Nemzeti Sport, 2004. december (102. évfolyam, 328-356. szám)

2004-12-01 / 328. szám

LABDARÚGÁS KIRÁLY-KUPA, THAIFÖLD Csatárok nélkül nem megy Amíg Kovács Péter ordító ziccerben hibázott, addig Andrej Porázik lába nem remegett MAGYARORSZÁG SZLOVÁKIA Vlaszák0 Trabalik6 Kriston4 Cisovsky5 Stark5 Sninsky5 Juhász 5J. Durica5 Vanczák5 Had5 Tóth B.5 Barcík6 Vadócz 4J. Kozák5 Simek4 Sesták5 Vincze 0.6 Borbély4 Rósa H.5 M. Durica4 Kovács P.4 Jakubko4 Bangkok, Nemzeti Stadion, 1000 néző 1-4-5-1 Szövetségi kapitány: Szövetségi kapitány: Lothar Matthäus Dusán Galis Kriston helyett Nikolov Sesták helyett Po­(5), a szünetben, Rósa rázik (6) és M. Durica H. helyett Koplárovics helyett Belák (5), a (5) az 54., Kovács P. szünetben, J. Kozák helyett Rajczi (-) és helyett Zofcák (-) a Vadócz helyett Kerekes 60 ., Barcik helyett (-) a 66., Vanczák Fodrek (-) a 80. helyett Waltner (-) 88. percben percben Azért esett válasz­tásunk a Győr kö­zéppályására, mert minden tőle telhe­tőt megtett, hogy a csapat kapitánya­ként, egyúttal irá­nyítójaként vezér­­egyéniség legyen. Ráadásul az akarás ezúttal jó megoldásokkal is párosult, volt két nagyszerű lövése - az első félidőben csaknem 30 méterről pró­bálkozott, a másodikban kapásból lőtt -, ami után kis híján a kapuban kötött ki a labda. Jól cselezett - emlékezzünk csak, hogyan ment el a bal oldalon, amikor visszagurításáról épphogy le­maradt Vadócz Krisztián -, alapvetően pontosan passzolt, és csapatmun­kája is a többiek fölé emelte a nem túl színvonalas találkozón. PERCRŐL PERCRE 19. perc: Vincze Ottó a balösszekötő helyén, a büntetőterületen belül reme­kül iramodott meg. Az alapvonal kö­zelében Borbély mellett csinált egy lövőcselt, és bár kapura lőhetett vol­na, ő a visszapasszt választotta. Az át­adás ideálisnak tűnt, ám az érkező Vadócz elengedte maga mellett a lab­dát, így odalett a lehetőség... 29. perc: Kovács Péter a jobbösszekö­tő helyén elment Durica mellett, egy meg­­kerülős csellel becsapta Sninskyt, majd 17 méterről, jobb lábbal, hatalmas helyzetben a kapuból későn kifutó Trabalik mellett a kapu fölé lőtte a labdát. A találkozó legjobbja Vincze Ottó Gólszerző: Porázik (0-1), a 48. percben Sárga lap: Nikolov (Barcík lerántásáért) a 64., Sninsky (időhúzásért) a 89. percben Szögletarány: 8:1 (2:1) Vlaszák hatalmas bravúrral, a jobb ol­dali kapufa segítségével mentett. 48. perc: A magyar térfél közepéről, a bal oldalról Borbély jobb külsővel in­dította Porázikot, a cserejátékos az öt és feles sarkáról, jobb lábbal Vlaszák felett a bal sarokba emelte a labdát. 0 -1 50. perc: Rósa Henrik labdájával Ko­vács Péter került nagy helyzetbe kö­zépen, azonban a tizenhatos vonalá­ról leadott jobblábas lövésébe Snins­ky bele tudott lépni. A labda vissza­pattant a magyar támadóhoz, ám ab­ban a pillanatban, amint Trabalik ka­pus mellett jobbra tolta azt, a vissza­futó Had szögletre tudott menteni. 74. perc: Tóth Balázs a kezdőkörből indtotta Kerekest, a támadó a bün­tetőterületen belül mellel átvette a lab­dát, majd azt egy pattanás után hét méterről, jobb lábbal a kifutó kapus felett a kapu fölé emelt. 78. perc: Vanczák a bal oldalról jobb lábbal ívelt középre, Kerekes pedig hét méterről a bal kapufa mellé csúsztat­ta a labdát. 82. perc: Koplárovics jobb oldali szöglete után Juhász középre fejelte a labdát, Ján Durica ugyancsak fej­jel röviden mentett, Vincze Ottó pe­dig 18 méterről, jobb lábbal, kapás­ból alig lőtte a labdát a jobb kapufa mellé. MESTERMÉRLEG Hosszú utazás után jó meccset játszottunk, de a kapu előtt nem voltunk elég frissek. Sok helyzetet dolgoztunk ki, ám a párharcok során több­ször fölénk kerekedtek a szlovákok. LOTHAR MATTHÄUS a magyarok szövetségi kapitánya Ha valaki azt hitte volna, hogy Lothar Matthäus válogatottja af­féle vajaskenyér-túrára utazott el Thaiföldre, az bizony téved: a szövetségi kapitány nemhogy hétfőn, a bangkoki landolás dél­utánján, hanem még a Szlovákia elleni találkozó délelőttjén is ko­moly edzést vezényelt a társulat­nak. Alaposan megizzadt a Nor­végiában profiskodó Kovács Pé­ter kivételével a hazai bajnokság­ban szereplőkkel telizsúfolt csa­pat: a 30 Celsius-fokos meleg mellett a felettébb magas páratar­talom okán is volt mód a trikók csavargatására. A foglalkozáson - amint arról a válogatott saj­tófőnöke, Ganczer Gábor beszá­molt, és aki e mérkőzés tudósítá­sának elkészítésében is segédke­zett - a labdatartást és a pontrú­gásokat gyakoroltatta a szakve­zető, aki aztán az ebédet követő taktikai értekezleten kihirdette a 35. Király-kupa elődöntőjében DUSÁN GAUL a szlovákok szövetségi kapitánya Játékvezető: Prayoon Veeraapol (8). Barátságos környezetben különösebb nehézség nélkül dirigált. Asszisztensek: Kithuang Apichort, Tongsuwhmon Surasal (mindhárom thaiföldi) A magyar csapat játszott jobban, több lehetősége akadt, ám most részünkről elég volt egy gól is ahhoz, hogy győzzünk. Örülök, hogy jó néhány fiatal játékosomnak lehetőséget adhattam. FÉNY ÉS ÁRNYÉK A 35. Király-kupát rendezik az idén, természetesen a 77. születésnapját most ünneplő Bhumibol Adulyadej tisztele­tére. A thaiföldi uralkodó állítólag imádja a labdarúgást, nem meglepő, hogy évről évre tető alá hozzák ezt a sorozatot. Hazája válogatottja min­denesetre egy ajándékkal már meg­lepte a derék királyt: az elődöntőben legyűrte Észtországot. Úgy tetszik, őfelségén kívül azért nem sok thaiföldit hozott láz­ba a Magyarország- Szlovákia találkozó... A Nemzeti Stadion­ban ugyanis roppant kevesen voltak kíváncsiak a második elődöntőre, ha azt írjuk, hogy ezernél többen foglaltak he­lyet a lelátón, akkor már túlzunk. Az más kérdés, hogy így az otthon megszokott hangulatban futballozhattak a mieink...­­ Vincze Ottó bizonyított A kapuban Vlaszák Géza a gólról nem tehetett, együtt élt a játékkal, az első játékrészben pedig bravúrral hárította Sesták lövését. Kriston At­tila a védelem jobb oldalán igyekezett aktív lenni, többször vállalko­zott felfutásra, a passzoknál azonban többször tévedett. Stark Péterre várt a feladat, hogy a védelmet irányítsa, és noha nagyot nem hibázott, igazán emlékezeteset sem alkotott. Juhász Roland többnyire megnyer­te a párharcokat, azonban az első félidőben volt egy hatalmas hibája, ami miatt majdnem gólt kapott a csapat. Vanczák Vilmos oldalán a szlo­vákok kevésbé voltak hatékonyak, és ez az Újpest védőjének is az érde­me. Tóth Balázs a középpályán a szűrő szerepében sokat volt játékban, akadt egy kiugratása, amely után Kerekes kis híján gólt szerzett. Vadócz Krisztián bemutatkozása szürkére sikeredett, az első félidőben hatalmas helyzetben nem vállalta el a lövést. Simek Péter nem sokat kamatoz­tatott a gyorsaságából, ritkán tudott az ellenfél védelme mögé kerülni. Rósa Henriknek voltak felvillanásai, ám olykor túlzottan kivonta ma­gát a játékból. Vincze Ottó nyújtotta a legjobb teljesítményt, igazolta beválogatásának jogosságát. Kovács Péter többször is helyzetbe került, ám azokat kivétel nélkül elhibázta... A csereként pályára lépő labdarú­gók közül Kerekes Zsombor nyújtotta a legjobb teljesítményt, a kapu előtt azonban nem volt szerencséje, Nikolov Balázs, Koplárovics Béla, Rajczi Péter és Waltner Róbert pedig elkönyvelhetett egy-egy válogatottságot. HIRDETÉS* 2004. december 1., szerda pályára lépő tizenegyet: Kriston Attila, Vadócz Krisztián és Vanczák Vilmos élete első válo­gatottságára készülhetett. 33. perc: Rósa Henrik bedobását követően Vincze Ottó kapta a labdát a balösszekötő helyén. A középpályás egy átvétel után 27 méterről, jobb láb­bal kapura lőtt-a labda a bal felső sa­rok felett hagyta el a játékteret. 35. perc: Vincze passzát követően Vadócz lépett ki középen, 16 méter­ről lőtt, de Cisovsky blokkolta a lab­dát. Nem szabadult fel a szlovákok ka­puja, a labda Kovács Péterről vissza­pattant Simek elé, aki 16 méterről, jobb lábbal a jobb sarok mellé lőtt. 42. perc: Barcík a jobb oldalról, a 16- os magasságából adott középre, az érkező Sesták előrenyújtott lábbal, hat méterről kapura továbbította a labdát. A magyar együttes úgy kezdte az összecsapást, ahogy azt Lothar Matthäus ígérte: a négy hátvéd előtt további két szűrő szerepelt, miközben a góllövés elsősorban a három támadó középpályás, vala­mint az egy szem csatár feladata lett volna. A német szakember taktikája úgy festett: magabiztos védekezéssel kell labdát szerezni, majd olyan ellencsapásokat vezet­ni, amelyek lehetőleg góllal végződnek. És tessék, az első félidőben három komoly lehető­sége is adódott a magyar gárdá­nak, fájdalom, egyik helyzetből sem lett gól (holott azt a ziccert, amit Kovács Péter kihagyott, na­gyobb bravúr volt elpackázni, mint értékesíteni). Külön bekezdést érdemel Vincze Ottó produkciója: a csa­patkapitányi karszalagot viselő futballista nemhogy nagy lelkese­déssel, hanem - ezen a szinten - remekül játszott. Cselei szinte egytől egyig beváltak, átadásai legtöbbször jó helyre mentek, rá­adásul akadt egy olyan lökete, amely után maximum három cen­timéterrel szállt fölé a labda. Igaz, a túloldalon talán még ennyi sem hiányzott a rivális találatához: Stanislav Sesták kísérletét köve­tően a hatalmas védést bemutató Vlaszák Géza is bizonyította, hogy mestere a mentési akciók­nak. Mellesleg a 41. percben jár­tunk a kapus első hárításakor, vagyis összességében nem lehe­tett panasz a magyar csapatra. Csupán egyvalami hiányzott ek­kor, de az nagyon­ a gól... Nos, sokáig arra sem kellett várni, igaz, amikor az imént a ta­lálatot hiányoltuk, nem a szlová­kok vezető góljára gondoltunk... Egy percen belül semmissé válha­tott volna vetélytárs előnye, csak­hogy megint Kovács Péter előtt nyílt ajtó-ablak helyzet... Lothar Matthäus cserékkel igyekezett ja­vítani csapata játékán, s kétségte­len. Kerekes Zsombor és Koplá-A magyar válogatott mérkőzései 2004- ben, fotógalériákkal, online tudósítá­sokkal: www.nso.hu/valogatott2004 Jovics Béla beállításával aktívabb lett a válogatott. Lehető­ségekből nem is volt hiány, ám vagy a tá­madók választottak rossz megol­dást, vagy Iván Trabalik védett. Ezek után sok jót nem is lehet elmondani erről a meccsről: Ma­gyarország vereséget szenvedett Szlovákiától, így - bár a tor­nagyőzelem volt a célja - csupán a harmadik helyért küzdhet csütör­tökön Észtország ellen. A kedden látottak alapján az sem ígérkezik könnyű mérkőzésnek... A másik elődöntőben: Thaiföld-Észt­­ország 0-0,11-esekkel 4-3 HIRDETÉS: speedo^ 1139. Budapest, Röppentyű u. 65. Tel.: 350-85-76 Nyitva: H-Cs: 9.00-16.00 P­ V: 9.00-15.00 speedo KemgwOOI TRESRASS O U T L E T nemzeti sport 3