Esti Ujság, 1941. április (6. évfolyam, 74-98. szám)

1941-04-28 / 96. szám

Németh LASE győzött a főiskolás kardversenyen A Műegyetemen rendezték a Jrexnet ná­dori főiskolás kardversemyt. 30 kard­vívó kö­zül 9 került a döntőbe, köztük a debreceni Versényi. A döntőben Németh a HTVK— LASE kitűnő vívója, a tavalyi néző és Zsol­dos, a műegyetemiek legjobbja fej-fej mel­lett haladt. Mindkét vívónak egy veresége volt, amikor a mérkőzés végefelé szembe­kerültek egymással. A rutinosabb Németh jobban bírta ez idegcsatát és legyőzte a mérnökhallgatót, így a következő végered­mény alakult ki: 1. Németh L.ASE, 2. Zsol­dos MAFC, 3. Tilly J. BBTE, 4. Rosenberg BEAC, 5. Mikla BBTE, 6. Verényi DEAC, 7. Balthasár PSE, 8. Lengyel MAFC, 9. Ker­bier BEAC. 3:0 arányban vezet Olaszország A milánói olasz—német teniszmérkőzésen szombaton kezdték játszani az idény első nemzetközi teniszmérkőzését. A német együttes meglepetésre még egy győzelmet sem tudott szerezni. Az eddigi eredmények a következők: Cucelli—Göpfert 8:6, 12:14, 6:3, 4:1. Az olasz versenyző már 4:1 arányban vezetett a negyedik esetben, amikor Göpfert izomgörcsöt kapott és nem tudta folytatni a versenyt. A szombati má­sodik mérkőzésen Canapele 6:3, 5:7, 9:7, 6:2 arányban verte Mennelt. Vasárnap a Cucelli, Bossi­per játszott Henkel és Göpfert ellen. Az olasz pár 6:4, 8:10, 9:7, 6:4 arányú győ­zelmet aratott és ezzel bebiztosította a hazai csapat győzelmét. ÉRDEKES... NÉMET—OLASZ—JAPÁN TENISZ­­VERSENY. Európa 1991. évi legnagyobb teniszesemé­nye július 11. és SS-én játszódik le Berlinben. A németek, japánok és az olaszok mérkőz­nek. Japán teniszezőinek európai látogatása nagy szenzációnak ígérkezik.­­ * A FŐISKOLÁS TORNÁSZBAJNOKSÁGOK Valamennyi számát Várkői TFSC nyerte. A csapatversenyben 1. TFSC, 2. IASE, 3. MACF. GERE PSE nyerte a kerékpáros szövetség válogató versenyét 2. Karaki BSzKRT, 3. Vargha (Testvériség). POZSONY—BERLIN 0:0. Kiss M. Ernő játékvezetése mellett, 12.000 néző előtt mér­kőzött a két város válogatottja. KOPPENHÁGÁBAN a svéd Göteborgs LTC vívott teniszmérkőzést a Koppenhágai SK- val. A svéd együttes 2:1 arányban győzött. LEIDERSDORF dán vívő, aki néhány hét­tel ezelőtt győzött a tőrbajnokságban, teg­nap a dán kardbajnokságot is megnyerte. * Kolozsvárott a múlt hét folya­mán rendezték az első hadtest-vivóversenyt. A kardversenyben Kőszegi szdl győzött Csorna hdgy és Vadászi­örgy előtt. A tőr­versenyt Matusek fhdgy nyerte. 2. Vámos hdgy, 3. Irányi hdgy. * * Finyák volt a magyar-olasz birkózóverseny hőse (Magyarország-Olaszország 6:1) A WTI. magyar—olasz birkózómérkőzés szombaton este folyt le a Fővárosi Nagy­cirkuszban. Prém Lóránd dr vezetésével az OTT ,, az olasz követség és a sportélet még számos előkelősége nézte végig a viadalt. TŐZSÉR az egyetlen kétvállas győzelmet aratta Liverini ellen és Finyák után ő követke­zik a magyarok rangsorában. FINYÁK pontozással kikapott, pedig ő volt a leg­jobb magyar birkózó a versenyen. Még­hozzá nem kisebb nagyságot „forgatott meg", mint Gallegatti, az olaszok egyik európai hírű versenyzőjét. TÓTH FERENC volt a leggyengébb, de Bertoni az olaszok között is a leggyengébb volt, GAÁL győzelme az olasz Magni ellen egyhangú szavazással született meg. SÓVÁRI győzelme volt a legfölényesebb Resofszky­val szemben. Az olasz színekben küzdő magyar származású Resofszky gyenge formában volt. KOVÁCS a második számú legjobb olaszt, Silvestrit győzte le. Ő volt a nap meglepetése. Az ő győzelmére igazán alig számítottak. BÓBIS a várt fölényes győzelmét nem „szállí­totta“. Ezúttal ellenfele, Donáti majdnem meglepte. Az olasz birkózók is elismerik a magyar győzelem jogosságát és realitását. Sze­rintük Silvestri és Donáti győzelme lett volna igazságos. Szóvel, a 4:3-as magyar győzelem felelt volna meg az erőviszo­nyoknak az olasz barátaink szerint. Két­ségtelen, hogy az olaszok pompásan küz­döttek, sportszerű, lovagias ellenfelek vol­tak. Mostani, aránylag gyengébb formá­juk viszont bőségesen magyarázható, hi­szen az olasz nemzet élet-halálharcot foly­­­­tat a különböző arcvonalakon. 0 Haladás majdnem meglepetést okozott Ferencváros-Haladás 5:3 (1:0) A Ferencváros az Üllői­ úton látta ven­dégül Szombathely jóképességű, de ki­esésre álló csapatát, a Haladást. Mintegy hétezer néző vette körül a pályát s hangos taps fogadta a huszonkét játékost. A kapu­sok kivételével, mindegyiken zöld dressz feszült, a Fradi tiszta zöldben játszott, a szombathelyiek pedig zöld-fehér csikós ingben, ami később némi zavart okozott a ferencvárosiak körében. . ..­­ * • Az­­ első félidőben mindössze egy gól esett. A félidő közepén járhatott már az óramutató, amikor a Ferencváros szöglet­hez jutott. Kiss rúgta be magasan, a védők leálltak, mert úgy látszott, a labda túljut a kapun, de Sárosi dr. befutott az ötösre és lefejelte a földre. A felpattanó labda a hálóban kötött ki. A második félidő ritkán látott remek játékot hozott. A Ferencváros hamarosan fölénybe került, előbb Jakab, majd Kiss lőtt nagyszerű gólt, végül Kiszely a meccs legszebb gólját vágta Körmendi hálójába. Ez a gól így esett: A für­ge Gyetvai megugrott középről, fergeteges iramban lefutott, át­játszva magát három védőn és az ötös vonalról hatalmas ívben küldte a labdát a vele együtt futó Kiszely­­hez. A balösszekötő tíz-tizenöt méterről szédült erejű kapásbombát ragasztott a hálóba, 4:0-ra vezet a Fradi. Mindenki azt hitte, hogy megismétlik a múlt heti 9:1-et. * Jakab az első félidő végén két méterről lőtt fölé, a második félidőben pedig egy méternyire lehetett a kaputól, de legalább öttel föléje vágta a labdát. Mondták is a szurkolók: — Jaksi, ez olyan hiba volt, hogy még a szombathelyiek is haragszanak érte ... Mindenki az ötödik gólt várta, amikor Medve elfutott és mielőtt Szoyka dr. sze­rethette volna, belőtte a Haladás első gól­ját. A gól után a Ferencváros támadását visszaverték, majd Szabó kitört Tátrai mellett és belőtte a második gólt is. 4:2. A Fradi még most sem vette komolyan a já­tékot. Támadgattak ugyan, de a hirtelen erőre kapott vasutasokkal szemben majd­nem minden labdát elvesztettek. Tíz perc­cel a befejezés előtt Morócz elszáguldott a középen és a balra vetődő Csikós mellett a jobb oldalhálóba vágta a harmadik Ha­ladás-gólt. 4:3-ra állt a mérkőzés! A párszáz főnyi szombathelyi szurkoló­sereg hangorkánya félelmetessé vált. A Fe­rencváros látta, hogy most baj tehet. Gyetvai, Kiszely és Lázár vezényletével ontották a veszélyesebbnél­ veszélyesebb tá­madásokat, de a Haladás védelme nem en­gedett rést. Három perccel a befejezés előtt, amikor a nézőközönség már állva biz­tatta a két csapatot, Jakab elcsípett egy labdát a tizenha­tos táján, átadta Sárosi dr­nak és a jobbösszekötő lövése utat talált a sa­rokba. 5:3! A Ferencváros bebiztosította győzel­mét. AZ ÚJPESTI CSATÁRSOR CSŐDÖT MONDOTT WMFC—ÚJPEST 2:1 (2:0). Csepel, 8000 néző, vezette: Ipolyi. Góllövő Szabadkai, Szűcs (öngól), Zsen­­gellér. A mezőny legjobbja Tihanyi II. Az eredmény meg­­epetés. Az utóbbi he­tekben javuló formát mutatott Újpest híres csatársora: az Ádám, Vidor, Szusza, Zsengel­­lér, Tóth ötös csődje a mérkőzés meglepe­tése és az Újpest vere­ségének oka. Pedig a WMFC két tartalékkal (Korányi és Haran- TÓTH gozó nélkül) játszott. A győzelemhez azonban nem elég a tudás, küzdeni is kell érte. ELEKTROMOS—SZEGED 2:1 (1:0). Latorca­ utca, 2000 néző, vezette: Palásti. Góllövő: Sze­­drődi, Buzássy, Kisuczky (11-esből). A mezőny legjobbja: Szend­­rődi. A II. félidőben szinte állandóan támadó Szeged egy tizenegyest kapufának lőtt (Baráti). A Szeged lendületesebben, az Elektromos kulturáltabban játszott. TÖREKVÉS—TOKOD 3:1 (2:0). Bihari­, utca, 3000 néző, vezette: Nagy L. Góllövő: Kiss N­., Varga (öngól), Garamvölgyi, Zörgő. A mezőny legjobbja: Kónya. A Törekvés a bajnoki hajrára formába, jön. BSzKRT—SZOLNOK 1:0 (1:0). Sport, utca, 2500 néző, vezette: Kőhalmi. Gól­­lövő: Gráf. A mezőny legjobbja: Biró Sándor. A BSzKRT-pályán szertefoszlott a Szol­­nok alig egy hetes, legendás híre. SalRTC—GAMMA 4:2 (1:0), Salgótar­­ján, 1500 néző, vezette: Németh. Góllövő: Jenő­fi, Laczkó, Csuberda, Toldi, Csuberda, Váradi. A mezőny legjobbja: Toldi. Toldi szíve és Turay 11. nagy akarása nem volt elég a salgótarjániak legyőzésé­hez. KISPEST—DIMÁVAG 2:0 (0:0), Diós­győr, 4500 néző, vezette: Rónai. Góllövő: Hidasi, Berényi. A mezőny legjobbja: Vécsey, a Kispest kapusa. Érthetetlen, hogy a DIMÁVAG csapata saját közönsége előtt nem tud játszani, illetve győzni. * AMIKOR A KAPUS EGY GONDOLATTAL ELKÉSIK A VETŐDÉSSEL. KÖR­MENDI MÖGÖTT CSÚSZIK BE A FRADI HARMADIK GÓLJA. KRASZNAI A FÖLDÖN FEKSZIK, A FERENCVÁROSI KISS NYUGODTAN NÉZI A GYŐZTES MAGYAR BIRKÓZÓCSAPAT. BALRÓL: TŐZSÉR, TÓTH, SÓVÁRI( FINYÁK, GAÁL, KOVÁCS, MÓBIS ­ Ma időre úszik a válogatott keret Wannie András dr. úszókapitány ma tartja a válogatott úszókeret férfi és hölgy tagjaival az első nagy próbát. A Margit­szigeti Nemzeti Sportuszodában (természe­tesen a nyitottban) délután fél 4 és fél 5 óra között időre úsztatja a válogatott ke­ret tagjait. A kapitány nagy érdeklődéssel várja az idei első, komoly időeredményeket. t