Budapesti Hírlap, 1906. április (26. évfolyam, 90-118. szám)

1906-04-12 / 101. szám

14 BUDAPESTI HÍRLAP. (101. sz.) 1906. április 12. kiállítást rendez: Belgrádban, Szófiában és Buka­restben. Ernszt Lajos igazgató most válogatja össze azt a művészi anyagot, melyet a kiállításokra küld. A belgrádi kiállítás püskösd első napján nyílik meg. Az ünnepi megnyitó tartására Feszty Árpád festő­művészt kérik föl. A Nákó-féle kiállításon húsvéti vasárnapra tervezett gyermekünnep elmarad. A tár­lat a két ünnepnapon zárva marad. Keddtől kezdve a kiállítás a rendes belépő­díj mellett újra látható. Az április 18-ára tervezett nagyszabású művész­ estét megtartják. * (Az Irodalmi Szövetség kiadványai.) Az Országos Irodalmi és Közművelődési Szövetség tagilletményképpen újabb öt kötetet adott ki. Szabóné Nogáll Janka: Boldog emberelő című mun­kája a sorozat első kötete. A kiváló írónő a minden­napi életből vett érdekes alakokat rajzol le kedves történetkék keretében. Szemere György: A mi mindennél erősebb című­ regénye újabb tanúsága. Írója hatalmas és önálló tehetségének. Mesteri tollal festi le a szerelem hatalmát, a mi minden más ér­zésnél, számításnál és tervnél erősebb. Teleket Béla verses­kötete bizonyára szintén élvezetes olvas­mányul fog szolgálni az olvasó­közönségnek. A kiadványokat csak a szövetség pártoló tagjai kap­ják meg, a­kik évente négy korona tagsági díjat fizetnek a szövetség kulturális céljainak támogatá­sára. Tagsági jelentkezéseket állandóan elfogad a főtitkári hivatal (Budapest, VIII., Luther­ utca 1/A. 1. 1.). SPORT. * Az aténi olimpiai verseny. Görögország fővárosa április huszonkettedikétől kezdve tíz napon keresztül az egész világ érdeklődésének középontja lesz. A görög szabadság megünneplésére a görög kormány elhatározta, hogy olimpiai verseny kereté­ben Aiénbe szólítja a görög nemzet zömét és a vi­lág minden tájékából a sport legkiválóbb képvise­lőit. Az ünnep sikere érdekében világszerte már hó­napok előtt megindult a mozgalom, bizottságok ala­kultak, a görög kormány a nemzeteknek pénzbeli adományokat küldött, megmozdult a társadalom is, hogy segítségére legyen az olimpiád sikerének. A művelt nemzetek legkiválóbbjai állottak a mozga­lom élére és elkövettek mindent, hogy nemzetük a világ­versenyen képviselve legyen. Április huszonket­tedikén Görögország klasszikus földjén megeleve­nednek a görög történelem legragyogóbb lapjai, leg­színesebb képei­­ az olimpiai versenyek. A Stadion falai visszhangozni fognak a közönség tapsaitól, buzdításaitól és az olimposzi győztesnek kijáró ová­ciótól. Az olimpiai versenyen együtt lesz az egész művelt világ legkiválóbb atléta gárdája. Képviselve lesz Angolország, Németország, Amerika, Ausztrália, Franciaország, Dánia, Hollandia, Belgium, Svájc, Olaszország, Törökország, Ausztria és Magyarország. A magyar sport leghivatottabb képviselői fognak Bakra szállni a külföldiekkel, hogy a magyar névnek hitt, dicsőséget szerezzenek. A magyar, versenyzők húsvét vasárnapján indulnak útnak és kedden Triesztben szállnak hajóra, a­melylyel Pireuszban kötnek ki. A magyar fiúk győzelmét biztosra venni nem lehet — az úszásban és a vívásban sem, bár mindkettőben világhírűek — csak izgatott remény­séggel küldhetjük útjukra őket, bízva hazaszerete­tükben és készültségükben. Ha győzelemmel fog­nak visszatérni, nevüket meghordozza a hit szárnya az egész világon és ezzel a magyar névnek dicsősé­get, maguknak pedig egy nemzet becsülését szer­zik meg. * Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés.. A sport szempontjából az április 11-iki hivatalos ünnep sem maradt felhasználatlanul. A Margitszigeten be­mutatkozott a Wiener Sportvereinigung csapata, a­melyet a Budapesti Torna Klubbal legutóbb Bécs­ben vívott eldöntetlen küzdelme alapján jó hír elő­zött meg. A bécsi csapat játéka fölülmúlt minden várakozást. Valóban finom játékot produkáltak és teljesen rászolgáltak a közönség szimpátiájára. A bécsi csapat ellenfele a Magyar Atlétikai Klub csa­pata volt. A mérkőzést szép számú, előkelő közönség nézte végig, a­mely gólokból bőven kivehette a ré­szét. Egyik csapat sem volt jobb a másiknál. Az egyforma képesség az eldöntetlen eredményben ki­fejezésre is jutott. A mérkőzés részletes lefolyása a következő volt: A bécsiek kezdték a játékot, de már az első perc­ben Meleghy rúgása révén az atléták jutottak vezető gólhoz. A negyedik percben az atléták komért rúgtak, a bécsi balhátvédő elhibázta a labdát és újra bent volt a labda a bécsi kapuba. A hetedik percben a bé­csi csatázósor szép összejátszása után a balösszekötő megszerezte az első gólt. Az eredményes küzdelem után a két csapat egyforma erősnek­ látszott, hol az egyik, hol a másik lépett fel támadólag. A negyve­nedik percben a bécsi középső csatázó kiegyenlítette az eredményt. A második félidőben a bécsiek táma­dása az ötödik percben komért eredményezett, a­melyből Merz egy gyönyörű lövéssel megszerezte a vezető gólt. Azután rendkívül heves küzdelem folyt a két csapat között. Az atlétáknál a baloldal Borbás­­sal, a bécsieknél a jobboldal Merzzel az élen vezette a támadást. A­­ tüzes támadásban egy kissé elfárad­tak a csapatok, majd az atléták újra lábra kaptak és a harmincadik percben Major hosszú lövéssel gólhoz juttatta őket. A hátralevő időben az atléták támad­tak, de minden eredmény nélkül. A végső eredmény tehát három gól három gól ellen eldöntetlen. * Magyarország­ kard- és vívótőr-bajnok­­ság­a. A Magyar Atlétikai Szövetség által rendezett vívó-bajnokság ma kezdődött meg a Magyar Atlétikai Klub margitszigeti vívótermében. A versenyen részt­­vesznek Mészáros Ervin kivételével a legjobb magyar vívók, a­kik között, úgy látszik, a tavalyi bajnok, Békessy Béla főhadnagy bizonyul az idén is a leg­jobbnak. A verseny mai első napján eldőlt a tőr­­bajnokság sorsa Békessy Béla győzelmével. A kard­bajnokság minősítő küzdelmei is ma voltak, míg a körvívásra és a döntő mérkőzésre holnap kerül a sor. A mai verseny eredménye a következő : Magyarország vivótőr-bajnoksága. Első lett Békessy Béla (Magyar Atlétikai Klub), második Tóth Péter dr. (Magyar Atlétikai Klub), harmadik Hámos Antal (Magyar Atlétikai Klub). Magyarország kard bajnokságának minősítése: Békessy Béla (Magyar Atlétikai Klub) 11-87. Szántay Jenő (M. A. K.) 11-62. Halász Gyula (M. A. K.) 11-60. Léhner Artur (F. V. K.) 10-87. Tóth Péter dr. (M. A. K.) 10-56. Mészáros Lóránt dr. (M. A. K.) 10-11. Dunay Bertalan (B. B. T. E.) 10-10. Kugler Sándor (Postás) 10-06. Pisztor Ervin (M. A. K.) 10­. Apáthy Jenő (B. B. T. E.) 9-93. Liszka Viktor dr. (M. A. K.) 9-81. Gor­da Illés (Fodor­iskola) 9-62. Fuchs Jenő (Rákossy-iskola) 9-56. Há­mos Antal (M. A. K.) 9-56. Spatz Gyula (F. V. K.) 9-18. Révész Jenő dr. (F. V. K.) 8-62. Schön Oszkár (B. B. T. E.) 8-25. Jancsó János (Postás) 8-12. * Labdarúgó-mérkőzés. Az egyetlen serleg­­mérkőzés a csömori­ úti versenypályán volt ma dél­után a Postások és a SI-as Futball-Klub csapatai között. A 33-asok múlt vasárnapi veresége után, a Postások győzelmét várták és íme, a 33-asok — mint mindig, ha erős ellenféllel kerülnek szembe , kemény munkát adtak az ellenfélnek és csak az utolsó pillanatban tudták a Postások a javukra eldönteni a mérkőzés sorsát. A Postásoknál, mint mindig, a védelem volt jó. A 33-asoknál a csatázósor mutatott igen szép játékot. A 33-asok kezdték a játékot nap ellen és már a harmadik percben lent voltak a­ Postások kapujánál. Koch éles lövése a kapufáról pattant vissza és Vani­­csek az üres kapuba berúgta a labdát. Érdekes küz­delem folyt ezután, változó támadással, de gólt egyik fél sem ért el. A második félidőben, rögtön a kezdés után Virág lövése meghozta a kiegyenlítő gólt. A Postások nag­y erővel vetették magukat most az ellenfélre, de a 33-asok védelmén, különösen Székány önfeláldozó szép játékán, megtört minden igyekeze­tük. Már eldöntetlennek látszott a küzdelem sorsa, a­mikor a negyvennegyedik percben a Postások szabad­rúgáshoz jutottak és ebből Csüdör lövése után az egyik 33-asról a kapuba került a labda. Az eredmény tehát két gól egy ellen a Posta- és Táviró-Tisztviselők Sport-Egyesülete javára. A második csapatoknál a Postások játék nélkül jutottak győzelemhez, mert ellenfelük nem állt ki a porondra. A Margitszigeten a nemzetközi mérkőzés előtt barátságos mérkőzés volt a Tisztviselők Labdarúgó- Egyesülete és a Magyar Atlétikai Klub második csapata között. Eredmény két góllal kettő ellen el­döntetlen. * Angolok Budapesten. A húsvéti angol mér­kőzések legnagyobb vonzóereje lesz, hogy a kiváló londoni csapattal valamennyi magyar első osztályú bajnoki csapat fog mérkőzni. Nagyszombaton dél­után negyedfél órakor a Ferencvárosi Torna­ Klub, a M. L. Sz. 1903. évi bajnoka, vasárnapon délután négy órakor a Magyar Testgyakorlók Köre, az 1904. évi bajnokcsapat, hétfőn a Budapesti Torna­ Klub, az 1901. és 1902. évi bajnokság győztese és végre­közések iránt óriási érdeklődés mutatkozik és nem­csak a főváros, hanem a vidéki labdarúgó-egyesületek kedden a Postások csapata, a tavalyi bajnok. A mér­­is képviselve lesznek, így a Szegedi Atlétikai Klub, a Temesvári F. K., a Komáromi F. K., a Pozsonyi T. E., a Fiumei Atlétikai Klub, a Soproni F. K., a Kaposvári F. K. stb. stb. * Galamblövő-verseny a Margitszigeten. A József kir. herceg védősége alatt álló Országos Magyar Galamblövő­ Egyesület ma tartotta meg első versenyciklusának utolsó versenyét margitszigeti pályáján, nagy és előkelő közönség jelenlétében. Zichy István gróf díját megnyerte Pfeil Günther gróf, második lett Zichy Kázmér gróf, harmadik p pedig Apponyi Henrik gróf. Az aláírási díjat meg­nyerte Tolnay Elemér. Az első tétverseny győztese Hunyady László gróf lett, a másodikat Waldeck Frigyes gróf, a harmadikat Apponyi Henrik gróf nyerte. A negyedik versenyben osztozkodtak Hu­nyady László gróf és Pfeil Günther gróf, az ötödik­ben pedig Hunyady László gróf, Pfeil Günther gróf és Waldeck Frigyes gróf , A Fredzvit-handikap. Az osztrák Lin­­colnshire-nek most már, úgy látszik, végleges fa­­voritja van. Bon marché-t tegnap újra erős próba alá vették és Bon marché oly könnyen szökött meg a trialban résztvett hat társától, hogy most már alig kételkednek győzelmében. A mai nap folyamán Bécsben és Budapesten oly nagy fogadásokat kö­töttek Bon marché győzelmére, hogy legjobb odsza már csak 3:1, a­mi ugyancsak gyönge odsz, tekintve, hogy a díjért a következő nagy társaság fog a start­hoz állani: Bon Marché (Janek), Royal Flush (Wi­­thington), Augur (Lewis), Arató (Huxtable), Ra­­tibor (Martinkovich), Calabrias (Bocskai), Mind­járt (Southey), Cipó (Tarai), Ismerős (Birken­ruth), Bóbita (Rigby), Sáfár (Heidt), Master Jack (Rothfuss), Drótostót (Székely), freiEIMESS.«) GYERMEK' ŐSZIJE. csecse­mők, lábbadozók, gyomorbajosok ream. A legjobb alpesi tejet' tartalmazza. . Gyermekápolásról ismertető iratokat ingyen küld IMESTLÉ Bécs, I.Biber­stnasse 11. SEMMERING ssanatéi­ iliin és Wasgj­ótsis utcintézet 885 m. a teng. föl. Fizik.-diptót. gyógymód. Vezető orvos Vécsey tír. (előbb ‘Winternitz udv. tanácsosnál és G­uggenberg dr.nál). Srác, Hotel Daniel. Elsőrangú ház, közvetlen a pályaudvar mellett. Útmegszakí­tásnál kedvező éjjeli szállás. Só szoba, villamos világitál* fi fürdők. A házban étterem és kávéház. I.EITSTELL S­EZSŐ: M­EZEI ANTAL BüBAFEST, Eskü-ut 5. (KlütÜd-aaiota.) Hirdetések és elöfizetések­ felvétele a világ összes lapjaira eredeti árakon. — Egyes számok francia és angol napilapokból, vala­­mint nagy választék külföldi divatlapokban. SétaSasi nagyszemfi aga» kaviárig első- MsiAm­as (nyerset és kenyérbe rendű Pl fZ&M cím&I ! —. sültet) ajánl — LHwen!st®ÍM ÜL utóda Horváth Nándor »ima szállító. ■»“ Főásziet: Vámház-kertet 4. Telefon 11—24. Fióküzlet 3 KisEt­­si-utca 7. Telefon 11—48. munkákat francia és angol mintára, homlokzatfestési időtálló festéssel,­­szobafestést elvállal 8-1133 Nieger K., Váci­ körút 31. mindenkinek, a­ki neuraszténiában, vérszegénységben, reu­matizmusban és köszvényben stb. szenved, kész díjtalanul megnevezni egy egyszerű, meglepő hatású orvosságot, a­melyet véletlenül ismert meg. Mivel mint annyi más beteg, maga is minden lehetséges orvosság hasztalan alkalmazása után, ettől meggyógyult, lelkiismeretbeli kötelességének tartja, hogy örök hálából megtegye ezt a kijelentést­, a­melynek tisztán ember­­baráti célja egy fogadalom következménye. Tessék levelet írni e címre: "Müller A. Amália asszony Budapest, Albertfalva 6. Egy hölgy LITTKE külön töltés. bevált köszvény-, reumatizmus-, vess- és nyagfeay esetén, orvosilag ajánlva a légzőszervek megbetegedései esetén Eredeti franzensbadi lápkivonatok fürdőkhöz. Kapható minden gyógyszertárban, drogériában és ásványvíz-kereskedésben, esetleg a 88883 franzensbach ásványvíz­ szétküldésén által. *) E rovatban foglaltakért nem vállal felelőssé­­get a szerkesztőség.