Új Szó, 1990. június (43. évfolyam, 127-152. szám)

1990-06-15 / 139. szám, péntek

1990. VI. 11. ÚJ SZÚ 14. labdarúgó-világbajnokság, Olaszország KAMERUN már továbbjutott (sr)­­ Olaszországban, a labdarúgó-világbajnokság hatodik játék­napján ismét vereséget szenvedett a szovjet válogatott, és ez azt jelenti, gyakorlatilag elbúcsúzott a további küzdelmektől. Minden jel arra mutat, a Kamerun elleni találkozót követően csomagolhat Valerij Lobanovszkij edző legénysége. Tegnap három mérkőzést játszottak a Mondialén. Délután a jugoszlávok a kolumbiaiakkal, a kameruniak pedig a románokkal találkoztak. Az Olaszország-Egyesült Államok esti összecsapás lapzárta után fejeződött be. A MAI MŰSOR 17.00: Csehszlovákia - Ausztria (A-csoport, Firenze). 21.00: Nyugat-Németország - Arab Emírségek (D-csoport, Mi­lánó), győzelmüket követően ezúttal is maga­biztosan, átgondoltan játszottak. Fordulás után, nem kis meglepetésre enyhe fölénybe kerültek a kameruniak, és a 77. percben Milla révén vezetést sze­reztek. Tíz perccel később ismét a 38 esztendős futballista volt a főszereplő: 13 méterről hatalmas gólt lőtt a bal felső sarokba. Két perccel a befejezés előtt Bálint lesgyanús helyzetből szépített. Kamerun ezzel a győzelmével már be­jutott a nyolcaddöntőbe! A találkozót 15 000 néző előtt a chilei Arce vezette. 1. Kamerun 2 2­0 0­3:1­4 2. Argentína 2 1 0 1­2:1­2 3. Románia 2 1 0 1­3:2­2 4. Szovjetunió 2­0 0 2 0:4 0 B-csoport (Nápoly) Argentína-Szovjetunió 2:0 (1:0) A románoktól elszenvedett várat­lan vereség után szerdán este is gyenge teljesítményt nyújtott az 1988-as Európa-bajnokság ezüstér­mese. Mivel a címvédő sem futballo­zott jól, így a szép számú közönség nem láthatott jó focit. Az argentinok kezdettől fogva határozottabbak, gyorsabbak, s a kapura is veszélye­sebbek voltak. A 9. percben váratla­nul a szovjetek kerültek helyzetbe: Salimov közelről Pumpido kapusba bombázta a labdát, akit két perc múlva sérülés miatt le kellett cserél­ni. Nem sokkal ezután Simon kezé­re pattant a labda a 16-oson belül, ám a svéd bíró nem így látta. Feljöt­tek az argentinok, és a 27. percben Olarticoechea pontos beadását Troglio a hálóba fejelte. Fordulás után a 48. percben Ca­niggia egyedül tört kapura, Besszo­nov azonban leterítette, amiért piros lapot kapott. Emberhátrányban is akadtak helyzetei a Lobanovszkij­legénységnek, ám ezek rendre ki­maradtak. A 60. percben Dobro­volszkij puskázott el egy nagy zic­cert, majd a hajrában, a 80. percben Burruchaga kihasználta a szovjet védelem megingását. A mostani szbornaja csak árnyéka önmagá­nak. Ismét bebizonyosodott: a csa­paton belüli ellentét rányomja bélye­gét a teljesítményre. A mérkőzést 56 000 néző előtt a dán Fredriksson vezette. Sárga lap: Serrizuela, Caniggia, Marado­na és Monzon, illetve Zigmanto­vics. Piros lap: Besszonov. AR­GENTÍNA: Pumpido (11. p. Goy­coechea)-Monzon (79. p. Loren­zo), Simon, Batista, Serrizuela-Troglio, Maradona, Burruchaga, Basulado, Olarticoechea-Canig­gia. SZOVJETUNIÓ: Uvarov­-Besszonov, Kuznyecov, Hidija­tullin, Golukovics-Zigmantovics, Alejnyikov, Zavarov (86. p. Lutij), Salimov-Protaszov (75. p. Litov­csenko), Dobrovolszkij. B-csoport (Bari) Kamerun-Románia 2:1 (0:0) Az első félidőben csapkodó, esemény­telen játékot láthatott a gyér számú kö­zönség. Mindkét csapat védekező felfo­gásban futballozott, így csak elvétve akadt helyzet, veszélyes akció. Az afrikai­ak a világbajnok ellen aratott szenzációs D-csoport (Bologna) Jugoszlávia-Kolumbia 1:0(0:0) Az NSZK-tól elszenvedett súlyos vere­ség után a jugoszláv edző átalakította csapatát. A megerősített csatársor azon­ban sokáig nem teljesítette Oszim mester várakozását. Csaknem fél óráig tartott amíg a „plávik" kidolgozták első veszé­lyes helyzetüket. A kolumbiai játékosok,­­ és ez meglepetés,­­ gyakran kerültek Ivkovics kapuja elé. A 16. percben Rin­con előtt nyílt nagy lehetőség, de a gól­helyzetet elhibázta. A második 45 percben is a kolumbiai csapat volt a kezdeményezőbb, de fölé­nye csak meddő volt. Herrera beadása után ismét Rincon veszélyeztette a ju­goszláv kaput, de fejese fölé szállt. Az ellenkező oldalon a Vujovics helyére be­álló Pancsev első megmozdulása gólt ígért, de öt méterről csak Higuita kapus­ba lőtte a labdát. A győzelmet jelentő gól a 74. percben született. Sztojkovics le­adását Jozsics 12 méterről a bal felső sarokba küldte. A jugoszlávoknak még volt egy gólszerzési lehetőségük. Kilenc perccel a mérkőzés befejezése előtt Pe­rev kezezéséért büntetőt rúghattak, de Hadzsibegics tizenegyesét Higuita ki­védte. A találkozót 33 000 néző előtt az olasz Angolin vezette. Sárga lap: Sztojkovics. nýxij/V^o' Ma két mérkőzés lesz a vb-n Sok mindenre választ kapunk (č)­­ Pénteken két mérkőzéssel folytatódik az olaszországi futball­fesztivál. Az A-csoport rangadóján a firenzei Stadio Comunaleban 17 órai kezdettel a két régi nagy rivális, a csehszlovák és az osztrák válogatott méri össze tudását. A szakemberek véleménye szerint, ez az összecsapás dönt a második hely sorsáról az A-csoportban. Éppen ezért, ma este háromnegyed hétkor sok mindenre választ kap(hat)unk. Eddig 34 alkalommal találkozott egymással a két válogatott. Ebből tizenhatszor nyertek a csehszlová­kok, nyolc meccsen vereséget szen­vedtek. Az utóbbi 25 évben az oszt­rákok csupán egyszer(!) győzték le a csehszlovák együttest, mégpedig 1982-ben Bécsben (2:1). Tavaly, Grazban 2:1-re diadalmaskodott a Vengloš-legénység. Mindkét gólt Griga szerezte. Sokáig csak vergődött az oszt­rák csapat a selej­tezőkön, s ezt bi­zonyítja az is, hogy 9:9 volt a gólaránya. A folytatásban azonban magára ta­lált, 3:2-re nyert Spanyolországban, ugyanilyen arányban fektette két vállra az Európa-bajnok hollando­kat. Majd lelépte a magyarokat, dön­tetlent játszott Argentínával és Egyiptommal. A világbajnokságon viszont gyengén kezdett, hiszen vé­gig csak védekezett az olaszok elle­ni összecsapáson. Ma azonban egészen más taktikával lép pályára, legalábbis ezt hangoztatta Josef Hickersberger edző. Szerinte, a döntetlen mindkét csapat számára jó eredmény lenne. Az osztrák újságírók megtudták, három helyen is változtat a mester. A védelem tengelyében játéklehető­séget kap az Austria erőssége, An­ton Pfeffer. Minden bizonnyal, ő őr­zi majd a gólveszélyes Skuhravyt. Klubtársa, Manfred Zsak kezdőem­ber lesz, mert Linzmaier sérülése nem jött rendbe. Csak tapasztalt játékos, hiszen eddig 29 alkalommal ölthette magára a címeres mezt, sőt sokáig az osztrák válogatott csapat­kapitánya volt. Távoli lövéseire jó lesz vigyázni! Tegnap már több ezer osztrák szurkoló éltette kedvenceit Firenze utcáin. Lépten-nyomon az osztrák bajnokság gólkirályát, Gerhard Ro­daxot ünneplik, aki a következő idényben az Atletico Madrid együtte­sét erősíti. Egyelőre várakozáson alul szerepel a válogatottban: tizen­hat meccsen csupán kétszer talált a hálóba. Anton Polster viszont a közelmúltban 15 gólt lőtt. A ballá­bas csatár egygólos osztrák győzel­met jósol. Remek formában van az FC Tirol kapusa, Klaus Lindenberger. A 30 esztendős futballista - csapattársai szerint - sokszor csodákat művel! A Hickersberger-legénység karmes­terének, a 21 éves Andreas Herzo­got tartják. A Rapid Wien középpá­lyásának kitűnő a technikája, s jól fejel. Az előrejelzések szerint az osztrák válogatott a következő összeállításban kezdi a csehszlová­kok elleni rangadót: Lindenber­ger-Aigner, Schöttel, Pecl, Pfef­fer, Russ-Artner, Zsak, Herzog -Polster, Rodax. Kedden háromórás edzésen vet­tek részt a csehszlovák válogatott játékosai. Szerdán csak átmozgató tréninget rendelt el Jozef Vengloš edző. Hiába faggatták a mestert az osztrák újságírók, ő nem volt hajlan­dó nyilatkozni az esélyekről. Csak tőmondatokban válaszolt egy-két kérdésre. Többek között azt mondta, Lindenberger kapus és a gólveszé­lyes Polster az együttes legjobbja. De azt is hozzátette: Stejskal és Skuhravý jobb futballista. A szakvezetők már a Rómába való utazást készítik elő, ugyanis kedden a fővárosban a házigazdák ellen játszanak Hašekék. Jozef Vengloš is megadta az újságírók­nak a várható kezdőcsapatot: Stejs­kal-Kocian, Straka, Kadlec-Bílek, Hašek, Kubík, Chovanec, Morav­čík-Skuhravý, Konflíček. A mérkő­zést a skót George Smith vezeti. Sokan már előre lefutottnak tekin­tik a péntek esti Nyugat-Németor­szág - Arab Emírségek találkozót. A fogadóirodák szerint 300 a tízhez oszlanak meg az esélyek. Carlos Alberto Perreira, az Arab Emírsé­gek vezető edzője kijelentette: „Csodát nem várok, minden bi­zonnyal sokat tanulunk majd a Mondiale egyik esélyesétől. Ter­mészetesen, védekezni fogunk, hogy minél kevesebb gólt kap­junk." Csak januárban? Érdekes hírt közölt tegnap az angol The Sun napilap a csehszlovák csapat kapusá­ról, Jan Stejskalról: „A londoni Queen's Park Ran­gers már eldöntötte, kit sze­retne leigazolni David Sea­man helyére. A népszerű QPR a Sparta portását, Stejskalt szemelte ki. A bü­rokrácia azonban meghiúsít­hatja tervüket. Állítólag 600 000 font sterlinget fizet­nének a prágaiaknak az áti­gazolásért." Don Howe, a klub főnöke kijelentette: „Stejskal leghamarább janu­árban védhet a Queen's Park csapatában..." Az edzők mondták Oscar Washington TABAREZ, Uruguay: - Most teljesen felesleges arról beszélni, hogy fél tucat helyze­tet is elpuskáztunk. És akkor még nem említettem a könnyelműen ki­hagyott tizenegyest. Ez a továbbiak­ban megbosszulhatja magát. Mint ismeretes, 20 évvel ezelőtt nyertünk meccset a világbajnokságon. Szer­dán délután, Udinében megszakad­hatott volna a rossz sorozat. Biztos vagyok benne, hogy a belgák elleni találkozón dől majd el az elsőség sorsa. Vasárnap este tehát jobban oda kell figyelnünk! Luis SUAREZ, Spanyolország: - Izgalmas meccset játszottunk, na­gyon meg kellett küzdenünk a dön­tetlenért. Meglepett játékosaim felfo­gása, nem hittem volna, hogy a szü­net után ilyen defenzív taktikára kényszerítsen a várakozáson felül futballozó uruguayi gárda. A követ­kező mérkőzéseken ilyen nem for­dulhat elő. Carlos BILARDO, Argentína: - Rettenetesen örülök a győzelem­nek. Nem játszottunk jól, de most nem ez volt a fontos. Ez a két pont meghozza játékosaim önbizalmát. Bízom a csapatban, s abban, hogy a következő találkozóinkon javuló teljesítményt nyújtunk. Valerij LOBANOVSZKIJ, Szov­jetunió: - Már csak elméleti esé­lyünk van a nyolcaddöntőbe jutásra. Kritikán alulit nyújtottak a kulcsem­berek. Rájuk építettük a taktikát, ezért vallottunk kudarcot. A helyze­teket nem elég kidolgozni, ezeket ki is kell használni. Régi dolog: a focit gólokra játsszák! Az Argentína - Szovjetunió (2:0) vb-mérkőzés pillanatfelvétele Pedro Troglio (baloldali) fejesgólját örökítette meg (ČSTK-felvétel) Larisza tippje Olaszország-Argentína döntő Ezt állítja a Mondiale szépségki­rálynője, Larisza Liticsevszka, akit mint ismeretes, május végén válasz­tottak meg a 24 résztvevő ország szépségei közül. A szovjet kislány az újságírók kérdésére, kikerül a vb döntőjébe, határozottan állította, hogy a hazai együttes és Argentína. Miért pont az olaszok - érdeklőd­tek az újságírók. „Mert foci az életük és otthon játszanak. Néhány nap alatt azt tapasztaltam, sokan az éle­tüket adnák a győzelemért. Az olasz szurkolók nagyszerű hangulatot ké­pesek teremteni, ezért nem hiszem, hogy Vicini edző és legénysége ezt nem használja ki". És miért hisz az argentinoknak? „Főleg azért, mert címvédők és igen erős a csapatuk. Gondolom, ők is a döntőbe jutást tűzték ki célul. Találkozott már Die­go Maradonával? „Igen, több csil­laggal összefutottam már, köztük Diegóval is. Váltottunk néhány szót, és kaptam tőle egy bókot is. Azt mondta: ha az argentin csapatnak ilyen szép „kabalababája" lenne, bizonyára megvédené a világbajnoki címet". (sr) CDODTUID Ann­or Unh­liti AUU • A birminghami teniszversenyen Helena Suková 6:4, 6:1 arányban le­győzte Claudia Kohde-Kilschet. To­vábbi eredmények: Garrison-Kidowaki 6:7, 6:2, 6:1, Tauziata-Hanao 7:5, 6:2, Fairbank-Nagelsen 7:5, 6:2, Smith-Inou 6:1, 6:0. • Az idei Békeverseny győztese, Ján Svorada még ez évben hivatásos szerző­dést köt. Úgy hírlik, hogy a Dukla Brno kitűnő versenyzője a világbajnokságot kö­vetően egy holland profiklub tagja lesz. • Milan Kreiber már a második for­dulóban elbúcsúzott a továbbjutástól a rosmaleni nemzetközi teniszverse­nyen, miután 4:6, 4:6 arányban kika­pott a svéd Helmtól. További eredmé­nyek: Reneberg-Stich 5:7, 6:3, 6:3, Mansdorf-Goldie 7:6, 1:6, 7:6. • Lennart Johansson, az UEFA elnö­ke kijelentette, nem tartja valószínűnek, hogy az angol labdarúgóklubok már a kö­vetkező kiírásban részt vehetnének az európai kupamérkőzéseken. Erre valószí­nűleg csak az 1991-92-es idényben kerül sor. • Jürgen Sparwasser, volt NDK-beli labdarúgó-válogatott a második ligás nyugatnémet SV Darmstadt 98 edzője lett. • A belga válogatottat meglátogatta Fülöp trónörökös. Barátságosan elbeszélgetett a játékosokkal, majd beszállt egy asztalitenisz-tornába is, sőt a focisták legkedvesebb szóra­kozását, a kártyázást is kipróbálta. A herceg távozása után a játékosok egyöntetűen kijelentették, hogy a magasrangú vendég nagyszerűen pingpongozik, ám gyatrán kártyázik. • Belgiumtól elszenvedett ve­reségük után szállodát változtat­tak a koreai játékosok. A közeli Udinébe költöztek, ahol június 17-én Spanyolországgal, majd négy nap múlva Uruguayjal találkoz­nak. Eredetileg egész június 27-ig a Park Hotelben akartak lakni. Tá­vozásuk azt jelenti, már nem szá­mítanak a továbbjutással. • A spanyolok csillaga, Manuel Sanchez nagy rajongója a fúvósze­nének. Szurkolói egy hazai együt­test szerződtettek, amely Olaszor­szágba jött, és szerenáddal kedves­kedett a gyorslábú játékosnak. • Bergomi tudását valamennyi csapattársa elismeri. Walter Zen­ga kapus így nyilatkozott róla: „Már nyolc éve figyelem játékát, és ez alatt egyetlen egyszer sem­­ láttam, hogy komoly hibát vétett volna. Sosem okozott nekem könnyelműsége forró perceket. Ha előttem áll a védelemben, nyu­godt vagyok, mert tudom, nem lehet különösebb baj." Bergomi lelkiismeretességét bizonyítja az Mo«d"«ale a tény is, hogy míg az osztrákok elleni nehéz meccs után csapat­társai ünnepeltek, illetve pihen­tek, ő a tévé előtt ült, és a Cseh­szlovákia - USA találkozót fi­gyelte. • Joseph-Antoine Bell, a ka­meruni válogatott 36 éves kapuvé­dője egy interjúban kijelentette, ő bi­zony már csomagol... Nem a tovább­jutásban nem bízik, úgy érzi ben­ne nem bíznak. „Volt néhány nyilat­kozatom, amely kifejezetten nem tetszett a szövetségi kapitánynak. Érzem, hogy ezért nemkívánatos személy lettem. Az argentinok elleni mérkőzésen még a kispadon sem kaptam helyet. Veszek néhány ké­peslapot és feladom őket, mert már nem sok időm maradt Itáliában." nak • A világ legjobb labdarúgója­tartott Diego Maradona - okos emberhez illően - nem rest másoktól tanulni. Legalábbis ez derült ki abból a nyilatkozatából, amelyben az argentin válogatott vereségét magyarázta. Diego ugyanis összefüggést lát a Kame­run elleni mérkőzés és a mexikói világbajnokság döntője után a fe­leségétől kapott kabala fülbevaló­jának elvesztése között. Mint ismeretes, mindeddig csak a kameruniak büszkélked­hettek azzal, hogy totemállatkáik­nak - döglött egérnek, macska farkának -, amelyek kiengesztelik a rontó szellemeket, szerepük van a mérkőzés alakulásában. • Az olasz szervezők különleges ötlettel lepték meg az újságírókat. A mai, Firenzében sorra kerülő Ausztria - Csehszlovákia mérkőzés­re Rómából igazi szuperjárgánnyal viszik el a tollforgatókat. A kilenc kocsiból álló vasúti szerelvény a 316 km-es távolságot 95 perc alatt teszi meg, vagyis 250 km/ó sebességgel száguld.