Nemzeti Sport, 2007. augusztus (105. évfolyam, 208-237. szám)

2007-08-01 / 208. szám

JEGYZET Kutyepov sporttárs háromszor is kapitulált. Ungvár apraja-nagyja ünnepre készült, s tapsolt boldo­gan az ukrán válogatott első hivatalos mérkőzésén 1992. április 29-én, s éltette a mi fiainkat is. A győztes magyar csapatot. Merthogy akkor még mi voltunk a ta­nítómesterek, s Kiprich József két, valamint Sallói Ist­ván egy góljával 3-1-re diadalmaskodtunk. Kutyepov, Cimbalar, Szalenko s a többi ukrán labdarúgó így is büszkén emlékszik arra a meccsre. Ma már mi kullogunk az ukránok mögött. Hogy mi történt ott és nálunk az eltelt tizenöt évben, azt érdemes hosszan elemezni. Ami tény: Ukrajna válogatottja immár az európai elit tagja, Andrij Sevcsenko igazi világsztár, s ráadásul a sportdiplomáciában is jóval előttünk jár, hiszen a len­gyelekkel karöltve kapta meg a 2012-es Európa-bajnok­­ság rendezési jogát. A Szovjetunió széthullása után ro­hamléptekkel fejlődött a futball, Ukrajnában hatalmas pénzek áramlottak a sportágba, s egyre több tehetséges gyerek bontogatta szárnyait. Ma már legenda, hogy a kilencvenes évek elején Budapesten edzőtáborozott a Dinamo Kijev, s edzőmeccsen 5-1-re verte meg a Va­sast. A vendégek csatársorában helyet kapott Szerhij Rebrov, ékpárjaként pedig Andrij Sevcsenko. Akkor mindkét támadót megvehette volna bármelyik magyar csapat, még az angyalföldiek is, de nem tűnt fel senki­nek a különleges talentum. Most itt van a Koman-ügy. Ha nem figyel oda Várhidi Péter szövetségi kapitány, akkor bizony ebben is megelőznek bennünket az ukrá­nok. Lecsapják a kezünkről a Sampdoria ifjú játékosát, aki kétéves kora óta él Magyarországon. Mondhatjuk nyugodtan: a mi fiunk, itt nevelkedett, magyar gyepen pallérozódott, úgyhogy kár lenne elveszíteni. S ehhez talán nem kellene más, mint személyes kapitányi vizit Genovában, vagy legalább egy magyar címeres, hivata­los levél, meghívó az olaszok elleni barátságos váloga­tott mérkőzésre. Legalább így előzzük meg az ukránokat. Ha már a pályán és a futballdiplomáciában is előttünk járnak. esztendő után rendezhet újra labdarúgó-világbajnokságot Brazília (8. oldal) ...MONDÁSA „És nyugodtan írja le, orrba verem, aki azt mondja: a magyar játékos nem hajlandó dol­gozni! Mindent elvégeztek a fiúk zokszó nél­kül, amit kértem tőlük.” (9. oldal) Sztojan Ivkovics a magyar férfi kosárlabda-válogatott szövetségi kapitánya a csapatáról FOTÓ: REUTERS/DANI CARDONA Távolban több fehér vitorla ONLINE »Szeretném, ha végre már valamelyik lebukott kerekes elmondaná, hogy mi folyik a háttérben! De tisztában vagyok vele, hogy ez nem fog megtörténni! így pedig sosem lehet igazságot tenni!I­dedö 0 PERCRŐL PERCRE 11. perc: Berglund lépett ki a les­re játszó hazai védők között, a bal­­összekötő helyéről 17 méterről el­lőtte a labdát, nem sokkal a debre­ceni kapu fölé. 22. perc: Demjén adott be jobb­­ról, Dombi okosan átlépte a lab­dát, a mögötte érkező Kouemaha kerülhetett volna 12 méterre a ka­putól ígéretes helyzetbe, de a lö­vés pillanatában Björck becsú­szott elé, és menteni tudott. 23. perc: Demjén ívelt jobbról középre, Sztojkov előrevetődve, szép mozdulattal fejelt kapura, de gyengén, így Wiland könnyedén megfoghatta a labdát. 31. perc: Ishizaki fordult a debre­ceni kapu felé a hazai térfél közepén, majd 28 méterről, jobbal nagy erővel meglőtte a labdát - fél méterrel fölé. 45. perc: Sándor Tamás ugrat­ta ki a jobböszekötő helyén kilépő Sztojkovot, aki egyből középre ívelt, Kouemaha hat méterre a ka­putól nyújtott lábbal próbálta elso­dorni a labdát a kivetődő Wiland elől, de egy centivel lemaradt... 59. perc: Keene próbálkozott 26 méterről gólszerzéssel, nem ijesztette meg a hazaiakat a kaput tíz méterre elkerülő labda. 65. perc: Daniel Alexandersson ment el a bal oldalon, Komlósi mel­lett középre passzolt, Mobaeck átlépte a labdát, a jobbösszekötő helyén érkezett Keene, aki jobbal, 18 méterről gyengén találta el a labdát - ha egyáltalán kapura akarta rúgni azt. A labda így is há­rom debreceni védő között Mobaeck elé került, aki a leshatá­ron átvette, majd nyolc méterről, jobbal kissé esetlen mozdulattal alányúlt, Balogh már leült, így épp csak bele tudott érni a labdába, amely a hazai kapu jobb alsó sar­kába vánszorgott. 0-1 H­A­NA A A SZÍVÓSAN VÉDEKEZŐ ELFSBORG ELLEN ALIG-ALIG JUTOTT EL HELYZETEKIG. A visszavágó Csere: Dombi helyett Sándor T. (5) a 40., Sztojkov helyett Rudolf (-) a 73., Demjén helyett Czvitkovics (-) a 88. percben Csere: A. Svensson helyett Ardic (5) a 19., Berglund helyett Alexandersson (5) az 59., Ishizaki helyett Bajrami (-) a 79. percben Gólszerző: Mobaeck (0-1) a 65. percben Sárga lap: Heimén (Sztojkov buktatásáért) a 25., Dzsudzsák (Ishizaki lerántásáért) a 31., Andersson (visszahúzta Kouemahát) az 55. percben Játékvezető: Sten Kaldma (észt). A játékvezető kézben tartotta a találkozót, noha akadtak mezőnybeli tévedései. Döntő hibája azonban nem volt. Asszisztensek: Hannes Reinwald, Eduard Rozov (mindkettő észt) MESTERMÉRLEG Rendkívül zártan védekezett az ellenfél, és bár - főleg az el­ső félidőben - megvoltak a le­hetőségeink arra, hogy gólo­kat szerezzünk, ez sajnos nem sikerült. Még semmi sincs veszve, a maximumot nyújtva nyerhetünk idegen­ben. MIROSLAV BERÁNEK a DVSC vezetőedzője így terveztük! Zárt védeke­zés, fegyelmezett futball és egy góllal befejezett ellentá­madás. Nagyszerűen meg­valósítottuk, annak ellenére, hogy legjobb játékosunk, Anders Svensson korán ki­dőlt. A kezünkben van a továbbjutás. MAGNUS HAGLUND­ ­ Debrecen, 10 000 néző az Elfsborg vezetőedzőjeA Csalódás... Sándor Tamás nem először élt át kínos pillanatot a kupában 68. perc: Sándor Tamás pasz­­szolt középre, Sztojkov rosszul vette át a labdát, de ezzel becsap­ta Karlssont, a csatár megfordult, és 17 méterről jobbal laposan lőtt, Wiland vetődve hárított. 79. perc: Leandro adta be a lab­dát balról, Rudolf hét méterről fe­jelt, nem sokkal a kapu fölé. TOVÁBBI TIPPMIXEREDMÉNYEK 016. H, 3.05.017. H, 3.10.018. H, 2.65.019. V, 2.80. 020. D, 1.85.021. H, 2.75.022.­030.­­. 029. V, 5.10.031. V, 2.10.032. D, 1.80.033. H, 2.75.089. H, 1.85.087. V, 2.30.088. V, 2.50.089. H, 2.15. 090. V, 2.15.091. V, 4.20.094. H, 1.50.095. H, 1.95. 096. H, 2.85.097. V, 2.65.098. D, 2.20.099. D, 1. 90.111. D, 2.60.186. H, 7.00.188. V, 5.30. Az eredmények tájékoztató jellegűek, a többi keddi esemény lapzárta után ért véget. Nehéz helyzetben Tóth Balázs csapata ■ Hét mérkőzést játszottak kedden a Bajnokok Ligája második selejtezőkörében. A keretét az idén még to­vább erősítő ukrán Sahtar Doneck (írásunk a 6. olda­lon) könnyedén szerzett megnyugtató, kétgólos előnyt a jövő héten, hazai pályán sorra kerülő vissza­vágóra. Érdemes továbbá kiemelni, hogy a magyar vá­logatott középpályás, Tóth Balázs csapata, a Genk megszenvedett saját közön­sége előtt az FK Szarajevó ellen. A vendég bosnyákok szereztek vezetést, amelyre még az első félidőben vála­szolni tudtak a jól küzdő belgák, ám a győzelmet vé­gül nem sikerült megsze­rezniük, sőt a látogatók négy perccel a lefújás előtt végleg a maguk javára for­dították az összecsapást. ■ BAJNOKOK LIGÁJA Második selejtezőkör, első mérkőzések Pjunik Jereván (örmény) Sahtar Doneck(ukrán) 0-2(0-1) Tampere United (finn) Levszki Szófia (bolgár) 1-0 (1-0) FC Köbenhavn(dán) Beitar Jeruzsálem (izraeli)1-0 (1-0) Genk (belga) FK Szarajevó (bosnyák) 1-2 (1-1) Zaglebie Lubin (lengyel) Steaua Bucuresti (román)0-1 (0-0) DVSC-TEVA (magyar) Elfsborg (svéd) 0-1 (0-0) Glasgow Rangers (skót) Zeta (montenegrói) 2-0 (0-0) A visszavágókat egy héttel később, au­gusztus 7-én és 8-án rendezik. A szerdai meccspárosítás -15.00: Zsenyisz Asztana (kazah)-Rosenborg (norvég), 18.00: Ventspils (lett)—Red Bull Salzburg (osztrák) (tv: ORFI), 20.00: Zilina (szlovák)—Slavia Praha (cseh), Besiktas (török)—Sheriff (mol­dovai), 20.15: Crvena zvezda (szerb Heradia (észt), 20.30: Domzale (szlovén)-Dinamo Zagreb (horvát), 21.00: Hafnarfjördur (izlandi)-BATE Boriszov (fehérorosz) ▲ Tóth Balázs - fájó volt a vereség