Sporthirlap, 1924. szeptember (15. évfolyam, 149-170. szám)

1924-09-01 / 149. szám

20 oldal,1­149. szám il SPORTHÍRLAP L'll.*1!? LCstova firtsr * hozás megkezdődött, doktor jogi saseminá­• Előkészítés, jegyzet- m­uma Budapest, IX. ^ bérlet, díjtalan tanács- Ráday­ u. 4­. szám­­­kazás. Telefon: 1. 105—90.­­ ............... sítette az Üllői-úti pályát, de ha talán a lengyel, meg az osztrák lobogó netán nem volt kéznél, legalább a piros­­fehér-zöld lobogó jelezte volna, hogy ünnepnapja van a futballnak. A drapériák tehát hiányoztak, de el­maradtak a nemzetek közötti mérkő­zések előtt szokásos üdvözlések is. Úgy látszik, hogy nemcsak a zászlók­ból, hanem a szónoklatokból is ki­fogyott már az MLSZ. Sk mérkőzés előtt. A magyar csapat ■öltözőjében. Kína még javában folyik a másod­osztálynak mérkőzése, amikor a nagy válogatott öltözője is kezd benépe­sedni. Az újoncok érkeznek természetesen legelőbb és szép csendben vetkőződni kezdenek, majd sorjában megjönnek a válogatott csapat törzstagjai is. Az öltöző csendes, a játékosokat nem üli meg a válogatott mérkőzések izgalma, a lengyel csapatról szállongó hírek nem hatottak rájuk különösképpen. Az öltöző nyugalmát néhány pilla­natra felvezi Blum Zoltán megjelenése. A szombati zágrábi meccs után vasár­nap hajnalban vonatra ült, Budapestre érve, a vonatról egyenesen az üllői­­úti pályára ment, ahová egynegyed­ötkor ért ki. Blum jelentkezett Máriássy dr.-nál, kijelentvén, hogy teljesen fitt kondícióban érzi magát. Máriássy dr. azonban éppen szombati szereplése miatt kijelentette, hogy nem állítja be a csapatba. Blum ekkor Szigeti Imré­hez, az FTC elnökéhez fordult közben­járásért, de Máriássy dr. kijelentette, hogy nem viselheti egy fáradt játékos szerepeltetéséért a felelősséget, mire Blum kissé keserűen jegyezte meg, hogy Párisban bizony megkérdezték a játékost, hogy magára vállalja-e a mérkőzés felelősségét. Az incidens hullámai azonban sze­rencsére hamar elsimultak és meg­indulhatott a vélekedés a mérkőzés sorsa felől. Általában magyar győzel­met várnak a játékosok, egyedül Mandl volt pesszimista, mint mondta azért, mert ha veszt a csapat, neki volt igaza, ha meg győz, akkor úgyis el­­felejtik az ő tippjét. A többiek azon­ban 2—3 gólarányú magyar győzelmet várnak. Orth egyenesen pozdorjává akarja zúzni a lengyeleket, sőt az újonc Borsányi is nagyban remény­kedik a debüjében. Nadler, Braun, Takács, Dudás egyaránt szép játékot és biztos győzelmet remélnek­, míg Fischer húzódozik a jóslásoktól s lát­szik, hogy a véleménye „tartott". Most megjelenik Schlosser Imre a magyar csapat tagjai között. A játé­kosok örömmel üdvözlik s a nép­szerű Schlosser édes titkokat sugdos egyik-másiknak a fülébe. Máriássy dr. Braunt, mint a váloga­tottak rangidősét csapatkapitánnyá ne­vezi ki, de még a rangsort állapítgaják, kiderül, hogy korra Lenkey a csapat legidősebb tagja, mert ő már­­ 26 éves. Még Máriássy dr. hívta fel néhány szóval a válogatott szereplés jelentő­ségére a játékosokat s aztán kivonul­tak a pályára. ToftT&TOUfiK mun&ye / . wm/m­ustói­ ót­a. A lengyelek öltözőjében. Már a „Palace" szállóban felöltöz­­ködött a lengyel válogatott csapat s mikor a másodosztályú válogatottak mérkőzésének második félidejében megjelent a pályán, a közönség viha­ros lelkesedéssel fogadta a mindig kedves vendégeket. A nem várt meleg üdvözléstől ki­­pirultan vonultak be libasorban a tribün alá. Elöl ment dr. Cemnarovszky elnök, akit az MLSz vezetői vettek körül, utánuk a játékosok, sereghaj­tóként pedig a trénerük Schlosser, ké­zen vezetve kis­fiát, Slózit is erősen megtapsolták. Már a lengyelek részére kijelölt öltöző ajtajában megkérdeztük Cetha­­rovszky elnököt, milyen kilátásokat jósol csapatának? — Nagyon természetes, hogy nem ringatjuk magunkat győzelmi remé­nyekben, mi csak tisztes eredmény elérésére törekszünk. A legjobb ered­mény, amit csapatom elérhet, a dön­tetlen, s akkor igazán meg leszünk elégedve. — Mondhatom, igazán meghatott a magyar közönség velünk szemben megnyilvánult szimpátiája. Közben megjelenik Csányi dr., az MLSz elnöke s most már ő foglalja le lengyel kollegáját. Ezután Reimann I-et, a lengyel csa­pat középcsatárát kérdezzük meg, aki már sokkal optimistább, mint elnöke. — Ha jól megy a játék, 1:1-es eredményt, sőt 2: 1-es győzelmet is várok. Spojda a legkedélyesebb a játékosok között, ő a csapat kedvence, mindig csak az ő hangját lehet hallani. Mon­dásain a többiek nagyokat nevetnek. Ő 3 : 0-ás lengyel győzelmet tippel. Schlosser a játékosok között sür­gölődik s az utolsó simításokat végzi a csapaton. Néhány szó utasítás, majd az elnök buzdító szavai után megin­dul a csapat a nemes csatába. kezdenék. A közönség hangulatába csak a Bécs—Budapesti közti mérkőzés utolsó perceiben esett magyar gól hoz némi élénkséget. Éppen javában vitatkoz­nak, hogy melyik csatárunk lőtte a gólt, (azért vitatkoznak, ayert öngól volt), mikor a JifW Spatykn feltűnik a lengyel válogatott csapat, az élén Cetnarovszky­vel, a lengyel szövetség­nek éppen olyan széles, mint magas elnökével. Nyomában szép katonás rendben a játékosok dresszben, ízléses kék-fehér kötött kabátokban. Cetna­­rovszky alig győzi a közönség ová­cióit kalapját lengetve meghálálni. A következő percben már pályára is lép a magyar csapat fehér dressz­ben, élénk piros nadrágban, jól meg­termett, kemény kötésű, egészséges tüdejű játékosoknak látszanak, min­denki felkacag, mikor mellettük a törpe emberkékből álló Borsányi—Nadler— Bartos hatssor tűnik fel. A lengyel csapatot a fotográfusok erős sortűz alá veszik, míg a magyar csapatot csodálatos képen senki sem örökíti meg. Hát a fényképészek sem felejtették még el a párisi vereséget? Vagy attól félnek, hogy a mostanában kissé népszerűletlen magyar csapatról készülő felvételek nem nagyon fogy­nának ? Még csak a bíró, a magas, karcsú Piliak várat kissé magára, de végre megszólal a sípja, Kuchar és Braun a két csapat kapitánya előlép, barát­ságosan kezet szorít egymással és a következő pillanatban már a követ­kező fel­állításban sorakozik a két csa­pat az ötödik magyar-lengyel mérkő­zésre. Magyarország: Fischer (VÁC)— Mandl (MTK), Lenkey L (MTK)— Borsányi (BTC), Nadler (MTK), Bar­tos (Törekvés)­—Braun (MTK), Takács (Vasas), Orth (MTK), Csontos (UTE),­­ Jeny (MTK). Lengyelország: Goerlitz (FC Katto­­witz) — Markievich (Wisla, Krakó), Kasaseak (KS Lodz), — Spojda (Warta, Posen), Kuchar (Pogon, Lem­­berg), Hauke (Pogon, Lemberg) — Slodz (KS Lodz), Garbien dr. (Pogon, Lemberg), Reimann I. (Wisla, Krakó), Stalinszky (Warta, Posen), Adamek (Warta, Posen). Az első félidő. A magyar csapat kezd, Orth a labdával Braunt szökteti, Braun lefutja a lengyel védelmet, centerezését Orth átlépi, Csontos fény­­hez emeli a labdát és ennek iveit be­adását Karaszeak a mezőnybe küldi. _A tetszetős akció nyomán felhang­zik a taps, de el is hallgat, amikor Adamek szökik, átadásával Stalinszkyt jó helyzetbe hozza, de Nadler lesze­reli. A 2. perc újabb magyar táma­dást eredményez, de Csontos passzá­­val lefutó fény beadását Kuchar ki­fejeli, majd Nadler—Borsányi—Braun összjátékából annak beadását Orth hatalmas lövéssel kapu felé küldi. A 4. perc meghozza a lengyelek első komoly támadását : Sledz köny­­nyen faképnél hagyja Borsányit, azonban beadását Stalinszky elő! Mandl a mezőnybe továbbítja. A lab­dával Nadler Braunt szökteti, ez Spoj­­dától komért erőszakol ki. Ugyanő kornerét Goerlitz a mezőnybe öklözi. A 8. percben a magyar jobbszárny támad, de a lövés pillanatában Mar­kie­wicz újból kornerre ment és Braun beadását Goerlitz előbbi módon a mezőnybe öklözi. A labdával Bor­sányi Takácsot szökteti, de Mar­­kiewicz ismét korner árán szereli, amelyet most Braun a kapu mögé küld. _A 10. percben lengyel támadás fej­lődik, előbb Manoil Garbient szereli, majd ugyanő hibájából Garbien Sledzet szökteti, de az átfutó Lenkey kornerre ment Sledz beadását Nadler kifejeli és a kapott labdát Reimann kapu fölé lövi. A 12. percben Orthot faultolják, a szabadrúgással a Jenyt szökteti, de Karascak leszereli. A 14. percben Medz offszeid­iza támadása eredménytelen marad, erős beadása túlsó oldalon taccsra jut. A bedobásból meleg hely­zet támad, de a kiszökő Reimannt a legjobb pillanatban Mandl leszereli. A 16. percben Jeny—Csontos—Orth— Takács összjátékából utóbbit a lövés pillanatában Markievicz leszereli. A 17. percben Sledz támad, Borsányi komért vét, de ez veszélyt nem jelent számunkra. A 18. percben Braun—­Takács—Orth összjátékából Takácsot lóhelyzetben Markievicz leszereli. A 20. perc várat­lanul csaknem a lengyeleket juttatja gólhoz. Stalinszky kijátssza Bartost, Reimannhoz passzol, ez kiugrik Semkey mellett, éles lövést ad le a magyar kapura és a gól felé haladó labda a kapufa éléről Bartos elé kerül, aki taccsra ment. A kiadott labdával most Orth fejjel szökteti Takácsot, aki talpával leveszi Markievicz lábáról a labdát, egyedül áll Goerlitz-el szemben, de ez várat­lan lövését biztosan védi. Most Orth próbálkozik, de Kuchar szereli, majd Takács lefutásból átadott labdáját for­dulatból akarja lőni, de „luftot" vét. A labdát Jeny fogja, neki visszaadja, de most már alaposan mellé lövi. A lengyel balszárny erőtlen támadá­sát Borsányi „hazaadással“ teszi ártal­matlanná, majd a 27. percben Sta­linszky támadását Bartos nehezen szereli. Előbbi elesik, 11-est reklamál, a bíró int és komért ítél. Adamek iveit beadásából Kuchar a tizenhatos­ról kapura fejel, de Fischer könnyen véd. A kiadott labdával Spojda Sledzet szökteti, beadását Garbien Reimann elé adja, éles lövését Fischer szerencsé­sen kornerre védi. Ezt Borsányi tisz­tázza. Az utolsó negyedóra az egész mér­kőzés legszebb része volt. A magyar csatársor domináló fölénnyel uralja a helyzetet, egyik szép akció a másikat követi és a szerencsétlen véletlen kö­vetkezménye, hogy ez a fölény két „potyagólban" nyert kifejezést. A 80. percben Csontos precíz labdájával Jeny lefut, bár Orth­­u­ak hátraadh­atná a labdát, erő­sen centerez és Karascak azt a mezőnybe küldi. A labdát Nadler fogja, Orthoz emeli, aki Csontos elé adja, ennek kapura lőtt éles lövése Karascak lábá­ról leperdődlve, a balra vetődő Goerlitz mellett jobboldalán a­z A gól láthatólag deprimálja a ven­dégeket, bár a folytonos támadás következtében szorgalmas halfsorunk is elkészül erejére. A 32. percben Takács gyönyörűen szökteti Braunt, ez visszajátssza a labdát, az előbbi bámulatos precizitással kapura lövi, de Goerlitz elvetéssel oldalt kitolja Hauke elé, aki Jeny elől idejében taccsra ment. Csontos oktalan forgolódásával, ide­gességével sorra rontja a kedvező helyzeteket, míg végre a 37. percben Jenyt szépen szökteti, beadását Orth ügyes csel után hatalmas erővel kapufára lövi. A labda Braunhoz pat­tan, átemeli Takácsnak, de ennek csavart lövése kapu fölött süvít el. A 30. percben Takács Orthoz passzol, Karasenkkel összefut, a labda a kapu felé perdül, Mar­­kievicz hátra akarja adni ezt Takács észreveszi, azonnal rá­startol, Goerlitz már csak kifu­tásban bízik, mindhárman ösz­­szefutnak, az összecsapástól a labda a kapu mellé gurul, de mielőtt elhagyná a kapuvona­lat, Takács eléri és behelyezi. (2:0­) Alig kezdik újra a játékot, Braun a középen kapja a lab­dát, tipikus háromszögeléssel Takáccsal átsétálnak a lengyel védelmen, előbbi hátraadja a labdát és Takács rástartolva, a tizenhatos vonal közelében ir­tózatos erővel védhetetlen gólt lő. (3:0­) A labdát csak akkor láttuk, ami­kor a háló feltartotta és a földre bulit. A harmadik gól felrázza kissé a lengyeleket is, Sledz Borsányi mellett elhúz, befelé kanyarodik és bombaszerű­ lövést ad le, de Fischer — máskép nem merte fogni — tenyeréről a me­zőnybe pattan és Mandl felszabadít Orth—Csontos akcióját Karaseak szét­rombolja, majd Nadler—Braun—Ta­kács összjátékából utóbbi komért ér el, amelyből ugyanő hatalmas lövést ad le, de Markievicz háta útját állja a jól irányított labdának. Az utolsó percben a lengyelek támadnak, azonban Rei­­mannt Lenkey hibája után Mandl le­szereli. Félidőben a magyar csapat öltözőjében. Az öltözőnek kissé túl szigorúan őrizett ajtajánál valóságos harcot kell folytatni a bejutásért. A hangulat jó­val hangosabb most, mint a mérkőzés előtt. A meccs lendülete jókedvet teremt, a tréfa özöne indul meg az öltözőben s a kapásból küldözgetett szórakéták­nak Csibi áll ezúttal sikeresen a kö­zéppontjában. Nadler és Mandl a masszőr kezei alatt nyögnek keservesen, míg Fischer egy sarokba húzódva mosolyogva ábrándozik. Szemein látszik, hogy gondolatban éppen elszántan veti el magát. Egy másik sarokban a beszivárgott civilek tárgyalják a mérkőzés eshető­ségeit s a Vasasok kitűnő trénere, Frantz Döme lázadozik az újságírók ellen, akik nem tudni miért, minden­áron azt akarják elhitetni a közönség­gel, hogy a futballhoz nem kell láb­technika. Frantz Döme kifakadásait más hirlapoktól való kollegákkal kö­zös igyekezettel sikerült lokalizálni és jókor, mert a szünet véget ért s a csapatok újra kivonulnak. hálóba gurul. (31. perc 1­­0.)­ SPORTCIKKEK HÓ- ÉS SÁRCIPŐK VESZÉLY­ nél IV., VÁCZI­ UTCA 9.) A lengyeleknél. Nagy lehangoltsággal vonult be a lengyel csapat öltözőjébe. A két öngól teljesen kedvét szegte a játékosoknak. Eleinte mint­ázott madarak gubbasz­­kodtak a padokon. A kis szőke, zömök termetű jobbhátvéd,­­ aki most a lengyel Valoná­nak helyzetébe képzeli magát, töri meg a csendek Anyanyelvén filglililSilli FÉRFI SZVETTEREK klubszínenként, készen és rendelésre, nagy választékban a H­fi I­­I Budapest, Vitt, Rákóczi-ut Pl HHOHI-nál Telefon: 61-63