Nemzeti Sport, 2021. szeptember (119. évfolyam, 252-266. szám)

2021-09-16 / 252. szám

tól, ráadásul az anyagi lehetőségek is behatárolják az egyesület mozgásterét - márpedig gazdasági szempontból a Fradi európai szinten még mindig kis­halnak számít. „Anyagi szem­pontból jelenleg az Európa-liga a Fe­rencváros szintje - mondta lapunknak Szabados Gábor sportközgazdász.­­ u Az egyesület a Kon­ferencialigán túl van, a Bajnokok Ligá­jától viszont még nagyon messze. Ha még közelebbről nézzük, azt mondom, a költ­ségvetése alapján az El-csapatok közül is inkább a Konferencialigához áll közelebb, mint a BL-hez. Gazdasági szempontból az El-mezőny második feléhez tartozik, vagyis az, hogy a csoportja első két he­lyének valamelyikén végezzen, egyáltalán nem reális. A Konferencialiga életre hí­vásával viszont új esély nyílt meg a klu­bok előtt, ugyanakkor nem véletlen, hogy a Fradit a negyedik kalapból sorsolták, és a sportszakmai okok mellett a klub - az El-mezőnyt tekintve - egyelőre anyagilag is a negyedik kalapba tartozik. A realitás a csoport negyedik helyét jelenti, ugyan­akkor a harmadik hely elérése jóval kön­­­nyebb, mint az első kettőbe kerülni, ami végső soron esélyt ad a tavaszi folytatásra. A harmadik hely elérése olyan bravúrnak számítana, amiben még lehet bízni, az első kettőbe kerülés viszont teljesen irreális. Talán az a legpontosabb megfogalmazás, hogy a harmadik és a negyedik hely között jóval kisebb a különbség, mint a második és a harmadik között.” Dibusz Dénes már tudja, milyen érzés esélyesebb csapatot búcsúztatni, hiszen tavaly a Celticet és a Dinamo Zagrebet, az idén a Slaviát verték ki a zöld-fehérek, és remélhetőleg az El-csoportban is megelőzik egyik riválisukat FOTÓ: SZABÓ MIKLÓS Ha minden klappol, összejöhet a folytatás Mi jut eszébe a kétezernégyes, Bruges elleni párharcról? Elsőként az, hogy igazi ki-ki meccset játszottunk a belga csapattal. Az első, kinti mérkőzésen egy nullára kaptunk ki, szélsőséges viszonyok között, és szünetben is esett a hó, a pályamunkások pedig csak azt a térfelet takarí­tották le, amelyik irányába a hazai csapat támadott. Megvoltak a helyzete­ink az idegenbeli gólhoz, sajnos nem éltünk vele, a visszavágó pedig nulla nullára végződött. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy akkor még más volt a lebonyolítási rend, az UEFA-kupában nem volt csoportkör, végig egyenes kieséses rendszerben zajlott a sorozat. Ennek ellenére nagy eredménynek számított, hogy megértük a tavaszt, elvégre a Vidi nagy menetelése után mi voltunk az első magyar csapat amelyiknek sikerült. Gondolta volna akkor, hogy tizenhét év alatt az egyetlen má­sik magyar csapatnak sem sikerül? Azokban a pillanatokban nem foglalkoztunk a jövővel, csak örültünk, hogy nekünk összejött. Hasonló érzés volt mint amikor a magyar válogatottal kijutottunk az atlantai olimpiára, ott is hosszú böjtnek vetettünk véget. Mi befolyásolhatja döntően a Fradi El-szereplését? A pénz, a szerencse, a lélektan vagy a megfelelő mentalitás? Mindegyiknek megvan a maga szerepe. Mi annak idején azért maradtunk versenyben tavasszal, mert magyar szinten a legjobb csapatnak számítottunk, talán a legstabilabb anyagi háttérrel, és remek közösség alakult ki az öl­tözőben, főleg helyi erőkre építve. Az ezerkilenc­százkilencvenötös BL-csoportkörűs Fradi is hasonló volt, a mostani csapat viszont már más, most inkább a megfelelő külföldi játékosok megtalálása a siker zá­loga. Az előző idényben kevés hiányzott, hogy megsze­rezze a harmadik helyet a Bajnokok Ligája csoportköré­ben, ráadásul sorozatban harmadik évben jutott valamelyik európai kupasorozat főtáblájára, és ha minden klappol, a tava­szi szezonra is talpon maradhat. Lm, maim­in, ifi, iMMU é Tíz esélyből csak egy továbbjutás sikerült­. A Videoton 1984-1985-ös UEFA-kupa-me­­netelése óta csupán egy magyar csapat érte meg az európai kupákban a tavaszt (2004, Debrecen). Összeállításunkban az utolsó őszi körig jutó együttesek mérkő­zéseit elevenítettük fel. 1987-1988 BP. HONVÉD, UEFA-KUPA A belga Lokeren és a portugál Chaves után a 3. körben a Panathinaikosz kö­vetkezett: a kispestiek a hazai meccsen 5-0-ra vezettek, de a végén kaptak ket­tőt, majd Athénban 5-1-es vereségbe szaladtak bele. Kiesés ötgólos előnyről egyfajta világrekord... 1989-1990 FERENCVÁROS, KEK A finn Haka 6-2-es összesítéssel esett ki a zöldek ellen, és bár a második fordulóban az osztrák Admira az első meccsen csak 1-0-ra nyert hazai pályán, a visszavágón is kikapott a Fradi (0-1). 1991-1992 FERENCVÁROS, KEK A Lipcsei-show első felvonásán a Lev­­szkinek két meccsen hetet gurított az FTC, majd a másodikon Brémában is csak 3-2- re kapott ki, aztán itthon is egygólos vere­ség (0-1) lett a vége. A Werder végül meg­nyerte a KEK-et. igqi-igy? KISPEST-HONVÉD, BEK A Fradi mellett a Honvédnak is lehetett szur­kolni azon a novemberi napon: az ír Dundalk után a Sampdoria következett, de a hazai 2-1-et a genovai 1-3 követte. Ha Adrian l­leg­­rau csodás fejese bemegy, a Honvéd bejut az először csoportkörös BEK-be. A Samp végül a Barcelona ellen játszhatott döntőt. 1994-1995 FERENCVÁROS, KEK Már selejteznie kellett a magyar induló­nak. A luxemburgi Dudelange nem jelentett gondot, majd jött a jóval erősebb CSZKA Moszkva, és tizenegyesekkel az FTC jutott tovább. A Porto elleni idegenbeli mérkőzés 0-6-ja után azonban nem maradt remény a tavaszi folytatásra. 2003-2004 DEBRECEN: UEFA-KUPA Remek Loki-menetelés: a selejtezőbeli el­lenfél, a litván Ekranas (összesítésben 3-2) után az első fordulóban jött a hor­­vát Varteks (6-3), majd a másodikban a görög PAOK (1-1, idegenben szerzett gól), és mivel a harmadik kört tavasszal játszot­ták (a korábbi években nem így történt), a Loki februárban is érdekelve volt. Sajnos a belga Bruges-nek az 1-0-s hazai siker elég lett a legjobb 16 közé jutáshoz. 2012-2013 VIDEOTON, EURÓPA-UGA A Slovant idegenben szerzett góllal, a Gen­­tet könnyedén, a Trabzont tizenegyespár­bajban búcsúztatták a fehérváriak, akik így az El-be jutottak: jó kezdés (három meccs, hat pont) után két vereség következett, de az utolsó kör előtt még volt továbbjutási esély, ha a Genk legyőzi a Baselt, a Video­ton pedig nyer a Sporting otthonában. Vé­gül egyik sem jött össze. 2018-2019 MOL VIDI, EURÓPA-UGA A Bajnokok Ligája selejtezőjében induló fe­hérváriak a Dudelange, a Ludogorec és a Malmö kiütése után a rájátszásban az AEK Athén ellen kiestek, de egyből az El főtáb­lájára kerültek. Három meccsből nulla pont volt a mérleg, de két győzelem után már egyszerű volt a matek: ha a Vidi több pon­tot szerez a Chelsea, mint a BATE a PAOK ellen, megvan a továbbjutás - sajnos nem így alakult. pinQ-popn FERENCVÁROS, EURÓPA-LGA A zöldek a BL-selejtezőben a Ludogorecet és a Vallettát kiverték, a Dinamo Zagrebet nem sikerült, de az El-főtábla - a Sudu­­va kárára - csak meglett. Öt játéknap után hat pontja volt a Ferencvárosnak (négy a CSZKA Moszkva, kettő az Espanyol ellen született), és ki-ki meccset játszhatott a régi ismerős Ludogorec otthonában, de a döntetlen kevés volt a tavaszhoz. 2020-2021 FERENCVÁROS, BAJNOKOK LIGÁJA A koronavírus miatt leegyszerűsített idényben­­ a magyar bajnok a Djurgardens, a Celtic és a Dinamo Zagreb ellen győzött majd az első­­ kétmeccses párharcban idegenbeli gólokkal­­ verte ki a Moldét A BL-főtáblán persze nem a Fradi volt az esélyes, a Barcelona és a Juven­tus oda-vissza megverte a zöldeket. Az utolsó­­ meccsen, Kijevben „csak” győzni kellett vol­­­­na a harmadik helyhez és az El-folytatáshoz, ám elmaradt a siker. K.Z. | > x