Budapesti Hírlap, 1937. október(57. évfolyam, 223-248. szám)

1937-10-03 / 225. szám

1937 OKTÓBER 3. VASÁRNAP B. H. Film a megértés szolgálatában A kinematográfia óriási propaganda­ereje vitán felül áll és Amerikától kezdve minden állam filmgyártása ki is használja ezt az erőt. Az egyes nemzetek filmgyár­tásának termékeiben mindig visszatükrö­ződik a nemzet politikai felfogása, erkölcsi gondolkodása. Ebből a szempontból igen érdekes az Ufa legújabb filmje, a Kém vagy! című dráma, amelynek meséje és felépítése va­lósággal döntő bizonyíték arra, hogy a német közszellem a béke fenntartását kí­vánja. A film meséje szerint egy német repülőtiszt lezuhan a francia front mögé és mialatt vissza akar kerülni a német vonalakhoz, a véletlen folytán beljebb jut Franciaországba, ahol egy kis vidéki vá­roska vándorszínésztruppja veszi gondo­zásba. Idill és szerelem születik a vélet­lenből a német tiszt és a francia társulat primadonnája között, míg a német tiszt nem kerül a kémkedés gyanújába a szí­nésznővel együtt. Az izgalmas hadbírósági tárgyalás so­rán megkérdezi a tárgyalás vezetője a francia színésznőtől, miért szedte fel az országút szélén az eszméletlenül fekvő né­met tisztet, ha semmi köze nem volt hozzá. — Szegény, vérző ember volt, aki tehe­tetlenül feküdt az útszélen, amikor rá­akadtunk. Olyan gyenge, olyan nyomorult volt, annyira közel volt a halálhoz, hogy segítettem rajta anélkül, hogy kérdeztem volna, kicsoda? A film happy­ enddel végződik és egész menete a megegyezés, a béke és a megér­tés szolgálatában áll, ami különleges ér­téket jelent a film számára. A német tisz­tet Mathias Wiemann, a berlini Staats­­theater hősszerelmese játssza, a francia színésznőt pedig Lyda Baarowa, akinek legszebb, legművészibb alakítása ez a szerep. * (Harry Baurt szélütés érte.) Párizsból je­lentik: Harry Baurt, a világhírű francia film­művészt, legutóbbi filmjének felvételei köz­ben szélütés érte. Eszméletlenül fekszik és állapotát az orvosok igen súlyosnak tartják. * (Jövő héten nyílik meg a Lloyd-film­­színház.) Az Új-Lipótváros jövő héten pazar berendezésű szórakozóhellyel gazdagodik. Csü­törtökön nyílik meg a Hollán-utcában a Lloyd­­filmszínház, amely az Új-Lipótváros első mozgószínháza. A mozgószínházat az Elektra­­film r.­t. építette, amely — mint ismeretes — a Fórum-filmszínházat is kibérelte a jövő évadtól kezdve. A Lloyd-filmszínház a jövő évtől kezdve a Fórum-filmszínház műsorait fogja átvenni, addig pedig a legelsőrangú fil­meket biztosította magának. A filmszínházat Szegő Sándor, a Magyar-Holland kultúrfilm­­vállalat volt főtisztviselője vezeti. * (Megkezdték a Tokaji rapszódia felvéte­leit.) Az Ufa-film budapesti fiókja az Objek­­tív-film útján ismét új magyar film készíté­sét kezdte meg. A második film a Tokaji rap­szódia című magyar életkép lesz, amely Szi­lágyi László forgatókönyve alapján Vaszary János rendezésében készül A film szabadtéri felvételeit az elmúlt hetekben forgatták le Tokaj vidékén, a belső felvételeket pedig e héten kezdték meg a műteremben. A film fő­szerepeit Gál Gyula, Lehotay Árpád, Donáth Ági, Pataky Jenő játsszák. A film produkció­ját Trebitsch Gyula vezeti. Felejthetetlen jó Édesanyánk, Blockner Izidorné elhalálozása alkalmából felénk áradó szeretetteljes részvétnyilvá­­nításokat ezúton köszönjük meg velünk érző barátainknak. A gyászoló család F­erencváros— Ú­jpest A szombati mérkőzésekben a Phobus is a Szürketaxi is 3:2 arányban győzött Egy héttel a bécsi magyar-osztrák válo­gatott mérkőzés előtt, vasárnap kerül sorra az úgynevezett második számú derby, a Ferencváros—Újpest mérkőzése az Üllői­úti sporttelepen. A mérkőzés eredménye már döntő kihatással lehet a bajnokság őszi fordulójának kialakulására, mert bár­melyik csapat győz, biztosítja helyét az élen, együtt a Hungáriával és a Phöbusz­­szal, a vesztes viszont lemarad, s nem valószínű, hogy kétpontos hátrányát be­hozza a hátralévő mérkőzéseken. Ha pedig döntetlen lenne az eredmény, a Hungária örülne, mert ebben az esetben mindkét ri­válisával szemben egy pont előnye lenne. A Ferencváros—Újpest mérkőzé­s azon­ban nemcsak a bajnokság szempontjából érdekes, hanem a válogatott csapat össze­állítása is azon múlik, hogy a két csapat válogatott jelöltjei milyen formát mutat­nak vasárnap. Dietz kapitány nem szeretne változtatni a csehekkel szemben győztes csapat összeállításán, s érdeklődéssel várja, várjon jelöltjei érdemesnek mutatkoznak-e a további bizalomra. A Ferencváros legjobb összeállításában veszi fel a küzdelmet az Újpesttel Háda felépült sérüléséből és csatasorba áll ismét Korányi és Kiss is. Az Újpest csapatában csak annyi a változás, hogy a beteg Pusz­tai helyett Vincze lesz a jobbösszekötő. A csapat ereje nem gyengül Vinczével, mert a volt debreceni csatárt értékesebb játé­kosnak tartjuk Pusztainál, s még akkor is legalább egyenrangú a két csatár, ha tör­ténetesen Vincze nincs is a legjobb formá­ban. A két csapat így áll fel: Ferencváros: Háda—Tátrai, Korányi­— Magda, Polgár, Lázár—Tánczos, Kiss, Sá­­rosi, Toldi, Kemény. Újpest: Sziklai — Futó, Jós — Szalai, Szűcs, Balog — Kocsis, Vincze, Zsengellér, Kállai, Tóth. Remélhetően szép játékban és érdekes küzdelemben lesz része a közönségnek. A papírforma szerint döntetlent ígér a mér­kőzés, de nem lehetetlen, hogy a Ferenc­város szerzi meg a két pontot. Vasárnap tartják meg a Hungária—Tö­rekvés mérkőzését is a Bihari­ úti pályán. A Törekvés a saját otthonában veszélyes ellenfél, de ebben az esetben a saját pálya előnye legfeljebb annyit jelent, hogy sú­lyosabb vereség nélkül ússza meg a Törek­vés a mérkőzésit. A Budai 11—Kispest mérkőzése a derby előtt jut dűlőre az ül­lői úti pályán. A két egyenlő játékerőt kép­viselő csapat találkozása döntetlen ered­ménnyel, vagy a Kispest győzelmével vég­ződhet. Debrecenben a Bocskay az Elektromos csapatát fogadja. A debreceni csapat Te­lekivel és esetleg Markossal megerősödve ismét komoly játékerőt képvisel. Győrött az ETO a Nemzetivel méri össze erejét. A győriek, ha megemberelik magukat, meg­szerezhetik a­z egyik pontot, de csak akkor, ha sokkal jobban játszanak, mint a leg­utóbb. A második ligában és az amatőr első osz­tályban teljes bajnoki fordulót játszanak vasárnap. A derbyt délután 3 órakor, a Budai 11—Kispest meccsét 1 órakor, a többi mérkőzést fél 4 órakor kezdik. Phobus — Szeged FC 3:2 (2:2) Szombat délután két bajnoki mérkőzést játszottak. A Berlini­ utcai pályán 1000 néző előtt, tartották meg a Phobus—Szeged FC-meccsét. A győzelmet a Phobus sze­rezte meg 3:2 (2:2) arányban. Változatos támadások után a 10. percben Túrai II. fejjel irányított labdája a szegediek kapu­jába jutott és ezzel a Phobus 1:0 arány­ban vezetett. A 19. percben P. Szabó lab­dájából Béki a Phobus második gólját lőtte. A Szeged FC erélyesebb támadáso­kat vezetett és a 28. percben Somogyi védhetetlen gólt szerzett (2:1). A szege­diek ezután többet támadtak és a 41. percben Seper kiegyenlített (2:2). A szü­net után hullámzó játék alakult ki. A 7. percben Béki beadásából ismét Túras II. fejelt gólt (3:2). A szegedi csapat ez­után fölénybe került de a biztos gólnak látszó helyzetekben is mentett Csikós, a Phobus kapusa. Gregory inzultálta Vilo Búrt, mire a dühös cseh meccsre hívta ki az angolt A szabadstílusú birkózó küzdelmeket az esti magyar-osztrák válogatott mérkőzésre való tekintettel szombaton délután foly­tatták izgalmas jelenetek kíséretében. Vilo Búr és a néger Siki mérkőzése közben a nézőtéren tartózkodó Bob Gregoryt any­­nyira felbőszítette a cseh durva munkája, hogy felkiáltott rá a ringbe és hangosan szidalmazta. Vilo Búr erre leugrott az­­emelvényről, egyenesen az angolnak ron­tott, aki azonban nem volt rest és alapo­san a földhöz vágta támadóját. A cseh az­zal mentegette kudarcát, hogy kímélni akarta Bob Gregory ruháját s ezért nem védekezett. A zsűri azonnal összeült és mi­után Vilo Búr a zsűri előtt felszólította Gregoryt, hogy a ringben, ne pedig a néző­téren legénykedjék, a versenybíróság a cseh kihívását tudomásul vette és a mér­kőzést vasárnapra kitűzte. A Gregory— Vilo Bar-meccs érdekes pikantériája lesz a birkózások vasárnap esti programjának A magyar Ront a durva Eberttel, Siki Kamarással és Hirsch Gáborfival mérkő­zik. A küzdelmek vasárnap este fél 9 órakor kezdődnek a Fővárosi Nagycirkuszban. FIC-pátlya, IX., Üllöi­ út 129 Október 3-án, vasárnap d. u. negyed 4 órakor Ferensy&s'ss­iffises? rangadó mérkőzés, el­őtte negyed 2 órakor Budai 11-Kispest Nemzeti Bajnoki mérkőzés Szürketaxi— Budafok 3:2 (hl) A Hungária-úti sporttelepen néhány száz néző előtt játszott a Szürketaxi a Budafok csapatával. A vállalati csapat mind a két félidőben jobb volt ellenfelénél és megérdemelten jutott a 3:2 (1:1) ará­nyú győzelemhez. Az első gólt a 3. percben Kiszely lőtte (1:0). A 11. percben Fodor góljával a Budafok kiegyenlített (1:1). A második félidő 6. és 19. percében Tak­ács II. két gólt lőtt és most már 3:1-re veze­tett a Szürketaxi. A 25. percben a játék­vezető Nyilast és Odrit kiállította. A 32. percben a Budafok tizenegyeshez jutott s ebből Dóczé megszerezte csapatának a második gólt (3:2). " Szabó Miklós—Jonson SGQ0 méteren A svédek már válogattak a magyar-svéd atlétikai viadalra. Az október 9. és 10-én Budapesten dön­tésre jutó magyar—svéd viadalnak világ­raszóló eseménye lesz Szabó Miklós és H. Jonson találkozása 5000 méteren. A svéd szövetség már kijelölte a mérkőzés résztvevőit és ezek szerint Svédországot a következő atléták képviselik: 100 m.: Strandberg, Lindgren; 400 m.: Wachenfeldt, L. Nilsson; 800 m.: B. An­­dersson, L. Nilsson; 1500 m.: A. Jansson, L. Nilsson; 5000 m.: H. Jonson, L. Lars­­son; 10.000 m.: H. Lundesson, L. Larsson; 110 m. gátfutás: H. Lidman, H. Nilsson; 400 m. gátfutás: H. Lidman, B. Saward; magasugrás: K. Lundquist, A. Ödmark; távolugrás: A. Stenquist, E. Svensson; rúdugrás: H. Lindblad, B. Ljunberg; súly­dobás: G. Bergh, H. Andersson; diszkosz­dobás: G. Bergh, H. Andresson; gerely­­dobás: L. Atterwall, R. Tegstedt. A MASz a MAC vasárnapi viadala és a hétfőn tartandó 400 m. gátfutó próba­verseny után válogat. A MAC vándordíjas nagy versenye vasárnap délután fél 4 óra­kor kezdődik a margitszigeti sporttelepen. A belépőjegyek ára mérsékelt. * A 100 km.-es országúti kerékpáros baj­nokság döntő­je. A bécsi országút 10 km.-es jelzőkövénél vasárnap reggel 7 órakor állnak starthoz az országúti 100 km.-es kerékpáros bajnokság döntő futamának a résztvevői. Húsz perccel a szenior bajnokság mezőnyének az elindulása után startol az ifjúsági bajnokság mezőnye, további húsz perccel később pedig a bajnokságban részt nem vevő kerékpárosok indulnak szintén 100 km­-es küzdelemre. is Férd ujjnélküli PUILOVER JJ.48 3 '48 ... Kőt nadrág bélelve, különböző színben 2 ^ férfi zokni mintás vagy sima, flór minőség " •96 NŐi, férfi*, gyermek" rw ESERNYŐ .38­­ Féri, pupinette ing rávarrott gallérral 2 Féri, sportsapka szövet, minden szín -96 Férfi zsebkendő különféle mintákban “68 Fiu~ és leányka" ISKQLACIPO 807 ‘! Gyermek box n-~ ne8« 27—30 nagyságban \\W (31—35 8.80) bőréé .• fekete v. barna 27—3(Q.gO 11.80 3 3 dar­abból álló 180x50 JUIAMIMMC 7 .80 1 Viaszosvászon asztalterítő 115X75 cm. 1 ^ 1 SeZIDn takadó modern csikós anyagból 5 1 Rú­spapion rendes méretben • . . . 7 „DARÁZS“ SÖRÜLKÖZŐ kis, meleg, háromsarkos, 0,Q2 “0! QiValSál gyönyörű mintákban 1 Hői stepdebin műselyemsál, háromsarkos 1.^ Baby gar.itura \°&“1SecVzln› 3 90 Hői zsebkendő színes, divatos mintákban­­25 FAYENCE ÉTTANYÉR 35«». . .» .1..], kis hibával 1'9S I t­OQalOCK alumínium burkolatú, % liter 21 mél Ruhaszárító ruhacsipesz darab _ Qp I Alpakka öntött evőkanál vagy villa -75­­ kiló „Antonia“ 60«/o­­s SZ­ M$Z*PPM 8 4 hú. , ti a vegyes'z «wegbet« m mn.. « -86­­0 deka Pik­költkávé........................................“'«o 50 deka Élcsokoládé........................................ 50 dtki H-­kió...................................••••••••••.......-J10 1 doboz „Or ow“-tea WÄT 1J8 25 deka burgonyacukor........................... * 28 1 rinhnz Matadnr -‘28 ‘.¡ioiti rumiéfS”* azmnii Esküin ie)rek­ * A MAC vívószakosztályának közgyűlése. A Magyar Atlétikai Club vívószakosztálya pénteken este tartott tisztújító közgyűlésén a régi tisztikart választotta meg. Elnök: Jeney István, vívókapitány: Jekelfalussy György, Nagy Ernő és Gönczy Lajos sportigazgató: Rajcsányi László és Bercelly Tibor., * Elmarad a hármashatárhegyi automobil­verseny. A KMAC október 24-ére tervezett hármashatárhegyi automobil- és motorkerék­pár versenye az útvonal gyenge állapota miatt elmarad. Október 20-án azonban Gyón mellett megtartják a szokásos őszi kilométerversenyt.