Népsport, 1983. szeptember (39. évfolyam, 207-232. szám)

1983-09-01 / 207. szám

XXXIX. 207. ♦ 1983. szeptember 1. Labdarúgás ) Békéscsaba—Bakony V. 6-1 (4-0) Békéscsaba, 1500 néző. Vezette: Nagy L. (Hazai), Var­ga). Békéscsabai Előre Spartacus: Újhelyi — Királyvári, Plastyik, Ottlakán, Fabulya — Steigerwald, Sulija, Takács — Kanyári, Gyurmánczy, Melis. Edző: Pataki Tamás. Bakony Vegyész: Andorka — Sákovics, Jugovics, Ba­­ranyi, Mater — Németh Z., Kelemen, Feledi — Árky, Diósi, Tóth. Edző: Temesvári Tibor. Csere: Sákovics helyett Belső II a 26. percben, Tóth helyett Csornai a szünetben. Gólszerző: Takács a 3. percben, Gyurmánczy a 7. perc­ben, Melis a 17. percben, Királyvári a 45. percben, Sulija (11-esből) az 59. percben, Arky a 65. percben, Gyurmánczy a 90. percben. Sárga lap: Gyurmánczy percben. Szögletarány: 8:5 (2:4) a­­ 32. percben, Jugovics a 63. Békéscsaba javára. Már a 3. perc elején ve­zetést szereztek a szokottnál is lendületesebben kezdő ha­zaiak. Takács csaknem a fél­pályáról egyedül vezette fel a labdát a balösszekötő he­lyén, majd ballábas lövése a jobbkapufa mellett a vetődő Andorka kezét érintve vágó­dott a hálóba. 1-0 A veszprémiek még a fél­pályán sem jutottak túl, ami­kor újabb csabai gólnak tap­solhatott az ezúttal megle­pően gyérszámú csabai kö­zönség: a 7. percben Király- Dani lőtt be szögletet jobbról és a védők közé berobbanó Gyurmánczy csúsztatott fe­jese at léc alatt, a jobb sa­rok táján kötött ki. 2-0 A 17. percben folytatta a gólgyártást az Előre Sparta­cus. Németh buktatta Fabu­­lyát a 16-os sarkán, a bal oldalon. Melis jobblábas lö­vése a minisorfal mellett — mielőtt még Andorka odaért volna — félmagasan nagy erővel futott a jobb kapufa mellett a hálóba. 3-0 A 23. percben veszélyeztet­tek először a veszprémiek: Bárányi szabadrúgás utáni, ötméteres fejesét fogta Újhe­lyi, majd az Árky buktatása miatt megítélt szabadrúgás­ból Tóth 17 méterről telibe találta a keresztlécet. Köz­vetlenül a lefújás előtti perc­ben Királyvári nagy jelene­te következett. Középről in­dulva előbb Kelement, majd Jugovicsot cselezte ki, s a „kígyóvonalat’’ befejezve jobbról, 10 méterről a bal alsó sarokba helyezte a lab­dát. 4-0 SZÜNET UTÁN a Vegyész kezdett jobban, tízperces enyhe mezőnyfö­lényüket azonban­­ a má­sik oldalon követte gól. Az 59. percben Melis ugratta ki a balösszekötő helyén Suli­ját, akinek Andorka elhúzta a lábát az ötös sarkán, mi­közben a labda kigurult az alapvonalon túlra. A meg­ítélt 11-esből Sulia élesen a jobb sarokba lőtt. 5-0 Ezután szabadrúgásból Su­lija a felső lécet találta el. A 65. percben Ottlakán a 16-os vonal előtt akasztotta Kelement, a szabadrúgásból Feledi Árky elé pöccintette a labdát, s a szélső jól elta­lált lövése úgy kötött ki a bal sarokban, hogy a labda a kapufa tövéről perdült a hálóba. 5- 1 Három perccel később Me­lis találta el a kapufát, majd a kiegyenlített játékot hozó hajrában újabb gólt lőttek a békéscsabaiak. A 90. percben Melis jobb oldali szöglete után Gyurmánczy a 11-es pont tájékán helyezkedve megnézte a bal felső sarkot, majd fejjel oda is helyezte a labdát. 6- 1 ★ ★ ★ ★ Régóta várt kezdőne­gyedórát produkált a Bé­késcsaba! Elllenfelének még jóformán a sorai ren­dezésére sem jutott ideje — n^m^kp-ra vezetett a " De ami mr „i eF' c«n” is figye­lemre" :vk, harry mind­ezt most is tartalékos fel­állításban érte el, pedig az eddigi gyenge szereplés okai között sokan előszere­tettel emlegetik a kulcsjá­tékosok hiányát is! A sportszerűen küzdő veszprémiek később meg­próbáltak ..felállni”, Arky és Tóth többször is ügyes­kedett Újhelyi kapuja előtt, ám jelentős változást ez sem hozott. Az eseménydús 90 perc előkelő minősítése természetesen a Békéscsaba érdeme elsősorban, mert egyes időszakokban való­sággal leiskolázta ellenfe­lét. Jó, Királyvári. Fabulya. Sulija. Mens. ill. Baranyi. Kelemen. Árkv. Fábián István Eger—Szekszárdi 4-1 (3-0) Szekszárd, 2000 néző. Vezette: Hamar (Szabó T., Sza­lai). Eger SE: Bodolai — Berecz I, Zsidai, Varga, Szert — Horváth, Lengyel, Simon — Méhesi, Kiss T., Szilágyi. Edző: Csank János. Szekszárdi Dózsa: Suba — Szabó, Varga F., Laki, So­­modi — Kniesz,­­ Kresz, Adorján — Megyeri, Varga L., Lauer. Edző: Formaggini Károly. Csere: Suba helyett Hujber, Adorján helyett Márkus, Kiss T. helyett Kiss Gy., mindhárom a 46. percben, Szilágyi helyett Béres a 65. percben. Gólszerző: Méhesi a 8. percben, Méhesi a 28. percben, Kiss T. a 40. percben, Varga L. (11-esből) a 66. percben, Varga (11-esből) a 79. percben. Sárga lap: Lengyel a 64. ben, Márkus a 72. percben. Szögletarány: 12:4 (4:2) a percben,, Zsidai a 66. perc- Szekszárd javára. A 8. percben Horváth hú­zott el a jobb oldalon, be­adását Méhesi az 5-ösről a vetődő Suba mellett a bal sarokba fejelte 1-0 A 12. percben „tűzijáték” a vendégek kapujánál, a vé­dők többször is csak üggyel­­bajjal mentettek majd Laki 20 m-es lövése arasznyira suhant el a bal sarok mel­lett. A 28. percben Horváth emelt a 16-oson belülre, már úgy tűnt, hogy a labda a ki­futó Suba birtokába kerül, de a kapuvédő hibázott, a kezé­ből kiperdült labdát Méhesi az üres kapuba gurította. 2-0 A 35. percben Szabó nagy erejű lövését Bodolai kiök­lözte, Varga L. kapu elé emelt, Kniesz lövése a vé­dőkről pattant ki, majd La­kit a lövés pillanatában a kaputól 8 m-re Szert buk­tatta , de a játékvezető to­­vábbot intett. A 40 percben Szilágyi könnyedén elhúzott Laki mellett, pontosan ját­szott középre és Kiss T. egy lépésről a hálóba pofozta a labdát. 3-0 Három perccel később Hor­váth 17 m-es nagy erejű szabadrúgása a kapufán csattant. SZÜNET UTÁN a 60. percben Márkus léc alá tartó szögletét hárította jó érzékkel Bodolai. A 66. perc­ben Megyeri ugrott ki a vé­dők közül, az egri kapus a nyakánál fogva földre rán­totta az apró termetű csa­tárt. 11-es! A büntetőt Varga L. értékesítette. 3- 1 A 79. percben Kiss Gy.-t sodorták el a hazai védők az 5-ösön. Ez is 11-es. A bün­tetőből Varga a jobb alsó sarokba helyezett. 4- 1 ★ ★ ★ Gólokban és események­ben gazdag, közepes szín­vonalú, küzdelmes találko­zó. Jó: Bodolai, Zsidai, Len­gyel,­­Méhesi, ill Varga F., Megyeri, Fekete László D. Kinizsi—Baja 1-0 (0-0) várral tolta szögletre. Baja, 3200 néző. Vezette: Sárkány (dr. Rákóczi, Pálfi). A­eadrúgását Vadon óriási lora­ Debreceni Kinizsi: Vadon — Vajda, Takács, Garam­­völgyi, Makszin — Tőzsér, Bruder, Magyar, Gajdán — Andirkó, Sebők. Edző: Nagy György. Bajai SK: Farkas — Andreidesz, Szabó, Prikidánovics,­­ Papp — Ivanics, Morvai, Harsányi — Kardos, Szőcs, Pek­­ker. Edző: Ivanics Tibor. Csere: Szőcs helyett Keresztes a 30. percben, Har­­sányi helyett Bognár az 52. percben, Gajdán helyett Ka­szás a 89. percben. Gólszerző: Sebők a 85. percben. Sárga lap: Bruder a 9. percben, Sebők az 55. percben, Papp az 59. percben. Szögletarány: 7:3 (3:2) a Bajai SK javára. ★ ★ ★ A 85. percben Sebők és Szabó futott a labdára, Sza­bó érte el előbb, de röviden adott haza, a debreceni csa­tár résen volt, a labdát meg­szerezte, majd a kifutó Far­kas mellett elvitte, és a jobb oldalon kisodródva az üres kapu közepébe erdett. 1-0 A 8. percben Gajdán lövé­sét a kapufa hárította. Ugyanebben a percben Ma­gyar nagy helyzetben kapura lőtt, Farkas, a bajoiak kapu­sa nagy bravúrral védett. A 9. percben Bruder sza­bálytalanul szerelte Szűcsőt, „jutalma"’ sárga lap lett. A 36. percben Morvai jobb oldali beadását Harsányi a kapufára fejelte,­ a kipattanó labdával Kardos ismételt, fe­jese azonban mellé szállt. SZÜNET UTÁN az 52. percben Magyar jobb oldali beadását Sebők ke­csegtető helyzetben fölé lőt­te. A 75. percben Pékkor­sza-A helyzetek sorozatos el­hibázása idegessé tette a hazaiakat, végül ez lett a vesztük, egy védelmi hi­bából az eddig nyeretlen Debrecen meglepetésszerű győzelmet aratott ellenük. Jó: Vadon. Magyar (a me­zőny legjobbja), Sebők, Hl. Prikidánovics, Berwinkl Mihály NÉPSPORT 3 Németh Gyula jelenti Bécsbel Austria Wien—Magyar válogatott 5-2 (4-0) Válogatottjaink kedden es­te, a kremsi mérkőzés után visszautaztak Tullnba. Szer­dán ebéd után pedig Bécsbe mentek, egyenesen az Aust­ria Wien stadionjába, ahová rövidesen megérkezett Nyi­lasi, valamint Grazból Szo­­kolai is. Gyorsan eldőlt, hogy az osztrákok kérésére Nyilasi az első félidőben nem a válogatottban játszik, hanem az osztrák együttes­ben. Bécs, Austria-stadion, 4000 néző. Vezette: Wöhrer. Aust­ria: Koncin­a — K. Sara, Obermayer, Daxbacher, De­­georgi — Dracan, Prohaska, Magyar — Drabitz, Nyilasi, Folisler. A­ válogatott: Zsibo­­rás — Jancsika, Lakatos, La­ra­ba, Péter — Róth, Dohány, Kiss, Gröfcilbu­­ Csere: Szokolai helyett Dajka a 32. percben, Laka­tos helyett Kardos, Zsiborás helyett Kiss I., Dohány he­lyett Nyilasi, Róth helyett Mészáros, Koncilla helyett Beer, Daxbach helyett Ogris, Nyilasi helyett Zore, mind­annyian a szünetben, Burcsa helyett Mészöly a 68. perc­ben. Gólszerző: Prohaska a 4. percben, Follster a 16. perc­ben, Nyilasi a 40. percben, Drabitz a 42. percben, Bur­csa az 54. percben, Ogris a 62. percben, Nyilasi a 88. percben. Sárga lap: Dracan az 53. percben, Csongrádi a 80. percben. Szögletarány: 8:5 (5:3) a magyar válogatott javára. Nyilasi a mérkőzés előtt fi­gyelmeztette egykori játékos­társait: nagyon vigyázzanak, mert az Austria Wien kitűnő csapata ötletes, gyors fut­ballt játszik, nehéz ellene vé­dekezni ... Sajnos, a jóslat hamar be­igazolódott. Már a 4. perc­ben gólt kaptunk. Prohaska elől többen is elrúghatták volna a labdát, ez végül nem sikerült, és ő 13 méterről a jobb sarokba lőtt. 1-0 A gól után a magyar csa­pat perceken át kapkodott, nem tudta sokáig birtokolni a labdát. A 16. percben jobb oldali osztrák támadás után egy közeli fejes a felső lécen pat­tant, Zsiborás nem tudott közbelépni, Follster viszont résen volt és 4 méterről a hálóba vágta a labdát. 2-0 Ezután a magyar csapat is vezetett támadásokat, fölényt harcolt ki, egy alkalommal Szokolai 16 méteres, a jobb felső sarokra tartó lövését Koncil­a bravúrral ütötte szögletre. Később Kiss lövé­se suhant el a kapu előtt, majd Róth bombáját hárítot­ta Koncin­a. A félidő végén félelmete­sen hajráztak az osztrákok. A 40. percben Magyar szabály­talankodott Csongrádival szemben, ellökte őt, de a já­tékvezető nem fújt, Drabitz lövése kipattant a vetődő Zsiborásról és Nyilasi 3 mé­terről a hálóba pofozta a la­bdát. 3- 0 A 42. percben az ixrdöngős, gyors Drabitz középen ka­pura tört és 12 méterről meg­célozta a bal sarkot. Zsibo­rás vetődve beleütött a lab­dába, de a gólt nem tudta elhárítani. 4- 0 SZÜNET UTÁN sokat változott a magyar csapat összeállítása, ám a játéka nem javult fel különö­sebben. Az 53. percben Dra­can kapott sárga lapot, mert a szabadrúgásnál nem volt hajlandó 9 méterre állni a labdától. Az 54. percben Mészáros futott el a bal oldalon, be­adása után Dajka a 11-es pont tájáról mellel vissza­adta a labdát az érkező Bur­­csának, aki 16 méterről nagy lövést küldött a léc alá. 4- 1 A 62. percben Jancsika ügyetlenkedése után Ogris 12 méterről a bal felső sa­rokba lőtt. 5- 1 A magyar csapat megint többet támadott, de az oszt­rákok mesterien védekeztek. A 80. percben Csongrádi Ma­gyarral szerűben elkövetett szabálytalanság miatt sárga lapos figyelmeztetésben ré­szesült. A mérkőzés hajrájában Follster ügyetlenkedett el nagy gólszerzési lehetőséget, igaz, a másik oldalon meg­tette ezt Mészáros is, aki a kapust is kicselezte, de aztán kisodródva mellé lőtt. A 88. percben Dajka át­adásával Nyilasi a jobbössze­kötő helyén kiugrott és 13 méterről védhetetlenü­l a jobb sarokba helyezett. 5-2 Nem tudni, hogy az Aust­ria Wien a bajnoki mérkő­zésein mostanában mire ké­pes, de amit válogatottunk ellen produkált , az min­den tekintetben kitűnő csa­patra vall! Nagyszerűen megértették egymást az oszt­rák játékosok, és mint ál­talában olyankor, amikor egy klubcsapat egy nemzeti 11-gyel szemben veszi fel a harcot, hallatlan becsvágy­­gyal játszottak. Frissek, gyor­sak, rendkívül mozgékonyak voltak, és időnként látványos volt az összjátékuk. A magyar válogatottról vi­szont, sajnos, semmi jót nem lehet elmondani. A csapatjá­tékból hiányzott a tudatos­ság, az elgondolás, látszott, hogy bármilyen összetételben is szerepel ez a csapat, telje­sen összeszokatlan társaság. Hiányzik egy irányító, egy karmester, s néhány olyan higgadt labdarúgó, aki válo­gatott játékoshoz illően tud­ja, hogy mit kell kezdeni ilyen nehéz helyzetben a pá­lyán. Egyszerűen szétesett a csapat, a középpályán az osztrákok azt csináltak, amit akartak, védelmünk is gyak­ran megingott, az osztrákok valósággal szétzilálták ezt a hátvédsort. Ilyen körülmények között természetesen támadójáté­kunk is mérsékelt volt, rá­adásul a jó helyzetek is ki­maradtak. Egy válogatottról ritkán mondható el, hogy tartalékos, de a mi csapatunk most valóban az volt. Han­­nich, Pölöskei, Hajszán és mások nélkül ez valóban kí­sérleti csapat volt. Nagyon nehezen képzelhető el, hogy a szövetségi kapitány szep­tember 7-én a Szovjetunió és az NSZK ellen olyan csa­patot tud pályára küldeni, amely a siker reményében veszi fel a harcot. Az egyéni teljesítményeket nem érdemes méltatni, mert az osztrákoknál szinte min­denki nagyon jól játszott, a mi válogatottunkban pedig kiemelkedően — senki... Olimpiai válogatott— Austria Wien (junior) 3-1 (2-0) Wedermann sípjelére ezer néző előtt az Austria Wien juniorcsapata ellen ebben az összeállításban kezdett az olimpiai válogatott: Kovács — Farkas, Kőhalmi, Nagy, Gálhidi — Kelemen, Mé­szöly, Borsó — Tulipán, Dé­­kány, Pogány. Az osztrákok 21 éveseiből álló csapatában három olyan játékos is sze­repelt, aki megjárta a me­xikói junior világbajnoksá­got, és többen szerepeltek csereként már az első csa­patban is! Ott volt a pályán Joseph Sarah is, aki már a válogatottban is játszott, mert a szabályok megenge­dik, hogy a juniorok között idősebbek is szerepelhesse­nek. A fiatal osztrák csapat nagy elszántsággal kezdett, óriási lendülettel játszott. Ügyesen behúzódtak a saját térfelükre és szervezett vé­dekezésből megpróbáltak gyors ellentámadásokat ve­zetni. Az utóbbit kevés si­kerrel tették, de a labdát gyakran megszerezték, és a közönség lelkes biztatása közben mindent megtettek, hogy elkerüljék a gólt. A magyar olimpiai válogatott az első félidőben ügyesen játszott, sok helycserés tá­madást vezetett, nagy me­zőnyfölényt harcolt ki, s 2-0 után úgy látszott, hogy na­gyobb különbséggel nyer majd. SZÜNET UTÁN Kovácsot a kapuban Disztl P. váltotta fel, míg Mészöly helyett Mészáros játszott. Aztán az 54. percben Nagy helyett bejött Kardos, aki rögtön ügyetlenkedett, el­pattant tőle a labda és Fac­­cin gólt lőtt. Kimaradtak nagy helyzetek, ezeket Po­gány, Dékány és Borsó pus­kázta el. A 63. percben Kő­halmi helyett Turner, a 67. percben Dékány helyett Preszeller állt be. Ezután a játék meglehető­sen ellaposodott. A magyar csapat összjátékában időn­ként sok volt a pontatlan­ság. Gólszerző: Pogány a 17. percben, Mészöly a 30. perc­ben, Faccin az 55. percben, Tulipán a 70. percben. Előkészületi mérkőzés Utánpólás-válogatott-V: Dózsa 6-0 Megyeri út, 500 néző, V: Lázin. Utánpótlás-válogatott: Gróf — Turbók, Disztl L. (Pecsics), Balogh T. (Grósz), Rezi (Csima) — Détári (Var­ga II), Koch (Bánki), Csík (Teodoru II) — Kiprich, Lip­­pai, Borostyán. 11. Dózsa: Szendrei — Szűcs, Kovács J., Sarlós (Balogh), Tóth (Nán­­dorfi) — Kovács B.,­ Bogdán, Szebegyinszky (Markóczi) — Steidl, Horváth, Polónyi. A mérkőzés végén a két­szeresen is „érdekelt” Te­mesvári Miklós edzőt az utánpótlás-válogatottról kér­deztük. A szakvezető el­mondta, hogy a dunavarsá­­nyi felkészülés minden szem­pontból jól sikerült. Ezen a mérkőzésen még csak ismer­kedett a csapattal. Temesvá­ri szerint ez a mérkőzés is azt mutatta, hogy még sok a javítanivaló a támadásban és védekezésben egyaránt, ha reméli, hogy Gyöngyösön, ahol a következő mérkőzés lesz, már egy ütőképesebb csapattal tudna kezdeni. Egyénileg egyébként Gróf, Koch, Lippai és Borostyán játékával volt elégedett az újpestiek mestere.