Nemzeti Sport, 2019. november (117. évfolyam, 297-310. szám)

2019-11-02 / 297. szám

nemzeti sport 2019. november 2., szombat U17 VILÁGBAJNOKSÁG BABJAK BENCE jelenti Goianiából A­hhoz képest, hogy az Ecuador elleni csoportmeccs előtti utolsó edzésen Preisinger Sándor bőrig ázva, csuromvizes pólóban magyarázta a taktikát já­tékosainak, péntekre nyoma sem maradt a Goiania felett átvonuló viharnak. Sőt, az U17-es világbaj­nokság utolsó csoportmeccsére készülő korosztályos magyar vá­logatott a hét legmelegebb napjára ébredt, a hőmérő higanyszála kora délután közelebb állt a negyvenhez, mint a harminchoz, nem csoda, ha a szakmai stáb a szokásos recepthez nyúlt a helyi idő szerint 17 órakor kezdődő meccs előtt, a szálloda melletti háromszintes, légkondicio­nált fitneszcentrumban tartotta meg az átmozgatást. A kezdő sípszó viszont már a fülledt hőségben érte az Olimpiai Stadionba a Nigéria elleni vereség (2-1), valamint az Ausztrália elleni döntetlen (2-2) után érkező magyar együttest. A ma­gas páratartalomban nemhogy futni, még egy helyben álldogálni is embert próbáló feladat volt, ám a kezdőcsa­patokat böngészve mégis bíztunk ben­ne, hogy a végjátékot a magyar csapat bírja jobban erővel, amíg a folyama­tosan rotáló magyar szövetségi edző pénteken négy helyen változtatta meg az Ausztrália elleni kezdőcsapatot, a rivális a harmadik csoportmeccsen is ugyanazt az együttest küldte pályára. A magyar fiataloknak az egygólos győzelem szinte biztosan továbbjutást jelentett volna, az ellenfélnek a dön­tetlen is tökéletes eredménynek szá­mított, ami az első percekben óvatos játékot, és lassúbb tempót eredmé­nyezett. Az első kapura lövést Hegyi Krisztiánnak kellett védenie, majd a Búcsú Brazíliától le tartó kísérlet nem jelentett gondot Joan Lópeznek. Az ötvenedik percben viszont tehetetlen volt az ecuadori kapus, Németh András a balösszekö­tő helyéről lőtt, a jobb felső sarokra tartó labda a léc alsó lapjáról vágó­dott a gólvonal mögé. A szépségdíjas góllal közel került a továbbjutáshoz Preisinger Sándor együttese, igaz, a kapunál Adrian Mejia bal alsó sarok mellett elsuhanó lövése jelezte, hogy Ecuadort nem törte meg a gól, és a magyar csapatnak vért kell izzadnia az előny megőrzéséért. Más kérdés, ha a hosszú indítás után a csereként pályára lépő Mester Csaba emelése kicsit pontosabb... A 60. perctől egyre fokozódott az ellenfél nyomása, ez pedig ismét hibá­ra kényszerítette a védelmet. Balogh Botond megpróbálta megszerezni a labdát, ahelyett, hogy kirúgta volna, így viszont az ellenfél elé került, Pedro Vite pedig nem hibázta el a ziccert, és­ ­ ECUADOR * MAGYARORSZÁG 2(0) Marco Angelo (5) nemigen akarta a labda közelébe engedni Németh Andrást (9), azonban a magyar fiatal így is betalált az ecuadori kapuba FOTÓ FIFA A játékvezető ERŐSEN VITATHATÓ ÍTÉLETE, egy meg nem adott tizenegyes is kellett ahhoz, hogy a magyar korosztályos csapat befejezze vb-szereplését. másik oldalon Joan López jelentkezett nagy bravúrral az első negyedóra vé­gén, amikor Baráth Péter remek cen­­terezése után Molnár Rajmund közeli lövésének állta útját - kevés hiányzott az első magyar gólhoz. Néhány perccel később pedig az ecuadori­ találathoz: John Mercado tört kapura, átjátszotta Balogh Botondot, amikor a kapujából remek ütemben kimozduló magyar kapus a ballal elpöccintette előle a labdát, majd ütközött a csatárral. A kínai játékvezető először a tizenegyes­pontra mutatott, ám a VAR jelzése után visszanézte az esetet, majd - helyesen - visszavonta a döntést és a Hegyinek felmutatott sárga lapot is. Ezzel együtt az eset inkább a dél-amerikai vetély­társnak adott lökést, a magyar csapat nehezen hozta ki a labdát a térfeléről, az első félóra végén Németh András életerős, ám középre tartó lövése je­lentett némi veszélyt, majd ismét Mol­nár Rajmund maradt le kevéssel a la­posan középre érkező labdáról, végül Baráth Péter léc fölött elsüvítő lövése zárta az első játékrészt. A gól nélküli döntetlennel az idővel magára találó Magyarország a szünetben kiesésre állt, ám korántsem került reménytelen helyzetbe: mindössze egy gólra hiány­zott a szinte biztos továbbjutáshoz. A második játékrész első perce szép magyar támadást hozott, a be­fejező ezúttal is a Benficában palléro­zódó szőke támadó volt, ám a közép- Tankönyvek kontra mobiltelefonok Taktikai megbeszélés, edzés, regeneráció, pihenés­ va­lamint tanulás. A magyar válogatottnál a csoportmecs­­csek alatt sem felejtették el, hogy mégiscsak középis­kolás fiatalok érkeztek Brazíliába, így a szakmai stáb minden másnap beiktatott hatvanpercnyi tanulószobát, s ez idő alatt a játékosok a futball helyett a tankönyvekkel foglalkozhattak. Ez egyben azt is jelentette, hogy majd­nem ugyanannyi ideig nézhették a jegyzetfüzeteiket, mint a telefonjaikat. A stáb ugyanis nem akarta, hogy a játékosok túl sok időt töltsenek az okoskészülékükkel, így naponta egy-másfél órára vehették kezükbe a mo­biljukat. DUNASZERDAHELY MUNKÁBAN A kupacímvédő Nagyszombat kiejtése után a bajnokságban is megőriznék remek formájukat a sárga-kékek. gól nélküli rendes játékidőt követően a DAC szerdán ti­zenegyesekkel múlta felül (A-3) a Szlovák Kupában a címvédő Nagy­szombat együttesét, így nagy volt az öröm Dunaszerdahelyen. Ugyanak­kor máris itt az újabb nagy feladat, a csapat szombaton bajnoki mérkő­zést játszik hazai pályán a hetedik helyezett Szereddel. „Nagyszerűen küzdöttünk a szerdai kupameccsen, s örülök, ha tizenegyesekkel is, de továbbju­tottunk" - mondta Vida Kristopher, a DAC jubiláló támadója, aki a má­sodik száz meccsét is úgy szeretné kezdeni sárga-kékben, mint az elsőt: 2016. július 7-én játszott először a DAC-ban, és a Zsolna ellen nyolc perc játék után gólt szerzett. Ahogy a legutóbbi bajnokin, Garam­­szentkereszten a második félidőben (2-0), a szerdai kupamérkőzésen is jobbhátvédként szerepelt az ötszörös válogatott középpályás, Vida Máté. „Általában nem szoktuk az el­lenfélhez igazítani a taktikánkat - magyarázta Peter Hyballa veze­tőedző. - Most azonban más volt a helyzet. Három hete Nagyszombat­ban César Blackmannek meggyűlt a baja a hazaiak balszélsőjével, így most Vida Máté játszott ellene, aki ráadásul jól is fejel." Honfitársunk ugyanakkor aláhúz­ta, hogy leginkább a pálya közepén érzi jól magát: „Vezető­­edzőnk kérése volt, hogy a védelem jobb olda­­­­lán játsszak. És én­­ ott játszom, ott aka- ■ rom a lehető legtöbb fl bet nyújtani, ahová a * szakvezetőm állít.” Jó passzban van a Du- ’’’'M­­aszerdahely, a bajnokságban a legutóbbi nyolc meccséből hetet megnyert. Fokozatosan kezdi emel­lett visszanyerni a formáját Kalmár Zsolt. A gyógyulása utáni első talál­kozón fél órát, egy hete már negy­venöt percet játszott, szerdán pedig végig a pályán volt. „Egyre jobban érzem magam - árulta el a 15-szörös váloga­tott középpályás. - Azonban még nem vagyok a legjobb a formá­ban. Újból meg kell szoknom a meccstempót. ” Duducz Tibor (Dunaszerdahely) A­zSB* Kalmár Zsolt nyertes meccseken igyekszik felvenni a ritmust fotó: fc dac 1904 SEPSISZENTGYÖRGY SIKERÉLMÉNY DAC: jó passzban Meg akarták mutatni László Csaba, a Sepsi vezető­edzője a vasárnapi, FCSB elleni bajnokin is számít a nyerő em­bereire. A tavalyi kupadöntős Astra Giurgiu felett aratott 3-2-es győzelem­mel második egymást követő évben jutott a Román Kupa legjobb nyolc csapata közé a Sepsi OSK, amely ezzel a tíz nappal korábbi bajnoki ve­­reségért (2-3) is visszavágott ellenfelének. . A legtöbb élvonalbeli­­ vezetőedzővel ellen­tétben a szentgyör­­gyi csapatot irányító László Csaba nem a­­ „második sorral” állt ki a kupameccsre, igaz, több olyan labdarúgó kezdett a szé­kelyföldi együttesben, aki az elmúlt hetekben csak keveset játszott a bajnokságban. A Sepsi szakvező-LIGA 2,15. FORDULÓ Csíkszereda-Turris 1-0 (0-0) Az élcsoport: 1. Mioveni 27 pont (Umerk.), 2.UTA 26 (11 m, 31-8), 3. Turris 26 (Uma 25-12), ...11. Csíkszereda 19 (14 m., 13-16) fője szerint éppen ők jelentették a különbséget: a 2. percben, csaknem másfél éves szünet után kapuba talált Fülöp István, a Hrvoje Barisic és Rasid Buhenna alkotta belső vé­dőpáros remekül teljesített, a meccs legjobbja pedig a társait remek be­adásokkal kiszolgáló szlovák szél­ső, Peter Gál-Andrezly lett. „Meg akarták mutatni, hogy ők is itt vannak - mondta a mérkőzés után László Csaba, a Sepsi veze­tőedzője. - Nagyon agresszíven futballoztunk, így sok labdát sze­reztünk. Az Astra nyíltan játszott, szintén sok lehetősége volt. De az olyan meccs után, amelyen négy gólt szerzünk, csak boldogok lehe­tünk. A remeklő játékosokra a va­sárnap esti, FCSB elleni bukaresti bajnoki mérkőzésen is számítok." A Sepsi OSK mellett további hat élvonalbeli csapat (FCSB, Dinamo, Universitatea Craiova, Poli Iasi, Her­mannstadt, Academica Clinceni), va­lamint a Liga 2-es Petrolul Ploiesti jutott a március 3. és 5. között ren­dezendő negyeddöntőbe. Boros Miklós (Kolozsvár) ROMÁNIA, KUPA, NYOLCADDÖNTŐ Sepsi OSK Astra Giurgiu 6-2 (2-1) A győztes továbbjutott. László Csaba elégedetten nyilatkozott a beugró játékosairól fotó: sepsi osk Labdarúgás 13 1 Goiania, Olimpiai Stadion, 890 néző Vezette: Ma Nirtg (Hsziang Li, Cao Ji - mindhárom kínai) ECUADOR: J. López - Moran (Chávez, 58.), Delgado, Hincapie, Cabezas - Angulo - J. Mina, Vite (Farfán, 84.), Pluas, Mercado - Mejia (Ed. Valencia, 59.) Szövetségi edző: José Rodriguez MAGYARORSZÁG: Hegyi - Posztobányi, Balogh B., Horváth M. - Kata - Major (Kosznovszky, 65.), Baráth Pr­eminger (László, 85.), Komáromi - Molnár R. (Mester, 55.), Németh A. Szövetségi edző: Preisinger Sándor Gólszerző: Németh A (1-0) az 50., Vrte (1-1) a 66., Mercado (2-1) a 68., Németh A. (2-2) a 73., Mina (3-2) a 86. percben 3 -0) A vb-re kijutó 24 válogatottat hat négyes csoportba osztották, a nyolcaddöntőbe a csoportok első két helyezettje, valamint a négy legjobb harmadik helyezett jutott be. Azonos pontszám esetén a gólkülönbség, a szerzett gólok száma, majd az egymás elleni eredmény rangsorolt. A csoport másik mérkőzésén: Ausztrália—Nigéria 2-1 A B-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE 1. Nigéria____ 3 2 -1 8-64 2. Ecuador______13T 7-66 3. Ausztrália3 1 11 5-54 4 MAGYARORSZÁG1 3-T12 6-9­­­1 bővebben nso.hu hajszálpontos lövést küldött a bal alsó sarokba. Nagyobb baj volt, hogy az első két csoportmeccshez hasonlóan a kapott gól ismét megrogyasztotta az együttest, két perccel később John Marcado is betalált. Németh András egyenlítése visszahozta a reményt, ám újabb gólt nem sikerült szerezni, ráadásul a kínai játékvezető a hajrában egy lökés utáni, jogos tizenegyestől fosztotta meg a csapatot, pedig per­cekig nézhette a VAR segítségével a visszajátszásokat. Ráadásul az ecua­doriak a hajrában ismét betaláltak. A vereséggel Magyarország egy pon­tot szerezve a csoport utolsó helyén zárt, és véget ért számára az 1117-es világbajnokság.