Autó-Motor, 2020. január-június (72. évfolyam, 1-12. szám)

2020-02-12 / 3. szám

ÚJ GYŐZTESEK A VILÁG LEGHÍRESEBB FUTAMÁN, AZ 1911 ÓTA LÉTEZŐ MONTE-CARLO RALIN THIERRY NEUVILLE ÉS A HYUNDAI ELSŐ ÍZBEN NYERT. N­euville és a Hyundai törté­nelmi győzelmet aratott az idénynyitón, hiszen ko­rábban a belga pilóta és a koreai márka sem nyert a hercegségben, illetve nem győztek egyetlen sze­zonnyitón sem. Idén viszont min­dent bepótoltak, az 5-szörös vb­­második Neuville 9. nekifutásra diadalmaskodott, a Hyundainek ez volt a 10. próbálkozása. Pedig sok-sok nehézséggel kellett meg­küzdeniük. A verseny előtt kény­­szerűségből új pályabejárót kért fel munkára Neuville, mivel meg­szokott segítője, a szintén belga Bruno Thiry lebetegedett, akinek a munkáját Neuville csapattársa, a kétszeres vb-harmadik spanyol Dani Sordo vette át. Neuville a 3. speciálon hibázott, de legnagyobb gondja a Toyota két újonca, a hat­szoros világbajnok Sebastien Ogier és a rali meglepetésembere, Elfyn Evans volt. Neuville és a Hyundai azonban legyőzte a toyo­­tásokat. Sordo beugróként tökéle­tes pályabejáró volt, hibátlanul módosította az itinert a gyorsasá­gik előtt, és hatékonyan segített a gumiválasztásban is. Neuville a hibázása után fel tudott zárkózni és közel 17 másodperces hátrány­ból is felállt a toyotások ellen. Neuville jégen, szárazon és ned- Gigabukfenc A címvédő Ott Tanaknak meglehetősen rosszul sikerült Hyundai-os bemutatkozása: az első 3 gyorsaságin na­gyon versenyképes volt, a 4. speciálon viszont 185 km/ órás sebességnél lecsúszott az útról, több mint 100 méteren át folyamatosan átpördült az autójával és egy 40 méter mély töltésoldal aljába esett le. Ő és navigá­tora csodával határos módon mindenféle nagyobb sé­rülés nélkül megúszta a félelmetes balesetet. Monte-carlo 1. Neuville-Gilsoul (BEL/BEL) Hyundai Í20 Coupé, 2. Ogi­­er-lngrassia [FRA/FRA] Toyota Yaris, 3. Evans-Martin [GBR/GBR] Toyota Yaris, 4. Lappi-Ferm [FIN/FIN] Ford Fiesta, 5. Rovenpera-Halttunen [FIN/FIN] Toyota Yaris, 6. Loeb-Elena [FRA/MC] Hyundai Í20 Coupé,7. Katsuta- Barritt [JAP/GBR] Toyota Yaris, 8. Suninen-Lehtinen [FIN/FIN] Ford Fiesta, 9. Camilli-Buresi [FRA/FRA] Citroen C3 R5,10. Ostberg-Eriksen [NOR/NOR] Citroen C3 R5,... 48. Lásztó-Begala [HUN/HUN] Ford Fiesta Szakaszgyőzelmek: Neuville 9, Evans 4, Ogier 3. Következik a Svéd Rali, február 13-16. vés aszfalton is versenyképes volt, ő nyerte a legtöbb speciált, továb­bá behúzta a plusz 5 pontot jelentő power stage szakaszt is. Evans karrierje során először versenyzett Toyotával és azonnal főszereplővé vált. Hét speciálon ő vezetett, több gyorsaságit nyert meg, mint a csapattárs Ogier, míg pályafutása során először a leg­jobb háromban zárt Monacóban. Ogier viszont felemásan érezheti magát, hiszen végig a győzelemért csatázott, mégis csak a 2. helyen végzett. Ugyebár Ogier Volkswa­gennel, Forddal és Citroennel 2014 és 2019 között zsinórban hatszor nyert a hazai versenyének számí­tó Monte-Carlo Ralin. A versenyen egy magyar ket­tősnek, a László Zoltán-Begula Tamás párosnak is drukkolhat­tunk. A duó első ízben szerepelt a rali-világbajnokságon, s egy Ford Fiesta R2-essel az abszolútban a 48. helyen végeztek, míg kategóri­ájukban (RC4) a 11. helyen zártak. 2020/31 www.automotor.hu 51 Szöveg: Hegyi András Fotó: Csapatok