnek. Katzirz még nem ért vissza a kifutás után, amikor Lazsányi a teljesen üres kapu fölé emelt (Halmágyi Péter felvétele) XXXVII. 51. ♦ 1981. március 1. NB I Rába ETO—ZTE 1-0 (1-0) Győr, 3000 néző. Vezette: Tátrai (•*•*) (Nagy Z., Fe­kete). Rába ETO: Kiss 0 — Csonka 5, Hlagyvik 5, Onhausz 6, Magyar 6 — Hannich 6, Mile 6, Glázer 5 — Szabó 4, Pö­­löskei 4, Hajszán 4. Edző: Kovács Imre. ZTE: Déri 0 — Fodor 0, Kanász 5, Kereki 5, Konrád 5 — Galántai 4, Soós 6, Mihalecz 6, Fehér 5 — Szentes 4, Gass 5. Edző: Lantos Mihály. Csere: Fodor helyett Kovács L. (5) a 24. percben, Ga­lante­ helyett Takács (5) a szünetben. Pölöskei helyett Gyurmánczy (5) a 83. percben. Gólszerző: Hannich (11-esből) a 12. percben. Sárga lap: Csonka a 39. percben, Konrád a 76. percben. Szögletarány: 7:1 (5:0) a Rába ETO javára. A ZTE térfelén folyt a já­ték, de egy alkalommal Szentes került nagy helyzet­be , Kiss kezébe helyezte a labdát. A 12. percben váratlanul a Rába szerzett vezetést. Ma­gyar tört előre, a középre húzódó Szabóhoz játszott, aki egyből visszajátszott és a lendülettel kapura törő Ma­gyart Fodor feleslegesen, a 16-oson belül elbuktatta. A 11-est Hannich élesen, fél­­magasan a bal oldali léc mel­lett küldte a hálóba. 1-0. 22. percben győri szöglet­rúgás után Déri Mile­­ fejére ütötte a labdát, de a nyurga középpályást meglepte az ajándéklabda és gyatrán a léc mellé fejelt. A 24. perc­ben cserélt a ZTE, Fodor he­lyett Kovács L. lépett pályá­ra. (Fodor: „Egy héttel ko­rábban combhúzódást szen­vedtem, tegnap úgy érez­tem, teljesen rendben va­gyok és ezért vállaltam a játékot. Sajnos, két becsú­szó szerelés után kiújult a húzódásom, nem tudtam to­vább játszani.”) A 33. percben Galántai sza­badrúgása után Kereki feje­sét vetődve hárította Kiss. A 39. percben Csonka buk­tatta az őt átjátszó Gasst —, s mivel korábban már szó­beli figyelmeztetést kapott — Tátrai felmutatta a győri hátvédnek a sárga lapot. A félidő hajrájában feljött a ZTE, Mihalecz egyik fejesét hárította Kiss, a másik pe­dig kicsúszott a léc fölött. SZÜNET UTÁN az első említésre méltó ak­ció a 73. percben futott a pályán, ekkor Hannich az alapvonalról élesen belőtt lab­dáját Pölöskei az oldalháló­ba továbbította. A 75. perc­ben Konrád kapott sárga la­pot Hajszán buktatásáért. Az utolsó 10 percben két nagy helyzetük is akadt a győ­rieknek, mindkettőt Hannich készítette elő. Az elsőnél Pö­löskei lövését Déri lábbal­­hárította, míg a másik alka­lommal Szabó 10 méterről, gyatrán a léc fölé lőtt. ★ ★ A várakozásnak megfele­lően a ZTE, a Rába roha­maira várva, biztonsági já­tékot alkalmazott. Négy kö­zéppályással játszott, de elsősorban a találkozó ele­jén ők is védő feladatot láttak el. A Rába, élve a lehető­séggel, támadott, de kapu­ra nem sok veszélyt jelen­tett. Fodor felesleges sza­bálytalankodását követően megítélt 11-esből elért gól után ellaposodott, érdekte­lenné vált a mérkőzés. Nem volt lendület, tűz, a játé­kosok nem futottak, csak kocogtak. A lassúság, pon­tatlanság monoton sivár­ság láttán, néma csendbe burkolózott a nézőtér ... A második játékrészben a ZTE átcsoportosított, ki­támadott, de a 16-osnál to­vább nem nagyon jutottak, az ott felsorakozó területet védő győriek biztosan rom­bolták ezeket a próbálko­zásokat. Később változato­sabbá vált a találkozó, de többnyire csak a két 16-os tér között hullámzott a já­ték. Szünet után valamivel gyorsabbá, aktívabbá vált a mérkőzés, de igen sok volt a technikai hiba, és a ka­puk alig forogtak veszély­ben. A gyenge színvonalú mérkőzésen, a döntetlen jobban megfelelt volna­­ a játék képének. Kovács Imre: — Egyértel­mű célunk a győzelem volt, ez sikerült. Lantos Mihály: — Nem ér­demeltünk vereséget. Havasréti Béla