Középdunántúli Napló, 1959. június (Veszprém, 15. évfolyam, 127-151. szám)

1959-06-02 / 127. szám

1959. június 7. S­P­O­R­T Pápa és Nyirád párharca a megyei 1. osztályban Vasárnap a bajnokaspiránsok közül csak az otthon játszó Pápa és Nyirád tudott győzni. Tapol­ca, Keszthely és Fűzfő idegenben vereséget szenvedett, így most a bajnoki címért folyó versenyben az első helyezettől 5, 6, 7 ponttal lemaradtak. E nagy leszakadás folytán most már minden bizony­nyal Pápa és Nyirád között dől el a bajnoki cím sorsa. A kiesésre álló csapatok közül a három utol­só otthonában mindkét pontot megszerezte. Itt még nyíltabb a kérdés. Pápa, 1400 néző. V: Kőrös (Szhely). Pápa: Czobor — Horváth, Limperger, Kerekes — Vámos, Ács —­ötvös, Né­meth, Havasi, Ollári, Erdélyi. Edző: Lipcsei József. — Fűzfő: Bóta — To­­poki, Dunai, Bakonyvári — László, Borsányi — Patakozmosz, Wágner, Lehner, Czafit, Gáti. Edző: Tóth Fe­renc. Szögletarány 8:2 (4:1). Pápa támad. Az első komoly lövést Németh küldi, a labda Bóta kezéről kipattan, s a befutó ötvös majdnem belövi. A 8. percben gyors támadásnál Németh beadását Havasi a jobb sarok­ba lövi, 1:0. A gól után is a pápaiak támadnak, több gólhelyzet is adódik a kapu előtt. Egyik alkalommal Bakony­vári majdnem öngólt vét. A 36. perc­ben a belsők tologatnak, Bakonyvári elcsúszik, és Németh a bal sarokba rúgja a labdát, 2:0. Több szöglet jelzi a pápai fölényt, de a fűzfői ellentá­madások is veszélyesek. Fordulás után Fűzfő támad többet. A 16-osig igen szépen adogatnak a vendégek, de csatársoruk a kapu előtt túlkombinálja a helyzeteket, vagy ha lőnek, akkor Czobor véd. Borsányi 40 m-es szabadrúgása alig száll fölé. A Petőfi sok hibával játszik, nem tud kibontakozni, de szerencsére a véde­lemnek jó napja van, és a FÁK csa­tárok tehetetlenek a kapu előtt. —■ A két jóképességű csapat nagyiramú küzdelméből a nagyobb tapasztalattal rendelkező Pápa az első félidő alap­ján megérdemelten került ki győztes­ként. Fűzfő a mezőnyben kitűnően ját­szott, de a kapu előtt sehol sem vol­tak. G: Havasi, Németh. Jó, Limper­­ger, Czobor, Németh, Havasi, illetve Trepki, Borsányi, Bóta, László, Mattes József P. MÁV: Petőfi—Fűzfő 2:0 (2:0) BBESK Nyirád—Pét 2:0 (1:0) Nyirád, 300 néző. V: Juhász (Pere­­marton). Nyirád: Kiss — Purger, Hi­das, Szabó H. — Varga, Stohl — Hor­váth, Podlócz, Szabó I., Zámbó, Wirth. Edző: Urhegyi János. — Pét: Szűcs — Hadrik, Janácski, Wimmer — Szegedi, Kovács — Fischer, Horváth, Lukács, Szénás­, Zsebe. Edző: Dósai István. Óvatos játékkal indul a mérkőzés. Nagy védelmi hibából jut a 6. perc­ben vezetéshez a hazai csapat. Pod­lócz egy rövid hazaadást elcsíp, és a kifutó kapus mellett a hálóba gurít, 1:0. Később Horváth lövését a gól­vonalról menti a vendégek védelme. Változatos játék folyik, a hazai csa­pat enyhe mezőnyfölényével. Kovács lövését Kiss a léc alól kotorja ki. Az ellentámadásnál Zámbó lövésébe az utolsó pillanatban lépnek be a védők. Szünet után a hazai csapat veszi kezébe a játék irányítását. Érdekes, változatos a küzdelem. Több hazai tá­madás eredménytelen. Nagy nyomás nehezedik a vendégek kapujára. A 65. percben Varga szabadrúgásába Had­rik belelép, és a labda a kétségbe­esett Szűcs mellett a hálóban köt ki. öngól! 2:0. A mérkőzés végéig a hazai csapat marad támadásban. Mezőnyjá­tékkal ér véget a mérkőzés. — A péti csapat az első félidőben színesen, jól játszott. A szemfülesebb hazai csatá­rok azonban veszélyesebben játszot­tak. G: Podlócz, Hadrik (öngól). Jó: Szabó II., Stohl, Zámbó, illetve Szűcs, Janácski, Kovács Horváth Ferenc Zirc Dudar—Devecser 6­0 (1:0) Zirc, 200 néző. V: Szaniszlai (Vesz­prém). Zirc: Solymosi — Nagy, Kő­rös, Kocsis — Horváth I., Braun — Lakatos, Barcza, Szabó, Gürtler, Kuj­­bus. Edző: Tarna László. Devecser: Szövérfi — Búzás I., Baráth, Wéber — Gyimóthy, Metykó — Búzás II., Cser­­na, Tóth, Györkös, Varga. Kezdés után mindjárt a hazaiak ro­hamoznak. A sole támadás azonban csak a 23. percben érik góllá. Lakatos faképnél hagyja a védelmet és a ki­futó kapus mellett a hálóba gurít, 1:0. Továbbra is a hazaiak támadnak. De­­vecser keveset kezdeményez, elvétve jut el a zirci kapuhoz. A nehéz talajon Devecser a máso­dik félidőben még inkább visszaesik. Zirc nagy nyomás alatt tartja a ven­dégek kapuját. A 3, 12, 18, majd a 22. percben Szabó hatalmas gólokat lő, 5:0. A végeredményt a 37. percben Barcza állítja be.­­ Zirc végig döntő fölényben volt, a vendégek időnként alárendelt szerepet játszottak. A sá­ros talaj egyáltalán nem „ízlett” ne­kik, nagyon gyenge napot fogtak ki. G: Szabó 4, Lakatos, Barcza. Jó: Sza­bó, Horváth I., Barcza, Nagy, illetve Szövérfi, Gyimóthy. Nagy Kálmán Ajka—Keszthely 4:0 (2:0) Ajka, 500 néző. V: Bartha (Balaton­­füred). Ajka: Takács — Papp, Lontai, Molnár — Varga, Nagy I. — Szijj, Kozmarik, Nagy N­., Gyenese, Panko­­vits. Edző: Son­efryl Lajos. — Keszt­hely: Jáger — Szica, Jelencsics, Ki­­rály — Horváth dr. Magyar — Sárközi, Praf, Tapolczsy, Győrfi, Fábián, Edző: Búzás», Andor. A K&J­ ellen is Ajka támad. Sok ve­szélyes helyzetet teremtenek a kapu előtt. A keszthelyi védelem feltűnően könnyelműen játszik, a hazai csatárok sok gólhelyzetüket mégsem tudják ki­használni. Feljönnek a vendégek. A mezőnyben jól adogatnak, de csak egyénieskednek. A 24. percben Nagy N­. átadását Kozmanik a hálóba lövi, 1:0. A gól fellelkesíti a hazai csapa­tot. Kezükben tartják a játék irányí­tását. A keszthelyiek csak néhány szögletet tudnak kiharcolni. A 38. percben Szijj kitör, és egyéni játék­kal növeli a hazai csapat előnyét, 2:0. Szünet után feljön a vendégcsapat, fölényük meddő. A 18. percben Szijj elfut, beadását a jó ütemben érkező Nagy II. a hálóba lövi, 3:0. A 25. perc­ben durvaságért Papp II. a kiállítás sorsára jut. Tíz emberrel is támadás­ban marad Ajka. A 32. percben Gye­nese kitör és nehéz szögből beállítja a végeredményt, 4:0. A 35. percben Szijj hatalmas kapufája az esemény. Ajka javuló játékkal ilyen arányban is megérdemelt győzelmet aratott az egyénieskedő vendégek ellen. G: Koz­manik, Szijj, Nagy II., Gyenese. Jó: Nagy I., Szijj, Nagy II.,­ Gyenese, il­letve Király, Tapolczay, Jáger, Fá­bián, Gréczy Ferenc Inota—Ajkacsinger 1:1 (1:1) Ajkacsingervölgy, 300 néző. V: Csuli (Pápa). Csinger: Aradi II. — Vidics, Hansági, Major — Muszály, Aradi I. — Kelemen, Sipőcz, Báder, Hujber, Pá­pai L — Inota: Rácz — Fritz, Varga, Kusicza — Kara, Hegyes — Kovács, Rostai, Papp, Lukács, Horváth. Edző: Nagy István. A széllel szemben játszó Ajkacsinger lép fel támadólag. A hazai csatárok több helyzetet kidolgoznak, de túl­kombinálják az akciókat, s így az inotai védelem mindig közbe tud lép­ni Inota gyors ellentámadásokat ve­zet, s ezek veszélyesek a kapura. Csingeri fölény közepette a 30. perc­ben Kovács a jobbszélen elfut és meg­szerzi a vezetést, I­­I. A gól után is Csinger támad, de a csatárok a kapu előtt teljesen tehetetlenek. A nagy fö­lény a 43. percben hoz eredményt, Pá­pai közelről talál a kapuba, 1:1. A játék képe fordulás után sem vál­tozik, a szél segítségével még nagyobb fölénybe kerül a Bányász együttese. A közönség állandóan a hazai csatár­sor és az inotai védelem párharcát láthatja. A csingeri csatárok a jobb­­nál-jobb helyzeteket keresik, s néha még az ötödről sem tudnak a hálóba találni.­­ A lelkesen védekező Inota megérdemelten vitte el az egyik pon­tot a nagy fölényben játszó, de tehe­tetlen csatársorral rendelkező Ajka­­csingerből. G: Kovács, illetve Pápai I. Jó: Rácz, Kara, Hegyes, illetve Aradi I., Muszály, Báder, Gréczy Ferenc KÖZÉPDUNÁNTÚLI napló Úrkút—Tapolca 2:1 (1:1) Úrkút, 300 néző. V: Szabó (Szhely). Úrkút: Tróbert H. — Tenk, Láng, Tró­­bert I. — Balázsi, Kráml — Szabó, S­pring­marin, Lipp, Kása, Keller. Ed­ző: Fürdős Gyula. — Tapolca: Tom­pos­ti Pálfi, Ács, Papp — Márkus, Svender — Káli, Kálmán, Kovács, Szigeti, Szoldatics. Edző: Szalai Ist­ván. Mindjárt Úrkút támad, s nyomban szögletet ér el, de a beívelt labda Ba­lázsi fejéről fölé száll. A 15. percben joboldali támadás után Springmann röviden szabadít fel, a 11-es pontról Kovács a bal sarokba 16, 0:1. Nem so­káig örülhetnek a vendégek. Három perc múlva Keller védhetetlen gólt lő, 1:1. A gól után szárnyakat kap Úr­kút, de a támadások sorra elhalnak a jól védő tapolcai kapuson. A félidő végéig Úrkút öt szögletet ér e. Fordulás után meddő úrkúti táma­dások jegyében telnek a percek. Né­ha egy-egy lefutással kísérletezik Ta­polca, de a védelem jól áll a lábán. Tíz perccel a befejezés előtt kavaro­dás után Keller lövése talál utat a há­lóba, 2:1.­­ Jó iramú mérkőzésen, a tartalékosan kiálló Úrkút helyzetei alapján nagyobb arányban is győzhe­tett volna, ha a vendégek kapusa nem remekel. Szögletarány: 7:1. G: Keller 2, illetve Kovács. Jó: Keller, Lipp, Tenk, Tróbert I., illetve Tompos (a mezőny legjobbja), Farkas, Mészáros Lajosné Padrag - Peremarton 2:1 (2:0) Padrag, 500 néző. V: Fehér (Keszt­hely). Padrag: Baracska — Kocka, Dobosi, Kukor — Mihalics, Rába — Végh, Szövérfi I., Takács, Marton, Szövérfi H. Edző: Szíj­jártó Antal. — P­eremar­ton: Tardi — Kerpel, Nagy, Morvai I. — Szentes, Bajor — Far­kas, Kovács, Horváth, Morvai N­., Zserják. Edző: Kutik Sándor. Mintegy 12 perces mezőnyjáték után Takács nagy lövése a kapufáról visz­­szapattan a csatár elé, aki másodszor­ra a kapuba lő, 1:0. A hazaiak fölény­ben játszanak, Takács bombája süvít el a kapu mellett. A vendégek csak a 16-osig jutnak el, a kapura nem ve­szélyesek. A 26. percben Végh lövé­sét szépen védi Tardi, majd később Végh fejel a hálóba, 2:0. Ezután is Padrag támad, Tardinak többször is alkalma van bemutatni tudását. A második félidő is hazai rohamok­kal indul, állandóan a vendégek tér­felén folyik a játék. Végh, majd Szö­vérfi II. ad munkát a kapusnak. Pad­rag fölénye csak a mérkőzés végefelé törik meg. Ekkor feljönnek a vendé­gek. A 40. percben Zserják 18 m-es gyenge lövése Baracska felett jut a hálóba, 2:1. — Nagy küzdelemben győ­zött a sokat támadó hazai csapat. A vendégeket a súlyosabb vereségtől közvetlen védelmük mentette meg. G: Takács, Végh, illetve Zserják. Jó: Kocka, Kukor, Takács, Végh, illetve Nagy, Zserják, Szentes, Óvári Imre Az NB. I. eredményei és állása Csepel—Dorog 2:0 (1­-1). Csepel, 6000 néző. V: Szankó. Jó iramú mérkőzés, határozottabb csatárjátékkal biztosan győzött a Csepel. G: Gondos, Kisuteki. V: Dózsa—Bp. Vasas 2:0 (2-I). Új­pest, 15 000 néző. V: Kaposi. Az első félidőben a Dózsa, a másodikban a Vasas volt jobb. G: Kuharszki, Szusza. Salgótarján—BVSC 1:0 (OS)). Bp., Szőnyi út, 3000 néző. V: Balla K. Nagy BVSC fölény, szerencsés salgótarjáni gól G: Taliga. Ferencváros—MTK 10 (1:0). Népsta­dion, 50 000 néző. V: Hernádi Sokkal jobb volt a többet támadó Fradi G: Fenyvesi Sz. Haladás—Miskolc S:1 (0:0). Szom­bathely, 7000 néző. V: Zsolt. A végén összeroppant Miskolc. G: Kovák, Pál, Komora, illetve Gyetvai. Bp. Honvéd—Győri Vasas S:1 (8:1). Kispest, 5000 néző. V: Borossy dr. A Honvéd jobban kihasználta gólhelyze­teit. G: Gilicz 2, Szőcs (II-esből), illet­ve Keglnddi. DVTK—Tatabánya Dán, Diósgyőr, 11000 néző. V: Fülöp. Végig nagy fö­lényben volt a Diósgyőr, Tatabánya kitűnően védekezett. A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: A következő forduló, június 7-én: BVSC—Szombathely, Honvéd—Cse­pel, MTK—Dózsa, Diósgyőr-Ferencvá­­ros, Győr—Vasas, Salgótarján—Dorog, Tatabánya—Miskolc. 1. Csepel 23 13 5 5 51:20 31 2. MTK 83 13 4 6 38:21 30 3. Vasas 21 10 9 4 87:19 29 4. Bp. Honvéd 23 10 7 6 38:24 87 5. Tatabánya 23 10 7 6 33:26 87 6. Ferencváros 23 10 7 6 31:29 27 7. U. Dózsa 23 9 7 7 40:31 25 8. Salgótarján 23 8 8 7 27:32 24 9. Szombathely­ 23 8 7 8 25:32 21 10. Dorog 23 5 9 9 29:35 19 11. Diósgyőr 23 4 9 10 23:32 17 12. BVSC 23 5 5 13 20:36 15 13. Miskolc 23 3 9 11 12:40 15 14. Győr 83 3 7 13 14 31 13 • Két büntetőpont levonva. Az NB. II. eredményei és állása NYUGATI CSOPORT: Mosomagy.—Pécsi Dózsa 1:1 (1:1). Lánggyár—Kistext 1:1 (1:0). Komló—Budafok 6:1 (3:0). Cs. Autó—Kaposvár 0:1 (0:0). Oroszlány—Zalaegerszeg 23 (1:0). B. Spartacus—Sztálinváros 3:0 (13)). Vác—Szállítók 0:0­ (0:0). Pécsi VSK—Szfehérvári Vasas 3:1 (2:1). 1. Komló 27 18 4 5 51:26 40 KELETI CSOPORT: Jászberény—Szegedi VSE 2:1 (2:0). Cegléd—Bp. Előre 1:1 (13)). Ózd—Újpesti TTE 0:0 (0:0). Borsodi B.—Miskolci MTE 2:1 (13)). Salg. Kohászi­ Egyetértés 1:5 (0:0). Pénzügyőrök—Kecskemét 3:1 (3:0). Bp. Spartacus—Szolnok 1:1 (03)). Szegedi EAC—Debreceni VSC 231 (131). 1. SZEAC 27 21 3 3 67:15 43 2. Pécsi Dózsa 27 16 7 4 54:22 39 3. ZTE 27 12 8 7 41:22 32 4. Budai Spart­ 27 11 9 7 43:36 31 5. Vác 27 11 8 8 38:29 30 6. Sztártaváros 27 11 7 9 39:28 29 7. Szállítók 27 8 11 8 26:35 27 8. MTE 27 9 8 10 31:34 26 9. Székesfehérvár 27 8 10 9 33:37 26 10. Kaposvár 27 10 6 11 30:36 26 11. Oroszlány 27 9 7 11 39:36 25 12. Pécsi VSK 27 7 10 10 29:44 24 13. Láng 27 7 9 11 30:38 23 14. Budafok 27 9 5 13 30:40 23 15. KISTEXT 27 5 10 12 28:39 20 16. CS. Autó 27 4 3 20 25:71 11 2. Debrecen 27 13 7 7 41:31 33 3. Bp. Előre 27 13 5 9 54:41 31 4. Kecskemét 27 10 16 7 43:30 30 5. Borsodi B. 27 11 8 8 33:27 30 6. Jászberény 27 11 8 8 40:37 30 7. Egyetértés 27 10 7 10 45:42 27 8. Ózd 27 10 7 10 31:39 27 9. Szolnok 27 9 7 11 38:30 25 10. Bp. Sport. 27 7 11 9 37:40 25 11. SZVSE 27 8 9 10 30:44 25 12. Pénzügyőrök 27 7 8 12 28:36 22 II. UTTE 27 7 8 12 26:36 22 14. Salg. KSE 27 7 8 12 29:50 22 15. MMTE 27 7 7 13 30:42 81 16. Cegléd 27 6 6 16 27:59 10 Pápai Vasas—Győri Textiles 2:2 (1:1) Pápa, 100 néző. V: Egyed (Győr). P. Vasas: Nagyfi — Németh H., Császár, Németh I. — Nagy H., Horváth N­. — Harcos, Györke, Demóczi, Nagy I., Takács I. Edző: Rauch László. Végig zuhogó esőben folyt le a mérkőzés. A nagy lelkesedéssel ját­szó, kiesésre álló győri csapat megér­demelten szerezte meg az egyik pon­tot. Szép Vasas támadásokkal indul a mérkőzés. Feltűnik, hogy a valami­kor pápai Glázer milyen nagy kedv­vel, a fiatalok becsületére vallóan ját­szik. Mindkét kapu egyformán kerül veszélybe. A 26. percben jó hazai tá­madás végén a beívelt szögletet Har­cos góllal fejezi be, 1:0. Kezdés után ellaposodik a játék. Többet támad­nak a győriek. A 41. percben Glázer nagy lövéssel egyenlít, 1:1. Szünet után a Vasas csatárok kö­rülményesen játszanak. A 18. percben Nagy Z. értékesíti a kínálkozó hely­zetet, 2:1. A vendégek nem adják fel a küzdelmet és a 30. percben újra Glázer egyenlít, 2:2. A gól után mind­két csapat belenyugszik az ered­ménybe. G: Nagy I., Harcos, illetve Glázer 2. Jő: Nagyfi, Németh XX., Har­cos, illetve Varga, Glázer. Matics József V. MÁV. Előre—Balatonfüred 1:0 (0:0) Veszprém, 100 néző. V: Vallai (Fűz­fő). Veszprém: Szijj­ártó — Szalai, Fájd I., Papp — Makkai, Jáhni — Molnár, Fájd n., Pálinkás, Holl, Né­meth. Edző: Tóth Béla. — RSC: Szé­lesei — Cziguth, Vasalik, Baranyai — Ruzsinszki, Gáspár — Derkány, Nagy, Prokitsch, Tálos, Kovács. Edző: Hochstein Ferenc. Esőben, sáros talajon folyt le a mérkőzés. Kezdetben a fürediek tá­madtak, majd kiegyenlített játék után a hazaiak harcoltak ki enyhe fölényt. A védelmek mindkét oldalon kitűnően zártak. A 28. percben Holl, majd Der­dány hibázott nagy helyzetben, ké­sőbb Fájd n. kiugrott, de hosszan szöktetett. Fordulás után Prokitschot Szalai a 16-oson elrántja, a szabadrúgást men­tik a védők. Veszprém nagy fölényt harcol ki. A 12. percben Fájd H.-öt Baranyai megfogja, Fájd I. 18 m-es szabadrúgása védőről vágódik a kapuba, 1­. A gól után feljön Fü­red, rendkívül nagy az iram, „hajta­nak” a csapatok. A 33. percben Szí­jártó a gólvonalon kiejti a labdát, a másik kapunál Holl lövését Baranyai a gólvonalról vágja ki! A végén a fü­rediek kerülnek fölénybe, levegőben lóg a gól, de a hazaiak mindent men­tenek.­­ Nagy küzdelmet vívott a két egyenlő erejű csapat. A hazaiak sze­rencsés góllal győztek, a döntetlen igazságosabb lett volna. G: Fájd I. Jó: Makkai, Fájd EL, Fájd I., Papp, illetve Gáspár, Ruzsinszki, Kovács, Nagy, Flaskár István NB. II-es kosárlabda PMTE—Soproni Textil 68:48 (30:25). Pétfürdő, 450 néző. V: Lehóczki—Tarr. A hazai együttes ötletes és gyors já­tékkal végig vezetve, megérdemelt győzelmet aratott. A PMTE ezzel a győzelemmel az elég erős NB. II.-es mezőnyben a 6. helyen végzett. Ld: Heiszer 35, Hosszú 12, Péter 11, illetve Beke 20, Papp 11. 3 1110 találatos sportrejtvény PÓTMÉRKŐZÉSEK: 11. V. MÁV Előre—B.­füred 1: 1 12. Pápa—Haladás P. kézilabda 18:25 * A 13. HÉT ERED­MÉNYEI: 1. V. Vasas—P. Textiles 1:2 2 2. Várpalota—MÁVAG 3:2 1 3. Sz. Vasas—Haladás Petőfi 1:2 2 4. Ajka—Keszthely 4:0 1 5. P. MÁV Petőfi—Fűzfő 2* 1 6. Úrkút—Tapolca 2:1 1 7. Padrag—Peremarton 2:1 1 8. Zirc Dudar—Devecser 6:0 1 9. BBESK Nyirád—Pét 2: 1 10. Ajkacsenger—Inota 1:1 1