Hargita, 1986. december (19. évfolyam, 285-310. szám)

1986-12-02 / 285. szám

LABDARÚGÓ AZ A.OSZTÁLYBAN „olasz“ forduló volt vasárnap. A nyolc mérkőzésen mindössze 13 gól esett, ha ebből leszámít­juk a kolozsvári hatot, ugyan­csak megcsappan az amúgyis alacsony mérkőzésenkénti gól­­„szüret“. A bajnok és jelenlegi éllovas Bukaresti Steaua 13. al­kalommal győzedelmeskedett a 15 fordulóban és előnye immár 7 pont a második helyezett Di­namo előtt. Igaz, ennek még két elmaradt mérkőzése van hátra. A táblázat alján teljesen leszakadt a Petrozsényi Jiul és a Moreni-i Flacăra, ezek sorsa egyre kilátástalanabb az első osztályban való bennmaradásért folytatott küzdelemben. Íme a 15. forduló eredményei: Buzaul Gloria — Petrozsényi Jiul 1—0, FC Olt — Moreni-i Flacăra 2—0, Kolozsvár Napoca-­ Universita­tea — Vajdahunyadi Corvinul 4—2, Râmnicu Vilcea- Chimia — FC Argeș 0-0, Brassói FCM - Bukaresti Rapid 2—1, Craiova— Universitatea — Ploieşti-­ Petro­lul 0—0, Bakui SC — Galaţi O­­ţelul 0-0, Bukaresti Victoria — Bukaresti Steaua 0—1. A Buka­resti Dinamo — Bukaresti Spor­tul Studenţesc mérkőzést ma 13 órai kezdettel játsszák le. Az élmezőny állása: 1. Steaua 28 pont, 2. Dinamo 21 pont, majd következik a 17-17 pontot gyűj­tött Petrolul, Victoria, FC Argeș és FC Olt. Az utolsó három he­lyezett: Chimia 11 pont, Jiul 8 pont, Flacăra 7 pont. A B-OSZTÁLY három éllovasa megőrizte veze­tő helyét. Az I. csoportban a Brăilai Haladás értékes döntet­lent ért el Mizilen, de szorosan a nyomában van a hazai pá­lyán győztes Suceavai MSK. A II. csoportban a Marosvásárhe­­lyi ASA és a Bukaresti Progresul is kihasználta a hazai pálya e­­lőnyét és így a helyzet válto­zatlan a marosvásárhelyiek 3 pont előnnyel várják a követ­kező fordulót. A III. csoportban az éllovas Temesvári Politehni­ca 7-0-ra hengerelte le a Szi­geti CSL csapatát. Legveszélye­sebb ellenfelei, a Bihar FC és a FC Máramaros idegenben dön­­tetlenre játszottak, csak a Besz­tercei Gloria szerezte meg mind­két pontot, igaz hazai pályán. A C OSZTÁLY XI. csoportjában 100 százalékos sikert értek el a vendéglátók. Az első hely szempontjából leg­fontosabb találkozón a Székely­udvarhelyi Haladás hatalmas küzdelemben legyőzte a Maros­vásárhelyi Electromurest és to­vábbra is versenyben marad az őszi bajnoki cím megszerzésé­ért. Nem várt fölényes győzel­met aratott a Székelykeresztúri Egyesülés a megyei rangadón a mérsékelten szereplő gyergyóiak ellen. A 14. forduló eredményei: Segesvári Vasas — Régeni Acél 2—1, Székelykeresztúri Egyesülés — Gyergyószentmiklósi Jövő-MSK 4—0, Szebeni IPA — Balánbá­­nyai Bányász 4—1, Régeni Len­ A-B-C és M dület — Medgyesi Automecani­­ca 4-0, Ludasi Maros — Régeni Vasas 2-0, Marosvásárhelyi Me­­talotehnica — Szebeni CSU Me­canica 3—1, Ágotai Kárpátok — Vízaknai Egyesülés 1-0, Székely­udvarhelyi Haladás — Marosvá­sárhelyi Electromures 1—0. Az alábbiakban beszámo­lunk csapataink mérkőzései­ről . Székelyudvarhelyi Haladás -Marosvásárhelyi Electromureş 1-0 (0-0) Látványos mérkőzésnek lehe­tett szemtanúja a zsúfolásig megtelt udvarhelyi stadion. Tel­jes erőbedobással, jó technikai megoldásokkal fűszerezett ta­lálkozó végén a Haladás meg­érdemelt győzelmet aratott. A vendégek döntetlenre rendez­kedtek be ,a játékidő nagy ré­szében 10 ember is védte Naste kapuját. A Haladás első percek­től kezdve támadólag lép fel. A 4. percben Dezső lövését védi Naste, majd a 12. és 14. perc­ben Bodoni fejesei suhannak el a léc fölött. A 37. percben Szávuly a félidő legnagyobb helyzetét hagyja kihasználatla­nul. A félidő utolsó eseménye újabb Dezső-bomba, mely cen­tikkel zúg el a kapufa mellett. A második félidőben fokozódik az udvarhelyi nyomás és a 62. percben megszületik a várva­­várt gól. Kiss Lajos vezeti fel a labdát, a 16-os tájékán átíve­li a labdát, és a jó ütemben érkező Szávuly fejese után há­lóban köt ki a labda. A 84. és 88. percben Szávuly, majd Kiss előtt adódik újabb gólszerzési lehetőség, de a rutinos Naste bravúrral ment. (Hajdú József) Székelykeresztúri Egyesülés -Gyergyószentmiklósi Jövő-MSK 4-0 (2-0) A jól játszó keresztúriak biz­tos győzelmet arattak a tartalé­kos gyergyóiak ellen. A talál­kozó gyors hazai támadásokkal indul. Előbb Fazakas, majd Lő­­rinczi I hibázik kapu előtt, a 11. percben Horváth lövése után kapufán csattan a labda. Az első gyergyói próbálkozás: a 15. percben Fülöp távoli lövését védi Kiss kapus. Húsz percnyi já­ték után kiegyensúlyozottabbá válik a küzdelem, a félidő utol­só perceiben azonban kétszer is, megtörren az addig jól védő Cimpreanu hálója. A 43. perc­ben Fodor szögletrúgása után Simó lő látványos gólt, majd a hosszabbításban a gyergyói kö­zéphátvédek durva hibáját ki­használva Orbán eredményes. Jó iramú a második félidő. A vendégek Constantin és Kovács révén próbálkoznak - sikertele­nül - gólszerzéssel. Az 53. perc­ben azonban újból az Egyesü­lés játékosai eredményesek. Új­ból Fodor ível be szögletet, és Simó az elalvó Balázs és későn vetődő Cimpeanu mellett fejeli hálóba a labdát. Farkas Csaba kettős cserét hajt végre, azon­ban ezzel sem tud segíteni a nagy hibaszázalékkal játszó vé­delmen. A 70. percben Kovács elemi hibát vét, az apró terme­tű Lőrinczi I­-höz kerül a labda, aki előbb becsapja a kapujából későn kimozduló Cimpeanut, majd hálóba gurítja a labdát. A találkozó Simó bombalövésé­vel ér véget, mely után kapufá­ról vágódik ki a mezőnybe a labda. Szebeni SPA - Balánbányai Bányász 4-1 (2-1) Kitűnő játékvezetés, megérde­melt szebeni győzelem. Röviden így fo­rlalható össze a találkozó lényege. Az első percekben a vendéglátók kezdeményeznek többet, és a 10. percben védel­mi hibából Văcariu megszerzi a vezetést. Egy perc múlva azon­ban Birla 30 méterről végez el szabadrúgást, a labda Paguhoz kerül, aki látványos technikai megoldással egyenlít. Alig telik el hat perc, és Coarnă kapus rossz kapukirúgása után Giu­­giumicahoz kerül a labda, aki 35 méterről az üres kapuba lö­vi csapata második gólját. For­dulás után sem tudnak erősíte­­ni a bányászok. A jó formában levő Văcariu ellenben a 48. és 89. percben újból eredményes, így háromgólos Bányász-vere­séggel végződik a találkozó. A táblázat állása 14 forduló után: MEGYEI BAJNOKSÁG Őszi bajnok a Toplicai Maros 4—1 arányú Maros győzelem­mel végződött a Toplicai Maros — Ditrói Bútor elmaradt talál­kozó, s ennek következtében, jobb gólarányának köszönhető­en,­ a Toplicai Maros került a megyei bajnokság végső őszi táblázatának első helyére­­ . Íme az őszi rangsor: Lendület 14 101 334-1131 Haladás 14 93 232- 730 L. Maros 14 90 521-1227 Electrom. 14 80 622-1224 Egyesülés 14 70 720-2421 Acél 14 62 622-2020 R. Vasas 14 62­ 615-1320 IPA 14 61 728-2219 Automec. 14 61 717-3319 Kárpátok 14 61 7­8-2419 Jövő-MSK 14 53 625-2418 Meta­lot. 14 52 719-2117 S. Vasas 14 52 713-1717 Bányász 14 52 715-2717 CSU 14 51 823-2516 Vizakna 14 3­ 11010-3210 T. Maros 14120 249- 524 Rapid 14104 029- 424 T ra kto r 14102 227-1222 Vasas 14101 356-1921 Ú. .Maros 14 91 430- 919 Bútor 14 71 527-2515 Avicola 14 62 633-1714 Hodos 14 62 624-4214 Galócós 14 43 718-3411 Építők 14 50 916-2910 Borszék 14 32 917-238 Remete 14 32 918-448 IPEG 14 311021-427 Szárhegy 14 311015-367 Famunkás 14 221016-556 KOVÁCS LÁSZLÓ Alig taposott ösvényeken - Beszélgetés BORTBATH ISTVÁN-nal és DAN LAZARESCU- vel, a román női sífutó válogatott két edzőjével i­ ll. — Olimpia előtti idényt nyitunk, már az idén is több nemzetközi versenyen indulnak a román sífutó lányok, idei leg­főbb célkitűzés a csehszlovákiai téli Universiadén való minél jobb szereplés. Hogyan kezdő­dött hát az idei évad ? B. I. — A síévadra, mint min­dig, most is még a nyáron meg­kezdtük a felkészülést, Predea­­son végeztünk alapozó edzése­ket, majd az alapozás végső szakaszán a szokásos szovjet­unióbeli edzőtáborozáson vet­tünk részt, közösen a többi szo­cialista ország sífutóival. Mur­­manszkban évről évre közös ed­zésre gyűlünk össze, kitűnő fel­tételek között. Az idén a hóvi­szonyok egy kissé mostohábbak voltak a szokásosnál, de így is sikerült megállapítanunk, hogy lányaink fizikai felkészülése megfelelő, jobb a tavalyinál, a biológiai tesztek is jó eredmé­nyeket mutattak. R. - Kik alkotják jelenleg a román női sífutó válogatottat ? D. L. — Az idén a válogatot­tat egy hármas edzői kollektíva irányítja, akiket egy orvos is segít a felkészítésben. Borbálon Istvánra a vezetőedzői tisztet bízták, edzőtársa a brassói Ben­­dar Gheorghe. Orvos: dr. Arde­­leanu Liviu. Jómagam a gyors­korcsolyától „nyergeltem“ át a sífutáshoz, ez akkor vált szüksé­gessé, amikor szakembereink rájöttek arra, hogy a világ sí­futásában egyre inkább elter­jedtté vált a korcsolyázó stílus, egyes versenyeken már nem is lehet indulni enélkül. Az évad elején egy nyolctagú keretet ál­lítottunk össze, ebből, különbö­ző okok miatt, három lemorzso­lódott, így jelenleg öt lánnyal dolgozunk. íme, kik alkotják a keretet: Hangon Ileana (Besz­terce), Bakó Edit (Csíkszereda), Tutulan Adina (Szeben), Filimon Daniela (Vatra Dornei) és Fie Mihaela (Resica). R. — Talán maradjunk még néhány szó erejéig az új futó­­stílusnál, hiszen ez forradalma­sította a sífutást, egyesek sze­rint egy egészen más sportot csinált belőle. Mi ebből az igazság ? B. I. — Hát, ha teljes átalaku­lásról nem is beszélhetünk, az új stílus azonban alaposan megváltoztatta a sífutás arcula­tát. Külföldön már néhány éve, az utolsó olimpia óta használ­ják, nálunk „hivatalosan“ az idéntől álltunk rá, alig tapo­sott ösvényeken haladunk. A Nemzetközi Síszövetség döntése értelmében minden versenyen megszabják, hogy melyik stílus használható, van­nak vegyes versenyek is, itt bi­zonyos távokon hagyományo­san, bizonyos távokon pedig a korcsolyázó vagy másnéven fe­nyőágas stílusban kell haladni. Az edzésmunka is alaposan megváltozott, az új stílushoz sokkal több láberő kell, a kar­munkénál a húzóizmok szerepe megmaradt, a hagyományos stí­lusnál szükséges bottal való ta­szítás elmarad. R. - Nehéz volt az átállás ? B. I. — Hála a kidolgozott metodikának, a videofelvételek­nek és Dan Lăzărescu segítsé­gének, az edzők most már töké­letesen tisztában vannak tenni­valóikkal. A sportolóknál más a dolog, ők, a végrehajtók, sok­kal nehezebben veszik át az ú­jat, hiszen az évek hosszú során át, kisgyermekkoruktól, sziszi­fuszi munkával­­ mást csináltak. Persze nem jelenti, hogy ez, az eredményekben számolva, visz­­szavetné őket. Keményen dolgo­zunk mindannyian, majd az e­­redmények mutatják meg, iga­zolják ezt a munkát. R. - Végezetül: milyen ered­ményekre számítanak sífutóink az idén ? B. I. — A legnagyobb próba­tételünk a Magas Tátrában rerte­dezendő Téli Universiade. Jós­latokba nem bocsájtkozunk, hi­szen az universiadé­kon mindig nagyon sok olyan és ismeretlen sportoló jelentkezik, akiknek ne­vétől néhány év múlva zeng a sportvilág. Vezetőink és jóma­gunk is szeretnénk érmet hozni a csehszlovákiai versenyről, de a dobogóközeni helyezéseket sem fogjuk kudarcnak tekinteni. PÉTER LÁSZLÓ A DACIADA égisze alatt ren­dezték meg Székelyudvarhe­lyen a megyei KISZ-bizottság és a municípiumi sporttanács szervezésében a Hargita-kupa labdarúgó tornát, melyen a körzeti bajnokságokban nem szereplő községek csapatai vet­tek részt. A döntő összecsapá­son Lövéte 3-2 (2-0, 2-2) a­­rányban győzött (hosszabbítás után) Oroszhegy ellen. Ugyan­csak a Daciada országos sport­­mozgalom keretében, a székely­udvarhelyi Sportcsarnokban ke­rült sor a Budvár-kupa kézilab­da tornára a municípium ifjú­sági együtteseinek részvételé­vel. Az Akarat I junior csapata végzett az első helyen, második lett az ISK junior I csapata a­­zonos pontszámmal, de eggyel gyengébb gólkülönbséggel. B-OSZTÁLYOS KOSÁRLABDA Gyergyószentmiklósi Jövő-MSK — Craiovai TAGOM Építők 76-56 (39-24) Tovább folytatva bravúrsoro­zatát újabb fölényes győzelmet aratott a gyergyószentmiklósi csapat, megerősítve első helyét a bajnokságban. A vasárnapi találkozó legeredményesebb já­tékosa Madarász Judit volt, aki 31 ponttal járult hozzá csapa­ta győzelméhez.­ De kitűnően szerepeltek csapattársai is: Ruja Etelka (18 pont), Rokaly Rita (12 pont), Precup Angela (9 pont) és Costinescu Nicoleta (6 pont). Legközelebb Kolozsvár -Napocán lép pályára a Jövő- MSK, ahol az Egyetem második csapata lesz az ellenfél. GYORSKORCSOLYA • A Csíkszeredai Kopacz Tibor sikere Varsóban A varsói nemzetközi gyorskor­csolyázó versenyt Kopacz Tibor nyerte meg 169,096 ponttal. A következő helyekre kerültek Petr Krsziak (Lengyelország) 171,812 p, Thomas Michern (Német DK) 172,346 p, Im Ri Bim (Koreai NDK) 173,376 p és Bert Breins (Hollandia) 173,486 p. A verseny utolsó napján Ko­pacz Tibor első lett 1500 méte­ren 2 perc 3,54 másodperccel és 5000 méteren 7 perc 26,2 másodperccel. A nők versenyében 1000 mé­teren a román Cerasela Hordo­­beaiu győzött 1 perc 30,15 má­sodperccel honfitársnője Mi­­haela Dascălu (1 perc 30,32 másodperc) és a holland Alicia Palver (1 perc 30,67 másodperc) előtt. SPORTVILÁG • Készül a Steaua az Inter­kontinentális kupa döntőjére, melyet kis túlzással a klubcsa­patok világbajnoki döntőjének is nevezhetnénk. Iordanescuék nagy körültekintéssel készítik a december 14-i tokiói mérkőzést, ahol nagyon kellene egy győ­zelem, hisz a sevillai BEK-döntő után nemzetközi porondon nem­igen bizonyított bajnokcsapa­tunk... A felkészülésre való te­kintettel a Steaua — Ploieşti-­ Petrolul mérkőzést (16. fordu­ló) vasárnapról péntekre (dec. 5) hozták előre, a Craiovai Uni­versitatea — Steaua mérkőzést (17. forduló) csak 1987 tavaszán játsszák majd le. Néhány szót a december 14-i ellenfélről, a River Plate csapatáról, Argenti­ne és Dél-Amerika bajnokáról, az 1986—1987-es argentin baj­nokságban gyengécskén sze­repel, a 20 csapat között a me­zőny utolsó negyedében pang már hetek óta. A River Plate standard­ kerete: — Pumpido — Gordillo, Borelli, Ruggieri, Mon­tenegro — Alfaro, Gallego, En­rique, Alonso — Alzamendi, Cen­turion (Funes). Ramon Centuri­on (24 éves) 7 gólt szerzett csa­patának a dél-amerikai kupaso­rozaton, de a hírek szerint nem játszhat Tokióban, mert egy év­re eltiltották ajzószerek hasz­nálata miatt. A River Plate szur­kolóinak egyik legkedvencebb játékosa a többszörös váloga­tott Alonso, aki már 10 évvel ezelőtt is játszott jelenlegi csa­patában dél-amerikai kupadön­tőt, akkor kikaptak a brazil Cruzierotól. A legutolsó kupa­döntő egyetlen góljának szerző­je Roberto Funes (1,80 m ma­gas, 92 kg) kolumbiai idegen­­légiós. • Még egyszer a Stea­ua: Valerij Lobanovszkij, a Kije­vi Dinamó edzője nagyon di­cséri bajnokcsapatunkat. A Stea­ua elismerése és egy kiváló ed­ző sportszerűsége ez, de a feb­ruár 24-i, Monte Carlo-i szuper­kupa-döntő perspektívájában e­­szünkbe juttat egy fabulát, a­­melyben a róka rászedi a hol­lót. • Kenny Dalglish skót vá­logatott labdarúgó túl van az 500. mérkőzésén az elsőosztály­ban (angol bajnokságban), a többszörös angol, és Európa­­bajnok Liverpool színeiben (melynek edzőjátékosa) ünnepel­te az eseményt. A mi A-osztá­­lyos bajnokságunkban is van­nak játékosok, akik eséllyel pá­lyázhatnak ilyen rendkívüli tel­jesítményre. Cazan és Bölöni érheti el leghamarabb, ha köz­ben vissza nem vonulnak, és jó esélye lett volna Ispirnek, de őt megállította az ASA kiesése. • Az esztendő vége a statisztikák, rangsorok idősza­ka. A World Soccer folyóirat két ranglistája: Labdarúgók: 1. Diego Maradona, 2. Igor Be­lanov, 3. Garry Lineker. Edzők: 1. Guy This (Belgium), 2. Vale­rij Lobanovszkij (Szovjetunió — Kijevi Dinamo), 3. Kenny Dalg­­lish (Liverpool). A France J­ocre­­bal folyóirat hagyományos an­kétje Hugo Sanchez-nek,­ a Re­al Madrid mexikói csatárának ítélte oda az Aranylabdát, az Aranycipőt pedig a holland Van Basten nyerte el 37 góllal (az Ajax játékosa, sokan az „új Cruyff-nak“ nevezik a mindösz­­sze 22 esztendős labdarúgót), második a szovjet Protaszov (Dnyepr) 35 góllal, harmadik az osztrák Polster (Bécsi Austria) és a török Colak (Samsunspor) 33-33 góllal és ott nyargal(t) a nyomukban Gheorghe Hagi is 31 góllal. Talán jövőre sikerül előbbre lépni, neki vagy... Doru Cametarunak, aki nagyszerűen rajtolt ezen az őszön, összeállította : BOTOS LÁSZLÓ