Nemzeti Sport, 2012. március (110. évfolyam, 60-89. szám)

2012-03-01 / 60. szám

ÜNNEP HELYETT CSAK MÉRGELŐDÉS: a magyar csapat nem játszott jól, de sokáig vezetett, aztán a végén elkerülhető gólt kapott MECCSE MÁR KEVÉSBÉ, HOGY A MEGLEPŐEN JÓL FUTBALLOZÓ BOLGÁR VÁLOGATOTT ALAPOSAN ELRONTOTTA AZ ESTE HANGULATÁT kicsit megráztuk ■ A mérkőzésről tudósított: PIETSCH TIBOR, VINCZE ANDRÁS, ZOMBORI ANDRÁS Itt a tavasz. A futball szem­pontjából talán a legszebb évszakot a válogatott próbál­ta becsalogatni az országba, nemzeti csapatunk ugyanis szerda este Győrben Bulgá­riával játszott felkészülési mérkőzést, amelynek a vége kissé fagyosra sikerült... és hogy nincs Magyarorszá­gon futball-láz! Hiszen ha nem lenne, aligha fordulhatna elő, hogy... ...rengeteg néző előtt játszik meccset a válogatott; ...egy fanatikus szurkoló a kezdés előtt az ETO-park egyik presszójában cirill betűs Dzsu­­dzsák-feliratú Dinamo Moszk­­va-mezben kortyolgatja kávéját; ...a győri plázában békésen sétálgatnak nők, gyerekek, a hangerőt és a „Hajrá, magya­rokat!” próbálgató fanatikusok között. ...a boldog - tizennégyezer! - jegytulajdonos pedig sült kol­­bászt és ingyen teát kap. Ennyi jó mellett mifelénk fut­­ballügyben fájóan hosszú évti­zedek óta csak egy gond akad - a meccset is le kell játszani. Persze ebben a nemzeti csapat valójában az üdítő kivétel, hiszen az elmúlt időszakban szerzett néhány kellemes percet a szur­kolóknak, akiknek az elvárása a győzelmekkel egyenes arányban megnőtt. A drukkert nem érdek­li, mi a tét, hogy most éppen a vb-selejtezős csapat formálódik, az ő lelkének siker kell. „Pori, neki" - lelkesedett is egy felhevült honfiú valamikor a negyedik perc táján, aztán negyedóra elteltével, amikor Szabics Imre kétszer is elpör­gette a labdát a bolgár védők mellett Szalai Ádám lábára, de azért ebben az oldott hangulat­ban is csak észre kellett venni, hogy óvatos, kocogós futballal manapság nemzetközi szinten már nem lehet a pályán meg­élni. Ha pedig versenyt kellett futni, olykor némiképp bántó­an feltűnt, hogy - például - a jobbhátvéd helyén szerepelte­tett Varga József mackósan las­sú volt Petar Zanev mellett, de ezt is csak azért mondjuk, mert a vb-selejtezőn gyaníthatóan a mostaninál pörgősebb lesz a tempó. Na, de spongyát rá, a hibákat, hiányosságokat kezel­jük most az „idény eleji forma” kezdetű fociközhely szintjén. Annál is inkább, mert a kez­dődő ásításokat a félidő végén elnyomta Szalai Ádám lövése, márpedig annál jobb kedélyja­vító még a gyengécskébb foci esetében sincs, mint a gól. Szóval volt öröm, elégedett üvöltés, és aztán a szünet után megkönnyebbült sóhaj, amikor Ivelin Popov kihagyta a kihagy­­hatatlant, vagy Bogdán Ádám védett óriásit - megint csak hal­kan mondanánk, hogy súlyos gond mutatkozott nemegyszer a középpályás visszazárásban, és gyakorta olykor a teljes vé­dekezés mondott csődöt... -, majd pedig a düh hangjai, ami­kor a bíró elfelejtett megadni egy tizenegyest Németh Krisz­tián buktatásáért. Hogy teljes legyen a kép, azért a játékosok is elfelejtettek valamit ezen a meccsen­­ lőni. Olyan egész­ségeset, teli rüsztöset, távolit, márpedig enélkül a futball tel­jesen más dimenzióba kerül. Lett is baj. A második félidő­ben tanácstalanabbá, rengeteg hibával játszó válogatott végül a sokadik bolgár helyzetnél meg­rogyott, s külön pech, hogy a válogatottságszámban Grosics Gyulát beérő, csereként pályára lépő Király Gábor kapott gólt. Ennél a játéknál több kell, ha a nemzeti csapatnál komolyan gondolják, hogy Brazíliába, a vb-re kell jutni. Gyors, pontos futball és helyzetek nélkül ez aligha sikerülhet. • M Mily’ kedves szerelés! Ráadásul szívünknek kedves dressz: fennállása során először viselt olyan szerelést a magyar labdarúgó-válogatott, amelyet nem a „Hun­gary”, hanem a „Magyarország” felirat díszített. Ez állt a kabáton, a melegítőn és persze a gyönyörű meggypiros meccstrikón is - ember nem akadt a tribünön (és gyaníthatóan a hazai csapat öltözőjében), akinek ne nyerte volna el a tetszését. A mezbemutató konklúziója így is szólhatna: Magyarország, így sze­retlek! » Szalai Adám öröme érthető, a hosszú sérüléséből települő támadó góllal tért vissza a válogatottba D App Store EGYÉNI BÍRÁLAT BOGDÁN Ádám Sokáig semmi védenivalója sem akadt, de már ekkor is látszott, minden idegszálával a mérkőzésre koncentrál. A második játékrész közepén földönkívüli bravúrral há­rította Valerij Bozsinov lövését.. VARGA József Láttuk őt már úgy futballozni jobb oldali védőként, hogy alapvonal­tól alapvonalig „liftezett” - ez a mérkőzés nem az volt. Keveset vállalt, túlzottan ragaszkodott a posztjához. KORCSMÁR Zsolt 5 Többször is jól állította lesre a bolgár támadókat, igaz, akadt olyan eset is, amikor rosszul lé­pett ki. Szinte kizárólag a véde­kezésre koncentrált, a mélységi passzai nem mindig sikerültek. JUHÁSZ Roland kérésén múlott, hogy nem tette góllal emlékezetessé a 70. váloga­tott mérkőzését. Rengeteg pár­harcot megnyert, igaz, olykor csak szabálytalanság árán tudta megál­lítani a bolgárok próbálkozásait.. KÁDÁR Tamás 5 A fejpárbajokat rendre megnyer­te, viszont a megszerzett labdá­kat nagy hibaszázalékkal játszotta meg. Volt egy remek bal oldali el­futása, az ilyen megmozdulások­ból többre lett volna szükség. PINTÉR Adrián Az első játékrész hajrájában ha­talmas helyzetben hibázott, majd akaratán kívül adott gólpasszt Sza­lai Ádámnak. Bátrabban, nagyobb önbizalommal kellene futballoznia. BUZSÁKY Ákos Majd’ két évvel a válogatottba való visszatérése után csak egy fél­időt tölthetett pályán, ám abban a negyvenöt percben egyértelműen ő volt a középpálya leglabdabizto­sabb játékosa. Sokat futott, rend­re pontosan passzolt.. HAJNAL Tamás A középpálya jobb oldaláról kel­lett indulnia, ám kevesebbet volt játékban, mint megszokhattuk tőle. Hiányoztak a mélységi pasz­­szai, a szabadrúgásai sem voltak eléggé veszélyesek.. SZABICS Imre Minden megmozdulásán látszott, jó barátságban van a labdával. Helyzetbe nem került, ám sokat tett azért, hogy a magyar csapat az első játékrészben az ellenfél kapuja előtt tartózkodjon. * < . >r . X <>»'»<„>>•<..>< < ggH DZSUDZSÁK Balázs Megint bebizonyosodott, ke­vesen tudják a középen lévő társakat úgy kiszolgálni, mint ő. Ballábas beadásai szinte kivétel nélkül gólhelyzetet eredményez­tek, azonban az is igaz, hogy lab­davesztés után védekezésben már keveset mutatott.. SZALAI Ádám Még négy perce sem tartott a mérkőzés, amikor kapufára fe­jelte a labdát, majd remek góllal tette emlékezetessé a váloga­tottba való visszatérését. Nem lehet vitás, ő a magyar válogatott első számú támadója. A CSERÉK közül Elek Ákos (5) futballja nem annyira lendületes, mint az elmúlt évben volt, Koman Vladimir (5) labdái ezúttal több­nyire pontatlanok voltak, Németh Krisztián (5) kiharcolt egy bün­tetőt, igaz, a játékvezető elfe­­­lejtette megadni, Priskin Tamás (-) nem tudott helyzetbe kerüln­­­ni, Laczkó Zsolt (-) akkor lépett pályára, amikor egyértelműen a bolgár csapat dominált, Király Gábort (-) pedig az teheti elége­detté, hogy Grosics Gyula mellett már ő is 86-szoros válogatott. Akadtak látványos megoldások, de hogy jól szórakoztunk, azt túlzás lenne állítani. A nívón leginkább a sok átadási hiba rontott, és bizony a játék is lehetett volna gyorsabb.­ A csaknem teltháznyi publikum remek hangulatot varázsolt az ETO-parkba. A stadion piros­­fehér-zöldbe borult, jó volt látni, hogy a válogatott mérkőzése ünneppé nőtte ki magát.8 A pályára lépők tekintettel voltak arra, hogy a mérkőzés - papíron - barátságos jellegű volt, ha nem is húzták vissza a lábukat, arra vigyáztak, hogy ne okozzanak sérülést egymásnak. Noha öt perc elteltével két magyar lehetőséget is feljegyezhettünk, a folytatásban elmaradtak a nagy rohamok. Ami helyzet akadt, el­sősorban beadás, illetve védelmi hiba után alakult ki. Egervári Sándor jól döntött, amikor Szalai Ádámot kezdőként jelölte a csapatba, és Bogdán Ádám beállítása is remek húzás­nak bizonyult. A sok csere viszont a bolgárok játékának tett jót.­ Bogdán Ádámról sugárzott a magabiztosság. Végig együtt élt a játékkal, és Valerij Bozsi­nov helyzeténél elképesztő bravúrral hárított. Bizonyí­totta, hosszú távon lehet vele számolni! T 1121: Győzelem Málta ellen ■ Sikerrel vette az idei első akadályt a magyar U21-es válogatott. A haza­iak egy védelmi hibát követően ha­mar vezetéshez jutottak, s előnyük tudatában kulturáltan, sokpasszos játékkal próbáltak dominálni. Még a fordulás előtt fordítottak a ma­gyarok Futács Márkó két góljával, akinek egyik alkalommal sem volt nehéz feladata. Előbb Bódi Ádám, ma­jd Kovács István passzolt zic­cerben a még jobb helyzetben lévő portsmouthi légióshoz. A szünet után a máltaiak visszaálltak a tizen­hatosuk elé, s hiába támadott végig a magyar válogatott, sokáig nem ta­lálta a masszív védekezés ellensze­rét. A találkozó hajrájában aztán Tischler Patrik beverekedte magát a kapu elé, s önzetlenül passzolt Lázár Bencéhez, aki betessékelte a labdát az üres kapuba. Meggyőzően játszott a csapat, ráadásul győzelemmel hagyhatta el a pályát. Igaz, egy Málta elleni edző­mérkőzésből nem szabad messze­menő következtetések levonni. ■ MÁLTA MAGYARORSZÁG 1-3 Corradino MÁLTA: Sultana - Z. Muscat, Mar­tinoni, Camilleri, Gauci (S. Grech, 81.) - Borg (S. Grech, 66.), R. Mus­cat (Ciantar, a szünetben), Carua­­na (Scicluna, 53.), Falzon (Bajada, a szünetben) - Farrugia, Pisani (Vella, a szünetben) Szövetségi edző: Ray Farrugia MAGYARORSZÁG: Gulácsi (Megyeri, a szünetben) - Litauszki (Fodor Ferenc, 88.), Kálnoki Kis, Fiola, Ján­­vári - Simon Á, Iszlai (Nagy P., 45.) - Bódi (Balázs B., 63.), Kovács I. (Lázár B., 76.), Gosztonyi (Beliczky, 15.) - Futács (Tischler, 45) Szövetségi edző: Róth Antal Gólszerző: Camilleri (2.), ill. Futács (27., 36.), Lázár B. (81.) MESTERMÉRLEG Róth Antal:­­ Sokkoló volt a korán kapott gól, de ahogy levetkőzték idegességüket a játékosok, feljavul­tunk. A fordítás után, a második fél­időben folyamatos kontroll alatt tar­tottuk a játékot, és a végén biztossá is tudtuk tenni előnyünket. Ismerve a máltai csapat közelmúltban elért eredményeit, például hogy a své­dek csak egy góllal nyertek ellene az Eb-selejtezőn, értékesnek tartom a győzelmünket. (1-2) 1 LABDARÚGÁS 1 3 2012. március 1., csütörtök nemmaisport HIRDETÉS MŰFÜVES FOCI BAJNOKSÁG Dátum: 2012. március 21 .-től Játéknapok: szerda és csütörtök( 06 (20) 918-23-18 . m) * www.kispalyasbajnoksag.hu*