Az Ujság, 1909. szeptember/2 (7. évfolyam, 219-231. szám)

1909-09-28 / 229. szám

Kedd, 1909. szeptember 28.­ ­ AZ ÚJSÁG S­port. Telefonsaim 66—16. — Olvasóterem 71-31. — Interurban 67. Football. A cseh válogatott csapat Angliában. Ipsurokből távirat­ozzák lapunknak, hogy a Ceeky Svaz Footballovy szombaton Angliában lefolyt első mérkőzése az angol amatőr-szövetség válogatott csapatának 10: 1 arányú fölényes győzelmével végződött. A Pozsonyi Torna­ Egyesület Brünnben, Breinnből jelentik, hogy a P. T. E. a D. F. C. Brünn elleni vasár­napi mérkőzését 12 : 1 arányban elvesztette. A vasárnapi mérkőzések: A nap szenzácziója a Nemzeti Sport­ Club fiatal csapatának győzelme volt a tavalyi bajnokságban oly fényes szerepet játszott M. A. C. ellen. A B. T. C. sem képes régi formáját visszanyerni, mert a meglehetős gyen­gén játszó Wiener Sport-Club ellen sem tudott győzelmet aratni. Jól szerepelt Bécsben az M. T. K., a­mely csak egy goalkülönbözettel szenvedett vereséget a W. A. C.­­tól, goalképesebb csatársorral azonban könnyen a maga javára dönthette volna el a mérkőzést. Részletes tudósításunkat alább közöljük: (Nemzetközi mérkőzés.) Wiener Sport Club—B. T. C. 2:1. (Millenáris pálya.) Mintegy háromezer főre rugó közönség előtt folyt le ez a végtelenül unalmas, nívótlan játék. A közönség nagy része már a mérkőzés közepetáján csalódottan hagyta el a pályát, mert rendszertelen, minden kombináczió nélküli lanyha játékot produkált mind a két csapat. A bécsi csapat­ Kroyer nélkül vette fel a küzdelmet és csak a második félidőben mutatott némileg szép játékot. Legjobb játékosa a kapu véd volt. Szépen helyezkedik és biztosan fog labdát. A két hátvéd közepes játékos. A fedezetek közül Wackenreuter középfedezet játéka volt a leghasznosabb. A szélsőfedezetek ugyan gyengék voltak, azonban B. T. C. hak­jait jóval felülmúlták. A csatársorban a két reprezentatív játékos (Schmieger bal­összekötő és Neubauer középcsatár) magaslott ki. Minden támadást ők intéztek. HU A B. T. C.-nél szintén a kapuvéd Bihari volt a csapat legjobb embere. A hátvédek (főként Sárközi) gyengék voltak. Szendrő mindjárt az első félidő elején megsérült és ennélfogva alig lehetett segítségére a véde­lemnek. Különben is erősen visszament formájában. A fedezetsor Nagy—Leitner—Ficzere abszolút rossz volt. Nemcsak, hogy egyikük sem tud passolni, de még labdát is nagy ritkán találtak el. A csatársorban csak Rákóczy és Dobó játszott jól. Az egész csapat minden lelkesedés nélkül, kapkodva dolgozott. A mérkőzés fair volt. Az első félidőt a W. S. C. támadása nyitja meg. Schmieger lövését Szendrő kornerra menti. (4. p.) Rákóczy hosszú lövése a kapust foglalkoztatja. A nyolczadik perc­ben Schmieger és Szendrő összeütközik, úgy hogy Szendrő megsérül. Változatos játék folyik, mindkét csapat egyenlően támad, de egyikük sem képes eredményt elérni. Neubauer támadását Szendrő Korner árán menti. (36. p.) Kunszt, majd Mészáros lövését a kapus fogja. Félidő 0:0. A második félidőben kissé erősebb tempóban játszik mindkét csapat. A W. S. C. balszélsője révén támad, a­kinek beadásából Ficzere mesésen csavart lövéssel öngo­lt csinál. (2. p.) Továbbra is a bécsi csapat a támadó fél. A jobbösszekötő beadását Szendrő kézzel érinti, de a megítélt tizenegyest Bihari menti. (7. p.) A B. T. C. erre erősebben kezd támadni, de Rákóczy lövése csak kornert eredményez. (11. p.) Dobó beadását Kézsmárki erősen offside helyzetből goallá értékesíti. (12. p.) A piros­fehérek továbbra is támadnak, de Kézsmárki lövését a kapus kornerre menti. (15. p.) Schmieger lövése ugyan­csak kornert eredményez. (20. p.) Neubauer támadását Szendrő korner árán menti. (21. p.) A B. T. C. Mészáros révén jut támadáshoz, a­ki a félpályán lefutva, közvetlen közelről a kapu mellé lő. Neubauer—Schmieger össz­­játékából utóbbi gyönyörű goalt rúg. (35. p.) A B. T. C. most erősen dolgozik a kiegyenlítésért, de Kézsmárki, majd Dobó lövését a kapus bravúrral menti. Biró Hajós József (F. T. C.). (I. osztályú bajnokság.) F. T. C.—Újpesti T. E. 6:2. (Millenáris pálya.) Szép és mindvégig erős küz­delem után a fenti goalarányban győzte le bajnokcsapa­tunk a jó formában lévő újpestieket. Az U. T. E. a mér­kőzés legnagyobb részében méltó ellenfele volt a zöld­­fehéreknek, a­mit a 3: 2 arány is bizonyít és csak az utolsó tíz perc­ben roppant össze, a­mikor is a Ferencz­­város rövid időközökben hatra szaporítja goaljainak számát. A győztes F. T. C.-ben ismét a fedezetsor ideális játéka döntötte el a mérkőzés sorsát. Weinber, Bródy, Gorszky olyan formában vannak, hogy alig hiszszük, hogy ezzel a fedezetsorral hazai csapattól vereséget szen­vedjenek. A csatársorban ezúttal a jobboldal is jó játékot produkált. Rónai gyönyörű beadásai sorra eredményesek voltak. Kitűnő napja volt Schlossernak, a­ki egymaga négy go­lt rúgott. Korody és Weisz a szokott kiváló formájukban játszottak. Kucsera a teljesen haszna­vehetetlen Manglitz helyén sokkal többet produkálna. Az U. T. E.-nél elsősorban a védelem végzett első­rangú munkát.­ Kazár a kapuban minden lehetőt védett. Molnár, de főleg Ludvig hátvéd klasszis-játékot produkált. A fedezetsor­­volt aránylag a csapat leggyengébb része. A csatársor balszéle (Szabó—Surmik) igen ügyesen ját­szott , kár, hogy a jobboldal nem képes vele lépést tartani. Az egész mérkőzés fair és változatos lefolyású volt. F. T. C. kezd (Schlosser nélkül) és már a második perczben igen kritikus helyzetet teremt az U. T. E. kapu­nál. Weisz beadását azonban Rónai négy méterről gyengén Kazárnak passolja. U. T. E. Szabó révén támad, de gyönyörű lövése a kapufáról pattan vissza a mezőnybe. Szabó beadásából Surmik offside-goalt lő (8. p.). A 15-ik perc­ben beáll Schlosser, a zöld-fehérek most már erő­sebben támadnak, de Weisz lövése csak komért ered­ményez. (17. p.) Korody leadását Schlosser offside-helyzet­­ből rúgja a hálóba, a­mit a bíró természetesen nem ítél meg. (21­. p.) Továbbra is a F. 1­. C. támad, de Schlosser lövését­ Kazár kornerre menti. (22. p.) Az első goalt az U. T. E. éri el Surmik révén, a­kinek lövését Fritz lábbal akarta védeni. (25. p.) A következő perc­ben Rónai beadását Korody goallá értékesítve, kiegyenlít. (26. p.) Schlosser ismét offside-goalt lő. (32. p.) A félidő hátralévő idejében a­ F. T. C. erősen támad, de eredménytelenül. Félidő 1:1. A második félidő elején a zöld-fehérek vehemensen támadnak és Rónai beadásából Schlosser goalt rúg. (3. p.) Weisz—Schlosser összjátékából Schlosser gyönyörű goalt lő. (11. p.) Erre U. T. E. is lendületbe jön és a Korody gáncsa miatt megítélt szabadrúgást Ludvig harmincz méterről élesen a goalba vágja. (15. p.) 3 : 2. Schlosser lövése a kapufára jut, míg Surmik ismét offside-helyzetből rúg goalt. (28. p.) Surmik éles lövését Fritz rávetéssel nehezen védi. (20. p.) Manglitz hibájából komorhoz jut U. T. E. (30. p.) Most az U. T. E. teljesen visszaesik és a B. T. G. Korody révén a 36-ik perezben és Schlosser révén a 39-ik és 42-ik perezben hatra szaporítja goaljait. Biró Fehéry Ákos (Csepel). Terézvárosi Torna­ Club—Budapesti Atlétikai Klub 2:1. (Millenáris-pálya, délelőtt.) Szépszámú közönség előtt, meglepeté­sszerű eredménynyel végződött a fenti két csapat küzdelme. A kék-fehéreknek, a kora szezonban mutatott jó formájuk után ítélve félék­ynyel kellett volna a győzelmet kivívniok, s hogy nem így történt, egyrészt a Terézvárosiak óriási javulása, másrészt a B. A. K. fegyel­mezetlen és nyers játékmodora volt az oka. Igazán saj­nálatra méltó, hogy egy kvalitásai révén jobb szerepre hivatott csapat miként rontja le esélyeit az ellenfélnek úgy szavakban, mint játékban való bántalmazásával. A Terézvárosiak igazán szép és észszerű játékot produkáltak. Az ifjú erőkkel megerősített csatársor a csapat legjobb része. A három belső csatár, különösen Gyárfás, gyors szöktetéseivel és éles lövéseivel válik ki. A fedezetsor sem marad mögötte a csatársornak. Jergenz és Schönfeld ,hogy a hátvédek hibáit is jóvátegyék, iga­zán emberfeletti munkát végeztek. Sehen­feld érdeme, hogy a B. A. K. máskor kitűnő baloldala ezúttal semmi szerepet sem játszott. A két hátvéd és a kapus szintén kivették részüket a győzelem nehéz munkájából. A B. A. K.-ban ismét csakis Grünwald játéka volt kifogástalan. Nemcsak a védelem lelke volt, hanem azon­kívül, hogy a kék-feketék egyetlen goalját is ő lőtte büntetőrúgásból, a támadásokban is része volt, a­mennyi­ben két ízben lőtt kapuléözre. Hátvéd­társa kissé brutális. A fedezetek prototip, vad játékot folytatnak. A csatár­sor szépen és fairen kombinál, azonban igen kevés labdát irányított a ka­pura és ennélfogva eredményt nem tudott el­érni. A már említett nyers játék folyománya az volt, hogy a bíró a B. A. R.-ból Glattert és Halászt, a T. T. C.-ből pedig Rauehot kiállítani volt kénytelen. A játék első tizenöt perczét a B. A. K. támadásai töltik ki és Beimernek több ízben nyuilt alkalma a leg­kritikusabb pill­anatokban menteni. A kék-feketék keveset lőnek és így csak Grünwald harmincz méteres szabad­rúgása jelent veszélyt a Terézvárosiak kapujára, azt azonban szerencséjükre a kapulécz menti. Végre a 17-ik perc­ben a Terézvárosiak is akc­ióba lépnek, sőt már az első támadásukat siker is koronázza : a szépen kiszökő Gyárfás a tétovázó és hátráló B. A. K. védelem hibájából gyönyörű szép goalt lő. A félidő többi részét a kék-feketék támadásai tölti ki, de kiegyenlíteni nem tudnak. Félidő 1:0 a T. T. C. javára. A második félidőt a B. A. K. erős iramban kezdi és néhány perczig a Terézvárosiak kapuja előtt tanyá­zik. Közben Jergenz a tizenhatos vonalon belül handset vét s a megítélt tizenegyest Grünvald a kapuba vágja. (5. p.) A terézvárosiak a gyors kiegyenlítés miatt meg­lepetve, erősen támadnak, Grosz és Grünvald azonban mindent mentenek. A B. A. K. portyázó lerohanásait a baloldal vezeti, de a középre jutó beadásaikat a belső csatárok elrontják. Közben a bíró Glattert sportszerűt játékáért (az ellenfél játékosait dresszüknél fogva rossz húzta), kiállítja. Habár a T. T. C. tovább is erősen támad, mégis úgy látszik, hogy a mérkőzés eldöntetlen marad. Végre a 28. p. meghozza a T. T. C. győztes goalját. Pach a rosszul helyezkedő Waldneren át kifut, élesen lő, a kapus véd, de a labda kezéből a kapuba perdül. Ezután a B. A. K. a Terézvárosiak minden támadását gáncsolással akasztja meg, a­miért a bíró Halászt (a B. A. K.-ból) és ugyancsak ebből az okból Rauehot (a. T. T. C.-ből) is kiállítja. A mérkőzést a B. A. K. támadása fejezte be. Bíró: Klug Frigyes (M. A. F. C.). Nemzeti Sport­ Club — Magyar Athletikai Club 4 : 2. (Margitsz­igeti pálya.) A N. S. C. harmadik bajnoki mérkőzése nagy meglepetésre ismét fölényes győzelmet hozott a legifjabb elsőosztályú csapatnak. A M. A. C. tartalékos csapata igen gyenge játékot produkált. A má­sodik félidőben a mérkőzés eldurvult, s a bíró kénytelen volt Majort, Fodort és Hlavayt kiállítani. A mérkőzés végig heves iramú volt, a nemzetiek jobb csatársora azonban könnyűszerrel a maga számára biztosította a győzelmet. A M. A. C.-nál Sípos és Major játszott csak elsőosztályú nívón, utóbbi kissé erőszakosan. A N. S. C. csapatában kimagaslott Tóth kiváló játéka, mellette még Hlavay és Kanyaurek voltak jók. Burk­án néhány labdát szépen védett. N. S. C. kezd , támadását Major gáncs­sal akasztja meg. Hosszú ideig tartó középjáték után M. A. C. jobb­­szélője révén lerohan, melynek eredménye a 13-ik percz­ben rúgott korner. Ismét N. S. C. támad , Tóth lövését Sipos fogja. M. A. C. felnyomni a jobbösszekötő lövését Bu­rk­án védi és a kipattanó labdát Medgyessy a goalba vágja (19. p.). N. S. C. most erősen támad, azonban Re­­meth lövését Sípos védi. A 28-ik perezben tizenegyeshez jut N. S. C. a­melyből Hlavay kiegyenlít. Nemsokára ezután Faragó révén N. S. C. ragadja magához a veze­tést, miután a 31-ik perczben a második goalt rúgja. M. A. C. vehemensen támad, eredményt azonban a 37. és 38-ik perc­ben rúgott kornereken kívül nem tud elérni. Tóth egyéni játékát gyönyörű lövéssel fejezi be (42. p.), a­melylyel háromra szaporítja N. S. C. goaljainak számát Félidő 3:1. A második félidő N. S. C. támadásával kezdődik, a­melyet a M. A. C. is viszonoz, de a jobbösszekötő helye­zett lövését Burk­án szépen menti. Szabadrúgás révén N. S. C. támad, Tóth szép beadását azonban Faragó a kapu fölé lövi. A 23-ik perc­ben jut a M. A. C. második goaljához, miután Kanyaurek öngoalt hibáz. A játék erre eldurvul. A szabadrúgások mindkét részről egymást követik , a 35-ik perezben Majort feleselés miatt kiállít­ják. Rögtön utána Hlavay is Major sorsára jut (36. p.). A meggyengült M. A. C.-védelem ellen a nemzetiek köny­­nyen játszanak, s a 37-ik perezben Tóth a negyedik (a mérkőzés legszebb) go­lját rúgja. A M. A. C­ most már csak lerohanásokkal kísérletezik, de eredmény nélkül. A játékot a folytonos szabadrúgások minduntalan meg­akasztják. A 41-ik perczben Fodort kénytelen a bíró ki­­állítani.­­ Biró : Havas Lajos (B. A. K.). 18* 19 LAWN-TENNIS. FOOTBALL. Angol és magyar sportjátékok összes kellékei. Teljes lawn­­tennis felszerelések. Amerikai, angol és francéza príma rake­­tek. Versenylabdik, közép és tekerítő hálók stb. Rakettavilleok elsőrangú szakmunkás által A magyar országos lawntennis szövetség hiteles játék- és versenyszabályai. Újdonság Diabolo, játék. Hitelesített athlétikai sportczikkek. Tornaszerek. Olasz­ vivóeszközök. Sportöltözékek. Sportsrjegyzék ingyen. 489*1 KERTÉSZ TÓDOR Sportüzlete. Budapest, IV., Kristóf-tér I (II. osztályú bajnokság.) Újpest Rákospalotai A­­K - Postások Sport-Egyesülete 1: 0. (Margitszigeti-pálya.) Az eredmény nagy meg­lepetés, a­mennyiben általában a Postások győzelmét, várták. Ez annál valószínűbbnek látszott, mert az U. R. A. K. csak nyolcz emberrel jelent meg a pályán. A Postások tényleg az egész mérkőzés folyamán óriási fö­lényben voltak ők igazán csak csatáraik abszolút goal­­képtelenségén, no meg az újpestiek példátlan szerencsével védő tartalék­kapusán múlott, hogy a játék nem végződött négy-öt­ goallal a Postások javára. A győztes csapat védelme élén, ismét a fáradhatatlan Koóssal nagyszerű munkát végzett, míg csatársoruk — már a­mennyiben két, illetve három ember is alkot­hat csatársort­­— nem igen jutott szóhoz. Dicséretreméltó a csapat fair, fegyelmezett viselkedése. A Postásoknál a fedezetsor volt jó. Koltai még min­dig kiváló. Csüdör és Fekete nagyon jók , kár, hogy előbbi túl sokat beszél, utóbbi pedig durvaságokra ragadtatja magát. Az egész csapat különben — Saly-t és Holub-ot kivéve, a­kik egyszersmind a csatársor legjobb emberei — mikor látta, hogy a mérkőzést, nagy fölénye daczára sem nyerheti meg, izgatottságában erőszakoskodni kezdett, a­minek két játékos kiállítása lett a következménye. Széllel hátban kezd a Postás csapat, a­mely a nyelcz emberrel játszó U. R. A. K. ellenében nagy fölényben van, de goalt elérni képtelen. Az újpestiek jobbszélsője a 24-ik perc­ben kiszabadul és a tétovázó Postás védelem hibájából védhetetlen go­lt rúg. Félidő 1 : 0. A második félidőben is a Postáska vannak fölényben, bár most már az U. R. A. K. is átrándul ellenfele térfelébe s néhány igen veszélyes helyzetet teremt, tizenegyeshez is jutnak az újpestiek, de nem tudják értékesíteni. A match utolsó perczeiben a Postások kapusát és középfedezetét a bíró — Benedek Aladár (M. A. F. C.) — kiállítja. A második csapatok mérkőzését az U. R. A. K. feladta. Typographia s. C. Budapesti Egyetemi Athl. Club S: 2. (Lágymányosi felső­ pálya.) A tudományegyetem labdarúgó csapatának a második osztályú bajnokságban lejátszott első mérkőzése, daczára, hogy vereséget szen­vedett, nagyon jó fényt vet a csapat képességeire. A nyomdászok csapata az első félidőben könnyel­műen játszott, lekicsinyelte ellenfelét, de azután, látva annak jó képességeit, mindjobban belefeküdt a játékba, s azt végül biztosan nyerte. A győztes csapat leggyengébb része még mindig a csatársor." Tűrhetően játszott a három belső csatár. A fedezetsor leggyengébb embere Marinach, a­ki nem való a csapatba. Az egyetemi csapt legjobb embere Blazsek, a B. T. C. volt kitűnő játékosa, a ki most az egyetemen folytatja tanulmányait s igy a B. E. A. C. csapatában játszik. Kitűnően s nagy szerencsével védett a csapat kapusa. A hátvédek és a fedezetek is nagyon jól állták meg helyüket, a csatársor összjátéka kielégítő, de lövőképes­ségük még nagyon gyenge. Az első félidőben Typ. rossz kezdése után B. E. A. C. rögtön támad, de Typ. védelme résen van. Hosszú ideig középen folyik a játék, majd újra Typ. kapuja elé jutnak az egyetemiek, s kornert érnek el, a­melyből nagy meglepetésre Blazsek váratlan lövése meghozza a veze­tést (17. p.). Ezután is nagyrészt középen folyik a játék, de Typ. már többet támad. Végre Kaufmann, Typ. közép­­csatára kiszökik és iszonyú erővel goalt rúg (30. p.). Köz­vetlenül ezután Typ. balszélsője lerohan és jól czentere­­zett labdáját ugyancsak Kaufmann juttatja a B. E. A. C. kapujába. (34. p.). Félidő 2:1. Újrakezdés után B. E. A. C. is jobban belemelegszik a játékba és már a 4-ik perczben a középcsatár­­váratlan lövéssel kiegyenlít. Azontúl végig Typ­a támadót fél, s a 6. perczben Schaffer, a 21-ben Kaufmann, a 43-ikban pedig Kaufmann—Schaffer egy-egy goalt * rúgva# 5 : 2 arányban magénak biztosítja a győzelmet. Biró: Gröh­e Ernő (B. A. K.).