Dunaújvárosi Hírlap, 1971. május (16. évfolyam, 36-43. szám)

1971-05-18 / 40. szám

6. oldal DIN spor­tmérleg Tömeges részvétel valamennyi sportágban A közelmúltban befejeződ­tek a Kongresszusi Sparta­­kiád KISZ-Kupa tanintézeti és üzemi városi döntői. Tíz sportágban mintegy kétezer­ötszáz diák fiú és lány, va­lamint üzemi fiatal vett részt Különösen a labdajátékok iránt nyilvánult meg élénk érdeklődés. Kézilabdában például 12—12 férfi és lány­csapat versengett a két ka­tegóriában az első helyekért. A természetjárásban 40 tan­intézeti és 18 üzemi csapat teljesítette a kitűzött túra­­feladatot. Meglepően magas volt a lövészetben résztvevők száma is: 277-en foglaltak helyet a leállásokban. Asztali fociban a II. számú Gimnázium és­­ a Liszt Fe­renc klub „A” és „B” csapa­tai szerezték meg a két ka­tegória első két helyét. tanintézeti asztalitenisz csa­­­patbajnokságot a Münnich gimnázium férfi és női csa­pata hódította el. Az üzemi csapatok versenyében a Pa­pírgyár férfi és a hengermű­vek női csapata állhatott a dobogó legmagasabb fokára. Atlétikában a MVM és hengerművek férfi-, valamint a Münnich gimnázium és 26. Építők csapatai bizonyul­a­tak a legjobbnak. A férfi sakkcsapatversenyben a Münnich gimnázium és a Papíripari vállalat sakkozói a női versenyt a MŰM és a hengerművek sakkozói sze­rep­eltek a legjobban. Férfi kézilabdában a Műszaki Fő­iskola és a MEAF-lányok szerezték meg az elsőséget. A legnépszerűbb sportág, a kispályás foci két győztese a Műszaki Főiskola és a DV Üzemfenntartás csapata lett. A fiúk és lányok taninté­zeti röplabdabajnoksága a II. számú Gimnázium és Szakközépiskola csapatainak biztos győzelmét hozta. Üze­mi bajnokságot röplabdában csak férfiaknak rendeztek. Itt a bokszoló szerezte meg az első helyet. A kispuska lövészet négy első helyét a II. számú Gimnázium férfi és női, valamint a Henger­művek férfi- és a 26. Építők női csapata szerezte meg. Kosárlabdában a Műszaki Főiskola férfi- és a II. szá­mú Gimnázium és Szakkö­zépiskola lányai bizonyultak a legjobbnak. A természet­­járók végső helyezési sor­rendje a következőképpen alakult.A férfiaknál a Mün­nich gimnázium és a Hen­germű­, a nőknél a Papír­ipari Vállalat és a MEAF végzett az első helyen. A tanintézeti pontverseny végeredménye: Fiúk: 1. II. számú Gimnázium és Szak­­középiskola 51 pont, 2. Mün­nich Ferenc Gimnázium 41 pont, 3. MŰM 316-os Ipari­tanuló­intézet 37 pont, 4. Mű­szaki Főiskola 17­ pont, 5. Papíripari Iskola 3 pont, 6. Építőipari Iskola 2 pont. Lányok: 1. Münnich Fe­renc Gimnázium 32 pont, 2. II. számú Gimnázium Szakközépiskola 21 pont, és 3. MÜM­­ 316, 14 pont, 4. PIV 8 pontos eredménnyel. Az összetett üzemi pont­verseny végeredménye: 1. DV hengerművek 249 pont, 2. 26. Építők 151 pont, 3. DV Üzemfenntartás 122 pont, 4. DV Energia 80 pont, 5. DV MEAF 62 pont, 6. PIV 40 pont, 7. DV kokszoló 40 pont, 8.DV igazgatóság 20 pont, 9. Vegyesipari­­ Vállalat 17 pont, 10. Betonelemgyár 12 pont, 11. MOM óragyár 12 pont, 12. Fésűsfonó 5 ponttal. A kéthetes rendezvényso­rozatot a Városi TS tömeg­sportbizottsága irányította és rendezte meg. Nehéz felada­tukat kiválóan oldották meg. Dicséret illeti őket! SPORT SPORT SPORT SP ŐRT SPORT SPORT SPO RT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SP RT SPORT SPORT SPORT ŐRT SPORT SPORT SPO RT SPORT SPORT SPORT Női foci­­bajnokság Május 25-én rajtol váro­sunkban először a kispályás női labdarúgó-bajnokság. A városi labdarúgó szövetség az elmúlt hét péntekén megbe­szélést tartott a résztvevő csapatok vezetőivel és a kí­sérletképpen induló bajnok­ság játékidejét 2x20 percben, az érvényben levő szabályok szerint rendezi. A bajnokság­ra neveztek: Főiskola, Nyom­da, Juventus, Gold Stars, Pa­pírgyár, Vegyesipar, Kék Fény, Épületelemgyár csapa­tai. A sorsolás május 19-én készül el, nevezni még 18-án — kedd estig — lehet. A ne­vezett csapatok nagyrésze a játékosok igazolását is elké­szítette. Az első leigazolt női labdarúgó-játékos J­á­n­o­k­i Anna dunaújvárosi születésű, és a Nyomda csapatának tag­ja. D. Kohász — SZEOL 3:2 Előkészületi mérkőzést ját­szott szombaton a D. Kohász csapata. A Szeol labdarúgóit győzték le 3:2 arányban. A gólokat Harangi, Szimacsek, Simon illetve Vass (2) lőtte. D. Kohász: Mohács—For­­maggini, Kamarás, Nagy E., Cseh (Boromissza)—Somogyi (Szabó S.,­ Harangi, Somogy­­vári (Vajda)—Szimacsek, Csörgő, Márt­ha (Simon). A csapat ma délután Veszprémben, a Bakony Ve­gyész ellen lép pályára.­­B­Szerdán délután a D. Ko­hász ifjúsági csapata a Vide­oton ifi I-et verte 4:1 arány­ban. Szombaton már nem ment ilyen jól a játék az ifiknek és a Peltzer (Péter)— Ambach, Mészáros, Szilágyi, Késmárki (Plesz), Kapás, Németh, Molnár, Szabadi (Bodnár), Juhász, Pásztor összeállításban pályára lépő csapat 2:0 (1:0) arányú vere­séget szenvedett a KSI má­sodik csapatától. Az ifik csütörtökön kikö­szörülhetik a csorbát hisz, az elmúlt héthez hasonlóan Va­sas Kupa mérkőzést játsza­nak. A találkozó öt órakor a Központi Sporttelepen kez­dődik. Az ellenfél a Bp. Va­sas ifjúsági csapata lesz. Gól záporos kzilabda­győzelem D. Kohász—VM Közért 17:7 (7:4) NB II. női kézilabda mér­kőzés Budapest: D. Kohász: Buruncz — Varga K. (3), Németh (5), Balatoni (3), Kecskeméti (3), Bene (2), Csáky (1), csere: Baczoni, Sonyák, Kollár, Varga Zs. A nagy hőségben leját­szott mérkőzésen a rendkí­vül durva Közért kezdett jobban, 3:1-re még ők ve­zettek. A Kohász azonban átvette a játék irányítását. Az első félidőben bebiztosí­tották a győzelmet, a máso­dikban pedig gólarányt ja­vítottak NB II-es kézilabdá­­saink. A csapat vasárnap idehaza a székesfehérvári KÖFÉM-et fogadja. Dunaújvárosi Hírlap Az Építők folytatja győzelem-sorozatát­ ­. ÉPÍTŐK—MOM 1:0 (0:0) Bp. Csörsz utca, 400 néző. Vezette: Endes. Építők: Horváth — Für II., Ajtony, Dózsa, Bátai, Tö­rök, Szabó, Tar, Mecskasz, Pirosz (Miklós), Takács. A koradélutáni időpontban lejátszott mérkőzésen kániku­lai meleg fogadta a csapato­kat. Mindjárt a mérkőzés elején az Építők támadósora több gólhelyzetet is kidolgo­zott, de Takács, majd Mecs­kasz ezeket nem tudta érté­kesíteni. A 30. percben egy távoli lövés majdnem bajt okozott, mert a labda a fel­ső kapufáról perdült ki. A II. félidő elején is a hazaiak rohamoztak, de a védelem Horváth kapussal az élen minden esetben idejében lé­pett közbe. A 61. percben Tö­rök a félpályáról megszerez­te a labdát és kapura tört, de csúnyán felvágták. A MOM kapujától mintegy­ 20 méterről Szabó végezhette el a szabdrúgást. A nagy erővel meglőtt labdája a jobb alsó sarokba vágódott, 1:0. A gól után az Építők tartogatta a labdát és Piroszt lecserélték Miklóssal, hogy a védelmet erősítse. Ez sikerült is. Még az utolsó percben az Építők­nek akadt gólhelyzete Tar révén, de lövése elkerülte a kaput. Bírálat: az Építők csapata változatlanul jó formában játszott, a védekező taktika mellett veszélyes ellentáma­dásokat vezetve, sikerült is­mét két nagyon fontos pon­tot elhozni idegenből. A já­tékvezető kitűnően vezette a találkozót. Jók: Horváth, Ajtony, Dó­zsa, Török,­­ KECSKEMÉTI TE— D. PAPÍR 3:0 (1:0) Kecskemét, Széktói stadi­on, 500 néző. Vezette: Molnár Gy. Papír: Husztafi — Biró, Szabó, Németh, Oláh, Fun­­dák,, Orbán, Hege (Kecske­méti), Tóth, Simon, Nagy Z. A mérkőzés elején a Papír támadósora a gólhelyzetek egész sorát dolgozta ki, de a lövésekkel nem volt szeren­cséje. A 32. percben formás támadást vezettek a hazaiak és a balösszekötő 15 méterről jól eltalált lövése a kapu felső sarkában akadt meg, 1:0. A II. félidő jó iramban folytatódott. A Papír csapata kitámadott, megpróbált ki­egyenlíteni, helyzet is adó­dott Simon révén, helyzetben a kifutó de gól­kapus megzavarta és így a labda a kapu mellé perdült. A 77. percben a hazai balszélső át­cselezte a védőket, lövését Hosztafi először még ki tud­ta ütni, de röviden és a be­futó középcsatár a kapu kö­zepébe gurította a labdát, 2:0. A mérkőzés befejezése előtt az egymásra váró Papír védői között a KTE közép­csatára kilépett és közelről megszerezte csapata részére a harmadik gólt, 3:0. Bírálat: az eltiltások mi­att tartalékosan kiálló Papír csapata csak egy félidőn át tudta nyílttá tenni a mérkő­zést. A csapat változatlanul hullámvölgyben van és ezzel a vereséggel a tabella alsó, kieső zónája közelébe került. A játékvezetői hármas ki­tűnően működött. Jók: mon, Németh, Orbán, Si- A megyei másodosztályban: SÁRBOGÁRDI tsz— D. VOLÁN 1:0 (1:0) Sárbogárd, 200 néző, vezet­te: Domonkos. Volán: Kovács — Karádi, Bánkuti, Rostás, Lehóczky, Bodnár, Kővári, Vadicskó, Golubov, Kőkuti, Boros. A megyei II. oszt. labda­rúgó-bajnokság listavezetője, a D. Volán nagy meglepetés­re vereséget szenvedett. A nagyiramú, kemény mérkő­zésen a hazaiak az első fél­idő közepén egy szerencsés góllal vezetésre tettek szert és az 1:0-ás hátrányt az egy­re idegesebben játszó Volán támadósora nem tudta meg­fordítani. A megyei II. oszt. élcsoport­jának állása: M. L. 1. D. VOLÁN 19 13 4 2 46-17 30 2. Szabadegyh. 19 13 3 3 60-21 29 3. Lajoskom. 20 12 3 5 43-30 27 4. Alap 20 11 2 7 49-25 24 5. Sárbog, Tsz 19 9 4 6 39-20 22 A fiúk győztek, a nők kikaptak A röplabda NB II. legutób­bi fordulójában a központi sporttelepen léptek pályára a D. Kohász röplabdásai. A fiúk remekül kezdtek, az első játszmát nyolc perc alatt megnyerték. A második szett már szorosabb volt: 7:1- es Mezőfi vezetés után egyenlített és nyert játszmát a csapat. A harmadik játék­részben a kecskeméti együt­tes bizonyult jobbnak. A ne­gyedik játszmában érthetet­lenül kiengedett, és 14:10-ről vesztett a Kohász. Az ötödik szettben rákapcsoltak Baum­­gartnerék és így biztosan nyerték a mérkőzést. D. Kohász—Mezőfi SE 3:2 (3, 10, -8, -14, 8) D. Kohász, Baumgartner, Szélig, Ancsa, Sulyok, Sipe­­ki, Liszi. Csere: Tőrös, Iván, Mázik. A lányok vasárnap déle­lőtti mérkőzése nagyon gyen­ge színvonalat és játékot ho­zott. A vendég Beloiannisz Híradástechnika csak egy ár­nyalattal volt biztosabb, de elég volt ahhoz, hogy meg­szerezze a két bajnoki pon­tot. A D. Kohász tavalyi csa­patából csak a Patkós test­vérek maradtak meg ,de az ő teljesítményükön is érző­dött a közelmúlt edzőválsá­ga. Beloiannisz—D. Kohász 3:0 (11, 3, 11) D. Kohász, Zel­enka, Bau­er, Virág, Patkós A., Patkós E, Mátrai. Csere: Lengyel, Ku­zák. A férfiak az élvonalban tanyáznak, a nők a sereghaj­tók között állnak jelenleg a bajnoki tabellán. 1971. május 18., kedd Torna született... A torna, a sportéletben általános fogalmat is je­­­­lent, de egy speciális sportágat is. A kettős jelentésnek­­ az eredete a sportág összetettségéből adódik. A mai­­ versenysportok közül talán a legnehezebb sportág a­­ szer- és talajtorna. A versenyzőnek egyidőben négy—öt , mozdulatra is figyelnie kell. Az elsajátítandó verseny­­­ anyag szinte minden korosztályban más és más, így a­­ versenyző szinte állandóan új mozdulatokat kénytelen megtanulni, ha versenyben akar maradni. Ennek a­­ nehéz sportágnak lett az egyik legjelentősebb vidéki­­ bázisa az utóbbi években Dunaújváros A mai dunaújvárosi torna alapjainak lerakása hét évvel ezelőtt kezdődött a Dunaújvárosi Kohász Sport­iskolájának megalapításával. A kezdeti nehézségekkel dacoló áldozatos munka gyorsan meghozta az első si­kereket. Egymás után tűntek fel a tehetségek, de csak „nagy reménységek” maradtak a körülmények kedve­zőtlen hatása miatt. A torna, nehézségénél fogva, a „hosszútávú” sportágak közé tartozik. Csak megfelelő hagyományok, tapasztalatok és természetesen felszere­lések birtokában lehet a nemzeti élmezőnynek, és a nemzetközi élmezőnynek is megfelelő tudásszintű ver­senyző­gárdát nevelni. A D. Kohász jelenlegi verseny­zői közülük kerültek ki. Egyesületi színekben — ha nem is az élvonalban — ők képviselik városunk szí­neit ma is. A kezdeti szép remények után egy-két évig szinte csak a munka maradt. A magasabb célok eléréséhez a meglévő lehetőségek már kevésnek bizonyultak. A megfelelő edzők keresése, szervezeti problémák mind a célok elérését hátráltatták. Két-három évfolyam szinte teljesen kimaradt. Három ével ezelőtt egy új folyamat indult el. Si­került a követelményeknek megfelelő edzőgárdát és szervezetet kialakítani, illetve az edzéslehetőségeket is többé-kevésbé javítani. A következetes munka már az átszervezés utáni második évben is sikereket hozott. Az első évfolyamok még megmaradt versenyzői — már D. Kohász színekben — új lendületet kaptak és, bár még alacsonyabb osztályokban, de sikeresen ver­senyeztek. Az új évfolyamok szervezése is következe­tesebbé vált, s az edzők módszereinek összhangba­­hozatalával egységessé vált a versenyzők felkészítése. Ezekben a hónapokban indult a sportiskolával párhuzamos képzés a testnevelés-tagozatos általános iskolában. Ekkor alakultak az úgynevezett előkészítő csoportok is, melyek tagjai még nem lehettek sport­iskolások, hiszen csupán hat-hét évesek voltak. Mint minden sportágban, a tornában is sikerrel járt a fiatalítás. Az első előkészítő csoport tagjai az elmúlt év­ben és idén „értek” versenyzőkké. (A fiúk ősszel serdülő országos vidék­bajnokságot nyertek, a lányokkal együtt az elmúlt heti úttörő olimpiai megyei döntőben arattak sikereket.) A most 10—11 éves versenyzők példájából tanulva az elmúlt évben már az előkészítő csoportok korhatárát is leszállították 5—6 évesre. Ezek a csopor­tok a testnevelés-tagozatra készítik fel a gyermekeket. Az Úttörőolimpián feltűnt tornász-tehetségek nem csak a győzelmeikért érdemelnek figyelmet, hanem a bemutatott gyakorlatok erősségéért és kiviteléért is. Az egy-két néző (főleg szülők) méltán tapsolták meg a folyamatosan bemutatott, „C”elemekkel nehezített gya­korlatokat. („C” elem a tornában a legnehezebb, a világbajnokságon is értékelendő mozdulatsorok ös­­­szefoglaló neve.) A legutóbbi verseny a nem szakembereknek is világosan megmutatta, jó úton jár a mai dunaújvárosi torna, s a mai reménységeknek összehasonlíthatatlanul több lehetőségük van az élvonalba jutni, mint az elő­deiknek. A versenyen kiütközött hibák viszont világo­san jelezték azt is, hogy már ezek a 10—14 éves gye­rekek is túlnőttek a jelenlegi lehetőségeken, mert a bemutatott anyagerősséghez a nagyobb biztonság (sé­rülés ellen is) érdekében a jelenleginél jobb felszere­lésre és több edzéslehetőségre van szükség. Minden sportágban a rohamos fejlődés megköveteli a felszere­lések fejlődését is. Ha a körülmények lépést tudnak tartani a követelményekkel, még sok jót hallhatunk Balázs Lászlóról, Erdélyi Péterről, Tóth Margitról, Óvári Éváról, vagy a csoport bármelyik tagjáról. Je­lenleg ők győztek, de velük együtt a többieket is vár­juk a felnőttek olimpiájára, hogy városunk hírnevét a sportban is öregbítsék a világban. Horváth László Befejeződött az Úttörőolimpia járási döntője Az MTI járási bizottságá­nak és a Magyar Úttörők Szövetsége járási bizottságá­nak rendezésében, az elmúlt héten Pusztaszabolcson ren­dezték atlétikai versenyszá­mokban az Úttörőolimpia járási döntőit. Néhány egészen jó ered­mény született a kétnapos viadalon. Ezek közül is ki­emelkedik a nagyvenyimi Szloboda Jolán 58,23 méteres kislabdahajító és 10,82 mé­teres súlylökő eredménye. Jó eredményt­ ért el súlylökés­ben a perkátai Bőgő Ilona is: 10,20 méterre repült kezéből a súlygolyó. Az ugyancsak perkátai Viczkó Erzsébet 140 cm-t ugrott magasba, és az első korcsoportos leány egyé­ni négytusaversenyen is 259 pontos, jó eredményt ért el 36 induló közül. A második helyezett Hujber Éva (Pusz­­taszabolcs), eredménye 220 pont volt. A szabolcsi kis­lány nyerte 14,4 mp-s ered­ménnyel a 100 méteres női sík­futást is. Az 500 méteres síkfutást 1 perc 31 másod­perces eredménnyel Túri Er­zsébet (Nagykarácsony) nyer­te. A hatodik helyezett ered­ménye egy perc 37 mp volt. A 4x100 méteres váltófutás győztese a pusztaszabolcsi együttes lett 56,6 másodper­ces eredménnyel. Női távol­ugrásban a perkátai Győrök Zsuzsanna 447 cm-rel győ­zött. Háromtusában Mráz Zsuzsa (Előszállás), a négy­tusa II. korcsoportban pedig a perkátai Nedves Magdolna bizonyult a legjobbnak 195, illetve 174 pontos eredmén­­nyel. A legjobb fiú­ eredmények: 100 m: 1. Huszár István (Rác­almás), 13,2. 1000 méteres síkfutás: 1. Topp Imre (Iván­­csa) 3:00:5 perces eredmén­­nyel. Nyolc csapat versengett a 4x100 méteres síkfutás el­ső helyért. A pusztaszabol­csi csapat 51,6 másodperces idővel győzött. Távolugrás: 1. László József (Perkáta) 502 cm. Magasugrás: Juhász László 145 cm. Kislabdaha­­jítás: 1. Kockás István (Kulcs) 65,49 méter. Súlylö­kés: 1. Czeilinger András (Besnyő) 10,03 méter. Három­tusában a 223 pontos Vicz­kó Vilmos (Perkáta) győzött. Négy tusa első korcsoportban László József (Perkáta), a második korcsoportban Or­­bán Tibor (Perkáta) végzett az első helyen 223, illetve 158 ponttal. A négytusa csapatverseny végeredménye: 1. Perkáta 1953 pont, 2. Pusztaszabolcs 1719 pont, 3. Adony 1708 pont. A szocialista brigádok kispályás labdarúgó­bajnokságát a közelmúltban húsz csapat részvételével rendezték meg. Az első helyet a 26. Építők Abonyi brigádja szerezte meg. A második helyen a DV acélmű Vörös Csillag brigád­ja végzett, míg a harmadik helyre a hengermű Táncsics brigádja került. , ,