Népsport, 1988. szeptember (44. évfolyam, 208-233. szám)

1988-09-01 / 208. szám

XLIV. 208. ♦ 1988. szeptember 1. NÉPSPORT 3 II 13 Labdarúgás Ausztria—Magyarország 0-0 Pazar idővel búcsúzott az augusztus Linztől. Ra­gyogó napsütés kísérte a magyar válogatott egész napos tevékenységét. Reggeli után Mezey György rövid taktikai értekezletet tartott, ahol ismét el­mondta kívánalmait a játékosoknak. Külön-külön felhívta mindegyik figyelmét arra, milyen feladatot kell ellátnia. Fél 1-kor ebédelt a társaság, utána pihenő következett. Délután a Tour Hotelban egy Kolozsvárról Linzbe települt fiatalember, Mészáros Péter látogatta meg az együttest, és felajánlott egy díszes serleget a gól­lövőnek, ha ez nem lesz, akkor a legjobb magyar játékosnak. Megkért bennünket, újságírókat, hogy szavazzuk meg, ki nyerje a kupát. A helyi sajtó dühös az osztrák szövetségi kapi­tányra, mert a város kedvencét, a LASK kapusát, Lindenbergert nem válogatta be. A kapus egyesü­letének elnöke levelet intézett a kapitányhoz, amely­ben nehezményezte a diszkriminációt. A szövetségi kapitány azonban mosolygott az ügyön és elegánsan széttépte a papírt. Egyébként Hickersberger bízik csapatában és győzelmet vár a találkozón. A magyar együttes fél 6-kor gyülekezett a szálló halljában, s rövid uzsonna után háromnegyed 6-kor indult ki a pályára. A stadionban már ekkor gyüle­keztek a nézők, és a mérkőzés kezdete előtt hozzá­vetőleg 10 ezren ültek a lelátókon. Fél nyolc előtt néhány perccel a svéd játékvezető hármmas (Bo Karlsson, Ask, Grönlund) vezetésével kivonult a pályára a két együttes, majd a himnuszok elhangzása után a következő összeállításban kezdtek a csapatok: Több elképzelés, némi remény a selejtezőkre a büntetőpontra. Polster állt a labda mögé, ballal a jobb kapufát találta el, majd a visszapattanó labdába bele­ért, s így a magyar váloga­tott végezhetett el szabadrú­gást, mégpedig kettős érin­tés miatt. Bár az örök presztízsen túl nem volt különösebb tétje a találkozónak, mégis nagy­­nagy szorgalmatossággal lá­tott munkához mindkét csa­pat. A házigazdák már a kez­det kezdetén megpróbáltak letámadással tekintélyt sze­rezni, ám ez nem sikerült ne­kik. Mégpedig azért nem, mert válogatottunk egyálta­lán nem ijedt meg. Sőt, na­gyon higgadtan kezdtek a mieink, nem álltak be véde­kezni, ezért aztán változatos, érdekes küzdelem alakult ki. Negyedóra elteltével egy-egy helyzetet és két-két szögletet könyvelhettek el a csapatok. Aztán némileg alábbhagyott a kezdetek nagy harci láza, enyhe mezőnyfölénybe került az osztrák csapat, de ez a fö­lény nem termett igazi gól­helyzeteket. Viszont amint a mieinkhez került a labda, megpróbálták azt néhány hú­zással Wohlfahrt kapujának környékére eljuttatni. És ez tulajdonképpen nem is volt túl nehéz feladat, hiszen a felnyomuló hazai védők mö­gött, főként a széleken, űr keletkezett. S ebbe az űrbe aztán többnyire érkezett ma­gyar játékos, elsősorban a két szélsőhátvéd, Sallai és Sass, no meg­érkezett a labda is. Az viszont más kérdés, hogy a hazai tizenhatos környékén rendszerint elfogyott a tudo­mány. Becsúszott némi pon­tatlanság, egy-két fölösleges csel, s ez elég volt a vendég­látóknak arra, hogy hatásta­lanítsák a biztatóan induló akciókat. Ráadásul időnként, teljesen érthetően, kiütközött az összeszokottság hiánya, éppen ezért az is előfordult, hogy nem értették meg egy­mást a társak. Ezzel együtt nyugodtan vonulhattak szü­netre a magyar válogatott tag­jai, hiszen egy pillanatig sem játszottak alárendelt szere­pet, és volt némi biztató a csapatmunkában. Fordulás után sem válto­zott a kép. Mindkét kapi­tány cserélt, elsősorban azért, hogy több játékosnak is lehetőséget adjon a já­tékra. Maradt a küzdelmes mezőnyjáték, annyi viszont változott, hogy valamivel bátrabban kezdeményeztek a mieink. Sokkal határozot­tabban és főként eredmé­nyesebben alkalmazták a le­támadást, egyszerűen nem engedték levegőhöz jutni a hazai támadókat, így aztán Disztl Péter munka nélkül figyelhette társai próbálko­zásait. Aztán a társak gon­doskodtak feladatról, hiszen egy pillanatnyi zavar elég volt az osztrák büntetőhöz, ám Polster a kapufára rúg­ta a tizenegyest. És a kiha­gyott lehetőség inkább a házigazdákat ösztönözte, időnként percekre beszorí­tották együttesünket. Igaz, ehhez az is hozzájárult, hogy elhalványult a magyar kö­­zután visszaesett a ma­gyar együttes is, és többnyi­re a pálya középső harma­dában gyűrték egymást a csapatok. Az egyre terebé­lyesedő unalomba néhány osztrák szöglet csempészhe­tett volna némi izgalmat, ezeket azonban a magyar védők rendre kifejelgették. Az utolsó percekben pedig Disztl P. is aktivizálhatta magát, a már csak az ered­mény őrzésére összpontosító mezőnyjátékosok hazaadá­sok sorával foglalkoztatták a kapust. A mérkőzés után sza­vaztak a jelenlévő ma­gyar újságírók, és vok­­saik alapján Garaba Im­re kapta a legjobb telje­sítményt nyújtó magyar játékosnak felajánlott serleget. Ezt dr. Király Ferenc, a Népsport fő­­szemeszteje adta át a já­tékosnak.­zéppályás sor, s ezzel párhu­zamosan ellaposodott a küz­delem. Egyre több hiba csúszott mindkét oldalon a játékba, s egyre szürkébb lett a szí­nesen indult találkozó. Az utolsó percekben az osztrá­kok még megpróbálkoztak a győzelem kiharcolásával, de ehhez már nem volt bennük elég erő, no meg elképzelés. A céltalan ívelgetés és lab­­dapréselés nem fenyegette különösebben Disztl hálóját. Végül igazságos döntetlennel zárult a találkozó, s megál­lapíthattuk, hogy pillanat­nyilag egyik csapat sem tar­tozik az európai labdarúgás élmezőnyéhez. Viszont nem is olyan régen még ettől az operettfutballt játszó osztrák válogatottól négy gólt kap­tunk a Népstadionban. Ép­pen ezért, ha nem is lehe­tünk különösebben boldogok a Linzben mutatott játékkal és az eredménnyel, mégis meg kell állapítanunk, eb­ben a magyar csapatban jó­val több volt az elképzelés, mint az utóbbi idők honi válogatottjaiban. A döntet­len némi önbizalmat adhat a keménynek ígérkező VB- selejtező sorozathoz. Közepes teljesítmények az osztrákoknál Wohlfahrt jól őrizte az osztrák csapat hálóját. Nem tűnt lámp­aslázasna­k, s Kip­rich nagy helyzeténél bra­vúrral mentett. A védelem sokat bizony­talankodott. A két szélső­hátvéd, Russ és Artner gyakorta törtek előre, s a tá­madójátékot jól segítették, de előfordult, hogy nem értek vissza időben, s ilyen­kor rések keletkeztek a vé­dőfalon. Ráadásul Pfeffer sem remekelt ezen a talál­kozón. Egyedül Weber tel­jesítménye dicséretes. A középpályásaik jobbára csak az első játékrészben jeleskedtek. Zsák volt a csapat motorja, sok labdát szedett össze, s azokat rend­szerint jól is továbbította, de a második félidőre elfá­radt, s indokolt volt a le­cserélése. Willforth gyorsa­ságával tűnt ki, s azzal, hogy nemegyszer megkever­te védelmünket. Baumeister nem találta önmagát, s nem okozott meglepetést, hogy a szünet után gondoskodott helyetteséről Hickersberger kapitány. A csatársor legjobbja Og­ris volt, aki lendületesen játszott, jól cselezett, s be­adásai is társat találtak. Polsternek csak villanásai voltak, s teljesítményét ront­ja, hogy kihagyta a tizen­egyest. Pacult próbálkozásai rendszerint elhaltak a ma­gyar védőkön. A cserék közül Konsel kapus és a középpályás Glatzmayer teljesítménye érdemel említést. Elsősorban védelmünk jeleskedett Disztl P. ezúttal többnyi­re csak unatkozott a ma­gyar kapuban, szinte egy­szer sem kapott nehéz lab­dát, lövést még kevésbé. Vi­szont szerződést kötött For­tunával a 11-esnél... Nagy A. fölösleges mozdu­lata büntetőt eredményezett, egyébként megfelelően látta el sepregető feladatát. _ Sallai összességében csa­lódást okozott, nem egy esetben szembetűnő hibát követett el, és ezúttal a tá­madójátékból sem tudta ki­venni a részét. Róth a tőle megszokott kevésbé látványos, de an­nál hasznosabb játékát nyújtotta, jól kamatoztatva átlagon felüli fejjátékát és emellett Polster sem sok vizet zavart szorításában. Garaba ugyancsak meg­bízhatóan, lelkesen harcolt, többnyire sikeres csatát ví­vott Paculttal. A védelem legjobbja volt. Sass szorgalmasan küz­dött, az első félidőiben néha előre is tört, nem hibázott nagyot. Kozma jól kezdett, több­ször is ügyesen tört előre, szemlátomást igyekezett a rövidpasszos összjátékban is helytállni, több-kevesebb si­kerrel. A pihenő után foko­zatosan elfáradt. Dajka lelkesen, nagy ügy­buzgalommal igyekezett a középpályán, sőt, nem egy­szer a védők vonalában. Né­hány kitűnő labdával is ész­­revétette magát, ezért is volt némileg meglepő lecse­rélése­ . Bognár az első játékrész­ben néhányszor mesteri lab­dával indította a két csatárt, ám aztán fokozatosan visz­­szaesett és a szünet után szinte teljesen eltűnt a me­zőnyben. Kiprich remekül kezdett, kétszer is helyzetbe került. A szünetig sokkal aktívab­ban, elszántabban küzdött, mint a tavaszi válogatottbeli fellépésein, a pihenő után viszont nagyon visszaesett. Vincze I. ezúttal is bátor­talannak bizonyult, csupán egy veszélyes szabadrúgással vétette észre magát. Lecse­rélése talán korábban is in­dokolt lett volna. Kovács E. becserélése nem bizonyult szerencsés húzás­nak, hiszen kétszer is addig ügyetlenkedett, míg majd­nem gólt kapott a magyar válogatott. Hajszán új színt jelentett, beállása után többször is erőszakosan tört kapura, de helyzetbe ő sem tudott ke­rülni. Szalma viszonylag gyorsan felvette a nem túl nagy ira­mú játék tempóját, újonc lé­tére nem vallott szégyent. Bo Karlsson játékvezető apróbb hibáktól eltekintve megfelelően vezette a talál­kozót, bár egy esetben az osztrák 16-oson belül kevés­bé bizonyult határozottnak, mint a magyar kapu előtt... Nyilatkozatok Török Péter, az MLSZ fő­titkára: — Jó iramú mérkő­zésen volt tartása a magyar csapatnak és ez biztató a jövőre nézve. Mezey György szövetségi kapitány: — A körülmé­nyekhez képest az eredmény jónak mondható. De nagyon sokat kell ra és javulni mind a két együttesnek, mert az osztrákok is és mi is átala­kulóban vagyunk. Nem va­gyok teljes mértékig elége­dett, de voltak biztató je­lek. Tovább kell lépni, első­sorban a támadójátékban. A védekezés kielégített. Disztl Péter: — A mérkő­zés előtt azt mondtam, hogy nyerni fogunk. Úgy érzem, közelebb álltunk a győze­lemhez. Ők rúgták a 11-est, a miénket nem adták meg, egy biztos: jó meccs volt. Josef Hickersberger, oszt­rák szövetségi kapitány: — Már a mérkőzés előtt mondtam, hogy tartanom kell attól, ez más magyar válo­gatott lesz, mint amelyiket májusban 4-0-ra legyőztünk a Népstadionban. Balsejtel­meim valóra váltak. Volt három-négy jó lehetőségünk, egy kihagyott büntetőnk — ezeket illik berúgni, mert különben baj lesz a VB-se­­lejtezőkön. Heribert Weber: — A magyarok az első fél­időben olykor nehéz helyzet elé állítottak, egyérintéses játékuk nagyon meglepett. Még szerencse, hogy a 16- osról nem lőnek, mert ha azt is megtanulják, akkor jó csa­pattá kovácsolódnak. Anton Polster: — Nekifutás közben vál­toztattam azon az elgondo­lásomon, hogy a bal alsó sa­rokba irányítom a 11-est. Most megtanultam, hogy az első gondolat a jó v­ itatás» „­l Ms Heribert Weber Disztl Péter • Ausztria: Wohlfahrt — Russ, H. Weber, Pfeffer, Artner — Willfurth, Zsák, Baumeister — A. Ogris, Polster, Pacult. Magyarország: Disztl P. — Nagy A. — Sallai, Róth, Garaba, Sass — Kozma, Dajka, Bognár — Kiprich, Vincze I. Csere: Dajka helyett Kovács E., Baumeister helyett Glatzmayer, Wohlfahrt helyett Konsel, Pacult helyett Kern, valamennyi a szünetben, Vincze I. helyett Hajszán az 54., Sass helyett Szalma a 65., Zsák helyett Madlener a 86. percben. Szögletarány: 8:6 (3:3) Ausztria javára. Kiprich lábában maradt a vezetés Már az első percben dol­ga akadt Wohlfahrtnak. Vincze balról kanyarította középre a labdát, Kiprich egyből, 12 méterről megcé­lozta a jobb alsó sarkot, az osztrák kapus pedig szög­letre mentett. Tíz perccel később Artner lyukat, rúgott a hazai térfél közepén. Kiprich rácsapott a labdá­ra, meglódult a kapu felé, aztán az utána loholó Art­­nertől szorongatva, 14 mé­terről a kifutó és elévető­­dő Wohlfahrtot találta el. Kat perc múlva érkezett a válasz: Baumeister 40 mé­teres átadása remek hely­zetben találta a jobbössze­kötő helyén őrizetlenül ma­radt Polstert, a csatár lábá­ról azonban az alapvonalon túlra pattant a labda. A 20. percben ismét nem a magyar védelmen múlott, hogy elmaradt az osztrákok vezetése. Russ a jobb olda­lon, a 16-os sarkánál be­csapta Sasst, az ötössel egy­­magasságból középre adott, és a labda hajszállal suhant el keresztbe Pacult feje előtt. Tíz perc elteltével Kiprich vállalkozott lövésre 19 méterről, labdája a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret. A 35. percben pedig Bognár szalasztott el kecsegtető helyzetet, addig pepecselt a 16-os vonalán, míg Pfeffer haza tudott ad­ni előle. Két perccel később Kip­rich lerántásáért jutottunk szabadrúgáshoz, 20 méterre az osztrák kaputól. Miköz­ben Karlsson a sorfalat te­relgette hátrább, Vincze a hálóba csavarta a labdát, de a játékvezető megismétel­tette a szabadrúgást. Ismét Vincze vállalkozott, s nye­sett lövése alig valamivel a bal kapufa mellett kanyaro­dott ki. A másik, oldalon Ogris keverte meg a ma­gyar védelmet a jobbösz­­szekötő helyén, beadása azonban nem talált hazai játékost. Az utolsó percben Polster készült fejelni Disztl P. kapujától 13 méterre, de nem találta el a labdát. Róth Antal Kihagyott osztrák tizenegyes A vendéglátók cserekapu­sa gyorsan bemutatkozha­tott. A 46. percben Vincze már-már átemelte felette a labdát, de Konsel kitűnő reflexszel még elcsípte azt. Négy perc múlva Kiprich indította a balösszekötő he­lyén megiramodó Vinczét, akit a 16-oson belül Weber megpróbált becsúszva sze­relni. A hazai védő nem érte el a labdát, Vincze át­esett a lábán, ám a játék­vezető nem látta szabályta­lannak az esetet, és nem ítélt tizenegyest. Az 55. percben többen is lövőhely­zetbe kerültek a magyar já­tékosok közül a vendéglátók kapuja előtt, de mindenki passzolni akart, így végül csupán szöglet lett a dolog­ból. Magyar fölénnyel teltek a percek, az osztrákok sokáig csak távolról szemlélhették Disztl P. kapuját. Negyed­óra telt el a félidőből, ami­kor egy balról küldött szög­letet Róth 7 méterről fejelt mellé. Válaszként első ve­szélyes akciójukból büntető­höz jutottak a házigazdák. Willforth a jobbösszekötő helyén kapott parádés át­adást a 70. percben, közép­re lőtte a labdát, ahol Pols­ter érkezett, de mielőtt lő­hetett volna, Nagy 6 méter­re a kaputól fellökte. Karl­­sson határozottan mutatott LEGÚJABB Labdarúgó világbajnoki selejtező. Európai 3. cso­port. Reykjavik. Izland— Szovjetunió 1-1 (1-0). Gól­szerző: Gretarsson (5. p.), illetve Litovcsenko (74. p.). Európai 4. csoport. Helsin­ki. Finnország—NSZK 0-4 (0-2). G: Völler (6. és 15. p.), Matthäus (52. p.), Ried­le (86. p.).