Népsport, 1988. május (44. évfolyam, 103-128. szám)

1988-05-01 / 103. szám

4 NÉPSPORT 1 Labdarúgás Bp. Honvéd—ZTE 1-0 (0-0) Bozsik-stadion, 3000 néző. Vezette: Szilágyi S. (**♦*), (Bognár, Nagy II J.). Bp. Honvéd: Disztl P. 0 — Sallai 6, Diszt L. 6, Csu­­bay 6, Cseh 6 — Si­kesdi 5, Fitos 6, Gyimesi 5, Sass 6 — Fodor 5, Kovács K. 6. Edző: Bicskei Bertalan. ZTE: Balázs 6 — Csepregi 7, Szabó 7, Balog­ 6 — Varga 5, Szalai 5, Czigány 5, Vadász 5 — Farkas 6, Ro­mán 5, Páli 6. Edző: Szabó Rezső. Csere: Cseh helyett Romanek (5) az 57., Fodor helyett lappal (—) a 72., Czigány helyett Fajsz (—) a 77., Far­kas helyett Kovács L. (—) a 38. percben. Gólszerző: Lippai a 79. percben. Szögletarány: 13:2 (9:0) a Bp. Honvéd javára. A Honvéd mindenféle tapo­gatózás, bemelegítés és az el­lenfél „ízlelgetése” nélkül pa­rázs rohamokkal kezdett, és a szokatlan vendégfogadás meg­zavarta, szinte percenkénti hibázásra kényszerítette a za­laegerszegieket. A legnagyobb bakit ezek közül Varga kö­vette el, aki hat méterről úgy adott haza, hogy Kovács meg tudta szerezni a labdát, de kisodródott a kapu elől, cselezgetni kezdett és ebbe belebonyolódott. A 17. percben egy gyors el­lentámadás végén Fodor 8 méterről célozhatta meg a ka­put. Balázs kiszolgáltatott helyzetben a gólvonalon állt, mégis hallatlan hidegvérrel balra vetődött, és a másik ol­dalra kinyúlva lábbal menteni tudott. Egy perc múlva Sza­lai hátulról buktatta a kapura törő Sasét, megúszta sárga lap nélkül, s az ilyesmi nálunk már nem kis szerencsének számít! Csökkent az iram, továbbra is egy kapura játszott a ha­zai gárda, és a 25. percben Kovács két, egymás utáni ol­lózást és kapura lövésért ka­pott tapsot. Balázs pedig hát­­baveregetésűt a társaitól azért, mert a helyén volt. Közvetlenül ezután Sallai és Fodor is úgy akart előretör­ni, hogy hosszan szöktette magát, és aztán nekiszaladt a vele szemben álló védőnek. Szilágyi sípja néma maradt, és a nézőtérről ezért sokan nagyon csúnya szavakkal il­lették.­­Nem volt igazuk a lár­másan felháborodóknak, mert a védő nem köteles félre lépni vagy elszaladni a tám­adó elöl. Sőt, tudatosan elállhatja az útját, s ha ezt jó ütemben teszi, a figyel­me és a mozgása a labda megjátszására irányul és a csatár szalad neki, akkor kifelé kell szabadrúgást ítélni! Az viszont igaz, hogy az ilyen döntés nálunk ritka, és ezért szokatlan.­ A félidő hajrájában is a Honvéd játszott nagy fölény­ben, s Kovács, Gyimesi, majd Fitos erős lövését védte szé­pen Balázs. SZÜNET UTÁN a 47. percben Sallai előreve­tődve, nyújtott lábbal letal­palta Pálit és néhány méter­rel odébb Csurkay hátulról buktatta Kámánt. A játékve­zető most sem nyúlt a sár­ga laphoz, de ez már nem vált dicséretére ... Öt perc múlva Kovács K. kiugrott a védők közül, nagy helyzetben volt, de hosszan utána térdenállva, széttárt kereteket kért elnézést a tár­saktól. Erre mondják rövi­den, hogy kapussors . ..) ★ tAt ★ szöktette magát és az eléje vetődő Balázsról kipattant a labda. Gyimesi egyből a má­sik oldalon érkező Fodor elé játszott. Üres volt a kapu, a csatár túl magabiztosan akart a hálóba helyezni, de Szabó öt méterről közbevetődött és a gólvonalról mentett. (Egy hang a lelátóról: „Bicskei, mit csinálsz, miért nem cserélsz?” Második hang: „Mit csináljon, tépje le magáról az inget, vagy hátrafelé bukfencezzen? Miért nem Fodortól kérdezi meg, hogy mit csinál? Első hang: Mert azt lá­tom ... Sajnos!­ A 67. percben Páli elszá­guldott a bal szélen, beadá­sára Kámán jól érkezett, erővel meg is fejelte a lab­dát, de az irányzék rossz volt. A 72. percben szánta el magát Bicskei arra, hogy le­cseréli Fodort, aki nagyon igyekezett, de semmi sem sikerült neki, ez nem az ő napja volt! Az edzői húzás néhány perc múlva bravú­rossá értékelődött, mert a 79. percben, amikor Sallai a ka­pu elé ívelt, a becserélt Lip­pai megérezte, hogy Balázs rosszul jön ki a kapujából, s fejjel az üres kapuba csúsztatta a labdát. 1-0 Végig óriási fölényben játszott a Honvéd. Csak egy gól született, az is a mérkőzés hajrájában, még­is jó iramú, változatos, színvonalas küzdelmet lát­tunk. A zalaegerszegi gár­da ugyanis emberfeletti erővel, a szó szoros értel­mében önfeláldozóan véde­kezett, és ha nagy ritkán lehetőség nyílt a vissza­vágásra, villámgyors, né­hány húzásos akcióval kö­zelítette meg Disztl P. ka­puját. Nagy volt a távolság, amelyet meg kellett tenni, s ezért ritkán jutottak el a hazaiak 16-osáig, de ez sem vette a kedvüket. Érezni lehetett, hogy bár­milyen hősiesen védekez­nek is, előbb-utóbb kapnak egy gólt. Ezt a sors torz fintoraként­­ egy csere­játékos juttatta a hálójuk­ba. Talán azért, mert még nem szoktak hozzá, hogy Lippaira is figyelni kell. A mérkőzés képe alapján a Honvéd győzelme meg­érdemelt, több góllal is győzhetett volna, de ez semmit nem von le a 79 percen keresztül példamu­tató lelkesedéssel és szer­vezettséggel harcoló ZTE teljesítményének értékéből. Bicskei Bertalan: — Az a véleményem, hogy a mérkő­zés összképe és a gólhely­zetek alapján, ha „szűkösen is”, de megérdemelten győz­tünk. Szabó Rezső: — Ezek után még mondja valaki, hogy nem figyelnek a magyar já­tékosok. Balázs fájdalmasan híven kopírozta Gáspárnak a franciák ellen,s nagy hiba­(Balázs, a mérkőzés ját, és ez okozta a vesztün­egyik, ,,hőse” a földre két­ rogyva eltakarta arcát, s Borbély Pál Csendélet a zalaegerszegi kapu előterében. A kispesti Kovács ollózik, labdája a gólvonalon helyezkedő Balázs kapus felé tart. Sass (9) feleslegesen ugroit fel fejelni (László Sándor felvétele) A 24. fo­rduló város Petry 7 (V­ideoton) hatottja Csepregi 7 Talapa 8 Lőrincz 7 Szalma 7 (ZTE) (Vác) (MTK-VM) (Tatabánya) Varga 7 Balogh 7 Somogyi 7 (MTK-VM) (Ú. Dózsa) (Rába ETO) Handel 7 Eszenyi 6 Meksz 8 (Rába ETO) (V. Dózsa) (Rákóczi FC) A forduló játékvezetője: Hartman (**­**) Békéscsaba—Videoton A MÁSODIK CSAPAT Brockhauser 6 (Vác) Sallai 6 Komjáti 8 Gyimesi 7 Kovács 7 (Bp. Honvéd) (Vasas) (Vác) (U. Dózsa) Hannich 6 Turtóczky 7 Sass 6 (Rába ETO) (DMVSC) (Bp. Honvéd) Bodonyi 7 Várady 6 Vincze I. 8 (DMVSC) (Vác) (Tatabánya) XLIV. 103. ♦ 1988. május 1. IND I—-----—----—-----------------------------------L—--------.^».ij-". ■ "i —J-.'-^ Rába ETO—MTK-VM 3-3 fi Győr, 11 000 néző. Vezette: Nagy L. (****)■ (Lázin, Varga L.). Rába ETO: Kovács 4 — Csonka 6, Hlagyvik 6, Fe­­csics 6, Turbók 7 — Hannich 6, Kobold 7, Somogyi 7 — Handel 7, Mörtel 5, Hajszán G. Edző: Győrfi László. MTK-VM: Gáspár 6 — Talapa 6, Híres 6, Lőrincz 7, Szalai 7 — Varga 7, Bognár 6, Katzenbach 7 — Kékesi 5, Szeibert 5, Pölöskei 6—2­­­4. Edző: Verebes József. Csere: Szalai helyett Huszárik fö) az 52., Mörtel he­lyett Süle (—) a 71., Pecsics helyett Nagy (—) a 77., Szei­bert helyett Arató (—) a 80. percben. Gólszerző: Lőrincz a 12., Hajszán a 18., Katzenbach a 47., Rubold az 50., Pölöskei a 67., Handel a 82. percben. Sárga lap: Mörtel a 39., Lőrincz az 55., Hannich a 61., Híres a 65., Gáspár a 82. percben. Kiállítva: Pölöskei a 83. percben. Szögletarány: 10 :6 (3:4) a Rába ETO javára. (A játékosok alig hittek a fülüknek az öltözőkben, amikor meghallották a délutáni mérkőzések ered­ményeit. Addig is elszán­tan készültek, néhányan hergelték egymást, taná­csokat adtak társaiknak, de amikor megtudták, hogy az Újpest szökésben van, még „szigorúbb” lett a hangulat a két öltöző­ben. Mindenki tudta, ame­lyik csapat itt veszít, le­marad a dobogóért vívott harcban. A feszültséget né­mi ünnepélyesség oldotta a győrieknél. A vezetők a 250. bajnoki mérkőzésére készülő Csonkát, valamint az előző fordulóban a 200. alkalommal szerepelt Haj­szánt köszöntötték.­ Egy szabadrúgás és egy szöglet után Bognár kapás­lövését hárította Kovács. A másik oldalon Hannich lab­dája ment el a keresztléc fölött. Mörtel keverte meg a kék-fehérek védelmét, vé­ül ü­ggyel-baj­jal tisztáztak a hátvédek. Tíz percig még a főváro­siak térfelén folyt a játék, aztán meglódultak a vendé­gek­. Előbb Bognár lövését öklözte szögletre Kovács. A sarokrúgásból a 12. percben Kékesi ívelte be a labdát, és az előre lopakodó Lőrincz 12 méterről a kissé későn vetődő Kovács mellett a bal alsó sarokba fejelte a lab­dát. 0-1 A 18. percben Handel a bal szélen ügyesen otthagy­ta őrzőjét, az alapvonal kö­zeléből középre gurított, Gáspár kimozdult, és a kö­zépen érkező Hajszán nyolc méterről egyből a kapu kö­zepébe bombázott. 1-1 Élvezetes, remek csata folyt a pályán. Mörtel szo­rult rövid ápolásra Lőrincz­­cel való találkozása után, majd Mörtel fejese csúszott ki a léc fölött. Félóra elteltével Híres ápolása miatt jutottak léleg­zetvételnyi pihenőhöz a já­tékosok. A 34. percben Sza­lai a 16-os közelében visz­­szarántotta az őt megelőző Handelt, a játékvezető azon­ban a szabadrúgás megítélé­sével megelégelte a bünte­tést. (Tizenhétből nem nehéz kivonni a kilencet. A Rá­ba a félidőben kétszer ju­tott szabadrúgáshoz 17 méterre a kaputól, a sor­fal mindkétszer a 11-es ponton sorakozott fel. Ez ugyebár hat méter. A győ­riek kérték a bírót, hogy küldje hátrébb a kékme­zeseket, ő ezt továbbította is, de hiába, azok egy ta­podtat sem mozdultak. Végül ebben marad­tak...) Katzenbach távoli bombá­ját öklözéssel hárította a győriek kapusa, majd a 39. percben előkerült a sárga lap, Mörtel kapta, igaz, nem szabálytalanságért, ha­nem szövegelésért. , A 43. percben Hannich, Somogyi, Hannich volt a labda útja, a győriek játékmestere kö­zépen kapura húzott, amikor Híressel való ütközés után elesett. A győri közönség 11-est reklamált, de a játék­vezető — helyesen — továb­­bot intett. SZÜNET UTÁN két gyors góllal folytatódott a játék. A 47. percben Bog­nár átadásával Katzenbach a balösszekötő helyén aka­dálytalanul mehetett a kapu irányába, s aztán 10 méter­ről a jobb alsó sarokba küld­te a labdát. 1-2 Nem sokáig örülhettek a fővárosiak a vezetésnek. Az 50. percben Mörtellel szembeni szabálytalanság miatt húsz méterre a kapu­tól szabadrúgáshoz jutott a Rába. Többen is ott setten­kedtek a labda körül, végül Rabold a sorfal fölött reme­kül elcsavarta a labdát, és az a léc alatt a kapu bal oldalában jutott a hálóba. 2-2 Az egyenlítés növelte a Rá­ba lendületét. Hatalmas erő­vel támadtak a győriek. So­mogyi nagy erejű lapos lö­vését hárította Gáspár. Az 55. percben Lőrincz is „szó­zatot” intézett a játékvezető­höz, aki ezt sárga lappal „honorálta”. A 61. percben aztán Han­nich is hasonló figyelmezte­tésben részesült, mert elka­­szálta Bognárt. Három perc­cel később Mörtel lábában volt a vezetés megszerzésé­nek lehetősége, már csak Gáspárral állt szemben, de toporgott, kivárt, s amikor lőtt, a labda Gáspár lábá­ról vágódott vissza. A 65. percben Híres sem bírta, hogy kommentárt ne fűzzön egy játékvezetői ítélethez, ő is sárga lapot kapott. A 67. percben harmadszor is megszerezte a vezetést az MTK-VM. Bognár átadásá­val Pölöskei a kapu felé for­dult, 14 méterről küldött, nem túl erős lövésére Ko­vács rosszul vetődött és a labda a kapu bal alsó sarká­ba jutott. 2- 3­­Szigetvár lehetett olyan szoros ostrom alatt, mint az MTK-VM kapuja volt ezekben a percekben. A győriek nem is hitték el Pölöskeinek, hogy komo­lyan gondolja kirándulását kapujuk elé. És mire meg­győződhettek erről, már állhattak is fel középkez­déshez.­ A 70. percben csaknem újra egyenlített a győri együttes. Mörtel átemelte a labdát a kiinduló Gáspár fölött, sokan már gólt kiál­tottak, de a befutó Talapa szinte az utolsó pillanatban látványos ollózással kivágta a labdát. A 82. percben viszont meg­született az egyenlítő gól. Az elkeseredetten rohamozó győ­riek egyik támadását köve­tően kapu elé ívelődött a labda, a fővárosi védők kés­ve mozdultak ki, és Handel 8 méterről egyből a kapu jobb oldalába bombázott.­3- 3 A gól után az MTK-VM játékosai hevesen reklamál­tak Lázin partjelzőnél, kö­zülük Gáspár kapott sárga lapot. (Lázin nem tette zsebre, amit a vendégjátékosoktól kapott. Gáspár volt a leg­gyorsabb, de aztán érkez­tek a többiek is, még a kispadról is odaszaladtak néhányan a partvonal mel­lé, hogy lesújtó vélemé­nyüket közöljék a partjel­zővel. Nagy L. játékvezető gyorsan elhessegetett min­denkit kollégája közeléből, helyreállt a rend, s csupán Pölöskei nem tudott meg­barátkozni a Rába egyenlí­tésével. A lefújás után vi­deóról megnéztük a vita­tott esetet. Kiderült, a já­tékvezetőnek igaza volt!) A 83. percben Pölöskei megsértette a játékvezetőt, s ezért előkerült a piros lap! A 88. percben csaknem a győzelmet is megszerezte a győri együttes. Hajszán a fe­lezővonalról indulva óriási lendülettel robogott a kapu irányába, Talapa visszarán­tani sem tudta, aztán a szél­ső 14 méterről futtából le­adott lövése elzúgott a jobb oldali léc mellett. 'k k ★ ★ Fogadkoztak a játékosok a mérkőzés előtt, aztán 90 percen keresztül be is bi­zonyították, hogy ezúttal nem beszéltek a levegőbe. Nem cifrázták, nem takti­kázták túl a játékot, nem óvatoskodtak, ehelyett vi­szont az első perctől fogva rengeteget futva, lendüle­tesen játszva igyekeztek el­venni a másik kedvét a futballtól, és megmutatni, hogy az ellenfél megalapo­zatlanul álmodozott a pontszerzésről! A Rába házigazdához il­lően már az elején magá­hoz ragadta az irányítást, de a bajnok is sűrűn át­látogatott Kovács kapujá­hoz, így változatos, jó ira­mú félidőt élvezhettek a nézők. Sőt, szünet után még jobban szórakozhattak, ugyanis a bajnok gyors gólját követően az ETO mindent egy lapra feltéve, fogcsikorgatva küzdve ment az eredmény után, és így Gáspár kapuja előtt egy­mást követték a helyzetek. S amikor a Rába egyenlí­tett, és már a második pontért indult harcba, egy ellentámadás ismét a ven­dégeket hozta kedvezőbb helyzetbe. Ezután roppant ideges lett a légkör, a há­zigazdák valósággal fojto­gatták szorításukkal az MTK-VM-et, amely hősie­sen védekezve sem úszta meg az újabb gólt. Az utolsó percek papri­kás hangulatban teltek, az eredmény nem változott, de nem is lett volna igaz­ságos. A ritkán látható, nagy iramú, élvezetes mér­kőzésen a bajnok könyör­telenül kihasználta a Rába egy-egy figyelmetlenségét, s ezzel elérte, hogy min­dig a vendéglátóknak kel­lett harcolniuk az egyenlí­tésért. Kis szerencsével bármelyik csapat nyerhe­tett volna, de az MTK megérdemelt ponttal távo­zott Győrből. Győrfi László: — Nagyon sok ilyen jó mérkőzést kí­vánok a közönségnek. Azért nem nyertünk, mert kényte­lenek voltunk mindig az eredmény után futni. A ta­vaszi idény legjobb játékát nyújtottuk, a győzelmet is megérdemeltük volna. Havasréti Béla Pajor-Gyulai László HAJSZÁN — először­­ egyenlített VARGA — jó labdákat adott társainak