Békés Megyei Népújság, 1986. október (41. évfolyam, 231-257. szám)

1986-10-29 / 255. szám

1986. október 29., szerda SPORT SPORT SPORT SPORT Nem szűnik meg a szakosztály! — kaptuk a hírt a Békéscsa­bai Volán Sport Club, illetve a Körös Volán háza tájáról. Az október 17-i sportegyesületi elnökségi ülésen döntöttek arról, hogy a nehéz körülmények ellenére is folytatják a népszerű technikai sportág, illetve szakosztály működtetését. A válság kialakulásáról, az érdekeltek meghallgatása nyomán igyek­szünk bővebb képet kapni, s a közeljövőben terjedelmesebb írásban beszámolni Számítógéppel a rendbontók ellen Egyre több országban je­lent növekvő gondot a lab­darúgópályák nézőterein el­harapódzott erőszak. A rend­bontók elleni küzdelembe egyre újabb s­ újabb eszkö­zöket vetnek be. Hollandiá­ban például a számítástech­nikát hívták segítségül. Bár Európában az angol „szurkolóknak” a legrosszabb a híre, de Hollandiában is rendkívül megnőtt a súlyos rendzavarások száma. Az erőszakhullám kétségkívül társadalmi jelenség, éppen ezért a klubok nem szívesen vállalják csak magukra a huligánok elleni küzdelem költségeit. A bajok orvoslására egy utrechti intézet tavaly már­ciusban számítógépes adattá­rat nyitott, amelyben mind­azokat számon tartják, akik a labdarúgó-stadionokat az erőszakos cselekmények szín­tereivé változtatják. A prog­ram készítői közzétették az aktuális, szomorú statiszti­kát: már több mint 1000 név szerepel a listán, s közülük mintegy 500-at az elmúlt két hónap során vezettek be az adattárba. A huligánok tehát többsé­gükben ismertek, s ez lénye­gesen megkönnyíti a rend­­fenntartók helyzetét. Remél­hető, hogy a harc új fordu­latot vesz... Veszteséggel zárul az atlétikai EB? A végleges elszámo­lás ugyan még nem készült el, de való­színűnek látszik­, hogy negatív pénzügyi mér­leggel zárul az augusztusban lebonyolított stuttgarti atlé­tikai Európa-bajnokság. Az NSZK Atlétikai Szö­vetségének a napokban köz­zétett jelentése szerint a kontinensviadal költségei a tervezett 10 millió helyett 15 millió márkára rúgtak. Kü­lönösen a sajtóközpont, a tudósítók kiszolgálásának költségei haladták meg messze — 2,5 millióval — az előirányzottat. A bevételek oldalán a be­lépőjegyek „hozták” a leg­többet (4,6 millió), majd a szponzorok pénzei jelentik a következő tételt (4,1 millió). A televíziós jogdíjak (1,2 millió) a tervezettnek megfe­lelően alakultak, de a „sportolói falu” bevételei már 600 ezerrel elmaradtak a várttól. Érthető tehát, hogy Heiner Henze, a szervező bizottság tagja keserűen jegyezte meg: „Nyereséggel ezután aligha számolhatunk ...” Újpesten villanyfényben Szerdán bonyolítják le a lab­darúgó MNK nyolcaddöntőit, két mérkőzést villanyfény mellett játszanak. A székesfehérvári ösz­­szecsapáson (15.30 óra) a Video­ton a bajnok Bp. Honvéd skalp­ja megszerzésére törekszik, Új­pesten 16 órától vendégeskedik a Békéscsaba. A további hat ta­lálkozó kezdési időpontja 13 óra. A Vasas kupavédőként nehéz csatá ■élé néz Kecskeméten. A teljes MNK-műsor a nyolc közé jutásért: Motim TE—Hala­dás VSE, MTK-VM—Dunaújvá­ros, Sabaria SE—Pécsi MSC, Vi­deoton—Bp. Honvéd, Kecskeméti SC—Vasas, Bajai SE—Ferencvá­ros, Nyíregyháza—Debreceni MVSC, II. Dózsa—Békéscsaba. Serdülőklinika Tizenhárom fordulót bo­nyolítottak le eddig a há­romcsoportos országos serdü­­lő-labdarúgóbajnokság őszi szezonjában. A déli csoport­ban szereplő Békéscsabai Előre Spartacus együttesé­nek mérlege: 8 győzelem, 1 döntetlen, 4 vereség, 42—21- es gólkülönbség, s 17 pont. Pergessük most vissza egy kicsit az őszi fordulót. A csa­baiak hazai pályán a Salgó­tarjáni BTC ellen kezdtek, s 3—1 (2—0)-ra nyertek. Klein­­buer János edző: „Még na­gyon az elején voltunk, csak az eredménynek örülhet­tünk.” Utána Budafokon 8—3-as, majd itthon az ózdi­ak ellen 1—0-ás győzelem következett. A gólzáporos vendégjáték során Kasik még büntetőt is hibázott. Igaz, két gólt is rúgott Törökkel és Oroveczcel együtt. Rang­adónak ígérkezett az MTK­­VM elleni, Hungária körúti mérkőzés. Végül is a Varga — Bánszki, Brakszatórisz, Patyi (Pásztor), Mazán — Lipták, Balogh, Hoffmann (Oláh) — Orovecz (Janis), Kasik, Török összeállítású csapat 4—2 (2—1)-re vesz­tett. Az edző: „Súlyos egyé­ni hibák miatt kaptunk ki úgy, hogy 1—0-ra vezettünk és 3—2-re feljöttünk.” Egyébként a lilák góljait Lipták és Hoffmann lőtte. Következett hazai pályán a Vác, sima 6—0-ás győzelem­mel, majd a Vasas látogatott a Kórház utcába — 3—3 lett az eredmény. A villámérté­kelés: „Kasik, aki megint két gólt rúgott a háromból — kétszer is a kapussal állt szemben —, úgyhogy, jobb helyzetkihasználással nyer­hettünk volna.” A 8. fordu­lóban, a megyei rangadón: Előre Spartacus—Szarvasi Vasas 6—0 (3—0). Követke­zett a második vereség Sze­geden (1—2). Itt megint el­sősorban egyéni hibák alakí­tották ki a végeredményt. A 9. fordulóra már szívesebben emlékeznek a fiatalok és ve­zetőik: a Metripond ellen 5—0 (2—0)-ra nyertek. (G.: Janis 2, Hoffmann, Orovecz, Balogh.) A szerencse Csepe­len nem állt melléjük, 1—0- ra kaptak ki. Végül a legutóbbi három forduló mérlege: 3 győzelem egymás után, 3—2 a nyír­egyháziak, 4—2 az egriek és 2—1 a DVTK ellen. Összességében mit mond Klembucz János? „Elégedett vagyok, annál is inkább, hiszen a tavalyi csa­patból négyen, Kasik, Lipták, Török, Orovecz maradtak csak, lényegében tehát őszi csapatunk újjáalakult. Úgy gondolom, s ezt sikeresen ol­dottuk meg.” Leggyakrabban a követke­ző csapat szerepelt: Varga (Szűcs) — Bánszki (Pásztor), Brakszatórisz, Potyi, Mazán (Oláh) — Lipták, Orovecz (Balogh), Hoffmann — Ja­nis, Kasik, Török. Valamennyi mérkőzésen játszott: Bánszki, Brakszató­risz, Balogh, Hoffmann és Orovecz. Svecz Mihály / Hét végi labdajáték-eredmények Egyik csapat sem érdemelt vereséget Késcsaba. Nyíregyházi VSSC— Bős. Előre Spartacus 3:2 (11, —14, —9, 13, 14). NB II-es női röp­labda-mérkőzés. Bő­ 100 néző. V.: Karsai, Institens. Előre: BUZASSY, Né­metiné, Börcsök, NEMES, Biha­ri, Szászki. Csere: VÁG­VÖLGYI, OBERSCHALL, Uhrin, Mező, Zsila, Szalóki. Edző: Buzássy Béla. 1. sz. játszma: 0:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 6:4, 6:6, 10:6, 10:8, 12:8, 12:11, 15:11 — 1:0 (23. perc). 2- sz. játszma: 3:0, 3:3, 11:3 (!), 11:12 (!), 14:12, 14:16 — 1:1 (23 perc). 3. sz. játszma: 0:1, 1:1, 1: 3, 4:3, 4:6, 7:6, 7:8, 8:8, 8:11, 9: 11, 9:15 — 1:2 (24 perc). 4. sz. Játszma: 5:0, 5:5, 10:5, 10:8, 13:8, 13:13, 15:13 — 2:2 (26 perc). 5. sz. játszma: 3:0, 3:1, 5:1, 5:4, 6:4, 6: 5, 8:5, 8:8, 10:8, 10:10, 11:10, 11:12, 13:12, 13:14, 16:14 — 3:2 (31 perc). Nagy mérkőzés volt, méltó a rangadóhoz. A 127 perces (tisz­ta játékidő!) találkozó poénará­nya 69:69! Az Előre Spartacus igazolta eddigi eredményeit: ki­tűnően játszott. Szellemes meg­oldásokkal és erős leütésekkel szerezte pontjait. A 4. játszmá­ban — 1:2-es mérkőzésállásnál — csak kilenc forgás után szü­letett meg az első pont. A dön­tő játszmában 14:13-nál mérkő­zéslabdához jutott a hazai csa­pat, de az adódó ziccert nem tudták kihasználni. Az izzó lég­körben hallatlan szerencsés pon­tokkal nyert a Nyíregyháza. A ritkán látható, magas színvonalú mérkőzés sokáig emlékezetes marad a közönség számára. Egyik csapat sem érdemelt ve­reséget, de az egyiknek győznie kellett . .. NB I-es női ifjúsági mérkő­zés. Nyíregyházi VSSC—Bcs. Előre Spartacus 3:0. Igazságos eredmény. Megint a békésiek Kiskunfélegyháza—Bcs. MÁV 104:70 (52:29). NB II-es férfi kosárlabda­mérkőzés. Kiskunfél­egyháza. V.: Gróf, Helmut. MÁV: Fehér (14), Ma­­tyuska (10), Mészáros (10), Áb­­rahám (2), Bozó (8). Csere : Bor­si (6), Spreber (2), Nagy T. (11), Gerlecz, Pribojszki. Edző: dr. Papy Lajos. A kiskunfélegyhá­­ziaknak e napon szinte minden sikerült, a tartalékos csabaiak ellen. Bajai TK—Bes. MÁV 108:64 (52: 25). NB II. Férfi. V.: Szittya, Schisszter. MÁV: Vozár (21), Se­bők (16), Matyuska (7), Bozó (9), Ábrahám (5). Csere: Borsi (4), Spreber (2), Gerlecz, Nagy T., Pribojszki. Edző: dr. Papy Lajos. Az esélyesebb bajaiak biztosan nyertek, miközben ki­lenc hárompontos kosarat dob­tak. Szegedi Postás—Szarvasi FISC 96:55 (58:26). NB II. Férfi. Sze­ged. V.: Csuta, Fodor. Szarvas: Farkas (12), Kuli (8), Korodi (2), Bodnár (15), Veres J. (3). Cse­re: Varga (10), Csaholczi (5), Veres A., Bessenyei. Edző: Sza­­lontai György. Biztos hazai győ­zelem. Békési Arész Fontex—Szegedi TK 69:60 (34:27). NB II. Férfi. Szeged. V.: Gerda, Halmi. Bé­kés: Lipcsei (14), Domokos (20), Révész (12), Ladányi (4), Eper­jesi (4). Csere: Tar (13), Bon­­dár (2), Korcsok, Balikó. Edző: Hegedűs Ferenc. Idegesen kezd­tek a békésiek az újonc ottho­nában, de végül is a rutin és a tapasztalat javukra döntött. Békési Arész Fontex—Szarvasi FISC 86:68 (41:34). NB II. Férfi. V.: Perkési, Erdélyi. Az ered­mény a vendégekre nézve hí­zelgő. A megyei serdülő leány kosár­labda-bajnokság első fordulójá­nak eredményei: Mezőberényi SE—Békési Afész Fontex 71:23, Mezőberényi SE—Szarvasi FSSC 54:19, Mezőberényi SE—Bcs. Afész 82:13, Békési Afész Fontex —Szarvasi FSSC 44:40, Békési Afész Fontex—Bcs. Afész 47:6, Szarvasi FSSC—Bcs. Afész 56:12. Újkígyósi búcsú Szeghalmi SC—Gold­berger 15—14 (7—8). NB I B-s női kézi­labda-mérkőzés. Szeg­halom, 250 néző. V. : dr. Basa, Tóth. Szeghalom: Andróczkiné — Vizerné 1, Mi­­kóla, Mendréné 8­ (6), Madar, Vargáné 3, Veresné. Csere: dr. Horváthné (kapus), Zsótér 3, Sánta, Hajduné, Zsadányi. Edző: Vass Sándor. Kiállítások: 4. ill. 6 perc. Hétméteresek: 6 6. ill. 5 5. Végig keményen védekezett mindkét csapat, emiatt a táma­dójáték sok kívánnivalót ha­gyott maga után. Az átlövők gyámoltalan, erőtlen kapura lö­véseit rendre hárították a ka­pusok. Összességében a végig jól védekező sárrétiek megérde­melten tartották otthon a két pontot, amit a szépszámú, lel­kes közönség vastapssal jutal­mazott. Bp. Spartacus—Újkígyós 24—19 (10—9). NB I B. Férfi. Buda­pest. V.: Géczi, Wochner. Új­kígyós: KOPPÁNYI — Haran­gozó, Kovács 4, Skaliczki 3, Bánfi 6, Bacsa 1, Bene 1. Csere: GEDÓ 1, Vasas, Mezei, Barna 3. Edző: Kolarovszki Mihály. Kiállítások: 6, ill. 8 perc. Hét­­méteresek: 4 4, ill. 5 4. Az újkí­­gyósiak számára ez volt az utolsó lehetőség ahhoz, hogy a következő évre megőrizzék NB I B-s tagságukat , amennyi­ben nyernek az igen jó képes­ségű Spartacus otthonában. A mérkőzés jelentős részében az Újkígyós jól játszott, de nyer­ni nem tudott, s így két év után kiesett a második vonal­ból. * * * Befejeződtek az OIB kézilab­­da-csoportküzdelmei. A Békés­csabai Előre Spartacus fiú és Jesmycsapatai ragyogóan szere­peltek, mindkét együttes beju­tott a Debrecenben rendezendő hatos döntőbe. Az utolsó fordulóban: Bes. Előre Spartacus—Salgó­tarjáni Építők 22—19 (10—11). Fiúmérkőzés: Salgótarján, V., Leányvári. A vendéglátók kezd­tek jobban, de a határtalan lel­kesedéssel játszó lila-fehérek a második félidőben fordítani tud­tak. Ld.: Volent, Molnár 5-5, Jambrik, Szilágyi M. 4-4. Salgótarjáni Síküveggyár—Bes. Előre Spartacus 25—24 (16—11). Leánymérkőzés: Salgótarján, V.: Könczöl, Ócsai. A békéscsabai­ak csak a második félidőben nyújtottak jobb teljesítményt, de ez kevés volt a győzelemhez. Ld.: Petri 11, Hochrajter R. 4, Szekerka 3. 8 gól Kétegyházán Renova—Gyulai SE 5—1 (3—0). Női nagy­pályás országos baj­nokság. Budapest, Kőér u. 150 néző. V.: Szabó Z. GYSE: Zemencsik — Szlup, Kondacs, Lusztig, Rusz — Búj, Illich, Szabó T. — Schultz, Bodani, Dávid. Edző: Erdős Ferenc. A tartalékos gyulaiak — csatársoruk először lépett ilyen összetételben pályá­ra, hiányzott Kaján és Hipszki is — lelkesen és dicséretesen küzdöttek, és az erőviszonyokat tekintve az 1—5 jó eredmény­nek számít. Szépítő góljukat Il­lich szerezte. A megyei II. osztályban tör­tént. Orosházi csoport: Kétegyháza—Lökösháza 6—2 (2—2). Kétegyháza, 150 néző. V.: Zábrák. Kiegyensúlyozott első félidő után a jobb pozíció­ban lévő hazaiak feljavultak, biztosan nyertek. Kiállítva: Tú­rás, Gergely. G.: Papp 2 (egyet­ü1­esből), Ónodi 2, Sipos, Kuti, ill. Simon, Túrai. Jó: Ónodi, Papp, Csáki, Szabó. (B. L.) Kevermes—Pusztaföldvár 2—1 (0—1). Kevermes, 100 néző. V.: Oláh. A hazaiak a második fél­időben fordítottak a lelkesen játszó vendégek ellen a sport­szerű találkozón. G.: Ring, Né­met (öngól), ill. Kozma. Jó: Vass, Ring, Samu, ill. Fila, Kozma, Horváth. (N. P.) Békéssámson—Oh. Rákóczi Vasas 1—0 (0—0). Békéssámson, 100 néző. V.: Nagy. Izgalmas mérkőzés, kiegyenlített küzde­lem, a hazaiak Karácsonyi 67. percben rúgott góljával nyer­tek. Jó: a hazai csapat min­den játékosa, ill. Ökrös, Rábai, Pólyák. (Sz. J.) További eredmények: Elek— Gádoros 0—2, Csanádapáca— Medgyesbodzás 1—0, Magyar­­bánhegyes—Telekgerendás 4—0, Csabacsüd—Dombegyház 2—2, Kunágota—Tótkomlós 3—1. Ifjúságiak: Elek—Gádoros 3—0, Csanádapáca—Medgyesbodzás 6—4, Magyarbánhegyes—Telek­­gerendás 1—1, Békéssámson— Rákóczi Vasas 1—0, Kétegyháza —Lökösháza 3—1, Kevermes— Pusztaföldvár 5—1, Csabacsüd— Dombegyház 3—0. Gyulai csoport: Gerla—Gy. Köröstár 3—1 (1— 1). Gerla, 150 néző. V.: Fejes. Számos mérkőzésen megérde­melt hazai győzelem született. Kiállítva: Kolozsi Z. G., Kiss, Marik, Lelóczki II., ill. Tóth I. Jó: Kiss L., Lelóczki II., Laukó, ill. Tóth K., Tóth I. (J. K.) Körösladány—Bes. MÁV 4—1 (1—0). Körösladány, 100 néző. V.: Bodnár. A házigazdák ki­tűnő játékkal rukkoltak ki, kiütéses győzelmet arattak. G.: Kántor 2, Szabó L., Danó. Jó: az egész hazai csapat, ill. Kon­dacs, Bárány, Andó. (P. S.) Vésztő—Kétsoprony 2—1 (1—0). Vésztő, 200 néző. V.: Makra. A jó képességű vendégcsapat ellen a vésztőiek a hajrában lőtt gól­lal tartották otthon a két pon­tot. G.: Peják, Pardi, ill. Lau­­rinyecz. Jó: Varga, Antóni, 111. Szász, Laurinyecz. (B. J.) Bucsa—Sarkadkeresztúr 1—1 (0—1). Bucsa, 500 néző. V.: Szarvas L. Mindkét oldalon sok helyzet kimaradt, összességében igazságos eredmény született. G.: Komoróczki, ill. Marcsó. Jó: az egész hazai csapat, ill. Kora, Nyúzó, Csizmadia. (A. Gy.) Kamut—Tarhos 5—1 (4—0). Kamut, 100 néző. V.: Menyhért. Alacsony színvonalú mérkőzés, könnyű hazai győzelem. G.: Uhrin 2, Csejtei 2, Balogh, ill. Kókai. Jó: Balogh, Farkas, Uh­rin. A vendégcsapatból senki sem nyújtott átlagon felülit. (Sz. J.) További eredmények: Doboz- Gyulavári 5—1, Dévaványa—Kar­­dos-örménykút 1—1. Ifjúságiak: Bucsa—Sarkadke­resztúr 8—1, Körösladány—Bcs. MÁV 1—0, Vésztő—Kétsoprony 4—0, Kamut—Tarhos 2—2, Do­boz-Gyulavári 0—1,­­Gerla—Gy. Köröstáj 0—0, Dévaványa—Kar­­dos-örménykút 2—0. * * * Békéscsabai Előre Spartacus— DVTK 2—1 (1—1). Serdülőmér­kőzés. Békéscsaba, 50 néző. V.: Dér. Előre: Varga — Pásztor (Bánszki), Brakszatarisz, Ma­zán, Oláh, Lipták, Orovecz, Hoffmann (Potyi), Janis (Ba­logh), Kasik, Török. Edző: Klembucz János. Egyenlő erők küzdelme. A szerencsésebb csa­pat nyert. G.: Kasik 2. Jó: Brakszatarisz, Oláh, Kasik. Békéscsabai Előre Spartacus— DVTK 1—1 (1—0). Ifjúsági mér­kőzés. Békéscsaba, 100 néző. V.: Szűrszabó. Előre: Tüskés — Such, Marik Z., Bordács, Papp. Bagyinka, Szász, Deák, Miklya (Marik L.), Németh, Képíró. Edző: Szombati György. Az ösz­­szecsapáson reális eredmény született. G.: Deák (11-esből). Jó: Papp, Marik Z. (Botyánsz­­ki) 1. Frankfurt—Mannheim 1 x 2. B. München—Leverkusen 1 3. Bremen—Uerdingen 1 4. Mönchengl.—VfB—Stuttg. 1 X 5. Karlsruhe—Darmstadt x 1 6. Salmrohr—Bielefeld 'IX 7. Osnarbrück—Aachen I X 8. Brescia—Sampdoria x 9. Como—Juventus 2 X 10. Empoli—Roma 1 11. Udinese—Ascoli x 12. Bologna—Arezzo I x 13. Messina—Cremonese 1 PÖTMÉRKÖZÉSEK 14. Samben.—Lanerossi x 15. Modena—Crcena 1 16. Pisa—Parma 1 □ □ □ □ □ □ □ □ f1 MEZŐHEGYESI MEZŐGAZDASÁGI KOMBINÁT 1986. OKTÓBER 31-ÉN 10 ÓRAKOR A KÖZPONTI LOVARDÁBAN LÓÁRVERÉST RENDEZ BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Árverésre kerülnek: ÜGETŐ KANCÁK ÉS HERÉLTEK, NON­US 3 ÉVES ÉS IDŐSEBB MUNKALOVAK. NÉHÁNY SPORTRA ALKALMAS KANCA, HERÉLT LÓ ÉS PÓNILOVAK. Az MSZMP Békés Megyei Bizottsága és a Békés Megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Árpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz.: 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés Megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 560. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.