Sporthirlap, 1929. november (20. évfolyam, 128-140. szám)

1929-11-02 / 128. szám

2 Pályázati szervérny Az Újpest -Slavia mérkőzés eredménye: Újpest —Slavia : _ : Pályázó neve: Pályázó lakása: • (A pályázatokat legkésőbben szom­baton postára kell adni.) feslegesen visszafújja az akciót sza­badrúgás céljából. vj Már látni a német csapat hibáit. Kevés a technikához a lendület, álló játékra szeretne az ellenfél berendez­­kedni. A mieink viszont most még csak félgőzzel erőltetik a mozgó passz­­játékot, hát a gól egyelőre még nem esedékes. Aztán az is baj, hogy a jobbszárny szinte tízperceken át sem kerül játékba és a gyengén működő baloldalt a német védelem tartani­­ tudja. Pedig a fölény nyomasztó, Pöttinger már a félpályán is rendszer, csakhogy előbbre jusson. A szabadrú­gás nagy zavart okoz, Hungler labdá­ját a meglepett Schütz hazahúzza a saját kapujára és Hirzer elől alig bír menteni a kapus. Közben azért pró­bálnak a németek, főleg az elég jó taktikusnak bizonyuló Frank­ra kell ügyelni. Mandl egy kitörésénél már a testi erejét (?) is fénytelen igénybe venni. Obitz ezalatt­ állandóan azzal kísérletezik, hogy a balszárnyat len­dületbe vigye, egyelőre azonban nem megy a dolog. Sőt megszökik a rutinig rázott német jobbszélső, Ma­hit­ már el sem érheti a keresztezésével, szeren­cse, hogy Hungler meg a másik irányba keresztezett és remek fejessel menti meg a meleg helyzetet. Feltűnik, Jjagyj Bukovi alig van játékban és a német center halt meg milyen sokszor fejel Turay elől. Ekkor Hirzer kikeve­redik a balszélre, az akció meghozza az első kor­­nert. Müller fejjel menti a sarokrúgást, Obitz jutna ebből lövéshez, de vélet­lenül rendszet vet. A mérkőzés egé­szen puha, a bíró mégis sokat fúj. — Állandó fölényben vagyunk, bár rend­szertelenül. A németek csak úgy jön­nek le­ olykor, hogy Kiéber nagyon behúzódik, a szélsője többnyire üre­sen kapja Frank ügyesen előrevágott labdáit. A 20. percben Ticska na­gyon jó helyzetbe kerül a Turay lab­dájával, de ügyetlen, leszerelik.­­ Nyomban utána Hoffmann elszökik Kiéber mellől, Mandl faultolja, nyolc lépésre a kapuvonaltól Ennyire ed­dig még nem jutott az ellenfél. Heit­­kamp szabadrúgása bent elvesz, mert Turay is hátul van, Leinberger meg is érzi a lába nyomát. Néhány civil fut a pályára, de a játék folyik, mert Ticska az ellenkező végeken csatázik éppen a hátvédekkel. A németek most néhány nagyon veszélyes akciót visznek előre. A két összekötő jeleskedik. Obitznak finom szellemmel telített húzásai mentesíte­nek. A közönség már unja a góltalan játékot, egyre hangosabban követeli: jobbra, jobbra. A biztatás használ, Takács indul, a half elől hirtelen keresztben játszik, Hirzer robog be, lövése a ki­futó Stuhlfaut nyomása alatt az ol­­dalhálóba fut. Most hirtelen heves német ellentámadás, amely közben Obitz ragyogóan dolgozik, Hungler felszabadít, Takács kitör, hatalmasan lő, a labda a fa mellett csúszik el ke­resztben, még Ticska startolhatna utána, kár, hogy az oldalhálóba lő. A magyar fedezetsor ezekben a hosszú percekben majdnem eltűnik,­­csak Obitz állja a sarat. A közönség már éhesen követeli a jobbszárny munkáját. Oázis Táncos hirtelen ki­törése, mire az igazi Takács követke­zik és surran a labda kapu mellé. Kezd a játék javulni. Hirzert gáncsolják, a húszméteres szabadrúgás komért hoz. Bukovi na­gyon szép fejessel szöktet, Ticska kín­lódik­ a labdával, nem bír lőni,­­Turay lő végre, de már védőjátékos van az útban. Obitz remek labdája zavart okoz, a kapus a 16-oson vesződik, Schütz ment nagy szerencsével. Dö­cögő, ügyetlen játék alakul ki újra. Takács labdaéhesen már balra húzó­dott és egy magas labdát a kifutó ka­pus fölött hirtelen a kapura emel. Autra esik, de gól is lehetett volna ! A 34. percben vagyunk, a játék Inzer Károly emlékére egy percre megáll. Azután Ticska jó lefutása komért hoz, ebből Turay remekül fe­jel, de Stuhlfaut is tud védeni! Még mindig a balszárnyunkat erőlteti a fe­dezetsor. Obitz megint finom kabinet­alakítással szerzi meg­ a labdát a né­met csatároktól, aztán szökteti Hir­­zert, aki gyilkos erővel lő, a kapus csak kiütni bír, a berobbanó Takács mellett vágódik hátra a labda. Elég élénk már a játék, de még látni Klébertől egy-két rossz leadást. Gól azonban sehogyan sem akar szü­letni. Sőt Frank kétszer nagyon forró helyzetet teremt. Balszélen tör előre,, lapos centerét üresen kapja a három belső, nem bir kapásból lőni egyik sem! Fehérnek vaskos szerencséje volt. Végre munkába veszik Táncost és már baj is van, a centerezést alig birja fejjel menteni Schütz. Aztán Obitz ad pompás labdát Hirzernek, a gyilkos lövésbe a biztonság okából Takács is igazít kissé, mégis kapu mellé csúszik. Az izgalom kiül a tömeg arcára a gólta­lan küzdelem láttán. Szinte hi­hetetlennek tűnik, hogy ennyi akció ás ilyen fölény után nincsen ered­mény. A 41. perc hozza a megváltást: Obitz indítja a labdát, Bukovi fejjel továbbítja Turaynak, egy fordulat, a gyors kiadást már meg nem foghatja más, csak akinek szánva volt. Ticska, ez élesen átcenterez a mezőny fe­lett nagy rössel érkező temes­vári jobbszélsőnek, aki nem mérsékel, csak futtában élesen belestoppol a labdába, hogy az a kapus mellett is megtalálja a kapufa tövében az arasznyi rést. Megszületett az első gól! Leinberger egyszer megkísérli el­hárítani a végzetet: Frank lő nagy­szerűen kapura, Fehérnek szép vé­dést kell produkálni. De a 43. perc­ben a félpályáról megszökik a kis Takács, csak néhány lépést csúszik, aztán­­röpül Táncos a szélen, teljes ro­hanásban csak belsővel odacsap a labdához. Schütz még fejjel ja­vít valamit a centerezésen, de ebben az iramban menteni már nem tud , az eső labdát Hirzer elől kézzel üti el. Tizenegyes! Hirzer vad erővel vágja a léc alá (2:0). Már megy a játék, Obitz, Ticska, Hirzer robognak, utóbbi hatalmasan a kapu fölé lő. Még egy ellentáma­dás is fejlődik, Fehér kifutással, ment Bergmeyer elől, aztán Mandl csak félig szereli Frankot, aki újra labdát fog, Hoffmannt szökteti, a lapos lövést Mandl már alig érinti, jó, hogy Fehér résen van és a kapu­fa mellett vetődve elfogja a beadást. kellemetlen helyzetnek Frank faultja véget vet. ■ Szabadrúgásból indulunk, Turay­­ huszonöt méterről elég jól lő. Most J. már a balszárnyunk is visz jó táma­­­­dást, Turay mellel fogadja a beadást,­­ löki is Hirzer elé, aki visszajátszik, de Turay lövése most már csak kor­­­­nerre pattanhat. A 7. percet írjuk, amikor Ticska kornerére Hirzer­­ visszafut, újra odajátszik Ticskához,­­ ez megint hátracenterez és Turay el­fordulva a labdáért, hanyatthúzva mesterien lő a kapura. Stuhlfaut egyik legszebb védésével öklöz kor­nerre. Kissé megint feljönnek a németek. A támadásaink nem tudnak állandó­sulni ezekben a percekben. A német akciókat azonban már nagyon kiis­merték a mieink, egyszerű hazaját­szással végzi ki azokat Kieber és Mandl. Visszaesünk az első félidő hibá­jába, a fedezetek favorizálják a baloldalt, ahol Ticska most sorozatosan kínos hi­bákat ejt. A közönség látva a nyo­masztó fölényt, most már idegesen és követelve zúg a jobbszárnyért. Szökne is Táncos, de Heidkamp német ke­ménységgel leteríti. Kiéber áll a 30 méteres szabadrúgáshoz, jó erővel ka­pura lő, Stuhlfaut ezt is öklözi. Itt zavar támad a kapu előtt, gól is szü­letne talán, ha Turay nem faultolna. A nyomás alól ismét Reinmann sza­badít fel. Hungler nem is bírja tar­tani, fellöki. A szabadrúgás után Bu­kovi kissé elhagyja magát, kiengedi Frankot, de ennek nem sikerül a lö­vése, emberben akad fenn, míg a le­pattanó labdát Leinberger lövi a kapu fölé. Hungler szabadít fel, Turay máris fejjel küldi Takácsot, úgy lát­szik, hogy vérbeli Takács-kitörés kö­vetkezik, de a labda valami göröngyön elmarad a száguldó csatártól. Ám a 13­ perc az egyik legszebb gólt ajándékozza: Bukovi finom szöktetésével Turay fordulásból fejel Takács elé, a fedezet ott lóg rajta, de egy villanás, már röpül Táncos, átfordítja a bek­kel maga mögé, hirtelen fél­­magasan odacenterez az érkező kis Takácsnak, aki a tömörülő mezőny között csak egy gondo­latnyi időre stoppol, hogy nyom­ban védhetetlenül csapódjék a lövés a balsarokba. (3:0). Stuhl­faut szédülten nézte ezt a cso­dálatosan cikkázó akciót. Persze megint a rendes német or­vosság következik: Reinmann meg­próbál kiszökni, egy pillanatra tényleg langyos a védekezés, Frank a 16-oson üres, lő, Fehér elvetéssel, véd, de a labda nem az övé. Jó, hogy Mandl ott terem, ment Pöttinger elől,­bár Heid­kamp még hátra van, lő ő is, hogy Fe­­hér újra elvetődéssel mentsen. Aztán élvezhetünk egy Táncos-lefutást. Már elvesztette a labdát a nagy rohanás­ban, de visszanyúl, centerez, Takács újra a szélsőnek játszik, aki laposan lő, kissé korán, mert a keresztező bekk még a kapu útjában van. Ticska is megirigyli a jobbszélső si­kerét, szökik, de a centerezés rossz. Aztán Hirzer tör előre, elég rossz szögből lő, korner lesz belőle. 15. perc: Ticska rúgja a kornért, a labda a játékosok fölött kalim­pál, átpattog Táncoshoz, már kint is látjuk, de a temesvári jobbszélső még kinyúlik, vissza­húzza, Turay mintha rendelésre kapta volna, fejel, Takács pedig stoppol és a hatosról védhetet­­lenül bevágja. Ellenfél nem ért a nagyszerű produkció közben a labdához. (4:0). Minden hiba eltűnik ilyenkor a csa­patból. Nem is lehet többé megálla­pítani. Csak a kezdés feladata a né­meteké, már a következő mozzanat a mienk. Fut a jobbszárny, mint a vég­zet, egymást hajszolja Takács és Táncos, végre lapos centerezés pontosan az összekötőhöz jön, de HANÁK MIHÁLY ÚRI SZABÓ V., Sas­ utca 4.1. emelet SPOR­THÍRLAP SZOMBAT, 1929 NOVEMBER 2. Táplálják a jobbszárnyai , potyognak a magyar gólok a második félidőben A szünet után nem sikerül a ma­gyar kezdés, Kiéber faultolni kényte­len. Az eset nem komoly és indul a nyomában egy ragyogó magyar akció: Bukovi, Turay, Takács, Táncos, Ta­kács lábán csúszik a labda. Ez gólt ér­demelt volna. Nem is szerelésen múlt a dolog, a kis Takács elvesztette a lab­dát. Most elemében látni a jobbszár­nyat. Táncos ellenállhatatlan, Takács egy labdájával kétszer lő, Stuhlfautnak mindig csak öklözésre van ideje. Aztán Táncos bent verekedik, majd balláb­bal gyilkos lövést küld a háló fölé. A játék most kifejlődött. Az iskolázott Steinmann is veszélyeztet, átszökik Obitzon és úgy centerez, hogy Kieber kénytelen szándékosan kornerre fe­jelni. Nincsen baj, Hungler felszaba­dító labdájával röpül a jobbszárny. Csakhogy újra jön Reinmann. Mandl felnyúló fejese az utolsó pillanatban üti el Pöttingert a lövéstől. Jó, hogy a | |||_ RÉZKARCSZERU KÉPEK |g| a | faj | ty | Egy vasárnap csak egy pályára mehet, de | m*| ■SÍ. hétfőn reggel |*| a többi bel- és külföldi sportszenzációt is láthatja, | s | “| ha 16 fillérért | N| megveszi a | m | :| Képes ° | Sporthirlapot :| ||H RÉZKARCSZERU KÉPEK