Sportul Popular, aprilie 1957 (Anul 12, nr. 2982-2999)

1957-04-01 / nr. 2982

PROLETARI DIN TOATE ŢĂRILE, UNIŢI-VA ! ORGAN AL COMITETULUI PENTRU CULTURĂ FIZICĂ $I SPORT DE PE LÎNGĂ CONSILIUL DE MINIŞTRI ŞI AL CONSILIULUI CENTRAL AL SINDICATELOR DIN R. P. R. Luni 1 aprilie 1957 ANUL XIII Hr. 2982 ★ ★ 4 pagini 25 bani A început „CUPA PRIMĂVERII“!... ! ...Şi stadioanele au fost din I nou pline. Aproape 70.000 de­­ spectatori la Bucureşti; 12.000 la­­ Oradea şi Arad; 10.000 la Ora­­­­şul Stalin şi 8.000 la Tg. Mureş. „ Pretutindeni, deci, mare interes­­ pentru jocurile acestei inedite i I competiţii, care ieri a inaugurat 1 v sezonul oficial de fotbal. _ i f Desigur că această ambianță, I completată in mod ideal — pen-i rtru spectatori şi jucători -■ de* ■ vremea deosebit de frumoasă. In i [ ton cu... însăşi denumirea com- J J petiţiei, impune echipelor noastre \ \ fruntaşe obligaţia de a oferi in- y 1{Uniri de un nivel ridicat, spec-} [ taculoase. Ceea ce nu se poate a­­ spune întrutotul despre parti- j \dele care au inaugurat ieri acti- ( f vitatea competiţională. Nu uităm led a fost prima etapă şi că for-\ r mafiile noastre nu sunt încă bine I puse la punct; cu toate acestea % f— in raport cu marele interes J 'manifestat de masa iubitorilor * krfe fotbal — echipele erau datoa- / J re să ofere mai mult spectacol. 4 ISd sperăm că viitoarele etape ne/ f vor da prilejul să subliniem miit \ multe const­ai dri îmbucurătoarei f asupra calității fotbalului prac-J | ii cat. \ r Pînă atunci, să notăm aici\ I frumoasele performanţe reuşite\ f ieri de Flamura roşie Arad şi{ ) Ştiinţa Timişoara, în special, \ j precum şi de Energia Sf. Roşu. v * //iM .«/ nrimete clasamente: \ Etapa viitoare (7 aprilie) : E-­­nergia Ploeşti­—­Recolta Tg. Mu­reş, Ştiinţa Timişoara—Progresul Bucureşti, Dinamo Oraşul Stalin- C C.A Etapa viitoare (7 aprilie): E­­nergia Petroşanii—Progresul Ora­dea, Dinamo Bucureşti—Energia Sf. Roşu, Locomotiva Bucureşti-C Fl. roşie Arad. L ...Iar de duminică, activitatea­ fotbalistică se va intensifica, ţ I Intră în joc şi echipele de ca­­­tegorie B şi C, care abia aş-1 I teaptă startul în „Cupa Pri­­­­măverii“. Le dorim succes.­­ Seria. I­­. Progr. Buc. 1 1 0 11 6:1 2, 2. Ştiinţa Tim. 1 1 0 0 2:1 2 3-4. Rec. Tg. Mureş 1 0 1 0 1:1 1 3-4. Din. O. Stalin 10 10 1:11­ 5. C.C.A. 1 0 0 1 1:2 0 6 Energ. Ploeşti 1 0 0 1 1:6 0 Seria II­­ 1. Fl. I. Arad 1 1 0 0 1:0 2 2. Energ. St. R. 1 1 0 0 2:1 2 3­ 4. Progr. Oradea 1 0 1 0 1:1 1 3­ 4. Locom. Buc. 1 0 1 0 1:1 11 3. Energ. Petroşani 1 0 11 1 1:2 0 6. Din. Bucureşti 1 0 0 1 0:1 0 Gol I Mingea lovită cu capul de Filip a intrat In poartă cu tot plonjonul lui Voinescu. Ştiinţa Timişoara a înscris al doilea gol şi şi-a asigurat victoria in meciul cu C.C.A. Foto L. TIBOR Ştiinţa Timişoara din nou învingătoare asupra echipei C.C.A. şi tot cu 2-1... Cînd, în minutul 18 al meciu­lui, Tătaru a înscris cu un şut destul de slab — dar derutant pentru portarul Curcan — primul gol al meciului şi C-C.A a luat conducerea cu 1-0, mulţi dintre cei aproape 70.000 de spectatori au fost tentaţi să creadă că „soarta jocului a fost pecetluită“. Şi aceasta nu atît pentru că ta­bela de marcaj indica pe C. C.A în avantaj, ci­ pentru că militarii jucau mai bine, dominau, iar a­­tacul lor, bine desfăşurat pe toată lăţimea terenului, crea aproape la fiecare acţiune „omul liber“... Iată însă că, spre sfîrşitul repri­zei, bucureştenii scad ritmul de joc şi atacul Ştiinţei (pînă atunci dezlînat, lipsit de energie, avînd în Lereter un timid debutant pe „23 August“, iar în Gîrleanu şi chiar C.Iosescu doi cvasi-figuranţi) în­cepe să tatoneze poarta lui Voi­nescu. In min. 38, la un şut puternic al lui Lereter mingea întîlneşte bara transversală, pumnul şi apoi piciorul lui Voinescu — căzut pe linia porţii — şi intră în plasă: 1—1. Ştiinţa atacă acum viguros şi, după o ratare a lui... Tătaru, în ultimul minut al reprizei Gîr­­leanu are o acţiune spectaculoasă, centrează şi Filip­re­a, de aproape, cu capul: 2—1. După pauză, în schimb, studen­ţii au fost superiori în majoritatea timpului. Pe la jumătatea repri­zei, C.C.A. preia iniţiativa dar a­­tacul bucureştean (în care Con­stantin şi Zavodă I sunt departe de valoarea lor reală) trage foarte rar şi foarte slab la poartă. Două bune ocazii de gol sunt ratate de V. Moldovan. In ultimele minute. Ştiinţa face un bun joc de apă­rare şi jocul se termină cu vic­toria oaspeţilor cu acelaşi scor ca şi în primăvara trecută, pe acelaşi stadion. Jocul a fost de factură tehnică mediocră. Ştiinţa, în general, mai bine pusă la punct, a cîştigat, meritat, dar echipa a manifestat slă­biciuni în atac, compartiment în care numai Filip şi Lereter — după RADU URZICEANU (Continuare in pag. a 3-a) Ieri, pe stadionul ,223 August“, ratorii de televiziune ! Ei au retran soara pe care l-au putut astfel urm­­atori de fotbal, au apărut pentru prima oară p pe­­rmis jocul C.C.A. — Ştiinţa Timi­­tri pe ecranele aparatelor mii de a­ Cei 30 de jucători, componenţi ai echipelor de rugbi C.C.A. şi Locomotiva Gri­viţa Roşie, nu au oferit amatorilor de rugbi, care au­­ umplut pînă la refuz tribunele sta­dionului din Parcul Copilului — prea puţin încăpătoare pentru în­treceri de asemenea proporţii — un spectacol la înălţimea aştep­tărilor. Miza jocului deosebit de mare şi faptul că ambele echipe se prezentau neînvinse şi doreau în aceeaşi măsură. Ca şi în con­tinuare să nu figureze în clasa­ment cu nici o înfrîngere, a făcut ca partida să capete un caracter specific de campionat, urmărin­­du-se în principal rezultatul. A reuşit să realizeze aceasta C.C.A., care descurcîndu-se mai bine şi jucînd mai clar a înscris două spectaculoase încercări prin Cojo­car­u (min. 7 şi 37, dintre aces­tea prima transformată de Penciu), care au fosit rezultatul acţiunii co­lective a întregii linii de trei sferturi. Pentru Locomotiva a mar­­cait Ţibuleac dintr-o lovitură de pedeapsă. Scor final 8—3 (8—3) pentru C.C.A. Locomotiva Griviţa Roşie sa prezentat în acest joc cu o for­maţie schimbată faţă de cea de acum o săptămînă, cînd a învins de o manieră categorică echipa campioană. Dacă reintrarea în e­­chipă a veteranului Gică Pîrcălă­­bescu era justificată (Cotter fiind suspendat pe o etapă), apreciem că înlocuirea lui Oprea, din linia de trei sferturi, cu Nanul (care a jucat aripă) nu a fost inspirată. Dacă adăugăm la aceasta și scoa­terea din pachetul de înaintaşi a lui Picu şi trecerea sa în linia de trei sferturi (Locomotiva a jucat aproape tot meciul cu un om în plus în linia de trei sferturi), ceea ce a slăbit pe de o parte înaintarea iar pe de alta a dăunat omogenităţii tre sferturilor ferovia­rilor, vom înţelege şi mai bine de ce militarii au reuşi­t In acţiunile lor, cîştigînd partida. In încheierea acestor succinte aprecieri ţinem să subliniem jocul corect, sportiv, practicat de cete In campionatul de rugbi Minuind Mita C. C. fl. a întrecut Locomotiva Griuita Rosim Cojocarii (C.C.A.) a primit halo­nul fi trecind peste toată apăra­­rea feroviară, va marca prima încercare. Fază din jocul de rugby C.C.A. — Locomotiva Griviţa Ro­şie. Se mai disting Tibuleac fl Nanul (Locomotiva) fi Penciu fi Nana Radu (C.C.A.) ^ Foto I. MIHAICA •' (Continuare in pag. a 2-a) COMUNICAT privind tratativele dintre delegaţiile Partidului Muncitoresc Român şi Partidului Comunist Bulgar La 30 martie a. c., ora 10 dimineaţa, la Comitetul Central al­ Partidului Comunist Bulgar au început tratativele între delegaţiile ■ Partidului Muncitoresc Român şi Partidului Comunist Bulgar. Din partea Partidului Muncitoresc Romín la tratative ia parte o­­ delegaţie compusă din tovarăşii: Gheorghe Gheorghiu-Dej, prim se-­­ cretar al Comitetului Central al Partidului Muncitoresc Romín, Chivu­­ Stoica şi Petre Borilă, membri ai Biroului Politic al C.C. al Partidu­lui Muncitoresc Romín, Leonte Răutu, membru supleant al Biroului­­ Politic al C.C. al Partidului Muncitoresc Romín, Grigore Preoteasa,­­ membru al C.C. al Partidului Muncitoresc Romín, G. Gaston Marin, preşedintele Comitetului de Stat al Planificării şi Mihail Roşianu,­­ membru supleant al C.C. al P.M.R. Din partea Partidului Comunist Bulgar, la tratative ia parte o delegare compusă din tovarăşii : Todor Jivcov, prim secretar al Co­mitetului Central al Partidului Comunist Bulgar, Anton Iugov, Vîlco Cervencov, membri ai Biroului Politic al C.C. al Partidului Comunist Bulgar, Dimitr Ganev şi Boian Bilgaranov, secretari ai C.C. al Par­tidului Comunist Bulgar, Dimo Dicev şi Carlo Lucanov, membri ai C.C. al Partidului Comunist Bulgar. Din partea Partidului Muncitoresc Romin la tratative mai parti­cipă şi tovarăşii Andrei Păcuraru, şef de secţie la C.C. al Partidului Muncitoresc Romin şi Constantin Lăzărescu, şef de sector la C.C. al Partidului Muncitoresc Romin, iar din partea Partidului Comunist Bulgar participă şi tovarăşii: Catia Avramova, membru al C.C. al Partidului Comunist Bulgar, Boris Velcev, membru supleant al C.C. al Partidului Comunist Bulgar şi Naiden Belcev, şef de sector la C.C. al Partidului Comunist Bulgar.­­ Convorbirile s-au desfăşurat intr-o atmosferă cordiali şi priete­nească. Delegaţiile Partidului Muncitoresc Romin şi Partidului Comunist Bulgar au făcut schimb de informaţii despre activitatea şi sarcinile celor două partide frăţeşti. Dinamoviştii bucureşteni învingători în concursul internaţional de gimnastică Cine a făcut imprudenţa să a­­jungă ieri după-amiază la sala Dinamo după „sfertul academic“, a avut neplăcuta surpriză să nu mai găsească pe nimeni la casa de bilete. Asta nu pentru că lipsea casieriţa, ci pentru simplul motiv că nu mai erau... bilete. Intr-ade­văr, la ora 17, sala era arhiplină şi puteai întîlni acolo pe toţi cei pe care îi „reclamă“ atmosfera unui concurs internaţional: antre­nori de stat antrenori, gimnaşti fruntaşi, suporteri, fotoreporteri, operatori ai studioului de filmare „Alexandru Sahia“, etc. Publicul numeros, aplauzele cu care el a răsplatat exerciţiile Emiliei Vătă­­şoiu, Ilenei Petroşanu, Ruther Ka­minski, ale lui Frederich Orendi, Rudi Seiler, etc. ne au demon­strat încă odată că spectatorii tmeureşteni „duc dorul“ concursu­rilor de gimnastică, care apar des­tul de rar in programul competiţii­lor. Vrem să precizăm, pentru cei­ care nu au putut lua parte la a-a­ceastă întîlnire, că diferenţa de puncte nu scade din valoarea con­cursului. Gimnastele şi gim­naştii germani sunt tineri competitori şi­ sportivi, dar plini de calităţi. A­­ceasta le-a atras de altfel şi stan-t patia publicului spectator. Iată rezultatele tehnice inregis-, trate : Clasamentul pe echipe: fetei Dinamo Bucureşti 219,80 p.; Dy-­ namo Berlin 206,20 p. ; băieţi, Dinamo Bucureşti 328,25 p.; Dy-­ namo Berlin 312,90 p. Individual compus: fete: 1. Emilia Vată­şoiu (Buc.) 37,90 p.; 2. Ileana Petroşanu (Buc ) 37,05 p.; 3. Geor­­geta Hurmuzache (Buc.) 36,70 p.; 4. Anica Kocsis (Buc.) 36,55 p.; 5. Rath Kaminski (Berlin) 36,25 p.; 6. Alexandrina Penciu (Buc.) 35,60 p. ; băieţi: 1. L. Lakatos (Continuare in pag. a 4 a) .