Népsport, 1989. augusztus (45. évfolyam, 181-206. szám)

1989-08-02 / 181. szám

XLV. 181. ♦ 1989. augusztus 2. Labdarúgás | Vasas-Konsumex Kupa Vasas-Pierikosz Katerini 4-1 (3-0) Fáy utca, 1000 néző. V: Drigán (Vad, Kiss). Vasas: Andrusch — Pecha, Grutai, Mészöly, Gubucz — Kecskés, Komjáti, Claude, Schmidt — Zircher, Dura. Edző: Mészöly Kálmán. Katerini: Naszi — Pandzsarasz, Godzamanidisz, Ioanni­­disz, Tszeliosz — Tavlikszisz, Karalulidisz, Papaikonomu — Kipariszisz, Fotiadisz, Konsztandinidisz. Edző: Japisz Di­­mitriosz. Csere: Komjáti helyett Geress, Tszeliosz helyett Papu­­liasz, Tavlikszisz helyett Mavridisz, Kipariszisz helyett Variasz, valamennyien a szünetben, Claude helyett Ga­­laschek, Zircher helyett Zvara, Kecskés helyett Baranyi, Andrusch helyett Babócsy, valamennyien a 61., Pandzsarasz helyett Tszum­anisz a 65., Naszi helyett Kondosz a 81. percben. Gólszerző: Zircher a 11., Claude a 21., Claude a 34., Ka­­ratulidisz a 67., Zvara a 84. percben. Szögletarány: 10:2 (6:0) a Vasas javára. Duró húszméteres lövése jelentette az első izgalmat, Naszi a léc fölé tenyerel­te a labdát. A 11. percben vi­szont már nem tudott bele­szólni a Vasas akciói­ba. Claude a jobb oldalról kö­zépre emelte a labdát, Zir­cher pedig hét méterről a jobb alsó sarokba bólintotta. 1-0 Békés kocogás következett, majd a 21. percben növelte előnyét a Vasas. Kecskés jobbról belőtte a labdát, Komjáti a büntető pontnál lekezelte, és a rámozduló védőket becsapva lövés he­lyett balra, Claude elé gu­rított, ő pedig 12 méterről a vetődő Naszi alatt helyezett a háló közepébe. 2-0­­Ideális edzőpartnernek bizonyult a Katerini. Tisz­telettudóan futballozott, hamar bizonyította a hírek valódiságát: valóban sze­rény tudású együttes. A Vasas úgy szerzett gyorsan kétgólos vezetést, hogy enyhén szólva nem vetette be teljes erejét. S bár nem játszott rosszul, arra jelen­lévő hívei gondolni sem mertek, hogy éppen teljes erejét fitogtatja . ..) Újabb tíz perc elteltével „menetrendszerűen” követ­kezhetett volna az újabb hazai gól, de Schmidt hiába verekedte ki Durónak a helyzetet, a csatár az ötösöm elkörülményeskedte azt. A 34. percben Claude viszont parádés mozdulattal talált a görög kapuba, Gubucz bal­ról érkező beadását 11 mé­terről, hanyattvetődve, ka­pásból küldte a jobb felső sarokba. 3-0 SZÜNET UTÁN Karalulidisz ijesztett rá a Vasasra, hat méterről alig fejelt a jobb alsó sarok mellé. Negyedórára nyúlt aztán az unalom, amelyet Geress elégelt meg, egy szép csel után 17 méterről céloz­ta meg a kaput, és Naszi bravúrral ütötte szögletre a labdát. A tömeges cserék a Ka­­teruk­nek hoztak előbb ered­ményt. A tíz. percben a gö­rögök első szögletét Babó­csy kiütötte. Fotiadisz a jobb szélről visszaküldte a labdát, amelyet Karalulidisz az ötösről zavartalanul fe­jelhetett a kapu bal olda­lába. 3- 1 A 84. percben válaszolt a Vasas. Duró elhúzott a bal szélen, beadását Zvara hig­gadtan fejelte nyolc méter­ről a jobb alsó sarokba. 4- 1 Jó hangulatban teltek az utolsó percek, ugyanis egy kutya tévedt a játéktérre. Fel-alá sétálgatott a Vasas 16-osán belül, és a közön­ség élvezte, hogy Babócsy hiába próbálja lekergetni a játéktérről. Nem tornára, inkább szokványos edzőmeccsre emlékeztetett a 90 perc. A magyar viszonylatban is igencsak másodosztályú szinten futballozó görögö­ket a Vasas magyaros iramban is gond nélkül győzte le. A házigazdák nagyobb tudása az első félidőben érvényesült, a szünet után viszont csak mezőny­fölényt eredménye­zett. A nézők pedig joggal hihették, hogy a Vasas ennél is nagyobb különb­ségű győzelmet arat, ám a második játékrészben kedvenceik olyan telje­sítményt nyújtottak, ame­lyet a szurkolók bizonyára szívesen elfelejtenének. Jó: Claude. Duró, Gubucz ill. Karafulidisz. Pajor-Gyulai László Véri Izzó-Dynamo Dresden 1-1 (0-1) (11-esekkel: 5:6) Fáy utca, 1000 néző. V: Fekete (dr. Szőke, Kovács II L.). Váci Izzó: Gelei — Nagy, Talapa, Szemere, Csima — Kosztolnik, Gyimesi, Fekete, Víg — Zombori, Romanek. Edző: Csank János. Dynamo Dresden: Schulze — Däbritz, Kerle, Diebitz, Kern — Milde, Kmetsch, Binke, Hölzel — Ratke, Seifert. Edző: Ham­mut Schade. Csere: Fekete helyett Kalvach a 40., Kosztolnik helyett Bánföldi a szünetben, Szemere helyett Csikós a 66., Binke helyett Grath a 78., Seifert helyett Klemm­ a 84. percben. Gólszerző: Milde a 8., Víg a 75. percben. Sárga lap: Kosztolnik a 41., Szemere az 56., Diebicz a 82. percben. Szögletarány: 8:2 (5:0) a Váci Izzó javára. Olyannyira álmos iramban kezdődött a találkozó, hogy a partjelző „elaludt” egy Dynamo-támadásnál. A 8. percben ugyanis Döbritz a lesen álló Hölzeltől kap­ta vissza a labdát, s már ekkor jelezni kellett volna, de mehetett tovább a táma­dás. A vendégek jobbhát­védje kiugratta az ugyan­csak lesen álló Ratkot, aki pontosan adott be, s a jó­kor érkező Milde a kapu jobb oldalába lőtt. 0-1 Két perccel később újabb gólt szerezhetett volna a Dynamo, de Hölzel 13 mé­terről a kivetődő Geleit ta­lálta telibe. A 20. percben Nagy ívelt be a szögletzász­ló közeléből, s a „hulló fa­levelet” Romanek fejelte a bal felső sarok irányába, a kapus azonban nyújtózkodva hárított. A 36. percben Víg szöglete egyedül találta az ötösön helyezkedő Talapéit, de a hórihorgas védő a bal kapufa melllé fejelt. A 41. percben a Seifertet buktató Kosztolnik kapott sárga la­pot. SZÜNET UTÁN az 50. percben hosszas lab­­dázigatás után Víg 17 méter­ről lövésre szánta el magát, s csak centiméterekkel té­vesztette el a jobb sarkot, öt perccel később fuball hí­ján egy másik sportággal, a cselgánccsal próbálkoztak a játékosok. A vesztes kétség­kívül Döbritz lett, aki a fu­tópálya salakján terült el egy belépő nyomán. Csapat­társai rögtön ott termettek, s az adok-kapok vége az lett, hogy Szemere könyvel­hetett el egy sárga lapot. Egy óra elteltével Csikós fejelhetett volna gólt, de az irányzókkal egy kis baj volt. A 75. percben furcsa góllal egyenlített­­a Vác. Ide-oda pattogott a labda a Dynamo 16-osán belül, Kai­vach rálőtte, de Víg még beleért, s végül a kapust érintve a jobb sarokba gu­rult. 1-1 Egy perccel később Gyi­mesi kétszer is gólt fejel­hetett volna, mindkétszer mentettek a német védők. A 82. percben Diebitz ka­pott sárga lapot a labda el­vágásáért. A 11-eseket belőtte: Tala­pa, Gyimesi, Víg, Nagy T, Csikós, illetve Kern, Ratke, Kmetsch, Dobritz, Diebitz, Milde. Kihagyta: Csima. Talán még maguk a vá­ciak is mosolyogtak, ami­kor a Dynamo Dresden helyett egy „cserkészcsa­pat” vonult ki a pályára. Aztán a mosoly hamar fintorrá változott, amikor is néhány perc elteltével Gélei hálójába került a labda. A német fiatalok az első játékrészben cseppet sem játszották a tisztelet­­tudó nebuló szerepét, hi­szen rúgtak, haraptak, s talán még karmoltak is. S ami még szembetűnőbb volt, gyorsabbak voltak a váciaknál. A magyar együttes a találkozó nagy részében, s főleg a máso­dik félidőben többet tá­madott, de hiába volt a mezőnyfölény, csupán egyszer tudták bevenni a Dynamo-juniorcsapat há­lóját. El kell ismerni, hogy az Izzónak több le­hetősége volt a gólszer­zésre, mint ellenfelének, de a drezdaiak lelkesedé­se kiérdemelte a döntet­lent. Jó: Talapa, Gyimesi, Víg, ill. Milde, Kerle.. Sinkovics Gábor ★ A Vasas—Konsumex Kupa döntőjében szerdán a 3. helyért a Vác—Piirikosz Ka­terini találkozót játsszák 17 órakor, majd 19 órakor lesz a Vasas—Dynamo Dresden mérkőzés a 1. helyért. Miért a juniorok? Az NDK-beli csapat ko­moly kupahagyományok­kal rendelkezik, hiszen tavaly az elődöntőig vere­kedte magát az UEFA Kupában. Nem csoda, hogy ők adták a Vasas­torna rangját. Azaz csak adták volna ... Amikor szép sorban szálltak le a buszról a játékosok, tátva maradt a szánk, mert a nagycsapat tagjai helyett „kissrácok” lépkedtek büszkén az öltöző felé. Lehet, hogy az angyalföl­diek meghívója ifitornára szólt? Aligha, s ezt tudták Drezdában is, úgyhogy il­lett volna teljes csapattal érkezniük, ha már elfo­gadták a meghívást. Vagy talán úgy gondolták, hogy Budapestre elég a junior­csapatukat elküldeni? NÉPSPORT 3 Futballberkekben történik A legjobb csapat nyerte a kupát Nagyszerűen sikerült a Fe­­közi torna. A kétnapos fem­­rencváros rendezésében az hözvén­y méltó hírverése volt OTP—Budapest ’95 nemzet­ a labdarúgásnak. A torna döntő összecsapásán, ahol a Ferencváros együttese győ­zött a belga Beerschot csa­pata ellen, még a legkénye­sebb ízlésű szurkolók is elé­gedetten ütötték össze a te­nyerüket a zöld-fehérek pro­dukciója láttán. A parádés alakítások, a szép gólok örö­met hoztak a szurkolóknak, így aztán a nyári uborka­­szezon is rövidebb lett e tor­na jóvoltából, s a színvonal ellen sem lehetett kifogás. Képünkön Szeibert, Bánki és Pintér az OTP—Budapest ’95 kupával. Szeibert kitűnően mutattkozott be a Ferencvá­ros csapatában, és minden valószínűség szerint a baj­noki rajton az MTK-VM el­len már zöld-fehér szerelés­ben fut ki a pályára. (Török László felvétele) Hét igen, hat nem, három tartózkodás Nincs zöld út a bundázóknak! Hétfőn, a Népstadion ta­nácstermében tartotta soros ülését az NB I-es liga. A megbeszélés fő témája az átigazolások kérdése volt, de emellett több más javaslatot is megvitatott a testület. Bejelentették, hogy a téli teremtorna megrendezésére két város, Nyíregyháza és Szekszárd jelentkezett. Az élvonalbeli klubokat nem kö­telezik a részvételre ezeken a találkozókon, akik viszont a nevezés mellett döntenek, ezt augusztus végéig tehetik meg. Meglehetősen tisztázat­lan­nak tűnik a lejárt szerződé­sű másodosztályú játékosok­nak a helyzete. Amennyiben ugyanis ők NB I-­es egyesü­letnél szeretnék folytatni pályafutásukat, volt kenyér­adójuk legfeljebb egymillió forintot kérhet értük. A gond akkor jelentkezik, ha az NB II-es csapat ezért az összegért nem hajlandó meg­válni a labdarúgótól. A je­lenlegi álláspont szerint ez esetben akár féléves leállás­ra is kényszerülhet a játé­kos. Az élvonalbeli egyesületek szavaztak, kérjék-e az MLSZ elnökségét,­ hogy a követke­ző ülésen tűzze újra napi­rendre a bunda­­ miatt to­vábbra is eltiltott hat lab­darúgó ügyét. Heten igennel, hatan nemmel szavaztak, hárman pedig tartózkodtak. A liga alapszabálya szerint kilenc szavazat kellett vol­na a testületi határozathoz, így a liga nem fordul a ja­vaslattal a szövetség elnök­ségéhez. Végezetül Szániel János, a liga elnöke érdekes ötlettel állt elő. A közeljövőben hi­vatalosan Jugoszláviába uta­zik, s ezt az alkalmat arra is szeretné felhasználni, hogy tájékozódjon a déli szom­széd jól bevált átigazolási rendszeréről. A jugoszláv bajnokságban megengedett a kettős igazolás is, tehát egy játékos egy időben sze­repelhet élvonalbeli klubban és alacsonyabb osztályban is. Ez természetesen a fiatal, többnyire kispados tehetsé­gek szakmai fejlődésének használhat. Kardos József újra a Vasasban? Sokunkat meglepett a hír, miszerint Kardos József kö­zös megegyezéssel szerződést bontott. Meglepő, hiszen a Görögországból érkező hírek nagy többségében dicsérték a magyar játékost, nemegy­szer csapata, a Kalamaria legjobbjának titulálták. Meg­lepő, hiszen a Kalamaria végül is nem esett ki az első osztályból. Érthetetlen tehát, hogy miért a szerző­désbontás. De hát mi is tör­tént valójában? — Nem olyan nagy dolog az egész — kezdte Kardos. — Az az igazság, hogy nem akartak engem elküldeni, hi­szen meg voltak velem elé­gedve. A csapat, ha nehezen is, de az osztályozók után továbbra is maradt az él­vonalban. — Valaminek azért tör­ténnie kellett, hogy most itthon vagy? — Persze. Az történt, hogy erősítésképpen hoztak két jugoszláv játékost, így velem együtt már hárman voltunk. De nem ez volt a legfonto­sabb, hanem az, hogy új edző is került az együttes­hez, egy bolgár, aki kikötöt­te, decemberben szeretne két bolgár játékost hozni! — Ez a tény mennyiben zavart? Veled mindenki meg volt elégedve. — Igen, de én éreztem, ebből komoly gondok lehet­nek. Bementem a vezetők­höz, és megkérdeztem igaz-e a hír? Azt válaszolták, igen. Én akkor kijelentettem: nem maradok! — Nem teljesen értelek, úgy érzem, meghátráltál. — Nem. Egyszerűen úgy éreztem, ez a helyes döntés. — Mit szóltak a vezetők? — Nem marasztaltak. Meg­beszéltünk mindent, és szer­ződésbontás lett a vége, úgyhogy senki nem tartozik senkinek. — Most hogyan tovább? — Még nem tudom. Le kell ülnöm a Vasas vezetői­vel, és még az is előfor­dulhat, hogy a Vasasban folytatom. De lehet, hogy újabb külföldi szerződés k­ö­­vetkezik. (zombori) Három mérkőzés, három győzelem Hazaérkezett egyhetes finn­országi túrájáról a Békés­csaba. A viharsarkiak test­vérvárosuk, Mikkeli meghí­vásának tettek eleget, s há­rom mérkőzésen léptek pá­lyára az északi országban. Az első találkozón a Kissat nevű csapattal játszottak, s 7-1-re nyertek. A gólokon Csató (2), Bánfi (2), Mracs­­kó, Csanálosi (11-esből) osz­toztak, s esett egy öngól is. A következő 90 percet a vendéglátó Mikkelivel ját­szották, s ezúttal Csanálosi, Major L. és Csató góljaival 3-0-ra nyertek. Búcsúképpen a második li­gás, bajnokjelölt Hämeenlin­­nan volt az ellenfél, a mér­kőzést Miklya és Major L. góljaival 2-1-re megnyerték a viharsarkiak. Marosvölgyi Károly pálya­­edző elmondta, hogy kitűnő körülményeket biztosított számukra a vendéglátó klub, jó pályákon játszották a mérkőzéseket . Csupán az okozott gondot, hogy Keme­­nes és Bánfi megsérült, míg Pásztor gyomorrontással baj­lódott, de mindhárman egész­ségesek már. (jávor) Jól sikerült premier! Megvalósulni látszik az az elképzelés, hogy még ebben a hónapban megalakul a labdarúgók érdekvédelmi szervezete. Az egyik kezde­ményező, dr. Keresztes Ta­más jogtanácsos kedden este már az érdeklődő labdarú­gók rendelkezésére állt, akik éltek is a lehetőséggel. — Jöttek személyesen és hívtak telefonon is — mond­ta. — Érdekes, hogy a több­ség azután érdeklődött, hogy az egyesülettel szembeni ér­dekképviseletet is ellát­juk-e. Természetesen, ha több játékos jelentkezik ha­sonló problémával. Észrevé­­teleztek megkötött szerző­dést, a labdarúgó azután tu­­dakolódzott, hogy kihasznál­ta-e a lehetőséget. Nos, a szerződéseknél nincs külö­nösebb mód a követelésre, mert hiába veszik be a pon­tok közé a lakás- vagy a szerződéskötési juttatást, azok a szabályok szerint nem járnak a játékosnak. A premier tehát jól sike­rült, s dr. Keresztes Tamás jövő kedden újra várja az érdeklődőiket személyesen (Budapest, Veres Pálné u. 28. 1053)­, vagy telefonon (370-968).