Nemzeti Sport, 2020. november (118. évfolyam, 290-303. szám)

2020-11-04 / 292. szám

*54 CHAMPIONS LEAGUE A szerencse fiai voltak THURY GÁBOR Közép-eu­rópai Ku­pában (KK) 1932-ben a Juven­tus 4:0-val és So­rnál kiejtette az FTC-t, a zöld-fehérek 1938-ban a sorozat elődöntőjében visszavág­tak. 3:2-es vereség után az Üllői úti mérkőzésen 2:0-val mentek a döntőbe. Ám a két együttes legrangosabb össze­csapása a Vásárvárosok Kupája (VK) döntője volt 1965. június 23-án. Néstor Combin, a Juventus fran­cia válogatott játékosa a torinói finálé után, amelyet az FTC 1:0-ra megnyert, arról beszélt, hogy szerencsések voltak a magyarok, mert olyan játékosuk van, mint Fenyvesi Máé, aki a finálé egyet­len gólját fejelte. S ennek a gólnak volt előzménye is, hiszen tíz nappal koráb­ban a válogatott a Práer-stadionban 1:0-ra megverte az osztrákokat - győ­zelmével biztosította helyét az 1966-os angliai vb 16 együttese között . „Tüs­ke" csukafejese döntött. A Fradi játé­kosa a legjobb hat közé jutásért ide­genben gólt szerzett az AS Roma ellen (2:1), majd a negyeddöntő harmadik meccsén a balszélső két gólja is kellett az Athletic Bilbao 3:­0-s legyőzéséhez, és az elődöntőbe jutáshoz. Nem téve­dés: a hat közé jutás volt a tét, mert 48 csapat nevezett be, a legjobb hat között az UEFA a Juventust és az Atlético Mad­­ridot erőnyerőnek nyilvánította. Fenyve­si Máté aztán a Manchester United el­leni elődöntő harmadik találkozóján is betalált (2:1), a csapat a fináléba jutott. A csapat az első fordulóban a ZJL Brno együttesét verte ki (2:0, 0:1), a­­diadalt fotó: műi második körben a Wiener SC elleni A MAGYAR KLUBFUTBALL LEGNAGYOBB SIKERÉT éppen a Juventus ellen aratta a Ferencváros 1965. június 23-án: a VVK döntőjében 1:0-ra nyert Torinóban - az akkori gólszerző, Fenyvesi Máté sok sikert kíván az utódoknak. 1:0-s vereséget 2:1-es FTC-győzelem követte, ám akkoriban nem döntöttek az idegenben szerzett gólok, harmadik mérkőzés következett, no és a szeren­cse, ugyanis a pénzfeldobás a zöld-fe­héreknek kedvezett, a Népstadionban aztán Albert Flórián duplájával 2:0 lett. Az AS Roma következett, 2:1-es és 1:0-s ferencvárosi siker, a négy közé ju­tásért jött az Athletic, 1:0 ide, 2:1 oda, s megint a sorsolás és a szerencse, aztán pazar mérkőzésen 3:0 a Népstadion­ban. Az elődöntőben a Manchester Uni­ted 3:2-re győzött, a Népstadionban az FTC 1:0-val vágott vissza. Ismét harma­dik meccs, ismét Fradi-szerencse! Telt ház előtt Karába János 25 méteres lö­vése és Fenyvesi Máé gólja után John Connelly csak szépíteni tudott (2:1). No, de miért rendeztek csupán egy mérkőzést a döntőben? A Ferencváros lekötött egy túrát jú­liusra az Egyesült Államokba, s nem akarta lemondani. Az egyeztetések dugába dőltek azért is, mert június 27- én magyar-olasz mérkőzést rendez­tek a Népstadionban, amelyen Albert Flórián gólja is kellett a sikerhez (2:1). De ekkor már a Császár és válogatott­beli társai, Mátrai Sándor, Rákosi Gyu­la és naná, hogy Fenyvesi Máté, már VK-győztesek voltak. A betegeskedő Fenyvesi Máté meg­keresésünkre a régi emlékek alap­ján felelevenítette a történteket: „Al­bert Flórit végig lökdösték, így nem ért oda a labdákra, a bekkek főleg rá figyeltek. Egy ilyen szituációban elő­relendülve felugrottam fejelni. Flóri nem is látta a gólt, indult volna rekla­málni, de Rákosi Gyula mondta neki, hogy várjon, mert, a »Fenyő« befejel­te. Flóri annyit mondott, »Na, akkor mehetnek kezdeni.«" Az egykori kiváló balszélső hozzá­tette: „A mostani Juventus nagyon erős, de sok sikert kívánok a Fra­dinak, a fiúknak!" Mátrai Sándor boldogan ünnepelt a Torinóban aratott A Fenyvesi Máté (jobbra) nagy szerepet játszott a Fradi sikerében fotó: képes sport I­G­I Labdarúgás MÚLTIDÉZŐ KUPAGYŐZTESEK HIRDETÉS VOLKSM­AgEU'°A _­AUTÓ-MOTOR +ssswgSSB 1 DB CASIO G-SH0CK (GBA-800) KÉK 1 DB CASIO G-SH0CK (GBA-800) SÁRGA 1 DB CASIO G-SH0CK (GBD-800)FEKETE AZ ELSŐ 30 ELŐFIZETŐNEK EGy USB AUTÓS TÖLTŐT rr egy szellőzőrácsra Rögzíthető AUTÓS TELEFONTARTÓT KÜLDÜNK AJÁNDÉKBA. „■ Aei7ETÉS: • 06-46/998-800 «ei7ETES@MEDIAWORKS.HU *ElOF,ZE o.,M HU/AUTOMOTOR , www.lapccntrum.hu/au Sorsolás: 2020. november 25-én 11.00 órakor, a Mediaworks Hungary Zrt. székhelyén (cím: 1082 Budapest, Üllői út 48.). A nyerteseket e-mailben vagy postai úton értesítjük, nevüket az Autó-Motor magazin 2020. december 2-án megjelenő számában közöljük. A játék részletes szabályzata megtalálható a www.automotor.hu oldalon. Az ÁSZF-et és az adatvédelmi tájékoztatót megtalálja a www.lapcentrum.hu oldalon. Felhívjuk a figyelmet, hogy a sorsoláson azok vesznek részt, akik a promóció időtartama alatt 12 hónapra fizetnek elő az Autó-Motor magazinra, és előfizetésük legkésőbb 2020. november 24-ig megérkezik a kiadóhoz. Felhívjuk a figyelmet, hogy az Autó-Motor fenti időpontok között történő előfizetői között ajándékban kizárólag az a 30 előfizető részesül, akiknek előfizetése a promóció meghirdetését követően az első 30 között érkezik a kiadóhoz. 2020. november 4., szerda nemzetisport Fejes gól döntött A VVK-döntőben, amelyet 1965. június 23-án Torinóban, a Stadio Comunaléban negy­venezer néző előtt rendeztek - a játékvezető a svájci Gott­fried Dienst volt - a Ferencvá­ros a 0:0-s félidő után Feny­vesi Máté fejes góljával 1:0-ra győzött, és elhódította a ku­patrófeát. A két csapat a kö­vetkező összeállításban ját­szott a fináléban. FERENCVÁROS: Géczi - Novák, Mátrai, Horváth - Juhász, Orosz - Karába, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Edző: Mészáros József JUVENTUS: Anzolin - Gori, Castano, Sarti - Bercellino, Leoncini - Stacchini, Del Sol, Combin, Mazzia, Menichetli Edző: Heriberto Herrera NŐI LABDARÚGÁS BL-SELEJTEZŐ képgaléria nso.hu @ Rutinfeladat A Ferencváros a mérkőzés elején és az első félidő végén is két-két gólt szerezve eldöntötte a to­vábbjutást luxemburgi ellenfelé­vel szemben, és készülhet a má­sodik selejtezőkörre. T­öbb szempontból is rendha­gyó volt a Ferencváros kedd esti Bajnokok Ligája-selejtező­je. A koronavírus-járvány miatt márciusban a Magyar Labdarú­gó-szövetség (MLSZ) - egyebek mellett - a női élvonalban is be­fejezettnek nyilvánította a baj­nokságot, nem hirdetett bajnokot, s a versenykiírásban rögzített baj­noki döntőt sem rendezte meg. A nemzetközi kupainduláshoz szük­séges kvalifikációt azonban nem hagyhatta figyelmen kívül, és a mezőny első két csapata a BL-in­­dulásért játszott egymással, a Ferencváros jobbnak bizonyult az MTK Hungáriánál. Aztán az Európai Labdarú­gó-szövetség (UEFA) is változást jelentett be: már korábban jelez­te, hogy a 2021 —2022-es idény­től átalakítja a női Bajnokok Ligá­ja lebonyolítását a sorozat korai szakaszában, de a járványhelyzet miatt már a 2020-2021-es idény­től lépésre kényszerült. A koráb­ban nyár végén, ősz elején ren­dezett négycsapatos minitornák helyett novembertől két selejte­zőkört bonyolítanak egymeccses párharcokkal. A Ferencváros mel­lett további 39 klub lépett vagy lép pályára szerdán az első körben. A továbbjutó 20 csapat november 18-án és 19-én újabb selejtezőt játszik, s a tíz továbbjutó - ma­radva azért a korábbi szabályrend­szernél - csatlakozik Európa leg­jobb 22 csapatához, s innentől a göteborgi döntőig már oda-vissza vágós párharcokat rendeznek. A Ferencváros egyelőre a máso­dik selejtezőkörre készülhet, miu­tán 6-1-re legyőzte luxemburgi el­lenfelét. A zöld-fehérek női csapata fennállása során először játszott Groupama Aréna, 400 néző Vezette: Dimitrina Mirkova (bolgár) (Koleta Prenga, Mirjeta Salla - albánok) FERENCVÁROS: Bednar (Barti, 74.) - Mosdóczi, Róth (Hasanbegovic, 60.), Zlidnis, Czellér - Brandon (Papp L, 60.) - Fenyvesi, Pusztai - Cameron (Nagy V., 60.), Vágó, Ivanusa (Siklér, 74.) Edző: Dörnyei Balázs RACING: Burtin — Veloso, Miranda, Martins, Lorrain (Cretel, 82.), Silva Machado (Correia, 64.) - Cammarata (Gomes, 70.), Rinaldi, Kocán (Lopes Monteira, 82.) - Lavinas, Dos Santos Edző: Alexandre Roger Luthardt Gólszerző: Ivanusa (1-0) a 6., Vágó (2-0) a 7., Silva Machado (2-1) a 24., Pusztai (3-1) a 42., Pusztai (4-1) 45+3., Cameron (5-1) az 58., Vágó (6-1) a 62. percben MESTERMÉRLEG Dörnyei Balázs: - A fölényes győzelemnek természetesen örülök, bár van némi hiányér­zetem a rengeteg kihagyott helyzet miatt. Az első tíz percben kissé idegesen futballoztunk, és később is hullámzó volt a teljesítményünk. Ettől függetlenül örülünk a továbbjutásnak, és várjuk a sorsolást. Alexandre Roger Luthardt: - Szembe­tűnő volt a két csapat közötti különbség, s ennek betudhatóan már az első félidőben eldőlt a mérkőzés. Dicséretes, hogy voltak gólszerzési lehetőségeink, de az ellenfél képzettebb játékosai nem sok lehetőséget hagytak nekünk­ a Groupama Arénában, s negyven másodpercen belül két gólt szer­zett. Bár a Bajnokok Ligájában újoncnak számító Racing FC Union az első félidő derekán szépített, a háromszoros magyar bajnok a szü­netig további két góllal eldöntöt­te a továbbjutást, szünet után pe­dig újabb két góllal tette fölényessé győzelmét. A második selejtezőkör sorsolása november 6-án, péntek délben kez­dődik Nyonban. Jó: Pusztai, Vágó, Ivanisa, ill. Silva Machado T. N. Pusztai Sára (balra) két góllal vette ki a részét a Fradi-sikerből fotó: földi Imre FERENCVÁROS 1(4) RACING FC UNION 1(1) (luxemburgi)